Go west

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
gandhi
Posts: 201
Joined: 23/07/2005 23:11

#151

Post by gandhi »

[quote="Tisina"][quote="gandhi"][quote="horoz"]Pošto se meni film jako svidio, moram malo prokomentarisati prethodni komentar :D [quote="Semiramida"]Prošlo je nekoliko dana kako sam pogledala [i]Go west[/i], utisci su se slegli, pa da i ja nešto o filmu napišem.

Film je čudan. Kad kažem čudan - mislim na to da opisuje netipične ljude u netipičnom bosanskom selu i većina scena su neubjedljive. [b]Nije sniman dokumentarac već igrani film. Ni Gojine slike ne liče ni na šta :D :D :D pa je čovjek umjetnik svjetskog glasa[/b] Humor tu i tamo nije loš, al' to ne čini kičmu filma. [b]Ovo se slažemo, i po meni, to je pozitivno...[/b]

Kao što već neko napisa:
- kako to da se u selu govori neiskvarenim, modernim književnim jezikom? [b]U filmu glume glumci a ne naturščici pa tako i treba da bude, razumljivo i jasno. Jedna od odlika dobrog glumca je da razumiješ šta govori - dikcija...[/b]

- otkud njemačke uniforme na četnicima? (ili uniforme koje toliko podsjećaju na njemačke)? [b]Ja sam im'o priliku da ih vidim (doduše, većinom friško mrtve :D ) i vjeruj mi da su uglavnom bili tako obučeni. To što tebe tek nakon filma podsjećaju na naciste, drugi je problem[/b]

- otkud uopšte voz u filmu? Ne sjećam se da je bilo vozova kad je agresija počela. Bilo bi ubjedljivije da su napravili konvoj autobusa. [b]Ponavljam, ovo je film nije dokumentarac. Osim toga vozovi su vozili i u ratu (za Zenica - Dobrinja (kod Visokog) znam sigurno, a garant je radio i onaj B. Luka - Prijedor - Bos. Novi). Dalje, vozovi su za svakog režisera vječita inspiracija pa je vjerovatno to slučaj i sa Imamovićem.[/b]

- lik Ranke - isprva se čini kao pozitivan, a onda okrene u negativan; šta je scenarista/režiser htio onda s Rankom? [b]Ranka je nije ni pozitivna ni negativna već nesretna. Baksuz koji i druge košta glave (ili jajaca :) )[/b]

- uopšte gledajući, glavni likovi i nisu morali biti homoseksualci. Mogli su biti i dobri drugovi (čak bi priča dobila time na jačini), pa onda jedan krije drugoga koji prerušen živi u selu. Hemija se ionako ne osjeti. [b]Ovo je i meni palo na pamet. Skoro pa da se slažem.[/b]

- selo: kakvo je to selo s dvije-tri kuće, a stotinu ljudi koji se vide u pojedinim scenama? Je l' morao biti bivši kamenolom? Mogli su izabrati barem 10 boljih lokacija. I onaj krug na seoskom "trgu" - šta je to? K'o oni krugovi za roštiljanje napravljeni na Igmanu i na Baricama. :) [b]Simbolika moja ti... :) Ni travke nema kod prokletih i zlih a život buja kod prognanih i pobijenih. Rat je naopaka stvar[/b]

- Mario Drmać - e on mi se baš svidio. Iako, scenarista je bio škrt u određenim situacijama kad se očekivalo da Mario (Milena) pusti glas od sebe, da nešto kaže, a ono ništa. Samo pogled u daljinu. [b]Mario je bio skoro pa najbolji. Više je radio pokret nego priču. [size=18]Valja odglumiti žensko...[/size][/b]

Da ne dužim više. Nadam se da će napraviti neki film koji će izbjeći teme bijede i jada Bosne, s ratom ili bez rata, kako hoće. Nadam se da će napraviti neki film koji će pokazati barem mali dio bosanske ljepote, u nekim normalnijim okolnostima. [b]Doći će vrijeme i za takve filmove. Najvažnije je da se radi...[/b][/quote][/b][/quote]


Da li je Mario glumio žensko ili muškarca pretvorenog u ženu?! Ja koliko sam shvatio on je trebao da glumi muškarca koji se prerušio u ženu. Jedini trenutak u kojem je to došlo do izražaja je kad potrči da spasi Rankinog sina iz vatre. Mogao je bar u jednom trenutku se nakašljati dok imitira glas žene, bez obzira što bi smo se tome nasmijali. U cijelom filmu reditelj izbjegava da nasmije publiku, iako ima scena kojim bi smo se mogli iskreno nasmijati, čini mi se da se bojao da će to umanjiti tragičnost filma, što je totalno pogrešno. Ipak i u ovakvom filmu mene je posebno nasmijala Milanova replika Rankinom sinu, kad kaže otprilike: ''Ti si to prerastao, nađi sebi curu.'' Čuje homoseksualac da kaže nekome da traži curu?! Ne kontam u čemu je stvar. Da li on sam smatra kao homoseksualac da muškarci trebaju izlaziti sa djevojkama?! Kakav je onda to homoseksualac, toliko o ovom filmu kao priči o homoseksualcima. A što se tiče parole da 'film ruši predrasude', čime ih to ruši? Šta je to što nas navodi da se riješimo eventualnih predrasuda i prihvatimo homoseksualno kao nešto normalno (što nije)?! Nema ni jednog lika u filmu koji zna da su njih dvojica homoseksualci i koji ih prihvata kao takve, pa da se publika poistovjeti sa njim. Ona gore replika čak izaziva suprotan efekat.[/quote]
rusi itekako , ali naravno onima koji ga shvate :) tebi ne moze, jer si pun predrasude cim se pitas kako jedna homoseksualac moze djetetu reci da ganja cure..smjesno :)[/quote]

