Ginekologija - sve o tome

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply

Koliko cesto posjecujete svog ginekologa/ginekologinju?

Vise od jednom godisnje
159
21%
Jednom godisnje (za PAPa test) + po potrebi
233
30%
Samo jednom godisnje za redovni pregled
36
5%
Pokusavam ici na godisnji pregled ali nekad su razmaci duzi
56
7%
Samo po potrebi
92
12%
Kad se sjetim
28
4%
Nisam nikad bila na ginekoloskom pregledu
152
20%
Moj porodicni ljekar obavlja sve moje testove, nisam bila kod ginekologa
15
2%
 
Total votes: 771

User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3126 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

Kodi96 wrote:Pozdrav svimaa :)
Interesuje me da li je neko imao slicnu situaciju, naime prosli mjesec mjesecnica mi je trajala krace nego inace i bila je slabijeg intenziteta, i ovaj mjesec se to ponavlja, na pocetku primijetim samo na toalet papiru, kasnije se malo pojaca, ali je boja onako nekako smedjkasta, zna li neko o cemu se radi
postoji li mogucnost trudnoce?
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#3127 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Boemica »

Je l' koristite neki gel/šampon/sapun za intimno pranje i koji? :oops:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#3128 Re: Ginekologija i vagine....

Post by zijancer »

naravski, bilo koji proizvod u DM-u sa PH 4-4.5, ako nema naznačenu tu vrijednost doviđento
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#3129 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Boemica »

Baš ti je svejedno?

I ja kad gledam da je strogo za tu regiju :oops: a svi oni imaju takvu PH vrijednost.
U posljednje vrijeme koristim Afroditin, ali nekakav tečan, sav se razbježi sa dlana :lol:

Image
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#3130 Re: Ginekologija i vagine....

Post by zijancer »

gledam nešto taj omot, piše hypoallergenic perfume
koliko je meni ona dr dray utuvila u glavu, ne postoji takav parfem
ne znam, uglavnom neki italijanski je, perem i lice s tim :skoljka:
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#3131 Re: Ginekologija i vagine....

Post by male_okice »

Boemica wrote:Je l' koristite neki gel/šampon/sapun za intimno pranje i koji? :oops:
uglavnom izbjegavam sve to, cista voda najbolja, ponekad tokom menstruacije ili poslije se operem se sa ovim. na bazi kantariona je i nema hemije.

Image
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#3132 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Boemica »

zijancer wrote:gledam nešto taj omot, piše hypoallergenic perfume
koliko je meni ona dr dray utuvila u glavu, ne postoji takav parfem
ne znam, uglavnom neki italijanski je, perem i lice s tim :skoljka:
ima neki nježan miris jasmina koji izlapi odma poslije tuširanja :-?
male_okice wrote:
Boemica wrote:Je l' koristite neki gel/šampon/sapun za intimno pranje i koji? :oops:
uglavnom izbjegavam sve to, cista voda najbolja, ponekad tokom menstruacije ili poslije se operem se sa ovim. na bazi kantariona je i nema hemije.
Koristila sam njihov šampon. Isto deterdžent sa suđe i to oni prijašnji zeleni. Od tad ih izbjegavam.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#3133 Re: Ginekologija i vagine....

Post by zijancer »

male-okice, ta eterična ulja ne zvuče dobro, a ni jedan njihov intimo proizvod nema oznaku ph
probaj se umiti tim šamponom i vidi kako će ti oči reagovati
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#3134 Re: Ginekologija i vagine....

