Ginekologija i vagine....

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Koliko cesto posjecujete svog ginekologa/ginekologinju?

Vise od jednom godisnje
159
21%
Jednom godisnje (za PAPa test) + po potrebi
232
30%
Samo jednom godisnje za redovni pregled
36
5%
Pokusavam ici na godisnji pregled ali nekad su razmaci duzi
56
7%
Samo po potrebi
91
12%
Kad se sjetim
28
4%
Nisam nikad bila na ginekoloskom pregledu
151
20%
Moj porodicni ljekar obavlja sve moje testove, nisam bila kod ginekologa
15
2%
 
Total votes: 768

potato
Posts: 3
Joined: 25/06/2005 21:47

#3251 Re: Ginekologija i vagine....

Post by potato »

Hvala mnogo za info ❤️
User avatar
S@din
Posts: 137
Joined: 08/06/2009 23:52

#3252 Re: Ginekologija i vagine....

Post by S@din »

imim wrote: 17/09/2019 09:18 Jedan PAPA nalaz prije nekih 2-3 godine je pokazao CIN1, te imala kondilome na ulazu u vaginu. zatim prije nekih 9-10 mjeseci ASCUS, a sada posljednji prije 7 dana bio uredan. Je li se to nekome desilo, i je li moguće uopšte? Mislim je li moguće da od CIN-a, za 3 godine nalaz bude uredan, iako nije vilo nikakve terapije niti neke promjene stila života, osim što sam nakon dg cin jela brokule ko luda (jer mi je tako dr preporučio :-) ) te spalila te kondilome kod onog dr. Jeremića iz Beograda?
Ja koliko znam kondilomi su jedan od rijetkih virusa HPV-a koji ne uzrokuje maligne promjene na grliću, a ako se nešto promijenilo po tom pitanju, pište 8)
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#3253 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Bluemore »

wewa wrote: 02/06/2020 10:16
dobar osjecaj wrote: 01/06/2020 20:31
wewa wrote: 22/05/2017 12:19 btw ne znam je li ko od vas citao Zensko tijelo, zenska mudrost, Dr Christine Northrup
(moze se naci i u pdf-u)
Preko nekog youtube sadrzaja za djecu, nabasah na ovu knjigu. Privukla me da je nadjem, pocela sam je citati danas i cini mi se kao bas sadrzajno stivo.
:thumbup:
meni je jedna od najdrazih u kolekciji, izvrsno pisano
Moze li pdf Ili link?
crnisin
Posts: 9
Joined: 26/09/2020 10:03

#3254 Re: Ginekologija i vagine....

Post by crnisin »

jel mogu ovdje pitati za vasa iskistva sa kontracepcijom ili ima zaseban topic? Ali aktivan :D zanima me jel ima kod nas ** No links ** provera inekcija 3mjesecna ili flasteri sto se 2 puta mjesecno stavljaju. Imam problema sa cisticnim jajnicima i jedino rjesenje je zaustavljanje ovulacije..
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#3255 Re: Ginekologija i vagine....

Post by zijancer »

Da li je neko radio denzitometriju u Skerlićevoj? Ono, samo stopalo, i da li je to pouzdan pokazatelj?
-Superhik-
Posts: 57
Joined: 31/12/2019 03:08

#3256 Re: Ginekologija i vagine....

Post by -Superhik- »

Home Remedies for Bacterial Vaginosis

Kućni lijekovi protiv bakterijske vaginoze
Jogurt
Probiotici
Bijeli luk
Vodikov peroksid
Ulje čajevca
Prozračno pamučno donje rublje
Borna kiselina
Ne tuširajte se
Siguran seks
Vježbajte dobru higijenu
Rizici i komplikacije
Kada nazvati svog doktora
Uključujemo proizvode za koje mislimo da su korisni za naše čitatelje. Ako kupujete putem veza na ovoj stranici, možemo zaraditi malu proviziju. Evo našeg postupka.

Bakterijska vaginoza

Bakterijska vaginoza je vaginalna infekcija uzrokovana prekomjernim razmnožavanjem bakterija. Vagina prirodno ima okruženje koje sadrži "dobre" i "loše" bakterije. U slučajevima bakterijske vaginoze, postoji višak loših bakterija. Ovo izbacuje vaginalno okruženje iz ravnoteže.

