gitara&gitaristi

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply

moj izbor

fender
85
43%
gibson
65
33%
ostalo
46
23%
 
Total votes: 196

Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#676 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

r_faruk wrote:
Ommadawn wrote:
r_faruk wrote:sanjam, od index-a :)..... malo zezaju hvatovi bez kapodastera, ali da se navjezbati :)
na staroj gitari nisam mogao odsvirati, na ovoj sada moze... :)
A koju sad gitaru imas?

I malo offtopic, kako ide sa Gorenjem GC, jesi li uspio sta srediti sa gramofonom? :)
gitara je "la patrie etude", uzeo je prije godinu dana....

heh, gramofon..... nasao u travniku :), tip prodavao isti model samo sa drugacijim zvucnicima i manjom snagom :) cijena 80KM. zvucnici u perfektnom stanju, iglu kupio na ebay-u (stara propala) i eno ga svira, a stari gramofon sam ostavio za dijelova (sada ispade da je ovo novi gramofon). moram naci negdje remen... poslije jedne preslusane ploce pocne da zavija..... :D pretpostavljam da se razvuce...

gdje iskopa ovo za gramofon :)
http://www.artist.ba/mex/artikal.php?art=4078
http://www.artist.ba/mex/artikal.php?art=6526
http://www.artist.ba/mex/artikal.php?art=7957

Gledam ove cijene. Pa razmišljam, ako gramofon nije baš vrhunski, isplati li se uopšte pokušavati dovesti neki stari gramfon prosječnog kvaliteta u radno stanje ili se više isplati kupiti nešto kao sa linkova?
r_faruk
Posts: 4661
Joined: 20/01/2003 00:00

#677 Re: gitara&gitaristi

Post by r_faruk »

da ti pravo kazem ja mislim da sam se za*eb'o. trebao sam dodati nesto para i kupiti nov gramofon.
sinoc sam gledao u conradu za 160KM, nije kao ovi sa slika, ali ne izgleda ni lose, a ima i mogucnost snimanja na usb cini mi se.

da sada pribavljam gramofon, kupio bih nov...

ovako me izaslo 80KM + 45KM (igla) i moram nabaviti remen (?KM)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#678 Re: gitara&gitaristi

Post by Ommadawn »

Oko gramofona vam odgovorim kasnije obojici.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#679 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#680 Re: gitara&gitaristi

Post by Ommadawn »

Svi novi gramofoni koji se prodaju po cijeni 150-200 maraka - ne kupuj! USB, ovo-ono....jok! Veliko ne!
To su sa nekvalitetnim motorima i jos gore nekvalitetnim zvucnicama i iglama - bjezi od toga. Radije kupi nesto polovno iz 70-ih.
Kvalitetan gramofon je Pro-Ject Debut II, ja ga licno imam i koristim - nov me izasao oko 250 eura ali polovan ces naci i za jeftinije pare na E-bay. Dosao sa Ortofonovom zvucnicom i iglom, prilicno dobrog kvaliteta.
Rega gramofoni P1, P2, P3 takodjer nisu losi.
Thorens je - Thorens! Reci bilo sta za ove gramofone je suvisno! Ako nije Rolls-Royce medju gramofonima, sigurno je Mercedes S-klasse.

Ako se ne varam, Gorenje GC je imao Garrard gramofone. Prilicno dobri ali ne i neki visok kvalitet.

DJ gramofone ja licno ne volim jer su direktnog prenosa a sa takvim imam lose iskustvo (Luxman PD264) - pojebala se elektronika negdje i zavija kao vuk u Cernobilu. No ne mora znaciti da su losi - naprotiv, to su gramofoni koji mogu izdrzati mnogo i imati odlican zvuk i sve sto se zahtijeva od njega je da ravnomjerno drzi brzinu.

A ta jeftina sranja, izbjegavaj, ukoliko naravno neces da unistis ploce.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#681 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Ommadawn wrote:Svi novi gramofoni koji se prodaju po cijeni 150-200 maraka - ne kupuj! USB, ovo-ono....jok! Veliko ne!
To su sa nekvalitetnim motorima i jos gore nekvalitetnim zvucnicama i iglama - bjezi od toga. Radije kupi nesto polovno iz 70-ih.
Kvalitetan gramofon je Pro-Ject Debut II, ja ga licno imam i koristim - nov me izasao oko 250 eura ali polovan ces naci i za jeftinije pare na E-bay. Dosao sa Ortofonovom zvucnicom i iglom, prilicno dobrog kvaliteta.
Rega gramofoni P1, P2, P3 takodjer nisu losi.
Thorens je - Thorens! Reci bilo sta za ove gramofone je suvisno! Ako nije Rolls-Royce medju gramofonima, sigurno je Mercedes S-klasse.

