Glavaticevo i Neretva

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#1 Glavaticevo i Neretva

Post by hananah »

Da li ste bili na raftingu na Neretvi? Vasi utisci?
I da li imate neke detaljnije informacije o tome da se planira praviti hidroelektrana malo ponize Glavaticeva :(
Sta time dobivamo a sta gubimo :(
Da li nam fali jos jedna elektrana i da li je to vrijedno zrtve jedne fantasticne turisticke atrakcije - raftinga kroz ocuvanu i velikim dijelom netaknutu prirodu :)
Settler
Posts: 873
Joined: 31/07/2005 17:07

#2

Post by Settler »

http://www.neretva.rafting.ba/ekotransport.html
Na ovoj stranici ima video clip pa možete onako virtuelno proraftat'. :D
Protiv HE.
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#3

Post by hananah »

Gdje mi je Horny :( S razlogom ga zelim na ovoj temi :) zna on zasto :) nesto sto je vezano za njegovo djetinjstvo :)
Strumfe dze si kad mi trebas :roll:
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#4

Post by Prenj »

Bilo bi lijepo kada bi neko od onih koji tako lako prodaju dragocjene resurse nase zemlje mogao odgovoriti na pitanje:

Kakvu korist ce BiH imati od novih hidroelektrana?
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#5

Post by mostarac »

sto se tice te brane ja sam cuo da ce voda potopiti cijeli kanjon Sistice (rjecica koja istice iz Borackog jezera) i da ce se Boracko jezero spojiti sa tim vjestackim jezerom, tj. da ce nivo vode u Borackom jezeru porasti za 1-2 metra. To je ono sto sam ja cuo, a poznajem dobro taj teren i to znaci da bi to novo jezero trebalo biti na pojedinim mjestima duboko i preko 30 metara ne racunajuci sadasnju dubinu Neretve u njenom kanjonu. Treba li i govoriti kako Rakitnica sa tim biva ubijena, kako priroda tog dijela Prenja biva totalno unistena, kako najljepse bosansko jezero prestaje postojati kao takvo, kako se ugrozavaju stanista velikog broja zivotinja. Treba li napominjati i da je Neretva pitka u tom dijelu, sve do Konjica, Treba li napominjati kako smo idioti? Ja bi ih zbog te hidroelektrane bio u stanju sve izvest pred streljacki vod i to bi ih PAM-om strijeljo, kretene idiotske. :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#6

Post by mostarac »

Prenj wrote:Bilo bi lijepo kada bi neko od onih koji tako lako prodaju dragocjene resurse nase zemlje mogao odgovoriti na pitanje:

Kakvu korist ce BiH imati od novih hidroelektrana?
a da ne govorim da su hidroelektrane najmanji proizvodjaci energije.
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#7

Post by kekec »

Settler wrote:http://www.neretva.rafting.ba/ekotransport.html
Na ovoj stranici ima video clip pa možete onako virtuelno proraftat'. :D
Protiv HE.
Ne otvara se video klip, ali ima dosta fotosa u "Galeriji slika".
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#8 Re: Glavaticevo i Neretva

Post by kekec »

hananah wrote:Da li ste bili na raftingu na Neretvi? Vasi utisci?
I da li imate neke detaljnije informacije o tome da se planira praviti hidroelektrana malo ponize Glavaticeva :(
Sta time dobivamo a sta gubimo :(
Da li nam fali jos jedna elektrana i da li je to vrijedno zrtve jedne fantasticne turisticke atrakcije - raftinga kroz ocuvanu i velikim dijelom netaknutu prirodu :)
Bio sam i ove godine na raftingu.
Utiske je tesko rijecima iznijeti. Kako onu bistru i cistu i pitku rijeku opisati. Vrlo tesko. To se MORA dozivjeti. Onaj ko moze provesti par dana pored rijeke i ucestvovati na raftingu, zaboraviti ce more. Mozda ne bas, ali nastojace da na Neretvi provede, koliko na moru.

Sto se tice elektrana, najbolje je pratiti sajt "zeleni-neretva":
http://www.zeleni-neretva.ba/vijesti/2005/0716.htm
Za sada nista od gradnje (zvanicno). Istina ili ne, ko to zna. Mnogo toga se kaze da se narodu zamazu oci, ako je narod protiv. A sa druge strane maheri rade svoje, a u ovom poslu je Ante Markovic osoba koja vrti za interese Konzorcija firmi: Intrade-energija, Energoinvest i Hidrogradnja.

