Glasnogovornici (PR) JP

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#1 Glasnogovornici (PR) JP

Post by Bellica »

Pozdrav.
Ne znam da li grijesim, ako da, onda je ovo pravo mjesto gdje ce me ljudi ispraviti, ali meni se nekako cini da je u zadnje vrijeme previse glasnogovornika u javnim preduzecima. Cak mislim da su ova radna mjesta izmisljena da bi neko mogao da prima veoma urednu platu, budzetsku. Jer, npr. zasto glasnogovornik treba Elektroprivredi? Da bi rekli hocemo li imati struju ili ne i zato prima platu? U subotu na Dnevniku TVSA daje izjavu direktor JP Autoceste FBiH koji je rekao da ce se sada koristenje autoputa koristiti po predjenim kilometrima, a nece se placati 2KM za sve relacije. Iza njega daje izjavu PR ovog JP koja kaze da ce se sada cestarina placati po predjenim kilometrima, a ne pausalno, 2KM kao ranije, ovo je ponovila dva puta jer je valjda snimanje trajalo duze, a ona nije spremila nista drugo za javnost. Eh sada, da li ovi glasnogovornici moraju postojati u okviru JP ili je to ipak izmisljeno zanimanje? Koliko se mogu sjetiti, ranije su uposlenici ovih preduzeca davali izjave za javnost i nije bilo nikakvih glasnogovornika kao danas. Ono sto je najgore je sto oni i ne daju izjave stalno, nego po potrebi, pa zna li neko sta im je jos u opisu posla i da li njihov posao podrazumijeva jos nesto osim ovih izjava pred kamerama? I na kraju, da li su oni zaista potrebni? Po mom misljanu, potrebane je PR iz MUP-a i KCUS, ovi ostali su tu bespotrebno.
addy_sa
Posts: 759
Joined: 06/09/2002 00:00

#2 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by addy_sa »

dobra tema.. lično smatram da javnim preduzećima i kompanijama treba PR, ali profesionalni PR, koji će znati način da prenese informacije, ponude, aktuelnosti iz područja djelovanja firme korisnicima usluga, da komunicira sa medijima i brine o ukupnom image-u ustanove za koju radi i da poboljša predstavljanje iste na međunarodnom planu..dobar PR čuda čini..naravno, govorim o nekom idealnom PR-u koji, nažalost, kod nas ne postoji..kod nas su tu poziciju "uveli" unazad par godina kako bi za dobre pare smjestili nekoga a da je očekivani rezultat izostao..niti su korisnici zadovoljniji, usluge dovoljno obrazložene, a o image-u javnih preduzeža u javnosti da ne govorim..evo, mali test..šta prvo pomislite kad čujete BH telekom? jel to zapošljavanje preko štele, preskupe usluge, bezobrazni uposlenici, nedovoljne informacije preko info linija..ili prosperitetna kompanija, zadovoljan/na sam uslugama, ljubazni operateri..sve će se samo kazati...dosta toga zavisi i od PR-a...naravno, beznadežno lošem menađmentu ne može nikakav ni vrhunski PR pomoći..
dakle, treba li PR manager.. treba!
PR na bosanski način? Ne, nikako..
OVdje bih se osvrnuo i na dvije osobe koje to rade a koje prema dostupnim saznanjima s neta imaju ogromne plate a rezultat rada im je, da, tu i tamo, odgovore na jedno ili dva pitanja novinara ili reaguju u ime kompanije na pritužbe javnosti..Nađa Lutvikadić i Midheta Kurspahić su odličan primjer, ne ulazeći u detalje profesionalne ili privatne prirode dotičnih.jednostavno smatram da nisu na visini zadatka a odlično su plaćene ! pritom, nisam ljuboroman samo konstatujem! Kod nas i Toplane imaju PR a mnogi i ne znaju za to..s druge strane, ne znam da velike prevozničke kompanije imaju istog a trebale bi tipa BH Airlines, Željeznice, Centrotrans..bitno je da Sarajevski aerodrom ima PR mada se putnik ili drugo zainteresovano lice može o svemu informisati preko site-a..
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#3 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by chuchumbamayumbe »

Najbolji PR je ona Biljana sa kliničkog!
User avatar
headbanger
Posts: 1179
Joined: 09/12/2010 10:13
Location: znojim se

#4 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by headbanger »

koliko znam postoji drasticna razlika izmedju glasnogovornika i PiaRa
PR je osoba zaduzena za odnose s javnoscu iz akoje stoji citav tim ljudi koji smisljaju nacine kako da te navuku da kupis, konzumiras ili trosis odredjeni proizvod
a glasnogovornik je ososba koja je zaduzena da cita saopstenja koja je izdao uoravni odbor, sef, dirakotor, komnadant ili PR tim
tiptican primjer glasnogovornika je irfan nefic iz mupa

znaci kada se navede mujo mujica PR JKP RAD to zvuci ono americki, zapadnoeuropski, pa se tamo neki haso hasic iz Zindilica ibreti i divi muji kako je on bitan faktror, on je PR nije sala
a mujo od PR ko nebo i zemlja
*zena21
Posts: 472
Joined: 09/09/2011 15:48

#5 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by *zena21 »

chuchumbamayumbe wrote:Najbolji PR je ona Biljana sa kliničkog!

