gitara&gitaristi

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply

moj izbor

fender
85
43%
gibson
65
33%
ostalo
46
23%
 
Total votes: 196

User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#751 Re: gitara&gitaristi

Post by Banksy »

mad mike wrote: Da se uključim u raspravu oko kupovine. Da li je bolje kupiti gitaru kod nas ili negdje "vani" ? Ne znam je li kod nas,kada su u pitanju gitare, roba 3. klase kao što je slučaj za neke druge proizvode :?
Iz Njemačke, heftično, koju želiš.

http://www.brothers-music.com/web/produ ... itare-bass
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#752 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

mad mike wrote:Da se uključim u raspravu oko kupovine. Da li je bolje kupiti gitaru kod nas ili negdje "vani" ? Ne znam je li kod nas,kada su u pitanju gitare, roba 3. klase kao što je slučaj za neke druge proizvode :?
Vani je veći izbor. I to je sva razlika. Čak su i cijene prilično slične. Kod nas nisu puno skuplje da bi se isplatio naručivati, plaćati transport, carinu, PDV i rizikovati oštećenje u transportu ako isti model može da se kupi ovdje.

Isti modeli gitara su isti i u BiH i u Evropi. Sa jednom napomenom, Može ti se i ovdje ali i bilo gdje drugo desiti da ta gitara koju si kupio ne valja. Dakle ne da ne valja model, nego baš ta gitara da ne valja. Recimo, gledao sam na youtubeu recenziju Ibanez AS73G koju je recenzent iz Njemačke kupio u Njemačkoj u Thomannu. I ta gitara je imala problem sa mašinicom koja nije držala štim na jednoj žici. Naprosto naletiš na loš primjerak inače dobrog modela. To ti se može desiti bilo gdje u svijetu.
mad mike
Posts: 332
Joined: 06/08/2011 16:19

#753 Re: gitara&gitaristi

Post by mad mike »

Hakiz wrote:
mad mike wrote:Da se uključim u raspravu oko kupovine. Da li je bolje kupiti gitaru kod nas ili negdje "vani" ? Ne znam je li kod nas,kada su u pitanju gitare, roba 3. klase kao što je slučaj za neke druge proizvode :?
Vani je veći izbor. I to je sva razlika. Čak su i cijene prilično slične. Kod nas nisu puno skuplje da bi se isplatio naručivati, plaćati transport, carinu, PDV i rizikovati oštećenje u transportu ako isti model može da se kupi ovdje.

Isti modeli gitara su isti i u BiH i u Evropi. Sa jednom napomenom, Može ti se i ovdje ali i bilo gdje drugo desiti da ta gitara koju si kupio ne valja. Dakle ne da ne valja model, nego baš ta gitara da ne valja. Recimo, gledao sam na youtubeu recenziju Ibanez AS73G koju je recenzent iz Njemačke kupio u Njemačkoj u Thomannu. I ta gitara je imala problem sa mašinicom koja nije držala štim na jednoj žici. Naprosto naletiš na loš primjerak inače dobrog modela. To ti se može desiti bilo gdje u svijetu.
To je to u suštini što me interesovalo. Znači, isti je kvalitet gitare ovdje i u Njemačkoj,Engleskoj,Španiji... Samo je razlika u izboru. :sax: :thumbup:
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#754 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

mad mike wrote:
Hakiz wrote:
mad mike wrote:Da se uključim u raspravu oko kupovine. Da li je bolje kupiti gitaru kod nas ili negdje "vani" ? Ne znam je li kod nas,kada su u pitanju gitare, roba 3. klase kao što je slučaj za neke druge proizvode :?
Vani je veći izbor. I to je sva razlika. Čak su i cijene prilično slične. Kod nas nisu puno skuplje da bi se isplatio naručivati, plaćati transport, carinu, PDV i rizikovati oštećenje u transportu ako isti model može da se kupi ovdje.

