Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#56276 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dale cooper »

DonieBrasco wrote: 09/08/2022 22:44 Crni Adam, Crni Panter da malo zadovolje rasne standarde, ocekujem neku latinu Mariju, do koje to mjere ide.

Kad ne arap super heroj izleti, surama lomi protivnike.
Kamala je najbliže tome. :-D

Image

Black Panther je lik koji se 1966 pojavio u stripovima, Black Adam još ranije (prvi put 1945). Marvel je haman malo ranije od ostalih
bio "woke". :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18508
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#56277 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by SmokingMan »

Recimo, za mene je interesatno povremeno biti na strani izolovanog antiheroja u društvu, kao Travis Bickle :mrgreen: , bez bespotrebnog idealiziranja junaštva, što ljudima daje lažnu predstavu o čovjekovoj neiskvarenoj prirodi, i vječitoj težnji da stvari radi na ispravan način, čemu se daje poseban naglasak u filmovima, i to je kao model kojeg bi svi mi u društvu trebali što više oponašati. :mrgreen: .

Zapravo on primjer običnog obespravljenog i odbačenog čovjeka koji se stalno sučeljava sa moralnim integritetom i nepredvidivom ponašanju društva ok onjega, iz kojeg upija uglavnom negativne obrasce ponašanja, i to u jednu ruku oblikuje ili dodatno pojačava njegov često negativan stav, ne samo prema društvu, već sistemu kao glavnom neprijatelju svim ljudima. Ali, desi se i na kraju da se završava sa tim da njegova dijela, iako je vjerovatno imao ispravnu namjeru, dovode do krvavog i surovog čina, ništa drugačijeg od okorijelog serijskog ubice.
User avatar
medvjed23
Posts: 26699
Joined: 16/07/2010 13:49

#56278 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by medvjed23 »

Gledaj Jokera, drug, samo Jokera, tri puta dnevno, vikendom i više, znatno.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10997
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#56279 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Tito_i_Partija »

n+1 wrote: 09/08/2022 16:08
Tito_i_Partija wrote: 09/08/2022 16:05

Stipu ba "ideološku premisu", to je lično nagađanje. Činjenica je da su žene indijanke ratovale rame uz rame sa muškarcima.

https://www.notesfromthefrontier.com/po ... rior-women

Što onda ne bi mogle i lovit'?

Ne znam zašto je toliki problem svarit' indijanku koja se ganja sa Predatorom, a ovamo imamo Ellen Ripley koja roka Aliene k'o od šale, ili The Bride koja masakrira desetine gangstera sa mačem. Problem vama je sa uzurpiranjem običaja, a ta priča se snima bukvalno 100 puta svake godine počevši od 30-ih prošlog stoljeća, i nije nikad problem sve dok je muškarac taj koji se bori s tim. Čim staviš ženu u tu ulogu, ide ona stara "oh no the feminists are taking over!" :-D
Mislim da bi prvo trebao pogledati film, kad smo već kod nagađanja.
Jaro, gled'o ga i stvarno ne kontam koji vam je kurac. Koliko ste osjetljivi, još malo pa ćete woke feminizam i u hrani nalazit'. :-D

Film ima mana, da se razumijemo, al' je daleeeeko bolji od šunda koji su snimani ove zadnje dvije-tri decenije na temu Predatora.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#56280 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by tranquil »

Nema više razmišljanja, puca se na prvu. Vidi ženu u glavnoj ulozi, ili crnca bilo gdje, odmah urla "WOKE". Ja prvi sam protiv woke u filmovima (držanja ideoloških lekcija i sl.), ali mislim da ova ekipa ni ne zna šta to znači, već to koristi kao izgovor da provodi svoje.

Evo stariji filmovi i serije koje bi danas bili proglašeni za woke:

- Alien 1, 2, 3, i to "1" je već na nivou "Prey", a svaki idući je više woke od prethodnog. "3" je woke wokeova ("4" je naravno još gori, samo što odbijam da priznam njegovo postojanje, ne iz woke razloga)
- Terminator 2. Vidi šta su napravili od nastavka, napravili od Linde Hamilton akcijsku zvijezdu.
- Robin Hood: Prince of Thieves - crnac u srednjovjekovnoj Engleskoj WTF
- Star Wars: The Empire Strikes Back - Lando, a.k.a. "diversity hire"
- Star Trek, originalna serija - ovdje ne treba komentar, svemirski woke šezdesetih

I ima toga još koliko hoćeš.

Naravno, kako u to vrijeme "woke" nije postojao, niste mogli da prigovarate, sada ste dobro izdresirani, pa na sve što po castingu odstupa od šablona filma sa Stevenom Seagalom odmah režite da je "woke".
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#56281 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by tranquil »

dale cooper wrote: 09/08/2022 22:51 Black Panther je lik koji se 1966 pojavio u stripovima, Black Adam još ranije (prvi put 1945). Marvel je haman malo ranije od ostalih
bio "woke". :D
Ma ovi što nemaju pojma a uleću su najjači.

Ovo me potsjeti na jedan stari review u novinama (u Jugoslaviji osamdesetih) za tadašnje serije o Sherlocku Holmesu (one dobre, sa Jeremy Brett-om). Negativni review mi se iz nekog razloga do danas urezao u sjećanje, vjerovatno zbog iskazane ignorancije. Tekst je sadržavao otprilike ovakvu rečenicu:

"Stari ljubitelji Holmesa danas sa suzama u očima gledaju kako je Holmes danas pretvoren u nekakvog narkomana..."

To je ono kada neko ko je "poznavalac materije" dohvati da komentariše nešto.

Ono WTF, Mrenica prije Mrenice :lol:

Tako doživljavam i ove što uleću sa pričom kako su woke izmislili Crnog Pantera, kao i žene u glavnim ulogama akcijskih filmova. Jadni ne samo da pojma nemaju o onome o čemu pišu, nego nisu ni svjesni koliko pojma nemaju.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#56282 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by nles »

Riddle wrote: 08/08/2022 21:54 Ne znam da li je ovo istina, a i nemam volje da provjeravam, ali vjerujem da joj njeno pleme nikad ne bi dozvolilo da lovi. Ali hajde, ovo je film, pa kao mogu ignorisati stvarno uređenje nekog starog društva. Eto može da kaže neću da skupljam biljke i da liječim iako sam naravno toliko nadarena, odnosno neću u kuhinju, već želim da postignem nešto više na ovom svijetu - želim da lovim ili ti ga zauzmem mjesto muškarca. :mrgreen:
Comache su, kao i vecina sjevernoamerickih Indijanaca, bili izrazito patrijarhalno nastrojeni.
Zena je o necemu visem osim guljenja bizona i skupljanju bobica mogla samo sanjati.
Ali film nije ni pokusao da bude autentican. Vecina radnje se odvija u krajoliku nalik Montani, iako su Comanche bili prerijski indijanci, uglavnom u Kanzasu, Oklahomi i Teksasu.
Dakle, to nije film, vec agenda.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#56283 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by nles »

