Ginekologija i vagine....

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply

Koliko cesto posjecujete svog ginekologa/ginekologinju?

Vise od jednom godisnje
159
21%
Jednom godisnje (za PAPa test) + po potrebi
232
30%
Samo jednom godisnje za redovni pregled
36
5%
Pokusavam ici na godisnji pregled ali nekad su razmaci duzi
56
7%
Samo po potrebi
91
12%
Kad se sjetim
28
4%
Nisam nikad bila na ginekoloskom pregledu
151
20%
Moj porodicni ljekar obavlja sve moje testove, nisam bila kod ginekologa
15
2%
 
Total votes: 768

User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#1 Ginekologija i vagine....

Post by anais_nin »

Vagine ovog foruma prozivam vas :D Znam, znam, znam....svim zenama omiljena tema: posjeta ginekologu i o tako "intimno" druzenje s istim....Za vecinu zena "nuzno zlo" koje pretrpe za rad zdravlja....

Koliko redovno praktikujete odlaske ginekologu? Znam jako puno zena koje to rade samo ukoliko se pojavi neki problem... :roll: Da li je potrebno naglasavati znacaj i neophodnost minimalno jednog godisnjeg ginekoloskog pregleda? :roll: Koliko paznje uopste pridajete izboru tog ljekara/ljecnice? Da li vam ista znaci da je to osoba muskog/zenskog pola?

Mene recimo licno iritira cinjenica da u Kanadi vecinu tih pregleda (PAPa test recimo) obavlja porodicni ljekar, tj ljekar opste prakse...Naravno moguce je imati "svog" ginekologa, ali jedino ako vi insistirate na tome, ili ukoliko se pojavi neki problem pa onda budete upucene istom....E sad, nemam ja apsolutno nista protiv ljekara opste prakse, naprotiv....ali meni recimo puno znaci kad odem kod svoje doktorice, pa se mi malo ispricamo, pa onda ona meni kaze koju o novim otkricima u njenom polju medicine....pa mi da informacija o novim kontraceptivima na trzistu....pa me usput svaki put napomene i obnovi moje znanje pregleda dojki koji svaka zena moze uraditi kod kuce....PREVENTIVE RADI... :oops: Zato vjerujem da je to insistiranje na posjetama nekome ko se ipak specijalizirao za tu oblast medicine izuzetno vazno za nase zdravlje.....

Vi i vas ginekolog....

da vas cujem....

:D
werr
Posts: 36
Joined: 24/04/2007 12:59

#2

Post by werr »

Idem jedanput godišnje na papu i zbog određenih ranijih problema obavezno jednom godišnje i na kolor dopler. Onda mi moja doktorica s obzirom da je riječ o najčešće nekoj upali, propiše vaginalete pa iza toga slijedi kontrola vaginalnog sekreta.Tako da to bude 4-5 puta u toku godine.
A da li su bolji muškarci ili žene....Pregledalo me milion doktora dosada i nekako mi žena uvijek odigra glavu ulogu u toj situaciji pa nakraju završim kod nje....Kod nas u Tuzli od 3 ginekološka odjeljena (ispravite me ako griješm) 2 su šefice a 1 je šef (mislim da je on šef i tim šeficama kao načelnik,ma nebitno).Jedna od njih mi je fantastična,ma pravi specijalac od ljekara.
Nekada prije par godina je radila i jedna "doktorica"kao jedan od boljih specijalista ali meni je bila katastrofa,nigdje razgovora,savjeta već tip kako ti je tako ti pa se dalje j...

Odoh ja sa teme i upita.Zaključak 4-5 godišnje i svejedno je li muško ili žensko al neka bude čovjek i naka zna raditi svoj posao
Manch
Posts: 29
Joined: 23/05/2007 15:49
Location: Sarajevo

#3

Post by Manch »

U zadnje vrijeme zbog određenih okolnosti idem stalno kod ginekologa, tako da mi je postalo svejedno je li musko ili zensko. Po mom iskustvu ukoliko se radi o privatnim ginekolozima i žene i muškarci su podjednako ljubazni, ali ja nekako više vjerujem muškarcima, ne neosnovano, nego iz iskustva.
Malo je cudno ici doktorima opste prakse na pregled, nedavno sam se uvjerila da cure na forumu znaju vise od njih, i uopste da je bolje otici na internet :roll:
User avatar
ja_cura_
Posts: 941
Joined: 14/03/2007 10:10
Location: Sarajevo

