gitara&gitaristi

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply

moj izbor

fender
85
43%
gibson
65
33%
ostalo
46
23%
 
Total votes: 196

epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#926 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

sikstinajn wrote: 05/06/2022 00:12
epik wrote: 05/06/2022 00:03
Zaljepljena... Ok je... Ali brate ubise nas Kinezi sa ovim... Mislim fakat bezvrijedna gitara... Kvalitetnija je SX koju imam... Imam I klasicnu spanska, malo joj je uzi vrat, vrlo ugodna za svirati
osmislio sam jednu dobru stvar za koju mislim da je jako dobra ali treba neko ko kvalitetnije svira od mene pa ću ti je poslati da ti probaš-ako imaš vremena a i zanima me kako zvuči u izvedbi odličnog gitariste kao što si ti :)
svi kažu da je extra.
Posalji
sikstinajn
Posts: 1437
Joined: 15/01/2017 19:21

#927 Re: gitara&gitaristi

Post by sikstinajn »

epik wrote: 05/06/2022 00:36
Posalji
hoću u dogledno vrijeme.
u tvojim će rukama zablistati ko zvijezda danica na nebesima. :D

ritam ti je ovaj kao na početku ove pjesme a i akordi su identični. Am F G (u refrenu E-Am)
melodija je drugačija.
ako imaš vremena i volje vježbaj dok ne stigne pošiljka :)
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#928 Re: gitara&gitaristi

Post by milojicabrzi »

Nisam gitarista, sviram bubanj, ali meni su top gitaristi ljudi prije svega dobrih ideja, solidne tehnike, ne mora virtuozne i što je najvažnije za svakog instrumentalistu-disciplinovane sujete, slušati zvuk benda u totalu, slušati sve instrumente, balans zvuka itd.

Jedni od jačih, Dragan Gužvan iz Atomskog skloništa, Anton iz Brejkersa itd. Dobar omjer ideje, tehnike i onoga što gitara treba biti...

Eto, tako otprilike mi koji nismo gitaristi, to gledamo :)
daario naharis
Posts: 597
Joined: 17/06/2015 19:42

#929 Re: gitara&gitaristi

Post by daario naharis »

Sta je sa Gilmour-om? :D
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#930 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

milojicabrzi wrote: 05/06/2022 15:48 Nisam gitarista, sviram bubanj, ali meni su top gitaristi ljudi prije svega dobrih ideja, solidne tehnike, ne mora virtuozne i što je najvažnije za svakog instrumentalistu-disciplinovane sujete, slušati zvuk benda u totalu, slušati sve instrumente, balans zvuka itd.

Jedni od jačih, Dragan Gužvan iz Atomskog skloništa, Anton iz Brejkersa itd. Dobar omjer ideje, tehnike i onoga što gitara treba biti...

Eto, tako otprilike mi koji nismo gitaristi, to gledamo :)
Ja sviram gitaru i mogu se sloziti sa ovim. :thumbup:
Svaka cast Satrianiju, Stevie Vayu i slicnima, ali je puno ljepse slusati one koji znaju smisliti dobar solo i dobro ga iskombinovati sa ostatkom nego ove tehnicare.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#931 Re: gitara&gitaristi

Post by Ommadawn »

Ateista wrote: 06/06/2022 11:11
milojicabrzi wrote: 05/06/2022 15:48 Nisam gitarista, sviram bubanj, ali meni su top gitaristi ljudi prije svega dobrih ideja, solidne tehnike, ne mora virtuozne i što je najvažnije za svakog instrumentalistu-disciplinovane sujete, slušati zvuk benda u totalu, slušati sve instrumente, balans zvuka itd.

Jedni od jačih, Dragan Gužvan iz Atomskog skloništa, Anton iz Brejkersa itd. Dobar omjer ideje, tehnike i onoga što gitara treba biti...

Eto, tako otprilike mi koji nismo gitaristi, to gledamo :)
Ja sviram gitaru i mogu se sloziti sa ovim. :thumbup:
Svaka cast Satrianiju, Stevie Vayu i slicnima, ali je puno ljepse slusati one koji znaju smisliti dobar solo i dobro ga iskombinovati sa ostatkom nego ove tehnicare.
Kao što je moj prijatelj muzičar (inače bubnjar ali i klavijaturista) rekao “Nije bitno kako brzo soliraš nego kako dobro to zvuči”.

