gitara&gitaristi

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply

moj izbor

fender
85
43%
gibson
65
33%
ostalo
46
23%
 
Total votes: 196

epik
Posts: 1488
Joined: 10/05/2011 14:15

#826 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

Hakiz wrote: 09/06/2021 19:22 Dobro je da si spomenuo profesora. Naime, zna se desiti da profesori zahtijevaju ne samo određen model instrumenta, već i u kojoj radnji mora biti kupljen. Profesori su u talu sa radnjama i dilerima instrumenata.
Vjerovao Ili ne moja rodica je "morala" kupiti odnosno naruciti gitaru u Beogradu kod nekog proizvodjaca koja je kostala 2500,00 KM. Srednja skola.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#827 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

epik wrote: 09/06/2021 19:50
Hakiz wrote: 09/06/2021 19:22 Dobro je da si spomenuo profesora. Naime, zna se desiti da profesori zahtijevaju ne samo određen model instrumenta, već i u kojoj radnji mora biti kupljen. Profesori su u talu sa radnjama i dilerima instrumenata.
Vjerovao Ili ne moja rodica je "morala" kupiti odnosno naruciti gitaru u Beogradu kod nekog proizvodjaca koja je kostala 2500,00 KM. Srednja skola.
Vjerujem. Na youtube kanalu Two set violin ima video o takvim ucjenama.
Iskra69
Posts: 3
Joined: 23/01/2020 12:13
Contact:

#828 Re: gitara&gitaristi

Post by Iskra69 »

epik wrote: 09/06/2021 17:24
Iskra69 wrote: 09/06/2021 13:13 Izvinjavam se unapred ako sam pogrešila temu. Sin mi ovih dana kreće sa pripremom za upis u srednju muzičku školu, pa me interesuje da li je za taj nivo znanja potreban neki ozbiljniji instument? Trenutno svira na nekoj polovnoj gitari koju smo nabavili preko nekih prijatelja. Kod nas sam naišla na sledeći sajt koji prodaje gitare koje bi nas intersovale https://www.guitarsalonbelgrade.com/sr/pocetna/ pa bi mi dobro došao neki od vaših predloga ili saveta. Cenovni rang mi je max 500€ za sad ne mogu više, možda se još malo nakupi do polaska u srednju :-D
Prije svega gitaru decko treba da proba, kako drug Hakiz rece moze biti da mu odgovara I od 100 kao I skuplja, ali postoji ogromna razlika u kvaliteti zvuka gitare.
Al evo neke preporuke od mene

CORT AC 15 NAT do 250 E
ALHAMBRA 1C do 250 E
ALHAMBRA 3C do 450 E

Ako profesor ne bude zahtjevao nesto bolje sto nije rijetkost....
Hvala na savetima. Naravno da ne dolazi u obzir kupovina bez probe. Nadam se da će nastaviti i dalje od srednje muzičke škole, a tada ću videti kako doći do toliko novca za neku skuplju gitaru. Još neki ljudi su mi spomenuli ove Alhambre pa će možda izbor i biti neka od njih.
Puno vam hvala svima!
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#829 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Evo primjer jednog poznatog a ne preskupog graditelja, samo da imaš predstavu koje su cijene na studentskom nivou:

https://condehermanos.com/guitarras/guitarras-clasicas/

Kada dođe do studija, ulazi se u svijet lutijera, graditelja, izlazi se iz svijeta masovnih proizvođača, proizvodnih pogona i traka, fabrika. Do kraja srednje može fabrička kvalitetna, dalje vać gitare se kupuju kod majstora lutijera. I kao što sam rekao, cijene su od oko 2.000 eura naviše do oko 5.000 za studentske.

Ozbiljni gitaristi plaćaju 10.000 eura pa više svoje gitare, to je nivo recimo Ane Vidović. U stvari, ne plaćaju ih, Ana svoje gitare vjerovatno dobija, ako ne za stalno, onda da ih koristi dok ne istekne ugovor ili poželi probati drugu, jer je čast graditelju ili lutijerskom studiju da mu takav umjetnik svira baš njegovu gitaru, to je sjajna reklama, nego toliko te gitare koštaju ako ih neko manje poznat želi kupiti.

Od oko 50.000 naviše se ulazi u svijet kolekcionarskih instrumenata, ali to je posebna priča...