Isti modeli gitara su isti i u BiH i u Evropi. Sa jednom napomenom, Može ti se i ovdje ali i bilo gdje drugo desiti da ta gitara koju si kupio ne valja. Dakle ne da ne valja model, nego baš ta gitara da ne valja. Recimo, gledao sam na youtubeu recenziju Ibanez AS73G koju je recenzent iz Njemačke kupio u Njemačkoj u Thomannu. I ta gitara je imala problem sa mašinicom koja nije držala štim na jednoj žici. Naprosto naletiš na loš primjerak inače dobrog modela. To ti se može desiti bilo gdje u svijetu.
To je to u suštini što me interesovalo. Znači, isti je kvalitet gitare ovdje i u Njemačkoj,Engleskoj,Španiji... Samo je razlika u izboru. :sax: :thumbup:
Da. Osim, naravno, ako prodavači ne prodaju kopije. Ali, koliko ja znam, naše prodavnice kao što su Artist, Brothers, Amedex prodaju originale. Ja kupujem ovdje ako ono šta tražim naši imaju u ponudi. Ako te je strah da gitara jeste originalna, ali je škart pa su je naši nabavili ko zna gdje i kako i prodaju je kao ispravnu, pa, za to i služi proba. Neka te ne bude sramota, provedi pola sata i više u prodavnici, igraj se sa gitarom koju želiš. Naročito ako kupuješ skuplju gitaru. Daješ veliki novac, imaš pravo da se uvjeriš da je ono šta kupuješ ispravno. Naštimaj je, sviraj, koristi tremolo, "matretiraj" je sviranjem, ostavi je pola sata poslije toga pa provjeri kako drži štim. Pogledaj svaki "ćošak", kako su spojeni vrat i tijelo, kakva je obrada, lijepljenje, šarafi itd. Ako kupuješ J. Tursera od 230 KM, nema veze. Ali ako kupuješ nekog Ibaneza od 500 KM ili Stratocastera od 2.500 KM, provedi koliko treba vremena u prodavnici da sve provjeriš. Ako ti počnu prigovarati, odustani od kupovine. Ali neće prigovarati, čak i ako im ne bude pravo što provodiš puno vremena, ako vide da si ozbiljan kupac shvatiće i pustiće te. Uostalom, i oni koji rade u tim prodavnicama postupaju isto kada kupuju sebi instrumente, veliki broj njih su muzičari i znaju o čemu se radi.

Ako model koji želiš naši nemaju u ponudi, prvo pitaj mogu li ti ga naručiti. U principu, ako prodaju druge modele nekog proizvođača mogli bi ti naručiti bilo koji model tog proizvođača, čak i ako ga nemaju u standardnoj ponudi ovdje.

Evo ti primjer Ibanez AS73G kod Thomanna košta 394 Eura bez PDV-a. Transport je 40 Eura, to je ukupno 434 Eura. U Amedexu ta gitara košta 975 KM. Dakle, kod nas je skuplja za 105 KM nego da je naručuješ od Thomanna. A ako je preko interneta naručuješ morao bi platiti carinu i PDV, i rizikovati oštećenje u transportu. Uz to, baš tu gitaru i ne možeš individualno kod Thomanna naručiti zbog ekoloških standarda (This product contains materials subject to the convention to protect endangered species (CITES). Delivery to Bosnia and Herz. is therefore not possible at the moment. )

Kada se sve to ima u vidu, ako kod nas prodaju model koji želiš, kupi ovdje. Više se isplati nego naručivati. Ako ne prodaju kod nas, ili pitaj da ti oni naruče, ili nema ti druge nego individualno naručivati gdje možeš.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#755 Re: gitara&gitaristi

Post by Ommadawn »

Svima koji hoce da kupe gitaru:

P R O B A J T E!!!

For the fuck sake...
User avatar
vicious
Posts: 6826
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#756 Re: gitara&gitaristi

Post by vicious »

Hakiz wrote: Evo ti primjer Ibanez AS73G kod Thomanna košta 394 Eura bez PDV-a. Transport je 40 Eura, to je ukupno 434 Eura. U Amedexu ta gitara košta 975 KM. Dakle, kod nas je skuplja za 105 KM nego da je naručuješ od Thomanna. A ako je preko interneta naručuješ morao bi platiti carinu i PDV, i rizikovati oštećenje u transportu. Uz to, baš tu gitaru i ne možeš individualno kod Thomanna naručiti zbog ekoloških standarda (This product contains materials subject to the convention to protect endangered species (CITES). Delivery to Bosnia and Herz. is therefore not possible at the moment. )

Kada se sve to ima u vidu, ako kod nas prodaju model koji želiš, kupi ovdje. Više se isplati nego naručivati. Ako ne prodaju kod nas, ili pitaj da ti oni naruče, ili nema ti druge nego individualno naručivati gdje možeš.
U principu stoji to što govoriš, ali isto tako ima slučajeva gdje su cijene poprilično niže vani, pa se čovjek baš zamisli... :(

Evo npr. Epiphone Hummingbird Pro u Amedexu košta 823 KM. U Njemačkoj se može naći za 273 eura, što je oko 530 KM :roll:
Musicstore.de naplaćuje dostavu za BiH 30 eura, ali naravno ima tu još carina, pdv... Mislim, ne bih ja nikada tako naručivao gitaru, dok je ne vidim i isprobam, ali eto, ove cijene me baš nerviraju. Kontam kad mi ispadne kakav put u Njemačku da usput odem i kupim gitaru, možda prođem i bez carine. :)
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#757 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Ommadawn wrote:Svima koji hoce da kupe gitaru:

P R O B A J T E!!!

For the fuck sake...
To i ja govorim. Ali, za razliku od sretnika koji žive u državama izbora i izobilja, mnogi ovdje nemaju priliku da probaju.