Bakterijska vaginoza uobičajeno je stanje koje mogu dobiti mnoge žene, bez obzira na to jesu li imale seks ili ne. Domaći lijekovi mogu se koristiti za njegovo liječenje i sprečavanje. Neki su možda efikasniji od drugih. Ovi tretmani vjerovatno neće biti toliko učinkoviti kao lijekovi na recept. Ali mnogi dolaze bez nekih nuspojava koje lijekovi na recept mogu izazvati.

1. Jogurt
Jogurt je prirodni probiotik. To znači da u sebi ima puno zdravih bakterija. Prema klinici Mayo, jedenje jogurta može pomoći u uvođenju zdravih bakterija natrag u tijelo. Ovo pomaže u uspostavljanju uravnoteženog vaginalnog okruženja i može pomoći u borbi protiv loših bakterija. Da biste iskoristili sve prednosti, pojedite barem jednu porciju jogurta dnevno.

2. Probiotici
Jogurt sadrži neke probiotike. Ali na raspolaganju je obilje probiotičkih dodataka. Prema istraživanju iz 2014. godine, Trusted Source, postoje dokazi da svakodnevno uzimanje probiotičkih dodataka može pomoći u liječenju i prevenciji bakterijske vaginoze.

Ako imate bakterijsku vaginozu, uzimajte svakodnevno probiotike kako biste pomogli u liječenju i prevenciji budućih slučajeva bakterijske vaginoze. Probiotici mogu biti u obliku tableta ili tečnosti. Ako ste uzimali antibiotik, ovaj lijek može ubiti i dobre i loše bakterije. Dakle, zamijenite dobre bakterije dodacima probioticima i jogurtom.

3. Beli luk
Češnjak ima snažna antibakterijska svojstva i dugo se koristi kao kućni lijek protiv bakterijske vaginoze. Jedna studija je pronašla Pouzdani izvor da bi uzimanje tableta sa dodatkom belog luka moglo biti opcija za liječenje bakterijske vaginoze.

4. Vodonik-peroksid
Studija iz 2003. godine s povjerenjem otkrila je da se oko 1 unči vodonik-peroksida koristi dnevno tokom jedne sedmice jer je navodnjavanje vagine moglo pomoći u liječenju bakterijske vaginoze, kao i tradicionalnih lijekova. Dolazi s prednošću mnogo niže cijene od ovih lijekova. Takođe ima manje nuspojava.

OGLAS
Dosta vam je UTI-a? Upoznajte Uqoru.
Uqora se specijalizirala za pomoć pri utilitetu i proaktivnim dodacima za zdravlje mokraćnog sustava. Učestvujte u našem kvizu kako biste pronašli ono što je dobro za vas i uvjerite se zašto je više od 6.000 korisnika dalo Uqori 5 zvjezdica.

5. Ulje čajevca
Ulje čajevca ima moćna antibakterijska i antifungalna svojstva koja mogu pomoći u liječenju bakterijske vaginoze. Jedna mala studija izvijestila je da je Trusted Source uspješno liječio bakterijsku vaginozu samo uljem čajevca.

Esencijalna ulja poput ulja čajevca treba razrijediti s uljem-nosačem poput kokosa, slatkog badema ili maslinovog ulja. Odaberite ulje za koje znate da niste alergični i pomiješajte 5 do 10 kapi ulja čajevca u 1 unci nosača ulja. Nemojte koristiti ulje čajevca bez da ga prvo pomiješate s uljem nosačem jer može izgorjeti nježnu kožu.

Mnogi ljudi su alergični na ulje čajevca. Prije nego što isprobate ovaj kućni lijek, testirajte malu količinu razrijeđenog ulja na koži prije nego što ga nanesete na nježno vaginalno tkivo. Ako nema reakcije za 24 do 48 sati, trebalo bi biti sigurno za upotrebu.

Postoje različiti načini upotrebe ulja čajevca za liječenje bakterijske vaginoze, uključujući miješanje s kokosovim uljem (ili drugim uljem-nosačem) i namakanje tampona u njemu. Umetnite tampon u vaginu i uklonite ga nakon sat vremena. Uklonite ga prije ako postoji iritacija. Ponavljajte to nekoliko puta dnevno. Ne spavajte s razrijeđenim tamponom čajevca na mjestu. Takođe možete kupiti vaginalne supozitorije od ulja čajevca.

