Ginekologija i vagine....

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply

Koliko cesto posjecujete svog ginekologa/ginekologinju?

Vise od jednom godisnje
159
21%
Jednom godisnje (za PAPa test) + po potrebi
232
30%
Samo jednom godisnje za redovni pregled
36
5%
Pokusavam ici na godisnji pregled ali nekad su razmaci duzi
56
7%
Samo po potrebi
91
12%
Kad se sjetim
28
4%
Nisam nikad bila na ginekoloskom pregledu
151
20%
Moj porodicni ljekar obavlja sve moje testove, nisam bila kod ginekologa
15
2%
 
Total votes: 768

User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#3176 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Nisrin »

.
Last edited by Nisrin on 21/02/2019 09:11, edited 1 time in total.
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#3177 Re: Ginekologija i vagine....

Post by male_okice »

Nisrin wrote:
male_okice wrote:ja sam prosle godine radila UZ dojki privatno i platila sam 60 KM doduse u sanskom mostu, poliklinika Muminovic. Bilo je sve ok, ali otprilike tako se krecu cijene u Sani, Prijedoru, Banja Luci. U bolnici je bio oko 30 KM cini mi se na knjizicu, ali se ceka bas dugo a meni se nije dalo.
Nisam radila nikad mamografiju mada sam jos i mlada za nju sa 30 godina.

Ali opet sa druge strane imam ranicu na grlicu koju evo jos pratimo, vidjecemo sta ce sad ovaj papa nalaz pokazati pa sta dalje. sve u svemu nije lako biti zensko. :( :sad:

Nekome ranicu godinama prate i bude bez problema, a nekome dohaka...:S razviju se CINovi, HPV itd.. :run:

sve znam, ali sta ces tako je kako je. ja sam odlucila ako se pojavi bilo kakav problem radim konizaciju i gotovo.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3178 Re: Ginekologija i vagine....

Post by vjesticanametli »

kladusanka wrote:
Nisrin wrote:

Od aug do jan napredovao karcinom?! Je li onda to bio propust ljekara, zar to nisu trebali vidjeti u nekom pocetnom stadijumu...ma bas je zavladalo to sa karcinonima..jedino da idemo svaki mjesec na preglede..nema vise pravila! :run:

Oba ova slučaja su me zbunila. Dvije žene koje su zaista brinule o svom zdravlju i redovno vršile kontrole.

Čini mi se da karcinom jajnika ima najopodmuklije simptome, tj. skoro pa ih nema,
a cura je normalno vršila kontrole i to kod dvije ginkologinje.
najgori oblik raka...nazalost vecina primjeti kad je kasno
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#3179 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Nisrin »

Znam, nedavno je mlada djevojka, u 30im umrla od posljedica raka maternice...i to je metastazirao na pluca, i tad su i skontali da je imala karcinom maternice prvobitno...nekad se desi i propust ljekara, cega je mene ustvari najvise strah, zato i volim vise misljenja potraziti, da ne bacam ja grah...
Neke stvari ako mozemo sprijeciti naravno da je bolje sprijeciti, ali ne znam sta se desava, ali u posljenje vrijeme jako puno osoba obolijeva kod nas od raka maternice, grlica, jajnika...
n
Ne sumnjam ja u strucnost nasih ljekara toliko, ima ih jako dobrih, ali zamislite situacije kada vam biopsija pokaze NISTA, a onda vi na svoju ruku radite neke operativne zahtave, pa se ispostavi da su bile ipak neke dublje promjene...sta bi se desilo da niste imali novac i da niste zahtijevali operativni zahvat - privatno? Vjerovatno bi to napredovalo do tacke kad nema povratka...

Od sva tri karcinoma zenskih organa definitivno je najpodmukliji karcinom jajnika, zato sam trazila iskljucivo ginekologa onkoloskog usmjerenja, pa se nadam da ako iko primijeti odredjene promjenem to bi trebao biti on...mada svako grijesi!
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#3180 Re: Ginekologija i vagine....

Post by she+ »

Bila sam kod dr. Klančević, baš prijatna žena. Nemam nikakvih problema, pa ne mogu dalje ništa suditi, ali namjeravam svakako ubuduće kod nje na redovne kontrole.
User avatar
alica.k
Posts: 8765
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#3181 Re: Ginekologija i vagine....

Post by alica.k »

Divna je stvarno ona.
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#3182 Re: Ginekologija i vagine....

