Godišnji odmor

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#1 Godišnji odmor

Post by Aethaercyn »

Ako sam mašio mjesto postanja, sorry.

Evo ovako, interesuje me da li poslodavac smije da računa u godišnji odmor subotu?

Svaka druga subota je radna (ako mjesec ima 4 subote,dvije su radne), stim da nije plaćena (isplati se samo topli obrok).
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#2 Re: Godišnji odmor

Post by kuli1961 »

Zakon o radu:
"36.stav .2- puno radno vrijeme je 40 sati.
36. stav 4. ) Puno radno vrijeme može se rasporediti na pet, odnosno šest radnih dana u skladu sa kolektivnim ugovorom i pravilnikom o radu."
o opcijama preraspodjele radnog vremena, vidi clan 39-brojen su opcije pa da ne smaram
clan 47- minimalni g.o:
(1) Radnik, za svaku kalendarsku godinu, ima pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje 20 radnih dana, a najduže 30 radnih dana. Izuzetno godišnji odmor može da traje i duže od 30 radnih dana, ukoliko je to uređeno kolektivnim ugovorom, a prema prirodi posla i uvjetima rada.

Obzirom na ove odredbe, mislim da moze te 2 subote uracunati u g.o., jer su radne, sto bi odgovaralo pojmu "radni dan za g.o." iz člana 47. stav 1. Ali, obrati paznju na zakonski limit punog radnog vremena sedmicno- 40 sati- sto znaci 5 dana x 8 sati...a ne 6 x 8.. To sto subote nisu placene, je "drugi par rukava"...
Izgleda da je sustina da radis vise od zakonskog maksimuma, a nisi placen.
Imas dvije opcije- ili pokusaj da ti plati ili tuzba....nijedno od ovoga nije povoljno po tebe, u danasnjim uslovima (mogucnost ekspresnog otkaza)
Ipak, prije bilo kakve odluke, procitaj dobro sta ti pise u ugovoru, mada ugovorne odredbe ne mogu zamijeniti zakonski imperativ.
Takodje, vidi ima li sta i oko prekovremenog rada...
Ako grijesim, neka me neko ispravi
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#3 Re: Godišnji odmor

Post by Aethaercyn »

kuli1961 wrote: 10/03/2021 22:54 Zakon o radu:
"36.stav .2- puno radno vrijeme je 40 sati.
36. stav 4. ) Puno radno vrijeme može se rasporediti na pet, odnosno šest radnih dana u skladu sa kolektivnim ugovorom i pravilnikom o radu."
o opcijama preraspodjele radnog vremena, vidi clan 39-brojen su opcije pa da ne smaram
clan 47- minimalni g.o:
(1) Radnik, za svaku kalendarsku godinu, ima pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje 20 radnih dana, a najduže 30 radnih dana. Izuzetno godišnji odmor može da traje i duže od 30 radnih dana, ukoliko je to uređeno kolektivnim ugovorom, a prema prirodi posla i uvjetima rada.

Obzirom na ove odredbe, mislim da moze te 2 subote uracunati u g.o., jer su radne, sto bi odgovaralo pojmu "radni dan za g.o." iz člana 47. stav 1. Ali, obrati paznju na zakonski limit punog radnog vremena sedmicno- 40 sati- sto znaci 5 dana x 8 sati...a ne 6 x 8.. To sto subote nisu placene, je "drugi par rukava"...
Izgleda da je sustina da radis vise od zakonskog maksimuma, a nisi placen.
Imas dvije opcije- ili pokusaj da ti plati ili tuzba....nijedno od ovoga nije povoljno po tebe, u danasnjim uslovima (mogucnost ekspresnog otkaza)
Ipak, prije bilo kakve odluke, procitaj dobro sta ti pise u ugovoru, mada ugovorne odredbe ne mogu zamijeniti zakonski imperativ.
Takodje, vidi ima li sta i oko prekovremenog rada...
Ako grijesim, neka me neko ispravi
Sto se tice subota, one se rade zbog "pauze 1/2h". Znaci ove subote ne ulaze u dnevnicu, nego jednostavno se plaća samo "topli obrok".
Ako mislis na ove subote kao prekovremeni rad, nema od toga ništa.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#4 Re: Godišnji odmor