Bilja i Irfan Nefic... dva najcesca lika na TV :D
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#6 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by chuchumbamayumbe »

*zena21 wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Najbolji PR je ona Biljana sa kliničkog!

Bilja i Irfan Nefic... dva najcesca lika na TV :D
Nikada ne spavaju, isto ko onaj shok iz pekare AS. Frajer je uvijek budan!
8-)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#7 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by arzuhal »

chuchumbamayumbe wrote: Nikada ne spavaju, isto ko onaj shok iz pekare AS. Frajer je uvijek budan!
8-)
:lol:

8-)
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#8 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by simbabimba »

chuchumbamayumbe wrote:Najbolji PR je ona Biljana sa kliničkog!

Ovo mi reci da se salis!

Mislim zena ima facu koja uvijek dok saopstava (najtuznije moguce informacije) izgleda kao da se cinicno smjeska! :x

A to sto uspije prenijeti informaciju o trenutnom stanju unesrecenog stvarno ne znam koliko treba biti tesko?

I frflja i izgleda :cry:
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#9 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by Trebam te »

Svi minsitri trebaju imati PR ili galsnogovornika :-D , jer zaista katasrofalno se neznaju izraziti i kad daju statement nidje veze ni sa cim. Posebno Ahmetovic Sadik kad je pao veliki snijeg njegove izjave su bile ravne cirkusu :lol:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#10 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by chuchumbamayumbe »

simbabimba wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Najbolji PR je ona Biljana sa kliničkog!

Ovo mi reci da se salis!

Mislim zena ima facu koja uvijek dok saopstava (najtuznije moguce informacije) izgleda kao da se cinicno smjeska! :x

A to sto uspije prenijeti informaciju o trenutnom stanju unesrecenog stvarno ne znam koliko treba biti tesko?

I frflja i izgleda :cry:
Pa žena tako izgleda.
Šta bi trebalo, da glumi tužne face da bi izgledala profesionalnije?
Po meni je žena profesionalac, uvijek tačno informisana, dostupna...
User avatar
headbanger
Posts: 1179
Joined: 09/12/2010 10:13
Location: znojim se

#11 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by headbanger »

chuchumbamayumbe wrote:Pa žena tako izgleda.
Šta bi trebalo, da glumi tužne face da bi izgledala profesionalnije?
Po meni je žena profesionalac, uvijek tačno informisana, dostupna...
ne nego treba da bude fino plaho djevojce
a pamet to joj i onako ne treba svakako ce citati i prenositi sto su drugi rekli
tako da ...

ma pusti chuchu ne obaziri s ena postove tipa vidi mu/joj glave
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#12 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by simbabimba »

Ja se izvinjavam, ali odredjeni poslovi PODRAZUMIJEVAJU i korektan izgled. Ne kazem da mora da bude lijepa, ali svojom pojavom omalovazava informacije koje prenosi i to na vise nacina. Ne zna lijepo i razgovijetno da prica (frflja ponavljam), uvijek je rascupana i pri tom slozi neku iskrivljenu facu tipa ljupce dragoljupce.

Ako joj u opisu radnog mjesta stoji mogucnost svakodnevnog pojavljivanja u medijima (video/audio) onda nije zadovoljila kriterije. Ovo mi vise govori o KCUS kojem ne smeta da ih onakva pojava predstavlja u javnosti nego o njoj samoj. Ona si ocito ne moze pomoci. Ni u kojem smislu.

:run:
User avatar
headbanger
Posts: 1179
Joined: 09/12/2010 10:13
Location: znojim se

#13 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by headbanger »

simbabimba wrote:Ja se izvinjavam, ali odredjeni poslovi PODRAZUMIJEVAJU i korektan izgled. Ne kazem da mora da bude lijepa, ali svojom pojavom omalovazava informacije koje prenosi i to na vise nacina. Ne zna lijepo i razgovijetno da prica (frflja ponavljam), uvijek je rascupana i pri tom slozi neku iskrivljenu facu tipa ljupce dragoljupce.

Ako joj u opisu radnog mjesta stoji mogucnost svakodnevnog pojavljivanja u medijima (video/audio) onda nije zadovoljila kriterije. Ovo mi vise govori o KCUS kojem ne smeta da ih onakva pojava predstavlja u javnosti nego o njoj samoj. Ona si ocito ne moze pomoci. Ni u kojem smislu.