Jedan švedski gitarista Pygge (svirao u progrock-jazz-fusion bendu Kornet) je bio pravi virtouz na gitari. Zvučalo je to pravo dobro, pronađite album “Fritt fall (u prevodu slobodan pad)” od tog benda i ne vjerujem da ćete ostati ravnodušni.
Međutim, jedne prilike sjedi on s gitarom s jednim drugim švedskim gitaristom koji svira blues i nakon svirke mu reče “Svaka ti čast, ovo zvuči fantastično. Samo ja ne znam tako
polako svirati”.
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#932 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

:lol:
Ommadawn wrote: 06/06/2022 12:08
Ateista wrote: 06/06/2022 11:11
Ja sviram gitaru i mogu se sloziti sa ovim. :thumbup:
Svaka cast Satrianiju, Stevie Vayu i slicnima, ali je puno ljepse slusati one koji znaju smisliti dobar solo i dobro ga iskombinovati sa ostatkom nego ove tehnicare.
Kao što je moj prijatelj muzičar (inače bubnjar ali i klavijaturista) rekao “Nije bitno kako brzo soliraš nego kako dobro to zvuči”.

Jedan švedski gitarista Pygge (svirao u progrock-jazz-fusion bendu Kornet) je bio pravi virtouz na gitari. Zvučalo je to pravo dobro, pronađite album “Fritt fall (u prevodu slobodan pad)” od tog benda i ne vjerujem da ćete ostati ravnodušni.
Međutim, jedne prilike sjedi on s gitarom s jednim drugim švedskim gitaristom koji svira blues i nakon svirke mu reče “Svaka ti čast, ovo zvuči fantastično. Samo ja ne znam tako
polako svirati”.
Ma ja, oni koji previse vjezbaju tehniku dodju do toga da ne znaju polako i sa osjecajem sviraju, sve im se svodi na to da nesto ubrzaju, uvijek ih vuce na to. BB king je u jednom jedinom tonu znao unijeti vise emocije nego neki tehnicari u cijelom solu.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#933 Re: gitara&gitaristi

Post by Ommadawn »

Ateista wrote: 06/06/2022 12:31 :lol:
Ommadawn wrote: 06/06/2022 12:08

Kao što je moj prijatelj muzičar (inače bubnjar ali i klavijaturista) rekao “Nije bitno kako brzo soliraš nego kako dobro to zvuči”.

Jedan švedski gitarista Pygge (svirao u progrock-jazz-fusion bendu Kornet) je bio pravi virtouz na gitari. Zvučalo je to pravo dobro, pronađite album “Fritt fall (u prevodu slobodan pad)” od tog benda i ne vjerujem da ćete ostati ravnodušni.
Međutim, jedne prilike sjedi on s gitarom s jednim drugim švedskim gitaristom koji svira blues i nakon svirke mu reče “Svaka ti čast, ovo zvuči fantastično. Samo ja ne znam tako
polako svirati”.
Ma ja, oni koji previse vjezbaju tehniku dodju do toga da ne znaju polako i sa osjecajem sviraju, sve im se svodi na to da nesto ubrzaju, uvijek ih vuce na to. BB king je u jednom jedinom tonu znao unijeti vise emocije nego neki tehnicari u cijelom solu.
Ja sam dok sam bio mlađi sam mislio da je Točak bogotackraljšahcar.
I onda me jaran zovne i veli “je li ima ijedna Točkova solaža da je bolja od Bodine Plime?”.
Kad fakat.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#934 Re: gitara&gitaristi

Post by agent_zero »

Ekipa, na nekoj od prethodnih stranica sam čitao da ste pisali na temu kupovine gitare u inostranstvu, i tu je par vas navelo da nema carine na gitare.

Ja sam naručio gitaru preko web shopa jedne firme u Hrvatskoj, gitara je stigla na carinsku ispostavu dole na aerodromu valjda i pretpostavljam da čeka pregled.

Eh, ono što niste pisali, a što mene zanima (a pitao sam i na drugoj temi danas i nisam dobio odgovor), trebam li ja šta činiti/intervenisati dok je dole na carinskom pregledu, u smislu da me ne zavale i napišu mi carinu?
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#935 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

agent_zero wrote: 21/06/2022 22:23 Ekipa, na nekoj od prethodnih stranica sam čitao da ste pisali na temu kupovine gitare u inostranstvu, i tu je par vas navelo da nema carine na gitare.

