gitara&gitaristi

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply

moj izbor

fender
85
43%
gibson
65
33%
ostalo
46
23%
 
Total votes: 196

User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#776 Re: gitara&gitaristi

Post by agent_zero »

@Hakize, prvo svaka čast na postu :thumbup:

U principu to su neka pojašenja šta i kako ide kod koje gitare, ali hajmo sada probati još malo konkretnije:

Koliko vrat tj. luk vrata treba da bude "konkavan" kod električne gitare za neki stil hard roka/metala? Ne mislim oblik vrata, nego po dužini koliko smije ili ne smije biti savijen (kriv) luk?

I koliko je za taj isti stil poželjno da se namjesti udaljenost žica od fretboarda, odnosno pragova?
Last edited by agent_zero on 22/10/2018 14:14, edited 1 time in total.
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#777 Re: gitara&gitaristi

Post by developer10 »

Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#778 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

agent_zero wrote:@Hakize, prvo svaka čast na postu :thumbup:

U principu to su neka pojašenja šta i kako ide kod koje gitare, ali hajmo sada probati još malo konkretnije:

Koliko vrat tj. luk vrata treba da bude "konkavan" kod električne gitare za neki stil hard roka/metala? Ne mislim oblik vrata, nego po dužini koliko smije ili ne smije biti savijen (kriv) luk?

I koliko je za taj isti stil poželjno da se namjesti udaljenost žica od fretboarda, odnosno pragova?
Nema zakrivljenosti vrata u odnosu na stil. Zakrivjenost se namješta da bi gitara bila svirljiva. Udaljenost žica od vrata se može namještati za stil. Ali nismo svi isti. Gitarista koji svira sporo ne treba istu udaljenost kao "trkač", čak mu i smeta ako su žice previše blizu. Gitarista koji ima jače prste može podnijeti veću udaljenost žica od vrata itd.

To su individualne stvari, zato ti niko neće reći broj. Zavisi od tebe. Da postoji udaljenost ili zakrivljenost koja zavisi od stila a važi za sve koji sviraju taj stil, gitare bi se pravile u kategorijama stila, na primjer Stratocaster setovan za rok, Stratocaster setovan za bluz, Stratocaster setovan za metal itd.

Prvo se namjesti udaljenost žica od vrata koja ti odgovara. A onda se namješta zakrivljenost da bi gitara sa tom udaljenosti žica bila svirljiva.

Dakle ne postoji recept i rezultat izražen u milimetrima, postoji samo postupak kojim svako sebi namješta kako mu odgovara (ili majstor za njega to uradi). Neki prosjek je kao što sam već rekao, zakrivljenost vrata neka bude takva da je na 7. pragu udaljenost E6 žice 0,4-0,5 mm od praga kada staviš kapodaster na 1. prag i pritisneš prstom žicu na 12. ili bolje 14. polju. Ako to ne odgovara, onda moraš pronaći odgovarajuću zakrivljenost baš za tu gitaru i te žice.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#779 Re: gitara&gitaristi

Post by agent_zero »

Hakiz wrote:
agent_zero wrote:@Hakize, prvo svaka čast na postu :thumbup:

U principu to su neka pojašenja šta i kako ide kod koje gitare, ali hajmo sada probati još malo konkretnije:

Koliko vrat tj. luk vrata treba da bude "konkavan" kod električne gitare za neki stil hard roka/metala? Ne mislim oblik vrata, nego po dužini koliko smije ili ne smije biti savijen (kriv) luk?

I koliko je za taj isti stil poželjno da se namjesti udaljenost žica od fretboarda, odnosno pragova?
Nema zakrivljenosti vrata u odnosu na stil. Zakrivjenost se namješta da bi gitara bila svirljiva. Udaljenost žica od vrata se može namještati za stil. Ali nismo svi isti. Gitarista koji svira sporo ne treba istu udaljenost kao "trkač", čak mu i smeta ako su žice previše blizu. Gitarista koji ima jače prste može podnijeti veću udaljenost žica od vrata itd.