Čajevac je esencijalno ulje i FDA ga ne nadzire zbog sigurnosti, kvaliteta ili čistoće. Obavezno ga kupite od uglednog izvora.

6. Prozračno pamučno donje rublje
Određene vrste donjeg rublja, uključujući spandex, nisu toliko prozračne kao pamučno donje rublje. Nošenje donjeg rublja od ovih materijala može zadržati vlagu. To može uzrokovati plodno tlo za bakterije i može pogoršati bakterijsku vaginalnu infekciju.

Da biste pomogli da se vaša bakterijska vaginoza brzo izliječi i spriječili budući slučajevi, nosite pamučno donje rublje koje prozračno. Također, nemojte nositi uske hlače.

7. Borna kiselina
Kapsule borne kiseline mogu se koristiti za liječenje bakterijske vaginoze. Prema UWHealthu, kapsule borne kiseline mogu se stavljati u vaginu svake noći tokom dvije sedmice za liječenje bakterijske vaginoze.

Siguran je za upotrebu u vagini i utvrđeno je da je jednako učinkovit kao i neki medicinski pristupi liječenju. Međutim, imajte na umu da borna kiselina nije jestiva; otrovno je jesti. Treba ga držati dalje od djece i životinja. Als je
Yogurt
Probiotics
Garlic
Hydrogen peroxide
Tea tree oil
Breathable cotton underwear
Boric acid
Don’t douche
Safe sex
Practice good hygiene
Risks and complications
When to call your doctor
We include products we think are useful for our readers. If you buy through links on this page, we may earn a small commission. Here’s our process.

Bacterial vaginosis

Bacterial vaginosis is a vaginal infection caused by an overgrowth of bacteria. The vagina naturally has an environment containing “good” and “bad” bacteria. In cases of bacterial vaginosis, there is an excess of bad bacteria. This throws the vaginal environment out of balance.

Bacterial vaginosis is a common condition that many women can get, regardless of whether or not they’ve had sex. Home remedies can be used to treat and prevent it. Some may be more effective than others. These treatments likely won’t be as effective as prescription medications. But many come without some of the side effects prescription medications can cause.

1. Yogurt
Yogurt is a natural probiotic. This means that it has plenty of healthy bacteria in it. According to the Mayo Clinic, eating yogurt may help introduce healthy bacteria back into the body. This helps establish a balanced vaginal environment, and could help fight off the bad bacteria. To get the full benefits, eat at least one serving of yogurt per day.

2. Probiotics
Yogurt contains some probiotics. But there are plenty of probiotic supplements available. According to a 2014 studyTrusted Source, there is evidence that taking probiotic supplements daily can help treat and prevent bacterial vaginosis.

If you have bacterial vaginosis, take probiotics daily to help treat and prevent future cases of bacterial vaginosis. Probiotics can come in pill or liquid form. If you’ve been on an antibiotic, this medication can kill off the good bacteria as well as the bad. So replace the good bacteria with probiotics supplements and yogurt.

3. Garlic
Garlic has strong antibacterial properties, and it’s long been used as a home remedy for bacterial vaginosis. One study foundTrusted Source that taking a garlic supplement tablet could be an option for treating bacterial vaginosis.

4. Hydrogen peroxide
A 2003 studyTrusted Source found that about 1 ounce of hydrogen peroxide used daily for one week as vaginal irrigation was able to help treat bacterial vaginosis as well as traditional medications. It comes with the advantage of a much lower cost than these medications. It also has fewer side effects.

ADVERTISEMENT
Tired of UTIs? Meet Uqora.
Uqora specializes in UTI relief and proactive urinary tract health supplements. Take our quiz to find what's right for you, and see for yourself why over 6,000 users have given Uqora 5 stars.

5. Tea tree oil
Tea tree oil has powerful antibacterial and antifungal properties that can help treat bacterial vaginosis. One small study reportedTrusted Source successful treatment of bacterial vaginosis with only tea tree oil.

Essential oils like tea tree oil need to be diluted with a carrier oil such as coconut, sweet almond, or olive oil. Choose an oil you know you are not allergic to and mix 5 to 10 drops of tea tree oil in 1 ounce of carrier oil. Do not use tea tree oil without mixing it with a carrier oil first as it can burn tender skin.