Tito_i_Partija wrote: 09/08/2022 16:05
n+1 wrote: 09/08/2022 15:46

Navikli ili ne, Riddle je u pravu da film potencira taj narativ. Nije problem ni da žena ubije Predatora, ako to nije u funkciji ideološke premise koja vrišti kako ona može sve što i muškarci, samo bolje.
Stipu ba "ideološku premisu", to je lično nagađanje. Činjenica je da su žene indijanke ratovale rame uz rame sa muškarcima.

https://www.notesfromthefrontier.com/po ... rior-women

Netacno. Nekoliko squaw koje sa oruzjem poziraju fotografu ne cini te zene ratnicama.
Indijanske zene jesu upotrebljavale oruzje (u odbrani ognjista i porodice), ali NISU isle u lov ili rat.
Pa vi to sad wokajte do mile volje.
halo_ba
Posts: 1582
Joined: 05/10/2005 21:06

#56284 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by halo_ba »

SmokingMan wrote: 09/08/2022 23:11 Recimo, za mene je interesatno povremeno biti na strani izolovanog antiheroja u društvu, kao Travis Bickle :mrgreen: , bez bespotrebnog idealiziranja junaštva, što ljudima daje lažnu predstavu o čovjekovoj neiskvarenoj prirodi, i vječitoj težnji da stvari radi na ispravan način, čemu se daje poseban naglasak u filmovima, i to je kao model kojeg bi svi mi u društvu trebali što više oponašati. :mrgreen: .

Zapravo on primjer običnog obespravljenog i odbačenog čovjeka koji se stalno sučeljava sa moralnim integritetom i nepredvidivom ponašanju društva ok onjega, iz kojeg upija uglavnom negativne obrasce ponašanja, i to u jednu ruku oblikuje ili dodatno pojačava njegov često negativan stav, ne samo prema društvu, već sistemu kao glavnom neprijatelju svim ljudima. Ali, desi se i na kraju da se završava sa tim da njegova dijela, iako je vjerovatno imao ispravnu namjeru, dovode do krvavog i surovog čina, ništa drugačijeg od okorijelog serijskog ubice.
Pokusaj ovaj

https://en.wikipedia.org/wiki/Albert_Nobbs

Nema krvavog zavrsetka, iako je tragican. Film je drustveno angazovan i socijalno kritican.
O zenama i sa zenama, ali nije woke. Jedan od meni najdrazih filmova.
User avatar
n+1
Posts: 6914
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#56285 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by n+1 »

tranquil wrote: 10/08/2022 08:42 Nema više razmišljanja, puca se na prvu. Vidi ženu u glavnoj ulozi, ili crnca bilo gdje, odmah urla "WOKE". Ja prvi sam protiv woke u filmovima (držanja ideoloških lekcija i sl.), ali mislim da ova ekipa ni ne zna šta to znači, već to koristi kao izgovor da provodi svoje.

Evo stariji filmovi i serije koje bi danas bili proglašeni za woke:

- Alien 1, 2, 3, i to "1" je već na nivou "Prey", a svaki idući je više woke od prethodnog. "3" je woke wokeova ("4" je naravno još gori, samo što odbijam da priznam njegovo postojanje, ne iz woke razloga)
- Terminator 2. Vidi šta su napravili od nastavka, napravili od Linde Hamilton akcijsku zvijezdu.
- Robin Hood: Prince of Thieves - crnac u srednjovjekovnoj Engleskoj WTF
- Star Wars: The Empire Strikes Back - Lando, a.k.a. "diversity hire"
- Star Trek, originalna serija - ovdje ne treba komentar, svemirski woke šezdesetih

I ima toga još koliko hoćeš.

Naravno, kako u to vrijeme "woke" nije postojao, niste mogli da prigovarate, sada ste dobro izdresirani, pa na sve što po castingu odstupa od šablona filma sa Stevenom Seagalom odmah režite da je "woke".
Ne bih se složio, jer kontekst mijenja značenje. Mark Twain je u svojim romanima koristio rasistički govor, koji u njegovo vrijeme nije bio naročito sporan, ali bi danas autor, koji koristi potpuno iste sintagme kao Twain, bio optužen za govor mržnje, te klasificiran kao alt right. Zašto? Jer je društveni kontekst promijenio značenje takvog jezika.

Reći da bi poneki stariji film danas bio optužen za wokeism nema ništa više smisla nego reći da bi Mark Twain bio optužen za govor mržnje. Naravno da bi bio optužen za govor mržnje, zašto je to čudno? Samim tim, naravno da bi i poneki stariji film bio optužen za wokeism. Društveni kontekst promijenio je značenje simbola u oba slučaja.

Nije casting marginaliziranih skupina (crnaca, žena, LGBT populacije, itd.) taj koji sam po sebi filmove čini jahačima woke ideologije. Samim tim, iako ima ženu u naslovnoj ulozi, Alien nije woke. Bio bi woke da mi Ripley, između bitki sa Alienom, objašnjava kako postoji dobar razlog zašto se brod zove Mother, a ne Father, te da nije pošteno što je ona jedini ženski oficir na brodu, jer žene mogu sve što i muškarci. Danas bi Ripley bila čistaćica na brodu koja metlom ubija Aliena, dok pontificira kako je Alien ušao na brod zbog patrijarhalnog ustroja.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#56286 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by tranquil »

n+1 wrote: 10/08/2022 11:01
tranquil wrote: 10/08/2022 08:42 Nema više razmišljanja, puca se na prvu. Vidi ženu u glavnoj ulozi, ili crnca bilo gdje, odmah urla "WOKE". Ja prvi sam protiv woke u filmovima (držanja ideoloških lekcija i sl.), ali mislim da ova ekipa ni ne zna šta to znači, već to koristi kao izgovor da provodi svoje.

Evo stariji filmovi i serije koje bi danas bili proglašeni za woke:

- Alien 1, 2, 3, i to "1" je već na nivou "Prey", a svaki idući je više woke od prethodnog. "3" je woke wokeova ("4" je naravno još gori, samo što odbijam da priznam njegovo postojanje, ne iz woke razloga)
- Terminator 2. Vidi šta su napravili od nastavka, napravili od Linde Hamilton akcijsku zvijezdu.
- Robin Hood: Prince of Thieves - crnac u srednjovjekovnoj Engleskoj WTF
- Star Wars: The Empire Strikes Back - Lando, a.k.a. "diversity hire"
- Star Trek, originalna serija - ovdje ne treba komentar, svemirski woke šezdesetih

I ima toga još koliko hoćeš.

