Gledali ste, ne preporučujete

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#6326 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by tranquil »

Vikings: Valhalla, druga sezona.

Ni prva sezona nije bila na nivou originalne serije, ali ovo je već teški odron, i skrnavljenje "Vikings" franšize. Ono što je "Blood Origins" za Witcher i fantasy, to je druga sezona Valhalle za Vikinge i žanr historijske fikcije. Ne postoji svijetla tačka u drugoj sezoni, ono bilo šta pozitivno, da možeš da kažeš "ako ništa, barem je bilo to i to". Tri paralelne radnje, ne znam koja više vrijeđa inteligenciju. Loša gluma. O historijskoj autentičnosti da ne pričamo, ona je žrtvovana na oltaru savremene politike još u prvoj sezoni, sada je to još više podebljano. Katastrofa.

A treća sezona je već odobrena. Sweet mother of God.
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2881
Joined: 03/03/2011 09:12

#6327 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by AhmetShabo »

Aftersun, smor
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#6328 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by Vam »

tranquil wrote: 16/01/2023 09:13 Vikings: Valhalla, druga sezona.

Ni prva sezona nije bila na nivou originalne serije, ali ovo je već teški odron, i skrnavljenje "Vikings" franšize. Ono što je "Blood Origins" za Witcher i fantasy, to je druga sezona Valhalle za Vikinge i žanr historijske fikcije. Ne postoji svijetla tačka u drugoj sezoni, ono bilo šta pozitivno, da možeš da kažeš "ako ništa, barem je bilo to i to". Tri paralelne radnje, ne znam koja više vrijeđa inteligenciju. Loša gluma. O historijskoj autentičnosti da ne pričamo, ona je žrtvovana na oltaru savremene politike još u prvoj sezoni, sada je to još više podebljano. Katastrofa.

A treća sezona je već odobrena. Sweet mother of God.
Slazem se, Vikings je fenomenalna serija, Valhalla nastavak sam odgledao samo ocekujuci nesto dobro zahvaljujuci originalnom serijalu, a treci dio (sad iz tvog posta saznao za njega) mi budi znatizelju cisto da vidim na sta ce liciti, mada nemam ocekivanja nikakvih...
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#6329 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by tranquil »

Vam wrote: 17/01/2023 23:26
tranquil wrote: 16/01/2023 09:13 Vikings: Valhalla, druga sezona.

Ni prva sezona nije bila na nivou originalne serije, ali ovo je već teški odron, i skrnavljenje "Vikings" franšize. Ono što je "Blood Origins" za Witcher i fantasy, to je druga sezona Valhalle za Vikinge i žanr historijske fikcije. Ne postoji svijetla tačka u drugoj sezoni, ono bilo šta pozitivno, da možeš da kažeš "ako ništa, barem je bilo to i to". Tri paralelne radnje, ne znam koja više vrijeđa inteligenciju. Loša gluma. O historijskoj autentičnosti da ne pričamo, ona je žrtvovana na oltaru savremene politike još u prvoj sezoni, sada je to još više podebljano. Katastrofa.

A treća sezona je već odobrena. Sweet mother of God.
Slazem se, Vikings je fenomenalna serija, Valhalla nastavak sam odgledao samo ocekujuci nesto dobro zahvaljujuci originalnom serijalu, a treci dio (sad iz tvog posta saznao za njega) mi budi znatizelju cisto da vidim na sta ce liciti, mada nemam ocekivanja nikakvih...
Mah, nešto kada prevrtim u glavi, možda gledamo i staru seriju sa ružičastim naočalama. Historijski gledano, to je takođe bila katastrofa, ali djelimično s razlogom. Historija se ne može dogovoriti čak ni o tačnom broju i imenima Ragnarovih sinova, dakle izvori su bili oskudni, pa su mnoge mitske stvari našle put da se prodaju kao historija (npr. shildmaidens). Jedini konkretniji materijal kojeg su imali je vezan za Englesku (Alfredova vladavina), a i tu je takođe bilo obilnog odstupanja. Ali barem originalna serija nije patila od ovih drugih problema koje ima Valhalla.