Post by male_okice »

zijancer wrote:male-okice, ta eterična ulja ne zvuče dobro, a ni jedan njihov intimo proizvod nema oznaku ph
probaj se umiti tim šamponom i vidi kako će ti oči reagovati
kad je rijec o firmi tahirovic ja mogu reci da sam izuzetno zadovoljna njihovim proizvodima. muz mi koristi sampon onaj na bazi curokota, a koristio je i onaj od bijelog luka (bez mirisa bijelog luka :D ) jer je imao jako mnogo problema sa peruti i to smo uspjesno rijesili sa tim samponima.

a sto se tice ovog gela za intimno pranje, kao sto rekoh gledam da izbjegavam sve vrste tih kupki ne bitno cije su, jer dugorocno je to sve stetno i zaista ko normalno odrzava higijenu nema potrebe za hemijom u tom dole podrucju.
medjutim eto svi ponekad nesto kupimo, a meni je recimo ovaj gel sa kantarionom dobar, nemam nikakvih problema kada ga koristim, cak sam ga jedno vrijeme koristila i kad sam imala candidu (uporedo sa vaginaletama jer mi je i gin rekla da ga mogu koristiti).
eh sad opet kazem sve zavisi sta kome pase, meni recimo su uzasni oni genera italijanski i onaj jessa iz dm-a (ona njihova marka), prejaki su mi i sva se krenem svrbiti od njih.

sto se tice umivanja ociju, i to sam probala, ali osim sto mi razmrlja sminku nista se ne desi drugo, onda ga ne koristim za skidanje sminke.


Njihova web stranica kaze sledece: http://tahirovic.ba/portfolio-items/kan ... ho-pranje/

Productsct Description/Opis proizvoda
KANTARION GEL
 za intimno pranje

Sastav: Ekstrakt ljekovitog bilja kamilice, ulje kantariona, nevena, kamilice, kunice i et. ulje kadulje.

Djelovanje: Kombinacija ulja pomaže njezi intimne sluznice sklone čestim infekcijama uzrokovanih bakterijama, virusima i gljivicama. Smiruje upalu i pomaže uklanjaju neugodnog mirisa, pojačanog iscjetka, svrbeža i peckanja. Ublažava i druge teškoće uzrokovane suhoćom rodnice uslijed promjene sluznice u starijoj životnoj dobi.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#3135 Re: Ginekologija i vagine....

Post by zijancer »

Kodi96 wrote:Pozdrav svimaa :)
Interesuje me da li je neko imao slicnu situaciju, naime prosli mjesec mjesecnica mi je trajala krace nego inace i bila je slabijeg intenziteta, i ovaj mjesec se to ponavlja, na pocetku primijetim samo na toalet papiru, kasnije se malo pojaca, ali je boja onako nekako smedjkasta, zna li neko o cemu se radi
da nisi počela koristiti kakve lijekove tih zadjih mjesec-dva?
mp3problem
Posts: 414
Joined: 09/08/2012 19:01

#3136 Re: Ginekologija i vagine....

Post by mp3problem »

Drage žene,

znate li da li na KCUS imaju reagense za HPV tipizaciju? Dobih uputnicu da uradim ovaj nalaz, međutim, doktorica mi reče da je 99% sigurna da nemaju reagense, a oni se naravno ne javljaju na telefon, pa ne znam ni kako bih provjerila osim da odem lično.

Uglavnom, da znate proceduru za one koji trebaju uraditi briseve - za aerobe i anaerobe kupujete dvije epruvete u apoteci, doktor vam uzima briseve, iste nosite kod Vijećnice ili na Ilidžu - do 12 h morate sve završiti.

Za HPV tipizaciju, te CUM (chlamidia, mycoplasma i ureaplasma) idete na KCUS, uzmete podloge u labaratoriji na DIP-u, odlazite svom doktoru da vam uzme bris, te potom opet se vraćate na KCUS u labaratoriju na DIP-u da predate te briseve - do 10 h morate sve završiti.

Zaista, ali zaista ne znam kako da se izrazim i kojim riječima da opišem, a da ostanem pristojna, kroz kakvu torturu moraju prolaziti žene koje se odluče da ove nalaze odrade u državnoj ustanovi, a koje su pritom zaposlene/imaju porodicu/djecu/nemaju auto i slično. Sistem je učinio sve da ti oteža i da si prisiljen da daš 400 KM i da privatno odradiš ove nalaze.
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#3137 Re: Ginekologija i vagine....

