gitara&gitaristi

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply

moj izbor

fender
85
43%
gibson
65
33%
ostalo
46
23%
 
Total votes: 196

User avatar
vicious
Posts: 6826
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#701 Re: gitara&gitaristi

Post by vicious »

Hakiz wrote:Nazad na temu, gitare.

Prije nego što odete kupovati gitare, pogledajte ovaj video:

https://www.youtube.com/watch?v=cqV-hJeRIBc
A jest me iznerviro lik :D
Hem je konfuzan, hem ima problema s pravopisom, a Boga mi i pravilnim izražavanjem :D)
Ali dobro. Interesantno je čuti, mada je ovo već odavno poznato, u većoj ili manjoj mjeri. Po ovome onda ne bi trebali kupovati više ništa, jer "jaki" brendovi nisu vrijedni para (zato što ugrađuju neke fuš dijelove pod svojim imenom), a jeftini ne valjaju. Znači ostaje nam jedino da sami sklapamo od kvalitetnih kompomenti :)
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#702 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

vicious wrote:
Hakiz wrote:Nazad na temu, gitare.

Prije nego što odete kupovati gitare, pogledajte ovaj video:

https://www.youtube.com/watch?v=cqV-hJeRIBc
A jest me iznerviro lik :D
Hem je konfuzan, hem ima problema s pravopisom, a Boga mi i pravilnim izražavanjem :D)
Ali dobro. Interesantno je čuti, mada je ovo već odavno poznato, u većoj ili manjoj mjeri. Po ovome onda ne bi trebali kupovati više ništa, jer "jaki" brendovi nisu vrijedni para (zato što ugrađuju neke fuš dijelove pod svojim imenom), a jeftini ne valjaju. Znači ostaje nam jedino da sami sklapamo od kvalitetnih kompomenti :)
Nije baš tako. Jaki brendovi prave kvalitetne gitare koje vrijede koliko se plati za njih. Ali to je vrh ponude, to su one najskuplje gitare. Problem je kod velikih imena sa gitarama koje su cijenama dostupne skoro svima. Tada njihove gitare postaju preskupe, koštaju više nego što vrijede.

Recimo, platiš nekog Fendera iz vrha ponude 5.000 Eura. Taj Fender je sigurno vrhunski kvalitetna gitara sa vrhunskim komponentama i izradom. Ali, Fender od 1.500 KM je problematičan. Onda je bolje kupiti za 700 KM neku kopiju Fendera, koju, pod svojim imenom, prodaje isti onaj proizvođač koji u stvari pravi i tog Fendera od 1.500 KM. Ne bi bilo čudno da su to, u stvari, potpuno iste gitare, samo ime Fender košta onih dodatnih 800 KM.

Ili, kao što je u video klipu spomenuto za Seymour Duncan pickupove. Ako na gitari stoje pickupovi na kojima piše Seymour Duncan, to su originalni, kvalitetni, pravi Seymour Duncan pickupovi. Ali, ako kupiš gitaru sa pickupovima na kojima piše Design by Seymour Duncan, to nisu pravi SD pickupovi, nego je SD angažovao firmu da napravi jeftine pickupove koje onda SD proda proizvođaču gitare. Ali, u ovom slučaju je barem fer, jer možeš znati da li je neki pickup Seymour Duncan ili je Design by Seymour Duncan. U primjeru onog Fendera na gitari koju je za Fender napravio neko drugi piše Fender, ne piše "Design by Fender" ili "Made by XY for Fender". I tada ne možeš biti siguran je li to Fenderov Fender ili je tu gitaru za Fender napravio neko drugi.

Ali, mislim da se ne treba toliko zamarati. Probaš gitaru i ako ti se sviđa, ako si spreman platiti je koliko košta, ako ti je ugodno svirati je, koliko je važno da li ju je napravio onaj čije ime piše na gitari, ili neko drugi za to ime?

Možda jedino da se prestane štedjeti za 50th Anniversary 1959 Les Paul Standard koji košta 9.000 USD. Umjesto toga kupiš dva pristojna Epiphone Les Paul Standard-a po 600 USD, jedno malo pojačalo od 1/4 - 1W za vježbu za nekih 200 USD, jedan Marshall od 100W za nekih 1.500 - 2.000 USD za stejdž, pedale i ostalu dodatnu opremu za još 1.000 USD, a za ostatak do onih 9.000 kupiš neki polovan automobil u kojem ćeš voziti i sebe i tu opremu. A možda ti ostane i za hotelsku sobu u koju ćeš odvesti tim autom neku groupie koju pokupiš poslije svirke (Mašta može svašta :))
User avatar
vicious
Posts: 6826
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#703 Re: gitara&gitaristi

Post by vicious »

Hakiz wrote:
vicious wrote:
Hakiz wrote:Nazad na temu, gitare.

Prije nego što odete kupovati gitare, pogledajte ovaj video:

https://www.youtube.com/watch?v=cqV-hJeRIBc
A jest me iznerviro lik :D
Hem je konfuzan, hem ima problema s pravopisom, a Boga mi i pravilnim izražavanjem :D)
Ali dobro. Interesantno je čuti, mada je ovo već odavno poznato, u većoj ili manjoj mjeri. Po ovome onda ne bi trebali kupovati više ništa, jer "jaki" brendovi nisu vrijedni para (zato što ugrađuju neke fuš dijelove pod svojim imenom), a jeftini ne valjaju. Znači ostaje nam jedino da sami sklapamo od kvalitetnih kompomenti :)
Nije baš tako. Jaki brendovi prave kvalitetne gitare koje vrijede koliko se plati za njih. Ali to je vrh ponude, to su one najskuplje gitare. Problem je kod velikih imena sa gitarama koje su cijenama dostupne skoro svima. Tada njihove gitare postaju preskupe, koštaju više nego što vrijede.

