Gilbertov sindrom

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dulekrele
Posts: 3839
Joined: 10/04/2014 18:25

#1 Gilbertov sindrom

Post by dulekrele »

Ukratko sta je
Gilbertov sindrom, poznat kao i Gilbert-Meulengrachtov sindrom, je nasljedni poremećaj metabolizma bilirubina. Vodeći simptom bolesti je žutica uzrokovana povišenom koncentracijom nekonjugiranog bilirubina u krvi. Bolest je česta i zahvaća oko 5% populacije (prema nekima 10%).
Uzrok hiperbilirubinemije je smanjena aktivnost enzima glukuronoziltransferaze (bilirubin-uridin-difosfat-glukuronozilltransferaza, B-UGT), koji konjugira bilirubin i još neke molekule. Konjugacijom bilirubin postaje vodotopljive, te se izlučuje putem žuči u dvanaesnik.
Gilbertov sindrom je u većini slučajeva bezopasna bolest koja ne zahtijeva liječenje, a manifestira se žuticom usljed povišenja bilirubina u krvi (što može biti povezano sa stresom npr. gladovanje, fizički napor, infektivna bolest) i nespecifičnim simptomima kao što su mučnina, umor, proljev, glavobolja, smanjenje apetita kojima se za sada ne može utvrditi pravi uzrok.
Neki lijekovi se metaboliziraju djelovanjem enzima B-UGT, zbog čega može doći do povišene koncetracije tih lijekova ili njihovih razgradnih produkata u krvi.
Sindrom je nazvan prema znanstvenicima Nicolasu Augustinu Gilbertu i Jensu Einaru Meulengrachtu, te se u njemačkoj literaturi susreće i naziv Morbus Meulengracht.
meni je otkriven jos u srednjoj skoli na sistematskom pregledu i nisam imao u mladosti problema. sada se sve cesce pojavljuju uz simptome kao sto su mucnina, bol ispod rebara desno, bol u stomaku, podrigivanje i blago zutilo bjeloocnica. da li jos ima neko sa tom dijagnozom i na koji nacin se bori protiv navedenih simptoma. kod kojeg specijaliste otici u SA ?
User avatar
petunija
Posts: 3037
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#2 Re: Gilbertov sindrom

Post by petunija »

Konačno tema o Žilberu :kiss:
Mislila sam je otvoriti, ali se nisam nadala odzivu pa sam odustala. Kažu da svaki 50i čovjek boluje od ove bolesti, samo što se kod većine ne otktije jer je potreban malo detaljniji pregled da bi se uspostavila dijagnoza. Najžalosnije je što lijeka nema pa se čovjek sam mora dovijati i izlaziti na kraj s tim. Nisi napisao kako spavaš? Mislim da li se budiš noću i teško nakon toga zaspiš, jer je i to jedan od simptoma bolesti?
Koji ljekar? Meni je super internistica u vojnoj bolnici, dr. Elvira. Onaj dr. Denis mi se uopšte nije dopao, ali doktora moraš sam odabrati.
User avatar
dulekrele
Posts: 3839
Joined: 10/04/2014 18:25

#3 Re: Gilbertov sindrom

Post by dulekrele »

petunija wrote:Konačno tema o Žilberu :kiss:
Mislila sam je otvoriti, ali se nisam nadala odzivu pa sam odustala. Kažu da svaki 50i čovjek boluje od ove bolesti, samo što se kod većine ne otktije jer je potreban malo detaljniji pregled da bi se uspostavila dijagnoza. Najžalosnije je što lijeka nema pa se čovjek sam mora dovijati i izlaziti na kraj s tim. Nisi napisao kako spavaš? Mislim da li se budiš noću i teško nakon toga zaspiš, jer je i to jedan od simptoma bolesti?
Koji ljekar? Meni je super internistica u vojnoj bolnici, dr. Elvira. Onaj dr. Denis mi se uopšte nije dopao, ali doktora moraš sam odabrati.
budim se 2-3 puta i nisam znao da je i to simptom. kako se preziva ta dr. elvira. moze i na pp. da li nesto uzimas kako bi umanjila tegobe i ako znam da nema lijeka a sto je najzalosnije kad god to spomenem ljekaru on kaze to nije nista i haj dovidenja.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#4 Re: Gilbertov sindrom