Naravno, kako u to vrijeme "woke" nije postojao, niste mogli da prigovarate, sada ste dobro izdresirani, pa na sve što po castingu odstupa od šablona filma sa Stevenom Seagalom odmah režite da je "woke".
Ne bih se složio, jer kontekst mijenja značenje. Mark Twain je u svojim romanima koristio rasistički govor, koji u njegovo vrijeme nije bio naročito sporan, ali bi danas autor, koji koristi potpuno iste sintagme kao Twain, bio optužen za govor mržnje, te klasificiran kao alt right. Zašto? Jer je društveni kontekst promijenio značenje takvog jezika.

Reći da bi poneki stariji film danas bio optužen za wokeism nema ništa više smisla nego reći da bi Mark Twain bio optužen za govor mržnje. Naravno da bi bio optužen za govor mržnje, zašto je to čudno? Samim tim, naravno da bi i poneki stariji film bio optužen za wokeism. Društveni kontekst promijenio je značenje simbola u oba slučaja.

Nije casting marginaliziranih skupina (crnaca, žena, LGBT populacije, itd.) taj koji sam po sebi filmove čini jahačima woke ideologije. Samim tim, iako ima ženu u naslovnoj ulozi, Alien nije woke. Bio bi woke da mi Ripley, između bitki sa Alienom, objašnjava kako postoji dobar razlog zašto se brod zove Mother, a ne Father, te da nije pošteno što je ona jedini ženski oficir na brodu, jer žene mogu sve što i muškarci. Danas bi Ripley bila čistaćica na brodu koja metlom ubija Aliena, dok pontificira kako je Alien ušao na brod zbog patrijarhalnog ustroja.
Šta bi bilo kad bi bilo... Ja sam i dalje mišljenja, da bi se svi gore navedeni filmovi pojavili danas, bez i jedne izmjene, da bi bilo kmečanje do neba. Znaš da sam u pravu - "Ana Boylen" sa crnkinjom je, zasluženo, dobio kritike, i tu čak i zbog castinga - da, i castingom se može se napraviti woke sranje, i to je primjer takvog slučaja, ali zamisli dreku u današnjoj atmosferi kada uvedeš crnca u engleski srednji vijek kao u Robin Hood-u sa Costnerom i Freemanom. Ili sjevernoameričkog domoroca u predrevolucionarnu Francusku (francuski film "Pakt s vukovima").

Slažem se, i to sam odmah naveo, da predavanja o patrijarhatu, ideološko mahanje prstom i sl. ne pripadaju filmovima (osim ako baš nisu filmovi na tu temu), i da su takve stvari woke. I ja sam protiv toga.

Koliko sam skontao, "Prey" nema ništa od toga, nego je problem glavni ženski lik. Sandman nema apsolutno nikakvo davanje lekcija, problem je samo diversity u castingu.

Dakle, da je samo prodavanje woke ideologije u pitanju, bio bi u pravu. Ali evo, vezano za Prey i Sandman, što su trenutno aktuelne rasprave, danima slušam kmečanje, a nigdje primjera ideologije, samo kukanje kako je "biće od 45 kila zajebalo Predatora" - kao da ga je Arnie u visokohvaljenom originalu lično namlatio mišićima, trznuo bicepsom i izbio mu oko.

Sada sam se sjetio da je i Terminator 1 woke, onaj Rees se mlati sa Arnijem i ništa, zijan, dođe konobarica i jebe mater mašini za ubijanje iz budućnosti. Tačno vidim da bi danas bili ti prigovori da objave doslovno neizmijenjen film. Pričali bi kako film ima agendu jer Sarah Connor, skromna konobarica, ustaje protiv muške mašine, antropomorfiziranog patrijarhata bla bla. Znamo svi da bi bila ta priča. A nekad smo uživali u tom filmu.

Woke sranje kvari filmove, to se apsolutno slažem, ali to rade i glupe pretjerane reakcije na nešto što nije woke, nego diversity - koji je već decenijama bio u filmovima, a da nije bilo većih zamjerki na to. I pri tome ne mislim da su oni koji furaju tu kritiku rasisti, homofobi, uopšte ne. Ali ljudi koji sigurno nisu rasisti su nažalost istrenirani da svaki put kad vide crnca na ekranu dreče "diversity hire", kao što su to radili kad se pojavila crnkinja u seriji Kenobi nedavno, ili kao što su to radili za Finna u eipzodama 7-9, a već 4 decenije imaju Landa, da mu niko ništa nije prigovorio. Diversity u castingu je tu već jako drugo, i većini nije smetao, samo lajanje na njega pod lažnom optužbom da je "woke" je nešto novo.
User avatar
n+1
Posts: 6914
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#56287 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by n+1 »

tranquil wrote: 10/08/2022 11:30
n+1 wrote: 10/08/2022 11:01

Ne bih se složio, jer kontekst mijenja značenje. Mark Twain je u svojim romanima koristio rasistički govor, koji u njegovo vrijeme nije bio naročito sporan, ali bi danas autor, koji koristi potpuno iste sintagme kao Twain, bio optužen za govor mržnje, te klasificiran kao alt right. Zašto? Jer je društveni kontekst promijenio značenje takvog jezika.

Reći da bi poneki stariji film danas bio optužen za wokeism nema ništa više smisla nego reći da bi Mark Twain bio optužen za govor mržnje. Naravno da bi bio optužen za govor mržnje, zašto je to čudno? Samim tim, naravno da bi i poneki stariji film bio optužen za wokeism. Društveni kontekst promijenio je značenje simbola u oba slučaja.

Nije casting marginaliziranih skupina (crnaca, žena, LGBT populacije, itd.) taj koji sam po sebi filmove čini jahačima woke ideologije. Samim tim, iako ima ženu u naslovnoj ulozi, Alien nije woke. Bio bi woke da mi Ripley, između bitki sa Alienom, objašnjava kako postoji dobar razlog zašto se brod zove Mother, a ne Father, te da nije pošteno što je ona jedini ženski oficir na brodu, jer žene mogu sve što i muškarci. Danas bi Ripley bila čistaćica na brodu koja metlom ubija Aliena, dok pontificira kako je Alien ušao na brod zbog patrijarhalnog ustroja.
Šta bi bilo kad bi bilo... Ja sam i dalje mišljenja, da bi se svi gore navedeni filmovi pojavili danas, bez i jedne izmjene, da bi bilo kmečanje do neba. Znaš da sam u pravu - "Ana Boylen" sa crnkinjom je, zasluženo, dobio kritike, i tu čak i zbog castinga - da, i castingom se može se napraviti woke sranje, i to je primjer takvog slučaja, ali zamisli dreku u današnjoj atmosferi kada uvedeš crnca u engleski srednji vijek kao u Robin Hood-u sa Costnerom i Freemanom. Ili sjevernoameričkog domoroca u predrevolucionarnu Francusku (francuski film "Pakt s vukovima").