Recimo, platiš nekog Fendera iz vrha ponude 5.000 Eura. Taj Fender je sigurno vrhunski kvalitetna gitara sa vrhunskim komponentama i izradom. Ali, Fender od 1.500 KM je problematičan. Onda je bolje kupiti za 700 KM neku kopiju Fendera, koju, pod svojim imenom, prodaje isti onaj proizvođač koji u stvari pravi i tog Fendera od 1.500 KM. Ne bi bilo čudno da su to, u stvari, potpuno iste gitare, samo ime Fender košta onih dodatnih 800 KM.

Ili, kao što je u video klipu spomenuto za Seymour Duncan pickupove. Ako na gitari stoje pickupovi na kojima piše Seymour Duncan, to su originalni, kvalitetni, pravi Seymour Duncan pickupovi. Ali, ako kupiš gitaru sa pickupovima na kojima piše Design by Seymour Duncan, to nisu pravi SD pickupovi, nego je SD angažovao firmu da napravi jeftine pickupove koje onda SD proda proizvođaču gitare. Ali, u ovom slučaju je barem fer, jer možeš znati da li je neki pickup Seymour Duncan ili je Design by Seymour Duncan. U primjeru onog Fendera na gitari koju je za Fender napravio neko drugi piše Fender, ne piše "Design by Fender" ili "Made by XY for Fender". I tada ne možeš biti siguran je li to Fenderov Fender ili je tu gitaru za Fender napravio neko drugi.

Ali, mislim da se ne treba toliko zamarati. Probaš gitaru i ako ti se sviđa, ako si spreman platiti je koliko košta, ako ti je ugodno svirati je, koliko je važno da li ju je napravio onaj čije ime piše na gitari, ili neko drugi za to ime?

Možda jedino da se prestane štedjeti za 50th Anniversary 1959 Les Paul Standard koji košta 9.000 USD. Umjesto toga kupiš dva pristojna Epiphone Les Paul Standard-a po 600 USD, jedno malo pojačalo od 1/4 - 1W za vježbu za nekih 200 USD, jedan Marshall od 100W za nekih 1.500 - 2.000 USD za stejdž, pedale i ostalu dodatnu opremu za još 1.000 USD, a za ostatak do onih 9.000 kupiš neki polovan automobil u kojem ćeš voziti i sebe i tu opremu. A možda ti ostane i za hotelsku sobu u koju ćeš odvesti tim autom neku groupie koju pokupiš poslije svirke (Mašta može svašta :))
:D :thumbup:
Ma dobro, ja sam malo iskarikirao, jer naravno da top modeli s razlogom koštaju koliko koštaju, ali inače mislim da je besmisleno davati te neke velike cifre, pogotovo ako nisi profesionalni muzičar. Ili ako ono baš imaš para da ih krava ne može pojesti, pa izvališ par hiljada eura za ćeif. :D
User avatar
Averus
Posts: 20338
Joined: 13/02/2008 17:07

#704 Re: gitara&gitaristi

Post by Averus »

Ljudi, nije baš direktno vezano za gitaru, ali eto makar je oko Audio opreme...

Naime, imam dvije zvučne kutije sa ovakvim oznakama (njemački):

60-90Watt 4-8Ohm
4 Systeme 3 Wege

Ručno napravljeni u Njemačkoj davne '93. godine i ja dobio na poklon



Kolika bi mogla biti cijena kad bih prodavao?


Sorry još jednom ako je off-topic
Svaka pomoć dobrodošla :)
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#705 Re: gitara&gitaristi

Post by listopad »

Umro je jedan od najvecih gitarista ikada - Allan Holdsworth.

User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3328
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#706 Re: gitara&gitaristi

Post by Dupli_skalp »

zna li neko koliko danas vrijedi polovna (prva i jedina ruka) yamaha c40 klasična gitara, kupljena 1998-me u nekadašnjem yamaha shopu u alipašinoj, nove novcate žice na njoj?

ima manjih tragova korištenja po onim rubovima, što je sasvim normalno, inače u perfektnom stanju, vrat prav pravcat.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#707 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

eyesburn wrote:zna li neko koliko danas vrijedi polovna (prva i jedina ruka) yamaha c40 klasična gitara, kupljena 1998-me u nekadašnjem yamaha shopu u alipašinoj, nove novcate žice na njoj?

ima manjih tragova korištenja po onim rubovima, što je sasvim normalno, inače u perfektnom stanju, vrat prav pravcat.
http://www.amedex-amadeus.com/proizvod/ ... ha-c40-ii/.

http://www.amedex-amadeus.com/proizvod/ ... a-c30m-ii/

Gledajući gore navedene cijene novih gitara, od 150 do maksimalno 200 KM možeš se nadati.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3328
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#708 Re: gitara&gitaristi

Post by Dupli_skalp »

Hakiz wrote:
eyesburn wrote:zna li neko koliko danas vrijedi polovna (prva i jedina ruka) yamaha c40 klasična gitara, kupljena 1998-me u nekadašnjem yamaha shopu u alipašinoj, nove novcate žice na njoj?

ima manjih tragova korištenja po onim rubovima, što je sasvim normalno, inače u perfektnom stanju, vrat prav pravcat.
http://www.amedex-amadeus.com/proizvod/ ... ha-c40-ii/.

http://www.amedex-amadeus.com/proizvod/ ... a-c30m-ii/

Gledajući gore navedene cijene novih gitara, od 150 do maksimalno 200 KM možeš se nadati.
tako nekako sam i mislio da je u tom rasponu.

razlog prodaje bi bila kupovina neke električne ili eventualno akustične gitare.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3328
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#709 Re: gitara&gitaristi

Post by Dupli_skalp »

jel ima još živih na ovoj temi? :)

jedno pitanje bih imao za par modela, pa ne znam imam li ga kome postaviti :D
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#710 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

eyesburn wrote:jel ima još živih na ovoj temi? :)

jedno pitanje bih imao za par modela, pa ne znam imam li ga kome postaviti :D
Ako imaš mogućnost, probaj svaki model. Ako nemaš, pročitaj recenzije, možda na youtubeu pronađeš taj model da čuješ kako zvuči.

