Ginekologija i vagine....

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply

Koliko cesto posjecujete svog ginekologa/ginekologinju?

Vise od jednom godisnje
159
21%
Jednom godisnje (za PAPa test) + po potrebi
232
30%
Samo jednom godisnje za redovni pregled
36
5%
Pokusavam ici na godisnji pregled ali nekad su razmaci duzi
56
7%
Samo po potrebi
91
12%
Kad se sjetim
28
4%
Nisam nikad bila na ginekoloskom pregledu
151
20%
Moj porodicni ljekar obavlja sve moje testove, nisam bila kod ginekologa
15
2%
 
Total votes: 768

User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3201 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

dobar osjecaj wrote:Čitam mišljenja o menstrualnim čašicama na FB postu firme koja ih prodaje i promoviše na BiH tržištu. Često razmišljam koliko je po žensko reproduktivno zdravlje štetna upotreba savremenih higijenskih uložaka posebno onih s velikom upijajućom moći, tampona a pa sad i o ovim čašicama.

Malo su mi suviše agresivni komentari nekih žena koje se kunu u preporuke ginekologa kao da su to bogovi koji znaju sve i koji nikada ne rade isključivo za novac i ne promovišu firme i proizvođače koji će im dati bonus za promociju nekih proizvoda. Kritikuju druge žene kako ih je "zaobišla civilizacija na neukom Balkanu" (dijelom možda jer i ima zaostalih komentara). Ne sumnjam da je moguće da su super higijensko i praktično rješenje ali se kao i za savremene uloške i tampone pitam koliko su zapravo štetni za reproduktivno zdravlje žene.

Osim jednog Ted Talk-a žene koja tvrdi da je zbog upotrebe tampona dobila rak grlića materice, nisam dosad naišla na rezultate ikakvog ozbiljnog istraživanja koje bi mi dalo više podataka o tome. Rado bih pročitala nešto više o tome.
ja sam bila najrahatnija dok sam koristila platnene uloske - samo sto je malo nezgodno praviti od kupatila partizansku bolnicu i cuvati upotrijebljene uloske dok ih se ne skupi za pranje. ali menstruacije su mi bile bezbolne i znatno krace.

tampone ne koristim zbog istog razloga zbog kojeg nikad nisam nabavila moon cup - izvan vlastitog kupatila, nikad nemam osjecaj da su mi ruke dovoljno ciste da bih promijenila tampon/ispraznila moon cup.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3202 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

ug_lee wrote:Pozdrav, isla sam na ultrazvuk abdomena i urinarnog trakta. Na nalazu pise pored ostalog i ovo:
Uterus bez jasne strukture zida i diferencijacije miometrije i endometrija i jos tri upitnika pored.

Kada sam je pitala sta se tacno time misli rekla mi je da ona ne zna nista reci vec da moram ginekologu. Icicu ginekologu ali me zanima samo sta bi to moglo da znaci? Da li je iko imao slican problem?

Takodjer pise "Desno ovarijalna cista, promjera 38mm"..
Hvalaa
Nisam se susrela ni sa cim slicnim, ali bih pazljivo odabrala ginekologa koji ce raditi uzv.
preporucila bih dr Divanovica ili dr Godinjaka, oni su tu vrsni strucnjaci.

sretno!
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#3203 Re: Ginekologija i vagine....

Post by julisiz es grant »

Kol'ko ti Divanović plaća za reklamu?
Godinjak i UZ se u putu nisu sreli, iako on čačka nešto oko toga.
A ovoj što pita, radiolog ti je napisao onako kako se često može jedino i vidjeti kada se gleda transabdominalno. Možda je pregled bio neposredno iza menzesa.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3204 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

julisiz es grant wrote:Kol'ko ti Divanović plaća za reklamu?
Godinjak i UZ se u putu nisu sreli, iako on čačka nešto oko toga.
A ovoj što pita, radiolog ti je napisao onako kako se često može jedino i vidjeti kada se gleda transabdominalno. Možda je pregled bio neposredno iza menzesa.
ne funkcionisemo svi samo za pare, neces vjerovati.
dr Divanovic me nije pogledao evo 5 godina, ali je stekao moje povjerenje tokom 15 godina koliko sam mu odlazila.
ug_lee
Posts: 325
Joined: 10/01/2015 20:06

#3205 Re: Ginekologija i vagine....