To su individualne stvari, zato ti niko neće reći broj. Zavisi od tebe. Da postoji udaljenost ili zakrivljenost koja zavisi od stila a važi za sve koji sviraju taj stil, gitare bi se pravile u kategorijama stila, na primjer Stratocaster setovan za rok, Stratocaster setovan za bluz, Stratocaster setovan za metal itd.

Prvo se namjesti udaljenost žica od vrata koja ti odgovara. A onda se namješta zakrivljenost da bi gitara sa tom udaljenosti žica bila svirljiva.

Dakle ne postoji recept i rezultat izražen u milimetrima, postoji samo postupak kojim svako sebi namješta kako mu odgovara (ili majstor za njega to uradi). Neki prosjek je kao što sam već rekao, zakrivljenost vrata neka bude takva da je na 7. pragu udaljenost E6 žice 0,4-0,5 mm od praga kada staviš kapodaster na 1. prag i pritisneš prstom žicu na 12. ili bolje 14. polju. Ako to ne odgovara, onda moraš pronaći odgovarajuću zakrivljenost baš za tu gitaru i te žice.
Znaš li kakvog majstora, odnosno radiš li ti takve vrste setup-a električnih gitara? :)
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#780 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

agent_zero wrote:
Znaš li kakvog majstora, odnosno radiš li ti takve vrste setup-a električnih gitara? :)
Ja ne radim drugima, ne igram se sa tuđim stvarima, a meni je prvi put radio čovjek u Artistu. Kupio sam tamo gitaru, malo se igrao sa njom, učio kako se te stvari rade i, naravno, sve pokvario. A gitara bila pod garancijom, pitao tamo, rekli da kako je gitara pod garancijom imam pravo na kotiranje.

Onda sam polako naučio. Meni je želja da gradim gitare, pa želim te stvari da naučim čak i ako nikada želju ne ostvarim :)

Otiđi u Artist ako si u Sarajevu i pitaj. Ili u prodavnicu instrumenata, ako oni ne rade, znaće ko radi.

Ali, ako ti gitara ne pravi probleme, ne diraj. Ne popravljaj šta nije pokvareno.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#781 Re: gitara&gitaristi

Post by agent_zero »

Hakiz wrote:
agent_zero wrote:
Znaš li kakvog majstora, odnosno radiš li ti takve vrste setup-a električnih gitara? :)
Ja ne radim drugima, ne igram se sa tuđim stvarima, a meni je prvi put radio čovjek u Artistu. Kupio sam tamo gitaru, malo se igrao sa njom, učio kako se te stvari rade i, naravno, sve pokvario. A gitara bila pod garancijom, pitao tamo, rekli da kako je gitara pod garancijom imam pravo na kotiranje.

Onda sam polako naučio. Meni je želja da gradim gitare, pa želim te stvari da naučim čak i ako nikada želju ne ostvarim :)

Otiđi u Artist ako si u Sarajevu i pitaj. Ili u prodavnicu instrumenata, ako oni ne rade, znaće ko radi.

Ali, ako ti gitara ne pravi probleme, ne diraj. Ne popravljaj šta nije pokvareno.
Poslao sam ti pp.
printy4911
Posts: 89
Joined: 05/10/2013 12:33

#782 Re: gitara&gitaristi

Post by printy4911 »

Imam moderan Fender strat, iz osamdesetih. E1 što je bliže 12 pragu sve je manje sustaina, treća žica prilično dobro zvuči. E6 je loša malo mi zveči. Da li je vrat suviše konkavan? Gitara ima predobar zvuk i ne kupuje mi se neka jeftina zujalica sad radi vrata ...
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#783 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

printy4911 wrote:Imam moderan Fender strat, iz osamdesetih. E1 što je bliže 12 pragu sve je manje sustaina, treća žica prilično dobro zvuči. E6 je loša malo mi zveči. Da li je vrat suviše konkavan? Gitara ima predobar zvuk i ne kupuje mi se neka jeftina zujalica sad radi vrata ...
Nisam stručnjak, ali razloga za loš zvuk može biti nekoliko:

Osim kvara elektronike i pickupova ili tokom vremena promjene visine pickupova i magneta u njima, sljedeći razlozi i ono šta treba provjeriti meni padaju na pamet:

1. Zakrivljenost vrata.
2. Popustili šarafi na sedlu na tijelu pa se žice spustile, treba ih podići. Ili se sedlo pokvarilo.
3. Žice se vremenom usijekle u kobilicu na vratu pa je pa treba zamijeniti.
4. Izlizali se pragovi ili se počeli dizati, kriviti.
5. Žice ti nisu iz istog kompleta pa su neke žice tanje ili deblje od onih za koje je gitara setovana (kotirana).
6. Popustio spoj (šarafi) vrata i tijela
7. Kako Stratocaster ima prilično komplikovan mehanizam, sedlo je vezano za mehanizam tremolo šipke, tu može biti problem. Meni se jednom otkačila opruga mehanizma za tremolo pa sam imao frku dok nisam shvatio da je u tome problem. Samo sam zakačio oprugu na njeno mjesto i sve je bilo OK. Dakle pogledaj ispod metalne ploče na zadnjoj strani tijela da li je sve kako treba.
8. Vrat počeo pucati.
9. Kvar mašinica za zatezanje žica.

I ko zna šta još može biti razlog. Nosi majstoru ako nemaš iskustva sa tim.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#784 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#785 Re: gitara&gitaristi

Post by Ramzess Veliki »

Hakiz svaka cast. :thumbup:

Imam dvije ... Yamahu klasicnu i Ibaneza akusticna, Yamaha je dobra, ali Ibanez je predobar. :thumbup:
Istina sada kcerka mnogo vise svira nego ja, smjena generacija. :D
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#786 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Izgovori, izgovori.

Nisi stariji od Andresa Segovie:



Ili Pepa Romera:

User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#787 Re: gitara&gitaristi

Post by Ramzess Veliki »

Hakiz wrote:Izgovori, izgovori.

Nisi stariji od Andresa Segovie:
Nisam mu dorastao ni da mu dodajem peskir dok svira. :thumbup:

Ali ni on ne zna koliki je ucinak bagera sa dignutom u odnosu na spustenu kasiku ... :oops:
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#788 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Svi znamo da je Antonio Stradivari pravio i violončela ali najpoznatije i najcjenjenije su mu violine.

Pazite sada ovo:

Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#789 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

UPOZORENJE!!!!!

Svi gitaristi a naročito početnici moraju pogledati ovo:



r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#790 Re: gitara&gitaristi

Post by r_faruk »

...........onaj s pedalama :D :thumbup:

al je radnja super....
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#791 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Ako si raspoložen za dobre parodije o muzici, pogledaj Spinal Tap.

Čak ih je i Marshall angažovao za predstavlanje JCM900 pojačala, jer, ne samo da ta pojačala idu do 11, idu do 20 :)

Primjer, antologijski:

r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#792 Re: gitara&gitaristi

Post by r_faruk »

gledao prije par godina, odlican :thumbup:
inace tu glumi Mr. Burns iz The Simpsons :) :D ............ne sjecam se kako sam saznao za film
User avatar
medvjed23
Posts: 26693
Joined: 16/07/2010 13:49

#793 Re: gitara&gitaristi

Post by medvjed23 »

.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#794 Re: gitara&gitaristi

Post by HardcoreMX »

evo jedan savjetic tko vjezba gitaru eventualno za starta etc..
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#795 Re: gitara&gitaristi

Post by Kio »

Gitarski znalci, treba mi pomoc od vas.
Svirao sam gitaru i imao bend, prestao prije 10 tak godina.

Hocu da kupim fendera, "entry lvl serija" player, nekadasnja standard. Ima dosta poboljsanja, ali ja imam nedoumice izmedju:
https://shop.fender.com/en/emea/electri ... 12513.html i
https://shop.fender.com/en/emea/electri ... 02534.html
Danas sam malo probao obe.

Stratocaster mi se svidja nenormalno, ali jedino tremolo/vibrato mi je nepoznanica. Kao pocetnik sam kupio gitaru sa floyd sistemom, i od tada vucem strah od floating bridge gitara. Ima li ko iskustva sa stratocasterom i koliko drzi stim u odnosu na telecaster?