Many people are allergic to tea tree oil. Before you try this home remedy test a small amount of the diluted oil on your skin before using on your tender vaginal tissue. If there is no reaction in 24 to 48 hours, it should be safe to use.

There are different ways to use tea tree oil to treat bacterial vaginosis, including mixing it with coconut oil (or another carrier oil) and soaking a tampon in it. Insert the tampon into the vagina and remove it after an hour. Remove it sooner if there is any irritation. Repeat this a few times per day. Don’t sleep with a diluted tea tree tampon in place. You can also purchase tea tree oil vaginal suppositories.

Tea tree is an essential oil and not monitored for safety, quality, or purity by the FDA. Make sure to buy it from a reputable source.

6. Breathable cotton underwear
Certain types of underwear, including spandex, aren’t as breathable as cotton underwear. Wearing underwear made of these materials can trap moisture. This can cause a breeding ground for bacteria and can worsen a bacterial vaginal infection.

To help your bacterial vaginosis heal quickly and to prevent future cases, wear cotton underwear that’s breathable. Also, don’t wear tight pants.

7. Boric acid
Boric acid capsules can be used to treat bacterial vaginosis. According to UWHealth, boric acid capsules can be inserted into the vagina every night for two weeks to treat bacterial vaginosis.

It’s safe to use in the vagina and has been found to be as effective as some medical approaches to treatment. However, note that boric acid is not edible; it’s toxic to eat. It should be kept away from children and animals. It’s also not safe to use if you are pregnant.

8. Don’t douche
Some women douche because they believe it makes them “cleaner.” In reality, it can disrupt the natural balance of bacteria in the vagina and increase the chance of infection. According to the Mayo Clinic, the vagina is self-cleaning and douching only throws off the natural environment within the vagina.

9. Safe sex
According to Women’s Health, using condoms can reduce your risk of bacterial vaginosis. Meanwhile, having new or multiple sexual partners can increase your risk. Because of this, always use condoms, especially with new sexual partners.

10. Practice good hygiene
The anal and vaginal areas are close together. By practicing good hygiene, you can help treat and prevent cases of bacterial vaginosis. Always wipe from front to back after using the bathroom. This means wiping away from the vagina towards the rectum to avoid any contamination from stool.

Change your pad or tampon several times per day during your period. Always clean your sex toys with soap and hot water. Assume that your partner also has the bacteria on their sex organs, and you may both need to be treated. All of this will help resolve cases of bacterial vaginosis as quickly as possible.

Risks and complications
If home remedies don’t work, bacterial vaginosis could continue and worsen if it’s not treated. Having raw areas of skin in and around your vagina increases a number of risks, including:

increased risk of contracting HIV if exposed to the virus
increased risk of premature delivery if you’re pregnant
increased risk of contracting other sexually transmitted infections (STIs)
development of pelvic inflammatory disease (PID)
When to call your doctor
If your symptoms haven’t resolved or reduced after a week of home treatment, make an appointment with your gynecologist. You should also make an appointment with your doctor right away if your bacterial vaginosis is recurrent. You can book an appointment with an OBGYN in your area using our Healthline FindCare tool.

Try to make your appointment on a day when you won’t have your period. This allows your doctor to take a swab of your vaginal discharge for testing. Your doctor will likely prescribe either oral antibiotics, or an antibiotic cream that can be inserted into the vagina.
crnisin
Posts: 9
Joined: 26/09/2020 10:03

#3257 Re: Ginekologija i vagine....

Post by crnisin »

Jel neko koristio Visanne za endometriozu?
foxy13
Posts: 244
Joined: 18/12/2010 19:56

#3258 Re: Ginekologija i vagine....

Post by foxy13 »

Pozdrav svima,

Tražim temu o neplodnosti/inseminaciji na forumu, ali sve što nalazim je veoma staro, 8-10 godina. Da li ima neka tema koja govori o tome, a da je friškijeg datuma? Ili da ovdje postavim pitanje :)

Hvala :)
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#3259 Re: Ginekologija i vagine....

Post by no_sikiriki »

Ko ima obilne menstruacije, sta koristite od ulozaka? Da li je iko koristio pelene za odrasle?
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#3260 Re: Ginekologija i vagine....