Pobogu, jedna ruska kneginja i dvije oslobođene robinje koje su nekoliko dana ranije jedva znale držati nož kada su zaklale svog zadnjeg vlasnika, u predzadnjoj epizodi naprave samostalan raid na kamp stepskih ratnika Pečenega, i to bez plana, improvizujući, sve ubijajući ratnike strijelama dok su u punom galopu, Winetou style, pa onda jedna baci sjekiru i prekine konopac kojim je vezan njen dragi... Kad tad nisam polomio daljinski, neću nikada.

Leif Erikson, koji je historijski u vrijeme Haraldovih avantura u Rusiji i Vizantiji, ne samo već otkrio Ameriku, nego čak i umro, ovdje je za vrijeme putovanja Novgorod - Konstantinopolj naučio čitati, matematiku, navigaciju, astronomiju, arapski, i ne znam je li neko upratio, jer nije eksplicitno rečeno, na kraju je, tokom onog obreda (da ne spoilam) citirao iz glave Ku'ran, i to moram priznati kontekstualno prikladno. Putovanje je trajalo par mjeseci, pa da je cijelo vrijeme sjedio u učionici, ne bi 2% od toga naučio.

Arapska učenjakinja Merjem je bazirana na stvarnoj astronomki iz Aleppa, ali da je historijska Merjem, sama, iz udobnosti abasidskog kalifata, otišla u Novgorod da sakuplja meteorske stijene, i da je tamo neometano živjela neko vrijeme, e to je već jebiga nategnuta pretpostavka.

A gluma? Uzmimo recimo paralelnu radnju u Jomsburgu. Glavna junakinja ovog dijela priče, Freydis, se cijelo vrijeme ne razdvaja od face koju osoba obično ima dok se razdvaja od govneta. A onaj Harekr? Upoznali smo ga kao dobricu, i imao je cijelo vrijeme onaj blagi izraz lica, poput vikinškog jehovinog svjedoka, a onda, od momenta kada saznamo da je lik negativac, pa do kraja, čovjek nabaci onaj izraz kojem se sve gadi, dakle izraz lica Izeta Fazlinovića kada galami na Šefiku jer ne može pronaći posljednju bocu rakije. I čitavo vrijeme se i dalje svojim ljudima prodaje i dalje kao dobrica, eto Freydis je stradala od strane zločinačke ruke, a kad skonta da je ova živa, odluči je tek tako ubiti pred svima, ali prvo vintajući mačem oko nje k'o nindže negativci u Američkom nindži, i uz tekst na nivou takvog filma (u fazonu "nisi umrla, sada hoćeš ha ha ha").

I ne znam da li je neko primjetio, cijela sezona je imala i treću paralelnu radnju, u Engleskoj, po 10-15 minuta svake epizode, i konačni zbir te radnje je ništa. Ništa se nije desilo. Doslovno cijela radnja u Engleskoj je jedna jedina elaborirana dvorska spletka, kako bi se neki službenik bez plemićke titule oženio kraljevom rodicom. To je to.

Sorry ovo je moralo izaći iz mene. Baš mi nije sjela ova sezona.

Nagađam da će se treća sezona baviti Haraldovom službom za Vizantijce, dakle moglo bi biti hodanja i po Bliskom Istoku i jugoistočnoj Europi (fakat se desilo), a paralelno će cijelo vrijeme guziti novu rimsku caricu, kao što je već nagoviješteno da će se desiti. To znači još manje vikinga nego sada, ali će barem lakše zadovoljiti kvote za multietničnost. Ili možda preskoče neki vremenski period pa ga vrate u Norvešku, vjerovatno sa punim brodom Arapa i Berbera s kojima je Harald bio u službi. Leif bi isto tako trebao da požuri sa povratkom u Skandinaviju i otkrivanjem Amerike, već je u zaostatku par decenija, kako je krenulo, prestiće ga Kolumbo. Ovi ostali, ne znam, možda vidimo još neki dramatičan događaj u Engleskoj, možda Godwin opet napravi neki komplikovani dvorski plan, pa mu dodjele neku titulu.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#6330 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by Vam »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
yoda82
Posts: 1601
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#6331 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by yoda82 »

