Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#45751 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by tempuser »

Vecina filmova koje sam nabrojao nisu bili u rangu jedne Odiseje i slicnij filmovaa, nego su u svoje vrijeme bili prakticno visko komercijalni, a to je samo dokaz koliko tu ima vise umjestnosti nego danas.
Ja sam nekad bio pasionirani filmofil i gutac filmova, ali kako je danas 4/5 repertoara sci-fi i Marvel tako se vracam na stare filmove. Nedavno sam odgledao seriju najboljih auto filmova, original Italian Job, original Gone in 60 sec, Wanishing point, Conwoy, Smokey & Bandit, Cannonball run, Bulitt, Duel, California Kid...
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#45752 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by klosar pravi »

Johny je jedan od onih što se na 90 posto starih smori živ, al' naravno doci ce vam i reci kako je to 8 umjetnost i bolje je od modernog samo zbog toga što su svi u njemu mrtvi.

A u stvari mrtvi amaterizam od rada kamere do glume.
Dakle ako hoces da se mučiš upali i gledaj.
Moram naglasiti 90 posto ima tu kvalitetnih, al' ih je veoma malo koji ce ti dakle držati pažnju.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#45753 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by pirmin »

Tek sad odgledah "Big Short".
Moracu jos par puta pogledati.

Nadam se da je uveden kao obavezno stivo u svim obrazovnim ustanovama ekonomije.
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#45754 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by klosar pravi »

pirmin wrote:Tek sad odgledah "Big Short".
Moracu jos par puta pogledati.

Nadam se da je uveden kao obavezno stivo u svim obrazovnim ustanovama ekonomije.
Tacno se debilno osjecas dok gledaš koliko je namješten sistem i koliko sve ide ocito ka propadanju.
User avatar
Optimus09
Posts: 3079
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#45755 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Optimus09 »

johnnykola wrote:
tempuser wrote:
Optimus09 wrote:Bas sam zato i rekao da mi se svidio jer nisam gledao prvi film.
Ne znam kako ocekujete da novije generacije,ukljucujuci i mene koji smo rodjeni skoro 20 godina kako je ovaj film izasao gledali.
Neke da ali bas sve,nema sanse.Pozdrav :thumbup:
Sta ima veze kad si rodjen i koliko su filmovi prije tvog vremena?
Ja sam prvi put Papillon gledao neke 1990. godine na VHs-u iz videoteke, znas debelo nakon sto mu je prosao rok trajanja.
Za svoje dobro, osim pomenute Apokalipse, pogledaj fimove tipa Papillon, Ponocni Express, Bilo jednom na divljme zapadu, Bijeg iz Alkatraza, original Afera Tomas Crown, Conwoy, 12 zigosanih, 7 velicanstvenih, Braca Bluz. Pogledaj npr. Bulitt, klasicni krimici, ali obrati paznju na muziku i ko je izvodi.
Mozda sa vizuelne strane stariji filmovii izgledaju naivnije smjesni, ali to je bila umjetnost i zanat, danas je to cista industrija gdje sve sto ne znaju reziser, direktor fotografije i glumci rijese postprodukcija i SFX.
Dakle, filmove koje preporučujem. Dečice, nije s vama sve počelo (na planeti je dosad živjelo i umrlo dvadeset milijardi ljudi), proći će godine, ako ste pametni počet ćete gledati starije filmove i onda ćete uvidjeti u (o!) kakvoj(!) grešci ste živjeli. To što je film star ne znači apriori da je dosadan, spor, loš. Isto vrijedi i za novi film. Postoji dobra i loša kinematografija. I to je to. Pravac na filmnatv.com i lagano - gledat ćete betone. Nećete - gledajte kenjaže.
Dakle,kada si ti gledao taj film,nisam bio ni rodjen :-)
Starci,niste ni vi izmislili kinematografiju,bice kvalitetnih filmova i poslije vas.Gledao sam neke starije filmove i gledacu svakako.
Vas vise drma nostalgija za tim vremenima,nego stvarni kvalitet filmova izgleda.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#45756 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by johnnykola »

Koja šuplja, pa prekinimo ju. Stari ili novi, nebitno, Optimus izvoli, preporuči film.
User avatar
Optimus09
Posts: 3079
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#45757 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Optimus09 »

https://www.imdb.com/title/tt0050083/?ref_=rvi_tt
Eto,da zakopamo sjekire,pozdrav :thumbup:
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#45758 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by johnnykola »

Optimus09 wrote:https://www.imdb.com/title/tt0050083/?ref_=rvi_tt
Eto,da zakopamo sjekire,pozdrav :thumbup:
I, na kraju svega, insan preporuči film star šezdeset i jednu godini. :-) O Kerbere, samo nas ti iz ove ambicije možeš izvući!
User avatar
Optimus09
Posts: 3079
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#45759 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Optimus09 »

Sta je sad problem,to bi trebalo biti remek djelo kinematografije za vas starije :lol:
User avatar
strongmen
Posts: 555
Joined: 27/01/2018 15:03