#4

Post by ja_cura_ »

idem zeni ginekologu i to zato sto je mladji doktor specijalista (37 godina) em je studirala zajedno s mojom sestrom, a mame su nam nekad radile skupa, tako da znam, da ce me skroz dobro pregledati i sve provjeriti :D
stela 8-)

i odem nekoliko puta godisnje svom ginekologu, sve zavisi od potrebe, ali jednom godisnje je minimum, ali tada full check!
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#5

Post by pesak »

Idem jednom godisnje, ako i tada. Trebalo bi cesce. Ali uopste ne volim lekare, niti imam dobrog ginekologa, niti mogu da cekam kilometarski red. :-)
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#6

Post by zena21 »

Obavezno idem jednom godisnje... Godinama idem kod istog ginekologa - muskarca... ne bih ga mijenjala ni za sta :D

Uopsteno, lagodnije se osjecam kod muskih doktora... nemam pojma zasto :D
User avatar
karabaja-x
Posts: 2051
Joined: 02/02/2007 04:54
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

#7

Post by karabaja-x »

:run:
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#8 Re: Ginekologija i vagine....

Post by tempora »

anais_nin wrote:Vagine ovog foruma prozivam vas :D Znam, znam, znam....svim zenama omiljena tema: posjeta ginekologu i o tako "intimno" druzenje s istim....Za vecinu zena "nuzno zlo" koje pretrpe za rad zdravlja....

Koliko redovno praktikujete odlaske ginekologu? Znam jako puno zena koje to rade samo ukoliko se pojavi neki problem... :roll: Da li je potrebno naglasavati znacaj i neophodnost minimalno jednog godisnjeg ginekoloskog pregleda? :roll: Koliko paznje uopste pridajete izboru tog ljekara/ljecnice? Da li vam ista znaci da je to osoba muskog/zenskog pola?

Mene recimo licno iritira cinjenica da u Kanadi vecinu tih pregleda (PAPa test recimo) obavlja porodicni ljekar, tj ljekar opste prakse...Naravno moguce je imati "svog" ginekologa, ali jedino ako vi insistirate na tome, ili ukoliko se pojavi neki problem pa onda budete upucene istom....E sad, nemam ja apsolutno nista protiv ljekara opste prakse, naprotiv....ali meni recimo puno znaci kad odem kod svoje doktorice, pa se mi malo ispricamo, pa onda ona meni kaze koju o novim otkricima u njenom polju medicine....pa mi da informacija o novim kontraceptivima na trzistu....pa me usput svaki put napomene i obnovi moje znanje pregleda dojki koji svaka zena moze uraditi kod kuce....PREVENTIVE RADI... :oops: Zato vjerujem da je to insistiranje na posjetama nekome ko se ipak specijalizirao za tu oblast medicine izuzetno vazno za nase zdravlje.....

Vi i vas ginekolog....

da vas cujem....

:D
Hah! Otkako Nosferatu onako profesionalno pojasni da humor pripada samo i iskljucivo zenechim organima-odlucih da pogledam kako ce to biti u praksi. :D :oops:

U Holandiji je ista stvar sa pregledima-kucni doktor tj porodicni ljekar vrsi preglede :oops: i dijagnosticira.U mom slucaju, to je rezultiralo 4 godine pogresnog lijecenja.Iz istog razloga, ginekologiju posjecujem uvijek i u Sarajevu, ( zbog kontrole misljenja vrlih mi specijalista ovdje :oops: )a i zbog toga sto je ginekologija u Holandiji u vrlo losem stanju.
Nikada mi niti jedan ginekologski pregled nije bio prijatan, nebitno radilo se to o zenskom ili muskom ginekologu,a pogotovo sada, sobzirom na nastalu situaciju nakon poroda i sve komplikacije koje je ista donijela-ziva mi je patnja otici na termin-iako uvijek idem redovno i smatram takve preglede obaveznima i od velikog znacaja.
Sve ostalo o cemu ti pricas, razgovori o kontracepciji, napomene o pregledu dojki itd, to je ovdje ipak misaona imenica! :oops:
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#9

Post by anais_nin »

@tempora, stvarno mi je zao sto to cujem :roll: znam koliko je bitan strucan i dobar ginekolog za zdravlje zene :roll:

Na stranu sva zezancija, u jednom je Nosferatu bio i te kako u pravu....zene su i te kako sklonije boljkama na tom polju, i to onima koje prolaze dugo vremena nezamjecene :roll: pa onda QQ i pomagaj :roll: posebno jer kod dosta tih boljki jedna od najgorih posljedica ukoliko nema pravovremenog ljecenja istih je neplodnost :roll: osim sto su zene sklonije raznoraznim infekcijama, takodje par seksualno prenosivih bolesti (STDs) visi vise na vratu nama, nego muskarcima, jer u dosta slucajeva oni sluze samo kao "prenosioci"....eh sad, uz pravovremeno otkrivanje i adekvatno lijecenje sve to moze da prodje bez problema....ali....