Ja sam naručio gitaru preko web shopa jedne firme u Hrvatskoj, gitara je stigla na carinsku ispostavu dole na aerodromu valjda i pretpostavljam da čeka pregled.

Eh, ono što niste pisali, a što mene zanima (a pitao sam i na drugoj temi danas i nisam dobio odgovor), trebam li ja šta činiti/intervenisati dok je dole na carinskom pregledu, u smislu da me ne zavale i napišu mi carinu?
Ne placa se carina ali se placa pdv ako je vrijednost preko 300KM i carinski pregled 10-tak KM.
Ne znam za to, ali sumnjam da mozes ti sta uraditi, ako ima racun trebali bi po njemu obracunati osim ako im ne bude sumnjiva vrijednost pa da traze kataloski (sta jedan carinik zna o gitarama :lol: ) ili mogu traziti da im posaljes racun, sve zavisi na koga naletis i kako je raspolozen.
Meni su jednu gitaru odoka procijenili, pojma nemam na osnovu cega ali u odnosu na ono sto sam trebao i bio spreman platiti bilo je 4-5 puta manje, nisam dobio nikakvu potvrdu kako su procijenili i slicno, samo papir rukom napisano koliko treba pdv-a platiti, ja se samo usutio i platio, nisam se zalio. :D

Mislim da ako ti procijene previse da se imas pravo zaliti i priloziti racun.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14578
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#936 Re: gitara&gitaristi

Post by DaysleepeR »

Bez obzira što nema carine, gitara i dalje mora proći kroz carinu da bi bila oslobođena od iste.
Ne smije ti, niti će na foru obračunati carinu, jer je carina na instrumente 0%.
Ono što će ti obračunati, a i to carina radi, to je PDV.
U carinsku osnovicu ulazi i poštarina, tako da sve preko 300 KM podliježe plaćanju PDV-a i ostalih propratnih troškova.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#937 Re: gitara&gitaristi

Post by agent_zero »

Ja sam prije narudžbe gledao propise, i ima nova odluka o carinskim tarifama za 2022. godinu gdje i dalje na, konkretno, gitare stoji da je carinska tarifa na gitare iz EU 0%. PDV mi nije sporan, to sam znao da se plaća.

Međutim, šta mi je bacilo kosku jeste da sam jučer zvao info broj od UIO i tamo mi dadoše generički odgovor, do 300km nema carine i poreza, preko 300km se plaća i carina i porez. Ja im kažem da je po važećem proprisu za gitare iz EU carinska tarifa 0% i dobijem odgovor kao da je bolje da se informišem kod lokalne carinske ispostave i pošte.

Kad mi na info broju daju ovakav odgovor, ne želim da mi neki uhljeb dole na carinskom pregledu opali carinu, a ne poznaje propis. Zato sam i pitao trebam li ih zvati, provjeriti, intervenisati :) ili da pustim da odrade svoje?
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#938 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

Mislim da je to bio univerzalni odgovor da roba vrijednosti do 300KM ne podlijeze carinjenju a preko toga podlijeze, ali opet zavisi od vrste robe, na muzicke instrumente nema carine i to oni koji pregledaju dobro znaju, sumnjam da ce po tom pitanju nesto zajebati, prije da ce ako naletis na budalu obracunati vecu vrijednowt da platis vise pdv-a ali za sve neregularnosti sigurno ima mogucnost zalbe.
User avatar
fwh
Posts: 463
Joined: 31/08/2009 11:29
Location: ...podno planine Nizbrdice

#939 Re: gitara&gitaristi

Post by fwh »

Ateista wrote: 22/06/2022 08:25
agent_zero wrote: 21/06/2022 22:23 Ekipa, na nekoj od prethodnih stranica sam čitao da ste pisali na temu kupovine gitare u inostranstvu, i tu je par vas navelo da nema carine na gitare.

Ja sam naručio gitaru preko web shopa jedne firme u Hrvatskoj, gitara je stigla na carinsku ispostavu dole na aerodromu valjda i pretpostavljam da čeka pregled.

