Glavaticevo i Neretva

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
dado77
Posts: 56
Joined: 12/04/2002 00:00

#51

Post by dado77 »

Hej pa odavno nešto pametnije čuo nisam na forumu kao za prenj ja sam ZA. Šaljite poruke ko hoće!!!

Što se tiće rakitnice onoga koga bih ja vodio toga bih debelo ispitao.

Što se tiče vremena prolaska kroz rakitnicu ,definitivno august.
Mada ja imam ideju u vrijeme velikih vode ići, mada mislim da je to višefantaziranje al ko zna...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#52

Post by _BosanaC »

Dom na Jezercu ce se raditi iduci vikend, tako da su dobrodosli svi koji su voljni pomoci da se to sto prije zavrsi.
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#53

Post by Stari »

Prenj:
Termoelektrana, koja bi zadovoljila stroge standarde, zasto da ne?
Termoelektrana bi zaposlila puno vise ljudi nego hidroeletrana.
Stavise, hidroelektrane zaposljavaju zanemarljiv broj ljudi.
Vidim ja da ti pomalo popustas i to me raduje ...naci cemo se mi negdje u ovim pregovorima....Evo vidis u pravu si sto se tice broja zaposlenih u hidrocentralama ...on jest nevelik....ali to je ujedno iglavni argument u tome zasto graditi bas hidroelektrane...one su naime po definiciji vrlo produktivne...dakle uz malo ljudi - proizvode jako puno struje(tj novca).

Termoelektrana u Kamengradu bi velis mogla... ne vjerujem da bi se Fair Life i jos par Sanjana bas olako slozilo s tobom....no kako bilo....sta cemo onda kad bude doslo na red da se ispostuju medjunarodni ugovori o ogranicavanju "zadimljavanja" okoline (ugovor iz Ria, ugovor iz Kyotoa)....moracemo ili sve to srusiti ...ili se popiskiti na te ugovore(a to se nekim medjunarodnim ciniocima nece bas previse svidjeti)....Sad ce neki reci da postoje nacin da se termoelektrane nacine finima i cistima uz pomoc ogromnih (i jako skupih) uredjaja za prociscavanje vazduha. I Stari se slaze ...takvi uredjaji postoje :D proizvodi ih multinacionalno preduzece sa imenom ABB :D ...veliko svedsko-svicarsko preduzece...uz francuski Alstom atlanique.... vodeci na podrucju elektroenergetike. Tu je stari nekad davno radio...i vjerujte mi kad vam kazem ta prica je .....porez na budale.


A nuklearke ? ...
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#54

Post by Prenj »

dado77 wrote:Hej pa odavno nešto pametnije čuo nisam na forumu kao za prenj ja sam ZA. Šaljite poruke ko hoće!!!

Što se tiće rakitnice onoga koga bih ja vodio toga bih debelo ispitao.

Što se tiče vremena prolaska kroz rakitnicu ,definitivno august.
Mada ja imam ideju u vrijeme velikih vode ići, mada mislim da je to višefantaziranje al ko zna...
Isla su moja dva druga za vrijeme velike vode, jedva zivi ostali :roll:
furlan
Posts: 1160
Joined: 05/11/2004 13:13

#55

Post by furlan »

Vrijedi vidjeti i dozivjeti.Narocito sam bio iznenadjen profesionalnoscu i dobrom organizacijom.Cista desetka Djajicima.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#56

Post by Bumbar »

Prenj wrote:
dado77 wrote:Hej pa odavno nešto pametnije čuo nisam na forumu kao za prenj ja sam ZA. Šaljite poruke ko hoće!!!

Što se tiće rakitnice onoga koga bih ja vodio toga bih debelo ispitao.

