Ginekologija - sve o tome

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply

Koliko cesto posjecujete svog ginekologa/ginekologinju?

Vise od jednom godisnje
159
21%
Jednom godisnje (za PAPa test) + po potrebi
232
30%
Samo jednom godisnje za redovni pregled
36
5%
Pokusavam ici na godisnji pregled ali nekad su razmaci duzi
56
7%
Samo po potrebi
92
12%
Kad se sjetim
28
4%
Nisam nikad bila na ginekoloskom pregledu
152
20%
Moj porodicni ljekar obavlja sve moje testove, nisam bila kod ginekologa
15
2%
 
Total votes: 770

User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3001 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

meni je pms sve izrazeniji s godinama

najgori su mi napadi bijesa, brrrrr. kako li je tek ukucanima?! :cry: :evil: :lol:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3002 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

btw ne znam je li ko od vas citao Zensko tijelo, zenska mudrost, Dr Christine Northrup
(moze se naci i u pdf-u)
ona tvrdi da je pms posljedica, ili prilika kad sve one nagomilane, a nerazjasnjenje ili neispraznjene emocije isplivaju na povrsinu.
ja na svom primjeru osjetim da je to tacno - sto sam u vecem stresu tokom mjeseca, to mi je pms burniji.

ona preporucuje da u periodu pms-a, kad osjetimo i druge simptome osim psihickih, emocionalnih, naprosto trebamo povuci rucnu. ok, ne mozes ne otici na posao, ali mozes pojednostaviti dan, izbaciti neke obaveze, napraviti sendvic umjesto sis-cevapa i sl.
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#3003 Re: Ginekologija i vagine....

Post by suza81 »

wewa wrote:meni je pms sve izrazeniji s godinama

najgori su mi napadi bijesa, brrrrr. kako li je tek ukucanima?! :cry: :evil: :lol:
Da, upravo napadi bijesa jesu najgori. Kad cmizdrim sat vremena ili se prejedem niko ne biva povrijedjen. Ali kad se istresem na svoje dijete koje slucajno nesto prospe, malo glasnije se igra... E to bas boli..poslije se mrzim.

Kod mene je PMS trenutno najizrazeniji vjerovatno i zato sto nikad u zivotu nisam imala tako puno obaveza. Puno stresa, jurnjave i skoro nimalo vremena posvecenog sebi. I naravno to sve eksplodira u dane kad smo najsenzibilniji i kad je nivo serotonina nizak.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3004 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

suza81 wrote:
wewa wrote:meni je pms sve izrazeniji s godinama

najgori su mi napadi bijesa, brrrrr. kako li je tek ukucanima?! :cry: :evil: :lol:
Da, upravo napadi bijesa jesu najgori. Kad cmizdrim sat vremena ili se prejedem niko ne biva povrijedjen. Ali kad se istresem na svoje dijete koje slucajno nesto prospe, malo glasnije se igra... E to bas boli..poslije se mrzim.

Kod mene je PMS trenutno najizrazeniji vjerovatno i zato sto nikad u zivotu nisam imala tako puno obaveza. Puno stresa, jurnjave i skoro nimalo vremena posvecenog sebi. I naravno to sve eksplodira u dane kad smo najsenzibilniji i kad je nivo serotonina nizak.
znam kako ti je :)
ja svoj bijes doduse rasporedim na 4 ukucana, pa se porcije umanje
sto ne znaci da mi ne bude krivo, ali krivo mi je i sto sam toliko umorna da me koza boli i bez pms-a
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#3005 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Rijeka_snova »

...
Last edited by Rijeka_snova on 12/05/2020 00:56, edited 1 time in total.
User avatar
annoy
Posts: 4645
Joined: 09/01/2014 02:52

#3006 Re: Ginekologija i vagine....

Post by annoy »

nekad nije mogao proći PMS da se ne pokoljem s nekim od ukućana, ali s godinama me sve manje puca na agresivnost, a sve više na sentimentalnost
nekad bude dovoljno da je, ne znam, šalica na krivoj polici...krokodilske suze
najgore mi je kad me uhvati nešto u javnosti :D tipa u busu :-)
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3007 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

https://archive.org/stream/womensbodies ... 5/mode/2up

evo linka za knjigu, samo se treba registrovati na Open Library, besplatno je :)
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#3008 Re: Ginekologija i vagine....

Post by suza81 »

Hvala wewa :kiss:

Mislim da se kod nas premalo paznje posvecuje ovom problemu. Vise su svi skloni reci zenske bubice, mi samo zanovijetamo i zvocamo i nikad nismo zadovoljne... i muski svijet mi se cini totalno neinformisan i nezainteresiran da nesto sazna o ovoj tematici koja bi sigurno unaprijedila musko-zenske odnose.