Eh, ono što niste pisali, a što mene zanima (a pitao sam i na drugoj temi danas i nisam dobio odgovor), trebam li ja šta činiti/intervenisati dok je dole na carinskom pregledu, u smislu da me ne zavale i napišu mi carinu?
Ne placa se carina ali se placa pdv ako je vrijednost preko 300KM i carinski pregled 10-tak KM.
Ne znam za to, ali sumnjam da mozes ti sta uraditi, ako ima racun trebali bi po njemu obracunati osim ako im ne bude sumnjiva vrijednost pa da traze kataloski (sta jedan carinik zna o gitarama :lol: ) ili mogu traziti da im posaljes racun, sve zavisi na koga naletis i kako je raspolozen.
Meni su jednu gitaru odoka procijenili, pojma nemam na osnovu cega ali u odnosu na ono sto sam trebao i bio spreman platiti bilo je 4-5 puta manje, nisam dobio nikakvu potvrdu kako su procijenili i slicno, samo papir rukom napisano koliko treba pdv-a platiti, ja se samo usutio i platio, nisam se zalio. :D

Mislim da ako ti procijene previse da se imas pravo zaliti i priloziti racun.
Prije desetak godina ja naručio iz Thomann-a neki bundle el.git-pojačalo-kabal-torba-stalak - nešto sa šipingom bila 110€ faktura Zove me carinik/procjenjitelj, ka'e - šta je ovo, rekoh to-i-to, jeftino je ovo. Pa ja sam i tražio da bude jeftino.
Kasnije sam prostudirao da imaju diskreciono pravo, ukoliko roba ne odgovara fakturnoj vrijednosti, da vrše procjenu vrijednosti i to onda bude carinska osnova i osnova za obračun PDV-a
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#940 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

fwh wrote: 22/06/2022 12:24
Ateista wrote: 22/06/2022 08:25
Ne placa se carina ali se placa pdv ako je vrijednost preko 300KM i carinski pregled 10-tak KM.
Ne znam za to, ali sumnjam da mozes ti sta uraditi, ako ima racun trebali bi po njemu obracunati osim ako im ne bude sumnjiva vrijednost pa da traze kataloski (sta jedan carinik zna o gitarama :lol: ) ili mogu traziti da im posaljes racun, sve zavisi na koga naletis i kako je raspolozen.
Meni su jednu gitaru odoka procijenili, pojma nemam na osnovu cega ali u odnosu na ono sto sam trebao i bio spreman platiti bilo je 4-5 puta manje, nisam dobio nikakvu potvrdu kako su procijenili i slicno, samo papir rukom napisano koliko treba pdv-a platiti, ja se samo usutio i platio, nisam se zalio. :D

Mislim da ako ti procijene previse da se imas pravo zaliti i priloziti racun.
Prije desetak godina ja naručio iz Thomann-a neki bundle el.git-pojačalo-kabal-torba-stalak - nešto sa šipingom bila 110€ faktura Zove me carinik/procjenjitelj, ka'e - šta je ovo, rekoh to-i-to, jeftino je ovo. Pa ja sam i tražio da bude jeftino.
Kasnije sam prostudirao da imaju diskreciono pravo, ukoliko roba ne odgovara fakturnoj vrijednosti, da vrše procjenu vrijednosti i to onda bude carinska osnova i osnova za obračun PDV-a
Da, imaju pravo na to. Jesu li ti na kraju obracunali vecu vrijednost od fakturisane ili su priznali fakturu?
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14578
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#941 Re: gitara&gitaristi

Post by DaysleepeR »

agent_zero wrote: 22/06/2022 08:33 Ja sam prije narudžbe gledao propise, i ima nova odluka o carinskim tarifama za 2022. godinu gdje i dalje na, konkretno, gitare stoji da je carinska tarifa na gitare iz EU 0%. PDV mi nije sporan, to sam znao da se plaća.

Međutim, šta mi je bacilo kosku jeste da sam jučer zvao info broj od UIO i tamo mi dadoše generički odgovor, do 300km nema carine i poreza, preko 300km se plaća i carina i porez. Ja im kažem da je po važećem proprisu za gitare iz EU carinska tarifa 0% i dobijem odgovor kao da je bolje da se informišem kod lokalne carinske ispostave i pošte.