Post by Ma.Le.Na »

da li vam je samo nalaz bilirubina ..direktnog i indirektnog...indikator bolesti?

u zadnjih nekoliko god sam primjetila da mi je povecan bilirubin
nemam apsolutno nikakvih pobrojanih simptoma...
nije mi dijagnosticiran Gilbert nego onako usput receno da je mozda zbog toga povecan bilirubin
zato me zanima kako se tacno uspostavlja dijagnoza?
User avatar
dulekrele
Posts: 3839
Joined: 10/04/2014 18:25

#5 Re: Gilbertov sindrom

Post by dulekrele »

Ma.Le.Na wrote:da li vam je samo nalaz bilirubina ..direktnog i indirektnog...indikator bolesti?

u zadnjih nekoliko god sam primjetila da mi je povecan bilirubin
nemam apsolutno nikakvih pobrojanih simptoma...
nije mi dijagnosticiran Gilbert nego onako usput receno da je mozda zbog toga povecan bilirubin
zato me zanima kako se tacno uspostavlja dijagnoza?
Uzrok hiperbilirubinemije je smanjena aktivnost jednog enzima u jetri koji prerađuje bilirubin. Na taj način bilirubin dolazi u formu koja je topiva u vodi i izlučuje se putem žuči u dvanaesnik. Gilbertov sindrom je bezopasna pojava- nije bolest. To je kako kazu stanje.
ima par testova kojima se potvrduje G. sindrom ili hiperbilirubinoza. povecani direktni i indirektni bilirubin svakako ukazuju na to da je moguce da je G.sindrom u pitanju. Najčešći simptomi su: bol pod desnim rebarnim lukom, muka, gađenje, povraćanje, gubitak apetita, nadimanje, proliv ili zatvor. Javljaju se i psihički i vegetativni simptomi: depresija, razdražljivost, nervoza, nesposobnost koncentracije pažnje, strah, preuveličavanje subjektivnih tegoba, glavobolja, znojenje, lupanje srca i nesanica. Mnogi nemaju nikakve simptome osim povecanog bilirubina. Ponekad se registruje hepatosplenomegalija (uvećane jetre i slezina). ja sam radio test tzv. izgladnjivanja kada sam 4 dana jeo samo jabuke i vadio 4 dana krv.
User avatar
petunija
Posts: 3037
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#6 Re: Gilbertov sindrom

Post by petunija »

@Malena, kažu da žilberov sindrom pogađa mušku populaciju mnogo češće nego žensku, tako da je mala vjerovatnoća da to imaš. Na žalost, moja ćerka je u toj manjini, pa sam zato ovoliko upućena u to.
@dule, da, nespavanje je jedan od simptoma.
Kao što rekoh, lijeka nema, mada neki ljekari preporučuju tablete za smanjenje bilirubina. Ja to kategorički odbijam jer tablete su same po sebi atak na jetru. Preporučuje se piti surutka, ali se ne smije pretjerivati, nakon što se popije boca treba napraviti pauzu. kažu da ona nešto uradi sa crvenim krvnim zrncima, pa ja nakon "tretmana" surutkom, svojoj djevojčici dam domaći pripravak protiv anemije ( to se jako jednostavno pravi). Surutka se može nabaviti u svakoj tržnici gdje se prodaje mladi sir, boca je 1KM.
Zaboravih, jako je bitno da ne piješ alkohol, izbjegavaj gazirana pića, izbjegavaj teže fizičke napore i nipošto nemoj držati kojekakve dijete, jer se nikako ne treba izgladnjivati.
User avatar
dulekrele
Posts: 3839
Joined: 10/04/2014 18:25