Što se tiče vremena prolaska kroz rakitnicu ,definitivno august.
Mada ja imam ideju u vrijeme velikih vode ići, mada mislim da je to višefantaziranje al ko zna...
Isla su moja dva druga za vrijeme velike vode, jedva zivi ostali :roll:
Samo nas pokupi sa postova...mozemo napraviti mailing listu...tko je dragovoljac za to??? :D
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#57

Post by Prenj »

Stari wrote:Prenj:
Termoelektrana, koja bi zadovoljila stroge standarde, zasto da ne?
Termoelektrana bi zaposlila puno vise ljudi nego hidroeletrana.
Stavise, hidroelektrane zaposljavaju zanemarljiv broj ljudi.
Vidim ja da ti pomalo popustas i to me raduje ...naci cemo se mi negdje u ovim pregovorima....Evo vidis u pravu si sto se tice broja zaposlenih u hidrocentralama ...on jest nevelik....ali to je ujedno iglavni argument u tome zasto graditi bas hidroelektrane...one su naime po definiciji vrlo produktivne...dakle uz malo ljudi - proizvode jako puno struje(tj novca).

Termoelektrana u Kamengradu bi velis mogla... ne vjerujem da bi se Fair Life i jos par Sanjana bas olako slozilo s tobom....no kako bilo....sta cemo onda kad bude doslo na red da se ispostuju medjunarodni ugovori o ogranicavanju "zadimljavanja" okoline (ugovor iz Ria, ugovor iz Kyotoa)....moracemo ili sve to srusiti ...ili se popiskiti na te ugovore(a to se nekim medjunarodnim ciniocima nece bas previse svidjeti)....Sad ce neki reci da postoje nacin da se termoelektrane nacine finima i cistima uz pomoc ogromnih (i jako skupih) uredjaja za prociscavanje vazduha. I Stari se slaze ...takvi uredjaji postoje :D proizvodi ih multinacionalno preduzece sa imenom ABB :D ...veliko svedsko-svicarsko preduzece...uz francuski Alstom atlanique.... vodeci na podrucju elektroenergetike. Tu je stari nekad davno radio...i vjerujte mi kad vam kazem ta prica je .....porez na budale.

A nuklearke ? ...
Da, hidroelektrane jesu produktivne samo kako za koga. Za potencijalne investitore definitivno jesu, jer oni ce da uberu sav kajmak.
Ko su investitori u ovom slucaju???
Ili strane kompanije ili skupine domacih i stranih tajkuna ujedinjenih oko masnih para.
Kakvu korist ce imati gradjani BiH od hidroelektrana???
NIKAKVU, osim par desetina sretnika koji ce eventualno dobiti posao u njima, ako ista preostane nakon amidzica.

BiH nije u stanju ni da piski niti bili sta drugo u odnosu na ugovor iz Kyotoa jer se o istom uopste nije izjasnila, niti ima bilo kakvih izgleda da ce.

Ciste termoelektrane definitivno postoje i cijeli razvijeni svijet ih vec dugo vremena gradi, ali drugo je pitanje koliko se to uklapa u opstu sliku sticanja brzog i lakog profita u zemlji Bosni.

Gradnja nuklearki u BiH je cista fikcija.
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#58

Post by Stari »

Hm....pa dobro onda .... sta cemo sa planiranom HE Ustikolina...hocemol' i to bojkotovati?
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#59

Post by Prenj »

Siru diskusiju o hidroelektranama mozemo nastaviti na novoj temi: "Nove hidroelektrane u BiH, za ili protiv?" http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=18493
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#60

Post by kekec »

Stari wrote:Ma u biti i ja se slazem s tim sto (ako) se odustalo od izgradnje hidroelektrane Glavaticevo na Neretvi. Nadam se da su se sada stekli uvijeti da se umjesto toga da izgradti elektroenergetski komplex u zapadnoj Bosni kojeg trebaju sacinjavati HE Caplje, HE Vrhpolje te TE Kamengrad....samo glavu gore krajisnici stizu svjetliji dani....bice struje za izvoza.
Evo ti prizor sa Vrbasa. Pogledaj pustinje. Samo iz aviona mozes "uzivati".
Image
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#61

