Glavaticevo i Neretva

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
rajvosa
Posts: 738
Joined: 06/10/2002 00:00

#26

Post by rajvosa »

hananah wrote:Kod nas se izgleda bore za komadic asfalta koji potom "posade" papircicima i raznim smecem :(


Neka ih na asfaltu to je odlicno...
dado77
Posts: 56
Joined: 12/04/2002 00:00

#27

Post by dado77 »

jedan savjet za one kojima padne na pamet da idu kroz rakitnicu,da sebi izbiju to iz glave ako nisu 100% u kondiciji i ako neko ne ide koje već prošao.

Utisci, imam film koji smo snimili . Sve u svemu ne vjrujes da tako nešto postoji.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#28

Post by Bumbar »

dado77 wrote:jedan savjet za one kojima padne na pamet da idu kroz rakitnicu,da sebi izbiju to iz glave ako nisu 100% u kondiciji i ako neko ne ide koje već prošao.

Utisci, imam film koji smo snimili . Sve u svemu ne vjrujes da tako nešto postoji.
Eto ideja... mozemo iduce godine organizirati odlazak... :)
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#29

Post by Prenj »

Bumbar wrote:
dado77 wrote:jedan savjet za one kojima padne na pamet da idu kroz rakitnicu,da sebi izbiju to iz glave ako nisu 100% u kondiciji i ako neko ne ide koje već prošao.

Utisci, imam film koji smo snimili . Sve u svemu ne vjrujes da tako nešto postoji.
Eto ideja... mozemo iduce godine organizirati odlazak... :)
Za prolazak CIJELOGA kanjona Rakitnice (ako ga uopste bude sljedece godine) je potrebno sljedece:

- vodic, neko ko je prosao cijeli kanjon (ova lista je vrlo kratka)
- osnovna alpinisticka oprema i poznavanje osnovne alpinisticke tehnike, neki dijelovi kanjona se MORAJU penjati,
- odijelo od neoprena, neki dijelovi kanjona se moraju gaziti ili cak plivati, a voda je JAKO hladna,
- mali camac, solidni dijelovi se mogu preveslati.

Ipak, za manje kompletne avanturiste, ima i nekoliko prelijepih hodackih tura kroz pojedine dijelove kanjona.

Ovo sve pod uslovom, da kanjona sljedece godine bude.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#30

Post by Bumbar »

Prenj wrote:[
Za prolazak CIJELOGA kanjona Rakitnice (ako ga uopste bude sljedece godine) je potrebno sljedece:

- vodic, neko ko je prosao cijeli kanjon (ova lista je vrlo kratka)
- osnovna alpinisticka oprema i poznavanje osnovne alpinisticke tehnike, neki dijelovi kanjona se MORAJU penjati,
- odijelo od neoprena, neki dijelovi kanjona se moraju gaziti ili cak plivati, a voda je JAKO hladna,
- mali camac, solidni dijelovi se mogu preveslati.

Ipak, za manje kompletne avanturiste, ima i nekoliko prelijepih hodackih tura kroz pojedine dijelove kanjona.

Ovo sve pod uslovom, da kanjona sljedece godine bude.
Dakle...nadacemo se da ce ga biti :D :)
Meni cjelokupna lista super izgleda...ali mozemo organizovati hodacku turu. :)
.
dado77
Posts: 56
Joined: 12/04/2002 00:00

#31

Post by dado77 »

Prenj sa listom se slazem , samosto neopren odijelo nije neophodno ako se neostaje previse dugo . Nas trojica smo presli za 48 sati . Šta je neophodno to je mala ljetna vreća za spavanje, mali ruksak sa suhim presvlakama i čamac ne veći od 150 x 80-90 i veslo naravno , vjerujte mi da ova dimenzija je idealna za nositi i za veslanje. Puno se brže ide nego plivanjem i naravno ne rashlađuješ se plivanjem. Od hrane samo ugljikohidrate i supu.
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#32

Post by hananah »

racunajte na mene u tom pentranju :)
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#33

Post by Prenj »

dado77 wrote:Prenj sa listom se slazem , samosto neopren odijelo nije neophodno ako se neostaje previse dugo . Nas trojica smo presli za 48 sati . Šta je neophodno to je mala ljetna vreća za spavanje, mali ruksak sa suhim presvlakama i čamac ne veći od 150 x 80-90 i veslo naravno , vjerujte mi da ova dimenzija je idealna za nositi i za veslanje. Puno se brže ide nego plivanjem i naravno ne rashlađuješ se plivanjem. Od hrane samo ugljikohidrate i supu.
Je li treba ili ne treba, priupitaj svoj donji trap za koju deceniju.
Moje iskustvo je da oprema nikad nije visak.
dado77
Posts: 56
Joined: 12/04/2002 00:00