Pa da si pažljivije čitao, pročitao bi da sam se i nasmijao tome. :-?
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#152

Post by Tisina »

gandhi wrote:
Tisina wrote:
gandhi wrote:
Da li je Mario glumio žensko ili muškarca pretvorenog u ženu?! Ja koliko sam shvatio on je trebao da glumi muškarca koji se prerušio u ženu. Jedini trenutak u kojem je to došlo do izražaja je kad potrči da spasi Rankinog sina iz vatre. Mogao je bar u jednom trenutku se nakašljati dok imitira glas žene, bez obzira što bi smo se tome nasmijali. U cijelom filmu reditelj izbjegava da nasmije publiku, iako ima scena kojim bi smo se mogli iskreno nasmijati, čini mi se da se bojao da će to umanjiti tragičnost filma, što je totalno pogrešno. Ipak i u ovakvom filmu mene je posebno nasmijala Milanova replika Rankinom sinu, kad kaže otprilike: ''Ti si to prerastao, nađi sebi curu.'' Čuje homoseksualac da kaže nekome da traži curu?! Ne kontam u čemu je stvar. Da li on sam smatra kao homoseksualac da muškarci trebaju izlaziti sa djevojkama?! Kakav je onda to homoseksualac, toliko o ovom filmu kao priči o homoseksualcima. A što se tiče parole da 'film ruši predrasude', čime ih to ruši? Šta je to što nas navodi da se riješimo eventualnih predrasuda i prihvatimo homoseksualno kao nešto normalno (što nije)?! Nema ni jednog lika u filmu koji zna da su njih dvojica homoseksualci i koji ih prihvata kao takve, pa da se publika poistovjeti sa njim. Ona gore replika čak izaziva suprotan efekat.
rusi itekako , ali naravno onima koji ga shvate :) tebi ne moze, jer si pun predrasude cim se pitas kako jedna homoseksualac moze djetetu reci da ganja cure..smjesno :)
Pa da si pažljivije čitao, pročitao bi da sam se i nasmijao tome. :-?
citala :)

pa ja se i smijem tome sto se ti tome smijes :)
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#153

Post by Tisina »

gandhi wrote:
Tisina wrote:
gandhi wrote:
Da li je Mario glumio žensko ili muškarca pretvorenog u ženu?! Ja koliko sam shvatio on je trebao da glumi muškarca koji se prerušio u ženu. Jedini trenutak u kojem je to došlo do izražaja je kad potrči da spasi Rankinog sina iz vatre. Mogao je bar u jednom trenutku se nakašljati dok imitira glas žene, bez obzira što bi smo se tome nasmijali. U cijelom filmu reditelj izbjegava da nasmije publiku, iako ima scena kojim bi smo se mogli iskreno nasmijati, čini mi se da se bojao da će to umanjiti tragičnost filma, što je totalno pogrešno. Ipak i u ovakvom filmu mene je posebno nasmijala Milanova replika Rankinom sinu, kad kaže otprilike: ''Ti si to prerastao, nađi sebi curu.'' Čuje homoseksualac da kaže nekome da traži curu?! Ne kontam u čemu je stvar. Da li on sam smatra kao homoseksualac da muškarci trebaju izlaziti sa djevojkama?! Kakav je onda to homoseksualac, toliko o ovom filmu kao priči o homoseksualcima. A što se tiče parole da 'film ruši predrasude', čime ih to ruši? Šta je to što nas navodi da se riješimo eventualnih predrasuda i prihvatimo homoseksualno kao nešto normalno (što nije)?! Nema ni jednog lika u filmu koji zna da su njih dvojica homoseksualci i koji ih prihvata kao takve, pa da se publika poistovjeti sa njim. Ona gore replika čak izaziva suprotan efekat.
rusi itekako , ali naravno onima koji ga shvate :) tebi ne moze, jer si pun predrasude cim se pitas kako jedna homoseksualac moze djetetu reci da ganja cure..smjesno :)
Pa da si pažljivije čitao, pročitao bi da sam se i nasmijao tome. :-?
citala :)

pa ja se i smijem tome sto se ti tome smijes :)
kulambara
Posts: 29
Joined: 06/07/2005 13:56