Slažem se, i to sam odmah naveo, da predavanja o patrijarhatu, ideološko mahanje prstom i sl. ne pripadaju filmovima (osim ako baš nisu filmovi na tu temu), i da su takve stvari woke. I ja sam protiv toga.

Koliko sam skontao, "Prey" nema ništa od toga, nego je problem glavni ženski lik. Sandman nema apsolutno nikakvo davanje lekcija, problem je samo diversity u castingu.

Dakle, da je samo prodavanje woke ideologije u pitanju, bio bi u pravu. Ali evo, vezano za Prey i Sandman, što su trenutno aktuelne rasprave, danima slušam kmečanje, a nigdje primjera ideologije, samo kukanje kako je "biće od 45 kila zajebalo Predatora" - kao da ga je Arnie u visokohvaljenom originalu lično namlatio mišićima, trznuo bicepsom i izbio mu oko.

Sada sam se sjetio da je i Terminator 1 woke, onaj Rees se mlati sa Arnijem i ništa, zijan, dođe konobarica i jebe mater mašini za ubijanje iz budućnosti. Tačno vidim da bi danas bili ti prigovori da objave doslovno neizmijenjen film. Pričali bi kako film ima agendu jer Sarah Connor, skromna konobarica, ustaje protiv muške mašine, antropomorfiziranog patrijarhata bla bla. Znamo svi da bi bila ta priča. A nekad smo uživali u tom filmu.

Woke sranje kvari filmove, to se apsolutno slažem, ali to rade i glupe pretjerane reakcije na nešto što nije woke, nego diversity - koji je već decenijama bio u filmovima, a da nije bilo većih zamjerki na to. I pri tome ne mislim da su oni koji furaju tu kritiku rasisti, homofobi, uopšte ne. Ali ljudi koji sigurno nisu rasisti su nažalost istrenirani da svaki put kad vide crnca na ekranu dreče "diversity hire", kao što su to radili kad se pojavila crnkinja u seriji Kenobi nedavno, ili kao što su to radili za Finna u eipzodama 7-9, a već 4 decenije imaju Landa, da mu niko ništa nije prigovorio. Diversity u castingu je tu već jako drugo, i većini nije smetao, samo lajanje na njega pod lažnom optužbom da je "woke" je nešto novo.
Jesi ti pogledao Prey?

Ne, nije problem u tome što je žena u naslovnoj ulozi. Nije čak problem, barem meni nije, to što film nije historijski vjerodostojan, pa junakinja ide u lov s muškarcima, iako su Comanche plemena bila izrazito patrijarhalna. Dopustimo autoru malo kreativne slobode, je l'.

Problem je taj što junakinja, osim kada se bori protiv Predatora, muškarcima svog plemena objašnjava da može sve što i oni, dok je oni ubjeđuju u suprotno, često i nasilnim metodama, nakon čega svi izginu, a ona dokaže da zaista može sve što i oni...samo još bolje. Problem je arhetipski lik patrijarhalne majke koja joj objašnjava da se kani ćorava posla i prihvati kuhinje. Problem je lik njenog brata koji se, iako je svjestan sposobnosti svoje sestre, pod pritiskom patrijarhalnog okruženja lomi između dvije paradigme.

Dakle, film je zaokružena woke alegorija. Ako oduzmeš Predatora, sve o čemu se uopće razgovara u filmu jesu rodne uloge u plemenu.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#56288 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by tranquil »

n+1 wrote: 10/08/2022 11:51
tranquil wrote: 10/08/2022 11:30

Šta bi bilo kad bi bilo... Ja sam i dalje mišljenja, da bi se svi gore navedeni filmovi pojavili danas, bez i jedne izmjene, da bi bilo kmečanje do neba. Znaš da sam u pravu - "Ana Boylen" sa crnkinjom je, zasluženo, dobio kritike, i tu čak i zbog castinga - da, i castingom se može se napraviti woke sranje, i to je primjer takvog slučaja, ali zamisli dreku u današnjoj atmosferi kada uvedeš crnca u engleski srednji vijek kao u Robin Hood-u sa Costnerom i Freemanom. Ili sjevernoameričkog domoroca u predrevolucionarnu Francusku (francuski film "Pakt s vukovima").

Slažem se, i to sam odmah naveo, da predavanja o patrijarhatu, ideološko mahanje prstom i sl. ne pripadaju filmovima (osim ako baš nisu filmovi na tu temu), i da su takve stvari woke. I ja sam protiv toga.

Koliko sam skontao, "Prey" nema ništa od toga, nego je problem glavni ženski lik. Sandman nema apsolutno nikakvo davanje lekcija, problem je samo diversity u castingu.

Dakle, da je samo prodavanje woke ideologije u pitanju, bio bi u pravu. Ali evo, vezano za Prey i Sandman, što su trenutno aktuelne rasprave, danima slušam kmečanje, a nigdje primjera ideologije, samo kukanje kako je "biće od 45 kila zajebalo Predatora" - kao da ga je Arnie u visokohvaljenom originalu lično namlatio mišićima, trznuo bicepsom i izbio mu oko.

Sada sam se sjetio da je i Terminator 1 woke, onaj Rees se mlati sa Arnijem i ništa, zijan, dođe konobarica i jebe mater mašini za ubijanje iz budućnosti. Tačno vidim da bi danas bili ti prigovori da objave doslovno neizmijenjen film. Pričali bi kako film ima agendu jer Sarah Connor, skromna konobarica, ustaje protiv muške mašine, antropomorfiziranog patrijarhata bla bla. Znamo svi da bi bila ta priča. A nekad smo uživali u tom filmu.

Woke sranje kvari filmove, to se apsolutno slažem, ali to rade i glupe pretjerane reakcije na nešto što nije woke, nego diversity - koji je već decenijama bio u filmovima, a da nije bilo većih zamjerki na to. I pri tome ne mislim da su oni koji furaju tu kritiku rasisti, homofobi, uopšte ne. Ali ljudi koji sigurno nisu rasisti su nažalost istrenirani da svaki put kad vide crnca na ekranu dreče "diversity hire", kao što su to radili kad se pojavila crnkinja u seriji Kenobi nedavno, ili kao što su to radili za Finna u eipzodama 7-9, a već 4 decenije imaju Landa, da mu niko ništa nije prigovorio. Diversity u castingu je tu već jako drugo, i većini nije smetao, samo lajanje na njega pod lažnom optužbom da je "woke" je nešto novo.
Jesi ti pogledao Prey?

Ne, nije problem u tome što je žena u naslovnoj ulozi. Nije čak problem, barem meni nije, to što film nije historijski vjerodostojan, pa junakinja ide u lov s muškarcima, iako su Comanche plemena bila izrazito patrijarhalna. Dopustimo autoru malo kreativne slobode, je l'.