Post by zlata »

Stari wrote:Ma u biti i ja se slazem s tim sto (ako) se odustalo od izgradnje hidroelektrane Glavaticevo na Neretvi. Nadam se da su se sada stekli uvijeti da se umjesto toga da izgradti elektroenergetski komplex u zapadnoj Bosni kojeg trebaju sacinjavati HE Caplje, HE Vrhpolje te TE Kamengrad....samo glavu gore krajisnici stizu svjetliji dani....bice struje za izvoza.
Ma kakva je to voda u'Kame'gradu? Pa tamo tece k'o potok. A samo ne barkaj mi Krasulje...neja nista lipse n'ovom svitu!
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#62

Post by nineac »

Kako ono ide? Jel ".... mater onaj koji nam upali svjetlo"
Izbori su iduce godine, vrjeme je da ovaj nacionalisticki proljev skinemo sa vlasti!
Kakva HE u tom djelo, pa to je katastrofa, ko je taj naucnik koji je ovo predlozio? Garant je zavrsio fakultet, magistriro i doktoriro izmedju 92 i 95 godine!
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#63

Post by kekec »

Za vas koji namjeravate posjetiti Rakitnicu,
jedna reportaza, sa slikama i par savjeta:
http://www.zone-2000.net/arhiv/05/238rakit/doc01.htm
Image
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#64 Re:

Post by iz dna duše »

kekec wrote:Za vas koji namjeravate posjetiti Rakitnicu,
jedna reportaza, sa slikama i par savjeta:
http://www.zone-2000.net/arhiv/05/238rakit/doc01.htm
Image
Imam osjećaj da sam otrovana ovim političkim i ekonomskim temama...ništa lijepo za pročitati i zato...
...otišla sam maksuz na PF Priroda i ekologija i prelistala malo stare teme, koje su uvijek aktuelne...
Tu sam naišla i na postove forumaša, poznatih ljubitelja i znalaca naših prirodnih ljepota...
Nekidan sam pričala sa prijateljicom o (ponovnom) odlasku na rafting, posjeti kanjonu Rakitnice, šetnji uz Neretvu i po Prenju...Željno čekam da dođe ljeto ili bar mjesec maj da idemo tamo.
Zadnji post na ovoj temi je iz 2005.g.
Evo, 4-5 godina kasnije HE još nije izgrađena (hvala bogu!), Neretva je u gornjem toku još uvijek čista, lijepa i zelena, kanjon Rakitnice uvijek jedan poseban izazov...
I kada si gore, ne misliš ni na recesiju ni entitete ni političare ni nacionalizam ni klerikalizam...a oko tebe ljudi koji isto misle i osjećaju: lijepa nam je zemlja sa još puno ljepota koje nismo vidjeli...
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#65 Re: Glavaticevo i Neretva

Post by riko-ga »

Neretva u Glavaticevu 09.01.2010 god.

Image

Image

Image
User avatar
black
Posts: 17169
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#66 Re: Re:

Post by black »

iz dna duše wrote:
Imam osjećaj da sam otrovana ovim političkim i ekonomskim temama...ništa lijepo za pročitati i zato...
...otišla sam maksuz na PF Priroda i ekologija i prelistala malo stare teme, koje su uvijek aktuelne...
Tu sam naišla i na postove forumaša, poznatih ljubitelja i znalaca naših prirodnih ljepota...
Nekidan sam pričala sa prijateljicom o (ponovnom) odlasku na rafting, posjeti kanjonu Rakitnice, šetnji uz Neretvu i po Prenju...Željno čekam da dođe ljeto ili bar mjesec maj da idemo tamo.
Zadnji post na ovoj temi je iz 2005.g.
Evo, 4-5 godina kasnije HE još nije izgrađena (hvala bogu!), Neretva je u gornjem toku još uvijek čista, lijepa i zelena, kanjon Rakitnice uvijek jedan poseban izazov...
I kada si gore, ne misliš ni na recesiju ni entitete ni političare ni nacionalizam ni klerikalizam...a oko tebe ljudi koji isto misle i osjećaju: lijepa nam je zemlja sa još puno ljepota koje nismo vidjeli...
ako vam bude trebao strucnjak za prezivljavanje, javite :mrgreen: najbolja avantura (ali teska i zahtjeva napora) je sa Bjelasnice sici u Rakitnicu pa do usca