#34

Post by dado77 »

hahaha,slažem se. Vjeruj mi da sam se skvasio samo u oštrom i u džehenemu ono ostalo samo do koljena . ovo čisto zbog troškova ekspedicije. Da se raja ne prepadaju. od alpinističke opreme samo desetak metara prusike .Čamac je 25 maraka sa veslom.
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#35

Post by kekec »

Vi bi malo na ekspediciju ? :-)
Kad sam stao pred stometarski kameni zid, koji rijeku zbija na nekoliko metara, zacuo sum, ne sum nego huk vode, kojoj nesto ne da da dalje tece i ugledao rijeku kako iz brzaka preskace siljate stijene i bijelom pjenom ponire u tamnozeleni vir shvatio sam odakle tom dijelu kanjona Rakitnice tako strasno ime – Dzehennem.
Muhamed Gafic je alpinista, pisac i specijalac

http://www.bhdani.com/arhiva/167/t16715.htm
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#36

Post by _BosanaC »

Racunajte i mene ako se to ozbiljno planira.

Ako kome sta treba od opreme skuckat cemo se nekako, kod mene ima dosta viska stvari.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#37

Post by Bumbar »

_BosanaC wrote:Racunajte i mene ako se to ozbiljno planira.

Ako kome sta treba od opreme skuckat cemo se nekako, kod mene ima dosta viska stvari.
Ma nista nije problem :) skuckacemo se nekako, pozajmiti, vidjeti moze li se sta gdje iznajmiti :)

Koje bi nam najbolje vrijeme bilo da idemo tamo??? :)
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#38

Post by Stari »

Ma u biti i ja se slazem s tim sto (ako) se odustalo od izgradnje hidroelektrane Glavaticevo na Neretvi. Nadam se da su se sada stekli uvijeti da se umjesto toga da izgradti elektroenergetski komplex u zapadnoj Bosni kojeg trebaju sacinjavati HE Caplje, HE Vrhpolje te TE Kamengrad....samo glavu gore krajisnici stizu svjetliji dani....bice struje za izvoza.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#39

Post by _BosanaC »

Mislim da maj i juni spominju kao optimalne za prolaz kroz Rakitnicu, ali to bi opet trebao reci neko ko ju je prosao kompletnu.

Mozda cisto kondiciono, svi koji su zainteresovani za to da odrade jednu-dvije ture prije Rakitnice gdje se dogovorimo, cisto da se stekne malo kondicije.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#40

Post by Bumbar »

_BosanaC wrote:Mislim da maj i juni spominju kao optimalne za prolaz kroz Rakitnicu, ali to bi opet trebao reci neko ko ju je prosao kompletnu.

Mozda cisto kondiciono, svi koji su zainteresovani za to da odrade jednu-dvije ture prije Rakitnice gdje se dogovorimo, cisto da se stekne malo kondicije.
Nije ni to losa ideja... gdje bi to mogli odraditi?
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#41

Post by _BosanaC »

Ko je za, iduci vikend planiran je Prenj, pravi se planinarska kuca na Jezercu. Osim toga, sasvim lijepih setackih tura se moze napraviti po Bukoviku, a onih malo fizicki tezih po Bjelasnici.

Iskljucujuci naredni vikend meni odgovara bilo koji i bilo koja tura a vjerujem da ima jos zainteresovanih 8-)
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#42

Post by Bumbar »

_BosanaC wrote:Ko je za, iduci vikend planiran je Prenj, pravi se planinarska kuca na Jezercu. Osim toga, sasvim lijepih setackih tura se moze napraviti po Bukoviku, a onih malo fizicki tezih po Bjelasnici.

Iskljucujuci naredni vikend meni odgovara bilo koji i bilo koja tura a vjerujem da ima jos zainteresovanih 8-)
Meni ne odgovaraju iduca 2 vikenda... :-? ...sto se tice tura...bilo sta u okolini je ok :) ...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#43

Post by _BosanaC »

Ma normala, samo da vrijeme posluzi. A ako i ne bude ekstra ima sasvim dovoljno domova u koje se moze otici.

U glavnom, za clanove bilo kojeg planinarskog drustva nocenje u domu je 6KM noc, za one koji nisu clanovi 10km. Nije frka ni za satore posto ih ima dovoljno, ali ko nema dobru vrecu bolje da ne pomislja o tome. Svi ostali troskovi su mizerni.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#44

Post by Bumbar »

_BosanaC wrote:Ma normala, samo da vrijeme posluzi. A ako i ne bude ekstra ima sasvim dovoljno domova u koje se moze otici.