Post by kuli1961 »

ne znam na sta mislis pod pojmom "pauza 1/2"?
dnevni odmor? na 1/2 sata pauze imas pravo-clan 44 , to vrijeme se ne uracunava u radno vrijeme
dakle, 5 radnih dana x 0,5 sati je 2,5 sata
ako te dobro razumijem, to neuracunavanje 2 subote "u dnevnicu" znaci da ih radis bez plate za te dane?
tj. vodi ti se da radis 40 sati sedmicno, a u stvari radis 48- eventualno 45,5 sati?(ako je radno vrijeme 8-satno) ?
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#5 Re: Godišnji odmor

Post by Aethaercyn »

kuli1961 wrote: 10/03/2021 23:59 ne znam na sta mislis pod pojmom "pauza 1/2"?
dnevni odmor? na 1/2 sata pauze imas pravo-clan 44 , to vrijeme se ne uracunava u radno vrijeme
dakle, 5 radnih dana x 0,5 sati je 2,5 sata
ako te dobro razumijem, to neuracunavanje 2 subote "u dnevnicu" znaci da ih radis bez plate za te dane?
tj. vodi ti se da radis 40 sati sedmicno, a u stvari radis 48- eventualno 45,5 sati?(ako je radno vrijeme 8-satno) ?
Na pauzu od pola sata (koja se nabere na cca 12 sati mjesecno - koja nije placena) ljudi su dužni da rade 2 subote da bi kao popunili taj fond sati od 40 sati sedmicno.

Da, ovim radnicima se vodi da rade 40 sati sedmično. Čak mi je rečeno da u šihtaricu se upiše 8 subotom, ali nije plaćena. Npr na platnoj listi za mjesec decembar 2020 godine upisano je 184 sata (23 radna dana * 8 radnih sati = 184 rs) stim da je tu bilo 2 subote koje nisu upisane/evidentirane na platnoj listi.
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#6 Re: Godišnji odmor

Post by Aethaercyn »

Plus zaboravio sam napisati, da se zna ako se nekada potrefi da u mjesecu ima 5 subota - 3 su radne.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15468
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#7 Re: Godišnji odmor

Post by problemnatravunu »

ja bih ovako rekao, posto subotu radite da nadoknadite te sate pauze :shock: :-) , subota vam nije redovan radni dan, tako da se ne bi trebala računati u GO

P.S. ako ikako možeš napuštaj tu lihvarsku izrabljivačku firmu, još bolje napiši ovde javno ko su ti vrli "bizMismeni"
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#8 Re: Godišnji odmor

Post by kuli1961 »

Cisto izrabljivanje! Nema tu spasa, zakon ne vrijedi- ako trazis svoja prava, slijedi otkaz
Ne valja, nikako
User avatar
dzeko1
Posts: 803
Joined: 18/09/2012 13:55

#9 Re: Godišnji odmor

Post by dzeko1 »

Ali je to surova realnost privatnog sektora, ko nije radio kod njih nema pojma sta sve rade. Radis od ponedjeljka do subote po 9h dnevno, 54h sedmicno, a pise ti se kao 40, tj. da si radio od pon. do petka, zatim ti umjesto tvoje realne plate (700km) na platnu listu stavlja topli obrok kojeg zapravo nemas, da bi izbjegao placanje poreza drzavi, tako da minimalac + topli znaju cesto doci i ispod dogovorenih sedam stoja, jer je mjesec imao manje radnih dana. :-) :-)
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#10 Re: Godišnji odmor

Post by kuli1961 »

Mozda bi neki od prvih koraka u suzbijanju ovakvog izrabljivanja bila anonimna prijava inspekciji rada, sa konkretnim opisom desavanja, tako da inspektor moze ciljano da konktrolise. Nije neka vajda, znam ,ali od necega se mora poceti, jer forumska prica, savjeti, misljenja nece pomoci.
User avatar
za udaje
Posts: 28
Joined: 22/11/2020 12:05

#11 Re: Godišnji odmor

Post by za udaje »

Oni vama računaju po radnome danu i plaćaju 8h dnevno, a ne 7.5h. Zato te subote odrađujete "džabe" za nešto što su vam već jednom platili jer je obračun išao na 8h, a ne 7.5h, mnogi privatnici imaju tu praksu.