:run:
halo BA jel ti sebe "cujes" sta govoris,
znaci ti si od onih koji opravdavaju obavezno slanje slike uz CV
kako bi se ti osjecao da ti ja sutra dodjeim kazem ti da si ruzan za posao koji obavljas ili da si glup
ili sto si musko/zensko ili sto si crnac ili rom bosnjak itd itd itd

ne mogu da vjerujem
fuj
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#14 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by Innovation »

headbanger wrote: halo BA jel ti sebe "cujes" sta govoris,
znaci ti si od onih koji opravdavaju obavezno slanje slike uz CV
kako bi se ti osjecao da ti ja sutra dodjeim kazem ti da si ruzan za posao koji obavljas ili da si glup
ili sto si musko/zensko ili sto si crnac ili rom bosnjak itd itd itd
:thumbup:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#15 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by chuchumbamayumbe »

simbabimba wrote:Ja se izvinjavam, ali odredjeni poslovi PODRAZUMIJEVAJU i korektan izgled. Ne kazem da mora da bude lijepa, ali svojom pojavom omalovazava informacije koje prenosi i to na vise nacina. Ne zna lijepo i razgovijetno da prica (frflja ponavljam), uvijek je rascupana i pri tom slozi neku iskrivljenu facu tipa ljupce dragoljupce.

Ako joj u opisu radnog mjesta stoji mogucnost svakodnevnog pojavljivanja u medijima (video/audio) onda nije zadovoljila kriterije. Ovo mi vise govori o KCUS kojem ne smeta da ih onakva pojava predstavlja u javnosti nego o njoj samoj. Ona si ocito ne moze pomoci. Ni u kojem smislu.

:run:
Žena profesionalno i korektno obavlja SVOJ POSAO.
To da li ima ili nema oko, nogu, ruku, da li je lijepa ili ružna, koje je nacije, po meni sasvim nebitno.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40828
Joined: 29/06/2011 23:39

#16 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by dječak sa šibicama »

Nemate vi pojma kako je to velika stvar, biti PR, stave na kucna vrata, PR Sabina Sabinovic, u raji glavna, malo iznad onih sto imaju SFF akreditacije.

Znam jednog, PR u jednoj stranoj firmi, ne zna ni on svoj maternji govoriti, ali ima dobrog gurmana 8-)
*zena21
Posts: 472
Joined: 09/09/2011 15:48

#17 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by *zena21 »

simbabimba wrote:Ja se izvinjavam, ali odredjeni poslovi PODRAZUMIJEVAJU i korektan izgled. Ne kazem da mora da bude lijepa, ali svojom pojavom omalovazava informacije koje prenosi i to na vise nacina. Ne zna lijepo i razgovijetno da prica (frflja ponavljam), uvijek je rascupana i pri tom slozi neku iskrivljenu facu tipa ljupce dragoljupce.

Ako joj u opisu radnog mjesta stoji mogucnost svakodnevnog pojavljivanja u medijima (video/audio) onda nije zadovoljila kriterije. Ovo mi vise govori o KCUS kojem ne smeta da ih onakva pojava predstavlja u javnosti nego o njoj samoj. Ona si ocito ne moze pomoci. Ni u kojem smislu.

:run:

no comment :roll:
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#18 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by Jara »

chuchumbamayumbe wrote:
simbabimba wrote:Ja se izvinjavam, ali odredjeni poslovi PODRAZUMIJEVAJU i korektan izgled. Ne kazem da mora da bude lijepa, ali svojom pojavom omalovazava informacije koje prenosi i to na vise nacina. Ne zna lijepo i razgovijetno da prica (frflja ponavljam), uvijek je rascupana i pri tom slozi neku iskrivljenu facu tipa ljupce dragoljupce.

Ako joj u opisu radnog mjesta stoji mogucnost svakodnevnog pojavljivanja u medijima (video/audio) onda nije zadovoljila kriterije. Ovo mi vise govori o KCUS kojem ne smeta da ih onakva pojava predstavlja u javnosti nego o njoj samoj. Ona si ocito ne moze pomoci. Ni u kojem smislu.

:run:
Žena profesionalno i korektno obavlja SVOJ POSAO.
To da li ima ili nema oko, nogu, ruku, da li je lijepa ili ružna, koje je nacije, po meni sasvim nebitno.
Ako bi izgledala kao misica ili model, niko ne bi slušao šta govori :D
Biljana je sasvim OK.
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#19 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by simbabimba »

Mislim da pogresno tumacite moj post, pa da vam nacrtam (mada cete i ovo bukvalno shvatiti al sta cu vam ja) - ne mozes biti spiker ako imas govornu manu i tacka. Jeste li culi za lektora nekad i lektorske vjezbe. To je kod nas zamrlo u novinarstvu opcenito.