Image
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#67 Re: Re:

Post by iz dna duše »

black wrote:
iz dna duše wrote:
Imam osjećaj da sam otrovana ovim političkim i ekonomskim temama...ništa lijepo za pročitati i zato...
...otišla sam maksuz na PF Priroda i ekologija i prelistala malo stare teme, koje su uvijek aktuelne...
Tu sam naišla i na postove forumaša, poznatih ljubitelja i znalaca naših prirodnih ljepota...
Nekidan sam pričala sa prijateljicom o (ponovnom) odlasku na rafting, posjeti kanjonu Rakitnice, šetnji uz Neretvu i po Prenju...Željno čekam da dođe ljeto ili bar mjesec maj da idemo tamo.
Zadnji post na ovoj temi je iz 2005.g.
Evo, 4-5 godina kasnije HE još nije izgrađena (hvala bogu!), Neretva je u gornjem toku još uvijek čista, lijepa i zelena, kanjon Rakitnice uvijek jedan poseban izazov...
I kada si gore, ne misliš ni na recesiju ni entitete ni političare ni nacionalizam ni klerikalizam...a oko tebe ljudi koji isto misle i osjećaju: lijepa nam je zemlja sa još puno ljepota koje nismo vidjeli...
ako vam bude trebao strucnjak za prezivljavanje, javite :mrgreen: najbolja avantura (ali teska i zahtjeva napora) je sa Bjelasnice sici u Rakitnicu pa do usca

Image
Preživljavanje, nije valjda toliko teško? Jesi li stručnjak i za zmije da otjeraš :shock: , neko mi reče da ih ima tamo prilično...Znaš li šta o tome...
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#68 Re: Glavaticevo i Neretva

Post by iz dna duše »

riko-ga wrote:Neretva u Glavaticevu 09.01.2010 god.

Image

Image

Image
Ovako više liči na Bosnu i druge ravničarsake rijeke...(mislim po boji vode)
Ko bi rekao da ovako izgleda...
Nisam znala da se i gore Neretva izlila....
Stalno se spominje njen južni tok...
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#69 Re: Glavaticevo i Neretva

Post by triton »

boja je uvijek ovakva nakon vecih kisa, al se brzo razbistri.
Zanimljivo je gazit preko vode kad je ovako mutna, zamanta ti se nakon par koraka ;)
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#70 Re: Glavaticevo i Neretva

Post by riko-ga »

triton wrote:boja je uvijek ovakva nakon vecih kisa, al se brzo razbistri.
Zanimljivo je gazit preko vode kad je ovako mutna, zamanta ti se nakon par koraka ;)

Nevjerujem da se ovakva moze gaziti.Mozda se moze plivati i to ko je vrsni plivac.
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#71 Re: Glavaticevo i Neretva

Post by iz dna duše »

riko-ga wrote:
triton wrote:boja je uvijek ovakva nakon vecih kisa, al se brzo razbistri.
Zanimljivo je gazit preko vode kad je ovako mutna, zamanta ti se nakon par koraka ;)

Nevjerujem da se ovakva moze gaziti.Mozda se moze plivati i to ko je vrsni plivac.
Ma mogu ovi rođeni i odrasli na Neretvi, oni i u buku mogu uzvodno da plivaju, nemaju straha uopšte, baš sam ih posmatrala :thumbup:
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#72 Re: Glavaticevo i Neretva