Lako je Englezu ili Nijemcu otići u drugu državu da proba gitaru koju ne može kupiti u svojoj državi, ili je razlika u cijenama zbog PDV-a tolika da mu se isplati kada mu povratna Ryanair karta zajedno sa transportom gitare u povratku kući košta 50 eura, i to može isti dan i otići i vratiti se, pa je to za cijenu gitare koju kupuje zanemarljiv dodatak. Ali za nas u BiH koji možemo jeftino otputovati direktno na 3 mjesta, a za ostala moramo plaćati karte po 300 i više eura, to je malo veći problem.

I mene uvijek zapanji kada neko kupi cipele, naričito planinarske od kojih mu može zavisiti zdravlje ili život preko interneta bez prethodnog probavanja. Ali onda se sjetim da ovdje imaš izbor između Alpina i McKinley. A to baš i nije neku izbor.

I onda dilema. Rizikovati naručivanjem ili se zadovoljiti onim šta ima ovdje.

Moj zaključak je slijedeći:

Ako se kupuje gitara za amatersko sviranje, derneke, pa i neke manje profi poslove kao što su na primjer povremena svirka u kafani, neobavezni bend koji ponekada dobije neki angažman ili za svirače klasike srednja muzička škola i slično, ovdje ima dovoljno modela koji mogu zadovoljiti te potrebe i to po cijenama zbog kojih se ne isplati putovati negdje vani da se kupuje. Pa se proba u našim radnjama i kupi ono šta odgovara. Ili dobro očuvana polovna.

Kupovanje usput kada se negdje putuje jeste rješenje. Ja sam sebi tako kupio slušalice koje sam htio, na aerodromu između dva leta. Neke prodavnice na nekim aerodromima su iznenađujuće dobro snabdjevene. Treba samo provjeriti ako se putuje avionom da li će smještanje gitare u avion izazvati troškove koji su previsoki, a autobusom ili svojim autom ne bi trebalo biti problema. Osim, naravno, onima kojima (kao meni) je draže dati 300 Eura za dva avionska leta u trajanju od po 1 ili 2 sata, pa i sa presijedanjima i čekanjima na aerodromima, nego 100 Eura za autobuski ili automobilski put od 12 ili 24 sata. Čini mi se da je stupio na snagu propis po kojem se bez carine može uvesti do 300 KM putem pošte i do 600 KM ako se lično unosi. Pa bi i to trebalo pomoći onima koji u BiH lično unose kupljeno.

Ako se kupuje ozbiljna i skupa gitara za ozbiljnu svirku, za posao, onda se troškovi puta da bi se ozbiljna gitara probala i kupila uračunaju u amortizaciju. To je kao kupovanje mašine za firmu, troškovi ne samo same mašine nego i njene kupovine se uračunaju u cijenu proizvoda koji ta mašina pravi. Ili, ako je u pitanju ozbiljan amaterizam, pa svako zadovoljstvo košta. Merak nema cijenu.

Napomena uopšte za razlike u cijenama, ne samo gitara. Nema veze što gitara koja u Njemačkoj košta 270 Eura ovdje košta 400. Stvar je u tome koliko košta onome koji je kupuje. Ako neko putuje u Njemačku iz nekog drugog razloga, pa kupuje gitaru usput, tada je ta razlka u cijeni velika i treba sačekati put da je kupi. Ali, ne putuju svi, tako da onima koji ne putuju preostaje samo da ne razmišljaju o tome koliko nešto košta negdje drugo. Ako im to šta kupuju odgovara, plate koliko košta. Na primjeru tog Epiphonea 270 Eura, plus 30 za transport, plus carina i PDV (ukupno nešto manje od 800 KM), plus rizik od oštećenja u transportu, cijenu te gitare ovdje čini podnošljivom.
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#758 Re: gitara&gitaristi

Post by ja71 »

Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#759 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Da. Marshall je krenuo istim putem pa se mogu kupiti i frižideri sa njihovim logom. https://www.marshall.com/lifestyle/fridges


Gibsonu je to došlo glave. Koliko sam shvatio, vratiće se pravljenju gitara i odustati od ostalog.
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#760 Re: gitara&gitaristi

Post by ja71 »

Hakiz wrote: Koliko sam shvatio, vratiće se pravljenju gitara i odustati od ostalog.
prognoziram da ce ionako preskupi Gibsoni jos vise poskupiti
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#761 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

ja71 wrote:
Hakiz wrote: Koliko sam shvatio, vratiće se pravljenju gitara i odustati od ostalog.
prognoziram da ce ionako preskupi Gibsoni jos vise poskupiti
Onda neka propadnu. Nisu jedini koji prave gitare.
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#762 Re: gitara&gitaristi