Post by ug_lee »

julisiz es grant wrote:Kol'ko ti Divanović plaća za reklamu?
Godinjak i UZ se u putu nisu sreli, iako on čačka nešto oko toga.
A ovoj što pita, radiolog ti je napisao onako kako se često može jedino i vidjeti kada se gleda transabdominalno. Možda je pregled bio neposredno iza menzesa.
Aha aha a nije bio odmah iz mens.. Ali mi je mens za 9 dana ne znam ima li to veze
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#3206 Re: Ginekologija i vagine....

Post by she+ »

Bila sam kod dr. Mirze Kozarica. Ostala sat vremena cini mi se, ispitala ga sve sto sam htjela i po prvi put da se doktor ne uvrijedi na sva ta pitanja i objasni mi sve nejasnoce, bez podcjenjivackih odgovora u stilu "jeste li vi zavrsili medicinu", "sta vi citate po tom internetu" i sl. Ne znam za druge, ali meni je to ogroman plus.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3207 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Bloo »

she+ wrote:Bila sam kod dr. Mirze Kozarica. Ostala sat vremena cini mi se, ispitala ga sve sto sam htjela i po prvi put da se doktor ne uvrijedi na sva ta pitanja i objasni mi sve nejasnoce, bez podcjenjivackih odgovora u stilu "jeste li vi zavrsili medicinu", "sta vi citate po tom internetu" i sl. Ne znam za druge, ali meni je to ogroman plus.
I otac mu je divan i strpljiv :mrgreen:
Cak se i nasmije na moje nervozne sale.
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#3208 Re: Ginekologija i vagine....

Post by kredenac-ac »

julisiz es grant wrote:Kol'ko ti Divanović plaća za reklamu?
Godinjak i UZ se u putu nisu sreli, iako on čačka nešto oko toga.
A ovoj što pita, radiolog ti je napisao onako kako se često može jedino i vidjeti kada se gleda transabdominalno. Možda je pregled bio neposredno iza menzesa.

Bila kod obojice tokom dugog staza steriliteta.

Prije jedne operacije su mi iz bolnice trazili UZ nalaz iskljucivo od Divanovica. Ucinio mi se bas strucan po tom pitanju, ali nisam njegovu licnost nikako mogla provariti tako da se sretosmo samo tada jednom..

Potpisujem ovo za Godinjaka i UZ. Skidam mu kapu za svasta nesto oko neplodnosti ali brate UZ... posebno na Ilidzi u Termama.. aparat prestar, on s naocalama nesto nabada, pregled traje stoljece, ispati i sebe i mene a i mnogo manje detaljan i konkretan nalaz dobih
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#3209 Re: Ginekologija i vagine....

Post by kredenac-ac »

Bloo wrote:
she+ wrote:Bila sam kod dr. Mirze Kozarica. Ostala sat vremena cini mi se, ispitala ga sve sto sam htjela i po prvi put da se doktor ne uvrijedi na sva ta pitanja i objasni mi sve nejasnoce, bez podcjenjivackih odgovora u stilu "jeste li vi zavrsili medicinu", "sta vi citate po tom internetu" i sl. Ne znam za druge, ali meni je to ogroman plus.
I otac mu je divan i strpljiv :mrgreen:
Cak se i nasmije na moje nervozne sale.

Stvarno nije placeno niti imam apsolutno ikakve veze a njima, ali obojica su divni, strucni i detaljni. Od privatnika u sarajevu nekako najmanje zamjerki imam bas prema njima.
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#3210 Re: Ginekologija i vagine....

Post by no_sikiriki »

Da li je ko radio mamografiju privatno? Gdje je najbolje to napraviti?
imim
Posts: 97
Joined: 20/08/2013 14:16

#3211 Re: Ginekologija i vagine....