tranquil wrote: 18/01/2023 08:57 Nagađam da će se treća sezona baviti Haraldovom službom za Vizantijce, dakle moglo bi biti hodanja i po Bliskom Istoku i jugoistočnoj Europi (fakat se desilo), a paralelno će cijelo vrijeme guziti novu rimsku caricu, kao što je već nagoviješteno da će se desiti. To znači još manje vikinga nego sada, ali će barem lakše zadovoljiti kvote za multietničnost. Ili možda preskoče neki vremenski period pa ga vrate u Norvešku, vjerovatno sa punim brodom Arapa i Berbera s kojima je Harald bio u službi. Leif bi isto tako trebao da požuri sa povratkom u Skandinaviju i otkrivanjem Amerike, već je u zaostatku par decenija, kako je krenulo, prestiće ga Kolumbo. Ovi ostali, ne znam, možda vidimo još neki dramatičan događaj u Engleskoj, možda Godwin opet napravi neki komplikovani dvorski plan, pa mu dodjele neku titulu.
:thumbup:

Jebo Moriartya šta je Godwin. :D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58429
Joined: 03/08/2010 19:04

#6332 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by kakavdanakneiskustvu »



jebeš ko fol horor gdje se ne trzneš pošteno tokom filma
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10994
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#6333 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by Tito_i_Partija »

Nisam gled'o ovaj, al' najbolji horori su mi bili oni koji me nisu "trzali".
User avatar
Isner
Posts: 804
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#6334 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by Isner »

Serija "Na rubu pameti" :shock: odgledao skoro dvije epizode al nazor...
Bože žali para za ovo...
džakailibu
Posts: 614
Joined: 08/05/2013 11:37

#6335 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by džakailibu »

Gledao Tender 5 minuta. Mene stid!
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#6336 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by tranquil »

The Suicide Squad, ovaj novi.

WTF did I just watched.

Mislim, znam da je zajebacija, ali ovo je debelo prešlo u idiotluk.

Kako ovaj film ima dobre ocjene? Jesu li to svi ironično ocjenjivali? U čemu je fol, zašto su svi pišnuli u gaće poslije ovog filma, šta mi je promaklo? Jer je bolji od prethodnog (kao da je to neki achievement)? Zbog Gunna-a? Pa Čuvari 1 i čak i 2 su za ovo "Sedmi pečat". Zbog Idriza? Nezrele zajebancije? Rušenja zgrada, koje je već poslije sto ovakvih filmova postalo za zijevanje? Debilnih Stallone-ovih one-linera?

Ne kontam. Polka-Dot-Man. WTF.
User avatar
hopi
Posts: 5626
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#6337 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by hopi »

kakavdanakneiskustvu wrote: 18/01/2023 22:06

jebeš ko fol horor gdje se ne trzneš pošteno tokom filma
Zanimljivo kako možemo imati toliko oprečna mišljenja oko filmova, ali zato i imamo teme preporučite/ne preporučite. Baš sam ovaj film nedavno preporučio na temi o hororima, i nakon dosta vremena tj dosta osrednjih horora napokon jedan da me je dobro istrzao i prepao. Ok naravno nije to jedini razlog zašto se gleda horor, ali jeste jedan od, a i ostatak filma tj priča, gluma je bila ok (a pogledao sam stvarno solidan broj horora). Zanimljivo je i kako nas različite stvari u filmovima prepadnu,, istrzaju, tj izazovu tu vrstu emocije.
S tim da se nadam se si film gledao u mraku, sam, sa slušalicama, mislim da to upotpunjeje doživljaj.
I da, od mene i dalje stoji preporuka za film.
nekome
Posts: 2878
Joined: 17/05/2011 10:41

#6338 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by nekome »

tranquil wrote: 23/01/2023 22:52 The Suicide Squad, ovaj novi.

WTF did I just watched.

Mislim, znam da je zajebacija, ali ovo je debelo prešlo u idiotluk.