Meni je samoj bilo potesko upratiti sta se to desava sa mnom i povezati to sa onim danima u mjesecu. Potcjenjivala sam zapravo snagu PMS-a, pogotovo njegove psihicke simptome. Medjutim kad sam pocela citati o tome prepoznala sam se u gotovo svakoj ispovjesti zena koje imaju izrazen PMS.

Odlucila sam uvesti vise relaksacije tokom mjeseca i mozda popiti koji persen u kriznom periodu a svima oko mene dati do znanja kad sam u PMS-u da me malo popuste..
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#3009 Re: Ginekologija i vagine....

Post by saga »

Strasno je koliko je tesko skontati da se ponasas ko zadnje krme; kad to uspijes skontati, onda se uspijes i malo izolirati i 'zastiti' ljude oko sebe;
Ja sam to najvise pocela primjecivati kad sam pocela raditi, pa me kolege haman u pm posalju jer sam bivala grozna. Na to dodati bolove koji su meni pocinjali i 10ak dana prije same menstruacije, nije pomagalo nimalo.

Ja sam prije 3-4 godine pocela piti kontracepcijske pilule i otad nemam tih problema (doduse, meni taj PMS nije bio jedini problem) i kvalitet zivota mi se visestruko popravio. Ako mognem, pit cu ih do menopauze :-D
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3010 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

suza81 wrote:Hvala wewa :kiss:

Mislim da se kod nas premalo paznje posvecuje ovom problemu. Vise su svi skloni reci zenske bubice, mi samo zanovijetamo i zvocamo i nikad nismo zadovoljne... i muski svijet mi se cini totalno neinformisan i nezainteresiran da nesto sazna o ovoj tematici koja bi sigurno unaprijedila musko-zenske odnose.

Meni je samoj bilo potesko upratiti sta se to desava sa mnom i povezati to sa onim danima u mjesecu. Potcjenjivala sam zapravo snagu PMS-a, pogotovo njegove psihicke simptome. Medjutim kad sam pocela citati o tome prepoznala sam se u gotovo svakoj ispovjesti zena koje imaju izrazen PMS.

Odlucila sam uvesti vise relaksacije tokom mjeseca i mozda popiti koji persen u kriznom periodu a svima oko mene dati do znanja kad sam u PMS-u da me malo popuste..
a kojem se problemu, spoecificnom za zene, posvecuje paznja u ovom svijetu?

da kojim slucajem muskarci pate od pms-a, dosad bi bila izumljena vakcina, postojao bi placeni odmor i dodatak na platu za te dane, uloske bi dijelili besplatno, odvojili bi sjedista u javnom prijevozu za jadne pacenike.

karikiram naravno, ali ne previse.

potcjenjuje se teret koji danasnja zena nosi, dijelom nametnuto od drustva, dijelom svojom krivicom. nije normalno da moras na svim frontovima biti uspjesna, i kuci i kao majka i na poslu i kao clan porodice, drustva, junejmit. ili, ako vec zelis biti sve to, da ti nikad ne smije biti tesko.
mene izludjuje recimo ona reklama za Tensilen: mami je bilo tesko, bila je napeta zbog obaveza, a onda je otkrila drogu i sad rinta sva sretna. fuj.

fali nam i malo solidarnosti - kolegica na poslu napeta? napravis joj caj, proci ce je. a ne proglasavati je ne....anom kuckom jer je nervozna. i tako redom...
ali da bi nam bilo bolje, prvo moramo osvijestiti da imamo problem i koji su mu uzroci. a ne dodatno pojacavati vlastitu krivicu jer se eto lose osjecamo. niko normalan se ne osjeca lose svojim izborom, pa hajde da vidimo sto nas taj pms bas toliko muci, i to obicno sve jace kako godine odmicu....
da budemo blage sebi.
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#3011 Re: Ginekologija i vagine....

Post by suza81 »

:lol:
Svaka ti zlatna i sve je upravo tako!

I ja se osipam na tensilen reklamu, a osmog marta objasnjavam mladjoj populaciji kako je to sve jedna obicna podvala :lol:
wewa wrote:
suza81 wrote:Hvala wewa :kiss:

Mislim da se kod nas premalo paznje posvecuje ovom problemu. Vise su svi skloni reci zenske bubice, mi samo zanovijetamo i zvocamo i nikad nismo zadovoljne... i muski svijet mi se cini totalno neinformisan i nezainteresiran da nesto sazna o ovoj tematici koja bi sigurno unaprijedila musko-zenske odnose.

Meni je samoj bilo potesko upratiti sta se to desava sa mnom i povezati to sa onim danima u mjesecu. Potcjenjivala sam zapravo snagu PMS-a, pogotovo njegove psihicke simptome. Medjutim kad sam pocela citati o tome prepoznala sam se u gotovo svakoj ispovjesti zena koje imaju izrazen PMS.