Teško da ćeš pronaći ovdje nekoga ko je probao baš taj model da ti kaže iz prve ruke. A čak i da neko jeste, različiti ljudi, različite ruke, pa ono šta valja jednima ne valja drugima.

Biranje gitare je subjektivna odluka, kao kada biraš parfem.

Ja preferiram dreadnought akustične bez elektronike i semihollow sa humbuckerima električne. Iako, da mi neko pokloni Stratocaster, ne bih se bunio.

I, šta si htio pitati?
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3328
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#711 Re: gitara&gitaristi

Post by Dupli_skalp »

pa pošto nemam baš iskustva s električnim gitarama, zanima me sljedeće:

1. šta je bolja kombinacija za overdrive i raznorazne efekte, kombinacija dva humbuckera ili jedan humbucker i dva single coila?

2. kakav je kvalitet ovih jeftinijih stagg, washburn, jay turser i ibanez gitara, odnosno šta bi bio najbolji izbor između ovih modela: stagg f300, wasburn rx10, washburn x10, ibanez grx20 i jay turser jt301?
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#712 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

eyesburn wrote:pa pošto nemam baš iskustva s električnim gitarama, zanima me sljedeće:

1. šta je bolja kombinacija za overdrive i raznorazne efekte, kombinacija dva humbuckera ili jedan humbucker i dva single coila?

2. kakav je kvalitet ovih jeftinijih stagg, washburn, jay turser i ibanez gitara, odnosno šta bi bio najbolji izbor između ovih modela: stagg f300, wasburn rx10, washburn x10, ibanez grx20 i jay turser jt301?
Ja imam tog Tursera, JT301 (ili 302 ne sjećam se više), kopija Stratocastera. Odlična gitara sa obzirom na cijenu. Ali, naravno da se vidi da je jeftina gitara. Tijelo i vrat su relativno dobri, ne gubi štim lako vremenom pri standardnom sviranju. I alternativna štimanja (Open G, open D itd) kada se koriste nakon što je (konačno uz malo muke) naštimaš, ostaje u tom štimu. Ali, ako koristiš tremolo šipku izgubi štim u sekundi, sviraš, jednom u toku pjesme pritisneš tremolo šipku i moraš prestati svirati da naštimaš gitaru. Sa druge strane, kada koristiš puno bendinga dok žica napusti sredinu magneta iznad kojeg je zvuk padne drastično, loši magneti. Kontrole za volume i tone na gitari rade relativno dobro. Imam je već više od 3 godine i još su pragovi dobri, što je za jeftine gitare fantastičan rezultat.

Sve u svemu, samim drvetom i gradnjom pristojna gitara, kada bi se promijenili pickupovi i elektronika, bila bi odlična gitara za početnika i neku manje zahtjevnu svirku.

Ostale gitare ne znam, pa neću ništa reći.

Svaka gitara će biti dobra sa pedalama ako ti daje zvuk koji hoćeš. Dakle, od zvuka, od muzičkog stila koji želiš biraš da li će gitara biti sa punim tijelom (na primjer Stratocaster, Hendrix), polušuplja (Recimo blues, BB King) ili potpuno šuplja (Jazz). Isto to (stil i zvuk) će odrediti da li ćeš koristiti single coil ili humbucker magnete. Ono šta sam ja primijetio je to da nije neuobičajeno da gitare sa punim tijelom imaju na sebi humbuckere. Ali vrlo malo, skoro beznačajan broj gitara sa polušupljim ili šupljim tijelom na sebi imaju single coil pickupove. Pretpostavljam da postoji razlog zašto humbucker dobro radi na svim tijelima, a single coil dobro radi uglavnom na punom tijelu.

Tek onda se razmišlja o pedalama. A to je tako širok spektar mogućnosti da ga je nemoguće u kratkom postu spomenuti.

Kao što sam rekao, kada odlučiš koji zvuk želiš i odlučiš se za tip gitare (i tijelo i pickupove), googlaj i youtubeiraj da vidiš koje pedale koriste ljudi da dobiju taj zvuk.

Možda ti je za početak najbolje kupiti neki od gitarskih digitalnih procesora, Zoom iz Japana pravi dobre a ne preskupe gitarske procesore i ima ih kupiti u BiH. Ima ih i jeftinijih, na primjer Behringerovi, ali ta kompanija je poznata po nekonzistentnosti. Kada im uređaji rade, rade manje-više dobro, ali često ne rade uopšte. Zato ta kompanija bez pitanja umjesto da servisira svoje urađaje u garantnom roku naprosto daju novi uređaj umjesto neispravnog. Ja imam samo Behringerov B-1 kondenzatorski mikrofon i zadovoljan sam sa njim. Ostalo nisam probao pa ne znam.

Ti procesori u sebi imaju isprogramirane ne samo efekte koje daju pedale (overdrive, reverb itd) nego i zvukove pojačala i gitarista, pa pritiskom na dugme dobiješ zvuk BB Kinga sa Epiphone Lucille na Fender Blues Junoru ili Hendrixa sa Fender Stratocasterom na Marshallu itd. Bez obzira koju gitaru sviraš, staviš piskup na akustičnu gitaru, uključiš procesor i dobiješ zvuk Kirka Hammetta.