#154

Post by kulambara »

gledajuci intervju sa imamovicem u kojem taj isti na pitanje diletantske novinarke "znaci, svako ima pravo na svoje misljenje?" :shock: (aludirala je na jergovicevu kritiku filma) odgovara sa "da, da...dijalog je najbitniji" :shock: - shvatio sam da je film los....ali sam ga ipak isao gledati...nazalost sam bio u pravu.

i dok sam izlazio iz dvorane, je sve sto sam osjećao bila ljutnja zbog bacenog novca. film mi naime osim hrpe klisea, nezanimljivih kadrova, slabe dramaturgije, patetike k'o u prici...nije dao nista. ponajmanje pricu o dvojici homoseksualaca (iako u uvodnim kadrovima upravo to najavljuje!!!!). go west nije ni vise ni manje vec slabo rezirana groteska, u kojoj su protagonisti transvestit, vjestica i balkanski kauboj. pathetic
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#155

Post by Tisina »

kulambara wrote:gledajuci intervju sa imamovicem u kojem taj isti na pitanje diletantske novinarke "znaci, svako ima pravo na svoje misljenje?" :shock: (aludirala je na jergovicevu kritiku filma) odgovara sa "da, da...dijalog je najbitniji" :shock: - shvatio sam da je film los....ali sam ga ipak isao gledati...nazalost sam bio u pravu.

i dok sam izlazio iz dvorane, je sve sto sam osjećao bila ljutnja zbog bacenog novca. film mi naime osim hrpe klisea, nezanimljivih kadrova, slabe dramaturgije, patetike k'o u prici...nije dao nista. ponajmanje pricu o dvojici homoseksualaca (iako u uvodnim kadrovima upravo to najavljuje!!!!). go west nije ni vise ni manje vec slabo rezirana groteska, u kojoj su protagonisti transvestit, vjestica i balkanski kauboj. pathetic
Jergovic uopste nije dao losu kritiku :) cak je isao i maksuz dva puta gledati film koliko mu se dopao :)
edu
Posts: 7895
Joined: 30/11/2004 15:25

#156

Post by edu »

nisam gledao film (jos uvijek..)..procitah sve ove kritike..svi koji daju negativne kritike imaju dobro uporiste..mislim..dobro ih argumentuju..odnosno ovi koji im kontriraju..(tj. tisina jedina..koja je vise nego obicni gledalac jer je kako skontah (in)direktno ucestvovala u stvaranju filma..znaci ona je ipak subjekitvna!?) imaju tanke kontraargumente..svoj sud..sud prosjecnog gledaoca dat cu nakon sto se nakanim pogledati go west...
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#157

Post by Tisina »

Moje ime je Kenan Dizdar.

Rođen sam u Bosni,

musliman.

Kao takav po rođenju sam i
obrezan.

Pardon.

U mojoj zemlji trenutno je rat. Srbi, koji su pravoslavci,
mrze muslimane.
Muslimani, koji su muslimani,ne vole srbe.
Ima tu i hrvata, koji su katolici, koji se nekad vole sa muslimanima,
a nekad ne vole.
Trenutno mislim da se ne vole.

Ali i to će da stane jedan dan. Odložit' će oružje na stranu,
pokolji će da se zaborave, je'l, ali će jednako da mrze
homoseksualce.
Nekako je na balkanu lakše podnijeti kada ti je neko
u porodici koljač nego peder...
Grozny
Posts: 139
Joined: 11/08/2005 11:40

#158

Post by Grozny »

i ja odgledah taj film. Konačno! Traje to već nekih 3 godine....kolko se sjecam počelo je sve u Walteru .....

Bjezim od toga da kazem dal je film los ili nije...

Helem, nista novo u nasim kinima. Rat, simbolika i na filsmkom platnu ponovo gledam pozoriste!

A posebno mi je zanimljiva ta simbolika! Toliko se ganja ta simbolika, ne samo u filmu nego od uličnih plakata pa nadalje....uvijek nam zele nesto reci u prenesenom smislu, u nekim sakrivenim mislima, uvijek izmedju redova! Tako da si uvijek prisiljen na neko trazenje ali konstatno
To ti je ko da hodas po danu sa upaljenom lampom i sirom otvorenih očiju....

NEMOGU VISEEEEEEE

HOCU MALO NECEG NA PRVU RUKU!
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#159

Post by alphonse kauders »

Tisina wrote:Moje ime je Kenan Dizdar.

Rođen sam u Bosni,

musliman.

Kao takav po rođenju sam i
obrezan.


Pardon.

U mojoj zemlji trenutno je rat. Srbi, koji su pravoslavci,
mrze muslimane.
Muslimani, koji su muslimani,ne vole srbe.
Ima tu i hrvata, koji su katolici, koji se nekad vole sa muslimanima,
a nekad ne vole.
Trenutno mislim da se ne vole.

