gitara&gitaristi

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply

moj izbor

fender
85
43%
gibson
65
33%
ostalo
46
23%
 
Total votes: 196

tatoo
Posts: 548
Joined: 05/01/2006 10:12

#301 Re: gitara&gitaristi

Post by tatoo »

Bluesman wrote:Ovo je moja gitara :

Image

Classic player 60' strat :-D

Prezadovoljan sam gitarom inace.Prava je zvijer 8)

Izvrsna gitara. Ko moze priustiti, ne treba razmisljati.
tatoo
Posts: 548
Joined: 05/01/2006 10:12

#302 Re: gitara&gitaristi

Post by tatoo »

Inace za ljubitelje super strata Charvel Promod modeli (So Cal i San Dimas) su trenutno po mom misljenju najbolji kad se gleda ulozeno/dobijeno.

Made in Fender Japan, Dimarzio na So Cal modelima a Seymour Duncan na San Dimas. Vrat i lak fantasticni, obrada pragova jako dobra u tom rangu. Floyd iako nije onaj pravi Floyd nego licencirani, perfektno stabilan i jako kvalitetan.

Nisu one trick pony, posebno Dimasi sa Duncanima. Dimarzio ima malo vise neku svoju notu, mada je to stvar ukusa.

Gitare dodju sa SKB koferom.

http://www.charvel.com/guitars/?section=promod
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#303 Re: gitara&gitaristi

Post by Chmoljo »

Ridjobrki wrote:
Treba. Nemoj se patiti. Ako si početnik i počneš svirati na tvrdoj gitari, odignutih žica, širokog vrata (k'o da gledam da jeste), debelog vrata samo ćeš se patiti i sporije napredovati. Grčeve da i ne spominjem. :D

Gitare su danas jeftine i ta patnja ne vrijedi 100 - 200 KM za koliko se danas može dobiti polovna pristojna gitarica na kojoj se sa lakoćom može vježbati. :wink:
kad probam odsvirati "Budjav lebac", češem se ko Robocop :lol: ali šta ćeš, svira čovjek na onom što ima...

elem, ima li akustičnih gitara za ljevake? :D konto sam aBd ove godine početi sa tim procesom skupljanja para, jer me ova stara gitara fakat mnogo, mnogo ograničava... :-) uhvatiti B akord, koji je relativno čest u pjesmama, zahtijeva nadljudske napore...

a mislim da sam trenutno u stanju slomiti čovjeku vrat u F-duru :roll: :D

negdje pretprošle godine sam gledao u Amadexu... bila je oko 400-Kmčića, jedna jedina... :roll:
tatoo
Posts: 548
Joined: 05/01/2006 10:12

#304 Re: gitara&gitaristi

Post by tatoo »

Chmoljo wrote:
Ridjobrki wrote:
Treba. Nemoj se patiti. Ako si početnik i počneš svirati na tvrdoj gitari, odignutih žica, širokog vrata (k'o da gledam da jeste), debelog vrata samo ćeš se patiti i sporije napredovati. Grčeve da i ne spominjem. :D

Gitare su danas jeftine i ta patnja ne vrijedi 100 - 200 KM za koliko se danas može dobiti polovna pristojna gitarica na kojoj se sa lakoćom može vježbati. :wink:
kad probam odsvirati "Budjav lebac", češem se ko Robocop :lol: ali šta ćeš, svira čovjek na onom što ima...

elem, ima li akustičnih gitara za ljevake? :D konto sam aBd ove godine početi sa tim procesom skupljanja para, jer me ova stara gitara fakat mnogo, mnogo ograničava... :-) uhvatiti B akord, koji je relativno čest u pjesmama, zahtijeva nadljudske napore...

a mislim da sam trenutno u stanju slomiti čovjeku vrat u F-duru :roll: :D

negdje pretprošle godine sam gledao u Amadexu... bila je oko 400-Kmčića, jedna jedina... :roll:

Naravno. Ne bas puno modela ali ima i za ljevake. Ali kao sto si i sam napisao, ili naidjes na jednu ili nijednu.