U glavnom, za clanove bilo kojeg planinarskog drustva nocenje u domu je 6KM noc, za one koji nisu clanovi 10km. Nije frka ni za satore posto ih ima dovoljno, ali ko nema dobru vrecu bolje da ne pomislja o tome. Svi ostali troskovi su mizerni.
sta je sa obucom...alpinke ili marte? farmerice ili cargo? Sta da ponesemo od hrane? ili samo neki snack jer hrana ima u domovima???
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#45

Post by Prenj »

Stari wrote:Ma u biti i ja se slazem s tim sto (ako) se odustalo od izgradnje hidroelektrane Glavaticevo na Neretvi. Nadam se da su se sada stekli uvijeti da se umjesto toga da izgradti elektroenergetski komplex u zapadnoj Bosni kojeg trebaju sacinjavati HE Caplje, HE Vrhpolje te TE Kamengrad....samo glavu gore krajisnici stizu svjetliji dani....bice struje za izvoza.
Glavu gore Krajisnici, ne dajte da vam stoka unisti rijeke!
NE novim branama!
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#46

Post by Bumbar »

Prenj wrote:
Stari wrote:Ma u biti i ja se slazem s tim sto (ako) se odustalo od izgradnje hidroelektrane Glavaticevo na Neretvi. Nadam se da su se sada stekli uvijeti da se umjesto toga da izgradti elektroenergetski komplex u zapadnoj Bosni kojeg trebaju sacinjavati HE Caplje, HE Vrhpolje te TE Kamengrad....samo glavu gore krajisnici stizu svjetliji dani....bice struje za izvoza.
Glavu gore Krajisnici, ne dajte da vam stoka unisti rijeke!
NE novim branama!
Ja se slazem sa Prenjom :D
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#47

Post by Prenj »

_BosanaC wrote:Mislim da maj i juni spominju kao optimalne za prolaz kroz Rakitnicu, ali to bi opet trebao reci neko ko ju je prosao kompletnu.

Mozda cisto kondiciono, svi koji su zainteresovani za to da odrade jednu-dvije ture prije Rakitnice gdje se dogovorimo, cisto da se stekne malo kondicije.
Optimalno vrijeme je kada voda padne, prva polovina avgusta je idealna.
Za prolaz KROZ kanjon Rakitnice nije potrebna velika kondicija, nego znanje i vjestina, za penjacke ture preko i oko kanjona, treba imati solidnu kondiciju.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#48

Post by _BosanaC »

Pa i znanje i vjestinu ljudi moraju negdje steci, mislim da bi bilo isuvise optimisticno uvoditi u Rakitnicu bilo koga ko nema bar osnovno iskustvo.

Hrane sto se tice, ima je po domovima po nekim malim cijenama, pice se uglavnom nosi svoje. Od obuce toplo preporucujem gojzerice, garderoba - bilo sta, samo da ima i suha rezerva u slucaju kise i loseg vremena. I naravno, vrece za spavanje.
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#49

Post by Stari »

Prenj wrote:
Stari wrote:Ma u biti i ja se slazem s tim sto (ako) se odustalo od izgradnje hidroelektrane Glavaticevo na Neretvi. Nadam se da su se sada stekli uvijeti da se umjesto toga da izgradti elektroenergetski komplex u zapadnoj Bosni kojeg trebaju sacinjavati HE Caplje, HE Vrhpolje te TE Kamengrad....samo glavu gore krajisnici stizu svjetliji dani....bice struje za izvoza.
Glavu gore Krajisnici, ne dajte da vam stoka unisti rijeke!
NE novim branama!
Zanci TermoElektrana u Kamengradu bi mogla ....jer za nju ne treba nikakva brana....ili cemo tu tvoju kompletirati sa ....NE novim branama i parnim kotlovima....ili je ono NE skracenica od :-? Nuklearna Elektrana?
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#50

Post by Prenj »

Stari wrote:
Prenj wrote:
Stari wrote:Ma u biti i ja se slazem s tim sto (ako) se odustalo od izgradnje hidroelektrane Glavaticevo na Neretvi. Nadam se da su se sada stekli uvijeti da se umjesto toga da izgradti elektroenergetski komplex u zapadnoj Bosni kojeg trebaju sacinjavati HE Caplje, HE Vrhpolje te TE Kamengrad....samo glavu gore krajisnici stizu svjetliji dani....bice struje za izvoza.
Glavu gore Krajisnici, ne dajte da vam stoka unisti rijeke!
NE novim branama!
Zanci TermoElektrana u Kamengradu bi mogla ....jer za nju ne treba nikakva brana....ili cemo tu tvoju kompletirati sa ....NE novim branama i parnim kotlovima....ili je ono NE skracenica od :-? Nuklearna Elektrana?
Termoelektrana, koja bi zadovoljila stroge standarde, zasto da ne?
Termoelektrana bi zaposlila puno vise ljudi nego hidroeletrana.
Stavise, hidroelektrane zaposljavaju zanemarljiv broj ljudi.
Post Reply