Odlucila sam uvesti vise relaksacije tokom mjeseca i mozda popiti koji persen u kriznom periodu a svima oko mene dati do znanja kad sam u PMS-u da me malo popuste..
a kojem se problemu, spoecificnom za zene, posvecuje paznja u ovom svijetu?

da kojim slucajem muskarci pate od pms-a, dosad bi bila izumljena vakcina, postojao bi placeni odmor i dodatak na platu za te dane, uloske bi dijelili besplatno, odvojili bi sjedista u javnom prijevozu za jadne pacenike.

karikiram naravno, ali ne previse.

potcjenjuje se teret koji danasnja zena nosi, dijelom nametnuto od drustva, dijelom svojom krivicom. nije normalno da moras na svim frontovima biti uspjesna, i kuci i kao majka i na poslu i kao clan porodice, drustva, junejmit. ili, ako vec zelis biti sve to, da ti nikad ne smije biti tesko.
mene izludjuje recimo ona reklama za Tensilen: mami je bilo tesko, bila je napeta zbog obaveza, a onda je otkrila drogu i sad rinta sva sretna. fuj.

fali nam i malo solidarnosti - kolegica na poslu napeta? napravis joj caj, proci ce je. a ne proglasavati je ne....anom kuckom jer je nervozna. i tako redom...
ali da bi nam bilo bolje, prvo moramo osvijestiti da imamo problem i koji su mu uzroci. a ne dodatno pojacavati vlastitu krivicu jer se eto lose osjecamo. niko normalan se ne osjeca lose svojim izborom, pa hajde da vidimo sto nas taj pms bas toliko muci, i to obicno sve jace kako godine odmicu....
da budemo blage sebi.
User avatar
House
Posts: 46703
Joined: 17/03/2010 15:36

#3012 Re: Ginekologija i vagine....

Post by House »

pratim.
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#3013 Re: Ginekologija i vagine....

Post by pukepuke »

suza81 wrote: I ja se osipam na tensilen reklamu, a osmog marta objasnjavam mladjoj populaciji kako je to sve jedna obicna podvala :lol:
Samo da se upišem, kad sam prvi put vidjela tu reklamu, nisam sebi mogla doći, koji odron i vrijeđanje ljudske inteligencije.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3014 Re: Ginekologija i vagine....

Post by vjesticanametli »

Je li neko radio brca test .....
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#3015 Re: Ginekologija i vagine....

Post by MrsJ »

Molim vas za iskustva sa spiralom. Naime, nakon dva poroda (prirodni i carski) i sve obilnijih menstruacija doktor mi je preporučio stavljanje, ali prije nego stavim voljela bih čuti vaša iskustva, da li ima nekih nuspojava, koja je najbolja, da li lako može ispasti, i generalno kakav je osjećaj sa njom?
sedma_7
Posts: 716
Joined: 03/04/2007 18:24

#3016 Re: Ginekologija i vagine....

Post by sedma_7 »

Ako ima kakav doktor, ili neko upucen da mi ocita nalaz PAPA testa.

Oznaceno je: Vaginosi Batterica.


Kakva, sta, to je neka vaginalna bakterija, al kakva???

Upala - DA.

Onkoloska procjena: 2d - flogoze.

Preporucena antiflogisticka terapija. Sta je to???

Biljeska: L +++, citoliza.


STA JE L +++???
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#3017 Re: Ginekologija i vagine....

Post by kredenac-ac »

Da li neko ima iskustva sa folikulometrijom? Na koje dane ste radili i da li vam se ikada desilo da pri jednom pregledu vidite da raste, a na drugom 2 dana nakon da uopce nema tog folikula... Sta se moglo desiti? :-)
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3018 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

kredenac-ac wrote:Da li neko ima iskustva sa folikulometrijom? Na koje dane ste radili i da li vam se ikada desilo da pri jednom pregledu vidite da raste, a na drugom 2 dana nakon da uopce nema tog folikula... Sta se moglo desiti? :-)
ako se dobro sjecam, krece se 9. dana ciklusa, pa svaki drugi dan - folikuli obicno pucaju pri velicini 19-20 mm, koji milimetar vise ili manje, a pucanje folikula, tj ovulacija moze biti izazvana zreloscu jajne stanice, pa i orgazmom.

sto ce reci, ako folikula vise nema, vjerovatno se desila ovulacija. trebalo bi se moci primijetiti zuto tijelo, kao dokaz ovulacije, ali to se posmatra color dopplerom koji nema ili nece koristiti svaki ginekolog.

inace, dan ovulacije varira i od zene do zene, i od ciklusa do ciklusa. zgodno je pratiti i bazalnu temperaturu, jer ona poraste na dan ovulacije. a postoje i LH trakice, na kojima se pojacava intenzitet obojenosti kako se blizi ovulacija.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3019 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

sedma_7 wrote:Ako ima kakav doktor, ili neko upucen da mi ocita nalaz PAPA testa.