Ali i to će da stane jedan dan. Odložit' će oružje na stranu,
pokolji će da se zaborave, je'l, ali će jednako da mrze
homoseksualce.
Nekako je na balkanu lakše podnijeti kada ti je neko
u porodici koljač nego peder...
Ovaj monolog sa početka filma kao da je smišljalo neko dijete. "Ja se zovem Kenan Dizdar.. U mojoj zemlji je trenutno rat..."
Označio sam dvije rečenice- onu da je obrezan (ko tako govori u svom predstavljanju - ja se zovem tako i tako i kita mi je ovakva..?) i onu zadnju za koju smatram da je apsolutno proračunata, kao da je tekst naučen napamet i nikako mi nije uvjerljiva.
Možda bi taj uvod i zvučao jezivije da ga je Mario Drmać dobro odglumio, ali nije. On je taj uvod izrecitovao kao "Ne daj se Ines.." i zato je zvučalo patetično i jadno i sviđa se ljudima koji se lože na patetiku (njihovo apsolutno pravo). Čak i ono kukanje za roditeljima u Bijeljini izgleda ludo izvještačeno da se samo može složiti grimasa ravnodušnosti pri pogledu na tu scenu.
Dijalozi su, po mom mišljenju, dosta tanki u ovom filmu, da ne kažem-neoriginalni. Sve scene su predvidive i likovi su jasno podijeljeni na dobre i loše, kao u stripu ili kakvoj američkoj akcionoj limunadi. Loši likovi su ružni i odvratni, a dobri su ili markantni ili su sa dobrim smislom za humor.
Film stvarno nije čemu i to će dokazati vrijeme. Jednostavno, kao što rekoše- ne valja za film kad se o njemu priča više prije nego nakon projekcije.

Btw. kina uopšte nisu puna, ja sam ga gledao u Apollu u večernjem terminu zajedno sa jedno 20-ak drugih besposličara i entuzijasta.
Što bi Štulić rekao- "nikoga nije naročito impresionirao.."
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#160

Post by Lace »

pa zasto govori da je obrezan?

na pocetku filma gleda televiziju...vidi snimke ubijenih sa spustenim hlacama...ubili su ih vljda zato sto su bili obrezani...kao i on


kada ih zaustave cetnici...uvode jednog po jednog i gledaju im u gaca a onda ih maltretiraju i na kraju ubiju...on sve to cuje /u svojoj glavi vjerovatno i vidi/...tada ga uhvati panika a milan ga prerusi u zenu..i sam izadje vani...na cigaru i kada ga pocnu peglati pokaze im ono sto ima u gacama


a uvod je pravljen vis a vie francuske emisije u kojoj je ucestvovao na kraju
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#161

Post by Lace »

i da...ja sam ga gledala u meeting pointu prije 15-ak dana..projekcija od 21.00 i kino je bilo prepuno...cak je 2 imalo problem da nadje svoja mjesta
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#162

Post by alphonse kauders »

Lace wrote:i da...ja sam ga gledala u meeting pointu prije 15-ak dana..projekcija od 21.00 i kino je bilo prepuno...cak je 2 imalo problem da nadje svoja mjesta
naravski - početna euforija.. Ja sam ga gledao samo par dana kasnije i vidiš kako je to lijepo i naglo splasnulo:)
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#163

Post by digger »

Arrival wrote:tematika u kojoj se nedi sadisfakcija jednoj populaciji bolesnih ljudi sa poremecajem seksualnog nagona, nije nesto cime sam zadovoljan

njima treba pomoci a nikako njihovu nastarnu prirodu propagirati i dizati na nivo drustveno prihvatljivog
...sadisfakcija jednoj populaciji bolesnih ljudi...

I to je tvoj komentar?!? O filmu koji nisi ni vidio?

Ne jaro: tebi treba pomoc, ne "njima." :roll:
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#164

Post by Lace »

alphonse kauders wrote:
Lace wrote:i da...ja sam ga gledala u meeting pointu prije 15-ak dana..projekcija od 21.00 i kino je bilo prepuno...cak je 2 imalo problem da nadje svoja mjesta
naravski - početna euforija.. Ja sam ga gledao samo par dana kasnije i vidiš kako je to lijepo i naglo splasnulo:)
pocetna euforija je bila za vrijeme SFF-a...a prije 15 dana je bilo normala otici u kino i pogledati ga...kontas...dok si se ti nakanio i otisao u kino...vec ga je pola grada vidjelo...nema potrebe da kino bude dupke puno 10-i dan od pocetka igranja filma u 2 kina x 2 termina :D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#165

Post by DaysleepeR »

horoz wrote:Kao što već neko napisa:
- kako to da se u selu govori neiskvarenim, modernim književnim jezikom? U filmu glume glumci a ne naturščici pa tako i treba da bude, razumljivo i jasno. Jedna od odlika dobrog glumca je da razumiješ šta govori - dikcija...
Samo na ovo da se osvrnem.

Dikcija je termin koji ne vazi za film jarane.
Najcjenjeniji glumci na svijetu su upravo stekli svoj status jer su u svakoj ulozi 100%.

Sta to znaci, znaci da mora da ima izgovor upravo onakav kakvog covjeka glumi.

Pa Robet De Niro je dobio Oskara za Kuma 2 jer je potpuno "potrefio" naglasak kakav se govori na Siciliji.
Nije govorio skolski italijanski.

Ma milion je primjera, dikcija je za teatar, nije za film.