Post by imim »

Jedan PAPA nalaz prije nekih 2-3 godine je pokazao CIN1, te imala kondilome na ulazu u vaginu. zatim prije nekih 9-10 mjeseci ASCUS, a sada posljednji prije 7 dana bio uredan. Je li se to nekome desilo, i je li moguće uopšte? Mislim je li moguće da od CIN-a, za 3 godine nalaz bude uredan, iako nije vilo nikakve terapije niti neke promjene stila života, osim što sam nakon dg cin jela brokule ko luda (jer mi je tako dr preporučio :-) ) te spalila te kondilome kod onog dr. Jeremića iz Beograda?
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3212 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

ja nemam iskustva s takvim nalazom Papa testa, ali su neke od mojih prijateljica/poznanica promjenom zivota, nacina prehrane i suplementima drasticno popravile nalaz... neko vrijeme su preporucivali Kolostrum kao dobro sredstvo za jacanje imuniteta kod promjena na grlicu, a i caj od nevena pospjesuje epitelizaciju, kazu.

ja sam imala iskustva s biljnim mjesavinama kod ponavljanih infekcija, pa to mogu preporuciti
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#3213 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Nisrin »

imim wrote:Jedan PAPA nalaz prije nekih 2-3 godine je pokazao CIN1, te imala kondilome na ulazu u vaginu. zatim prije nekih 9-10 mjeseci ASCUS, a sada posljednji prije 7 dana bio uredan. Je li se to nekome desilo, i je li moguće uopšte? Mislim je li moguće da od CIN-a, za 3 godine nalaz bude uredan, iako nije vilo nikakve terapije niti neke promjene stila života, osim što sam nakon dg cin jela brokule ko luda (jer mi je tako dr preporučio :-) ) te spalila te kondilome kod onog dr. Jeremića iz Beograda?

Pa CIN1 se moze sam povuci ukoliko ti je imunitet dobar, to je naucno dokazano, a ako ti je spalio kondilome mozda je spalio i CIN1 na grlicu, ne znam, ali znam da on spaljuje odmah i CINove..ASCUS- promjene neodredjene, takodjer se moze sanirati tako sto se tvoj organizam sam izbori, ali isto tako nekome moze napredovati na gore..nekome CIN1-CIN2-CIN3 napreduju godinama, a nekome u nekoliko mjeseci, sve je indiviualno..
Ali moras znati i da papa test kada rade uzorak uzimaju po svojoj inerciji, subjektivno gdje procijene odakle da uzmu...
Imam ja kolegice koje su izlijecile CIN2 I CIN3 i godinama su nalazi uredni, a takodjer nekima se vracalo...sve zavisi sta ga uzrokuje - ako je HPV, on se moze bilo kad aktivirati ako se ne drzi pod kontrolom!

Inace, ako nije papa test uredan, moj savjet- iz licnog iskustva, ponavljati ga svaka 3 mjeseca, ne cekati 6 ili vise mjeseci...
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#3214 Re: Ginekologija i vagine....

Post by anchor85 »

imim wrote:Jedan PAPA nalaz prije nekih 2-3 godine je pokazao CIN1, te imala kondilome na ulazu u vaginu. zatim prije nekih 9-10 mjeseci ASCUS, a sada posljednji prije 7 dana bio uredan. Je li se to nekome desilo, i je li moguće uopšte? Mislim je li moguće da od CIN-a, za 3 godine nalaz bude uredan, iako nije vilo nikakve terapije niti neke promjene stila života, osim što sam nakon dg cin jela brokule ko luda (jer mi je tako dr preporučio :-) ) te spalila te kondilome kod onog dr. Jeremića iz Beograda?
Ja sam dugo imala ASCUS-CIN1-CIN2-CIN1 itd. Nisam nikakve lijekove uzimala niti provodila terapije, osim jedan period mješavinu čaja (neven-macina trava-još nešto). Na zadnja dva papa testa sve uredno. Ali jesam zbog drugih stvari jačala imunitet, valjda je uticalo i na to dole. Kada sam prvi put to imala rečeno mi je da mogu jačanjem imuniteta to popraviti, ali da moram češće raditi papa test (da ne ode na gore).
imim
Posts: 97
Joined: 20/08/2013 14:16

#3215 Re: Ginekologija i vagine....