Problem je taj što junakinja, osim kada se bori protiv Predatora, muškarcima svog plemena objašnjava da može sve što i oni, dok je oni ubjeđuju u suprotno, često i nasilnim metodama, nakon čega svi izginu, a ona dokaže da zaista može sve što i oni...samo još bolje. Problem je arhetipski lik patrijarhalne majke koja joj objašnjava da se kani ćorava posla i prihvati kuhinje. Problem je lik njenog brata koji se, iako je svjestan sposobnosti svoje sestre, pod pritiskom patrijarhalnog okruženja lomi između dvije paradigme.

Dakle, film je zaokružena woke alegorija. Ako oduzmeš Predatora, sve o čemu se uopće razgovara u filmu jesu rodne uloge u plemenu.
Nisam, ali osim tog cjepidlačenja nisam vidio veću zamjerku.

I tu odmah mogu pokazati u čemu je problem.

S tobom sam, ako se ne varam (promjene nickova su me možda zbunile) prošle godine raspravljao o "Dune", gdje si, samo zbog Herbertove pogrešne upotrebe riječi kao što su džihad, i drugih istočnjačkih termina, kao i zbog nekih netačnosti vezano za u vrijeme pisanja knjige poznata saznanja o brzini svjetlosti, proglasio Herbertov "Dune" svijet za neki drugi svemir, inspirisan našim.

Jer, ako je greška vezana za tehnički pojam, onda je cijeli univerzum postao paralelni.

Ali ako je greška vezan za rodnu ulogu žene u sjevrnoameričkom plemenu, o čemu brat bratu nema pojma 99% publike, uključujući i većinu vas na ovoj raspravi, nego ste i vi to vjerovatno saznali u kontekstu rasprave o filmu, e onda nije moguće ni da je greška, niti dolazi u obzir da zamisliš paralelni univerzum u kojem postoje lovački vanzemaljci koji posjećuju Zemlju da bi lovili iz sporta, i u kom je ženi Comancha bilo dozvoljeno da lovi. Onda mora da je agenda.

To je film, i kao i svaki, zahtijeva manji "leap of faith". Ono što se oprašta svakom odstupanju od stvarnosti u bilo kojoj drugoj domeni, postaje neoprostiva greška kada su u pitanju stvari vezano za žene, crnce, manjine...

Moja poenta je da, ako tražiš svugdje neku "agendu", naći ćeš "agendu". Ja sam ti opisao misaoni postupak kojim Terminator 1 postaje woke film, i bilo bi stvarno tako kada bi se taj film, bez ikakve izmjene, pojavio danas. Terminator 1 se po tome i ne razlikuje puno od Prey - dođe nadljudski neprijatelj, muškarac ga pokuša sjebati, bude fail, na kraju žena nevična nasilju ga skenja. No, pojavio se osamdesetih, tako da nije woke, nego samo jedan od najboljih akcionih filmova svih vremena.

Da ne pričamo o nastavku u kom je ista konobarica postala maltene jebeni komandos.
User avatar
n+1
Posts: 6914
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#56289 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by n+1 »

tranquil wrote: 10/08/2022 12:06
n+1 wrote: 10/08/2022 11:51

Jesi ti pogledao Prey?

Ne, nije problem u tome što je žena u naslovnoj ulozi. Nije čak problem, barem meni nije, to što film nije historijski vjerodostojan, pa junakinja ide u lov s muškarcima, iako su Comanche plemena bila izrazito patrijarhalna. Dopustimo autoru malo kreativne slobode, je l'.

Problem je taj što junakinja, osim kada se bori protiv Predatora, muškarcima svog plemena objašnjava da može sve što i oni, dok je oni ubjeđuju u suprotno, često i nasilnim metodama, nakon čega svi izginu, a ona dokaže da zaista može sve što i oni...samo još bolje. Problem je arhetipski lik patrijarhalne majke koja joj objašnjava da se kani ćorava posla i prihvati kuhinje. Problem je lik njenog brata koji se, iako je svjestan sposobnosti svoje sestre, pod pritiskom patrijarhalnog okruženja lomi između dvije paradigme.

Dakle, film je zaokružena woke alegorija. Ako oduzmeš Predatora, sve o čemu se uopće razgovara u filmu jesu rodne uloge u plemenu.
Nisam, ali osim tog cjepidlačenja nisam vidio veću zamjerku.

I tu odmah mogu pokazati u čemu je problem.

S tobom sam, ako se ne varam (promjene nickova su me možda zbunile) prošle godine raspravljao o "Dune", gdje si, samo zbog Herbertove pogrešne upotrebe riječi kao što su džihad, i drugih istočnjačkih termina, kao i zbog nekih netačnosti vezano za u vrijeme pisanja knjige poznata saznanja o brzini svjetlosti, proglasio Herbertov "Dune" svijet za neki drugi svemir, inspirisan našim.

Jer, ako je greška vezana za tehnički pojam, onda je cijeli univerzum postao paralelni.

Ali ako je greška vezan za rodnu ulogu žene u sjevrnoameričkom plemenu, o čemu brat bratu nema pojma 99% publike, uključujući i većinu vas na ovoj raspravi, nego ste i vi to vjerovatno saznali u kontekstu rasprave o filmu, e onda nije moguće ni da je greška, niti dolazi u obzir da zamisliš paralelni univerzum u kojem postoje lovački vanzemaljci koji posjećuju Zemlju da bi lovili iz sporta, i u kom je ženi Comancha bilo dozvoljeno da lovi. Onda mora da je agenda.

To je film, i kao i svaki, zahtijeva manji "leap of faith". Ono što se oprašta svakom odstupanju od stvarnosti u bilo kojoj drugoj domeni, postaje neoprostiva greška kada su u pitanju stvari vezano za žene, crnce, manjine...

Moja poenta je da, ako tražiš svugdje neku "agendu", naći ćeš "agendu". Ja sam ti opisao misaoni postupak kojim Terminator 1 postaje woke film, i bilo bi stvarno tako kada bi se taj film, bez ikakve izmjene, pojavio danas. Terminator 1 se po tome i ne razlikuje puno od Prey - dođe nadljudski neprijatelj, muškarac ga pokuša sjebati, bude fail, na kraju žena nevična nasilju ga skenja. No, pojavio se osamdesetih, tako da nije woke, nego samo jedan od najboljih akcionih filmova svih vremena.

Da ne pričamo o nastavku u kom je ista konobarica postala maltene jebeni komandos.
Što se Dune tiče, nije se uopće radilo o brzini svjetlosti, nego Principu neodređenosti, koji je bio poznat u vrijeme pisanja romana (kao što je bila poznata i brzina svjetlosti, usput rečeno). A ta rasprava o tehničkim detaljima potpuno je odvojena od druge rasprave koju smo imali, a ticala se jezika koji je Herbert koristio, za koji sam smatrao da nije dobro ostario. Pomiješao si sve, pogledaj ponovo o čemu smo pisali, ali svakako nema veze s ovom temom.