Thomann ima dobar izbor i za ljevake i pise da dostavljaju u BiH za 40 eura. Ne znam koliko te opale na carini te cake.

http://www.thomann.de/de/linkshaender_a ... arren.html

Ako imas koga da ponese kad krene za Bosnu mozda bi se i isplatilo, sta znas . . .
User avatar
Ateista
Posts: 46229
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#305 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

Bluesman wrote:Ovo je moja gitara :

Image

Classic player 60' strat :-D

Prezadovoljan sam gitarom inace.Prava je zvijer 8)
Jeli ovo Mexico ili USA model?
User avatar
Ateista
Posts: 46229
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#306 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

Baudelaire wrote:
inSighT wrote:Zna li iko ziv gdje mogu kupiti normalan kapodaster u Sarajevu. Treba mi za klasicne gitare! Necu neka sranja i izume neke, hocu na ovaj fol:
http://www.gewamusic.com/shop/media/cat ... resto_.jpg

Neki dan u Amadexu trazim kad imaju sve, ama bas sve osim ovakvog kapodastera. Imaju nesto pa moras vezati oko vrata fol, joj gluposti, ko kais neki qurci palci :x :x :x :x :x :x
I mene ovo zanima. Isti problem imam. I da li neko zna da li se mogu negdje uzimati žice na komad, imam milion žica po kući, ali naravno puca samo E. I onda moraš radi jedne žice dati 15-20 KM.
Zice, kapodastere, stimere, i svu drugu sicu je najbolje narucivati preko interneta.
Nekad ispadne jeftinije, nekad je tu negdje, ali najbitnije je da ima znatno veci izbor. Kod nas je malo trziste i svi drze sao ono sto sigurno ide, a ima toliko recimo razlicitih vrsta zica, od raznih proizvodjaca do raznih materijala i tehnologija obrade, samo sto osim onih osnovnih ne mozes nista naci.

Kod tako malih stvarcica je postarina jako jeftina, a do 50KM se ne naplacuje carina.

Inace ne znam da li iko prodaje zice za klasicnu i akusticnu gitaru na komad, ali za elektricnu ima svugdje, to bar nije problem.
User avatar
Ateista
Posts: 46229
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#307 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

Chmoljo wrote:
Ridjobrki wrote:
Treba. Nemoj se patiti. Ako si početnik i počneš svirati na tvrdoj gitari, odignutih žica, širokog vrata (k'o da gledam da jeste), debelog vrata samo ćeš se patiti i sporije napredovati. Grčeve da i ne spominjem. :D

Gitare su danas jeftine i ta patnja ne vrijedi 100 - 200 KM za koliko se danas može dobiti polovna pristojna gitarica na kojoj se sa lakoćom može vježbati. :wink:
kad probam odsvirati "Budjav lebac", češem se ko Robocop :lol: ali šta ćeš, svira čovjek na onom što ima...

elem, ima li akustičnih gitara za ljevake? :D konto sam aBd ove godine početi sa tim procesom skupljanja para, jer me ova stara gitara fakat mnogo, mnogo ograničava... :-) uhvatiti B akord, koji je relativno čest u pjesmama, zahtijeva nadljudske napore...

a mislim da sam trenutno u stanju slomiti čovjeku vrat u F-duru :roll: :D

negdje pretprošle godine sam gledao u Amadexu... bila je oko 400-Kmčića, jedna jedina... :roll:
Lijevaci su veoma ugrozena kategorija kada se neki instrumenti u pitanju. :-)
Mogu se naci, ali je izbor puno manji, pogotovo u BiH gdje je inace mali izbor instrumenata.

Mozda bi bilo jednostavnije da si poceo odmah uciti da sviras kao desnjak, ovako ces uvijek imati komplikacije, ne mozes isprobati neciju gitaru, uvijek moras imati posebnu.

