Ginekologija i vagine....

Sve o zdravlju...

Koliko cesto posjecujete svog ginekologa/ginekologinju?

Vise od jednom godisnje
154
21%
Jednom godisnje (za PAPa test) + po potrebi
217
29%
Samo jednom godisnje za redovni pregled
36
5%
Pokusavam ici na godisnji pregled ali nekad su razmaci duzi
55
7%
Samo po potrebi
89
12%
Kad se sjetim
28
4%
Nisam nikad bila na ginekoloskom pregledu
147
20%
Moj porodicni ljekar obavlja sve moje testove, nisam bila kod ginekologa
14
2%

Total votes: 740

DaffyDuck

#3176 Re: Ginekologija i vagine....

Post by DaffyDuck » 18/02/2019 21:15

she+ wrote:
DaffyDuck wrote:
wewa wrote:ja bih ti od srca preporucila Divanovica. nije od najpricljivijih ali je maher s uzv-om, sumnjive slucajeve s klinike salju njemu po misljenje.
I od mene preporuka za dr. Divanovica. Covjek sa toliko iskustva i znanja je neprocjenjiv. I jako, jako detaljan.
Jos je sad cini mi se pricljiviji nego sto je bio :D
Vrijedi li ovo i za ultrazvuk dojki? Ja bih to konačno da napravim, nisam nikad :skoljka: pa evo ne znam sad gdje bih. Pitala sam ove Kozariće za cijenu - 70,00 KM. Ne znam evo ni je li to prosjek il iznad il ispod il šta, kako, pa bih cijenila preporuke. U međuvremenu čačkam po netu i čekam idući ciklus jer sam negdje pročitala da je optimalno raditi isti između 7og i 10og dana..
E ne znam, nisam ni ja. Nisam ni pitala...
Ali cula sam za dobru stvar- generalno za sistematski. Poliklinika Sunce UZ dojki, ginekoloski pregled, papa test, ultrazvuk donjeg i gornjeg abdomena, rtg pluca, analiza krvi i urina i oregled interniste. Oko 300 KM.
Ako ima neko da je isao, nek pise iskustva.

anchor85

#3177 Re: Ginekologija i vagine....

Post by anchor85 » 20/02/2019 08:54

DaffyDuck wrote:
she+ wrote:
Vrijedi li ovo i za ultrazvuk dojki? Ja bih to konačno da napravim, nisam nikad :skoljka: pa evo ne znam sad gdje bih. Pitala sam ove Kozariće za cijenu - 70,00 KM. Ne znam evo ni je li to prosjek il iznad il ispod il šta, kako, pa bih cijenila preporuke. U međuvremenu čačkam po netu i čekam idući ciklus jer sam negdje pročitala da je optimalno raditi isti između 7og i 10og dana..
E ne znam, nisam ni ja. Nisam ni pitala...
Ali cula sam za dobru stvar- generalno za sistematski. Poliklinika Sunce UZ dojki, ginekoloski pregled, papa test, ultrazvuk donjeg i gornjeg abdomena, rtg pluca, analiza krvi i urina i oregled interniste. Oko 300 KM.
Išla sam ja na sistematski u Sunce nekoliko godina, cijena je malo više od 300 KM (zadnji put), doduše za firme i više osoba pa ne znam da li je to cijena za individualno (meni su firme plaćale). Uglavnom, to je najbolje što svi mi za sebe možemo uraditi jer zaista odrade detaljan pregled od-do. Znam da i kod Kozarića se može uraditi sistematski, malo manje detaljan ali pokrije glavne stvari (krvna slika, abdomen, ginekološki, itd).

Pregled dojki sam ja počela raditi kada sam imala 25 upravo na tim sistematskim i poslije sam nastavila, tako da ga radim jednom godišnje. Radila sam i u Skerlićevoj jednom, samo me iritira što se moram zakazati mjesec dana ranije, pa sam se vratila na privatno. To je jako bitno, a zanemarimo lako. KOd Kozarića sam nedavno uzela paket ginekološki sistematski koji sadrži pregled, uz, papa, pregled i uz dojki. Cijena 120 KM, a to je prejeftino.