Post by bluesjunior »

da se malo uključim,

Carina na električne gitare je po tarifi 0%, međutim da bi bila ta tarifa a ne "opća" (=10% gdje se tarifa niti ne konsultuje) teba angažovati špeditera što povlači dodatni trošak od nekih valjda 50 do 100KM zavisno od špeditera do špeditera. AF73 sam imao (made in Amedex Papagajka), taj (davni) dan su bile 4 iste u radnji i sve 4 su bile stvarno potpuno iste (ukratko perfektne! za te pare je inače teško naći bolju semihollow po meni), ma opet sam žrtvovao dodatnih 20 KM i stavio nove žice na dvije od njih koje su mi se "kao činile" malo bolje, posjedio, naštim'o oktave na sve 4, sviro sviro, da sam znao rezultate unaprijed mogo sam komotno doć u radnju i reć "daj mi af73, žice i futrolu i haj zdrao ha ha, tako da bih af73 i valjda sve iz Artcore serije ja lično sebi naručio i od Thomann.de samo bih onda uključio dodatnih 50,00EUR za PLEK servis (kompjuterizirana mašina za setup pragova/action itd...). Što je za ove Ibaneze najčešće bacanje 50EUR...Opet ne bih drugom preporučio gitaru online, ne zbog toga što nešto na njoj neće valjat( a sigurno se i to dešava) nego više zbog toga što se i savršeno ispravna gitara ne mora sviđat. Imam jednog Lespaul-a (Epiphone) iz thomann.de i hajde osim nekih posebnosti tog modela moglo bi to ići u rangu sa jeftinim Gibsonima (od kojih je ipak osjetno jeftiniji) na kojim čovjek prilično dobro plati logo, ali je setup koji je napravljen u thomman.de vrijedan svakog dinara....neprocjenjiv osjećaj je da nakon prvog vađenja iz kofera, nakon transporta, gitara naštimana, kotirana 100%. Slažem se da je bolje prvo pregledati naše radnje, nije kod nas loša ponuda, niti su cijene loše uopće - čak šta više isti model gitare u Berlinu ili Istanbulu košta osjetno više nego kod nas (imaju oni malo veći PDV, carine su drugačije itd itd) ako su u pitanju gitare koje se uvoze iz USA.

yamaha f310, mislim da se kod nas za te pare ne može naći "svirljivija" gitarica niti među polovnim, nekad davno sam probavao 2 - 3 komada, sad nije baš da nešto impresioniraju tonski al ne bih rekao ni da su loše - za nekog ko hoće "MEHKU" su pravi izbor, nećeš trebat plastične žice (ne znam zaista ni da li postoje za "akustičnu gitaru") - kad sam trebao zaista meke žice na akustičnim gitarama (što je definitvno uvijek tonski kompromis) kupovao sam Martin Silk and Steel sa stringsbymail.com stranice...

Izvinite što napisah referat, drago mi je da postoji ova tema, čitam je kad se sjetim i lijepo je pobjeći od ostalih tema na ovom forumu na jednu ovakvu gdje ljude muče ove lijepe muke....
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#763 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

bluesjunior wrote:da se malo uključim,

Carina na električne gitare je po tarifi 0%, međutim da bi bila ta tarifa a ne "opća" (=10% gdje se tarifa niti ne konsultuje) teba angažovati špeditera što povlači dodatni trošak od nekih valjda 50 do 100KM zavisno od špeditera do špeditera. AF73 sam imao (made in Amedex Papagajka), taj (davni) dan su bile 4 iste u radnji i sve 4 su bile stvarno potpuno iste (ukratko perfektne! za te pare je inače teško naći bolju semihollow po meni), ma opet sam žrtvovao dodatnih 20 KM i stavio nove žice na dvije od njih koje su mi se "kao činile" malo bolje, posjedio, naštim'o oktave na sve 4, sviro sviro, da sam znao rezultate unaprijed mogo sam komotno doć u radnju i reć "daj mi af73, žice i futrolu i haj zdrao ha ha, tako da bih af73 i valjda sve iz Artcore serije ja lično sebi naručio i od Thomann.de samo bih onda uključio dodatnih 50,00EUR za PLEK servis (kompjuterizirana mašina za setup pragova/action itd...). Što je za ove Ibaneze najčešće bacanje 50EUR...Opet ne bih drugom preporučio gitaru online, ne zbog toga što nešto na njoj neće valjat( a sigurno se i to dešava) nego više zbog toga što se i savršeno ispravna gitara ne mora sviđat. Imam jednog Lespaul-a (Epiphone) iz thomann.de i hajde osim nekih posebnosti tog modela moglo bi to ići u rangu sa jeftinim Gibsonima (od kojih je ipak osjetno jeftiniji) na kojim čovjek prilično dobro plati logo, ali je setup koji je napravljen u thomman.de vrijedan svakog dinara....neprocjenjiv osjećaj je da nakon prvog vađenja iz kofera, nakon transporta, gitara naštimana, kotirana 100%. Slažem se da je bolje prvo pregledati naše radnje, nije kod nas loša ponuda, niti su cijene loše uopće - čak šta više isti model gitare u Berlinu ili Istanbulu košta osjetno više nego kod nas (imaju oni malo veći PDV, carine su drugačije itd itd) ako su u pitanju gitare koje se uvoze iz USA.