Pojedinačne pedale, naročito ako nisu digitalne nego rađene nego "strarinski" a pogotovo sa lampama mogu biti preskupe da bi pogriješio u kupovini.

Vremenom ćeš sam shvatiti koje pedale ti trebaju. Na primjer, ako hoćeš da sviraš Hendrixovu "Voodoo Child - Slight Return" onda ti je wah-wah obavezna pedala, ako takve pjesme nećeš svirati, onda ti je ta pedala bespotreban trošak.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#713 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Dakle, eyesburn, pedale koje su must have:

1. Tuner (štimer). Možeš koristiti razne štimere od onih što se stave na vrat gitare pa do puhaljke itd, ali najjudobnije je štimati gitaru kada koristiš štimer pedalu.
2. Overdrive/distorsion. Ovo je ako ne prva, onda druga pedala koju svi gitaristi nabavljaju.

Nakon toga sve postaje stvar izbora. Ali najčešće se poslije overdrivea nabavljaju:

Reverb, Chorus, Wah-Wah, Fuzz. Zatim slijede Flanger, Phaser, Pitch shifter itd.

Ja ne bih zanemario ni:
Booster (pojačavač tona, dobar kada se sa sviranja ritma želi biti glasniji za solo, a volume na gitari je već na maksimumu)
EQ (daje više mogćnosti za podešavanje željenog tona od samo volume i tone opcija na gitari i na pojačalu)
Noise reductor (može pomoći kod recimo bučnih single-coil magneta ili ako neka od pedala u lancu ili sam lanac pedala pravi svoj šum)

I, naravno, drugačije zvuče cijevna od tranzistorskih pojačala, pa i njih treba iskombinovati sa gitarom prije nabavke pedala.

Drugo, vrlo je važno gdje je koja pedala u lancu. Na primjer, reverb ide obavezno kao zadnja pedala (iz nje se konektuje pojačalo) dok je recimo tuner prva pedala (u tuner se konektuje gitara). Distorzije idu prije pedala koje modulišu zvuk itd. Imaš na internetu dijagrame gdje se koja pedala stavlja u lanac: https://www.rolandus.com/blog/2013/03/0 ... ts-pedals/ ili http://blog.thetubestore.com/wp-content ... Chain1.jpg itd

BOSS je siguran izbor za sve gitarske pedale. Ima i poznatijih, recimo legendarne Tube Screamer (overdrive) od Ibaneza, Cry Baby (Wah Wah) od Dunlopa itd. Ali takve pedale mogu biti preskupe. BOSS je maltene industrijski standard, a ima ih za svačiji džep. Tu je možda i najbolji odnos cijene i kvaliteta. TC electronics je isto pristojan izbor.

Ostali proizvođači, ako nije u pitanju neki škart, su u rasponu takvih kojima samo jedna pedala valja a ostale ne valjaju, do zanatskih, malih manufaktura i ručno rađenih pedala koje koštaju nekada i više nego same gitare.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3328
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#714 Re: gitara&gitaristi

Post by Dupli_skalp »

za početak, želim da ti se iskreno zahvalim na trudu da neke stvari pojasniš. :thumbup:

1. znači ne bi se usudio komentarisati ove low end gitare po brandu i zvuku kojeg pružaju? vjeruj da sam čitao i gledao dosta recenzija, ali problem je što se većina tih gitara testira sa profi ili poluprofi opremom i onda svaka zvuči slično. ili jednako dobro ili jednako loše.

2. kako si mogao zaključiti, izbor je naravno puno tijelo, stil je naravno metal/hard rock. eh sad mi nije iz tvoja dva posta razjašnjeno za taj stil da li je bolje dva humbucker (na bridge i neck pozicijama) ili jedan humbucker na brigde poziciji i dva single coin (jedan u sredini, drugi na neck poziciji)?

3. bitna mi je i stavka na gubi lako tune (bez obzira što me tremolo toliko i ne zanima).

4. obzirom da će se koristiti, kako stvari stoje, samo u kućnoj (sobnoj) varijanti, može li neka opcija pojačala s efektima umjesto procesora i pedala? čisto da ispadne povoljnije za budžet ili bi na kraju to isto došlo?
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#715 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

eyesburn wrote:za početak, želim da ti se iskreno zahvalim na trudu da neke stvari pojasniš. :thumbup:

1. znači ne bi se usudio komentarisati ove low end gitare po brandu i zvuku kojeg pružaju? vjeruj da sam čitao i gledao dosta recenzija, ali problem je što se većina tih gitara testira sa profi ili poluprofi opremom i onda svaka zvuči slično. ili jednako dobro ili jednako loše.

2. kako si mogao zaključiti, izbor je naravno puno tijelo, stil je naravno metal/hard rock. eh sad mi nije iz tvoja dva posta razjašnjeno za taj stil da li je bolje dva humbucker (na bridge i neck pozicijama) ili jedan humbucker na brigde poziciji i dva single coin (jedan u sredini, drugi na neck poziciji)?

3. bitna mi je i stavka na gubi lako tune (bez obzira što me tremolo toliko i ne zanima).

4. obzirom da će se koristiti, kako stvari stoje, samo u kućnoj (sobnoj) varijanti, može li neka opcija pojačala s efektima umjesto procesora i pedala? čisto da ispadne povoljnije za budžet ili bi na kraju to isto došlo?
1. Ne bih se usudio. Podigni budžet do nekih 400 - 500 KM za gitaru, pa kupi nekog jeftinijeg Ibaneza. Možda je to bolja varijanta od ovih low end gitara. Naročito za metal, Ibanez je tu kao riba u vodi, ima puno modela raznih cijena pogodnih za metal. Iako JT 301 nije loš izbor za oko 230 KM koliko košta. Sa svim manama koje sam već naveo.