Post by no_sikiriki »

Da li je iko morao piti antikoagulanse i kao rezultat imao uzasno obilne menstruacije?
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#3261 Re: Ginekologija i vagine....

Post by dobar osjecaj »

foxy13 wrote: 07/12/2020 18:22 Pozdrav svima,

Tražim temu o neplodnosti/inseminaciji na forumu, ali sve što nalazim je veoma staro, 8-10 godina. Da li ima neka tema koja govori o tome, a da je friškijeg datuma? Ili da ovdje postavim pitanje :)

Hvala :)
Ne bih se bavila tim temama na ovom forumu. U regiji mi je jedino mjerodavan forum na Rodi gdje postoji jaka kontrola sta se pise i gdje pisu kvalitetni sagovornici koji imaju aktuelne informacije, a svaki oblik primitivizma je blokiran.
User avatar
alica.k
Posts: 8765
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#3262 Re: Ginekologija i vagine....

Post by alica.k »

no_sikiriki wrote: 22/12/2020 15:49 Da li je iko morao piti antikoagulanse i kao rezultat imao uzasno obilne menstruacije?
Sta kaze doktor na tako obilne menstruacije?
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#3263 Re: Ginekologija i vagine....

Post by bandit_mo »

no_sikiriki wrote: 22/12/2020 15:49 Da li je iko morao piti antikoagulanse i kao rezultat imao uzasno obilne menstruacije?
Ja sam na antikoagulansima već godinu dana. Ispočetka sam ih pila kako mi je terapija i prepisana, no morala bih onda i prva dva dana menzisa nositi pelene za odrasle. Doslovno. Dr mi je savjetovala da smanjim dozu te prve dane i pomoglo mi je.
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#3264 Re: Ginekologija i vagine....

Post by bandit_mo »

alica.k wrote: 29/01/2021 01:12
no_sikiriki wrote: 22/12/2020 15:49 Da li je iko morao piti antikoagulanse i kao rezultat imao uzasno obilne menstruacije?
Sta kaze doktor na tako obilne menstruacije?
Kako gore napisah, meni je savjetovala da prvih dana menzisa smanjim dozu i pomoglo mi je.
foxy13
Posts: 244
Joined: 18/12/2010 19:56

#3265 Re: Ginekologija i vagine....

Post by foxy13 »

dobar osjecaj wrote: 22/12/2020 16:37
foxy13 wrote: 07/12/2020 18:22 Pozdrav svima,

Tražim temu o neplodnosti/inseminaciji na forumu, ali sve što nalazim je veoma staro, 8-10 godina. Da li ima neka tema koja govori o tome, a da je friškijeg datuma? Ili da ovdje postavim pitanje :)

Hvala :)
Ne bih se bavila tim temama na ovom forumu. U regiji mi je jedino mjerodavan forum na Rodi gdje postoji jaka kontrola sta se pise i gdje pisu kvalitetni sagovornici koji imaju aktuelne informacije, a svaki oblik primitivizma je blokiran.
Hvala na uputi i savjetu :)
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3266 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

foxy13 wrote: 29/01/2021 10:17
dobar osjecaj wrote: 22/12/2020 16:37
foxy13 wrote: 07/12/2020 18:22 Pozdrav svima,

Tražim temu o neplodnosti/inseminaciji na forumu, ali sve što nalazim je veoma staro, 8-10 godina. Da li ima neka tema koja govori o tome, a da je friškijeg datuma? Ili da ovdje postavim pitanje :)

Hvala :)
Ne bih se bavila tim temama na ovom forumu. U regiji mi je jedino mjerodavan forum na Rodi gdje postoji jaka kontrola sta se pise i gdje pisu kvalitetni sagovornici koji imaju aktuelne informacije, a svaki oblik primitivizma je blokiran.
Hvala na uputi i savjetu :)
imam iskustvo s lijecenjem neplodnosti, inseminacije sam dvaput prosla u Sarajevu, IVF u Hr i Sloveniji, ali iz tvoje perspektive jako davno. ako zelis, slobodno me kontaktiraj na PP oko tehnikalija, a sigurna sam da ces na Rodinom forumu, kao i ja, pronaci svjeze informacije jer klinike koje sada dominiraju u Sarajevu u moj vakat nisu ni postojale :)
i iznad svega, sretno!
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#3267 Re: Ginekologija i vagine....