NAsi filmovi generalno imaju manu da se u njima govori sa ispravnom dikcijom sto cesto sa radnjom i nema veze.
Ali to je vec problematika obrazovanja jer nasa Akademija scenskih umjetnosti je upravo to.
Ljudi se obrazuju da bi glumili u teatru i znaju uglavnom samo za takva pravila.

Vidna je razlika izmedju Radeta Serbedzije, Mirjane Karanovic i sa druge strane Maria Drmaca i Tarika Filipovica.

Iskustvo na filmu.

Sjetite se samo uloge Mirjane Karanovic u filmu Otac na Sluzbenom Putu.
Pa zena ima 100% izgovor kakav je u sarajevskim mahalama.
S druge strane Mira Furlan je dosta neuvjerljiva.

Takodje pogledajte film Kuduz i obratite paznju na naglasak i izgovor glavnih dvoje glumaca.
A obadvoje su srbijanci.

Ja bih te greske pripisao nedostatku sredstava i zurbi da se film snimi pri cemu se ne pbraca paznja na takve sitnice.

A film stvarno nije toliko dobar.
Objektivno.
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#166

Post by Tisina »

Lace wrote:
alphonse kauders wrote:
Lace wrote:i da...ja sam ga gledala u meeting pointu prije 15-ak dana..projekcija od 21.00 i kino je bilo prepuno...cak je 2 imalo problem da nadje svoja mjesta
naravski - početna euforija.. Ja sam ga gledao samo par dana kasnije i vidiš kako je to lijepo i naglo splasnulo:)
pocetna euforija je bila za vrijeme SFF-a...a prije 15 dana je bilo normala otici u kino i pogledati ga...kontas...dok si se ti nakanio i otisao u kino...vec ga je pola grada vidjelo...nema potrebe da kino bude dupke puno 10-i dan od pocetka igranja filma u 2 kina x 2 termina :D
4 kina x 2 termina ;) od pocetka novembra, plus u jos 4 BiH grada istovremeno ;)
meni se cini da se vise prica o filmu nakon pocetka distribucije nego prije ;)

i da, svi mi mislimo da smo objektivni :)
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#167

Post by Lace »

ma samo nek se prica....i antireklama je reklama :D
virgo
Posts: 109
Joined: 04/11/2002 00:00
Location: Prndičići

#168

Post by virgo »

Ne mogu sebi objasniti ovoliki ANGAZMAN Tisineosim da je na neki poseban nacin vezan(a) za ovaj film, sto postove ovog forumasa(ice) ubuduce cini irelevantnim u vezi ove teme (da nije kakva rodica Imamoviceva)
Film, po meni, nije vrijedan placene ulaznice. Gomila diletantske nedosljednosti, visokih ciljeva a niskih dometa. Ocito da je reditelju bio jedini cilj DA SNIMI FILM po svaku cijenu (jer ce ga tako prepoznati u prodavnici ili kafani, kao slavnog rezisera).
Slazem se sa prethodnim postovima o naivnim dijalozima, promasenoj kostimografiji, pokusaju kopiranja i citiranja svega i svacega iz mnogih drugih filmova. Posebno mi je losa i nedorecena muzika. Sve u svemu, grozota, ali ako su se kao reference BH kinematografije nametnuli kretenluci tipa KodAmidzeIdriza, GV i LJUZD, onda i ne mozemo nista drugo ocekivati. :x
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#169

Post by Tisina »

virgo wrote:Ne mogu sebi objasniti ovoliki ANGAZMAN Tisineosim da je na neki poseban nacin vezan(a) za ovaj film, sto postove ovog forumasa(ice) ubuduce cini irelevantnim u vezi ove teme (da nije kakva rodica Imamoviceva)
Film, po meni, nije vrijedan placene ulaznice. Gomila diletantske nedosljednosti, visokih ciljeva a niskih dometa. Ocito da je reditelju bio jedini cilj DA SNIMI FILM po svaku cijenu (jer ce ga tako prepoznati u prodavnici ili kafani, kao slavnog rezisera).
Slazem se sa prethodnim postovima o naivnim dijalozima, promasenoj kostimografiji, pokusaju kopiranja i citiranja svega i svacega iz mnogih drugih filmova. Posebno mi je losa i nedorecena muzika. Sve u svemu, grozota, ali ako su se kao reference BH kinematografije nametnuli kretenluci tipa KodAmidzeIdriza, GV i LJUZD, onda i ne mozemo nista drugo ocekivati. :x
a ti si komisija? :D

ne, bejbe smao mi se film zaista dopada i smatram ga dobrim, ne kazem da je sad ono obara s nogu, rijetko da ima takvih stvari na svijetu ali da je dobar- jeste :)
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#170

Post by alphonse kauders »

