Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
dinash
Posts: 2002
Joined: 03/10/2002 00:00
Location: ljubljana
Contact:

#51

Post by dinash »

Image

nije film nego TV serija ali producirana kao da se radi o holivudskom filmu: "Band of Brothers".

produkcijski tim je isti kao i saving private ryan (dakle henks-spilberg) tako da je vizuelno isti ako ne i bolji. kazu da je u drugoj epizodi potroseno vise pirotehnickih sredstava nego u cijelom spasavanju vojaka rajana (ali frensis kopola i dalje drzi rekord za najvecu eksploziju na ekranima ever).

ukratko, "Band of Brothers" je saving private ryan u deset jednosatnih epizoda. apsolutno nevjerovatan poduhvat za TV produkciju (HBO) ...
ako odmislimo toma henksa i stivena spilberga, te amerikanizam (koji je valjda logican buduci se radi o americkoj seriji o americkim vojnicima koji su se u drugom svjetskom ratu borili u evropi) ovo cini (barem meni) jednu od najboljih serija o WWII, ever. inace, niti jedan lik u prici nije izmisljen i neki od njih - oni jos zivi - se pojavljuju, sa kratkim komentarima, tokom cijele serije. producentski tim je izjavio kako nije zelio kriviti cinjenice zaradi dramskog efekta. smatrali su da je rat sam-po-sebi dovoljno (i previse) dramatican i da ga samo treba rekonstruisati pred kamerama sto tacnije moguce.

prije nekoliko mjeseci serija je bila prikazivana na HRTu, nau avejlbl on 6 DVDs (5x2 epizode + 1 bonus track DVD) i DivX.

nakon gledanja samo jedne epizode necete nikad htjeti drzati pusku u ruci.
User avatar
NeKi_LiK
Posts: 946
Joined: 05/09/2002 00:00

#52

Post by NeKi_LiK »

Produkt C wrote:
sta valja od ovoga...?

slabo pratim.. :-?
Ko bi znao šta je šta, kad su ih preveli na čisti 'rvatski :D

21 gram je dobar :) Božiji grad i više od toga 8) ovo Razjareni bikovi je valjda greška i trebao bi biti bik u jednini :D znači Raging Bull Martina Scorsesea, najpoznatijeg Oscar kompleksaša :D koji će kipić napokon dobiti ove godine za Avijatičara. Znači valja i to...

Mračne navike, Put moje tajne i Živo meso nisam gledao ali su svi by Almodovar ako ti to išta znači... :)
Produkt C
Posts: 83
Joined: 25/01/2005 17:23
Location: Seher Sarajevo
Contact:

#53

Post by Produkt C »

odlicno..hvala ti ;)
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#54

Post by The_Fluid »

do tada..pogledaj na HRT1, ponovo, Schindlerovu listu.
AenemA
Posts: 415
Joined: 23/04/2004 04:32

#55

Post by AenemA »

Pogledajte "The Pianist", "Seven", "Lock, Stock and Two Smoking Barrels" (odlican), "Snatch", "Road to Perdition", "Insomnia"....itd....
Produkt C
Posts: 83
Joined: 25/01/2005 17:23
Location: Seher Sarajevo
Contact:

#56

Post by Produkt C »

shindler, pianist i sl. ne gledam

pateticno :oops:

dalje...
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#57

Post by The_Fluid »

Produkt C wrote:shindler, pianist i sl. ne gledam

pateticno :oops:

dalje...
--
Da li tje eventualni film o Srebrenici biti patetichan??
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#58

Post by Zox »

Produkt C wrote:shindler, pianist i sl. ne gledam

pateticno :oops:

dalje...
shindler je patetican.
Pianist nema trunke patetike (ne gledas, kako onda znas?)
Da mi je da mogu ovako prst u uho... Gdje bi mi kraj bio?
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#59

Post by pitt »

Band of Brothers je fenomenalan serijal. Obavezno pogledati.
Dinash, ako volis HBO serije potrazi "deadwood" .
dinash
Posts: 2002
Joined: 03/10/2002 00:00
Location: ljubljana
Contact:

#60

Post by dinash »

deadwood ... pogledacu, hvala :)

--

inace, upravo sam se vratio iz kina (obozavatelj sam kasnih/nocnih projekcija) gdje odgledah njemacki film, dobitnik zlatnog medvjeda na berlinskom filmskom festivalu 2004

GEGEN DIE WAND (HEAD ON - kod nas preveden 'glavom kroz zid')