2. Mislim da ti nije problem ni sigle coil ni humbucker. Ja slijedeću gitaru kupujem semihollow tijelo i humbuckeri. Uostalom, Gibson Les Paul ima humbuckere, Fender Stratocaster single coil (neke verzije hymbucker na bridžu), pa se i sa jednom i sa drugom mogu svirati i metal i blues i rock i jazz. U zavisnosti od zvuka koji želiš biraš pickupove. Ibanez sa dva humbuckera ili humbucker, single coil, humbucker.

3. Kod jeftinih gitara štim se lako gubi. Iako, kao što već rekoh, moj JT ima iznenađujuće postojan štim. Nisam to očekivao.

4. Da, izbor pojačalo sa posebnim gitarskim procesorom ili pojačalo sa ugrađenim procesorom je do tebe. Pogledaj cijene, ali mislim da je pojačalo sa ugrađenim procesorom jeftinija varijanta od posebno pojačalo i posebno procesor. Samo, u tom slučaju nemoj očekivati zvuk koji čuješ sa albuma omiljenih bendova. U najboljem slučaju ćeš dobiti zvuk koji podjeća na poznati. Ipak su to digitalni procesori sa trazistorskim (solid state) pojačalima. Možda eventualno ima jedna cijev na izlazu (pojačalo snage). Ali nije ti ni cilj da iskopiraš tuđi zvuk, traži svoj.

Imaj u vidu da je to tek početak sa jeftinom i osnovnom opremom. Ljudi su potrošili godine i veliki novac probavajući raznu opremu da dobiju zvuk koji čuješ sa albuma ili na koncertu. To ne ide odjednom.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#716 Re: gitara&gitaristi

Post by Ommadawn »

eyesburn wrote:za početak, želim da ti se iskreno zahvalim na trudu da neke stvari pojasniš. :thumbup:

1. znači ne bi se usudio komentarisati ove low end gitare po brandu i zvuku kojeg pružaju? vjeruj da sam čitao i gledao dosta recenzija, ali problem je što se većina tih gitara testira sa profi ili poluprofi opremom i onda svaka zvuči slično. ili jednako dobro ili jednako loše.

2. kako si mogao zaključiti, izbor je naravno puno tijelo, stil je naravno metal/hard rock. eh sad mi nije iz tvoja dva posta razjašnjeno za taj stil da li je bolje dva humbucker (na bridge i neck pozicijama) ili jedan humbucker na brigde poziciji i dva single coin (jedan u sredini, drugi na neck poziciji)?

3. bitna mi je i stavka na gubi lako tune (bez obzira što me tremolo toliko i ne zanima).

4. obzirom da će se koristiti, kako stvari stoje, samo u kućnoj (sobnoj) varijanti, može li neka opcija pojačala s efektima umjesto procesora i pedala? čisto da ispadne povoljnije za budžet ili bi na kraju to isto došlo?
Ja imam VOX pojacalo sa 99 ugradjenih efekata i mogu ti reci da za kucnu varijantu nije lose. Ali - nekad kad picim jedan zvuk pa hocu da predjem na solazu bih to lakse ucinio nogom.

Gitara je jeftini Thomannov Harley Benton. I sto vise sviram to vise vidim koji je to kurac od gitare. Ukoliko budem imao prilike da sviram izvan kuce, gledat cu da nabavim sto kvalitetniju gitaru, po mogucnosti Ibaneza jer mi te gitare nekako najbolje leze. Do tada, ova je okej "za po kuci" ali.... rekoh vec.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#717 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Ommadawn wrote: Ja imam VOX pojacalo sa 99 ugradjenih efekata i mogu ti reci da za kucnu varijantu nije lose. Ali - nekad kad picim jedan zvuk pa hocu da predjem na solazu bih to lakse ucinio nogom.
Na šta misliš kada kažeš pičiš jedan zvuk pa hoćeš da pređeš na solažu? Da hoćeš da budeš samo glasniji kada soliraš, ili da promijeniš zvuk?

Ako hoćeš da budeš glasniji, onda koristiš nešto kao BOSS FB-2 pedalu.

Ili koristiš pojačalo na koje možeš prikopčati footswitch, kotrolišeš neke opcije pojačala nožnim prekidačima. Na primjer Ibanez TSA15 pojačalo sa IFS26 prekidačem.

I naravno, razne pedale za promjenu zvuka.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#718 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Ommadawn wrote:
Gitara je jeftini Thomannov Harley Benton. I sto vise sviram to vise vidim koji je to kurac od gitare. Ukoliko budem imao prilike da sviram izvan kuce, gledat cu da nabavim sto kvalitetniju gitaru, po mogucnosti Ibaneza jer mi te gitare nekako najbolje leze. Do tada, ova je okej "za po kuci" ali.... rekoh vec.
Ja bih ovo: http://www.ibanez.com/products/hb_detai ... color=CL01

Kao pojačalo za vježbu kući najvjerovatnije ovo: http://www.musictri.be/Categories/Buger ... UM/p/P0ATD

Sam ću praviti zvučnu kutiju za to pojačalo sa ovim zvučnikom: http://www.eminence.com/speakers/speake ... _and_Blues ili sa

Pedale: Tuner (Korg PitchBlack već imam http://www.korg.com/us/products/tuners/pitchblack/), overdrive (volio bih Ibanez TS808 http://www.ibanez.com/products/u_effect ... fect_id=25 ali mi je preskup, vjerovatno ću nabaviti BOSS BD-2 https://www.boss.info/us/products/bd-2/), booster BOSS FB-2 za početak https://www.boss.info/us/products/fb-2/.