No, da se vratim na Prey. Već rekoh da nije historijska autentičnost ta koja film čini woke. Sporna su ideološka predavanja. Kao što sam već rekao da je razumljivo da bi neki stariji filmovi u današnoj klimi bili woke, kao što bi Mark Twain bio alt right, jer recepcija ovisi o društvenom kontekstu.

Jesi li pročitao moje ranije odgovore? :-?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#56290 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dječak sa šibicama »

Animal kingdom - dva homica

The Staircase - lezbe

Stranger Things - lezba

da ne nabrajam dalje, ovo su samo serije koje sam gledao u zadnje vrijeme, ne postoji vise serija u kojoj se ne promovise lgbt.

Postali su tragikomicni, sta god ko mislio o tome.
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#56291 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by shandrprcSA »

tranquil wrote: 10/08/2022 12:06
n+1 wrote: 10/08/2022 11:51

Jesi ti pogledao Prey?

Ne, nije problem u tome što je žena u naslovnoj ulozi. Nije čak problem, barem meni nije, to što film nije historijski vjerodostojan, pa junakinja ide u lov s muškarcima, iako su Comanche plemena bila izrazito patrijarhalna. Dopustimo autoru malo kreativne slobode, je l'.

Problem je taj što junakinja, osim kada se bori protiv Predatora, muškarcima svog plemena objašnjava da može sve što i oni, dok je oni ubjeđuju u suprotno, često i nasilnim metodama, nakon čega svi izginu, a ona dokaže da zaista može sve što i oni...samo još bolje. Problem je arhetipski lik patrijarhalne majke koja joj objašnjava da se kani ćorava posla i prihvati kuhinje. Problem je lik njenog brata koji se, iako je svjestan sposobnosti svoje sestre, pod pritiskom patrijarhalnog okruženja lomi između dvije paradigme.

Dakle, film je zaokružena woke alegorija. Ako oduzmeš Predatora, sve o čemu se uopće razgovara u filmu jesu rodne uloge u plemenu.
Nisam, ali osim tog cjepidlačenja nisam vidio veću zamjerku.

I tu odmah mogu pokazati u čemu je problem.

S tobom sam, ako se ne varam (promjene nickova su me možda zbunile) prošle godine raspravljao o "Dune", gdje si, samo zbog Herbertove pogrešne upotrebe riječi kao što su džihad, i drugih istočnjačkih termina, kao i zbog nekih netačnosti vezano za u vrijeme pisanja knjige poznata saznanja o brzini svjetlosti, proglasio Herbertov "Dune" svijet za neki drugi svemir, inspirisan našim.

Jer, ako je greška vezana za tehnički pojam, onda je cijeli univerzum postao paralelni.

Ali ako je greška vezan za rodnu ulogu žene u sjevrnoameričkom plemenu, o čemu brat bratu nema pojma 99% publike, uključujući i većinu vas na ovoj raspravi, nego ste i vi to vjerovatno saznali u kontekstu rasprave o filmu, e onda nije moguće ni da je greška, niti dolazi u obzir da zamisliš paralelni univerzum u kojem postoje lovački vanzemaljci koji posjećuju Zemlju da bi lovili iz sporta, i u kom je ženi Comancha bilo dozvoljeno da lovi. Onda mora da je agenda.

To je film, i kao i svaki, zahtijeva manji "leap of faith". Ono što se oprašta svakom odstupanju od stvarnosti u bilo kojoj drugoj domeni, postaje neoprostiva greška kada su u pitanju stvari vezano za žene, crnce, manjine...

Moja poenta je da, ako tražiš svugdje neku "agendu", naći ćeš "agendu". Ja sam ti opisao misaoni postupak kojim Terminator 1 postaje woke film, i bilo bi stvarno tako kada bi se taj film, bez ikakve izmjene, pojavio danas. Terminator 1 se po tome i ne razlikuje puno od Prey - dođe nadljudski neprijatelj, muškarac ga pokuša sjebati, bude fail, na kraju žena nevična nasilju ga skenja. No, pojavio se osamdesetih, tako da nije woke, nego samo jedan od najboljih akcionih filmova svih vremena.

Da ne pričamo o nastavku u kom je ista konobarica postala maltene jebeni komandos.
Ines like this :D
Karikaturist
Posts: 3649
Joined: 20/12/2020 10:03

#56292 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Karikaturist »

dječak sa šibicama wrote: 10/08/2022 12:28 Animal kingdom - dva homica

The Staircase - lezbe

Stranger Things - lezba

da ne nabrajam dalje, ovo su samo serije koje sam gledao u zadnje vrijeme, ne postoji vise serija u kojoj se ne promovise lgbt.

Postali su tragikomicni, sta god ko mislio o tome.
Pa sto gledate? :mrgreen:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#56293 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dječak sa šibicama »

Premotam scene sa pederasima i rijesen problem.

U AK bukvalno imas necenzurisane kadrove seksa dva muskarca, kome je to zanimljivo ja ne znam ali meni je odvratno.
Karikaturist
Posts: 3649
Joined: 20/12/2020 10:03

#56294 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Karikaturist »

Ja ne otvaram takve stvari. Cim vidim da onaj kratki uvod tukne na nesto slicno, samo preskok. Puno njakih serija, puno opcija starih novih..
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#56295 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by tranquil »

n+1 wrote: 10/08/2022 12:20
tranquil wrote: 10/08/2022 12:06 Nisam, ali osim tog cjepidlačenja nisam vidio veću zamjerku.

I tu odmah mogu pokazati u čemu je problem.

S tobom sam, ako se ne varam (promjene nickova su me možda zbunile) prošle godine raspravljao o "Dune", gdje si, samo zbog Herbertove pogrešne upotrebe riječi kao što su džihad, i drugih istočnjačkih termina, kao i zbog nekih netačnosti vezano za u vrijeme pisanja knjige poznata saznanja o brzini svjetlosti, proglasio Herbertov "Dune" svijet za neki drugi svemir, inspirisan našim.

Jer, ako je greška vezana za tehnički pojam, onda je cijeli univerzum postao paralelni.

Ali ako je greška vezan za rodnu ulogu žene u sjevrnoameričkom plemenu, o čemu brat bratu nema pojma 99% publike, uključujući i većinu vas na ovoj raspravi, nego ste i vi to vjerovatno saznali u kontekstu rasprave o filmu, e onda nije moguće ni da je greška, niti dolazi u obzir da zamisliš paralelni univerzum u kojem postoje lovački vanzemaljci koji posjećuju Zemlju da bi lovili iz sporta, i u kom je ženi Comancha bilo dozvoljeno da lovi. Onda mora da je agenda.