Kad mi na info broju daju ovakav odgovor, ne želim da mi neki uhljeb dole na carinskom pregledu opali carinu, a ne poznaje propis. Zato sam i pitao trebam li ih zvati, provjeriti, intervenisati :) ili da pustim da odrade svoje?
koliko god da je naše nepovjerenje u državu, carinski službenik ne smije naplatiti carinu tamo gdje je nema u zakonu.
može osporiti vrijednost fakture, samo ako nemaš dokaz o plaćanju tipa paypal, swift, i sl, i to se uglavnom dešava za polovnu robu tipa automobili, motocikli i sl.
za novu robu iz zvanične prodavnice se uvijek prihvata faktura.
User avatar
fwh
Posts: 463
Joined: 31/08/2009 11:29
Location: ...podno planine Nizbrdice

#942 Re: gitara&gitaristi

Post by fwh »

Ateista wrote: 22/06/2022 12:37
fwh wrote: 22/06/2022 12:24

Prije desetak godina ja naručio iz Thomann-a neki bundle el.git-pojačalo-kabal-torba-stalak - nešto sa šipingom bila 110€ faktura Zove me carinik/procjenjitelj, ka'e - šta je ovo, rekoh to-i-to, jeftino je ovo. Pa ja sam i tražio da bude jeftino.
Kasnije sam prostudirao da imaju diskreciono pravo, ukoliko roba ne odgovara fakturnoj vrijednosti, da vrše procjenu vrijednosti i to onda bude carinska osnova i osnova za obračun PDV-a
Da, imaju pravo na to. Jesu li ti na kraju obracunali vecu vrijednost od fakturisane ili su priznali fakturu?
kaže meni ovdje inspektor taj-i-taj i ovamo je rekoh - inspektor, imate originalnu fakturu uz robu, imate dobavljača, imate kataloške brojeve pa provjerite. Obračunali su po fakturi. :-D
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#943 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

fwh wrote: 22/06/2022 15:00
Ateista wrote: 22/06/2022 12:37
Da, imaju pravo na to. Jesu li ti na kraju obracunali vecu vrijednost od fakturisane ili su priznali fakturu?
kaže meni ovdje inspektor taj-i-taj i ovamo je rekoh - inspektor, imate originalnu fakturu uz robu, imate dobavljača, imate kataloške brojeve pa provjerite. Obračunali su po fakturi. :-D
:thumbup: Dobro je, treba se postaviti u takvim situacijama, nekad probaju na foru ali kad vide da je neko spreman onda odustanu.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#944 Re: gitara&gitaristi

Post by agent_zero »

Narode, sorry što vam tek sad odgovoaram, naime bio sam na neopravdanom službenom putu u Banovićima.

Elem, prošlo je sve bolje nego što sam i mislio! Naravno, nije bilo carine, a nisu mi ni PDV naplatili :D

Jedino su mi oni šalterski pakaši na pošti uzeli 9KM.
User avatar
vicious
Posts: 6862
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#945 Re: gitara&gitaristi

Post by vicious »

agent_zero wrote: 06/07/2022 12:32 Narode, sorry što vam tek sad odgovoaram, naime bio sam na neopravdanom službenom putu u Banovićima.

Elem, prošlo je sve bolje nego što sam i mislio! Naravno, nije bilo carine, a nisu mi ni PDV naplatili :D

Jedino su mi oni šalterski pakaši na pošti uzeli 9KM.
Odlično :thumbup:
Iz kojeg shopa si narucivao, kako je bila upakovana?
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#946 Re: gitara&gitaristi

Post by agent_zero »

vicious wrote: 06/07/2022 12:35
agent_zero wrote: 06/07/2022 12:32 Narode, sorry što vam tek sad odgovoaram, naime bio sam na neopravdanom službenom putu u Banovićima.

Elem, prošlo je sve bolje nego što sam i mislio! Naravno, nije bilo carine, a nisu mi ni PDV naplatili :D

Jedino su mi oni šalterski pakaši na pošti uzeli 9KM.
Odlično :thumbup:
Iz kojeg shopa si narucivao, kako je bila upakovana?
Sa hrvatskog Euro Unit webshopa, upakovano bezprijekorno, duple kartonske kutije sa unutrašnjim pojačanjem.
daario naharis
Posts: 597
Joined: 17/06/2015 19:42

#947 Re: gitara&gitaristi

Post by daario naharis »

Da li mi mozete preporuciti nekoga da mi mi malo osvjezi strat?

Generalno bi mi trebalo da pogleda da li je sve uredu sa pragovima, tremolom i sve sto uz to ide. Naravno, da mi uradi poslije toga cijeli setup gitare sa novim zicama. Nemam dovoljno znanja ni alata da to sam radim a gitara nije bas u najboljoj kondiciji.