Post by she+ »

e da, pitali me na pp, pa da ostavim i ovdje info

Dr. Melika Klančević
+387 61 190 279
Derebent 39

ultrazvuk dojki - 50 KM
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3183 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

Sad i ja mogu rahat duse preporuciti dr Kozarica, u konkretnom slucaju mladjeg, kao i polikliniku opcenito. Profesionalnost, usluznost, cistoca, odnos prema pacijentu, nivo informacija za svaku pohvalu. A vjerujem i da je omjer cijene i kvaliteta usluge medju najboljim u gradu, sistematski ginekoloski pregled 120KM.
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#3184 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Nisrin »

wewa wrote:Sad i ja mogu rahat duse preporuciti dr Kozarica, u konkretnom slucaju mladjeg, kao i polikliniku opcenito. Profesionalnost, usluznost, cistoca, odnos prema pacijentu, nivo informacija za svaku pohvalu. A vjerujem i da je omjer cijene i kvaliteta usluge medju najboljim u gradu, sistematski ginekoloski pregled 120KM.

Svugdje je toliko, pregled, UZ i papa test!
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3185 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

Nisrin wrote:
wewa wrote:Sad i ja mogu rahat duse preporuciti dr Kozarica, u konkretnom slucaju mladjeg, kao i polikliniku opcenito. Profesionalnost, usluznost, cistoca, odnos prema pacijentu, nivo informacija za svaku pohvalu. A vjerujem i da je omjer cijene i kvaliteta usluge medju najboljim u gradu, sistematski ginekoloski pregled 120KM.

Svugdje je toliko, pregled, UZ i papa test!
ovdje je u cijenu ukljucen i uzv grudi. a nije tacno da je cijena svugdje ista.
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#3186 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Nisrin »

wewa wrote:
Nisrin wrote:
wewa wrote:Sad i ja mogu rahat duse preporuciti dr Kozarica, u konkretnom slucaju mladjeg, kao i polikliniku opcenito. Profesionalnost, usluznost, cistoca, odnos prema pacijentu, nivo informacija za svaku pohvalu. A vjerujem i da je omjer cijene i kvaliteta usluge medju najboljim u gradu, sistematski ginekoloski pregled 120KM.

Svugdje je toliko, pregled, UZ i papa test!
ovdje je u cijenu ukljucen i uzv grudi. a nije tacno da je cijena svugdje ista.

Onda je bas jeftino...ja sam pregled, papa, UZ jajnika, UZ grudi, kolposkopiju platila 250 :D
A sve ovo bez UZ grudi 150 i 180... :D

Pa koliko znam svuda je 50KM papa test i UZ jajnika...i 30 ili 50 uzmu za "pregled"...
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#3187 Re: Ginekologija i vagine....

Post by dobar osjecaj »

Ja sam nedavno isla na ginekoloski, ultrazvuk i uzeli su mi bris za papa test u NMK kod Dekovica. Na stranici piše da je svaka stavka pojedinačno po 50 KM. Kad sam otišla da platim, naplate mi 120 KM. Kad sam pitala za fiskalni, nisu izdali i kažu može ali fiskalni na kojem piše nešto nejasno ili "ostalo" ili nešto slično. Ja bi radije da platim 150 ali da dobijem pravi fiskalni s detaljima jer s ovim ne mogu dobiti ništa od osiguranja.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3188 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

dobar osjecaj wrote:Ja sam nedavno isla na ginekoloski, ultrazvuk i uzeli su mi bris za papa test u NMK kod Dekovica. Na stranici piše da je svaka stavka pojedinačno po 50 KM. Kad sam otišla da platim, naplate mi 120 KM. Kad sam pitala za fiskalni, nisu izdali i kažu može ali fiskalni na kojem piše nešto nejasno ili "ostalo" ili nešto slično. Ja bi radije da platim 150 ali da dobijem pravi fiskalni s detaljima jer s ovim ne mogu dobiti ništa od osiguranja.
Kod Kozarica daju uredan fiskalni racun. I ne reklamiram, nego sam stvarno zadovoljna uslugom, a imam nazalost i previse iskustva s ginekoloskim pregledima i ordinacijama.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#3189 Re: Ginekologija i vagine....