Post by no_sikiriki »

Da li je iko koristio vaginalete tokom menstruacije? Na njima pise da se ne prekida terapija tokom menstruacije, ali cini mi se da je opce misljenje ginekologa da se ne stavljaju dok se ne zavrsi menstruacija...
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#3138 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Nisrin »

no_sikiriki wrote:Da li je iko koristio vaginalete tokom menstruacije? Na njima pise da se ne prekida terapija tokom menstruacije, ali cini mi se da je opce misljenje ginekologa da se ne stavljaju dok se ne zavrsi menstruacija...

Nikad se vaginalete ne koriste pri menstruaciji niti ima ikakvog efekta cak i da koristis niti je higijenski...
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#3139 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Nisrin »

mp3problem wrote:Drage žene,

znate li da li na KCUS imaju reagense za HPV tipizaciju? Dobih uputnicu da uradim ovaj nalaz, međutim, doktorica mi reče da je 99% sigurna da nemaju reagense, a oni se naravno ne javljaju na telefon, pa ne znam ni kako bih provjerila osim da odem lično.

Uglavnom, da znate proceduru za one koji trebaju uraditi briseve - za aerobe i anaerobe kupujete dvije epruvete u apoteci, doktor vam uzima briseve, iste nosite kod Vijećnice ili na Ilidžu - do 12 h morate sve završiti.

Za HPV tipizaciju, te CUM (chlamidia, mycoplasma i ureaplasma) idete na KCUS, uzmete podloge u labaratoriji na DIP-u, odlazite svom doktoru da vam uzme bris, te potom opet se vraćate na KCUS u labaratoriju na DIP-u da predate te briseve - do 10 h morate sve završiti.

Zaista, ali zaista ne znam kako da se izrazim i kojim riječima da opišem, a da ostanem pristojna, kroz kakvu torturu moraju prolaziti žene koje se odluče da ove nalaze odrade u državnoj ustanovi, a koje su pritom zaposlene/imaju porodicu/djecu/nemaju auto i slično. Sistem je učinio sve da ti oteža i da si prisiljen da daš 400 KM i da privatno odradiš ove nalaze.

To isto komentarisem, nazalost, hiljade sam dala dosad, ali ne zalim...radim! A na preglede i te testove sam rekla cak kad bih suh hljeb jela isla bih privatno iz X razloga...bas zene muce i zao mi je onih koji ne mogu priustiti privatno da odmah sve zavrse na jednom mjestu i ne gube vrijeme i ne budu pod dodatnim stresom!
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#3140 Re: Ginekologija i vagine....

Post by no_sikiriki »

Thanks, pretpostavila sam, i sasvim je logicno, ne znam zasto u uputstvima cesto pisu da treba stavljati...
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#3141 Re: Ginekologija i vagine....

Post by alica.k »

Ja vise nemam ideja kod koga da odem...
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#3142 Re: Ginekologija i vagine....

Post by dobar osjecaj »

alica.k wrote:Ja vise nemam ideja kod koga da odem...
Ako misliš uopšte na ginekologa, meni je najdraži ostao Spahović a svidjela mi se i Nidžara Abadžić - nije mi samo pružila ugodan, detaljan i kvalitetan pregled, nego i razgovor nakon kojeg sam donijela jako dobre životne odluke.
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#3143 Re: Ginekologija i vagine....

Post by alica.k »

dobar osjecaj wrote:
alica.k wrote:Ja vise nemam ideja kod koga da odem...
Ako misliš uopšte na ginekologa, meni je najdraži ostao Spahović a svidjela mi se i Nidžara Abadžić - nije mi samo pružila ugodan, detaljan i kvalitetan pregled, nego i razgovor nakon kojeg sam donijela jako dobre životne odluke.
Pogledacu za Nidzaru, kod Spahovica sam bila.