A gitare su još i jeftine kada se počnu porediti sa violinama. Ima samo gudala koja koštaju po 100.000 eura, a same violine 200.000, 500.000 i više. I to ne Stradivari i slične istorijski bitne, nego moderni instrumenti.
epik
Posts: 1488
Joined: 10/05/2011 14:15

#830 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

Hakiz wrote: 15/06/2021 23:59 Evo primjer jednog poznatog a ne preskupog graditelja, samo da imaš predstavu koje su cijene na studentskom nivou:

https://condehermanos.com/guitarras/guitarras-clasicas/

Kada dođe do studija, ulazi se u svijet lutijera, graditelja, izlazi se iz svijeta masovnih proizvođača, proizvodnih pogona i traka, fabrika. Do kraja srednje može fabrička kvalitetna, dalje vać gitare se kupuju kod majstora lutijera. I kao što sam rekao, cijene su od oko 2.000 eura naviše do oko 5.000 za studentske.

Ozbiljni gitaristi plaćaju 10.000 eura pa više svoje gitare, to je nivo recimo Ane Vidović. U stvari, ne plaćaju ih, Ana svoje gitare vjerovatno dobija, ako ne za stalno, onda da ih koristi dok ne istekne ugovor ili poželi probati drugu, jer je čast graditelju ili lutijerskom studiju da mu takav umjetnik svira baš njegovu gitaru, to je sjajna reklama, nego toliko te gitare koštaju ako ih neko manje poznat želi kupiti.

Od oko 50.000 naviše se ulazi u svijet kolekcionarskih instrumenata, ali to je posebna priča...

A gitare su još i jeftine kada se počnu porediti sa violinama. Ima samo gudala koja koštaju po 100.000 eura, a same violine 200.000, 500.000 i više. I to ne Stradivari i slične istorijski bitne, nego moderni instrumenti.
Ne vezano za gitaru, ali vezano za srednju skolu, sretoh prijatelja kupio sinu harmoniku Scandalli za 16.500,00 KM, narucena u Italiji... Drugi srednje.... Samohrani otac, profesionalni vojnik. Znaci kad tad ce u toku srednje skole traziti takve instrumente...
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#831 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Ako je srednjoškolac ili student zaista zagrizao, hoće, radi, talentovan, pa i krenuo na takmičenja i/ili već ozbiljno nastupa, tada mu treba instrument više klase od one u kojoj je formalno. Nema veze je li neko na koncertu još nesvršeni srednjoškolac, student ili već priznat izvođač, publika očekuje neki standad i treba instrument koji taj standard zadovoljava.

Mislim na javne koncerte, ne na one organizovane unutar školovanja koji nisu zbog publike nego dio procesa učenja.

To je onda investiranje u profesiju, u profesionalni alat kojim, iako je još učenik, već gradi karijeru pa i zarađuje. A valja se nositi sa konkurencijom.

Sreća po Iskru, gitare, koliko god su skupe, jeftinije su od mnogih drugih instrumenata, može se naći povoljan kvalitetan instrument, i to ne "fabrički" nego lutijerski Eno, Jose Ramirez ima gitaru student klase već od 630 eura, a koncertne su mu od oko 5 do oko 20.000.

https://guitarrasramirez.com/categoria- ... asestudio/

https://guitarrasramirez.com/categoria- ... artesanal/

Klasična muzika je skupa igračka. Rok, pop... sa pojačalima, pedalama itd koje ne trebaju klasičnom instrumentalisti je često jeftiniji kada se tiče instrumenata i opreme. Osim ako nisi Gilmour :)

Ima tu i puno elitizma, snobizma itd, naravno, naime, neće intrument loše zvučati jer su djelovi sječeni CNC mašinom umjesto da ih je lutijer sjekao nožem, ali šta je tu je. Naime, cijenu instrumenta ne diže samo koje drvo se koristi, nego visoka cijena manuelnog rada poznatog majstora.

A svaka, pa i "fabrička" se, u suštini, pravi ručno. Još roboti ne mogu uraditi puno operacija u toku gradnje instrumenta. Pogledajte na youtube kako se pravi, recimo, jeftina akustična Yamaha F310 pa ćete vidjeti da i u fabrici ima puno manuelnog rada. Isto je i kod Corta, čak i Martina, Taylora itd pa i nekih lutijerskih studija koji koriste mašine.