Što se tiče GO u njega se računaju samo radni dani, a ako je kod poslodavca takva praksa da je i subota redovan radni dan onda će se i subota računati u godišnji odmor ako je pravilnikom i kolektivnim ugovorom tako određeno. S obzirom da vi svoju pauzu subotama odrađujete, kod tebe se subota ne računa u GO.
1kajjaN
Posts: 1
Joined: 07/01/2022 11:27

#12 Re: Godišnji odmor

Post by 1kajjaN »

Počeo sam radit 23. 07. 2021., 23. 01. 2022. bit će punih 6 mjeseci, u pitanju je prvo zaposlenje. Zanima me ostavrujem li ja pravo na puni godišnji odmor, jer nas godišnji ide iz 2 dijela i pola je sad na godišnjem pola ide iduće sedmice da iskoriste taj zimski godišnji a mene nema ni u jednoj grupi. Da li ću ja poslije 6 mjeseci moći tražiti zimski godišnji?
__Phoenix__
Posts: 2668
Joined: 25/10/2013 20:44

#13 Re: Godišnji odmor

Post by __Phoenix__ »

Po zakonu bi trebao imati po dan za svaki mjesec. Ali to je od firme do firme :bih:
User avatar
EFD22
Posts: 9888
Joined: 10/03/2022 22:16

#14 Re: Godišnji odmor

Post by EFD22 »

Pitanje vezano za prosvjetne radnike, konkretno učitelje.

Situacija je sljedeća, ugovor na određeno vrijeme od 01.09. do 30.06. sljedeće godine, radno mjesto razredna nastava (učitelj).

Na upit (zbog nemogućnosti korištenja raspusta) upućen prema direktoru škole za korištenje godišnjeg odmora na kojeg ima pravo prema Zakonu o radu, Zakonu o osnovnoj školi ZDK, kao i Granskom kolektivnom ugovoru, dobije negativan odgovor, u smislu kao nastavnom osoblju, prema uputi ministarstva obrazovanja, ne smije se dati godišnji mimo raspusta, jer kao mora se tražiti zamjena bla bla.

Pošalje mail ministarstvu, oni kažu za ta pitanja nadležan je direktor škole.

E sad, ovo se ponavlja već 7 godina, nikad u tih sedam godina nije iskoristio godišnji odmor, iako je svaku od tih 7 godina imao ugovor o radu na određeno vrijeme u trajanju od najmanje 8 mjeseci. Samim time je svake te godine gubio pravo na regres.

Je l’ moguće da stvarno ne može koristiti godišnji, ili još niko nikad nije skupio muda pa ovo odveo na sud pa da se konačno vidi i ukine ova nevjerovatna praksa u obrazovanju u ZDK.

Da ne počinjem još i o ugovorima koji se prekidaju 61 dan prije 01.09. kako se kojim slučajem ne bi ostvarilo pravo nakon dvije godine na ugovor na neodređeno. (Onaj stav da se period do 60 dana ne smatra prekidom)

Stanje je, blago rečeno, katastrofalno.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#15 Re: Godišnji odmor

Post by -Chesterfield- »

za udaje wrote: 11/04/2021 18:18 Oni vama računaju po radnome danu i plaćaju 8h dnevno, a ne 7.5h. Zato te subote odrađujete "džabe" za nešto što su vam već jednom platili jer je obračun išao na 8h, a ne 7.5h, mnogi privatnici imaju tu praksu.