#45760 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by strongmen »

u principu filmovi se mogu podjelit na dobre i loše bez obzira na godine, osim ovih praistorijskih stvarno
najbolji primjer zato su serijali filmova
tako je meni bolji Star Wars iz 1980. nego iz 2017. !! mada se vidi znacajan napredak kompjuterske obrade efekata što naročito i dolazi do izražaja u ovom SF žanru
1968. "Odiseja iz svemira" je bolji od 90% filmova novije producije SF, džaba im i naprednij kompjuterska tehnologija

legendarni Basic Instict iz 1992. i jebozovna Sharon Stone su nedostižni u ovom žanru!!!

od krimića koje, vidim, ovdje mnogi preferijau meni je beton "Heat" sa legendama De Nirom i Al Pačinom
Heat
https://www.imdb.com/title/tt0113277/
User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#45761 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dale cooper »

Optimus09 wrote: Dakle,kada si ti gledao taj film,nisam bio ni rodjen :-)
Starci,niste ni vi izmislili kinematografiju,bice kvalitetnih filmova i poslije vas.Gledao sam neke starije filmove i gledacu svakako.
Vas vise drma nostalgija za tim vremenima,nego stvarni kvalitet filmova izgleda.
Image
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#45762 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by tempuser »

Optimus09 wrote: Dakle,kada si ti gledao taj film,nisam bio ni rodjen :-)
Starci,niste ni vi izmislili kinematografiju,bice kvalitetnih filmova i poslije vas.Gledao sam neke starije filmove i gledacu svakako.
Vas vise drma nostalgija za tim vremenima,nego stvarni kvalitet filmova izgleda.
Nisi ti bio rodjen ni kad je izmisljena struja, tocak, auto, kompujter, i sta sad, treba da zivis u mraku i hodas bos?
Poenta price je, da starost filma nema nikakve veze sa tim da li ga treba gledati ili ne, i stari film moze biti i dobar i los. Ako pogledas nista ti se lose nece destii, ako ne pogledas mozes biti hendikepiran da si propustio nesto dobro. Istina, kako nauka ide naprije tako idu vizuelni efekati i dinamika filma, ali taj tehnoloski aspekt umanjuje umjetnicku notu fllmu. Lagano je sad snimati sa 3 savremene kamere i gripom, maksimalno dramatizovati kadar i sve to dodatno frizirati u postprodukciji, ajd budi majstor pa snimi s jednom famerom velicine sporeta i postprodukcijom kapaciteta digitrona.
Last edited by tempuser on 11/11/2018 23:40, edited 1 time in total.
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#45763 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by markioni »

strongmen wrote:
strongmen wrote:
johnnykola wrote:Možeš nastojati, ali ti nikad titl ne može biti kao na javnim TV kućama. Za to, npr., treba završiti komparativnu
književnost pa znati udariti paralele argentinskih, španskih, tajlandskih kultura pa prevesti dijelove
filma tako da imaju isto ili ublizu isto značenje kao u našoj kulturi(ama). S tim u vezi šta imamo
dalje pričati kad nisi čuo za riječi rajčica, porta, isprika, hiniti, naboj, nekoć (hej, nekoć! - takorekuć, akne nisu kao nekoć:ppp
imaš recimo stih u dronsonje i baljdozea (znaš li šta je baljdoze na albanskom jeziku?)), natuknica, opodnja, sraz, prigoda, puce, skrbnik, smočnica, zapešće, zatomiti, značajka, tlapnja, stega, sraz... Mislim, ono.
ni na TVu nekad ne ubodu pravi smisao rečenice, tako da time nisam opterećen, više sam mislio na sam izgled titla i sinhronizovanost

šta ću jebiga, nisam rvat ko ti da razumijem
ono, nije poenta da ne mogu skužit šta znači "nekoć" ali u Bosni to niko ne govori svakodnevno, riječ koja se koristi je "nekad"
ovo takođe ide na prepravku na bosanski
tko, što, kamo, onamo, tomu, osobno, tijekom, natrag, točan, tjedan, obitelj, ljekarna, tisuća, uvjet, sustav, razina, stupanj, tlak, milijun, kat, kut,, dizalo, gumb, jamčiti, jamac, lisnica, uhititi, ubojstvo, isprika, ispričavati se, potpora, čavli, gospodarstvo, knjižnica, kazalište, znanost, sveučilište, ravnatelj, jednadžba, svjedožba, opseg, postaja, rabiti, rabljeni, tajnica, tajnik, odvjetnik, dužnosnik, časnik, vojarna, bojna, bojovnik, zapovjednik, zapovjest, ophodnja, županija, zrakoplov, izvješće, pričuva, spremnik, udruga, žarulja, žbuka, stube, skrb, pjenušac, diljem, ručnik, strop....