Image
Cahit is a German Turk at his late 30's. He has given up with his life after his beloved wife's death, and he's living a miserable life right in the core of cocaine and excessive drinking. One night, he semi-intentionally crashes into a wall, and barely survives. At the hospital he's taken to, he meets a girl, Sibel, another German Turk who's tried to commit suicide. She's sick and tired of her family's ultra-traditional issues, and asks Cahit to carry out a white marriage with her out of the blue, so that she can become a married woman and get rid of her family's revolting pressure. Cahit is turned off by the idea at first, but then he agrees to take part in this plan. As Sibel tells him straightaway that she's interested in absolute freedom involving other men and he agrees, they live as roommates with separate private lives for a while. Then things take a different turn, and they're no longer two indifferent roommates. But their love story won't be anywhere as simple as any other...
iskreno ... sam kraj filma je malo slab, ali je zato prvi dio genijalan.
kao primjer evo jedan dijalog (istanbul, taksi, glavni junak i taksista)

taksista: "odakle ste"
GJ: iz ... iz hamburga
taksista (odusevljeno): iz hamburga!!! WOW! ja sam iz minhena ...
GJ: *shit* ... jebeni bavarac!!

dodajte soundtrack na kojem su depeche mode, sisters of mercy, rumunski romi, birthday party, i neki turski izvodjaci dobijate film koji definitivno treba pogledati.
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#61

Post by The_Fluid »

dinash,
hvala, takodjer ga je svojedobno St.Germain preporuchio, na temi o njemachkom filmu.

Glede Kajmaka i marmelade, slazhem se, nakon gledanja u proshlu srijedu, film je prosjechan.
razrooki_jastog
Posts: 22
Joined: 09/06/2004 22:51

#62

Post by razrooki_jastog »

7th_Heaven wrote:
Tuga wrote:Predlazem:

Sleepers :)
Green Mile :)
Instinct :)

Doktorove igrice sa glavnom sestrom :D :D :D

joj Green Mile...dosadan i predvidljiv film. a milioni su se otkidali na njega.. :D

recimo ja bih predlozila animirani film Les Triplettes de Belleville, S. Chometa, animiran prosle godine za najbolji animirani film (inace oskar je otis'o nemu..jes!) i za najbolju pjesmu...uglavnom, nebitno, odlican ne-trendovski film.
nije japanski, a alternativniji je. toplo preporucujem. :D

:D
Apsolutno se slažem i za Green Mile i za Les Triplettes de Belleville.
Za ljubitelje SF-a definitivno morate pogledati Ghost in the Shell - Innosence (doduše trebali bi pogledati prvo prvi dio)
dinash
Posts: 2002
Joined: 03/10/2002 00:00
Location: ljubljana
Contact:

#63

Post by dinash »

The_Fluid wrote:Glede Kajmaka i marmelade, slazhem se, nakon gledanja u proshlu srijedu, film je prosjechan.
i to je kompliment za tu mizeriju ... ali djuric je obrnuo lovu ... preko 150 milja gledalaca u sloveniji ... rekord koji cak ni gospodar prstenova (sa svim advertajzingom) nije uspio srusiti ... jedna djevojka s kojom sam prije radio (josh copywriter, zamisli!) je isla tri puta gledati KiM u kino (znaci dala je pare za to!?!) ... socioloski fenomen ...
konyan
Posts: 1285
Joined: 21/06/2004 10:03
Location: Sarajevo

#64

Post by konyan »

Gledao sam sinoc "The Incredibles". Ne znam jesu li i kako su ga preveli kod nas, ali je sjajan crtani.

Preporucujem pogledati.
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#65

Post by MRAVOJED »

band of brothers je super

ja sam jučer dva puta zaredom gledao Life Aquatic With Steve Zissou, novi film fenomenalnog Wesa Andersona

komedija, drama, tragedija ili bajka, prosudite sami kad ga pogledate.
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#66

Post by Stari »

Bilo jednom u Americi (Once upon a time in America) S. Leone
Crveni film (Rouge) K. Kieszlowski
Let iznad kukavicijeg gnijezda (One flew over the coocoo's nest)- M.Forman
Apokalipsa sada (Apokalipse now)- F.F. Coppola
.
.
.
.
I mnogi drugi
User avatar
Truba
Posts: 81742
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#67

Post by Truba »

The_Fluid wrote:
Produkt C wrote:shindler, pianist i sl. ne gledam

pateticno :oops:

dalje...
--
Da li tje eventualni film o Srebrenici biti patetichan??
jok
multivitamin
Posts: 52
Joined: 10/06/2004 19:14

#68

Post by multivitamin »