Da li neko ima iskustva sa Dr Mirsadom Puzicem?
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3144 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

hvale oca i sina Kozarica, pa mozes probati s njima
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#3145 Re: Ginekologija i vagine....

Post by alica.k »

wewa wrote:hvale oca i sina Kozarica, pa mozes probati s njima
Pogledacu i to.
anida_s wrote:Mene je dr Puzić porađao i išla sam jednom i na pregled, sve ok, stručnjak je ali strašno tešku ruku ima. Meni jednostavno nije dovoljno nježan. Idem trenutno kod dr Drljevića, zadovoljna sam.
Moji su pregledi uvijek teski jer imam strasno zavaljenu maternicu i grlic maternice mi je kompletno priljubljen uz zid vagine, pa je pregled bilo kakve vrste i uzimanje brisa neugodan i bolan tako da mi je to njezan/grub sve u pet deka. Sad trenutno mi je strucnost najvaznija.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#3146 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Nisrin »

anida_s wrote:Mene je dr Puzić porađao i išla sam jednom i na pregled, sve ok, stručnjak je ali strašno tešku ruku ima. Meni jednostavno nije dovoljno nježan. Idem trenutno kod dr Drljevića, zadovoljna sam.

Idem i ja, jer moram (radi strucnosti njegove), ali sto je covjek grub...stvarno, doslo mi je da mu kazem da pokusa malo njezniji biti, dosad sam isla zenskim ginekolozima i sve su bile njezne, posebno Anja...cak sam mislila da se prebacim kod dr. Cehajic jer sad radi kod Nabila...
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#3147 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Nisrin »

alica.k wrote:
wewa wrote:hvale oca i sina Kozarica, pa mozes probati s njima
Pogledacu i to.
anida_s wrote:Mene je dr Puzić porađao i išla sam jednom i na pregled, sve ok, stručnjak je ali strašno tešku ruku ima. Meni jednostavno nije dovoljno nježan. Idem trenutno kod dr Drljevića, zadovoljna sam.
Moji su pregledi uvijek teski jer imam strasno zavaljenu maternicu i grlic maternice mi je kompletno priljubljen uz zid vagine, pa je pregled bilo kakve vrste i uzimanje brisa neugodan i bolan tako da mi je to njezan/grub sve u pet deka. Sad trenutno mi je strucnost najvaznija.

Ako ti treba bas dobar citolog- Anja ...ako ti treba ginekolog onkologije - Drljevic, ako je obicni pregled/trudnoca - Nidzara ili Maja Slakovic, ako je neplodnost - Mehmedbasic...Jadranka Dizdarević - dijagnostika...
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3148 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

kao neko s iskustvom lijecenja bracne neplodnosti, od srca mogu preporuciti da se zaobidje Mehmedbasic.

dobar ginekolog-endokrinolog Hadziomerovic, najbolji uzv dijagnosticar kod nas je dr Divanovic, Anja Cica-Tomic je vrstan citolog...
cula sam puno pohvala za Kozarice i Nidzaru Abadzic, a ima ekipa razvikanih koje s merakom zaobilazim (Drljevic, Taib Delic, Vernes Begovic, Nejra Pasic).
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#3149 Re: Ginekologija i vagine....

Post by VenomousV »

Nazalost Hadziomerovic ne radi vise :sad:

A prosle godine sam ja pitala za ovu Maju Slakovic, svakoj zeni nadje istu upalu i propise iste vaginalete :roll:

Idem iduce sedmice kod Eldara Mehmedbasica, redovni pregled, pa cemo vidjeti...
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#3150 Re: Ginekologija i vagine....

Post by dobar osjecaj »

wewa wrote:kao neko s iskustvom lijecenja bracne neplodnosti, od srca mogu preporuciti da se zaobidje Mehmedbasic.
+2 od mene i prijateljice koja ima slična ružna i za psihičko zdravlje poražavajuća iskustva. Ne izlagati se bespotrebno.
Post Reply