To je film, i kao i svaki, zahtijeva manji "leap of faith". Ono što se oprašta svakom odstupanju od stvarnosti u bilo kojoj drugoj domeni, postaje neoprostiva greška kada su u pitanju stvari vezano za žene, crnce, manjine...

Moja poenta je da, ako tražiš svugdje neku "agendu", naći ćeš "agendu". Ja sam ti opisao misaoni postupak kojim Terminator 1 postaje woke film, i bilo bi stvarno tako kada bi se taj film, bez ikakve izmjene, pojavio danas. Terminator 1 se po tome i ne razlikuje puno od Prey - dođe nadljudski neprijatelj, muškarac ga pokuša sjebati, bude fail, na kraju žena nevična nasilju ga skenja. No, pojavio se osamdesetih, tako da nije woke, nego samo jedan od najboljih akcionih filmova svih vremena.

Da ne pričamo o nastavku u kom je ista konobarica postala maltene jebeni komandos.
Što se Dune tiče, nije se uopće radilo o brzini svjetlosti, nego Principu neodređenosti, koji je bio poznat u vrijeme pisanja romana (kao što je bila poznata i brzina svjetlosti, usput rečeno). A ta rasprava o tehničkim detaljima potpuno je odvojena od druge rasprave koju smo imali, a ticala se jezika koji je Herbert koristio, za koji sam smatrao da nije dobro ostario. Pomiješao si sve, pogledaj ponovo o čemu smo pisali, ali svakako nema veze s ovom temom.

No, da se vratim na Prey. Već rekoh da nije historijska autentičnost ta koja film čini woke. Sporna su ideološka predavanja. Kao što sam već rekao da je razumljivo da bi neki stariji filmovi u današnoj klimi bili woke, kao što bi Mark Twain bio alt right, jer recepcija ovisi o društvenom kontekstu.

Jesi li pročitao moje ranije odgovore? :-?
Brzina svjetlosti, princip neodređenosti, džihad, nebitno, nije mi se dalo tražiti, jer nije bitan tačan razlog, poenta je da si samo zbog neke stvari koja nije primjenjiva u našem univerzumu, cijeli Dune svemir stavio u paralelni svemir. No, kako sam kažeš, pošto historijske nepreciznosti nisu glavna poenta tvoje kritike u ovom slučaju, onda ok, to i nije bitno.

Biću iskren, i reći da je tvoja kritika jedina uspjela doći do srži - ako se film zaista sastoji od tih predavanja o patrijarhatu, da u pravu si, ipak je woke. Moram priznati da taj komentar nisam vidio u šumi "ta će skvo od 50 kila" reakcija, i da sam dodatno pod utiskom priče o Sandmanu, kojeg sam gledao, a koji nije ni "w" od woke, jer nema apsolutno nikakvog ideološkog predavanja, već je jedini i isključivi problem diversity casting. Doslovno "crnac ovdje peder tamo" je jedini prigovor, jer drugi ne mogu izmisliti. Pogrešno sam pretpostavio da je tu slučaj i sa Prey, tako da priznajem grešku.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#56296 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dale cooper »

dječak sa šibicama wrote: 10/08/2022 12:28 Animal kingdom - dva homica

The Staircase - lezbe

Stranger Things - lezba

da ne nabrajam dalje, ovo su samo serije koje sam gledao u zadnje vrijeme, ne postoji vise serija u kojoj se ne promovise lgbt.

Postali su tragikomicni, sta god ko mislio o tome.
Dobro...i? Da li taj detalj negira kvalitet i sve ono dobro što je napravljeno u toj seriji? Ne mogu da vjerujem da su ljudi toliko
postali opterećeni seksualnošću likova u seriji da im je to automatski "promocija LGBTQ", iako u Stranger Thingsu nema govora
o takvom nečemu. Da, imaš lik koji je lezbejka i kao sporednu priču imaš drugu curu koja joj je simpatija. Isto tako i drugi likovi
imaju svoje simpatije. Ne kontam u čemu je frka? Riječ je o mladim ljudima. Ne mogu da se otmem dojmu da ti je problem što
uopšte postoje likovi drugačije seksualne orijentacije i što se prikazuju u filmovima/serijama jer ti ruši to neko tvoje viđenje svijeta.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58436
Joined: 03/08/2010 19:04

#56297 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by kakavdanakneiskustvu »

Da hoće neko preporučiti neki film
User avatar
n+1
Posts: 6914
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#56298 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by n+1 »

tranquil wrote: 10/08/2022 12:42
n+1 wrote: 10/08/2022 12:20

Što se Dune tiče, nije se uopće radilo o brzini svjetlosti, nego Principu neodređenosti, koji je bio poznat u vrijeme pisanja romana (kao što je bila poznata i brzina svjetlosti, usput rečeno). A ta rasprava o tehničkim detaljima potpuno je odvojena od druge rasprave koju smo imali, a ticala se jezika koji je Herbert koristio, za koji sam smatrao da nije dobro ostario. Pomiješao si sve, pogledaj ponovo o čemu smo pisali, ali svakako nema veze s ovom temom.

No, da se vratim na Prey. Već rekoh da nije historijska autentičnost ta koja film čini woke. Sporna su ideološka predavanja. Kao što sam već rekao da je razumljivo da bi neki stariji filmovi u današnoj klimi bili woke, kao što bi Mark Twain bio alt right, jer recepcija ovisi o društvenom kontekstu.

Jesi li pročitao moje ranije odgovore? :-?
Brzina svjetlosti, princip neodređenosti, džihad, nebitno, nije mi se dalo tražiti, jer nije bitan tačan razlog, poenta je da si samo zbog neke stvari koja nije primjenjiva u našem univerzumu, cijeli Dune svemir stavio u paralelni svemir. No, kako sam kažeš, pošto historijske nepreciznosti nisu glavna poenta tvoje kritike u ovom slučaju, onda ok, to i nije bitno.

Biću iskren, i reći da je tvoja kritika jedina uspjela doći do srži - ako se film zaista sastoji od tih predavanja o patrijarhatu, da u pravu si, ipak je woke. Moram priznati da taj komentar nisam vidio u šumi "ta će skvo od 50 kila" reakcija, i da sam dodatno pod utiskom priče o Sandmanu, kojeg sam gledao, a koji nije ni "w" od woke, jer nema apsolutno nikakvog ideološkog predavanja, već je jedini i isključivi problem diversity casting. Doslovno "crnac ovdje peder tamo" je jedini prigovor, jer drugi ne mogu izmisliti. Pogrešno sam pretpostavio da je tu slučaj i sa Prey, tako da priznajem grešku.
Da, sjetio sam se na šta misliš. U pravu si, ipak je bilo riječ o brzini svjetlosti. Neko je spomenuo (ti?) da je Dune smješten u naš univerzum, samo daleko u budućnost, a ja sam smatrao da, uzevši u obzir kako važe drugačiji zakoni prirode, jer u svijetu romana moguće je putovati brzinom koja je veća od brzine svjetlosti, ipak ne možemo reći da roman specificira postojanje vremenske linije između naše historije i događaja iz romana, nego da je Frank predstavio alternativni svijet koji, osim kulturoloških poveznica, nema veze s našim svijetom. Naravno, sasvim je moguće da je Frank Herbert napravio pogrešku, te da mu nije bilo očigledno kako putovanje brzinom većom od one kojom se kreće svjetlosti nije fizički moguće, ali ja ipak mislim da nije bio toliko neinformisan.