Tisina wrote:
virgo wrote:Ne mogu sebi objasniti ovoliki ANGAZMAN Tisineosim da je na neki poseban nacin vezan(a) za ovaj film, sto postove ovog forumasa(ice) ubuduce cini irelevantnim u vezi ove teme (da nije kakva rodica Imamoviceva)
Film, po meni, nije vrijedan placene ulaznice. Gomila diletantske nedosljednosti, visokih ciljeva a niskih dometa. Ocito da je reditelju bio jedini cilj DA SNIMI FILM po svaku cijenu (jer ce ga tako prepoznati u prodavnici ili kafani, kao slavnog rezisera).
Slazem se sa prethodnim postovima o naivnim dijalozima, promasenoj kostimografiji, pokusaju kopiranja i citiranja svega i svacega iz mnogih drugih filmova. Posebno mi je losa i nedorecena muzika. Sve u svemu, grozota, ali ako su se kao reference BH kinematografije nametnuli kretenluci tipa KodAmidzeIdriza, GV i LJUZD, onda i ne mozemo nista drugo ocekivati. :x
a ti si komisija? :D

ne, bejbe smao mi se film zaista dopada i smatram ga dobrim, ne kazem da je sad ono obara s nogu, rijetko da ima takvih stvari na svijetu ali da je dobar- jeste :)
Pogledaj svoju poruku od 21.08.2005., citat -"film je ODLIČAN". Ja odličnim smatram filmove koji me obore s nogu, pogotovo kad to "odličan" naglasim i napišem velikim slovom.
Sad je film dobar, ubrzo će biti gledljiv, pa 'nako, pa može zaslužiti prolaznu ocjenu i onda ćemo ga lijepo izbrisati iz kratkotrajne memorije kao i sve nebitne stvari koje tamo dospiju.
Ok, ne vjerujem da ćemo jedno drugom dokazati svoje mišljenje, ali imam osjećaj da te sad vodi inat i da se ponašaš, što bi Jergović rekao "kao pravi Bosanac, tvrdoglavo spreman da zasrlja i u bezizlaznoj situaciji.." i da dokazuješ kako je jedan prosječan film ustvari remek djelo koje eto nije na pravi način shvaćeno.
Iz toga mogu zaključiti dvije stvari
- ili nisi pogledala dovoljno dobrih filmova pa da možeš zaista napraviti poređenje sa ovim i shvatiti da ovaj Ahmedov i nije nešto:
- ili si čak i sama sebe uspjela ubijediti da je film ekstra, pa sa punim uvjerenjem u to i pišeš tolike hvalospjeve o njemu.

Kaže se da se o ukusima ne raspravlja, ali ja mislim da ovdje uopšte nije pitanje ukusa nego činjenica. Ja nisam komisija i nisam filmski stručnjak, ali vjerujem da dovoljno dobro zapažam da mogu ustanoviti kako ovo i nije film bolji od prosijeka.
Nadam se da ovo moje pisanje nećeš shvatiti kao nametanje autoriteta, nego jednostavno kao sukob različitih mišljenja, bez uvrede.
Pozdrav.
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#171

Post by Tisina »

alphonse kauders wrote:
Tisina wrote:
virgo wrote:Ne mogu sebi objasniti ovoliki ANGAZMAN Tisineosim da je na neki poseban nacin vezan(a) za ovaj film, sto postove ovog forumasa(ice) ubuduce cini irelevantnim u vezi ove teme (da nije kakva rodica Imamoviceva)
Film, po meni, nije vrijedan placene ulaznice. Gomila diletantske nedosljednosti, visokih ciljeva a niskih dometa. Ocito da je reditelju bio jedini cilj DA SNIMI FILM po svaku cijenu (jer ce ga tako prepoznati u prodavnici ili kafani, kao slavnog rezisera).
Slazem se sa prethodnim postovima o naivnim dijalozima, promasenoj kostimografiji, pokusaju kopiranja i citiranja svega i svacega iz mnogih drugih filmova. Posebno mi je losa i nedorecena muzika. Sve u svemu, grozota, ali ako su se kao reference BH kinematografije nametnuli kretenluci tipa KodAmidzeIdriza, GV i LJUZD, onda i ne mozemo nista drugo ocekivati. :x
a ti si komisija? :D

ne, bejbe smao mi se film zaista dopada i smatram ga dobrim, ne kazem da je sad ono obara s nogu, rijetko da ima takvih stvari na svijetu ali da je dobar- jeste :)
Pogledaj svoju poruku od 21.08.2005., citat -"film je ODLIČAN". Ja odličnim smatram filmove koji me obore s nogu, pogotovo kad to "odličan" naglasim i napišem velikim slovom.
Sad je film dobar, ubrzo će biti gledljiv, pa 'nako, pa može zaslužiti prolaznu ocjenu i onda ćemo ga lijepo izbrisati iz kratkotrajne memorije kao i sve nebitne stvari koje tamo dospiju.
Ok, ne vjerujem da ćemo jedno drugom dokazati svoje mišljenje, ali imam osjećaj da te sad vodi inat i da se ponašaš, što bi Jergović rekao "kao pravi Bosanac, tvrdoglavo spreman da zasrlja i u bezizlaznoj situaciji.." i da dokazuješ kako je jedan prosječan film ustvari remek djelo koje eto nije na pravi način shvaćeno.
Iz toga mogu zaključiti dvije stvari
- ili nisi pogledala dovoljno dobrih filmova pa da možeš zaista napraviti poređenje sa ovim i shvatiti da ovaj Ahmedov i nije nešto:
- ili si čak i sama sebe uspjela ubijediti da je film ekstra, pa sa punim uvjerenjem u to i pišeš tolike hvalospjeve o njemu.