apropo titlova

ko želi dobre titlove na bosanskom sa tačnim prevodima, apsolutno sinhronizivan, i prilagođen za lako praćenje, jednom riječi da je maximalno dobar
nek skida na stranici
https://www.opensubtitles.org/hr/search ... vie-540288

i traži.prevode od "pošiljatelja" Kulin ban
reklame niso dovoljeni 8-)
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#45764 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by johnnykola »

tempuser wrote:
Optimus09 wrote: Dakle,kada si ti gledao taj film,nisam bio ni rodjen :-)
Starci,niste ni vi izmislili kinematografiju,bice kvalitetnih filmova i poslije vas.Gledao sam neke starije filmove i gledacu svakako.
Vas vise drma nostalgija za tim vremenima,nego stvarni kvalitet filmova izgleda.
Nisi ti bio rodjen ni kad je izmisljena struja, tocak, auto, kompujter, i sta sad, treba da zivis u mraku i hodas bos?
Poenta price je, da starost filma nema nikakve veze sa tim da li ga treba gledati ili ne, i stari film moze biti i dobar i los. Ako pogledas nista ti se lose nece destii, ako ne pogledas mozes biti hendikepiran da si propustio nesto dobro. Istina, kako nauka ide naprije tako idu vizuelni efekati i dinamika filma, ali taj tehnoloski aspekt umanjuje umjetnicku notu fllmu. Lagano je sad snimati sa 3 savremene kamere i gripom, maksimalno dramatizovati kadar i sve to dodatno frizirati u postprodukciji, ajd budi majstor pa snimi s jednom famerom velicine sporeta i postprodukcijom kapaciteta digitrona.
:)

Image

Pink Premum 20.00.

Odlična komedija. Na mapi Movielanda nalazi se u kvadrantu H2:

Image



:ppp

Film na TV-u
Last edited by johnnykola on 12/11/2018 06:32, edited 1 time in total.
User avatar
Optimus09
Posts: 3079
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#45765 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Optimus09 »

Hajd pobijedili ste,uspjeli ste sve izvrnuti.
Pozdrav :bih:
User avatar
strongmen
Posts: 555
Joined: 27/01/2018 15:03

#45768 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by strongmen »

a kad smo već kod starih filmova da li bi ovi poznavaoci mogli da mi kažu kako se zove film od Brižit Bardo gdje ona u kupaćem kostimu leži u krevetu a ventilator je hladi, pa malo šeta po kući...onako sva sexi
slučajno sam davno naletio na taj film na TV i to samo pola filma, ali te scene sam zapamtio, pa bi volio pogledat cijeli film
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#45769 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by beni-bu-man »

Mission: Impossible - Fallout
Image

Masterpiece :mrgreen:
User avatar
strongmen
Posts: 555
Joined: 27/01/2018 15:03

#45770 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by strongmen »

dobar je, nema šta
najbolji James Bond do sada
ganjanja autima, motorima po Parizu slupanih kamara, malo aviona i skakanje, naravno pucnjava, puna akcija...
i sve začinjeno sa dobrim kokama :mrgreen:
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#45771 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by beni-bu-man »

strongmen wrote:dobar je, nema šta
najbolji James Bond do sada
ganjanja autima, motorima po Parizu slupanih kamara, malo aviona i skakanje, naravno pucnjava, puna akcija...
i sve začinjeno sa dobrim kokama :mrgreen:
magnum opus :mrgreen:
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#45772 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by KB9 »

kakav je ovaj novi o armstrongu i mjesecu, jel vrijedi otic u kino? :mrgreen:
User avatar
strongmen
Posts: 555
Joined: 27/01/2018 15:03

#45773 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by strongmen »

ja ga upravo danas "skino"
sutra gledanje
ako mislimo na isti
https://www.imdb.com/title/tt1213641/?ref_=adv_li_tt

Image
1Dante1
Posts: 1207
Joined: 21/07/2012 20:09
Location: GB
Contact:

#45774 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by 1Dante1 »

Optimus09 wrote:https://www.imdb.com/title/tt0050083/?ref_=rvi_tt
Eto,da zakopamo sjekire,pozdrav :thumbup:
Jedan od rijetkih starijih filmova sto valja. :thumbup: :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66187
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#45775 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by _BataZiv_0809 »

johnnykola wrote::kiss:
dječak sa šibicama wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:tanka crvena linija je najbolji film o desavanjima u ratu u posljednjih dvadesetak godina koji sam ja pogledao
Slazem se, odlicna ekipa, prvi put kad sam ga gledao bio mi je "njaaaa" valjda pod dojmom vojnika Ryana a i bio sam mladji pa me ta dramaturgija nije zanimala toliko :D

Sada, gledao sam ga jos dva puta, sve je bolji. A Ryan mi je sve gluplji :D crvena linija je antiratni film, moze se reci, i koliko god scene borbi u Ryanu djeluju bombasticno, toliko mi je ono ratovanje u visokoj travi u crvenoj liniji realisticnije, odnosno bolje su prikazane ljudske emocije u tim situacijama nego ono Henksovo "nestajanje u tisinu".
Slažem se.
Meni je Ryan totalno overrated :roll:
Post Reply