Post by no_sikiriki »

alica.k wrote: 29/01/2021 01:12
no_sikiriki wrote: 22/12/2020 15:49 Da li je iko morao piti antikoagulanse i kao rezultat imao uzasno obilne menstruacije?
Sta kaze doktor na tako obilne menstruacije?
Dr koji je propisao ne benda jer moram piti i tacka i to do kraja zivota. Tj. pijem 6 mjeseci 2 antikoagulansa istovremeno, a onda od ta dva mi ostaje aspirin do kraja zivota.
Ginekologinja kaze "ne smijem ti nisat dati, ni hormone ni za smanjenje krvarenja jer je u kontraindikaciji sa antikoagulansima".
Tako da...screwed sam.
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#3268 Re: Ginekologija i vagine....

Post by no_sikiriki »

bandit_mo wrote: 29/01/2021 09:02
no_sikiriki wrote: 22/12/2020 15:49 Da li je iko morao piti antikoagulanse i kao rezultat imao uzasno obilne menstruacije?
Ja sam na antikoagulansima već godinu dana. Ispočetka sam ih pila kako mi je terapija i prepisana, no morala bih onda i prva dva dana menzisa nositi pelene za odrasle. Doslovno. Dr mi je savjetovala da smanjim dozu te prve dane i pomoglo mi je.
Ja bih volila da to smijem ali ne smijem. pelene moram nositi 2-3 dana ciklusa. odmah anemija nakon prvog takvog ciklusa, znaci mislila sam da cu na transfuziji zavrsiti. 15-20 ugrusaka dnevno itd.
Koliko god drasticno zvucalo, mislim da ako se situacija ne poboljsa nakon 6 mjeseci kad predjem samo na aspirin (a nisam optimisticna jer je aspirin sam dovoljan za obilne menstruacije) da cu ici na nesto sto se zove ablacija gdje bukvalno sastruzu dio endometrija ili kako se to vec zove, i onda imas blaze menstruacije ili nestanu skroz. Ne planiram vise imati djece tako da ce mi to jedino preostati jer cu se sasusiti sva ako nastavim ovako do menopauze :D
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#3269 Re: Ginekologija i vagine....

Post by teuta06 »

Ovako u posljednje vrijeme imam konstantno bijelo pranjem. Svaki dan. Nije kolicinski puno, iscjedak je bijel i sirast. Malo me nervira svaki dan. Ne znam je li to normalno, svaki dan. Miris nekad osjetim, nekad ne.
Kao da mi nije prije tako bilo.

Ako moze mala pomoc :)
User avatar
alica.k
Posts: 8765
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#3270 Re: Ginekologija i vagine....

Post by alica.k »

no_sikiriki wrote: 30/01/2021 19:04
bandit_mo wrote: 29/01/2021 09:02
no_sikiriki wrote: 22/12/2020 15:49 Da li je iko morao piti antikoagulanse i kao rezultat imao uzasno obilne menstruacije?
Ja sam na antikoagulansima već godinu dana. Ispočetka sam ih pila kako mi je terapija i prepisana, no morala bih onda i prva dva dana menzisa nositi pelene za odrasle. Doslovno. Dr mi je savjetovala da smanjim dozu te prve dane i pomoglo mi je.
Ja bih volila da to smijem ali ne smijem. pelene moram nositi 2-3 dana ciklusa. odmah anemija nakon prvog takvog ciklusa, znaci mislila sam da cu na transfuziji zavrsiti. 15-20 ugrusaka dnevno itd.
Koliko god drasticno zvucalo, mislim da ako se situacija ne poboljsa nakon 6 mjeseci kad predjem samo na aspirin (a nisam optimisticna jer je aspirin sam dovoljan za obilne menstruacije) da cu ici na nesto sto se zove ablacija gdje bukvalno sastruzu dio endometrija ili kako se to vec zove, i onda imas blaze menstruacije ili nestanu skroz. Ne planiram vise imati djece tako da ce mi to jedino preostati jer cu se sasusiti sva ako nastavim ovako do menopauze :D
nadam se da nadomjestis to zeljezo :( sjecam se kad je meni tako 40 dana bila sam bukvalno ko duh, jedino sto me nosilo je zeljezo koje sam pila
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#3271 Re: Ginekologija i vagine....