Ostalo kako se bude ukazivala potreba. Ovo bi bilo slijedeće na sisku: https://www.boss.info/us/products/ns-2/

Imam i ovu pedalu, ali je ne koristim skoro nikada: https://www.boss.info/us/products/frv-1/

Trenutno pojačalo mi je: https://www.roland.com/global/products/micro_cube_gx/, ali pogriješio sam što sam ga kupio. Svi ga hvale, ali meni se ne sviđa. Radi sve, samo nije po mom ukusu.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3328
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#719 Re: gitara&gitaristi

Post by Dupli_skalp »

Hakiz wrote:
eyesburn wrote:za početak, želim da ti se iskreno zahvalim na trudu da neke stvari pojasniš. :thumbup:

1. znači ne bi se usudio komentarisati ove low end gitare po brandu i zvuku kojeg pružaju? vjeruj da sam čitao i gledao dosta recenzija, ali problem je što se većina tih gitara testira sa profi ili poluprofi opremom i onda svaka zvuči slično. ili jednako dobro ili jednako loše.

2. kako si mogao zaključiti, izbor je naravno puno tijelo, stil je naravno metal/hard rock. eh sad mi nije iz tvoja dva posta razjašnjeno za taj stil da li je bolje dva humbucker (na bridge i neck pozicijama) ili jedan humbucker na brigde poziciji i dva single coin (jedan u sredini, drugi na neck poziciji)?

3. bitna mi je i stavka na gubi lako tune (bez obzira što me tremolo toliko i ne zanima).

4. obzirom da će se koristiti, kako stvari stoje, samo u kućnoj (sobnoj) varijanti, može li neka opcija pojačala s efektima umjesto procesora i pedala? čisto da ispadne povoljnije za budžet ili bi na kraju to isto došlo?
1. Ne bih se usudio. Podigni budžet do nekih 400 - 500 KM za gitaru, pa kupi nekog jeftinijeg Ibaneza. Možda je to bolja varijanta od ovih low end gitara. Naročito za metal, Ibanez je tu kao riba u vodi, ima puno modela raznih cijena pogodnih za metal. Iako JT 301 nije loš izbor za oko 230 KM koliko košta. Sa svim manama koje sam već naveo.

2. Mislim da ti nije problem ni sigle coil ni humbucker. Ja slijedeću gitaru kupujem semihollow tijelo i humbuckeri. Uostalom, Gibson Les Paul ima humbuckere, Fender Stratocaster single coil (neke verzije hymbucker na bridžu), pa se i sa jednom i sa drugom mogu svirati i metal i blues i rock i jazz. U zavisnosti od zvuka koji želiš biraš pickupove. Ibanez sa dva humbuckera ili humbucker, single coil, humbucker.

3. Kod jeftinih gitara štim se lako gubi. Iako, kao što već rekoh, moj JT ima iznenađujuće postojan štim. Nisam to očekivao.

4. Da, izbor pojačalo sa posebnim gitarskim procesorom ili pojačalo sa ugrađenim procesorom je do tebe. Pogledaj cijene, ali mislim da je pojačalo sa ugrađenim procesorom jeftinija varijanta od posebno pojačalo i posebno procesor. Samo, u tom slučaju nemoj očekivati zvuk koji čuješ sa albuma omiljenih bendova. U najboljem slučaju ćeš dobiti zvuk koji podjeća na poznati. Ipak su to digitalni procesori sa trazistorskim (solid state) pojačalima. Možda eventualno ima jedna cijev na izlazu (pojačalo snage). Ali nije ti ni cilj da iskopiraš tuđi zvuk, traži svoj.

Imaj u vidu da je to tek početak sa jeftinom i osnovnom opremom. Ljudi su potrošili godine i veliki novac probavajući raznu opremu da dobiju zvuk koji čuješ sa albuma ili na koncertu. To ne ide odjednom.
hvala ti majstore :thumbup:

može li neka preporuka za sobno pojačalo s efektima iz artista, goodsounda, amadeusa ili pika? :)
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3328
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#720 Re: gitara&gitaristi

Post by Dupli_skalp »

Ommadawn wrote: Ja imam VOX pojacalo sa 99 ugradjenih efekata i mogu ti reci da za kucnu varijantu nije lose.
gdje si uzeo i koliko je koštalo?
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#721 Re: gitara&gitaristi

Post by Ommadawn »

eyesburn wrote:
Ommadawn wrote: Ja imam VOX pojacalo sa 99 ugradjenih efekata i mogu ti reci da za kucnu varijantu nije lose.
gdje si uzeo i koliko je koštalo?
Uzeo preko Thomann-a. Izaslo me negdje oko 200 eura (sa postarinom). Vidim da su sad izasli noviji modeli pa evo ti link i pogledaj:
https://www.thomann.de/de/vox_vt20x.htm

Ja imam obicaj da prikopcam telefon putem kabla (banana kontakti s obje strane, stereo) i pustim neku pjesmu preko Youtuba, nastimam jacinu zvuka i pratim gitarom. Lako za skidati.
Ne moras samo prikopcati telefon nego mozes bilo sta sto ima "line out" ili "Headphones" izlaz, pa se tako desi da prikopcam svoje stereo pojacalo, pustim plocu (gramofonsku, znas one velike plasticne crne, isto ko tanjir sto izgleda ;) :lol: ) i polako pratim na gitari.
Istovremeno stavim slusalice da ne smetam ostale ukucane (i stanare u zgradi) i - tad sam u svom svijetu.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#722 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

eyesburn wrote:
Hakiz wrote:
eyesburn wrote:za početak, želim da ti se iskreno zahvalim na trudu da neke stvari pojasniš. :thumbup:

1. znači ne bi se usudio komentarisati ove low end gitare po brandu i zvuku kojeg pružaju? vjeruj da sam čitao i gledao dosta recenzija, ali problem je što se većina tih gitara testira sa profi ili poluprofi opremom i onda svaka zvuči slično. ili jednako dobro ili jednako loše.