Post by dobar osjecaj »

wewa wrote:Kod Kozarica daju uredan fiskalni racun. I ne reklamiram, nego sam stvarno zadovoljna uslugom, a imam nazalost i previse iskustva s ginekoloskim pregledima i ordinacijama.
Razumijem. Ne mislim da reklamiraš. Ja sam uvijek u potrazi za boljom uslugom i ljekarom u kojeg imam povjerenje.
Ljekar je u mom slučaju bio super ali me nervira koncept privatnih firmi koje ulažu trud da na meni neki cudan nacin pokažu korisnicima usluga da su bitni kroz slanje nekih meni lično iritantnih poruka a onda ti hladno ne izdaju račun ili kad tražiš fiskalni izdaju ti neki nebulozan za koji ne vjerujem da uopšte ide do UIO u takvom obliku.
Pod iritantne sms poruke spadaju pitanja da javiš porukom zasto i na kakav pregled dolazis. Pa navela sam sve detalje kad sam se narucivala.
Dvije poruke u kojima mole da potvrdis svoj dolazak. Ja se uvijek javim na vrijeme ako ne mogu doci ali eto razumijem da puno ljudi ne javi pa ok. Poruka u kojoj te mole da ne dolazis u pratnji vise od jedne osobe da ne pravite guzvu u cekaonici s instrukcijom da izbjegavas da se parkiras blizu klinike zbog prituzbi stanara susjednih zgrada.
Kad potvrdis da dolazis, dobijes poruku, hvala sto ste potvrdili a znate li kako nas naci. Nakon cetvrte poruke imala sam zelju da otkazem pregled.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3190 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

:lol:

To u NMK? Da znam, da zaobidjem u sirokom luku. Poslije druge poruke bih ih 'ladno poslala da zajefrkavaju ljude koji imaju viska vremena i zivaca.
bai
Posts: 54
Joined: 24/04/2014 10:29

#3191 Re: Ginekologija i vagine....

Post by bai »

Drage žene, potrebna mi je pomoć. Imam potrebu odvesti kćerku od 12 godina kod ginekologa. U BiH koliko imam info nema juvenilnog ginekologa. Svi znamo šta znači prvi pregled i njegov uticaj na stav prema odlasku i redovnim pregledima.Postoji li ginekolog (žensko muško nebitno) u SA srdačan, nasmijan, topao da normalno i polako razgovara. Ja sam imala sreće da to bude dr. Hrenovica na Studentskoj poliklinici davno davno.
Ukratko kome biste odveli svoje dijete...
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#3192 Re: Ginekologija i vagine....

Post by anchor85 »

bai wrote:Drage žene, potrebna mi je pomoć. Imam potrebu odvesti kćerku od 12 godina kod ginekologa. U BiH koliko imam info nema juvenilnog ginekologa. Svi znamo šta znači prvi pregled i njegov uticaj na stav prema odlasku i redovnim pregledima.Postoji li ginekolog (žensko muško nebitno) u SA srdačan, nasmijan, topao da normalno i polako razgovara. Ja sam imala sreće da to bude dr. Hrenovica na Studentskoj poliklinici davno davno.
Ukratko kome biste odveli svoje dijete...
Jao, dr. Hrenovica :)
Meni je super Taib Delić, kao i Kozarić stariji. Ali ne znam da li su i oni za prvi put. Možda da razgovaraš sa kćerkom, da vidiš za početak da li bi se ona ugodnije osjećala kod muškarca ili kod žene.
Sa ženama imam loše iskustvo pa ne mogu nikoga preporučiti.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3193 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

mozda Nidzara Abadzic?

Kozarica bih i ja preporucila, Taiba ne bih nikako brrr, ali pretpostavljam da bi djevojcici bilo lakse otici kod ginekologinje...

Nejri Pasic ni slucajno btw.
Anja Tomic Cica je isto opcija, ona je pricljiva.
no_sikiriki
Posts: 16353
Joined: 11/12/2012 13:21

#3194 Re: Ginekologija i vagine....

Post by no_sikiriki »

Mozda Jadranka Dizdarevic, ona je taj prijatni tip...ali s obzirom da ce pregled biti "iz vana" mislim da nije toliko bitno, meni je bilo vise neugodno kad sam prvi put morala imati "pravi" pregled :D
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#3195 Re: Ginekologija i vagine....