Post by no_sikiriki »

alica.k wrote: 09/02/2021 16:30
no_sikiriki wrote: 30/01/2021 19:04
bandit_mo wrote: 29/01/2021 09:02

Ja sam na antikoagulansima već godinu dana. Ispočetka sam ih pila kako mi je terapija i prepisana, no morala bih onda i prva dva dana menzisa nositi pelene za odrasle. Doslovno. Dr mi je savjetovala da smanjim dozu te prve dane i pomoglo mi je.
Ja bih volila da to smijem ali ne smijem. pelene moram nositi 2-3 dana ciklusa. odmah anemija nakon prvog takvog ciklusa, znaci mislila sam da cu na transfuziji zavrsiti. 15-20 ugrusaka dnevno itd.
Koliko god drasticno zvucalo, mislim da ako se situacija ne poboljsa nakon 6 mjeseci kad predjem samo na aspirin (a nisam optimisticna jer je aspirin sam dovoljan za obilne menstruacije) da cu ici na nesto sto se zove ablacija gdje bukvalno sastruzu dio endometrija ili kako se to vec zove, i onda imas blaze menstruacije ili nestanu skroz. Ne planiram vise imati djece tako da ce mi to jedino preostati jer cu se sasusiti sva ako nastavim ovako do menopauze :D
nadam se da nadomjestis to zeljezo :( sjecam se kad je meni tako 40 dana bila sam bukvalno ko duh, jedino sto me nosilo je zeljezo koje sam pila
kako bolan 40 dana?? uzas. pocela sam odmah piti zeljezo kad sam saznala da sam anemicna, testiracu krajem februara da vidim ima li poboljsanja sa krvnom slikom...ali bukvalno me strah sad ciklusa svakog, jedva cekam da vidim hoce li se sta poboljsati kad predjem na aspirin da ovo rjesavam jer je uzas.
Nelaolala
Posts: 1
Joined: 09/02/2021 23:59

#3272 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Nelaolala »

Lijep pozdrav, trebala bih pomoc vas aktivnih na ovom forumu.
Naime imam 23 godine i odnose sa deckom vec godinu dana. Jako se plasim odlaska ginekologu, iz razloga sto moji roditelji za to ne znaju, jer su strogo protiv odnosa prije braka. Trebao bi mi zenski ginekolog na podrucju Sarajeva koji je jako ugodan, ima prijatan pristup prema osobi kojoj je prvi pregled kod ginekologa i koji je povjerljiv. Pisite vase preporuke, ako postoji doktorica po mojoj izrazenoj zelji, puno bi mi pomogli. Jako sam cudna osoba i imam osjecaj da ce me doktorica gledati kao najvecu gresnicu i sa gadjenjem, jer nisam udata :lol: :lol:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3273 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

Nelaolala wrote: 10/02/2021 00:11 Lijep pozdrav, trebala bih pomoc vas aktivnih na ovom forumu.
Naime imam 23 godine i odnose sa deckom vec godinu dana. Jako se plasim odlaska ginekologu, iz razloga sto moji roditelji za to ne znaju, jer su strogo protiv odnosa prije braka. Trebao bi mi zenski ginekolog na podrucju Sarajeva koji je jako ugodan, ima prijatan pristup prema osobi kojoj je prvi pregled kod ginekologa i koji je povjerljiv. Pisite vase preporuke, ako postoji doktorica po mojoj izrazenoj zelji, puno bi mi pomogli. Jako sam cudna osoba i imam osjecaj da ce me doktorica gledati kao najvecu gresnicu i sa gadjenjem, jer nisam udata :lol: :lol:
dobro dosla!
nemas cega da se plasis, niti da ti bude neugodno, nece nijedan ginekolog pitati za tvoje bracno stanje.
od doktorica mogu ti preporuciti dr Nidzaru Abadzic, uglavnom sam cula pozitivna iskustva.

a najnjezniji moguci tretman mozes dobiti kod mladjeg dr Kozarica, covjek je divan, otvoren za razgovor i pitanja. i ja sam prvi pregled imala kod muskog ginekologa, a opcenito s njima imam bolja iskustva nego sa zenama, obicno su njezniji.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3274 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

teuta06 wrote: 04/02/2021 17:11 Ovako u posljednje vrijeme imam konstantno bijelo pranjem. Svaki dan. Nije kolicinski puno, iscjedak je bijel i sirast. Malo me nervira svaki dan. Ne znam je li to normalno, svaki dan. Miris nekad osjetim, nekad ne.
Kao da mi nije prije tako bilo.