Inace, smatram da je lijeva ruka (kod uobicajenog sviranja kod desnjaka) puno bitnija za samo sviranje, tako da mozda lijevacima i ne bi bio problem svirati standardnu gitaru, samo da odmah pocnu tako uciti...
User avatar
Bluesman
Posts: 244
Joined: 13/12/2011 21:51
Location: Searching....

#308 Re: gitara&gitaristi

Post by Bluesman »

Ateista wrote:
Bluesman wrote:Ovo je moja gitara :



Classic player 60' strat :-D

Prezadovoljan sam gitarom inace.Prava je zvijer 8)
Jeli ovo Mexico ili USA model?
Mexico :)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#309 Re: gitara&gitaristi

Post by Chmoljo »

Ateista wrote: Lijevaci su veoma ugrozena kategorija kada se neki instrumenti u pitanju. :-)
Mogu se naci, ali je izbor puno manji, pogotovo u BiH gdje je inace mali izbor instrumenata.

Mozda bi bilo jednostavnije da si poceo odmah uciti da sviras kao desnjak, ovako ces uvijek imati komplikacije, ne mozes isprobati neciju gitaru, uvijek moras imati posebnu.

Inace, smatram da je lijeva ruka (kod uobicajenog sviranja kod desnjaka) puno bitnija za samo sviranje, tako da mozda lijevacima i ne bi bio problem svirati standardnu gitaru, samo da odmah pocnu tako uciti...
ma kakvi... baš je prekasno sada za to. još kad se uzme u obzir da sam izraziti ljevak... jedino za šta mi desna služi je miš za komp :lol:

a nema veze, naći će se neka... treba skupiti neke četiri stoje, ili pet, pa onda u potragu. nisam steve vai da sad ganjam savršenstvo zvuka :D samo da zvuči pristojno :) i da se riješim plastičnih žica :D
User avatar
ala7
Posts: 1344
Joined: 04/03/2011 16:12
Location: 43°52′0″N 18°25′0″E

#310 Re: gitara&gitaristi

Post by ala7 »

Image

Orianthi..
I zensko zna udarati .. u zice :)
Medju boljim zenskim gitaristkinjama u svijetu (moje misljenje)



Dokle ste drugovi gitaristi, radite li kakve kavere, svira li ko u bendu, nesto novo ?
Walter76
Posts: 323
Joined: 05/09/2011 23:54

#312 Re: gitara&gitaristi

Post by Walter76 »

Kupio sam nedavno novu akusticnu ozvucenu gitaru koja me je odusevila. Kao prvo samim izgledom, mislim stao mi je dah kada sam je vidio. Dreadnought CA, Figured Ash Top, Gold Hardware, Gloss Natural, Abalone Rosette, Gloss Amber Burst Finish. Naravno ono najvaznije, zvuk je jos bolji, fenomenalna gitara. :arrow:

TAKAMINE EG333C-ltd

Image

:-D
Ame95
Posts: 16
Joined: 30/12/2010 18:13

#313 Re: gitara&gitaristi

Post by Ame95 »

eh da ne otvaram novu temu, ako ima neko da svira po sluhu i da moze "skinuti" neke pjesme, nek mi se javi na PP ;)
User avatar
rossoner
Posts: 499
Joined: 12/12/2004 01:29
Location: Država Željo

#314 Re: gitara&gitaristi

Post by rossoner »

Walter76 wrote:Kupio sam nedavno novu akusticnu ozvucenu gitaru koja me je odusevila. Kao prvo samim izgledom, mislim stao mi je dah kada sam je vidio. Dreadnought CA, Figured Ash Top, Gold Hardware, Gloss Natural, Abalone Rosette, Gloss Amber Burst Finish. Naravno ono najvaznije, zvuk je jos bolji, fenomenalna gitara. :arrow:

TAKAMINE EG333C-ltd
]http://www.ariseinstruments.com/shop/ca ... 20LTD_.jpg

:-D
Koliko repa i dje si uzim'o ? Fino izgleda.
bierkof
Posts: 564
Joined: 27/08/2005 14:51

#315 Re: gitara&gitaristi

Post by bierkof »

Ja sam poceo svakodnevno da vjezbam malo intenzivnije (minimum barem 2-3 sata dnevno) vec vise od godinu dana, al napokon su neke stvari krenule da idu kako treba zato ne namjeravam prestati lol
Evo da pokazem ovo malo crkavice... :bih:

Image

a upravo sada mi dolazi Epiphone insp. by Texan isti kao ovaj:
Evo me sjedim kuci pratim delivery status online, trebao bi ga dobiti za koji sat...

Image

Osim toga odlucio sam da ustedim pare za jednu gitaru koju moram imati prije nego se vratim nazad u BiH jer vjerovatno necu imati priliku ikada da je opet nabavim.
Radi se o gitarama koje pravi master Kazuo Yairi. Covjek je ziva legenda, ima malu fabriku i sve rade rucno. Imao sam priliku da probam jedan yairi bas neki dan, i zaljubio sam se totalno.
Neki dan sam se ismijao i svi oko mene su me cudno gledali kad sam procitao sta pise o njemu na wikipediji. Mislim da se neko zajebavao samo ali jos uvjek stoji na wikiu.
Yairi guitars are thought to contain the spirits of dragons, making them as bold as the sun and as powerful as Hachiman.
btw Hachiman je Bog rata u japanskoj mitologiji :mrgreen:

evo ovako nesto zelim :mrgreen:
Image
Image
Image

PS
Evo dok sam pisao post gitara dosla...
Image
User avatar
Ateista
Posts: 46229
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#316 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

Neka je sa srecom i da te dobro sluzi. :thumbup:
User avatar
Bluesman
Posts: 244
Joined: 13/12/2011 21:51
Location: Searching....

#317 Re: gitara&gitaristi

Post by Bluesman »

Pojačalo ti je mrak :D
User avatar
Bluesman
Posts: 244
Joined: 13/12/2011 21:51
Location: Searching....

#318 Re: gitara&gitaristi

Post by Bluesman »

Za sve muzicare i koji se tako osjecaju :D

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =7&t=96157

Hvala ! 8-)
Walter76
Posts: 323
Joined: 05/09/2011 23:54

#319 Re: gitara&gitaristi

Post by Walter76 »

http://www.youtube.com/watch?v=v2p_yNPB ... re=related

Sta mislite ima li kakvih efekata ovdje. Reverb ili je ovaj zvuk takav radi dvorane...?
Jao kad vidim onu gitaru kod Tim Reynoldsa od 20.000 $. Koji zvuk, Martin gitare su :shock:

Neki dan sam imao i priliku svirati na Taylor gitari od 1300km koja je pored toga najjeftnija koju mozes naci ovdje. Koja razlika :-)
bierkof
Posts: 564
Joined: 27/08/2005 14:51

#320 Re: gitara&gitaristi

Post by bierkof »

Bluesman wrote:Pojačalo ti je mrak :D
pojacalo je super, ja zadovoljan i za te pare mislim da se ne moze kupit nesto bolje, kad zavrsim sve ove projekte sto sam poceo vec, poceti cu da pravim tube amp za gitaru. Do tada ovaj VOX ce bit dovoljan. (btw model je VT40+)
Vidio sam da dosta ljudi preferira Line 6, medjutim meni ovaj vox ima mnogo topliji zvuk, a pogotovo jer ja volim blues, plus ako podesis efekte mozes da dobijes onaj crunch i to je cool. Ali iskren da budem nisam se previse sa tim igrao.
Ima dosta dosta modeliranih postavki medjutim ja ga najcesce koristim na clean bez ikakvih efekata, jer vise volim da koristim pedale.
Osim toga mislio sam da promjenim pick-ups na fenderu.