Hvala...
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#948 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

daario naharis wrote: 25/08/2022 09:44 Da li mi mozete preporuciti nekoga da mi mi malo osvjezi strat?

Generalno bi mi trebalo da pogleda da li je sve uredu sa pragovima, tremolom i sve sto uz to ide. Naravno, da mi uradi poslije toga cijeli setup gitare sa novim zicama. Nemam dovoljno znanja ni alata da to sam radim a gitara nije bas u najboljoj kondiciji.

Hvala...
Mirza Kovacevic iz travnika je jedini koji mi pada na pamet, samo sto nisam siguran da li jos radi te sitne stvari, prije koju godinu mi je radio nesto na jednoj gitari ali cini mi se rece da se prebacio samo na izradu gitara za njemacko trziste.

Ja sam u zadnje vrijeme poceo skoro sve sam sebi raditi - brusenje pragova, setup i slicno, mijenjao sam magmete sam, potenciometre, masinice, kobilice i slicno, realno nije neka velika pamet, mijenjem pragova se vec nisam bavio.
daario naharis
Posts: 597
Joined: 17/06/2015 19:42

#949 Re: gitara&gitaristi

Post by daario naharis »

Ateista wrote: 25/08/2022 12:30
daario naharis wrote: 25/08/2022 09:44 Da li mi mozete preporuciti nekoga da mi mi malo osvjezi strat?

Generalno bi mi trebalo da pogleda da li je sve uredu sa pragovima, tremolom i sve sto uz to ide. Naravno, da mi uradi poslije toga cijeli setup gitare sa novim zicama. Nemam dovoljno znanja ni alata da to sam radim a gitara nije bas u najboljoj kondiciji.

Hvala...
Mirza Kovacevic iz travnika je jedini koji mi pada na pamet, samo sto nisam siguran da li jos radi te sitne stvari, prije koju godinu mi je radio nesto na jednoj gitari ali cini mi se rece da se prebacio samo na izradu gitara za njemacko trziste.

Ja sam u zadnje vrijeme poceo skoro sve sam sebi raditi - brusenje pragova, setup i slicno, mijenjao sam magmete sam, potenciometre, masinice, kobilice i slicno, realno nije neka velika pamet, mijenjem pragova se vec nisam bavio.
Hvala ti na odgovoru. Preporucen mi je MK svakako ali ne ide mi se u Travnik zbog toga.

Mozes li mi reci gdje si nabavio alat za setup i pragove? Gledao sam po youtube mogao bi to uraditi i ja sam samo ne znam da li da narucim alat preko interneta ili da potrazim ovdje. Mislim da sam zeznuo setup skroz kako mijenjam zice i primjetim da je strat sve manje "svirljiv". Dosta je nekog buzza na zicama i generalno nije ugodan za sviranje...
User avatar
vicious
Posts: 6862
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#950 Re: gitara&gitaristi

Post by vicious »

daario naharis wrote: 25/08/2022 12:40
Ateista wrote: 25/08/2022 12:30

Mirza Kovacevic iz travnika je jedini koji mi pada na pamet, samo sto nisam siguran da li jos radi te sitne stvari, prije koju godinu mi je radio nesto na jednoj gitari ali cini mi se rece da se prebacio samo na izradu gitara za njemacko trziste.

Ja sam u zadnje vrijeme poceo skoro sve sam sebi raditi - brusenje pragova, setup i slicno, mijenjao sam magmete sam, potenciometre, masinice, kobilice i slicno, realno nije neka velika pamet, mijenjem pragova se vec nisam bavio.
Hvala ti na odgovoru. Preporucen mi je MK svakako ali ne ide mi se u Travnik zbog toga.

Mozes li mi reci gdje si nabavio alat za setup i pragove? Gledao sam po youtube mogao bi to uraditi i ja sam samo ne znam da li da narucim alat preko interneta ili da potrazim ovdje. Mislim da sam zeznuo setup skroz kako mijenjam zice i primjetim da je strat sve manje "svirljiv". Dosta je nekog buzza na zicama i generalno nije ugodan za sviranje...
Mislim da većinu toga možeš naći po ovim muzičkim shopovima (Brothers, Amedex, Artist...).

Ja sam nešto naručivao sa Aliexpressa, nije neki kvalitet ali i ne trebaju ti sad baš neki ultra profesionalni alati... Možeš naravno i takve naručiti na Stewmac stranici, ali to je već udaranje po ušima. :D
Post Reply