Evo preporuka: ukoliko volite film noir:
Filmska Klasika na FTV: petkom u 23.00:
Touch of Evil: Orson Wells:
11.02.2005

by d way:
Band of Brothers je vrhunski serijal, emitovan na FTV prije nekih godinu dana pod naslovom Ratna braca. Odlican 5.
krelac
Posts: 26
Joined: 26/11/2003 00:00

#69

Post by krelac »

od starijih:
godardov 'le mepris' - autorefleksiva do bola, prelijepa Bardot rastura sve definicije seksualnosti i postavlja ogroman upitnik na masohizticki 'pogled', fritz lang kao fritz lang, 40 minutna scena zenske lukavosti i muskog jada u tijesnom okviru stana, operaticna muzika uvijek namjerno mimo svog mjesta- sve u svemu obecavam totalno zaljubljenje u ovo dijelo umjetnosti.
tarkovskijev 'Offret (Sacrificatio)' - bez sumnje njegov najbolji film, suptilna afirmacija postojanja necega iznad i iza nas, studij samoce i egzistencijalnog cemera, simboli koje nikada necete zaobraviti; pozar, japansko drvo na plazi itd., ubiti ce filmsku nestrpljivosti i svaka scena kraca od 10 minuta ce vam se od tada ciniti banalna i nevazna.
kiezlowski 'kratki film o ljubavi' - iskren, tih i savrseno stopan- oedipus tematika-odlican film

od novijih:

ceylanov 'uzak' - nije ni cudo sto dragog nije bilo 3 godine (aman, aman), istanbul u zimsko doba je definicija surove ljepote, glume u glavnom amateri ali nikad nebih covjek primjetio.
noe - 'irreversible' - najvazniji film u zadnjih 10 godina, klosari se loze na scenu silovanja ali prvi momenti nasilja ce ostati u sjecanju do kraja zivota. totalna subverzija krivice i sudjelovanja. remek djelo.
:)
Posts: 318
Joined: 05/07/2004 00:24

#70

Post by :) »

kill bill 2

glup ko k...c al dobar do j..a :D
Image
courtney___
Posts: 65
Joined: 09/11/2002 00:00

#71

Post by courtney___ »

nisam procitala sve postove...pa ne znam jel iko spomenuo THE DREAMERS a new film by bernardo bertolucci.
eto ko nije gledo... beautiffuuuuuul beautiful! :P
mene je odusevio ne znam kako cete vi na njega reagovati...enjoy
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#72

Post by mIRCerka »

Mi Nismo Anđeli 2!!!

Ko je gledao prvi dio, zna sto preporucujem drugi! Ko nije, Marsh u videoteku i uzmi prvi!

:-)

- Ne voli me....
- Ma jok, voli te, samo se pravi :wink:
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#73

Post by The_Fluid »

mIRCerka wrote:Mi Nismo Anđeli 2!!!

Ko je gledao prvi dio, zna sto preporucujem drugi! Ko nije, Marsh u videoteku i uzmi prvi!

:-)

- Ne voli me....
- Ma jok, voli te, samo se pravi :wink:

Jesi to već gledala drugi dio? U kinima je za sedam dana, tačnije osam.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#74

Post by mIRCerka »

The_Fluid wrote: Jesi to već gledala drugi dio? U kinima je za sedam dana, tačnije osam.
Ma piraterija zakon :D snimak VEOMA losh :D sreca da prvi dio znam napamet, pa mi nije bilo tesko skontati sta se desava :D
Poenta, Nikola, sada otac 15-godisnje djevojke prolazi kroz pakao jer je kcerka skontala da na svijetu postoje DECKI :D:D:D

jedva cekam kino, da odmorim oci (snimak je bio kao ova snijezna oluja :D

postava glumacka ista :D

haos :D

na radiju se danima vrti pjesma iz prvog dijela "kako se prave bebe" :D

ne mogu vam opisati uzbudjenost :D sva sam :-)
User avatar
Saian
Posts: 15346
Joined: 08/04/2004 21:50

#75

Post by Saian »

"Startup.com" dokumentarac o usponu i padu jedne od firmi nastalih u doba dotcom vala, glavi protagonisti su prijatelji od srednje skole koji imaju ideju : Web stranica za ljude koji zele izmiriti svoje dugove prema gradskim, regionalnim upravama (plachanje kazni za kpogreshno parkiranje, razne druge kazne ...), film je zanimljiv jer osim fenomena dotcom firmi pokazuje kako je teshko uskladiti sj jedne strane savjesno vodjenje firme s ciljem povechanja profita i s druge fair i posten odnos prema malim ljudima http://www.imdb.com/title/tt0256408/plotsummary
Post Reply