2. kako si mogao zaključiti, izbor je naravno puno tijelo, stil je naravno metal/hard rock. eh sad mi nije iz tvoja dva posta razjašnjeno za taj stil da li je bolje dva humbucker (na bridge i neck pozicijama) ili jedan humbucker na brigde poziciji i dva single coin (jedan u sredini, drugi na neck poziciji)?

3. bitna mi je i stavka na gubi lako tune (bez obzira što me tremolo toliko i ne zanima).

4. obzirom da će se koristiti, kako stvari stoje, samo u kućnoj (sobnoj) varijanti, može li neka opcija pojačala s efektima umjesto procesora i pedala? čisto da ispadne povoljnije za budžet ili bi na kraju to isto došlo?
1. Ne bih se usudio. Podigni budžet do nekih 400 - 500 KM za gitaru, pa kupi nekog jeftinijeg Ibaneza. Možda je to bolja varijanta od ovih low end gitara. Naročito za metal, Ibanez je tu kao riba u vodi, ima puno modela raznih cijena pogodnih za metal. Iako JT 301 nije loš izbor za oko 230 KM koliko košta. Sa svim manama koje sam već naveo.

2. Mislim da ti nije problem ni sigle coil ni humbucker. Ja slijedeću gitaru kupujem semihollow tijelo i humbuckeri. Uostalom, Gibson Les Paul ima humbuckere, Fender Stratocaster single coil (neke verzije hymbucker na bridžu), pa se i sa jednom i sa drugom mogu svirati i metal i blues i rock i jazz. U zavisnosti od zvuka koji želiš biraš pickupove. Ibanez sa dva humbuckera ili humbucker, single coil, humbucker.

3. Kod jeftinih gitara štim se lako gubi. Iako, kao što već rekoh, moj JT ima iznenađujuće postojan štim. Nisam to očekivao.

4. Da, izbor pojačalo sa posebnim gitarskim procesorom ili pojačalo sa ugrađenim procesorom je do tebe. Pogledaj cijene, ali mislim da je pojačalo sa ugrađenim procesorom jeftinija varijanta od posebno pojačalo i posebno procesor. Samo, u tom slučaju nemoj očekivati zvuk koji čuješ sa albuma omiljenih bendova. U najboljem slučaju ćeš dobiti zvuk koji podjeća na poznati. Ipak su to digitalni procesori sa trazistorskim (solid state) pojačalima. Možda eventualno ima jedna cijev na izlazu (pojačalo snage). Ali nije ti ni cilj da iskopiraš tuđi zvuk, traži svoj.

Imaj u vidu da je to tek početak sa jeftinom i osnovnom opremom. Ljudi su potrošili godine i veliki novac probavajući raznu opremu da dobiju zvuk koji čuješ sa albuma ili na koncertu. To ne ide odjednom.
hvala ti majstore :thumbup:

može li neka preporuka za sobno pojačalo s efektima iz artista, goodsounda, amadeusa ili pika? :)
Ovako. Problem je u tome što se promjenom glasnoće mijenja ton. Ako kupiš pojačalo od 100 W i sviraš tiho nećeš imati isti ton kao kada sviraš glasno. Zato se i prave pojačala za vježbu koja imaju malu snagu da bi se zbog tona mogla svirati na najjače a da ne budu preglasna. A to znači da prvo moraš odlučiti za šta ćeš koristiti pojačalo, to jeste da li je pojačalo za vježbu u stambenoj zgradi ili za koncert na stadionu.

Kada to odlučiš, slijedeća stvar je cijevno (tube, valve) ili tranzistorsko (solid state). Tranzistorska su manje podložna gore rečenom, ali i ona imaju sličan problem. Međutim, najvažnije ti je znati slijedeće: 10 W na cijevnom pojačalu je mnogo glasnije od 10 W na tranzistorskom. Zbog karakteristika cijevi i tranzistora i integlralnih kola, ako je sve ostalo u pojačalu isto, drugačije zvuče cijevno i tranzistorsko pojačalo.

Onda, da li ćeš pojačalo koje u sebi ima ugrađen zvučnik (combo) ili posebno glavu (elektroniku) dakle head pojačala a u posebnoj kutiji zvučnik (speaker box). Prvo je jeftinije i kompaktnije, manje teško drugo je skuplje, teže ali više mogućnosti za kombinovanje.

Treće, da li ćeš pojačalo koje ima samo tone kontrole (clean, gain, middle, treble, bass sa možda spring reverbom), pojačalo koje ima efekte kao pedale (overdrive, reverb, chorus itd) ili ćaš pojačalo koje ima procesore (možeš dobiti isprogramiran zvuk poznatog gitarise recimo Hendrixa, Gilmoura itd)

I sada dolazimo do tvog pitanja, preporuke. Kako je nemoguće sve probati, ne mogu govoriti iz prve ruke. Mislim da ćeš morati konsultovati internet, probati nekoliko pojačala u radnji i sam donijeti odluku. Pojačala sa efektima prave i Behringer i Marshall i Fender itd, dakle i no name i velika imena. Pa pretpostavljam da će ti glavna vodilja biti budžet. To ćeš morai sam probati.