yamaha f310, mislim da se kod nas za te pare ne može naći "svirljivija" gitarica niti među polovnim, nekad davno sam probavao 2 - 3 komada, sad nije baš da nešto impresioniraju tonski al ne bih rekao ni da su loše - za nekog ko hoće "MEHKU" su pravi izbor, nećeš trebat plastične žice (ne znam zaista ni da li postoje za "akustičnu gitaru") - kad sam trebao zaista meke žice na akustičnim gitarama (što je definitvno uvijek tonski kompromis) kupovao sam Martin Silk and Steel sa stringsbymail.com stranice...

Izvinite što napisah referat, drago mi je da postoji ova tema, čitam je kad se sjetim i lijepo je pobjeći od ostalih tema na ovom forumu na jednu ovakvu gdje ljude muče ove lijepe muke....
Neka posta, korisne informacije imaš.

Što se tiče plastičnih žica na akustičnoj gitari. Već sam ranije pisao, nije nepoznata praksa staviti žice od električne gitare na akustičnu. i to tanje. Pa ako su akustične 10 tvrde, staviti električne 9. Druga opcija je kupiti spravicu za vježbanje jačine prstiju, kao ovu: https://i.ebayimg.com/images/i/27176838 ... -l1000.jpg i povećati snagu u prstima. Onda neće biti problema.
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#764 Re: gitara&gitaristi

Post by bluesjunior »

šta se ovo ušutilo :sad: šta svirate/vježbate?
User avatar
minka2
Posts: 32
Joined: 08/10/2015 21:15

#765 Re: gitara&gitaristi

Post by minka2 »

Pozdrav. Treba mi mala pomoć pri izboru gitare. Želim nabaviti akustičnu pa je pitanje Cort, Fender ili Ibanez? Te tri su mi nekako najpovoljnije, a početnik sam tako da mi i ne treba nešto specijalno. Koja je od njih najkvalitetnija, na kojoj ću najlakše naučiti? I na šta da obratim pažnju pri kupovini? (veličina - kako izabrati)
I pročitala sam neke savjete da je početnicima bolje da uzmu klasičnu umjesto akustične gitare. Pa da li je baš tolika razlika pri sviranju ili?
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#766 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

minka2 wrote:Pozdrav. Treba mi mala pomoć pri izboru gitare. Želim nabaviti akustičnu pa je pitanje Cort, Fender ili Ibanez? Te tri su mi nekako najpovoljnije, a početnik sam tako da mi i ne treba nešto specijalno. Koja je od njih najkvalitetnija, na kojoj ću najlakše naučiti? I na šta da obratim pažnju pri kupovini? (veličina - kako izabrati)
I pročitala sam neke savjete da je početnicima bolje da uzmu klasičnu umjesto akustične gitare. Pa da li je baš tolika razlika pri sviranju ili?
Kod ta tri proizvođača ti je skoro svejedno, ako su iste cijene, gitare bi bile u 5 deka. Ja lično bih prvo probao ibanez jer volim vratove na njihovim gitarama, meni najviše odgovaraju. U svakom slučaju moraš probati gitaru. Vidjeti da li ti je prevelika, premala, predebela, pretanka. Mala osoba sa kratkim rukama će imati problem da svira jumbo ili dreadnought tipove gitara na primjer.

Ja bih izbjegavao gitare od laminiranog (ljepljenog) drveta, tražio bih gitaru od pravog punog drveta. Da gornja, rezonantna, ploča bude od smreke ili javora. Osim ako ćeš početnu gitaru brzo mijenjati za napredniju, u tom slučaju ti je maltene svejedno. Ali, udobnost ti je važna, pa makar gitara bila od plastike.

Dakle, gitara ti treba biti udobna. Da i lijevom i desnom rukom možeš bez napora dohvatiti sve dijelove gitare koje moraš dohvatiti u svranju. Vrat treba biti takav da ti ruka lako klizi po njemu, da možeš lako pritisnuti žice i dohvatiti prstima odgovarajuće pragove kada pravilno držiš gitaru i postaviš ruku na vrat, da ti nije ni predebeo ni pretanak niti preširok ili preuzak (od ivice do ivice vrata). I pazi da žice nisu previše udaljene od vrata. Ako su žice udaljene od vrata na primjer 1 cm, nema šanse da takvu gitaru sviraš ne udobno, nego nećeš je svirati nikako. Ako su preblizu, ne valja ni to jer će "zvoniti" (udarati u okolne pragove u odnosu na prag na kojem pritišćeš žicu i stvarati zujanje).