Suosjecam, mogu zamisliti kako si se osjecala nakon 4 godine pogresnog lijecenja....mene to ovde strasno ljuti, ta cesto prisutna arogantnost i sujeta kod velikog broja porodicnih ljekara, ono kao "A zasto mislis da ja to ne znam?"....Vecina zena koje znam se tu pokunji i ne upire dalje....A imam jako puno primjera iz okoline gdje je ta pasivnost imala i te kako ozbiljne posljedice po zdravlje te zene....jer ni jedan sistem nije savrsen....ima ovde i te kako odlicnih ginekologa....meni je moje zdravlje prece od bilo cije sujete, zelim kad idem na taj pregled da idem kod ginekologa a ne kod porodicnog ljekara i tacka :D

Usput isto tako me nekad naljuti sto kod nas u BiH, jako puno ginekologa prepisuje anti-bebi pilule "na lijepe oci".... :roll: predstavnici farmaceutskih kompanija idu okolo, predstavljaju svoje proivode, nekom doktoru se svidi i onda svim pacijenticama prepisuje te tablete... :roll: uh sta sam "krvavih" rasprava imala na tu temu :D onda se desava ono o cemu mnoge forumasice i ovde pisu (na temama o kontracepciji) "ma probala sam, ali nije to za mene....pila sam ih toliko i toliko i desilo mi se....i onda ide kilometarska lista neugodnih popratnih efekata".....e pa isto kao sto se rijetko kada kupi prva cipela koja se proba tako je i sa pilulama..nije svaka pilula za svaku zenu....ima tu puno razlika od starosne dobi, tezine, zdravstvenih problema, pusenja......ono sto me takodje iznenadilo, s obzirom da je jako poznato koliko mnogo pusaca ima kod nas, je da se rijetko kada zeni skrece paznja na vrlo ozbiljne rizike koji prate koristenje anti-bebi pilula ako zena pushi (bRez bRezobrazluka molim :D)....

Kao sto rekoh ni jedan sistem nije savrsen, i doktori su ipak samo ljudi, ima ih i ovakvih i onakvih, bitno je naci osobu koja ce se adekvatno brinuti o vasem zdravlju....

A sto se pola tice, pa ja vec dugi niz godina preferiram odlaske kod zenske osobe....recimo da su u pitanju neke veoma rane "traume" posjete muskoj osobi (nista nekorektno nego jednostavno jedan bezosjecajan odnos, koji nisam zeljela da ponavljam)...smatram da muskarci mogu biti i te kako strucni i dobri ginekolozi....ja eto jednostavno preferiram odlazak kod nekoga ko je vjerovatno i sam iskusio veliki dio onog sto opisujem :D
User avatar
legionarka
Posts: 812
Joined: 24/10/2005 21:24

#10

Post by legionarka »

ja odem svaka 4 mjeseca..(odnosno kad sam u Sarajevu)
U Sarajevu imam svog cika doktora :) ciko srednjih godina...tako ugodan da zabroavis da si "na kanal" dosla...

Tempora potpisujem ovo napisano za ljekare u Holandiji...kod njih je lijek za sve paracetamol..ne daj boze da te specijalisti upute...

a sto se tice kontracepcijskih pilula, moj cika doktor uzeo nalaz krvi i urina..prepisao mi sta me sljeduje...nikad ni najmanji problem nisam imala...nit me sta boli nit me sta muci :-) :-) rahat
lost&found
Posts: 96
Joined: 24/06/2006 13:10

#11

Post by lost&found »

Idem 2 x godisnje,kod doktorice koja je univerzitetski profesor,jako je prijatna,kod nje sam isla i kad sam odlucila da se podjem seksati :D :D ,uradila sam pretrage krvi i urina i dobila tabletice ....i to je to


smatram da se teta vagina ne treba zapostavljati,i da se treba otici na pregled ne samo kad postoji stvaran problem,nego i preventivno ... :-D
medda
Posts: 476
Joined: 29/09/2006 09:35