Post by imim »

Pijem i ja čajeve tu i tamo, vrkutu uglavnom i kantarion. Uzimam C i B vitamine i to je to. Šta ja znam, svaki put mi je trauma kod ginekologa, i čekam nalaz tako da ne spavam... i onda sad uredan (osim neke bakterijske infekcije) pa mi zato čudno. Pomislila sam i ja da je Jeremić spalio s kondilomima i CIN, mada ne kontam kako je to moguće :D

A znam da svaki ginekolog uzima bris kako on misli da treba, i ova tri nalaza jesu od tri različita ginekologa, zato se pitam.... A i Jeremić stalno priča da PAPA nalaz nije više najbolje dijagnostičko sredstvo...ko će ga znati.

Neko mi je isto preporučio one Femisan A tablete sa onom nekom biljkom makom, uzela sam jednu turu skoro, e sad ne znam ima li i to ikakvog efekta...
girl
Posts: 456
Joined: 27/06/2008 10:15

#3216 Re: Ginekologija i vagine....

Post by girl »

obisla ih dosta, operisana vise puta, razne probleme imala i na zalost s ginekolozima puno iskustva.

kod anje preporucujem da ide onaj kome treba papa test, ili biopsija ili kolposkopija. mislim da biopsiju ne radi u ordinaciji nego se dogovoris da dodjes na kliniku. uzv / nikako.

divanovic je ters ai generalno je ok i za dijagnostiku onog sto se vidi na uzv i kao ginekolog koji vodi trudnocu.

godinjaku sam isla samo kad me trebalo operisati / sve ostalo je bilo haoticno i na losem uzv mi nije vidio ono sto je trebao vidjeti. jer svi drugi jesu i operacija potvrdila. operacijom jednu stvar zabrljao (popravljali me poslije iako nije 100% sigurno da se to u svakom slucaju ne bi desilo i bez njegove operacije), ali me rijesio strasnih dugogodisnjih bolova i sacuvao dosta velike dijelove jajnika, pa sam beskrajno zahvalna.

nejru pasic zaobici u sirokom luku.

od zenskih ginekologa kazu da je dr maja slakovic ok / nisam bila.

za ove sto ih neko preko stomaka gleda / kazu da moza i ona u clarusu (je li se tako zove ordinacija na skenderiji).

na klinici preporucujem dr Aminu pljevljak / ne znam koje je to drugo udato prezime.

za problematicne trudnoce / ipak bih preporucila kliniku i dr Lejlu.

Taib bio ljubazan ali trebao mi samo izmjeriti folikule, ima dobru opremu, - za nesto ozbiljnije ne mogu dati misljenje.

Vernes mi je dao tacnu dijagnozu, ima dobru opremu, ali znam toliko ljudi kojima je fulao totalno da bih mu otisla samo ako nemam nikome drugom.
girl
Posts: 456
Joined: 27/06/2008 10:15

#3217 Re: Ginekologija i vagine....

Post by girl »

sto se papa testa tice, jako je vazno da ne radite 2 u kratko vremenu. papa test kupi povrsinske celije i ako na primjer zelite dva misljenja pa uradite danas papa test, nema nikakvog smisla da ga radite i naredne sedmice jer problematicne celije u tako kratkom vremenu "nece biti na povrsini" i test moze biti lazan jer ih je prvi bris skinuo. ovo su rijeci dr Anje, ja prenosim. znaci ipak mora proci neko vrijeme da bi nalaz bio relevantan.
girl
Posts: 456
Joined: 27/06/2008 10:15

#3218 Re: Ginekologija i vagine....

Post by girl »

ja sam dugo imala problema sa brisevima (bakterioloskim i na gljivice). i 2 puta sam imala ascus koji se povukao, hpv sam negativna.

svakom bih preporucila acidosaulus vaginalete . 7 komada 20 km u apoteci dina. cim osjetim neku nelagodu kupim ih i meni su jako pomogle. proguglajte malo sastav, prirodni je kantarion, cajevac, probiotik , bijeli luk tako nesto. nisam sto posto sigurna, uglavnom da znate da nije nikakav hemijski lijek i da koliko sam ja vidjela po sastavu ako niste alergicni na sastojke ne mogu nikome naskoditi. ako ste trudni nemojte nista uzimati na svoju ruku pa ni prirodne stvari prije nego provjerite s ginekologom.
girl
Posts: 456
Joined: 27/06/2008 10:15

#3219 Re: Ginekologija i vagine....