Imam pitanje za ove iskusnije :D
Da li je pametno dati 1500-2000$ za nov gibson Les Paul, ili koliko vec kostaju?
User avatar
Ateista
Posts: 46229
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#321 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

bierkof wrote:
Bluesman wrote:Pojačalo ti je mrak :D
pojacalo je super, ja zadovoljan i za te pare mislim da se ne moze kupit nesto bolje, kad zavrsim sve ove projekte sto sam poceo vec, poceti cu da pravim tube amp za gitaru. Do tada ovaj VOX ce bit dovoljan. (btw model je VT40+)
Vidio sam da dosta ljudi preferira Line 6, medjutim meni ovaj vox ima mnogo topliji zvuk, a pogotovo jer ja volim blues, plus ako podesis efekte mozes da dobijes onaj crunch i to je cool. Ali iskren da budem nisam se previse sa tim igrao.
Ima dosta dosta modeliranih postavki medjutim ja ga najcesce koristim na clean bez ikakvih efekata, jer vise volim da koristim pedale.
Osim toga mislio sam da promjenim pick-ups na fenderu.

Imam pitanje za ove iskusnije :D
Da li je pametno dati 1500-2000$ za nov gibson Les Paul, ili koliko vec kostaju?
Ako imas te pare, zasto ne bi bilo pametno? :D

Realno govoreci, moze se uzeti i dobar Epiphone za dosta manje para, eventualno zamijeniti magnete, ali ako imas za Gibsona - zasto ne?
symbolstar
Posts: 203
Joined: 14/11/2006 14:22

#322 Re: gitara&gitaristi

Post by symbolstar »

Ja ne bih kupovao Gibsona.
Ako vam se da procitajte sta ovaj lik kaze..

http://www.edroman.com/rants/les_paul_necks.htm

Inace, mislim da je smijesan lik ovaj Ed Roman, budala teska, ali ovo sto ovdje prica je istina. Imao sam Gibsona SG iz sedamdesetih i imam Black Beauty Gibson Les Paul Custom, obje gitare su pukle na istom mjestu, upravo ovako kako on opisuje. Meni je Gibson teska, ne-ergonomicna i preskupa gitara. Placas ime i cinjenicu da ih je stara garda svirala kad nije bilo boljih.. a na glasdoor.com potrazite Gibson kompaniju i recenzije njihovih uposlenika pa cete naci jos par razloga zasto od njih ne treba nista kupovati (nedostatak kontrole kvaliteta, tretman randika etc).

Ako te vec zanima Gibson Les Paul oblik i ton, ima dosta kompanija koje rade slicno ali su rijesile problem sa pucanjem headstocka (Heritage, japanski Edwards ili polovan Tokai)...

Ustvari kad malo bolje razmislim, gadi mi se i ta firma i cijela ta fama oko njih kao kultne kompanije. Bezobrazno su skupi za ono sto nude...
User avatar
Ateista
Posts: 46229
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#323 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

symbolstar wrote:Ja ne bih kupovao Gibsona.
Ako vam se da procitajte sta ovaj lik kaze..

http://www.edroman.com/rants/les_paul_necks.htm

Inace, mislim da je smijesan lik ovaj Ed Roman, budala teska, ali ovo sto ovdje prica je istina. Imao sam Gibsona SG iz sedamdesetih i imam Black Beauty Gibson Les Paul Custom, obje gitare su pukle na istom mjestu, upravo ovako kako on opisuje. Meni je Gibson teska, ne-ergonomicna i preskupa gitara. Placas ime i cinjenicu da ih je stara garda svirala kad nije bilo boljih.. a na glasdoor.com potrazite Gibson kompaniju i recenzije njihovih uposlenika pa cete naci jos par razloga zasto od njih ne treba nista kupovati (nedostatak kontrole kvaliteta, tretman randika etc).