#12

Post by medda »

Mene spopadne muka kad citam vase postove...ebote vade krv i daju urin na analizu za anti bejbi pilule... :roll:
ja svoju doktoricu pitala bi li ja trebala otici kod ginekologa, onako preventivno kao sto je moja mama isla u BH...ona blehnula u mene i pita imam li problema...reko` nemam...kaze ona pa sto ces??? :shock: I ostadoh uskracena... :?
Btw....Holland rulez!!!
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#13

Post by anais_nin »

medda wrote:Mene spopadne muka kad citam vase postove...ebote vade krv i daju urin na analizu za anti bejbi pilule... :roll:
ja svoju doktoricu pitala bi li ja trebala otici kod ginekologa, onako preventivno kao sto je moja mama isla u BH...ona blehnula u mene i pita imam li problema...reko` nemam...kaze ona pa sto ces??? :shock: I ostadoh uskracena... :?
Btw....Holland rulez!!!
kako pa sto ces? :roll: pa puno problema prolazi nezamjeceno....nema bolova, nema nekih velikih promjena a ipak se na pregledu pokaze da nije sve bas bajno....a takodje ne mogu se sve tjelesne promjene posebno u tom predjelu okom primjetiti :roll: ginekoloski pregled nije samo PAPa test nego je ujedno i pregled tog djela tvog tijela.... :roll:

pa i zubaru se valjda ide na ciscenje zuba i kontrole/preglede, cak i kad te zub ne boli :oops:
rina*
Posts: 257
Joined: 07/05/2007 10:48

#14

Post by rina* »

Ginekologu idem prema potrebi, pregled jednom godisnje. Zenama je kontrola obavezna pri promjeni partnera :D a osim toga mislim da nije pogresno traziti od muskarca potvrdu :D da je zdraf :D
Naucno je dokazano da se rak materice stvara kao posledica nezaljecenih polnih bolesti, nedavno citam da gynekolozi preporucuju mladim zenama da se vakcinisu iz tog razloga, mada je zastita 70 % a i da nije bas sigurno koje su reakcije organizma na duze vrjeme :roll:
Moja poruka bi bila : zene nemojte ni imat sex :D :lol: :lol:
Last edited by rina* on 13/11/2007 21:11, edited 1 time in total.
medda
Posts: 476
Joined: 29/09/2006 09:35

#15

Post by medda »

kako pa sto ces? Rolling eyes pa puno problema prolazi nezamjeceno....nema bolova, nema nekih velikih promjena a ipak se na pregledu pokaze da nije sve bas bajno....a takodje ne mogu se sve tjelesne promjene posebno u tom predjelu okom primjetiti Rolling eyes ginekoloski pregled nije samo PAPa test nego je ujedno i pregled tog djela tvog tijela.... Rolling eyes

pa i zubaru se valjda ide na ciscenje zuba i kontrole/preglede, cak i kad te zub ne boli Embarassed
Nije tema, ali jedna meni bliska osoba je skoro odkrila rak nakon sto ju je kucni doktor zavlacio godinama pripisivajuci njene tegobe meno pauzi. :roll:
A tegobe meni laiku ne lice ni blizu meno pauzi...dugotrajna promuklost i nestajanje glasa... :? Eno je sad lijeci rak glasnih zica :(
Samo da docaram ophodjenje lijecnika sa pacijentom u holandiji :(
User avatar
legionarka
Posts: 812
Joined: 24/10/2005 21:24

#16

Post by legionarka »

medda wrote:Mene spopadne muka kad citam vase postove...ebote vade krv i daju urin na analizu za anti bejbi pilule... :roll:
ja svoju doktoricu pitala bi li ja trebala otici kod ginekologa, onako preventivno kao sto je moja mama isla u BH...ona blehnula u mene i pita imam li problema...reko` nemam...kaze ona pa sto ces??? :shock: I ostadoh uskracena... :?
Btw....Holland rulez!!!
u svakoj normalnoj sredini potrebno je da zena odlazi na redovne preglede ginekologu, bar tako u civilozvanom svijetu...Mene je zacudilo kad sam zivjela u Hoalndiji da mi kucni ljekar vrsi preglede i da mi ne zeli dati uputnicu za ginekologa...
Nakon sto sam imala priliku upoznati nemali broj zena kojima je otkriven rak grlica maternice...(neke od njih nisu ni znale jer nisu isle na redovne ginekoloske preglede)... shvatila sam da je potrebno otici ginekologu bas kao i zubaru...s vremena na vrijeme...konrtole radii...