Ako moze mala pomoc :)
zvuci kao gljivicna infekcija. probaj s vaginalnim tabletama canestena, dodju 3 u pakovanju i jako su efikasne. ali usput poradi i na imunitetu, umanji ugljikohidrate u prehrani, posebno alkohol. obrati paznju i na ves, pamuk je tvoj prijatelj, izbjegavaj klix dnevne uloske dok infekcija ne prodje.
nakon Canestena obavezno uzmi vaginalni probiotik jer ce ti sluznica biti osjetljiva.
User avatar
alica.k
Posts: 8765
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#3275 Re: Ginekologija i vagine....

Post by alica.k »

wewa wrote: 10/02/2021 10:46
teuta06 wrote: 04/02/2021 17:11 Ovako u posljednje vrijeme imam konstantno bijelo pranjem. Svaki dan. Nije kolicinski puno, iscjedak je bijel i sirast. Malo me nervira svaki dan. Ne znam je li to normalno, svaki dan. Miris nekad osjetim, nekad ne.
Kao da mi nije prije tako bilo.

Ako moze mala pomoc :)
zvuci kao gljivicna infekcija. probaj s vaginalnim tabletama canestena, dodju 3 u pakovanju i jako su efikasne. ali usput poradi i na imunitetu, umanji ugljikohidrate u prehrani, posebno alkohol. obrati paznju i na ves, pamuk je tvoj prijatelj, izbjegavaj klix dnevne uloske dok infekcija ne prodje.
nakon Canestena obavezno uzmi vaginalni probiotik jer ce ti sluznica biti osjetljiva.
Nemoj pliz uzimati canesten na svoju ruku, mozes samo veci belaj napraviti. Ne moze ti niko na forumu dati dijagnozu, pogotovo za ovakve stvari, najbolje da odes doktoru/doktorici.
no_sikiriki wrote: 09/02/2021 20:07
alica.k wrote: 09/02/2021 16:30
no_sikiriki wrote: 30/01/2021 19:04 Ja bih volila da to smijem ali ne smijem. pelene moram nositi 2-3 dana ciklusa. odmah anemija nakon prvog takvog ciklusa, znaci mislila sam da cu na transfuziji zavrsiti. 15-20 ugrusaka dnevno itd.
Koliko god drasticno zvucalo, mislim da ako se situacija ne poboljsa nakon 6 mjeseci kad predjem samo na aspirin (a nisam optimisticna jer je aspirin sam dovoljan za obilne menstruacije) da cu ici na nesto sto se zove ablacija gdje bukvalno sastruzu dio endometrija ili kako se to vec zove, i onda imas blaze menstruacije ili nestanu skroz. Ne planiram vise imati djece tako da ce mi to jedino preostati jer cu se sasusiti sva ako nastavim ovako do menopauze :D
nadam se da nadomjestis to zeljezo :( sjecam se kad je meni tako 40 dana bila sam bukvalno ko duh, jedino sto me nosilo je zeljezo koje sam pila
kako bolan 40 dana?? uzas. pocela sam odmah piti zeljezo kad sam saznala da sam anemicna, testiracu krajem februara da vidim ima li poboljsanja sa krvnom slikom...ali bukvalno me strah sad ciklusa svakog, jedva cekam da vidim hoce li se sta poboljsati kad predjem na aspirin da ovo rjesavam jer je uzas.
Dobila i kako sam imala tonu stresova, ispiti bla, nisam ni obracala paznju, sve kontam oduzilo se nesto, da bi ispalo da se oduzilo blizu mjesec dana. te odma progesteron injekcija, pila progesteron jos danima, da bi se to krvarenje presjeklo jedva nekako... htjeli mi kiretazu raditi i sta ja znam, iskreno ne sjecam se ni kako sam se izvukla iz toga. tih 40 dana nije to ni bila menstrualna krv jer je ispalo da ja nikad zapravo nisam ni dobila jer nisam ni ovulirala, vec pukli hormoni, neki polip, cista na jajniku i sve se udruzilo protiv mene... uzas zivi.
Post Reply