Kako ovaj film ima dobre ocjene? Jesu li to svi ironično ocjenjivali? U čemu je fol, zašto su svi pišnuli u gaće poslije ovog filma, šta mi je promaklo? Jer je bolji od prethodnog (kao da je to neki achievement)? Zbog Gunna-a? Pa Čuvari 1 i čak i 2 su za ovo "Sedmi pečat". Zbog Idriza? Nezrele zajebancije? Rušenja zgrada, koje je već poslije sto ovakvih filmova postalo za zijevanje? Debilnih Stallone-ovih one-linera?

Ne kontam. Polka-Dot-Man. WTF.
5 ocjena = $1
platis, kupis rejting...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58429
Joined: 03/08/2010 19:04

#6339 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by kakavdanakneiskustvu »

hopi wrote: 23/01/2023 23:01
kakavdanakneiskustvu wrote: 18/01/2023 22:06

jebeš ko fol horor gdje se ne trzneš pošteno tokom filma
Zanimljivo kako možemo imati toliko oprečna mišljenja oko filmova, ali zato i imamo teme preporučite/ne preporučite. Baš sam ovaj film nedavno preporučio na temi o hororima, i nakon dosta vremena tj dosta osrednjih horora napokon jedan da me je dobro istrzao i prepao. Ok naravno nije to jedini razlog zašto se gleda horor, ali jeste jedan od, a i ostatak filma tj priča, gluma je bila ok (a pogledao sam stvarno solidan broj horora). Zanimljivo je i kako nas različite stvari u filmovima prepadnu,, istrzaju, tj izazovu tu vrstu emocije.
S tim da se nadam se si film gledao u mraku, sam, sa slušalicama, mislim da to upotpunjeje doživljaj.
I da, od mene i dalje stoji preporuka za film.
da,sam gledao film,ali bez slušalica
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#6340 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by tranquil »

nekome wrote: 24/01/2023 00:05
tranquil wrote: 23/01/2023 22:52 The Suicide Squad, ovaj novi.

WTF did I just watched.

Mislim, znam da je zajebacija, ali ovo je debelo prešlo u idiotluk.

Kako ovaj film ima dobre ocjene? Jesu li to svi ironično ocjenjivali? U čemu je fol, zašto su svi pišnuli u gaće poslije ovog filma, šta mi je promaklo? Jer je bolji od prethodnog (kao da je to neki achievement)? Zbog Gunna-a? Pa Čuvari 1 i čak i 2 su za ovo "Sedmi pečat". Zbog Idriza? Nezrele zajebancije? Rušenja zgrada, koje je već poslije sto ovakvih filmova postalo za zijevanje? Debilnih Stallone-ovih one-linera?

Ne kontam. Polka-Dot-Man. WTF.
5 ocjena = $1
platis, kupis rejting...
Ma kontam da ima toga, ali onda bi tako uradili za svaki... Evo, isti ljudi (DC + WB), skoro isti film, čak i ime je skoro isto, "Suicide Squad", 2016, popljuvan, zasluženo. A ovaj, kao super. Ili takođe njihov noviji, "Black Adam", nisam gledao, ali su ga ozbiljno nalijepili, a i tu su mogli kupiti reviewe, ako se već time bave u masovnijem obimu.

Ne, ovdje je fakat dosta ljudi dalo "thumbs up", što znači da se ljudima ovaj film svidio, i ostavljam mogućnost da je možda do mene, možda sam nadrkan i preozbiljan gledao film koji je trebalo posmatrati kao čistu zajebanciju, i ništa više od toga. Ali ipak mislim da film jednostavno nije dobar, a da su mu u javnosti presudili Gunn-fans, koji su ga podigli iznad zaslužene ocjene, i dosta raje se povelo za tim.