Ako te vec zanima Gibson Les Paul oblik i ton, ima dosta kompanija koje rade slicno ali su rijesile problem sa pucanjem headstocka (Heritage, japanski Edwards ili polovan Tokai)...

Ustvari kad malo bolje razmislim, gadi mi se i ta firma i cijela ta fama oko njih kao kultne kompanije. Bezobrazno su skupi za ono sto nude...
Iskreno, nikad do sad nisam cuo za to pucanje...

Sto se ostalih "mana" tice, tacno je da su nesto teze od ostalih, da nisu bas ergonomske, da jesu preskupe, a ima jos tih mana, sama konstrukcija nije bas prakticna samim tim sto se lijepi vrat pa su teze bilo kakve popravke (za razliku od stratocastera na kojem je vrat lako skinuti i raditi bilo sta na njemu), manji raspon zvukova kod konfiguracije sa dva humbackera u odnosu na 3x single coil variantu i jos dosta toga.

Medjutim, pored svega toga, treba imati na umu neke druge stvari: Gibson je svojim Les Paul modelom dao ogroman doprinos industriji elektricnih gitara, recimo izumom humbuckera. Pored svih mana i neprakticnosti tih gitara, te gitare su obiljezile jedan period u muzici, imaju svoj specifican ton koji se nekom moze svidjati ili ne, ali on je postao legendaran i prepoznatljiv. Izgled je prica za sebe, o ukusima se ne raspravlja, ali za mnoge je to najljepsa gitara ikad napravljena. Kad se samo sjetim osjecaja kada sam kupio svog Les Paul-a, iako je Epiphone a ne Gibson, taj osjecan ne mogu ni sa cim porediti i taj dan necu nikad u zivotu zaboraviti, pored svih mana koje je konkretno ta gitara imala. Bilo je jos gitara i prije i poslije toga, bice vjerovatno i boljih, ali to je nesto neponovljivo, ta gitara jednostavno ima nesto, sto bi rekli svoju dusu, i ako se jednom zaljubis u nju, taj osjecaj imati je u ruci se ne moze porediti ni sa cim, makar i sa objektivno kvalitetnijim gitarama.

Ok, cijenu drze bezobrazno visoku, to nije u redu, ali uspjeli su izgraditi legendarni brend i moze im se. Vjerovatno ima kvalitetnih kopija, pa cak i kvalitetnijih, ali te kopije zbog license najcesce nemaju potpuno isti oblik.

Moj zakljucak bi bio da se vjerovatno za manje para moze uzeti ako nista gitara istog kvaliteta, ali za one prave zaljubljenike koji Les Paul-a ne dozivljavaju samo kao jednu od gitara koja treba da sluzi nego kao clana porodice, i ako su u mogucnosti naravno, smatram da je potpuno opravdano. :D
symbolstar
Posts: 203
Joined: 14/11/2006 14:22

#324 Re: gitara&gitaristi

Post by symbolstar »

@Ateista, slazem se u potpunosti, nemam sta zamjeriti tvom postu...ako su emocije u pitanju, sve drugo pada u vodu :) Da izgleda cool izgleda...da ima fantastican zvuk, ima...Ja ih vise necu kupovati, ali mi je jasno da mnogi drugi hoce, i jasno mi je i zasto :)
User avatar
Ateista
Posts: 46229
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#325 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

symbolstar wrote:@Ateista, slazem se u potpunosti, nemam sta zamjeriti tvom postu...ako su emocije u pitanju, sve drugo pada u vodu :) Da izgleda cool izgleda...da ima fantastican zvuk, ima...Ja ih vise necu kupovati, ali mi je jasno da mnogi drugi hoce, i jasno mi je i zasto :)
Uspio si to reci u jednoj recenici, ja se ubih pisuci onoliki post. :thumbup: :thumbup: :lol: :lol:
Post Reply