Ukratko, u prodavnici probaj nekoliko gitara iz užeg izbora, i ona koja ti najbolje "legne" koja ti izgleda najprirodnije, najudobnije kada je pokušaš svirati, nju kupi.

Početnicima se predlažu klasične gitare zato što klasične gitare koriste plastične žice, dok akustične gitare koriste metalne žice. Ljudima koji nisu prije svirali žičane instrumente, jagodice na prstima su mekane. Pritiskanje metalnih žica sa mekanim jagodicama boli. Često jagodice krvare. To traje mjesecima, sve dok jagodice ne otvrdnu, dok se ne stvori sloj deblje neosjetljive kože na jagodicama. Plastične žice ne bole toliko i početnicima je lakše, manje bolno, svirati sa plastičnim žicama. To je razlog.

Ako baš želiš početi sa akustičnom gitarom, a ne možeš podnijeti bol sa standardnim metalnim žicama za akustičnu gitaru, možeš uraditi sljedeće (na ovoj temi sam o tome već pisao): Probaj umjesto žica za akustičnu gitaru, na instrument stavi žice za električnu gitaru. Tanje od standradnih za tu gitaru ako treba. Žice za električnu gitaru čak i kada su iste debljine kao žice za akustičnu, lakše je svirati.

Ako je standardna debljina žica "desetka", možeš probati sa "devetkama" ili čak i "osmicama". Ako ne znaš ove termine, ukratko "desetka" znači da je najtanja žica u kompletu debljine 0,01 inč, pa progresivno od 2. do 6. žice su deblje. U kompletu "osmica" najtanja žica je debljine 0,008 inča, pa je i druga žica tanja od druge žice iz kompleta "desetki", treća "osmica" tanja od treće "desetke" itd. Više o žicama: https://en.wikipedia.org/wiki/String_(music)

Samo pazi, ako mijenjaš debljinu žica, moraš prilagoditi gitaru. To ti mogu uraditi u prodavnici, trebalo bi da mogu. Stvar je u tome da u vratovima akustičnih gitara postoji čelična šipka koja služi da se namjesti zakrivljeniost vrata (ne, vratovi gitara nisu ravni, malo su krivi i takvi moraju biti, pogledaj pažlivo vrat svake gitare sa strane i vidjećeš da je malo kriv). Neću ulaziti u detalje, dugačka je to priča, ako te interesuje potraži na internetu "truss rod adjusting" pa ćeš naučiti o čemu se radi. Uglavnom, ako su na gitari žice "desetke", proizvođač je namjestio vrat za te žice. Ako staviš tanje ili deblje žice na gitaru, može doći do problema u sviranju, najčešće već spomenuto "zujanje" žica o pragove. Tada se zakrivljenost vrata gitare more prilagoditi za debljinu novih žica.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#767 Re: gitara&gitaristi

Post by Ommadawn »

Ja kad sam kupovao zadnju gitaru birao sam između Fendera, Ibaneza i Yamahe. Probao sve tri a prodavac dođe sa Cortom za koji sam do tada samo čuo i nisam pridavao mnogo pažnje. Probam Cort, svidi mi se i kupim ga. I to mi je gitara koja mi je najbolje legla.

Svojoj kćerki sam kupio neku bezveze početničku gitaru za neke smiješne pare. Dakle plastične žice, manje tijelo. Ta gitara je fantastična za svirati, pogotovo ako udaraš prstima - dakle ne koristiš trzalicu.

Probaj koja ti je najbolja!
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#768 Re: gitara&gitaristi

Post by r_faruk »

Ommadawn wrote:Ja kad sam kupovao zadnju gitaru birao sam između Fendera, Ibaneza i Yamahe. Probao sve tri a prodavac dođe sa Cortom za koji sam do tada samo čuo i nisam pridavao mnogo pažnje. Probam Cort, svidi mi se i kupim ga. I to mi je gitara koja mi je najbolje legla.

Svojoj kćerki sam kupio neku bezveze početničku gitaru za neke smiješne pare. Dakle plastične žice, manje tijelo. Ta gitara je fantastična za svirati, pogotovo ako udaraš prstima - dakle ne koristiš trzalicu.