Post by girl »

she+ wrote:Bila sam kod dr. Klančević, baš prijatna žena. Nemam nikakvih problema, pa ne mogu dalje ništa suditi, ali namjeravam svakako ubuduće kod nje na redovne kontrole.
da ponovim i ja , za uzv dojke i stitne idem kod dr klancevic evo vec 8 godina.
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#3220 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Nisrin »

Papa test se moze raditi svaka 3 mjeseca, ali bolje svakih 6 mj, osim ako ginekolog ne trazi kontrole svaka 3mj- kako sam isla i ja jedno vrijeme, sad tri godine moram na svakih 6 mjeseci ici...

Vaginalete na svoju ruku bez konsultacije s ljekarom ipak nisam sigurna, mada je meni moj dr, rekao da uzmem, posebno poslije mesntruacije barem 2x godisnje, kako bi se obnovila vaginalna flora, i za pranje koristiti iskljucivo apotekarske sapune/gelove za intimna pranja- napr Lactogyn mada oprezno i sa tim!
girl
Posts: 456
Joined: 27/06/2008 10:15

#3221 Re: Ginekologija i vagine....

Post by girl »

no_sikiriki wrote:Da li je ko radio mamografiju privatno? Gdje je najbolje to napraviti?
nisam radila ali sam vidjela reklamu al tawila za neku super mamografiju koja je detaljnija od ove standardne. pa raspitajte se malo, iskreno / nisam probala niti znam koga ko je to radio.

ne znam smije li link / ovo je to sto sam vidjela

https://www.facebook.com/klinikatawil/p ... 164342427/
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#3222 Re: Ginekologija i vagine....

Post by no_sikiriki »

Hvala, vidjelA sam to bas na FB, malo googlala, cini mi se da prema onome sto sam citala nema pretjerane prednosti nad onom uobicajenom mamografijom, ali nazvacu ih svakako ovih dana i vidjeti koje su cijene pa odraditi to iduce sedmice :)
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#3223 Re: Ginekologija i vagine....

Post by no_sikiriki »

Da li radite papa test svake godine? (pogotovo oni kojima je uvijek bio ok). Na Zapadu se praktikuje svake 3 godine,negdje cak svakih 5 godina, a ovdje koliko vidim ginekolozi sugerisu svake godine, pa ne znam...
mp3problem
Posts: 414
Joined: 09/08/2012 19:01

#3224 Re: Ginekologija i vagine....

Post by mp3problem »

Drage dame, da li ste imale problema sa krvarenjem nakon odnosa? Zadnjih mjesec dana krvarim nakon svakog odnosa, ne puno, ali tu noć i jutro poslije da, što mi stvara nelagodu. Također osjetim i bol, koju prije nisam osjetila.

U novembru prošle godine mi je papa pokazao ASCUS, nalaz u februaru pokazao moguće promjene povezane sa HPV-om, a kolposkopski nalaz minor changes. Papa u maju čist kao suza i sve uredno. Naručila sam se kod dr. Divanovića koji me vodi, ali me može primiti tek za 15 dana, a mislim da ću poluditi do tada od brige...
User avatar
dzejkej
Posts: 740
Joined: 16/03/2011 16:17

#3225 Re: Ginekologija i vagine....

Post by dzejkej »

no_sikiriki wrote:Da li radite papa test svake godine? (pogotovo oni kojima je uvijek bio ok). Na Zapadu se praktikuje svake 3 godine,negdje cak svakih 5 godina, a ovdje koliko vidim ginekolozi sugerisu svake godine, pa ne znam...
ja radim svake godine.. uvijek uredan.. ove godine jos uvijek nisam radila ali cu se naruciti sto prije..
Post Reply