A razlog zbog kojeg je potrebno da ti urade nalaz krvi i urina je jednostavan, nema svaka zena jednak nivo hormona, tako da "odokatvno" davanje pilula mogu samo nazvati povrsnim pristupom i diletantnoscu...eto od mene...
rina*
Posts: 257
Joined: 07/05/2007 10:48

#17

Post by rina* »

zena21 wrote:Obavezno idem jednom godisnje... Godinama idem kod istog ginekologa - muskarca... ne bih ga mijenjala ni za sta :D

Uopsteno, lagodnije se osjecam kod muskih doktora... nemam pojma zasto :D
:lol: :lol:




Nedavno mi prijateljica bila gynekolgu, inace joj jako bitno da to bude zensko, prica kako je doktor par sekudi pred pregled priupitao da li ima sta protiv da studenti prisustvuju :shock:

Cura se :? i kaze ok sta ce ...
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#18

Post by anais_nin »

rina* wrote: Naucno je dokazano da se rak materice stvara kao posledica nezaljecenih polnih bolesti, nedavno citam da gynekolozi preporucuju mladim zenama da se vakcinisu iz tog razloga, mada je zastita 70 % a i da nije bas sigurno koje su reakcije organizma na duze vrjeme :roll:
Moja poruka bi bila : zene nemojte ni imat sex :D :lol: :lol:
nisu te vakcine za svakoga :D treba to dobro prostudirati....

a HVP (human papillomavirus) je inace jako jako cest kod mladjih zena......a broj slucajeva u BiH, da glava zaboli :roll:

nego....lako bi bilo kad bi apstinencija sve probleme rijesavala :D al djaba ti, i bez sexa, znaju se javiti kojekakve infekcije :roll: a sa sexom, s kondomom je ipak najsigurnije....iako isti nema bas veliki klub obozavatelja (ne govorim samo o drugacijem "osjecaju"....bolje da ni ne pocinjem o nasim raznoraznim alergijama na kojekakve sastojke koji se koriste u kondomima :roll:).....opet uveliko umanjuje rizik od povecanih posjeta ginekologu :D
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#19

Post by FFK as Lucy01 »

Za mene je prvi preduslov za ginekologa ili bilo kojeg doktora kojem idem, strucnost i iskustvo. Ne libim se da pitam za "credentials" :D, da saznam gdje je doticni doktor (male or female) radio, koliko prakticira u svojoj struci i te stvari...

Najbolji ginekolog kojeg sam ikada imala je bila moja prijateljica Jena....ne zato sto je zensko (jer mi je pol apsolutno nevazan), nego zato sto je bila dobar ljekar.
Posto radim kompletan fizikalni pregled svake godine, on ukljucuje i posjetu ginekologu, kada radim i pap-smear, pregled i ostale karafeke. Smatram da je to veoma vazno za zdravlje zene, pa iako mislim da je sama posjeta ginekologu nesto sto niko ne voli, ali eto mora da uradi....trebala bi svaka zena da se natjera i redovno posjecuje ginekologa po izboru, pa makar to bilo jednom u 2 godine, ako ne moze svake godine...
User avatar
mema mo
Posts: 379
Joined: 31/08/2007 15:32
Location: spavaca soba

#20

Post by mema mo »

ja idem jednom godisnje na pregled i papa test, mozda da osjetim neke poteskoce isla bih cesce. sucur alahu zdrava sam. moj ginekolog je stari i dosta strucan doktor. zna kako pricati sa pacijenticama i kad dodjem kod njega prodje me sva muka i trema sto moram na "kanal" kako neko od forumasica rece :-D :-D
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#21

Post by Michun »

rina* wrote:
zena21 wrote:Obavezno idem jednom godisnje... Godinama idem kod istog ginekologa - muskarca... ne bih ga mijenjala ni za sta :D

Uopsteno, lagodnije se osjecam kod muskih doktora... nemam pojma zasto :D
:lol: :lol:




Nedavno mi prijateljica bila gynekolgu, inace joj jako bitno da to bude zensko, prica kako je doktor par sekudi pred pregled priupitao da li ima sta protiv da studenti prisustvuju :shock:

Cura se :? i kaze ok sta ce ...
Mene na jednom pregledu dr. nije ni pitala, nego hop jos jedna muska glava se ukaza i ona kaze "kolega, pogledajte ovo..." tu ja skontam da je specijalizant tu. Pa sta cu...ko da ga nema. Moraju ljudi i uciti od nekoga, na nekom. Jel' te :D
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#22