Probaj koja ti je najbolja!
kojeg corta si uzeo? ja trazim sebi akustaru ali nisam jos naisao na nesto sto mi se dopada.
minka2 wrote:Pozdrav. Treba mi mala pomoć pri izboru gitare. Želim nabaviti akustičnu pa je pitanje Cort, Fender ili Ibanez? Te tri su mi nekako najpovoljnije, a početnik sam tako da mi i ne treba nešto specijalno. Koja je od njih najkvalitetnija, na kojoj ću najlakše naučiti? I na šta da obratim pažnju pri kupovini? (veličina - kako izabrati)
I pročitala sam neke savjete da je početnicima bolje da uzmu klasičnu umjesto akustične gitare. Pa da li je baš tolika razlika pri sviranju ili?
mora li biti neka od ove tri gitare? i koliko novca planiras izdvojiti. ja imam La patrie etude by godin. razmisljam o prodaji... ukoliko se odlucis za klasicnu gitaru.
(to je ovaj model)
a na linku ispod je moja gitara... doduse zvuk je sniman laptopom...

https://www.youtube.com/watch?v=r_ysRgC6hvM
https://www.youtube.com/watch?v=ASU9jdL9694

a generalno je tesko preporuciti nekome gitaru, oblik, vrat, zvuk..... ja sam uvijek za opciju kupovine kvalitetnijeg prvog instrumenta jer ti se sviranje moze ogaditi ako naletis na veslo od gitare na pocetku.... a ako vidis da te ne drzi zelja za sviranjem uvijek je mozes prodati....


takodjer, ako neko od forumasa prodaje neku dobru akustaru, musterija sam :)
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#770 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

r_faruk wrote:
kojeg corta si uzeo? ja trazim sebi akustaru ali nisam jos naisao na nesto sto mi se dopada.
Pa, ako se ne možeš sam odlučiti, ideš na sigurno: http://www.brothers-music.com/web/produ ... sa-koferom

ili za 12-sterac http://www.brothers-music.com/web/produ ... cna-gitara
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#771 Re: gitara&gitaristi

Post by r_faruk »

bluesjunior wrote:probajte ovo...http://artist.ba/mex/artikal.php?art=7766
svratim povremeno do artista, ali rijetko kada imaju onih gitara sa njihove stranice tu u prodavnici. zadnje sto sam probao je bio Blade, ali mi se nije svidio, a ovaj martin.... prosli automobil sam prodao za 3500KM :) ipak bih isao do nekih 1000KM, plus minus 200KM.....
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#772 Re: gitara&gitaristi

Post by agent_zero »

minka2 wrote:Pozdrav. Treba mi mala pomoć pri izboru gitare. Želim nabaviti akustičnu pa je pitanje Cort, Fender ili Ibanez? Te tri su mi nekako najpovoljnije, a početnik sam tako da mi i ne treba nešto specijalno. Koja je od njih najkvalitetnija, na kojoj ću najlakše naučiti? I na šta da obratim pažnju pri kupovini? (veličina - kako izabrati)
I pročitala sam neke savjete da je početnicima bolje da uzmu klasičnu umjesto akustične gitare. Pa da li je baš tolika razlika pri sviranju ili?
Ja koliko znam, danas jedino Cort i Ibanez prave gornju ploču od punog drveta u ovim budžet verzijama gitara. Ne znam možda i poneki Washburn.

Cort je dosta hvaljena gitara, pa eto neka ti ona bude početna osnova.
Last edited by agent_zero on 22/10/2018 10:15, edited 1 time in total.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#773 Re: gitara&gitaristi

Post by agent_zero »

Hakiz wrote:
Samo pazi, ako mijenjaš debljinu žica, moraš prilagoditi gitaru. To ti mogu uraditi u prodavnici, trebalo bi da mogu. Stvar je u tome da u vratovima akustičnih gitara postoji čelična šipka koja služi da se namjesti zakrivljeniost vrata (ne, vratovi gitara nisu ravni, malo su krivi i takvi moraju biti, pogledaj pažlivo vrat svake gitare sa strane i vidjećeš da je malo kriv). Neću ulaziti u detalje, dugačka je to priča, ako te interesuje potraži na internetu "truss rod adjusting" pa ćeš naučiti o čemu se radi. Uglavnom, ako su na gitari žice "desetke", proizvođač je namjestio vrat za te žice. Ako staviš tanje ili deblje žice na gitaru, može doći do problema u sviranju, najčešće već spomenuto "zujanje" žica o pragove. Tada se zakrivljenost vrata gitare more prilagoditi za debljinu novih žica.
E to je mene uvijek u raznorazne dileme i razmišljanja dovodilo :)

Jeli zaista vrat ne smije biti prav i koliko treba biti konkavan na klasičnim, koliko na akustičnim, a koliko na električnim gitarama? I koji je odnos "konkavnosti" u odnosu na debljinu žica i stil koji se preferira svirati?
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#774 Re: gitara&gitaristi

Post by Ommadawn »

agent_zero wrote:
minka2 wrote:Pozdrav. Treba mi mala pomoć pri izboru gitare. Želim nabaviti akustičnu pa je pitanje Cort, Fender ili Ibanez? Te tri su mi nekako najpovoljnije, a početnik sam tako da mi i ne treba nešto specijalno. Koja je od njih najkvalitetnija, na kojoj ću najlakše naučiti? I na šta da obratim pažnju pri kupovini? (veličina - kako izabrati)
I pročitala sam neke savjete da je početnicima bolje da uzmu klasičnu umjesto akustične gitare. Pa da li je baš tolika razlika pri sviranju ili?
Ja koliko znam, danas jedino Cort i Ibanez prave gornju ploču od punog drveta u ovim budžet verzijama gitara. Ne znam možda i poneki Washburn.