Prednosti Stratocastera u odnosu na Telecaster po meni :
- Ugodnija za svirati
- Najljepsi oblik gitare po meni
- Neck picku
Nedostatak:
- tremolo sistem ( pogledao sam na netu da ljudi imaju problem sa njim, mada kada koriste tremolo sistem, ja nemam tu namjeru)

Prednosti Telecastera u odnosu na Strat po meni:
- Fixed bridge
- Unikatniji zvuk (2 pickupa, 3 selektora). Strat ima 5 selektora, 3 magneta ali nema tolike razlike izmedju nekih pozicija.
- Bridge pickup
Nedostatak:
- Oblik trupa gitare nije toliko komforan za sviranje kao Strat.

Obje gitare imaju isti vrat, isti radijus i debljinu.

Kupio bih odmah Strat /sunburst/ ali me tremolo sistem plasi (radi loseg iskustva sa floyd sistemom), da ne drzi stim i potencijalno zajebavanje oko mjenjanja zica i drop tuninga.
Telecaster bolji za "pocetnika", fokus na sviranju. Odrzavanje i mjenjanje zica je jednostavno. Najednostavnija gitara koja postoji.

Posto i dalje imam malo slbodnog vremena, to vrijeme zelim da iskoristim da sviram i da je gitara ready to play kada se uzme.

Koja su vasa iskustva? Gitare su negdje oko 1300 KM.
I postoji opcija da uzmem ovaj strat, https://shop.fender.com/en/emea/electri ... 23582.html cim bi dobio na malo prodornijem zvuku. ALi opet tremolo sistem :S

Hvala dobri ljudi. \m/
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#796 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Recimo to ovako: Ako kralj, car, imperator bendinga i tremola, David Gilmour koristi Strat...

Gitaru kupuješ zbog zvuka i živiš sa njenim nedostacima.

Šta ja znan, ako je Strat bio dobar Hendrixu...

Meni bi bila veća dilema single coil, humbucker ili P90, nego fixed ili floating bridge.
User avatar
eltroxin
Posts: 2023
Joined: 30/08/2009 23:35

#797 Re: gitara&gitaristi

Post by eltroxin »

r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#798 Re: gitara&gitaristi

Post by r_faruk »

Kio wrote:Gitarski znalci, treba mi pomoc od vas.
Svirao sam gitaru i imao bend, prestao prije 10 tak godina.

Hocu da kupim fendera, "entry lvl serija" player, nekadasnja standard. Ima dosta poboljsanja, ali ja imam nedoumice izmedju:
https://shop.fender.com/en/emea/electri ... 12513.html i
https://shop.fender.com/en/emea/electri ... 02534.html
Danas sam malo probao obe.

Stratocaster mi se svidja nenormalno, ali jedino tremolo/vibrato mi je nepoznanica. Kao pocetnik sam kupio gitaru sa floyd sistemom, i od tada vucem strah od floating bridge gitara. Ima li ko iskustva sa stratocasterom i koliko drzi stim u odnosu na telecaster?

Prednosti Stratocastera u odnosu na Telecaster po meni :
- Ugodnija za svirati
- Najljepsi oblik gitare po meni
- Neck picku
Nedostatak:
- tremolo sistem ( pogledao sam na netu da ljudi imaju problem sa njim, mada kada koriste tremolo sistem, ja nemam tu namjeru)

Prednosti Telecastera u odnosu na Strat po meni:
- Fixed bridge
- Unikatniji zvuk (2 pickupa, 3 selektora). Strat ima 5 selektora, 3 magneta ali nema tolike razlike izmedju nekih pozicija.
- Bridge pickup
Nedostatak:
- Oblik trupa gitare nije toliko komforan za sviranje kao Strat.

Obje gitare imaju isti vrat, isti radijus i debljinu.