Fabrike:

https://m.youtube.com/watch?v=go4ctyvYEyQ

https://m.youtube.com/watch?v=nkulWeufLu0

Lutijer:

https://m.youtube.com/watch?v=Tx215PwT11I (ima i dio 2)

https://m.youtube.com/watch?v=sAeXskZHC2o

A evo i pretjerane reklame i snobizma:

https://m.youtube.com/watch?v=sAeXskZHC2o
Sakazulu
Posts: 2263
Joined: 28/04/2012 08:02

#832 Re: gitara&gitaristi

Post by Sakazulu »

Pozdrav,

Električna gitara se stalno raštimava. Fabričke žice su bile 9, a ja sam u nekom periodu prebacio na 10, međutim uvijek je bježao štim. U čemu je problem, da li da vratim žice na 9? Gdje se u Sarajevu može setup uraditi ali za 'sva vremena'?

Image
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#833 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Sakazulu wrote: 14/09/2021 21:39 Pozdrav,

Električna gitara se stalno raštimava. Fabričke žice su bile 9, a ja sam u nekom periodu prebacio na 10, međutim uvijek je bježao štim. U čemu je problem, da li da vratim žice na 9? Gdje se u Sarajevu može setup uraditi ali za 'sva vremena'?

Image
Ja sam radio u Artistu. Kakve su mašinice?

Vrati na 9.
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#834 Re: gitara&gitaristi

Post by ja71 »

Sakazulu wrote: 14/09/2021 21:39 Pozdrav,

Električna gitara se stalno raštimava. Fabričke žice su bile 9, a ja sam u nekom periodu prebacio na 10, međutim uvijek je bježao štim. U čemu je problem, da li da vratim žice na 9? Gdje se u Sarajevu može setup uraditi ali za 'sva vremena'?

Image
Prvo sam pomislio da bi taj tremolo sistem mogao biti problem ali nije jer bi ga imao i sa 9-tkom

Jesi li prvo skinuo sve stare žice pa onda nove stavio ?
Ako jesi onda se ona šipka u vratu ispravila pa se mora sada na nove žice prilagoditi.
Bolje je mijenjati jednu po jednu i čim novu staviš naštimaš je bar provizorno.

Taj efekat ima čak i ako staviš deblje/tanje žice bez da sve skidaš jer se šipka mira prilagoditi na nove žice.

Po meni ne moraš vraćati na 9 nego moraš jednostavno češće štimati npr. 2x dnevno dok taj efekat ne prođe. Ako ne prođe ni poslije sedmicu onda ti nešto ne valja na gitari

Ja sam imao iskustvo da i promjena temperature (vani/kuća) može dovesti do raštimavanja iako nema toga ako gitara stoji uvijek u sobi.
Sakazulu
Posts: 2263
Joined: 28/04/2012 08:02

#835 Re: gitara&gitaristi

Post by Sakazulu »

Prvo sam pomislio da bi taj tremolo sistem mogao biti problem ali nije jer bi ga imao i sa 9-tkom

Jesi li prvo skinuo sve stare žice pa onda nove stavio ?
Ako jesi onda se ona šipka u vratu ispravila pa se mora sada na nove žice prilagoditi.
Bolje je mijenjati jednu po jednu i čim novu staviš naštimaš je bar provizorno.

Taj efekat ima čak i ako staviš deblje/tanje žice bez da sve skidaš jer se šipka mira prilagoditi na nove žice.

Po meni ne moraš vraćati na 9 nego moraš jednostavno češće štimati npr. 2x dnevno dok taj efekat ne prođe. Ako ne prođe ni poslije sedmicu onda ti nešto ne valja na gitari

Ja sam imao iskustvo da i promjena temperature (vani/kuća) može dovesti do raštimavanja iako nema toga ako gitara stoji uvijek u sobi.
Iskreno se ne sjećam da li me je zezalo i sa 9-ama i da naravno mijenjam ih svaki put jednu po jednu žicu. Truss rod provjerim i ispravim ako ode, ali generalno mislim da me tremolo zeza, ne vjerujem da je do mašinica...

PS @Hakiz
Gdje je Artist?
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#836 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

U Sarajevu?