Cort je dosta hvaljena gitara, pa eto neka ti ona bude početna osnova.
Ja imam Cort - za svaku pohvalu. Pravo dobra gitara.
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#775 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

agent_zero wrote:
Hakiz wrote:
Samo pazi, ako mijenjaš debljinu žica, moraš prilagoditi gitaru. To ti mogu uraditi u prodavnici, trebalo bi da mogu. Stvar je u tome da u vratovima akustičnih gitara postoji čelična šipka koja služi da se namjesti zakrivljeniost vrata (ne, vratovi gitara nisu ravni, malo su krivi i takvi moraju biti, pogledaj pažlivo vrat svake gitare sa strane i vidjećeš da je malo kriv). Neću ulaziti u detalje, dugačka je to priča, ako te interesuje potraži na internetu "truss rod adjusting" pa ćeš naučiti o čemu se radi. Uglavnom, ako su na gitari žice "desetke", proizvođač je namjestio vrat za te žice. Ako staviš tanje ili deblje žice na gitaru, može doći do problema u sviranju, najčešće već spomenuto "zujanje" žica o pragove. Tada se zakrivljenost vrata gitare more prilagoditi za debljinu novih žica.
E to je mene uvijek u raznorazne dileme i razmišljanja dovodilo :)

Jeli zaista vrat ne smije biti prav i koliko treba biti konkavan na klasičnim, koliko na akustičnim, a koliko na električnim gitarama? I koji je odnos "konkavnosti" u odnosu na debljinu žica i stil koji se preferira svirati?
Vrat ne smije biti prav jer nema šanse da sviraš a da žice ne stružu od pragove. Jedini način da vrat buda prav je taj da vrat u odnosu na tijelo se montira pod velikim uglom. A tada će ti žice na primjer na 10. pragu biti udaljene od vrata 5 cm, to jeste nemoguće je svirati.

Za stil ti je bitno koliko su žice blizu vratu, ne koliko je vrat zakrivljen. To se reguliše dizanjem i spuštanjem žica na sedlu i kobilici, ne zakrivljenošću vrata. Isto tako je bitna širina vrata. Debljina vrata takođe, ali širina posebno. Nekada je bolje da su žice što udaljenije jedna od druge, pa ćeš tražiti gitaru sa širokim vratom, u suprotnom sa uskim. Ako sviraš klasičnu i flamenko gitaru to jeste dakle gitaru koja imaju ravan fingerboard (ploča gdje su pragovi je ravna, sve žice ru u istom nivou, nema luk kao kod električnih i akustičnih gitara , gitaru držiš u klasičnoj školskoj pozi ili visoko na tijelu, imaš kratke pa i deblje prste, koristiš puno barre hvatove (prvi prst, kažiprst, pritisne sve žice, recimo kao akord F), onda ti je deblji i širi vrat OK. Ako umjesto barre hvatova te akorde hvataš kao Hendrix (palcem pritišćeš deblje 2 ili 3 žice) i gitaru držiš nisko rokersko-folerski (stojiš a gitara ti maltene na koljenima), onda ti je tanji i uži vrat lakši za svirati.

Ovo je luk vrata/fingerboarda električne i akustične gitare:

Image

Kod klasične i flamenko gitare tog luka nema, fingerboard je ravan.

A luk je različita stvar od zakrivljenosti vrata o kojoj mi sada pričamo a koja je u stvari ovo:

Image


Ukratko za zakrivljenost vrata i električne i akustične gitare: Naštimaj gitaru. Stavi kapodaster na 1. prag. Pritisni E6 žicu na 12. pragu. Namjesti zakrivljenost vrata tako da na 7. pragu udaljenost od dna žice od vrha praga bude 0,4-0,5 mm. Ponovo naštimaj gitaru. Ako i dalje bude zujanja pragova itd, ponavljaj postupak dok ne prestane. Ako nikako ne možeš namjestiti, idi majstoru da struže ili mijenja pragove, tada je problem u pragovima, ne u zakrivljenosti vrata.

Imaš dobre savjete na youtubeu. Na primjer:



Udaljenost žica od fingerboarda koja je bitna za brzinu sviranja se reguliše kod različitih gitara u zavisnosti od kontrukcije, kod Stratocastera ovako:



Kod akustične gitare se za to mora odljepljivati sedlo sa tijela i skidati koblica sa vrata pa stavljati "pliće" sedlo i niža kobilica.

Nadam se da ti je ovo pomoglo.
Post Reply