Kaže se da se o ukusima ne raspravlja, ali ja mislim da ovdje uopšte nije pitanje ukusa nego činjenica. Ja nisam komisija i nisam filmski stručnjak, ali vjerujem da dovoljno dobro zapažam da mogu ustanoviti kako ovo i nije film bolji od prosijeka.
Nadam se da ovo moje pisanje nećeš shvatiti kao nametanje autoriteta, nego jednostavno kao sukob različitih mišljenja, bez uvrede.
Pozdrav.
ne znas nista o meni :) ok film nije dobar- OLDICAN JE! :)
a ne sekiraj se za moju edukaciju u doticnom polju ;)
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#172

Post by alphonse kauders »

Last edited by alphonse kauders on 19/11/2005 00:00, edited 1 time in total.
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#173

Post by alphonse kauders »

Tisina wrote:
alphonse kauders wrote:
Tisina wrote: a ti si komisija? :D

ne, bejbe smao mi se film zaista dopada i smatram ga dobrim, ne kazem da je sad ono obara s nogu, rijetko da ima takvih stvari na svijetu ali da je dobar- jeste :)
Pogledaj svoju poruku od 21.08.2005., citat -"film je ODLIČAN". Ja odličnim smatram filmove koji me obore s nogu, pogotovo kad to "odličan" naglasim i napišem velikim slovom.
Sad je film dobar, ubrzo će biti gledljiv, pa 'nako, pa može zaslužiti prolaznu ocjenu i onda ćemo ga lijepo izbrisati iz kratkotrajne memorije kao i sve nebitne stvari koje tamo dospiju.
Ok, ne vjerujem da ćemo jedno drugom dokazati svoje mišljenje, ali imam osjećaj da te sad vodi inat i da se ponašaš, što bi Jergović rekao "kao pravi Bosanac, tvrdoglavo spreman da zasrlja i u bezizlaznoj situaciji.." i da dokazuješ kako je jedan prosječan film ustvari remek djelo koje eto nije na pravi način shvaćeno.
Iz toga mogu zaključiti dvije stvari
- ili nisi pogledala dovoljno dobrih filmova pa da možeš zaista napraviti poređenje sa ovim i shvatiti da ovaj Ahmedov i nije nešto:
- ili si čak i sama sebe uspjela ubijediti da je film ekstra, pa sa punim uvjerenjem u to i pišeš tolike hvalospjeve o njemu.

Kaže se da se o ukusima ne raspravlja, ali ja mislim da ovdje uopšte nije pitanje ukusa nego činjenica. Ja nisam komisija i nisam filmski stručnjak, ali vjerujem da dovoljno dobro zapažam da mogu ustanoviti kako ovo i nije film bolji od prosijeka.
Nadam se da ovo moje pisanje nećeš shvatiti kao nametanje autoriteta, nego jednostavno kao sukob različitih mišljenja, bez uvrede.
Pozdrav.
ne znas nista o meni :) ok film nije dobar- OLDICAN JE! :)
a ne sekiraj se za moju edukaciju u doticnom polju ;)
Ne sekiram se, tvoj život-tvoja nafaka, a da znam nešto o tebi nisam nikada ni tvrdio, ali evo recimo znam da gotiviš Balaševića- vidiš da nije to BAŠ ništa:) A, ako pod "edukacijom " podrazumijevaš da si učila nekad nešto o filmu, to ti u ovoj diskusiji ne treba, mene zanima tvoje mišljenje, a ne šta si učila. Druga je stvar ako pod tim terminom podrazumijevaš iskustvo u gledanju filmova (samoedukovanje, jelte;)), jer smo onda na istom. Ja priznajem da nisam filmofil, nisam bio ni na jednoj projekciji SFF-a (ne volim modna masovna okupljanja, a i crveni tepih mi se gadi), ali znam i da se mnogim (samoproglašenim ili pravim) filmofilovima nije svidio, ali to sam tek saznao nakon što sam već stekao svoje mišljenje o filmu (koje je takvo kakvo je).
Ima tu i moje sopstvene tvrdoglavosti, ali je ta tvrdoglavost dobro promišljena i zasniva se na dobrom vaganju dobrih i loših stvari filma i kad se sve sabere- prevagnu te lošije, je%bi ga.
Biće mi nekad smiješno da me ova tema ovoliko zadevera, povuci-potegni ko će istjerati svoje:)))
Još jednom - pozdrav!
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#174

Post by Tisina »

komentari sa nekih blogova:

Još jedan u nizu fenomenalnih ostvarenja Bh kinematografije!