Chloe

#3178 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Chloe » 20/02/2019 09:09

moonca wrote:hm..da kod nas nije nekako navika da se nakon 30 -te radi mamografija svake godine- i da to bas ginekolozi daju uputnicu za..kako je inace vani.
Nakon 40 +, svako dvije godine kod nas je praksa. UZV može primjetiti promjene, u slučaju nekih "nedefinisanih" promjena tek slati na mamograf.

Inače, moja kolegica je u polovinom oktobra odradila i UZV i mamograf (kantonalna bolnica u Bihaću), te imala uredne nalaze.

Samopregledom u januaru je napipala kvržicu. Trenutno je na kemoterapijama.

Druga kolegica, redovno je radila ginekološke preglede i nalaze, paralelno, kod nas i kod naše dr. Karlovcu. Zadnji nalazi su bili u augustu, uredni, u januaru također dijagnosticiran karcinom jajnika, nakon nekih smetnji koje je osjetila. Trenutno je u teškom psihičkom stanju ali se nadamo da će
ubrzo pristati na kemoterapije, jer isto je reagovala i kolegica koju sam prethodno spomenula.

Da naglasim, USK je vodeći po oboljelima od karcinoma, a Velika Kladuša je vodeća općina u Federaciji.

Nisrin

#3179 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Nisrin » 20/02/2019 09:38

kladusanka wrote:
moonca wrote:hm..da kod nas nije nekako navika da se nakon 30 -te radi mamografija svake godine- i da to bas ginekolozi daju uputnicu za..kako je inace vani.
Nakon 40 +, svako dvije godine kod nas je praksa. UZV može primjetiti promjene, u slučaju nekih "nedefinisanih" promjena tek slati na mamograf.

Inače, moja kolegica je u polovinom oktobra odradila i UZV i mamograf (kantonalna bolnica u Bihaću), te imala uredne nalaze.

Samopregledom u januaru je napipala kvržicu. Trenutno je na kemoterapijama.

Druga kolegica, redovno je radila ginekološke preglede i nalaze, paralelno, kod nas i kod naše dr. Karlovcu. Zadnji nalazi su bili u augustu, uredni, u januaru također dijagnosticiran karcinom jajnika, nakon nekih smetnji koje je osjetila. Trenutno je u teškom psihičkom stanju ali se nadamo da će
ubrzo pristati na kemoterapije, jer isto je reagovala i kolegica koju sam prethodno spomenula.

Da naglasim, USK je vodeći po oboljelima od karcinoma, a Velika Kladuša je vodeća općina u Federaciji.

Od aug do jan napredovao karcinom?! Je li onda to bio propust ljekara, zar to nisu trebali vidjeti u nekom pocetnom stadijumu...ma bas je zavladalo to sa karcinonima..jedino da idemo svaki mjesec na preglede..nema vise pravila! :run:

Chloe

#3180 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Chloe » 20/02/2019 09:46

Nisrin wrote:

Od aug do jan napredovao karcinom?! Je li onda to bio propust ljekara, zar to nisu trebali vidjeti u nekom pocetnom stadijumu...ma bas je zavladalo to sa karcinonima..jedino da idemo svaki mjesec na preglede..nema vise pravila! :run:

Oba ova slučaja su me zbunila. Dvije žene koje su zaista brinule o svom zdravlju i redovno vršile kontrole.

Čini mi se da karcinom jajnika ima najopodmuklije simptome, tj. skoro pa ih nema,
a cura je normalno vršila kontrole i to kod dvije ginkologinje.

male_okice

#3181 Re: Ginekologija i vagine....

Post by male_okice » 20/02/2019 09:49

ja sam prosle godine radila UZ dojki privatno i platila sam 60 KM doduse u sanskom mostu, poliklinika Muminovic. Bilo je sve ok, ali otprilike tako se krecu cijene u Sani, Prijedoru, Banja Luci. U bolnici je bio oko 30 KM cini mi se na knjizicu, ali se ceka bas dugo a meni se nije dalo.
Nisam radila nikad mamografiju mada sam jos i mlada za nju sa 30 godina.

Ali opet sa druge strane imam ranicu na grlicu koju evo jos pratimo, vidjecemo sta ce sad ovaj papa nalaz pokazati pa sta dalje. sve u svemu nije lako biti zensko. :( :sad:

dobar osjecaj

#3182 Re: Ginekologija i vagine....