Uopste ne kazem da mora da bude lijepa ali trebalo bi da bude uredna i barem pocesljana iz respekta prema svima (i ljudima o kojim prica i ljudima kojim prica).
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#20 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by JThomas »

PR i portparoli su mila majka kakvih izmišljenih radnih mjesta ima.

da nisam vidio ne bih vjerovao - "brigadir u tramvajskom saobraćaju".
User avatar
headbanger
Posts: 1179
Joined: 09/12/2010 10:13
Location: znojim se

#21 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by headbanger »

JThomas wrote:PR i portparoli su mila majka kakvih izmišljenih radnih mjesta ima.

da nisam vidio ne bih vjerovao - "brigadir u tramvajskom saobraćaju".

joj bilo je davno aktuelno
ono sa imenima radnih mjesta
ono prodavacica ljubvi i ovlazivac drveta
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#22 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by KatarinaKosaca »

simbabimba wrote:Mislim da pogresno tumacite moj post, pa da vam nacrtam (mada cete i ovo bukvalno shvatiti al sta cu vam ja) - ne mozes biti spiker ako imas govornu manu i tacka. Jeste li culi za lektora nekad i lektorske vjezbe. To je kod nas zamrlo u novinarstvu opcenito.

Uopste ne kazem da mora da bude lijepa ali trebalo bi da bude uredna i barem pocesljana iz respekta prema svima (i ljudima o kojim prica i ljudima kojim prica).
Ja se slažem sa tobom da postoje zanimanje gdje je izgled bitan. odnosno igra. Bar decentan izgled.. Da ne nabrajamo sva ta zanimanja... Ali za Biljanu Jandrić mislim da je najbolji PR.. Ne znam kako se zove jedna žena iz Suda ili Tužilaštva ima jasnu govornu manu... sviđalo se to nekome ili ne svi imamo limitacije, osoba sa govornom manom ne može biti PR, žena sa 65kg ne može biti manekenka, muškarac sa 150cm ne može biti tjelohranitelj. To nije nikakva diskriminacija, nego samo predispozciija ili limitacija.
User avatar
headbanger
Posts: 1179
Joined: 09/12/2010 10:13
Location: znojim se

#23 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by headbanger »

@simba i katarina
je li vama jasni da vi zagovarate diskriminaciju na osnovu izgleda
je li vama jasno da cete sutra zagovarati diskriminacju na osnovu vjere, nacije, boje koze, broja zuba u glavi, celavosti, maljaovsti itd itd itd
je li vama jasno da u vama cuci pa blago receno fasistoidni sovinista
je li vama jasno da sutrra moze neko ovako o vama pricati ili o vasoj djeci

ili sta vas dvoje onaj nadcovjek o kojem pise Nitzsche

de malo poradite na sebi
dozovite se pogledajte oko sebe
niste sam u ovo svijetu ima nas svakakvih
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#24 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by plain vanilla »

simbabimba wrote:Mislim da pogresno tumacite moj post, pa da vam nacrtam (mada cete i ovo bukvalno shvatiti al sta cu vam ja) - ne mozes biti spiker ako imas govornu manu i tacka. Jeste li culi za lektora nekad i lektorske vjezbe. To je kod nas zamrlo u novinarstvu opcenito.

Uopste ne kazem da mora da bude lijepa ali trebalo bi da bude uredna i barem pocesljana iz respekta prema svima (i ljudima o kojim prica i ljudima kojim prica).
ja nisam nikad cula za lektorske vjezbe za ljude s govornom manom
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#25 Re: Glasnogovornici (PR) JP

Post by KatarinaKosaca »

headbanger wrote:@simba i katarina
je li vama jasni da vi zagovarate diskriminaciju na osnovu izgleda
je li vama jasno da cete sutra zagovarati diskriminacju na osnovu vjere, nacije, boje koze, broja zuba u glavi, celavosti, maljaovsti itd itd itd
je li vama jasno da u vama cuci pa blago receno fasistoidni sovinista
je li vama jasno da sutrra moze neko ovako o vama pricati ili o vasoj djeci

ili sta vas dvoje onaj nadcovjek o kojem pise Nitzsche

de malo poradite na sebi
dozovite se pogledajte oko sebe
niste sam u ovo svijetu ima nas svakakvih
Netačno, niti sam šovinista niti u meni čuči šovinista , niti ja tako ljude odvajam
Nego, kažem da postoje zanimanja gdje je bitno. Da li je iko radio na TV? Onda zna...
Da li se netko prijavljivao za manekene? Onda zna
Da li može na radiju da radi netko ko nema adekvatan glas?
Da li može košarkaš da bude nizak?
Itd, itd... Nije to nikakva diskriminacija, ponavljam.. to je prirodna predispozcija za neki posao.
Ja ne mogu biti muzičar. Nemam sluha ni glasa. Jel to diskriminacija prema meni??????
Post Reply