Kada kreneš od stanice Muzeji prema željezničkoj i dođeš na raskrsnicu sa Kranjčevičevom, siva zgrada sa desne strane.

Zgrada u kojoj je snimana "Viza za budućnost".
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#837 Re: gitara&gitaristi

Post by ja71 »

Sakazulu wrote: 18/09/2021 18:46 Truss rod provjerim i ispravim ako ode, ali generalno mislim da me tremolo zeza, ne vjerujem da je do mašinica...
Je li to Ibanez S serija ?
Ja sam skoro kupio S521 .
Moj srećom nema tremolo i nadam se da nije ni na oprugama. Baš me čudi da već 10-tak dana sviram skoro svaki dan i ništa se ne raštimava (inače ne natežem žice kada sviram)

Šta je truss ?
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#838 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

ja71 wrote: 18/09/2021 22:03
Sakazulu wrote: 18/09/2021 18:46 Truss rod provjerim i ispravim ako ode, ali generalno mislim da me tremolo zeza, ne vjerujem da je do mašinica...
Je li to Ibanez S serija ?
Ja sam skoro kupio S521 .
Moj srećom nema tremolo i nadam se da nije ni na oprugama. Baš me čudi da već 10-tak dana sviram skoro svaki dan i ništa se ne raštimava (inače ne natežem žice kada sviram)

Šta je truss ?
Truss rod.

Šipka u vratu kojom se namješta zakrivljenost vrata gitare. Dio je to takozvanog "kotiranja", namještanja gitare. Gitaru treba s vremena na vrijeme kotirati. Naročito kada mijenjaš debljinu žica. Ili ako često mijenjaš štimove.

Prelistaj temu, imaš video klipove kako se namješta Stratocaster. Pa to primijeniš prilagodivši svojoj gitari.

Električne i akustične, većina ali ne sve, imaju truss rod, klasične nemaju.

Teemolo je problem kod puno gitara, ne samo jeftinih. Ja ga nisam koristio na "Stratocasteru" (kopiji). Sada imam Ibanez AS73 koja nema tremolo.

Pogledaj ovu playlistu:

https://m.youtube.com/playlist?list=PLA32AD51107427A4B
bekta87
Posts: 20
Joined: 05/11/2021 10:14

#839 Re: gitara&gitaristi

Post by bekta87 »

Pozdrav svima.
Eh posto mi je vrijeme za promijeniti zice na gitari (SX akustara), volio bi da mi neko pomogne pri odabiru istih.Trenutno su na gitari ja mislim 10-ke i gode mi. Medjutim problem je sto je zvuk na trenutnim malo "drečav" pa ako bi neko mogao da mi predlozi par opcija
Takodje pragovi su poceli da blijede i Bgm su se zaprljali, tako da me zanima jos sta od onih preparata uzeti za ciscenje i poliranje?
Hvala unaprijed :mrgreen:
epik
Posts: 1488
Joined: 10/05/2011 14:15

#840 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

bekta87 wrote: 05/11/2021 10:38 Pozdrav svima.
Eh posto mi je vrijeme za promijeniti zice na gitari (SX akustara), volio bi da mi neko pomogne pri odabiru istih.Trenutno su na gitari ja mislim 10-ke i gode mi. Medjutim problem je sto je zvuk na trenutnim malo "drečav" pa ako bi neko mogao da mi predlozi par opcija
Takodje pragovi su poceli da blijede i Bgm su se zaprljali, tako da me zanima jos sta od onih preparata uzeti za ciscenje i poliranje?
Hvala unaprijed :mrgreen:
Zice Ernie Ball Paradigme 10tka.... One su 30tak KM,
Ili Yamaha, Fender, D'addario... Ali phosphor bronze....
Na SX Fretboard je bojen tako da nemoj koristiti nista jace od vlazne krpe. Ako je od ruzinog drveta onda kupi limunovo ulje 7-8 KM koje potamni i osvjezi drvo. Pragove mozes sa polirpastom usjajiti, u prodavnici auto lakova mozes kupiti za 5-6 km dovoljno da ispoliras pragove, ali pod uslovom da nisu osteceni, ako imaju sitna ostecenja onda kupis brusni papir 800 i vodobrusni papir 1000, 1500, 2000 granulacije i na kraju poliras. U slucaju sredjivanja pragova trebas zastiti fretboard, papirnom trakom. Provjeri action na gitari, na 12tom pragu visina od zice do praga treba biti cca 3 mm... zategni Ili opusti sipku u vratu. Ako ces jos dalje da ides onda zamjeni sedlo, nut i pinove sa novim od kosti, mozes ih naci na eBay. Ja sam svoju SX dotjerao zvuci fantasticno. Na kraju to radis samo ako ces je zadrzati, ne mozes prodajom izvuci ulozeno.
bekta87
Posts: 20
Joined: 05/11/2021 10:14