Post by dobar osjecaj » 20/02/2019 09:49

DaffyDuck wrote: Ali cula sam za dobru stvar- generalno za sistematski. Poliklinika Sunce UZ dojki, ginekoloski pregled, papa test, ultrazvuk donjeg i gornjeg abdomena, rtg pluca, analiza krvi i urina i oregled interniste. Oko 300 KM.
Ja sam ranijih godini isla na godisnje sistematske u Sunce koje sam placala iz svog dzepa. Bila sam jako zadovoljna covjekom koji je radio ultrazvucne detaljne preglede stitnjace, grudi i abdomena. Polako, detaljno, sve fino objasni. Proteklih 4-5 godina sam presla na sistematske u Al-Tawil cisto zbog blizine i jer mi se dopadaju svi ljekari na koje sam tamo naisla. U toj klinici mi Aida Sefic mi isto detaljno radi ultrazvuk, polako mi sve objasni, daje pregrst savjeta i poslije svakog pregleda sam zadovoljna i vjerujem joj. Osnovni nalazi krvi i urina i taj ultrazvucni pregled stitnjace, grudi i abdomena je kod njih 160 KM.

Nisrin

#3183 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Nisrin » 21/02/2019 09:10

male_okice wrote:ja sam prosle godine radila UZ dojki privatno i platila sam 60 KM doduse u sanskom mostu, poliklinika Muminovic. Bilo je sve ok, ali otprilike tako se krecu cijene u Sani, Prijedoru, Banja Luci. U bolnici je bio oko 30 KM cini mi se na knjizicu, ali se ceka bas dugo a meni se nije dalo.

Ali opet sa druge strane imam ranicu na grlicu koju evo jos pratimo, vidjecemo sta ce sad ovaj papa nalaz pokazati pa sta dalje. sve u svemu nije lako biti zensko. :( :sad:

Nekome ranicu godinama prate i bude bez problema, a nekome dohaka...:S razviju se CINovi, HPV itd.. :run:

Nisrin

#3184 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Nisrin » 21/02/2019 09:10

.
Last edited by Nisrin on 21/02/2019 09:11, edited 1 time in total.

male_okice

#3185 Re: Ginekologija i vagine....

Post by male_okice » 21/02/2019 10:04

Nisrin wrote:
male_okice wrote:ja sam prosle godine radila UZ dojki privatno i platila sam 60 KM doduse u sanskom mostu, poliklinika Muminovic. Bilo je sve ok, ali otprilike tako se krecu cijene u Sani, Prijedoru, Banja Luci. U bolnici je bio oko 30 KM cini mi se na knjizicu, ali se ceka bas dugo a meni se nije dalo.

Nekome ranicu godinama prate i bude bez problema, a nekome dohaka...:S razviju se CINovi, HPV itd.. :run:

sve znam, ali sta ces tako je kako je. ja sam odlucila ako se pojavi bilo kakav problem radim konizaciju i gotovo.

vjesticanametli

#3186 Re: Ginekologija i vagine....

Post by vjesticanametli » 04/03/2019 07:27

kladusanka wrote:
Nisrin wrote:

Oba ova slučaja su me zbunila. Dvije žene koje su zaista brinule o svom zdravlju i redovno vršile kontrole.

Čini mi se da karcinom jajnika ima najopodmuklije simptome, tj. skoro pa ih nema,
a cura je normalno vršila kontrole i to kod dvije ginkologinje.
najgori oblik raka...nazalost vecina primjeti kad je kasno

Nisrin

#3187 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Nisrin » 04/03/2019 08:38

Znam, nedavno je mlada djevojka, u 30im umrla od posljedica raka maternice...i to je metastazirao na pluca, i tad su i skontali da je imala karcinom maternice prvobitno...nekad se desi i propust ljekara, cega je mene ustvari najvise strah, zato i volim vise misljenja potraziti, da ne bacam ja grah...
Neke stvari ako mozemo sprijeciti naravno da je bolje sprijeciti, ali ne znam sta se desava, ali u posljenje vrijeme jako puno osoba obolijeva kod nas od raka maternice, grlica, jajnika...
n
Ne sumnjam ja u strucnost nasih ljekara toliko, ima ih jako dobrih, ali zamislite situacije kada vam biopsija pokaze NISTA, a onda vi na svoju ruku radite neke operativne zahtave, pa se ispostavi da su bile ipak neke dublje promjene...sta bi se desilo da niste imali novac i da niste zahtijevali operativni zahvat - privatno? Vjerovatno bi to napredovalo do tacke kad nema povratka...