Što se tiče GO u njega se računaju samo radni dani, a ako je kod poslodavca takva praksa da je i subota redovan radni dan onda će se i subota računati u godišnji odmor ako je pravilnikom i kolektivnim ugovorom tako određeno. S obzirom da vi svoju pauzu subotama odrađujete, kod tebe se subota ne računa u GO.
Vidi finog nicka. :shock:
Hej @Bloo možeš li i ti meni promijeniti nick?
za ženidbe ili najpoželjniji neženja stavi. Ali nemoj žuriti sa izmjenom... možda smislim nešto bolje.
User avatar
Kal El
Posts: 6247
Joined: 07/04/2013 21:49

#16 Re: Godišnji odmor

Post by Kal El »

1kajjaN wrote: 07/01/2022 11:33 Počeo sam radit 23. 07. 2021., 23. 01. 2022. bit će punih 6 mjeseci, u pitanju je prvo zaposlenje. Zanima me ostavrujem li ja pravo na puni godišnji odmor, jer nas godišnji ide iz 2 dijela i pola je sad na godišnjem pola ide iduće sedmice da iskoriste taj zimski godišnji a mene nema ni u jednoj grupi. Da li ću ja poslije 6 mjeseci moći tražiti zimski godišnji?
Sve zavisi nažalost od poslodavca, u firmi gdje sam ja npr. novi radnici mogu ići na godišnji ali bit će im neplaćeno jer nisu stekli 6mj. radnog odnosa.
User avatar
Kal El
Posts: 6247
Joined: 07/04/2013 21:49

#17 Re: Godišnji odmor

Post by Kal El »

Jebo taj posao, čuj pauze morate nadoknaditi svake druge subote... :run:
senturk
Posts: 552
Joined: 02/04/2013 23:48
Location: all roads lead to rome...

#18 Re: Godišnji odmor

Post by senturk »

Hajd sve to,,al kod mene se radi 8.5h,, i jos 2 subote radne,,koje se ni u šta ne ubrajaju,,plata je fiksna,,bez obzira na broj sati ili radnih dana,,a na sve to se još ne dobije ni platna lista,, :izet:
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#19 Re: Godišnji odmor

Post by kuli1961 »

1kajjaN wrote: 07/01/2022 11:33 Počeo sam radit 23. 07. 2021., 23. 01. 2022. bit će punih 6 mjeseci, u pitanju je prvo zaposlenje. Zanima me ostavrujem li ja pravo na puni godišnji odmor, jer nas godišnji ide iz 2 dijela i pola je sad na godišnjem pola ide iduće sedmice da iskoriste taj zimski godišnji a mene nema ni u jednoj grupi. Da li ću ja poslije 6 mjeseci moći tražiti zimski godišnji?
Vidi ovu odredbu Zakona o radu:
Sticanje prava na godišnji odmor
Član 48.
(1) Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima
prekid rada između dva radna odnosa duži od
15 dana, stiče pravo na godišnji odmor nakon
šest mjeseci neprekidnog rada.
(2) Ako radnik nije stekao pravo na godišnji
odmor u smislu stava 1. ovog člana, ima pravo
na najmanje jedan dan godišnjeg odmora za
svaki navršeni mjesec dana rada, u skladu sa
kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu i
ugovorom o radu.

Raspodjela koristenja g.o. se zasniva na odluci poslodavcai kolektivnom ugovoru, ali ako se radi og.o. duzem od najkraceg propisnaog zakonom, a to "najkraće" je ovaj clan 48 ZoR, ako ne grijesim.
no_sikiriki
Posts: 16545
Joined: 11/12/2012 13:21

#20 Re: Godišnji odmor

Post by no_sikiriki »

Ako se potpiše ugovor na 6 mjeseci, i po isteku tog perioda nastavi raditi i potpiše se novi ugovor, kad radnik ima pravo na godišnji odmor?
User avatar
mc-twin
Posts: 3319
Joined: 18/04/2009 23:47

#21 Re: Godišnji odmor

Post by mc-twin »

Nakon sest mjeseci rada kod istog poslodavca se zakonski stice pravo na godisnji, tako da bi trebala sada ima pravo na zimski godisnji koji su u toku.
Post Reply