Planirana brana bi bila visoka oko 70 m. Potopila bi veliki dio sadasnjeg kanjona Neretve, sve do Glavaticeva. Posljedice za prirodu i ljude bi bile veoma negativne. Vise o svemu ima na sajtu "zelenih".

Gradnjom brane, gubimo mnogo, a ne dobijamo, gledajuci na duzi period, prakticno nista. Nazalost, danas najveci zagovornici brane dobijaju mnogo, a to su pojedinci koji imaju vlast i moc da odluce. To su mirnodopski profiteri, koji bi gazili i preko leseva, da zarade marke. A sto lijepo pricaju. Po njima, umjesto vode u jezeru, teci ce mlijeko pomjesano sa medom. Da, ali samo za desetak ili pedesetak njih. :x
Evo naljutio sam se.
Neretva i Rakitnica sa svojim kanjonima su prelijepe. :-D

I jedna slika, slucajno izabrana, od mnogih:
Image
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#9

Post by hananah »

Kekec meni u svemu nije jasno to - cemu nova elektrana kad ih ima puno koje uopce ne rade, zar te postojece nije lakse, pa cak i jeftinije, osposobiti nego graditi nove/novu ??
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#10

Post by Prenj »

hananah wrote:Kekec meni u svemu nije jasno to - cemu nova elektrana kad ih ima puno koje uopce ne rade, zar te postojece nije lakse, pa cak i jeftinije, osposobiti nego graditi nove/novu ??
Naravno da jeste, ali onda je i famoznih "ten percent" puno manji.
Nemoj tako, osiromasice nam politicari bez gradnje novih hidroelektrana :D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#11

Post by _BosanaC »

_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#12

Post by _BosanaC »

A od brane nema nista... barem za sad :-?

http://www.zone-2000.net/eko05/03.htm
rajvosa
Posts: 738
Joined: 06/10/2002 00:00

#13

Post by rajvosa »

hananah
ma BiH ce da izgubi, neki kriminalci ce da stave lovu u dzep i to ti je sva filozofija...
Ja licno volim neretvu . Moje djetinjstvo je vezano za tu rijeku...U njenom gornjem toku moja familija i ja imamo veliku holliday kucu...DA NE NABRAJAM
Hidrocentrale u gornjem toku neretve su neretvin kraj...
Kreteni kretenski umjesto da organizuju canoe sport oni planiraju beton.........

uzas nema sta
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#14

Post by hananah »

Ma ja isto mislim da je tamo buducnost u turizmu a ne unistavanju resursa i potencijala za isti :(
I da se hoce koja pametna glava dosjetiti da kombinira rafting sa mountain climbing-om, odnosno veranjem na one stijene :) eh to bi fakat bila atrakcija :)
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#15

Post by _BosanaC »

Informacija "od maloprije" :-D :-D

U cilju zaštite planinskog prostora Prenja, Čvrsnice i Čabulje, te očuvanja biljnog i životinjskog svijeta, prirodnih ljepota, kao i kulturno – historijskog naslijeđa, federalna Vlada je utvrdila i u Parlamentarnu proceduru uputila prijedlog odluke prema kojoj je ovo područje teritorij posebnih obilježja od značaja za FBiH. Kako prenosi Oslobođenje u obrazlozenju odluke stoji da se planinaski masivi Prenja, Čvrsnice i Čabulje ubrajaju u najinteresantnije i najznačajnije planine Dinarida, ne samo po svojim estetskim kvalitetima, već i po mnogim geološkim, morfološkim, biološkim i drugim odlikama. Inače, ove planine uživaju tretman zaštite i u prostornom planu BiH od 1981. do 2000. godine kao prostor rezervisan za nacionalni park. Nažalost, ova zaštita postoji samo na papiru, odn. nema svoju primjenu u praksi. Pomenutim planom predviđeno je stavljanje 16 % državne teritorije BiH pod neki od režima zaštite. Medjutim, taj cilj nije postignut i ukupna zaštićena površina u BiH iznosi svega 0,5 %. Utvrđen je i Parlamentu FBiH upućen prijedlog odluke o izradi prostornog plana Prenja, Čvrsnice i Čabulje za razdoblje od 2005. do 2025. godine i to u roku od 18 mjeseci.
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#16

Post by paprica29 »