Ako se ne varam, Gorenje GC je imao Garrard gramofone. Prilicno dobri ali ne i neki visok kvalitet.

DJ gramofone ja licno ne volim jer su direktnog prenosa a sa takvim imam lose iskustvo (Luxman PD264) - pojebala se elektronika negdje i zavija kao vuk u Cernobilu. No ne mora znaciti da su losi - naprotiv, to su gramofoni koji mogu izdrzati mnogo i imati odlican zvuk i sve sto se zahtijeva od njega je da ravnomjerno drzi brzinu.

A ta jeftina sranja, izbjegavaj, ukoliko naravno neces da unistis ploce.
Technics je ove godine počeo ponovo praviti SL-1200. Cijena, prava sitnica, 4.000 USD.

Kako je u BiH ponuda prilično slaba, meni ovaj AKAI sa linka izgleda primamljivo. A ne bih ni druga dva zanemario.

A music shopu Brothers ima Audio Technica LP120-USBHC. Koliko vidim na internetu, prilično je popularan.

Ja imam jedan oko 15 godina star Technics, mislim da je model SL-BD20 ili 22 (nisam u blizini da provjerim). Zadovoljan sam sa njim.
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#682 Re: gitara&gitaristi

Post by bluesjunior »

ja se ne bi više gnjavio s pločama nema teorije, al razumijem svakog ko još uživa u vinilu. :thumbup:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#683 Re: gitara&gitaristi

Post by Ommadawn »

Hakiz wrote:
Technics je ove godine počeo ponovo praviti SL-1200. Cijena, prava sitnica, 4.000 USD.

Kako je u BiH ponuda prilično slaba, meni ovaj AKAI sa linka izgleda primamljivo. A ne bih ni druga dva zanemario.

A music shopu Brothers ima Audio Technica LP120-USBHC. Koliko vidim na internetu, prilično je popularan.

Ja imam jedan oko 15 godina star Technics, mislim da je model SL-BD20 ili 22 (nisam u blizini da provjerim). Zadovoljan sam sa njim.
Technics su dobri gramofoni - i u biti dobri hi-fi uredjaji. Cini mi se da je to Panasonicova firma, nesto kao sto je Lexus Toyotin.
AKAI su nekad pravili dobre gramofone i pitanje je zapravo koliko su dobri ovi novi. Zasto?
Nekad su Lenco gramofoni bili jedni od najboljih kupovina 70-ih i 80-ih sa prihvatljivom cijenom za tzv. obicne smrtnike. Negdje sredinom 2000-ih kada su vinili poceli ponovo da se slusaju, pojavili su se jeftini Lenco gramofoni ali to je bilo svjetlosnim godinama daleko od kvalitetnih gramofona. Eh zato treba pogledati svaki taj gramofon, kakve su rucice, kakvo je postolje, tanjir, glava, igla....
r_faruk
Posts: 4661
Joined: 20/01/2003 00:00

#684 Re: gitara&gitaristi

Post by r_faruk »

Ovaj moj bi trebalo pregledati i ustimati, imam i prijatelja koji se bavi tim stvarima, pa kad uganjam vremena zvacu ga da to sredimo
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#685 Re: gitara&gitaristi

Post by Ommadawn »

r_faruk wrote:Ovaj moj bi trebalo pregledati i ustimati, imam i prijatelja koji se bavi tim stvarima, pa kad uganjam vremena zvacu ga da to sredimo
Je li se okrece?
Ako da, promijeni remen (na e-bay ih imas budzasto) i podmazi lezajeve tanjira. Dovoljna je mala kap ulja za sivace masine. Isprobaj i to je to.
Nastimaj iglicu i rucicu - na netu mozes skinuti scheme i instrukcije kako ces to uraditi.
User avatar
vicious
Posts: 6826
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#686 Re: gitara&gitaristi

Post by vicious »

Predlažem da se tema preimenuje :D
r_faruk
Posts: 4661
Joined: 20/01/2003 00:00

#687 Re: gitara&gitaristi

Post by r_faruk »