#841 Re: gitara&gitaristi

Post by bekta87 »

epik wrote: 06/11/2021 18:00
bekta87 wrote: 05/11/2021 10:38 Pozdrav svima.
Eh posto mi je vrijeme za promijeniti zice na gitari (SX akustara), volio bi da mi neko pomogne pri odabiru istih.Trenutno su na gitari ja mislim 10-ke i gode mi. Medjutim problem je sto je zvuk na trenutnim malo "drečav" pa ako bi neko mogao da mi predlozi par opcija
Takodje pragovi su poceli da blijede i Bgm su se zaprljali, tako da me zanima jos sta od onih preparata uzeti za ciscenje i poliranje?
Hvala unaprijed :mrgreen:
Zice Ernie Ball Paradigme 10tka.... One su 30tak KM,
Ili Yamaha, Fender, D'addario... Ali phosphor bronze....
Na SX Fretboard je bojen tako da nemoj koristiti nista jace od vlazne krpe. Ako je od ruzinog drveta onda kupi limunovo ulje 7-8 KM koje potamni i osvjezi drvo. Pragove mozes sa polirpastom usjajiti, u prodavnici auto lakova mozes kupiti za 5-6 km dovoljno da ispoliras pragove, ali pod uslovom da nisu osteceni, ako imaju sitna ostecenja onda kupis brusni papir 800 i vodobrusni papir 1000, 1500, 2000 granulacije i na kraju poliras. U slucaju sredjivanja pragova trebas zastiti fretboard, papirnom trakom. Provjeri action na gitari, na 12tom pragu visina od zice do praga treba biti cca 3 mm... zategni Ili opusti sipku u vratu. Ako ces jos dalje da ides onda zamjeni sedlo, nut i pinove sa novim od kosti, mozes ih naci na eBay. Ja sam svoju SX dotjerao zvuci fantasticno. Na kraju to radis samo ako ces je zadrzati, ne mozes prodajom izvuci ulozeno.

Eh hvala drug, kontao sam uzet i ovo
https://brothers-music.com/web/product/ ... nje-gitare

Visina na 12tom pragu je 5mm (negdje sam cuo da je i to okej) a na prvom je 1mm, a za ovo zatezanje sipke u vratu ako mozes pojasnit kako se to radi, s obzirom da nisam bas ni pocetnik al ni toliko iskusan u tim pripravkama
epik
Posts: 1488
Joined: 10/05/2011 14:15

#842 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

bekta87 wrote: 06/11/2021 18:54
Visina na 12tom pragu je 5mm (negdje sam cuo da je i to okej) a na prvom je 1mm, a za ovo zatezanje sipke u vratu ako mozes pojasnit kako se to radi, s obzirom da nisam bas ni pocetnik al ni toliko iskusan u tim pripravkama
5 mm je visoko narocito ako sviras solo oko 12tog praga. Mozda si mjerio sa debljinom zice pa je 5 mm. To bi bilo onda oko 4 mm action. Sipka u vratu... Pogledaj u vrat kroz rupu na gitari, vidjeces rupicu u koju ubacis imbus kljuc i okreces u smjeru kazaljke na satu. Tako ces pribliziti zice pragovima I bice ti lakse svirati.
To sredstvo... Ako imas mikro parnice mozes malo uglancati tijelo gitare.
bekta87
Posts: 20
Joined: 05/11/2021 10:14