Prepuna sam utisaka sa sinoćne premijere u Uniticu.
Film je zaista fantastičan. Od produkcije,tematike,cijele priče filma do odlične glumačke ekipe.
da bilo šta više kažem,suvišno je. Film zaista vrijedi pogledati.
Mario Drmać se pokazao kao jako talentovani mladi glumac. Svoju ulogu je sjajno odradio.
Tarika Filipovića ne smijem zaboraviti :) ČISTA PETICA!

Nakon odgledanog filma,obuzeo me je neki strah,pomješana osjećanja,dugo mi je trebalo da se povratim. Pred očima mi se stalno prikazivao lik Nermina Tulića,i zadnja scena kad Kenan (Mario D.) svira violončelo. Sistematizirajući to sve u glavi, mnogo je toga što ovaj film nosi sa sobom,ali ostalo mi je ona rečenica Radeta Šerbedžije :

"JEDINO U ŠTA SE POLITIKA NE MOŽE UMJEŠATI JE UMJETNOST!"

svakako imate moju preporuku za ovaj film :)


uglavnom... zbog nekih drugih relacija... imala sam karte za sinoćnji fillm "Go West" iako ove godine nisam baš puno ni pokušavala nabaviti regularnim putem karte...
uglavnom film me oduševio... vrijedi pogledati... ko god bude imao prilike... priča... scene... izvrsni glumci (Mario Drmač, Mirjana Karanović, Rade Šerbedžija i meni osobito dragi Tarik Filipović...) veoma realan film... i jako dobro napravljen...

mene u ovom mom blesavom stanju... u kakvom jesam prožimala je jedna misao... o ljubavi... kako je divna i fantastična... ma u kom obliku... vremenu ili situaciji...
i kako mi nedostaje... beskrajno...



GO WEST
Bila, vidjela! GO WEST. Ozivio je! Ovaj film sada zivi svojim zivotom. S nama ili bez nas. I nema puno na sta mi tu mozemo utjecati. Jednom prikazan, unatoc svim sumnjama, on je sam svoj...

Sta reci o filmu o kojem je bilo najvise predrasuda cini mi se u istoriji BH kinematografije? Pricali su ovo ili ono, lajali su na Ahmeda, rezali na lajt motiv, sprdali se od Fatmira Alispahica do inih.... I ostali otvorenih usta nakon posljednjeh kadra. Sad crknite dusmani.

Mario je bio izvrstan, mislim da je sam sebe nadmasio, a svim tracerima zacepio usta, pogotovo ako se uzme u obzir da mu je ovo prvi dugometrazni film. Tarik je bio standardno solidan! Rade nije imao potresniju ulogu od - ne pamtim kad u prvom filmu sa ovih prostora u kojem je pristao da glumi poslije rata! Mirjana, nije ovako odglumila zadnjih 20 godina. Nermin je bio odlican! Haris je unio svjetlo u pricu!

Bosnjaci ovdje nisu prikazani kao glupi Mujo i Suljo, drolja Fata.... Bosnjak, glavni lik prikazan je kao umjetnik, covjek koji svira violoncelo, covjek cija muzika ostavlja priproste otvorenih usta. Zabezeknute. Nerazumljiv drugima kakvi i jesmo. Ne pripadajuci blatu u kojem se nasao on svira u sebi i onima koji ga umiju cuti odbijajuci od sebe primitivizam u kojem se nalazi ponavljajuci stalno kako on tu ne pripada.

Jedini izlaz iz sveopceg ludila je odlazak na zapad gdje i dolazi na kraju, bez muskosti, da svira na imaginarnom instrumentu ljudima koji ga ne cuju. I kada mu zapad kaze kako nije cuo njegovu dirljivu muziku, on odgovori - nevino djecacki - "trebali ste mi reci, svirao bih glasnije"!

Trebali ste mi reci, ja bih svirao glasnije!

Sam na svijetu. Sam na zapadu. Sa prosloscu koja je puna garezi i dima, emocija, zabluda, straha, pomagaca .... koji mu ne pomazu radi njega vec opet radi nekog koga je on znao i s kim je bio blizak.

Mimo toga, jedna od najvecih poruka ovoga filma je - ko dira u tudju srecu, vrati mu se u najmilije. Srbi iz sela u kojem se glavni likovi nalaze, obliznje su muslimansko selo zapalili a njegove stanovnike pobili. Tada je u njihovom selu presusio bunar. Sada oni moraju po vodu (zivot) ici u muslimansko selo u kojem su ubili sav zivot. To im je kazna.

Hrabro je bilo napisati ovaj scenario! Hrabro je bilo snimiti ovaj film. Nije to mogao svako! Nije to smio svako! Rijetko ko bi ostao tako postojan, smiren, vjerovao u sebe i u ono sto radi kao sto je to Ahmed bio ovih par godina koliko je trebalo da se rodi ovaj film. Hvala mu.

U ovoj zemlji punoj predrasuda, ozivjeti predrasudu razbijajuci predrasudu je umjetnost. Isto kao Kenanovo stvaranje muzike na nevidljivom instrumentu koje cujemo mi koji gledamo film, ali ne i oni s kojima Kenan prica....
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#175

Post by Zox »

Rekla si i da je mrrrrrrraaaaaaaaaaaak ;)
Post Reply