Kupio bih odmah Strat /sunburst/ ali me tremolo sistem plasi (radi loseg iskustva sa floyd sistemom), da ne drzi stim i potencijalno zajebavanje oko mjenjanja zica i drop tuninga.
Telecaster bolji za "pocetnika", fokus na sviranju. Odrzavanje i mjenjanje zica je jednostavno. Najednostavnija gitara koja postoji.

Posto i dalje imam malo slbodnog vremena, to vrijeme zelim da iskoristim da sviram i da je gitara ready to play kada se uzme.

Koja su vasa iskustva? Gitare su negdje oko 1300 KM.
I postoji opcija da uzmem ovaj strat, https://shop.fender.com/en/emea/electri ... 23582.html cim bi dobio na malo prodornijem zvuku. ALi opet tremolo sistem :S

Hvala dobri ljudi. \m/
jesi li kupio gitaru?
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#799 Re: gitara&gitarist

Post by bluesjunior »

Kio wrote:Gitarski znalci, treba mi pomoc od vas.
Svirao sam gitaru i imao bend, prestao prije 10 tak godina.

Hocu da kupim fendera, "entry lvl serija" player, nekadasnja standard. Ima dosta poboljsanja, ali ja imam nedoumice izmedju:
https://shop.fender.com/en/emea/electri ... 12513.html i
https://shop.fender.com/en/emea/electri ... 02534.html
Danas sam malo probao obe.

Stratocaster mi se svidja nenormalno, ali jedino tremolo/vibrato mi je nepoznanica. Kao pocetnik sam kupio gitaru sa floyd sistemom, i od tada vucem strah od floating bridge gitara. Ima li ko iskustva sa stratocasterom i koliko drzi stim u odnosu na telecaster?

Prednosti Stratocastera u odnosu na Telecaster po meni :
- Ugodnija za svirati
- Najljepsi oblik gitare po meni
- Neck picku
Nedostatak:
- tremolo sistem ( pogledao sam na netu da ljudi imaju problem sa njim, mada kada koriste tremolo sistem, ja nemam tu namjeru)



Prednosti Telecastera u odnosu na Strat po meni:
- Fixed bridge
- Unikatniji zvuk (2 pickupa, 3 selektora). Strat ima 5 selektora, 3 magneta ali nema tolike razlike izmedju nekih pozicija.
- Bridge pickup
Nedostatak:
- Oblik trupa gitare nije toliko komforan za sviranje kao Strat.

Obje gitare imaju isti vrat, isti radijus i debljinu.

Kupio bih odmah Strat /sunburst/ ali me tremolo sistem plasi (radi loseg iskustva sa floyd sistemom), da ne drzi stim i potencijalno zajebavanje oko mjenjanja zica i drop tuninga.
Telecaster bolji za "pocetnika", fokus na sviranju. Odrzavanje i mjenjanje zica je jednostavno. Najednostavnija gitara koja postoji.

Posto i dalje imam malo slbodnog vremena, to vrijeme zelim da iskoristim da sviram i da je gitara ready to play kada se uzme.

Koja su vasa iskustva? Gitare su negdje oko 1300 KM.
I postoji opcija da uzmem ovaj strat, https://shop.fender.com/en/emea/electri ... 23582.html cim bi dobio na malo prodornijem zvuku. ALi opet tremolo sistem :S

Hvala dobri ljudi. \m/
sto se tice stratocaster bridge-a može se napravit setup da potpuno leži na tijelu gitare (prakticno vise nije floating), moze se uz neke dodatke blokirati u nekom odredjenom polozaju - u tim situacijama bi trebalo da “drzi stim” ukoliko je “nut” dobro uradjen. oprezno/ispravno koristenje dobro podesenog tremolo bridge-a uz glatke (podmazane grafitom npr) utore nut-a drze štim. obzirom da zelis vrijeme posvetiti sviranju preporucio bih telecastera. pogledaj na tdpri.com. fini su ti “player-i”....
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#800 Re: gitara&gitaristi

Post by Kio »

Hvala ljudi, nisam jos kupio gitaru neka viroza me ssfatala ps cemo vidjeti u toku sedmice ili sljedece.
Samo pisite iskustva.
Post Reply