#843 Re: gitara&gitaristi

Post by bekta87 »

epik wrote: 06/11/2021 20:09
bekta87 wrote: 06/11/2021 18:54
Visina na 12tom pragu je 5mm (negdje sam cuo da je i to okej) a na prvom je 1mm, a za ovo zatezanje sipke u vratu ako mozes pojasnit kako se to radi, s obzirom da nisam bas ni pocetnik al ni toliko iskusan u tim pripravkama
5 mm je visoko narocito ako sviras solo oko 12tog praga. Mozda si mjerio sa debljinom zice pa je 5 mm. To bi bilo onda oko 4 mm action. Sipka u vratu... Pogledaj u vrat kroz rupu na gitari, vidjeces rupicu u koju ubacis imbus kljuc i okreces u smjeru kazaljke na satu. Tako ces pribliziti zice pragovima I bice ti lakse svirati.
To sredstvo... Ako imas mikro parnice mozes malo uglancati tijelo gitare.
Hvala ti, probacu i to pa vidim na sta ce izac
Kontam da mi se nece puno priblizit i na prvom polju pa ce zujat onda mozda al hajd vidjet cemo opet sve
epik
Posts: 1488
Joined: 10/05/2011 14:15

#844 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

bekta87 wrote: 07/11/2021 00:08
Hvala ti, probacu i to pa vidim na sta ce izac
Kontam da mi se nece puno priblizit i na prvom polju pa ce zujat onda mozda al hajd vidjet cemo opet sve
Zatezi do zujanja. Ako je vrat ispravan nece biti problema.
bekta87
Posts: 20
Joined: 05/11/2021 10:14

#845 Re: gitara&gitaristi

Post by bekta87 »

:razz:
epik wrote: 07/11/2021 08:26
bekta87 wrote: 07/11/2021 00:08
Hvala ti, probacu i to pa vidim na sta ce izac
Kontam da mi se nece puno priblizit i na prvom polju pa ce zujat onda mozda al hajd vidjet cemo opet sve
Zatezi do zujanja. Ako je vrat ispravan nece biti problema.
Trebalo bi da je ispravan. Valjda sta ne zeznem :lol:
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#846 Re: gitara&gitaristi

Post by ja71 »

Kao sto ovdje vec skoro napisah, skoro sam kupio polovoan ali odlicno ocuvan Ibanez S521.
U sustini jako dobra gitara, pogotovu u odnosu na to koliko ej kostala.
ali ima jednu manu.

Ako neka polja/zice jace stisnem onda se promijeni ton.
Bas se da primijetiti kako se ton mijenja u ovisnosti od toga koliko jako stisnem zicu.
To se posebno odrazava na drugom polju G zice (A-Ton).
Na debeloj E zici je to malo manje izrazeno ili mozda rijetko imam potrebu "tvrdo" svirati tu zicu.
Ostale su manje vise u redu iako ne 100% ciste odnosno sviram tako da nemam potrebu ih jace stiskati.

Cini mi se da su pragovi previsoki.
Moguce je takodjer i da su zice pretanke (9-ka) ili kombinacija vidoskih pragova i tankih zica.

Nekako spontano mi je dosla ideja da uzmem turpiju i isturpijam pragove :D ali jos nikada nisam cuo da je to neko radio.

Ima li lijeka ?
User avatar
vicious
Posts: 6826
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#847 Re: gitara&gitaristi

Post by vicious »

ja71 wrote: 10/11/2021 17:38 Kao sto ovdje vec skoro napisah, skoro sam kupio polovoan ali odlicno ocuvan Ibanez S521.
U sustini jako dobra gitara, pogotovu u odnosu na to koliko ej kostala.
ali ima jednu manu.

Ako neka polja/zice jace stisnem onda se promijeni ton.
Bas se da primijetiti kako se ton mijenja u ovisnosti od toga koliko jako stisnem zicu.
To se posebno odrazava na drugom polju G zice (A-Ton).
Na debeloj E zici je to malo manje izrazeno ili mozda rijetko imam potrebu "tvrdo" svirati tu zicu.
Ostale su manje vise u redu iako ne 100% ciste odnosno sviram tako da nemam potrebu ih jace stiskati.

Cini mi se da su pragovi previsoki.
Moguce je takodjer i da su zice pretanke (9-ka) ili kombinacija vidoskih pragova i tankih zica.

Nekako spontano mi je dosla ideja da uzmem turpiju i isturpijam pragove :D ali jos nikada nisam cuo da je to neko radio.