Post by riko-ga »

iz dna duše wrote:
riko-ga wrote:
triton wrote:boja je uvijek ovakva nakon vecih kisa, al se brzo razbistri.
Zanimljivo je gazit preko vode kad je ovako mutna, zamanta ti se nakon par koraka ;)

Nevjerujem da se ovakva moze gaziti.Mozda se moze plivati i to ko je vrsni plivac.
Ma mogu ovi rođeni i odrasli na Neretvi, oni i u buku mogu uzvodno da plivaju, nemaju straha uopšte, baš sam ih posmatrala :thumbup:

Pa i ja sam rodjen na Neretvi ali po ovakvoj vodi nema sanse da se pliva.Ljeti uredu ali sad po podivljaloj Neretvi plivati je cisto samoubistvo.Ali uvijek ima izuzetaka.............. ;-)
User avatar
black
Posts: 17169
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#73 Re: Re:

Post by black »

iz dna duše wrote:
Preživljavanje, nije valjda toliko teško? Jesi li stručnjak i za zmije da otjeraš :shock: , neko mi reče da ih ima tamo prilično...Znaš li šta o tome...
pa sad koliko je tesko zavisi kako za koga..ali ne moze se reci da je lahko, nekim djelovima ne moze se kopnom vec samo vodom, i nije to samo jedan dan ;-) a shto se tice zmija, ima ih al ne mora znaciti da ces i jednu viditi niti se treba toliko plasiti, nemoj je dirati tj ugroziti nece ni ona tebe, naravno treba se paziti
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#74 Re: Re:

Post by Admir_1984 »

black wrote:
iz dna duše wrote:
Preživljavanje, nije valjda toliko teško? Jesi li stručnjak i za zmije da otjeraš :shock: , neko mi reče da ih ima tamo prilično...Znaš li šta o tome...
pa sad koliko je tesko zavisi kako za koga..ali ne moze se reci da je lahko, nekim djelovima ne moze se kopnom vec samo vodom, i nije to samo jedan dan ;-) a shto se tice zmija, ima ih al ne mora znaciti da ces i jednu viditi niti se treba toliko plasiti, nemoj je dirati tj ugroziti nece ni ona tebe, naravno treba se paziti
Evo ja sam dobrovoljac za ovu avanturu, spreman na sve :D
User avatar
Santasa
Posts: 48
Joined: 06/08/2009 20:39
Location: Sarajevo
Contact:

#75 Prvo NERETVA !

Post by Santasa »

Pozdrav župljanima i svima koji vole Neretvu !

Ne odustajte od Neretve, nemojte da nas prevare, ne dajte da nas namagarče uvijek istim "šupljim" argumentima, istim neuvjerljivim opravdanjima hidro-energetskog lobija u planiranju hidro-elektrana tamo gdje im nije mjesto ! A ako HE-ma negdje nije mjesto to je Gornja Neretva.
I nije to samo područje velikih turističkih potencijala nego i najbogatija bh. riznica za našu zapuštenu prirodnjačku nauku, s rijekom (Neretvom) koja je posljednji habitat tri jedinstvene i na rubu potpunog izumiranja salmonidne vrste (pastrmke).
BiH je s početka 20.vjeka bila pravi "eldorado" za evropsku botaniku, ihtiologiju i zoologiju, a neki od najznačajnijih prirodnjaka tog vremena su hodali Bosnom i ostajali živjeti u njoj. Danas naša zemalja može ponovo biti otkrivena, ovaj put od strane naše djece-naučnika: botaničara, zoologa, ihtiologa, geologa, hidrologa,... osim ako im ne oduzmemo ono što im po nasljednom pravu pripada - veličanstvena, netaknuta priroda naše lijepe i bogate zemlje.

http://neretva-riverinperil.blogspot.com/
http://neretva-trout.blogspot.com/

Prvo NERETVA !
Post Reply