A i ja svašta gledam. Trebao sam znati bolje čim sam u imenima vidio "John Cena".
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10994
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#6341 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by Tito_i_Partija »

tranquil wrote: 24/01/2023 09:40
nekome wrote: 24/01/2023 00:05

5 ocjena = $1
platis, kupis rejting...
...mogućnost da je možda do mene, možda sam nadrkan i preozbiljan gledao film koji je trebalo posmatrati kao čistu zajebanciju, i ništa više od toga.
Eh, taman tako. :-D
Tyke
Posts: 2597
Joined: 23/02/2012 05:44

#6342 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by Tyke »

Army of Thieves

Nisam odusevljen, narocito zbog same tematike i toliko odlicnih ili dobrih filmova o pljackama i tim fazonima.
Vise mi je za ne preporuciti, nego sama preporuka.
User avatar
RIZVA
Posts: 20762
Joined: 18/03/2007 15:18
Location: Sarajevo

#6343 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by RIZVA »

The Price we pay,jesam se kaznio gledajuci ovo
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18040
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#6344 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by GandalfSivi »

Znaci, u zadnjih sedam dana ubjedljivo najbolja odluka je bila da ukinem ovo govno sa 11 nominacija za oskara nakon pregledanih sat vremena. Fuj, ni vise ni manje…
User avatar
yoda82
Posts: 1601
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#6345 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by yoda82 »

tranquil wrote: 24/01/2023 09:40
nekome wrote: 24/01/2023 00:05

5 ocjena = $1
platis, kupis rejting...
Ma kontam da ima toga, ali onda bi tako uradili za svaki... Evo, isti ljudi (DC + WB), skoro isti film, čak i ime je skoro isto, "Suicide Squad", 2016, popljuvan, zasluženo. A ovaj, kao super. Ili takođe njihov noviji, "Black Adam", nisam gledao, ali su ga ozbiljno nalijepili, a i tu su mogli kupiti reviewe, ako se već time bave u masovnijem obimu.

Ne, ovdje je fakat dosta ljudi dalo "thumbs up", što znači da se ljudima ovaj film svidio, i ostavljam mogućnost da je možda do mene, možda sam nadrkan i preozbiljan gledao film koji je trebalo posmatrati kao čistu zajebanciju, i ništa više od toga. Ali ipak mislim da film jednostavno nije dobar, a da su mu u javnosti presudili Gunn-fans, koji su ga podigli iznad zaslužene ocjene, i dosta raje se povelo za tim.

A i ja svašta gledam. Trebao sam znati bolje čim sam u imenima vidio "John Cena".
Meni je bio super.

Još bolja serija Peacemaker.

Npr. Meni nikako nije legao Everything Everywhere All at Once, a većina raje koju znam su oduševljena...
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18040
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#6346 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by GandalfSivi »

yoda82 wrote: 02/02/2023 12:09
Npr. Meni nikako nije legao Everything Everywhere All at Once, a većina raje koju znam su oduševljena...
Napisah par rijeci o istom gore iznad. Fuj.
User avatar
billy organ
Posts: 1429
Joined: 04/07/2021 19:19

#6347 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by billy organ »

Clerks 3.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#6348 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by tranquil »

GandalfSivi wrote: 02/02/2023 21:39
yoda82 wrote: 02/02/2023 12:09
Npr. Meni nikako nije legao Everything Everywhere All at Once, a većina raje koju znam su oduševljena...
Napisah par rijeci o istom gore iznad. Fuj.
Na trenutak sam pomislio da pričaš o "Na Zapadu ništa novo", koji takođe ima tako nešto nominacija, kad me nije srce opalilo.
User avatar
zomri
Posts: 12812
Joined: 03/05/2006 07:31

#6349 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by zomri »

Speed Racer.

Opšti napad na čula. Možda bi valjao jedino na drogama kakvim
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18040
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#6350 Re: Gledali ste, ne preporučujete

Post by GandalfSivi »

tranquil wrote: 03/02/2023 08:16
GandalfSivi wrote: 02/02/2023 21:39

Napisah par rijeci o istom gore iznad. Fuj.
Na trenutak sam pomislio da pričaš o "Na Zapadu ništa novo", koji takođe ima tako nešto nominacija, kad me nije srce opalilo.
Taj tek cekam da laganini pregledam, imam visoka ocekivanja…
Post Reply