Ima li lijeka ?
To je najčešće znak da je nut previsok (iliti kobilica po naški, kako glup naziv :)) ili da nisu dovoljno duboko narezani oni usjeci ili žlijebovi za žice, ne znam kako se to tačno zove :) i to je najviše izraženo baš na G žici pošto ona sama po sebi ima "nestabilan" zvuk.
Probaj malo izguglati, ima na youtube dosta tutorijala o tome.

Kad malo vidiš šta i kako, ako imaš dovoljno tanku turpijicu probaj narezati usjek za G žicu, ali budi pažljiv i strpljiv, jer ako narežeš preduboko imaćeš drugi problem. :D
Poslije svakih par poteza turpijom moraš iznova mjeriti i provjeravati, samo bez žurbe. Pegla posao ali ne može drugačije. :D
Uglavnom kada je sve kako treba, kada pritisneš žicu na trećem polju, trebala bi ići tik iznad prvog praga, ali da ga ne dodiruje.
epik
Posts: 1488
Joined: 10/05/2011 14:15

#848 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

ja71 wrote: 10/11/2021 17:38 Kao sto ovdje vec skoro napisah, skoro sam kupio polovoan ali odlicno ocuvan Ibanez S521.
U sustini jako dobra gitara, pogotovu u odnosu na to koliko ej kostala.
ali ima jednu manu.

Ako neka polja/zice jace stisnem onda se promijeni ton.
Bas se da primijetiti kako se ton mijenja u ovisnosti od toga koliko jako stisnem zicu.
To se posebno odrazava na drugom polju G zice (A-Ton).
Na debeloj E zici je to malo manje izrazeno ili mozda rijetko imam potrebu "tvrdo" svirati tu zicu.
Ostale su manje vise u redu iako ne 100% ciste odnosno sviram tako da nemam potrebu ih jace stiskati.

Cini mi se da su pragovi previsoki.
Moguce je takodjer i da su zice pretanke (9-ka) ili kombinacija vidoskih pragova i tankih zica.

Nekako spontano mi je dosla ideja da uzmem turpiju i isturpijam pragove :D ali jos nikada nisam cuo da je to neko radio.

Ima li lijeka ?
Radim uglavnom akusticne, ali pokusacu da te usmjerim. -Prvo da nista sam ne diras, javi mi se u pp da te spojim sa momkom koji radi setup gitara. To je ono najispravnije sto bi trebao uraditi.
Eh majstorisanje. Nut ne diraj zajebaces, ako vec nisi. Turpijanje pragova - ne ide samo turpija u ruke i struzi. -
-Pogledaj izbliza pragove imaju li ostecenja.
- ne bi trebalo toliko tvrdo da sviras, osim ako ti je action previsok. Izmjeri na 12-tom polju trebalo bi oko 2 mm biti razmak od praga do zice E6. Ako je action previsok pritiskom zice do praga prezateze se zica i mjenja visinu tona. Visoki pragovi nisu rijetkost, nikad ne pritsces toliko jako, za elektricnu gitaru je bitan kontakt zice i praga. Zategni sipku u vratu da podesis action.
- ako bi radio turpijanje, prvo zastiti fretboard trakom ,onda ces da markerom obojis vrh pragova, zalijepis brusni papir na nesto duzine 20-30 cm sirine vrata. Brusis lagano dok ne nestane markera. Moras da pazis na radius pragova po duzini praga, kao i na radijus po visini. Ako previse zbrusis napravices ravan prag, a mora biti zaobljen. Tada moras da radis krunisanje. Krunisanje se radi sa namjenskom turpijom koju nemas gdje kod nas kupiti. Moze se koristiti obicna manja turpija, ali moras biti mnogo vjest da dobijes pravilan oblik praga.
Kad zavrsis sa turpijanjem moras pragove ispolirati ko ogledalo. Koristi vodobrusni papir 1000, 2000, 2500 granulaciju, a zatim polir pastu koju kupis u radnji autolakova.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#849 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

epik
Posts: 1488
Joined: 10/05/2011 14:15

#850 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

Ako bi vec kupovao ja bih preskocio ove skupe alate. Ja sam kupio kineski i za moje potrebe je sasvim dovoljno
https://www.ebay.com/itm/265275067801
Dobiju se fino zaobljeni i centrirani pragovi.
Post Reply