Post by nebojeplavo »

Jel zna neko ginekologa u Sarajevu ili Tuzli kod kojeg se moze uraditi mamografija privatno?
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#23

Post by tempora »

anais_nin wrote:
rina* wrote: Naucno je dokazano da se rak materice stvara kao posledica nezaljecenih polnih bolesti, nedavno citam da gynekolozi preporucuju mladim zenama da se vakcinisu iz tog razloga, mada je zastita 70 % a i da nije bas sigurno koje su reakcije organizma na duze vrjeme :roll:
Moja poruka bi bila : zene nemojte ni imat sex :D :lol: :lol:
nisu te vakcine za svakoga :D treba to dobro prostudirati....

a HVP (human papillomavirus) je inace jako jako cest kod mladjih zena......a broj slucajeva u BiH, da glava zaboli :roll:

nego....lako bi bilo kad bi apstinencija sve probleme rijesavala :D al djaba ti, i bez sexa, znaju se javiti kojekakve infekcije :roll: a sa sexom, s kondomom je ipak najsigurnije....iako isti nema bas veliki klub obozavatelja (ne govorim samo o drugacijem "osjecaju"....bolje da ni ne pocinjem o nasim raznoraznim alergijama na kojekakve sastojke koji se koriste u kondomima :roll:).....opet uveliko umanjuje rizik od povecanih posjeta ginekologu :D
Mislim da je bas neki dan, jedna grupa aktivista holandskom parlametnu proslijedila zahtjev za uvodjenje vakcinacije portiv HVP virusa kod djevojcica starosne dobi -12 godina ( jer se seksualna granica odavno pomjerila).Malo su mi poznate ovakve vakcinacije kao preventiva-pa cu se ipak morati vise informisati jer me vijest zaintrigirala.

Sve sto si napisala,od A do Z u svim postovima glede ove teme, apsolutno stoji.Na zalost, holandsko zdravstvo i sistem zdravstva je vec desetljecima u krizi-pa je tako razvoj "medicinskog turizma" u poletu.Ljudi se lijece vani, u okolnim zemljama, a sama sam razmisljala da tokom trudnoce setam po Belgiji, ne bi li me tamo zadesio porod. :D
Ako ti kazem da samo jedna od deset porodilja nema docnije u poznim godinama problema sa gubljenjem urina i opstipacijom, onda mislim da ti govorim dovoljno.
Ja sam bila prenerazena i jos uvijek sam porazena prenatalnom njegom i uopste zdravljem zene po tom pitanju.Meni su tek u Sarajevu uradjene pretrage kako bi se ustanovilo koja vrsta kontracepcije odgovara mome organizmu.Ono o cemu sam u Holandiji mogla sanjati! I to nije stvar mog nemara ili zatvaranja ociju vec jednostavno stvar sistema.Dijelom, izgleda, kalvinistickog.Mnogi raporti publicirani prosle godine, pokazali su da se ginekologija u ovoj zemlji nalazi u losem stanju, a da se problematika zena nakon poroda recimo negira.
No mene ponajvise brine grupa ili grupe stranih zena, koje trebaju biti podstaknute da posjecuju ginekologa i idu na preglede-a koje sto zbog jezika, tradicionalnih sprega itd to nisu u stanju ili mogucnosti ili jednostavno nisu upoznate sa sistemom.Mislim da u ovakvom stanju ginekologije, takve zene bivaju ceste zrtve.
p.s.
Dugi niz godina sam pacijent gospodina Hadziomerovica.Sobzirom kako sam tezak pacijent-imam odlicno iskustvo u ovoj ordinaciji.
mojgrad
Posts: 1439
Joined: 16/01/2007 13:28

#24

Post by mojgrad »

.........
Last edited by mojgrad on 19/03/2010 11:11, edited 1 time in total.
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#25

Post by nebojeplavo »

Jessie B wrote:
nebojeplavo wrote:Jel zna neko ginekologa u Sarajevu ili Tuzli kod kojeg se moze uraditi mamografija privatno?
Da li te stvarno zanima mamografija za tebe ili onako informativno? Ja redovno idem na pregled grudi ali na ultrazvuk i ljekar mi je rekao da nije preporucljivo mladjim zenama da rade mamografiju zbog zracenja.
Ne za mene licno, nego za jednog clana porodice (ima 51 godinu).
Post Reply