Što se tiče woke agende, više nije dovoljno samo ubacivati token likove da se zadovolje kvote konstitutivnih ideniteta, što je predstavljalo tek manju iritaciju, sada se prave punokrvni ideološki pamfleti. Nedavno gledam Fresh (2022) - spoiler alter ko nije gledao - dobro produciran i zanimljiv film o frajeru koji zatočava žene i komada im dijelove tijela, što za prodaju, što za ličnu konuzmaciju. Međutim, kada zagrebeš ispod površine, shvaćaš da je cijeli film alegorija o sistemu koji zatočava i komodificira žene, te da se iste mogu tome oduprijeti jedino kroz udruživanje i otpor.

Samo što ja, kao ni većina gledalaca, ne želim da mi autor filmom ispisuje svoj politički manifesto. Nabij ga sebi u šupak, jarane. Zadatak umjetnika je da postavlja pitanje, a ne da daje odgovore. Umjetnost u službi bilo koje političke ideologije prestaje biti umjetnost.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#56299 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by tranquil »

n+1 wrote: 10/08/2022 14:03
tranquil wrote: 10/08/2022 12:42

Brzina svjetlosti, princip neodređenosti, džihad, nebitno, nije mi se dalo tražiti, jer nije bitan tačan razlog, poenta je da si samo zbog neke stvari koja nije primjenjiva u našem univerzumu, cijeli Dune svemir stavio u paralelni svemir. No, kako sam kažeš, pošto historijske nepreciznosti nisu glavna poenta tvoje kritike u ovom slučaju, onda ok, to i nije bitno.

Biću iskren, i reći da je tvoja kritika jedina uspjela doći do srži - ako se film zaista sastoji od tih predavanja o patrijarhatu, da u pravu si, ipak je woke. Moram priznati da taj komentar nisam vidio u šumi "ta će skvo od 50 kila" reakcija, i da sam dodatno pod utiskom priče o Sandmanu, kojeg sam gledao, a koji nije ni "w" od woke, jer nema apsolutno nikakvog ideološkog predavanja, već je jedini i isključivi problem diversity casting. Doslovno "crnac ovdje peder tamo" je jedini prigovor, jer drugi ne mogu izmisliti. Pogrešno sam pretpostavio da je tu slučaj i sa Prey, tako da priznajem grešku.
Da, sjetio sam se na šta misliš. U pravu si, ipak je bilo riječ o brzini svjetlosti. Neko je spomenuo (ti?) da je Dune smješten u naš univerzum, samo daleko u budućnost, a ja sam smatrao da, uzevši u obzir kako važe drugačiji zakoni prirode, jer u svijetu romana moguće je putovati brzinom koja je veća od brzine svjetlosti, ipak ne možemo reći da roman specificira postojanje vremenske linije između naše historije i događaja iz romana, nego da je Frank predstavio alternativni svijet koji, osim kulturoloških poveznica, nema veze s našim svijetom. Naravno, sasvim je moguće da je Frank Herbert napravio pogrešku, te da mu nije bilo očigledno kako putovanje brzinom većom od one kojom se kreće svjetlosti nije fizički moguće, ali ja ipak mislim da nije bio toliko neinformisan.

Što se tiče woke agende, više nije dovoljno samo ubacivati token likove da se zadovolje kvote konstitutivnih ideniteta, što je predstavljalo tek manju iritaciju, sada se prave punokrvni ideološki pamfleti. Nedavno gledam Fresh (2022) - spoiler alter ko nije gledao - dobro produciran i zanimljiv film o frajeru koji zatočava žene i komada im dijelove tijela, što za prodaju, što za ličnu konuzmaciju. Međutim, kada zagrebeš ispod površine, shvaćaš da je cijeli film alegorija o sistemu koji zatočava i komodificira žene, te da se iste mogu tome oduprijeti jedino kroz udruživanje i otpor.

Samo što ja, kao ni većina gledalaca, ne želim da mi autor filmom ispisuje svoj politički manifesto. Nabij ga sebi u šupak, jarane. Zadatak umjetnika je da postavlja pitanje, a ne da daje odgovore. Umjetnost u službi bilo koje političke ideologije prestaje biti umjetnost.
U suštini se slažem, naročito sa ovim zadnjim rečenim, sa jedinim manjim izuzetkom da diversity casting, kojeg odvajam od meni nimalo drage woke ideologije, meni ne predstavlja nikakvu, pa ni manju iritaciju - osim u slučajevima kada prave žešću jebačinu po historiji, kao spomenuta Ana Boylen, ili novi Vikinzi, i onda kada, kao što to mislim sada radi američka filmska akademija, postave kvote rasa u filmove, forsirajući filmove u tom pravcu. Takvo sranje, ako je istina, danas bi isključilo Schindlerovu listu iz borbe za Oscara. A i to mi je opet manja iritacija, jer ne jebem previše Oscara, opet ne utiče na većinu filmova, već samo na one koji imaju aspiracije na zlatne kipiće.

Evo kako ja gledam na to: ne znam kako je nastao Rogue One, meni najbolji Star Wars film, da li im je neko zadao kvote rasa da ispune, ili su sami birali likove, ali kakav god proces bio u pozadini, to je i dalje najbolji Star Wars film, i bio bi opet i da su svi likovi crnci, i da su svi likovi bijelci, mada priznajem da bi u tim ekstremnim slučajevima djelovalo pomalo "off", tako da je, bez obzira da li je tu kvota organska ili vještačka, postignuta nekakva "mjera", i to je ono što se pika, tvoj osjećaj, a ne to da li je ili nije postojala neka "agenda" iza castinga.
DonieBrasco
Posts: 15234
Joined: 31/08/2016 16:09

#56300 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by DonieBrasco »

Nisam znao da je Denzel Washington woke u filmovima The Equalizer, bivsi pripadnik specijalnih postrojbi u istjerivanju pravde, a woke u tome je sto je crnac.

Prije par dana za planetarno poluarnu video igru GTA procurili podaci za naredni naslov u kojem ce jedan od glavnih likova biti latina djevojka - WOKE. Malo joj sto je zesnko jos latina, u kriminalnom svijetu - WOKE.
Post Reply