Ja sam više analogan tip. Fotografija mi je hobi, ali nemam digitalni aparat, još radim na filmu. Više volim ploče od digitalnih formata. A to znači da mi je cilj cijevno pojačalo sa osnovnim tone kontrolama i onda ću sam dodavati pedale koje poželim.

A to opet znači da nemam iskustva sa digitalnim gitarskim procesorima, pa ni sa pojačalima koja imaju ugrađene procesore da bih ti mogao preporučiti neki model.

Ono šta smijem reći je ovo. Trenutno imam Roland Micro Cube GX. Tranzistorsko/digitalno pojačalo male snage (mislim da je 5 W) koje na sebi ima slijedeće opcije: Osim priključka za gitaru mogu se konektovati još i Line in (telefon sa posebnom podrškom za aplikacije iPhonea, CD, MP3 player) za backing tracks, slušalice. Od tone kontrola ima Gain, Gain Volume, Tone i opšti Volume. Od efekata ima: Emulator 8 pojačala (podsjećaju na Marshall, Orange, VOX, Fender, Akustično pojačalo, mikrofonsko pojačalo itd), Chorus, Flanger, Phaser, Heavy octave, Tremolo, Delay, Reverb, Spring Reverb. I ima jednostavan tuner. Pojačalo je malo, lagano, radi i na baterije. Ima veoma dobre ocjene od korisnika. Kao što sam već pisao, iako radi sve šta treba i radi prilično dobro, meni se ne sviđa. To nije stvar kvaliteta nego ličnog ukusa. Ali ga ljudi hvale po internetu, pa jedino to ti mogu reći da pogledaš. Za cijenu od oko 300 KM dobiješ priličan broj efekata i mogućnosti za razne tonove. Ovdje imaš informacije: https://www.roland.com/global/products/micro_cube_gx/

Ja sam ga kupio u Amedexu prije mislim dvije godine, a koliko vidim, nemaju ga trenutno na web stranici. Vidio sam da ga imaju na stranici Brothers music shopa. Ali cijena je na upit.

Prije njega sam imao jedan jeftini Randall Kirk Hammett signature. Iako je imalo manje mogućnosti, na njemu sam uspio sa JT 301 gitarom dobiti tonove koji su mi se više sviđali nego da Rolandom. Kupio sam Rolanda jer mi je Randall bio preglasan. Randall mi služi za igranje, dakle učeći kako da pravim pojačala, a naročito speaker box rasturio sam Randall. Ali, još radi :)

Kao što već rekoh, slijedeće pojačalo će mi biti obavezno cijevno sa osnovnim tone efektima. Sve šta sam čuo i uspio probati me vodi tim putem. Kući kao što rekoh Bugera G5 (ili combo varijanta V5) zbog atenuatora, može se namjestiti da je maksimalna anga 0,1, 1 ili 5 W pa se može svirati na maksimalnoj snazi a da ne bude preglasno.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3328
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#723 Re: gitara&gitaristi

Post by Dupli_skalp »

hvala drug :thumbup: :thumbup: :thumbup:

btw, imaš li ikakva iskustva sa SX kopijama strata i gio serijom ibaneza? valja li išta to?
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#724 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

eyesburn wrote:hvala drug :thumbup: :thumbup: :thumbup:

btw, imaš li ikakva iskustva sa SX kopijama strata i gio serijom ibaneza? valja li išta to?
Nemam. Samo sam pročitao na internetu za SX. Čini mi se da je to jedan od rijetkih proizvođača jeftinih gitara koji radi u Evropi, mislim da su oni iz Španije. I da nije potpuno smeće, tu negdje kao JT. Može se naletjeti na podnošljivu gitaru.

Moje mišljenje je da su svi ti jeftini proizvođači u 5 deka. Imam samo opisano iskustvo sa JT.

Razmisli o nekom jeftinijem Squieru. Ipak je to k'o fol Fender. Ako nije bolji od SX ili JT, ne vjerujem da je (puno) gori.

Opet ću reći, mislim da je dodati 150 - 250 KM na 250 KM koliko koštaju SX ili JT ili jeftini Washburn ili jeftini Squier pa kupiti nekog donja srednja klasa Ibaneza bolje rješenje od ovih jeftinih. Ako imaš taj novac, naravno.

Moj jedini problem sa full body Ibanezima je taj što se odmah osjeti da su to gitare pravljene za tvrđu muziku i metal. Ali, Ibanez je poznat kao proizvođač koji ima možda i najbolje, najsvirljivije vratove na jeftinijim gitarama (a i među najboljim je sa vratovima na skupim gitarama).

Ja imam ovaj Ibanez: http://www.ibanez.com/products/ag_detai ... color=CL01 i vrat je fantastičan. Zbog vrata sam razmislio o tome da mi slijedeća gitara buda Ibanez Artcore AS73, otišao u radnju, probao, uvjerio se da je Ibanezov vrat kao stvoren za mene i sada "samo" trebam skupiti malo manje od 1.000 KM da je kupim. Problem sa ovim akustičnim Talmanom je u tome što je tijelo tanko pa je i zvuk tanak. A ima i električna verzija Ibanez Talman gitara, pa vidi i to: http://www.ibanez.com/usa/news/f_produc ... andard.php
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#725 Re: gitara&gitaristi

Post by Ommadawn »

Ibanez mi je najudobnija gitara za svirati.

Mada i ovaj akustični Cort što imam mi leži odlično a i zvuk mi je topao.

@Hakiz: prika, nisam baš “na ti” sa štelovanjem vrata gitare a potrebno mi je to uraditi na Cort-u. Imaš li kakav savjet po tom pitanju, da se ne dam u avanturu i nešto ne sjebem? Da li da su žice zategnute ili otpuštene?
Post Reply