Od sva tri karcinoma zenskih organa definitivno je najpodmukliji karcinom jajnika, zato sam trazila iskljucivo ginekologa onkoloskog usmjerenja, pa se nadam da ako iko primijeti odredjene promjenem to bi trebao biti on...mada svako grijesi!

she+

#3188 Re: Ginekologija i vagine....

Post by she+ » 06/03/2019 20:36

Bila sam kod dr. Klančević, baš prijatna žena. Nemam nikakvih problema, pa ne mogu dalje ništa suditi, ali namjeravam svakako ubuduće kod nje na redovne kontrole.

alica.k

#3189 Re: Ginekologija i vagine....

Post by alica.k » 08/03/2019 16:50

Divna je stvarno ona.

she+

#3190 Re: Ginekologija i vagine....

Post by she+ » 07/04/2019 22:52

e da, pitali me na pp, pa da ostavim i ovdje info

Dr. Melika Klančević
+387 61 190 279
Derebent 39

ultrazvuk dojki - 50 KM

wewa

#3191 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa » 09/04/2019 22:09

Sad i ja mogu rahat duse preporuciti dr Kozarica, u konkretnom slucaju mladjeg, kao i polikliniku opcenito. Profesionalnost, usluznost, cistoca, odnos prema pacijentu, nivo informacija za svaku pohvalu. A vjerujem i da je omjer cijene i kvaliteta usluge medju najboljim u gradu, sistematski ginekoloski pregled 120KM.

Nisrin

#3192 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Nisrin » 11/04/2019 11:49

wewa wrote:Sad i ja mogu rahat duse preporuciti dr Kozarica, u konkretnom slucaju mladjeg, kao i polikliniku opcenito. Profesionalnost, usluznost, cistoca, odnos prema pacijentu, nivo informacija za svaku pohvalu. A vjerujem i da je omjer cijene i kvaliteta usluge medju najboljim u gradu, sistematski ginekoloski pregled 120KM.

Svugdje je toliko, pregled, UZ i papa test!

wewa

#3193 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa » 11/04/2019 13:23

Nisrin wrote:
wewa wrote:Sad i ja mogu rahat duse preporuciti dr Kozarica, u konkretnom slucaju mladjeg, kao i polikliniku opcenito. Profesionalnost, usluznost, cistoca, odnos prema pacijentu, nivo informacija za svaku pohvalu. A vjerujem i da je omjer cijene i kvaliteta usluge medju najboljim u gradu, sistematski ginekoloski pregled 120KM.

ovdje je u cijenu ukljucen i uzv grudi. a nije tacno da je cijena svugdje ista.

Nisrin

#3194 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Nisrin » 11/04/2019 15:41

wewa wrote:
Nisrin wrote:

ovdje je u cijenu ukljucen i uzv grudi. a nije tacno da je cijena svugdje ista.

Onda je bas jeftino...ja sam pregled, papa, UZ jajnika, UZ grudi, kolposkopiju platila 250 :D
A sve ovo bez UZ grudi 150 i 180... :D

Pa koliko znam svuda je 50KM papa test i UZ jajnika...i 30 ili 50 uzmu za "pregled"...

dobar osjecaj

#3195 Re: Ginekologija i vagine....

Post by dobar osjecaj » 11/04/2019 15:57

Ja sam nedavno isla na ginekoloski, ultrazvuk i uzeli su mi bris za papa test u NMK kod Dekovica. Na stranici piše da je svaka stavka pojedinačno po 50 KM. Kad sam otišla da platim, naplate mi 120 KM. Kad sam pitala za fiskalni, nisu izdali i kažu može ali fiskalni na kojem piše nešto nejasno ili "ostalo" ili nešto slično. Ja bi radije da platim 150 ali da dobijem pravi fiskalni s detaljima jer s ovim ne mogu dobiti ništa od osiguranja.