Evo malo Neretve iz prve ruke


Image
Image
Image
Image
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#17

Post by debela »

je li ovo skiper keno, hitkov sin?
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#18

Post by paprica29 »

debela wrote:je li ovo skiper keno, hitkov sin?
of kors
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#19

Post by hananah »

Joj imam i ja super slika sa raftinga :) ali ne na PC-u :( na zalost, pa ne mogu da ih postavim :(
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#20

Post by Prenj »

_BosanaC wrote:Informacija "od maloprije" :-D :-D

U cilju zaštite planinskog prostora Prenja, Čvrsnice i Čabulje, te očuvanja biljnog i životinjskog svijeta, prirodnih ljepota, kao i kulturno – historijskog naslijeđa, federalna Vlada je utvrdila i u Parlamentarnu proceduru uputila prijedlog odluke prema kojoj je ovo područje teritorij posebnih obilježja od značaja za FBiH. Kako prenosi Oslobođenje u obrazlozenju odluke stoji da se planinaski masivi Prenja, Čvrsnice i Čabulje ubrajaju u najinteresantnije i najznačajnije planine Dinarida, ne samo po svojim estetskim kvalitetima, već i po mnogim geološkim, morfološkim, biološkim i drugim odlikama. Inače, ove planine uživaju tretman zaštite i u prostornom planu BiH od 1981. do 2000. godine kao prostor rezervisan za nacionalni park. Nažalost, ova zaštita postoji samo na papiru, odn. nema svoju primjenu u praksi. Pomenutim planom predviđeno je stavljanje 16 % državne teritorije BiH pod neki od režima zaštite. Medjutim, taj cilj nije postignut i ukupna zaštićena površina u BiH iznosi svega 0,5 %. Utvrđen je i Parlamentu FBiH upućen prijedlog odluke o izradi prostornog plana Prenja, Čvrsnice i Čabulje za razdoblje od 2005. do 2025. godine i to u roku od 18 mjeseci.
I sada ce vlast provesti sljedecih 20 godina s jedne strane praveci studije, a s druge baviti organizacijom masovne sjece, kao sto je upravo slucaj na Bjelasnici :(
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#21

Post by _BosanaC »

Nisam vjerovao da ce mi ikada biti problem k'o prosli vikend doci od Bajte do doma na Podgradini... Bukvalno je uzorana staza, daj Boze snjega sto prije.

A od Ljubovcica nicu vikendice ko pecurke, o Babinom Dolu da i ne pricamo.
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#22

Post by hananah »

Nekako me zadnjih par postova asocira na Rakitnicu, par puta sam bila na mjestu gdje se Rakitnica uljeva u Neretvu - predivno i preljepo :)
No, da li je neko od vas prosao kanjon Rakitnice - utisci? :)
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#23

Post by kekec »

hananah wrote:Nekako me zadnjih par postova asocira na Rakitnicu, par puta sam bila na mjestu gdje se Rakitnica uljeva u Neretvu - predivno i preljepo :)
No, da li je neko od vas prosao kanjon Rakitnice - utisci? :)
Malo je ljudi koji su prosli citav kanjon Rakitnice. Tesko prohodno.
Jedna reportaza:
http://www.zone-2000.net/arhiv/PHS/114rakit/doc01.htm
fotografija iz iste:
Image

Lobiju (koji sjece sumu, prodaje je i zaradjuje ogromne pare) ovakve stvari ne smetaju, pogled na Rakitnicu sa novog sumskog puta:
Image
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#24 Re: Glavaticevo i Neretva

Post by stella_k »

hananah wrote:Da li ste bili na raftingu na Neretvi? Vasi utisci?
I da li imate neke detaljnije informacije o tome da se planira praviti hidroelektrana malo ponize Glavaticeva :(
Sta time dobivamo a sta gubimo :(
Da li nam fali jos jedna elektrana i da li je to vrijedno zrtve jedne fantasticne turisticke atrakcije - raftinga kroz ocuvanu i velikim dijelom netaknutu prirodu :)
Ma sve i da nam fali NIJE VRIJEDNA. Uzas, sve gore od goreg.
Pa kuda to ide ova zemlja?
Normalni ljudi u normalnim zemljama se bore za svaki komadic prirode a kod nas....
Sramota!! :x
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#25

Post by hananah »

Kod nas se izgleda bore za komadic asfalta koji potom "posade" papircicima i raznim smecem :(
Post Reply