Moze se preslusati jedna ploca bez problema i onda pocne da zavija... Sory na oftopic-u
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#688 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Ommadawn wrote:Cini mi se da je to Panasonicova firma, nesto kao sto je Lexus Toyotin
Tačno tako. Technics je HiFi dio Panasonica. Technics je prvi napravio direct drive gramofon, to ih je proslavilo. U stvari, Technics je proslavilo to što su bili ako ne prva, onda jedna od prvih kompanija koja je pravi HiFi učinila dostupnim radničkoj klasi. HiFi je preskup sport, a Technics je pravio HiFi uređaje koje su mogli kupovati i ljudi sa prosječnim pa čak i malo nižim primanjima.

Tako da kada su dali cijenu od 4.000 USD za 2016. verziju SL-1200 u audiofilskim krugovima se digla prašina, Technics je postao nemoralan, od firme sa pristupačnim cijenama postali su firma za elitu.

Prije oko 15 godina u Sarajevu se stara, originalna verzija SL-1200 mogla kupiti za oko, ako se dobro sjećam, 1.200 KM.

Zamisli da Fender napravi u 2016. Stratocaster prema nacrtima iz 1959. i prodaje ga 6 puta skuplje nego što bi u današnjem novcu koštao nov originalni Stratocaster iz 1959. Ili Gibson uradi slično sa Les Paul.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#689 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

vicious wrote:Predlažem da se tema preimenuje :D
Ma, dok ne bude konkretne priče o gitarama i gitaristima, bolje da o ovome pričamo nego da se tema pretvori u još jednu od mnogih kojoj je sadržaj copy/paste sa youtuba.
User avatar
Izmedju CVile i DMalte
Posts: 951
Joined: 15/08/2005 08:23

#690 Re: gitara&gitaristi

Post by Izmedju CVile i DMalte »

Neki dan sam kupio Rucni Rad - Leb I Sol, polovnu plocu, i zavrtio je na ProJet Debut-u....Kumova Slama zvuci bolje nego i na jednom cd playeru :izet: ...po meni je tu najbolja Vlatkova svirka, u stvari tu svi dobro zvuce ! Topla preporuka za Free Bird shop u Zagrebu, ploca ima od 1 km do 1000 km :evil:
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#691 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Izmedju CVile i DMalte wrote:Neki dan sam kupio Rucni Rad - Leb I Sol, polovnu plocu, i zavrtio je na ProJet Debut-u....Kumova Slama zvuci bolje nego i na jednom cd playeru :izet: ...po meni je tu najbolja Vlatkova svirka, u stvari tu svi dobro zvuce ! Topla preporuka za Free Bird shop u Zagrebu, ploca ima od 1 km do 1000 km :evil:
Šalju li u BiH ili se mora lično nositi? Meni je uvijek frka kada kofer u kojem su ploče ide u avion. Kada vidim kako utovarivači bacaju one kofere... :)

Usput, što se gramofona tiče. Kupiš dobro gramofonsko pretopojačalo. Sam gramofon, samo neka je mehanički dobar. Kupiš mu dobru zvučnicu. I izbaciš svu elektroniku koja se tiče zvuka (pretpojačalo itd). Naravno, ostaviš elektroniku koja kontroliše mehaniku. Dakle, uradiš nešto kao ovo: https://www.youtube.com/watch?v=4NT67ii04uQ

Tada ti marka gramofona postaje još manje bitna, gledaš samo da je mehanički dobar.
User avatar
Izmedju CVile i DMalte
Posts: 951
Joined: 15/08/2005 08:23

#692 Re: gitara&gitaristi

Post by Izmedju CVile i DMalte »

Hakiz-e, iskreno ne znam, ja sam naletio slucajno pa ostadoh dva sata unutra kopajuci kroz brda ploca.....gazda je pricao kako ljudi salju spiskove sa svih strana svijeta pa vjerujem da salju i u inostranstvo...usput, u istoj ulici su jos dva shopa sa starim plocama, Tratinska na Tresnjevci....
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#693 Re: gitara&gitaristi

Post by Ommadawn »