Oznaceno je: Vaginosi Batterica.


Kakva, sta, to je neka vaginalna bakterija, al kakva???

Upala - DA.

Onkoloska procjena: 2d - flogoze.

Preporucena antiflogisticka terapija. Sta je to???

Biljeska: L +++, citoliza.


STA JE L +++???
koliko znam, radi se o pojacanoj koncentraciji uobicajenih bakterija koje nastanjuju rodnicu. indicirana je protuupalna terapija, tj antibiotik - treba se javiti ginekologu da prepise preparat.

ovo L +++ je vjerovatno velik broj leukocita, posljedica upale.
sedma_7
Posts: 716
Joined: 03/04/2007 18:24

#3020 Re: Ginekologija i vagine....

Post by sedma_7 »

Hvala! :)
SarajevoBH
Posts: 110
Joined: 03/05/2011 13:34

#3021 Re: Ginekologija i vagine....

Post by SarajevoBH »

Pozdrav svima,

Imam par pitanja vezano za seksualne odnose.

Moja djevojka i ja smo zdrave osobe to jest nemamo neku polno prenosivu bolest.
Mene sada zanima iako smo oboje zdravi moze li neko od nas dvoje dobiti neku polnu bolest?
Imamo seks bez kondoma to jest ona pije kontracepcijske tablete.

Hvala!
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3022 Re: Ginekologija i vagine....

Post by moonca »

Vi ste 'na izgled' zdravi , ne mora znaciti da neko nije zarazen.
Ako ne mijenjate cesto partenere ,a izgleda ne- ne bi trebalo da ste u opasnosti.

:-)
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#3023 Re: Ginekologija i vagine....

Post by kredenac-ac »

wewa wrote:
kredenac-ac wrote:Da li neko ima iskustva sa folikulometrijom? Na koje dane ste radili i da li vam se ikada desilo da pri jednom pregledu vidite da raste, a na drugom 2 dana nakon da uopce nema tog folikula... Sta se moglo desiti? :-)
ako se dobro sjecam, krece se 9. dana ciklusa, pa svaki drugi dan - folikuli obicno pucaju pri velicini 19-20 mm, koji milimetar vise ili manje, a pucanje folikula, tj ovulacija moze biti izazvana zreloscu jajne stanice, pa i orgazmom.

sto ce reci, ako folikula vise nema, vjerovatno se desila ovulacija. trebalo bi se moci primijetiti zuto tijelo, kao dokaz ovulacije, ali to se posmatra color dopplerom koji nema ili nece koristiti svaki ginekolog.

inace, dan ovulacije varira i od zene do zene, i od ciklusa do ciklusa. zgodno je pratiti i bazalnu temperaturu, jer ona poraste na dan ovulacije. a postoje i LH trakice, na kojima se pojacava intenzitet obojenosti kako se blizi ovulacija.

Hvala mnogo za odgovor. Drugi doktor mi je rekao da sam pila katastrofalnu terapiju i da nije ni bilo moguce da se ista dogodi, samo mi nije sada jasno gdje je folikul nestao jer definitivno nije bilo ovulacije :shock:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3024 Re: Ginekologija i vagine....

Post by vjesticanametli »

MrsJ wrote:Molim vas za iskustva sa spiralom. Naime, nakon dva poroda (prirodni i carski) i sve obilnijih menstruacija doktor mi je preporučio stavljanje, ali prije nego stavim voljela bih čuti vaša iskustva, da li ima nekih nuspojava, koja je najbolja, da li lako može ispasti, i generalno kakav je osjećaj sa njom?
Isti problem imala i prije 3 god doktor predlozi spirallu...ok ali nisam uzela hormonalnu....evo 3 god prosle jednom se bila malo pomakla.....duze imam sada ...6 dana traje ali nije obilno.... meni licno nije sjela i ne bih vise....ne znam kako da opisem ali nekad me ne boli stomak nekad pocne i 5 dana prije menzesa da me cudno boli....cudno je...ja svoju da prostis uskoro vad8m i pauza.... inace je sve ok i svaki mjesec idem doktoru..preci cu na pilule def.
Nakas mi rece trebala si hormonalnu .....nema menzesa nikako ....e sad budi pametan .... :-)
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#3025 Re: Ginekologija i vagine....

Post by MrsJ »

Postavila sam spiralu ima mjesec dana ali kako je krenulo vjerovatno ću je izvaditi. Od postavljanja imam strašne bolove u donjem dijelu leđa i lijevom jajniku a evo i menstruacija je katastrofa, ne znam ni da li sam dobila uopšte, skroz čudno. Iskreno, sada se i kajem što sam je postavila i ako se nastave ovi grozni bolovi halalit ću 300 KM. Nije vrijedno.
Post Reply