Post by kredenac-ac »

:run:
anchor85 wrote:
bai wrote:Drage žene, potrebna mi je pomoć. Imam potrebu odvesti kćerku od 12 godina kod ginekologa. U BiH koliko imam info nema juvenilnog ginekologa. Svi znamo šta znači prvi pregled i njegov uticaj na stav prema odlasku i redovnim pregledima.Postoji li ginekolog (žensko muško nebitno) u SA srdačan, nasmijan, topao da normalno i polako razgovara. Ja sam imala sreće da to bude dr. Hrenovica na Studentskoj poliklinici davno davno.
Ukratko kome biste odveli svoje dijete...
Jao, dr. Hrenovica :)
Meni je super Taib Delić, kao i Kozarić stariji. Ali ne znam da li su i oni za prvi put. Možda da razgovaraš sa kćerkom, da vidiš za početak da li bi se ona ugodnije osjećala kod muškarca ili kod žene.
Sa ženama imam loše iskustvo pa ne mogu nikoga preporučiti.
Potpisujem za Kozarica... oba. Vidi s njom da li joj vise godi stariji ili mladji. Od zena dr Cehajic radi privatno u dr Nabil na Otoci.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#3196 Re: Ginekologija i vagine....

Post by dobar osjecaj »

Čitam mišljenja o menstrualnim čašicama na FB postu firme koja ih prodaje i promoviše na BiH tržištu. Često razmišljam koliko je po žensko reproduktivno zdravlje štetna upotreba savremenih higijenskih uložaka posebno onih s velikom upijajućom moći, tampona a pa sad i o ovim čašicama.

Malo su mi suviše agresivni komentari nekih žena koje se kunu u preporuke ginekologa kao da su to bogovi koji znaju sve i koji nikada ne rade isključivo za novac i ne promovišu firme i proizvođače koji će im dati bonus za promociju nekih proizvoda. Kritikuju druge žene kako ih je "zaobišla civilizacija na neukom Balkanu" (dijelom možda jer i ima zaostalih komentara). Ne sumnjam da je moguće da su super higijensko i praktično rješenje ali se kao i za savremene uloške i tampone pitam koliko su zapravo štetni za reproduktivno zdravlje žene.

Osim jednog Ted Talk-a žene koja tvrdi da je zbog upotrebe tampona dobila rak grlića materice, nisam dosad naišla na rezultate ikakvog ozbiljnog istraživanja koje bi mi dalo više podataka o tome. Rado bih pročitala nešto više o tome.
User avatar
alica.k
Posts: 8765
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#3197 Re: Ginekologija i vagine....

Post by alica.k »

Ne mogu ti reci za neka istrazivanja, ali ja godinama koristim casicu i toliko sam se navikla na nju da kad me iznenadi, pa moram ulozak ili tampon koristit tacno osjetim koliko te stvari samo isusuju.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3198 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Bloo »

wewa wrote:mozda Nidzara Abadzic?

Kozarica bih i ja preporucila, Taiba ne bih nikako brrr, ali pretpostavljam da bi djevojcici bilo lakse otici kod ginekologinje...

Nejri Pasic ni slucajno btw.
Anja Tomic Cica je isto opcija, ona je pricljiva.
Kozaric- primarijus- topla vaginalna preporuka. :mrgreen:

Anja je dobar citolog, uzasan ginekolog (neuredna, haoticna, prljava ordinacija bila zadnji put, a ultrazvuk mi radila njena haverka u jakni (bez kute) jer ju je cekao muz).
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3199 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Bloo »

bai wrote:Drage žene, potrebna mi je pomoć. Imam potrebu odvesti kćerku od 12 godina kod ginekologa. U BiH koliko imam info nema juvenilnog ginekologa. Svi znamo šta znači prvi pregled i njegov uticaj na stav prema odlasku i redovnim pregledima.Postoji li ginekolog (žensko muško nebitno) u SA srdačan, nasmijan, topao da normalno i polako razgovara. Ja sam imala sreće da to bude dr. Hrenovica na Studentskoj poliklinici davno davno.
Ukratko kome biste odveli svoje dijete...
Prim dr Kozaric (stariji). :)
ug_lee
Posts: 325
Joined: 10/01/2015 20:06

#3200 Re: Ginekologija i vagine....

Post by ug_lee »

Pozdrav, isla sam na ultrazvuk abdomena i urinarnog trakta. Na nalazu pise pored ostalog i ovo:
Uterus bez jasne strukture zida i diferencijacije miometrije i endometrija i jos tri upitnika pored.

Kada sam je pitala sta se tacno time misli rekla mi je da ona ne zna nista reci vec da moram ginekologu. Icicu ginekologu ali me zanima samo sta bi to moglo da znaci? Da li je iko imao slican problem?

Takodjer pise "Desno ovarijalna cista, promjera 38mm"..
Hvalaa
Post Reply