wewa

#3196 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa » 11/04/2019 16:48

dobar osjecaj wrote:Ja sam nedavno isla na ginekoloski, ultrazvuk i uzeli su mi bris za papa test u NMK kod Dekovica. Na stranici piše da je svaka stavka pojedinačno po 50 KM. Kad sam otišla da platim, naplate mi 120 KM. Kad sam pitala za fiskalni, nisu izdali i kažu može ali fiskalni na kojem piše nešto nejasno ili "ostalo" ili nešto slično. Ja bi radije da platim 150 ali da dobijem pravi fiskalni s detaljima jer s ovim ne mogu dobiti ništa od osiguranja.
Kod Kozarica daju uredan fiskalni racun. I ne reklamiram, nego sam stvarno zadovoljna uslugom, a imam nazalost i previse iskustva s ginekoloskim pregledima i ordinacijama.

dobar osjecaj

#3197 Re: Ginekologija i vagine....

Post by dobar osjecaj » 11/04/2019 17:10

wewa wrote:Kod Kozarica daju uredan fiskalni racun. I ne reklamiram, nego sam stvarno zadovoljna uslugom, a imam nazalost i previse iskustva s ginekoloskim pregledima i ordinacijama.
Razumijem. Ne mislim da reklamiraš. Ja sam uvijek u potrazi za boljom uslugom i ljekarom u kojeg imam povjerenje.
Ljekar je u mom slučaju bio super ali me nervira koncept privatnih firmi koje ulažu trud da na meni neki cudan nacin pokažu korisnicima usluga da su bitni kroz slanje nekih meni lično iritantnih poruka a onda ti hladno ne izdaju račun ili kad tražiš fiskalni izdaju ti neki nebulozan za koji ne vjerujem da uopšte ide do UIO u takvom obliku.
Pod iritantne sms poruke spadaju pitanja da javiš porukom zasto i na kakav pregled dolazis. Pa navela sam sve detalje kad sam se narucivala.
Dvije poruke u kojima mole da potvrdis svoj dolazak. Ja se uvijek javim na vrijeme ako ne mogu doci ali eto razumijem da puno ljudi ne javi pa ok. Poruka u kojoj te mole da ne dolazis u pratnji vise od jedne osobe da ne pravite guzvu u cekaonici s instrukcijom da izbjegavas da se parkiras blizu klinike zbog prituzbi stanara susjednih zgrada.
Kad potvrdis da dolazis, dobijes poruku, hvala sto ste potvrdili a znate li kako nas naci. Nakon cetvrte poruke imala sam zelju da otkazem pregled.

wewa

#3198 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa » 11/04/2019 17:57

:lol:

To u NMK? Da znam, da zaobidjem u sirokom luku. Poslije druge poruke bih ih 'ladno poslala da zajefrkavaju ljude koji imaju viska vremena i zivaca.

bai

#3199 Re: Ginekologija i vagine....

Post by bai » 01/08/2019 18:34

Drage žene, potrebna mi je pomoć. Imam potrebu odvesti kćerku od 12 godina kod ginekologa. U BiH koliko imam info nema juvenilnog ginekologa. Svi znamo šta znači prvi pregled i njegov uticaj na stav prema odlasku i redovnim pregledima.Postoji li ginekolog (žensko muško nebitno) u SA srdačan, nasmijan, topao da normalno i polako razgovara. Ja sam imala sreće da to bude dr. Hrenovica na Studentskoj poliklinici davno davno.
Ukratko kome biste odveli svoje dijete...

anchor85

#3200 Re: Ginekologija i vagine....

Post by anchor85 » 02/08/2019 08:37

bai wrote:Drage žene, potrebna mi je pomoć. Imam potrebu odvesti kćerku od 12 godina kod ginekologa. U BiH koliko imam info nema juvenilnog ginekologa. Svi znamo šta znači prvi pregled i njegov uticaj na stav prema odlasku i redovnim pregledima.Postoji li ginekolog (žensko muško nebitno) u SA srdačan, nasmijan, topao da normalno i polako razgovara. Ja sam imala sreće da to bude dr. Hrenovica na Studentskoj poliklinici davno davno.
Ukratko kome biste odveli svoje dijete...
Jao, dr. Hrenovica :)
Meni je super Taib Delić, kao i Kozarić stariji. Ali ne znam da li su i oni za prvi put. Možda da razgovaraš sa kćerkom, da vidiš za početak da li bi se ona ugodnije osjećala kod muškarca ili kod žene.
Sa ženama imam loše iskustvo pa ne mogu nikoga preporučiti.

Post Reply