Izmedju CVile i DMalte wrote:Hakiz-e, iskreno ne znam, ja sam naletio slucajno pa ostadoh dva sata unutra kopajuci kroz brda ploca.....gazda je pricao kako ljudi salju spiskove sa svih strana svijeta pa vjerujem da salju i u inostranstvo...usput, u istoj ulici su jos dva shopa sa starim plocama, Tratinska na Tresnjevci....
Imam Pro Ject i Rucni Rad tako da znam o cemu pricas :) Narucivao i narucujem iz svih strana svijeta :) Roxy Music u Zagrebu takodjer ima odlican izbor.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#694 Re: gitara&gitaristi

Post by Ommadawn »

Hakiz wrote: Šalju li u BiH ili se mora lično nositi? Meni je uvijek frka kada kofer u kojem su ploče ide u avion. Kada vidim kako utovarivači bacaju one kofere... :)

Usput, što se gramofona tiče. Kupiš dobro gramofonsko pretopojačalo. Sam gramofon, samo neka je mehanički dobar. Kupiš mu dobru zvučnicu. I izbaciš svu elektroniku koja se tiče zvuka (pretpojačalo itd). Naravno, ostaviš elektroniku koja kontroliše mehaniku. Dakle, uradiš nešto kao ovo: https://www.youtube.com/watch?v=4NT67ii04uQ

Tada ti marka gramofona postaje još manje bitna, gledaš samo da je mehanički dobar.
Ne sekiraj se, prika :) Evo rjesenja. Prvo stavis ploce u cvrst karton koji oblijepis okolo sa onim ruznim smedjim selotejpom. Ploce stavis na jednu naslagu garderobe, drugu preko njih i dobro "zadihtujes" sa strana. Bez problema sam pronio masu ploca avionom i nijedna se nije ostetila.

Prvi put sam prenosio ploce iz BiH autobusom. Nista sto sam naveo nisam uradio nego samo imao garderobu preko ploca. Bile ogromne vrucine. Dosao u Swe, izvadio ploce - svaka je bila kao tanjir za supu :( Od tada sam se naucio da ih dobro zastitim.

Probaj kao sto sam ti rekao, vjerovatno ce ti uspjeti. :)
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#695 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Izmedju CVile i DMalte wrote:Hakiz-e, iskreno ne znam, ja sam naletio slucajno pa ostadoh dva sata unutra kopajuci kroz brda ploca.....gazda je pricao kako ljudi salju spiskove sa svih strana svijeta pa vjerujem da salju i u inostranstvo...usput, u istoj ulici su jos dva shopa sa starim plocama, Tratinska na Tresnjevci....
Hvala, poslaću im eMail pa šta odgovore. Ja u Zagrebu budem samo kada čekam konekciju na aerodromu, tako da nisam u prilici obilaziti te prodavnice. Jednom sam samo čekao 8 sati let u Zagrebu, sve ostalo su po sat ili dva. Prvo čekanje od recimo 4 sata ili duže ću iskoristiti da obiđem te prodavnice.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#696 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Ommadawn wrote:
Hakiz wrote: Šalju li u BiH ili se mora lično nositi? Meni je uvijek frka kada kofer u kojem su ploče ide u avion. Kada vidim kako utovarivači bacaju one kofere... :)

Usput, što se gramofona tiče. Kupiš dobro gramofonsko pretopojačalo. Sam gramofon, samo neka je mehanički dobar. Kupiš mu dobru zvučnicu. I izbaciš svu elektroniku koja se tiče zvuka (pretpojačalo itd). Naravno, ostaviš elektroniku koja kontroliše mehaniku. Dakle, uradiš nešto kao ovo: https://www.youtube.com/watch?v=4NT67ii04uQ

Tada ti marka gramofona postaje još manje bitna, gledaš samo da je mehanički dobar.
Ne sekiraj se, prika :) Evo rjesenja. Prvo stavis ploce u cvrst karton koji oblijepis okolo sa onim ruznim smedjim selotejpom. Ploce stavis na jednu naslagu garderobe, drugu preko njih i dobro "zadihtujes" sa strana. Bez problema sam pronio masu ploca avionom i nijedna se nije ostetila.

Prvi put sam prenosio ploce iz BiH autobusom. Nista sto sam naveo nisam uradio nego samo imao garderobu preko ploca. Bile ogromne vrucine. Dosao u Swe, izvadio ploce - svaka je bila kao tanjir za supu :( Od tada sam se naucio da ih dobro zastitim.

Probaj kao sto sam ti rekao, vjerovatno ce ti uspjeti. :)

Sa cijenama od oko 20 Eura pa naviše po evropskim gradovima za ploče koje mene interesuju, a govorim o polovnim pločama, i uz sve ostale troškove putovanja, ne mogu kupiti više od 5 ploča po putovanju. A ne uvijek ni toliko. A i dodatna težina u koferu za garderobu može dovesti da se plati prekupo prekoračenje težine prtljaga.

Pa sam gledao posebne kofere za ploče. Nešto kao ovo: http://www.uk-jukeboxes.co.uk/images/St ... 0Cases.jpg. I najviše takvih, a oni su meni preveliki. Ali koferi za 5 do 10 ploča, koje je čovjek nekada mogao kupiti svuda, nešto kao ovo: https://img1.etsystatic.com/058/0/89063 ... 7_pj67.jpg, danas su rijetki. Ovih za DJ-eve, od 50 ploča po koferu i većih ima svuda. A ovih za mali broj ploča po koferu je teže naći. Naišao sam na nekoliko, ali niko ne isporučuje u BiH. A otputovati negdje podaleko samo za kofer za ploče koji košta oko 10 Eura je malo preskupo :)
User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#697 Re: gitara&gitaristi

Post by Better Man »

Hakiz wrote:
Ommadawn wrote:Cini mi se da je to Panasonicova firma, nesto kao sto je Lexus Toyotin
Tačno tako. Technics je HiFi dio Panasonica. Technics je prvi napravio direct drive gramofon, to ih je proslavilo. U stvari, Technics je proslavilo to što su bili ako ne prva, onda jedna od prvih kompanija koja je pravi HiFi učinila dostupnim radničkoj klasi. HiFi je preskup sport, a Technics je pravio HiFi uređaje koje su mogli kupovati i ljudi sa prosječnim pa čak i malo nižim primanjima.

Tako da kada su dali cijenu od 4.000 USD za 2016. verziju SL-1200 u audiofilskim krugovima se digla prašina, Technics je postao nemoralan, od firme sa pristupačnim cijenama postali su firma za elitu.

Prije oko 15 godina u Sarajevu se stara, originalna verzija SL-1200 mogla kupiti za oko, ako se dobro sjećam, 1.200 KM.

Zamisli da Fender napravi u 2016. Stratocaster prema nacrtima iz 1959. i prodaje ga 6 puta skuplje nego što bi u današnjem novcu koštao nov originalni Stratocaster iz 1959. Ili Gibson uradi slično sa Les Paul.
Da cijena mu je bila 1200 KM i taj model je vrh vrhova glede gramofona. Sama činjenica da se polovan kreće po cijeni od 400 Eura sve govori. ovo sa novom cijenom je baš pretjerano i bezobrazno, ali očito su osjetili da mogu ići s tom cijenom i da imaju mušterije za to. Neko je ovdje spominjao da se zeznuo što je kupio polovan gramofon, jer je mogao kupiti nov za 160 KM. Odmah da kažem da je taj gramofon od 160 KM čisto smeće, jer ima najlošije kokmponente i sam zvuk je grozan. Moj rođak iz Zenice je bio veliki audiofil i mislim da i sad ima svoj gramofon. Riječ je o Rizovom Turadontu. I danas je za večinu novih gramofona stroj od gramofna po svim karakteristikama.
r_faruk
Posts: 4661
Joined: 20/01/2003 00:00

#698 Re: gitara&gitaristi

Post by r_faruk »

To sam bio ja :D
Nisam mislio da bih kupio taj od 160, no onaj iz artista, oko 400KM, samo smo konstatovali da ima od 160 :D

Elem, moram skontati koji je remen kod mene pa da narucim....
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#699 Re: gitara&gitaristi

Post by Ommadawn »

r_faruk wrote:
Elem, moram skontati koji je remen kod mene pa da narucim....
Izmjeri obim kotača na kojem je remen. Uzmi u obzir da remen mora biti mrvicu duži - kad ga staviš na kotač on se tek samo drži. Na E-bay potraži i naruči.
Ili još bolje - mislim da je tvoj gramofon Garrard ili BTR. Pogledaj koji je tip, proguglaj na netu koji remen ide i naruči.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#700 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Nazad na temu, gitare.

Prije nego što odete kupovati gitare, pogledajte ovaj video:

https://www.youtube.com/watch?v=cqV-hJeRIBc
Post Reply