#7 Re: Gilbertov sindrom

Post by dulekrele »

petunija wrote:@Malena, kažu da žilberov sindrom pogađa mušku populaciju mnogo češće nego žensku, tako da je mala vjerovatnoća da to imaš. Na žalost, moja ćerka je u toj manjini, pa sam zato ovoliko upućena u to.
@dule, da, nespavanje je jedan od simptoma.
Kao što rekoh, lijeka nema, mada neki ljekari preporučuju tablete za smanjenje bilirubina. Ja to kategorički odbijam jer tablete su same po sebi atak na jetru. Preporučuje se piti surutka, ali se ne smije pretjerivati, nakon što se popije boca treba napraviti pauzu. kažu da ona nešto uradi sa crvenim krvnim zrncima, pa ja nakon "tretmana" surutkom, svojoj djevojčici dam domaći pripravak protiv anemije ( to se jako jednostavno pravi). Surutka se može nabaviti u svakoj tržnici gdje se prodaje mladi sir, boca je 1KM.
Zaboravih, jako je bitno da ne piješ alkohol, izbjegavaj gazirana pića, izbjegavaj teže fizičke napore i nipošto nemoj držati kojekakve dijete, jer se nikako ne treba izgladnjivati.
koje su to tablete sto smanjuju bilirubin ? razumijem sto neces da dajes djevojcici ali ja sam vec odavno van tinejdzerskog doba. :D
User avatar
petunija
Posts: 3037
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#8 Re: Gilbertov sindrom

Post by petunija »

Hirurg, koji je takođe pregledao djevojčicu, je rekao da postoje "neke tablete" za smanjenje bilirubina. Nije naveo koje, mada i da jeste, ne bi ih uzela, pošto sam veliki protivnik tableta. Najbolje da pitaš svog ljekara opšte prakse, on bi trebao znati.
User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#9 Re: Gilbertov sindrom

Post by Broly_the_Legend »

Imam i ja haman taj sindrom, jer sam lezao na zaraznom 10ak dana na ispitivanju, na insistiranje majke. Kod mene zna nekad bilirubin skocit, al rijetko, i nije nikad bio vise od 33. Od ovih tegoba gore navedenih prepoznajem neke, ali mislim da nisu direkna posljedica Gilbera. Inace rekao bih da imam skroz blagi oblik toga. Ne koristim nikakve ljekove, a preporuka na otpusnom pismu su bili vitamini i to je to.

@Malena gore sam bio na nekakvoj dijeti i svaki dan su mi pratili bilirubin koji je variraro u tih par dana imedju normalnih vrijednosti pa do 33.

Inace mi je kroz srednju skolu puno vise varirao, jer sam imao prilicno naporan raspored, treninzi, prkasa i skola.
Di_Belgrado
Posts: 3
Joined: 08/09/2014 20:24

#10 Re: Gilbertov sindrom

Post by Di_Belgrado »

Evo dacu i ja svoj primer.Imam 22 godine, pozutele su mi beonjace pre 3 meseca. Isao sam kod lekara, i ustanovljen mi je povisen nivo bilirubina,tacnije 33. Doktor kaze da nije opasno, ali me prosledio na testiranja. Isao sam na HIV test , hepatitis kao i zuticu i sto se tice tih bolesti, njih nemam Ultrazvuk stomaka je uredu skroz. Preostaje jos coombsov test, a ja nemam pojma sta taj test pokazuje. Ako neko moze da mi pojasni. I ono sto me nervira je to sto su mi beonjace i dalje zute, pa ako neko moze da mi pomogne sa nekim savetom. Hvala svima :)
User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#11 Re: Gilbertov sindrom

Post by Broly_the_Legend »

https://en.wikipedia.org/wiki/Coombs_test

To je test na autoimuno oboljenje koje nesto radi s crvenim krvnim zrncima, imas tu na linku.

Neki konkretan savjet nemam, ta boja je sama spadala kako se i pojavljivala.
Di_Belgrado
Posts: 3
Joined: 08/09/2014 20:24

#12 Re: Gilbertov sindrom

Post by Di_Belgrado »

Stari hvala pre svega na odgovoru, ako mi verujes niko zivi nigde ne dogvara gde god da pitam, postajem ocajan sto se tice te boje, stvarno me ubija. Pa mi treba cisto neko ko je imao slican problem, pa da mi da neki savet sta je radio kako bi to umanjio
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#13 Re: Gilbertov sindrom

Post by P308 »

hmmm, procitah sve sto ste napisali....imam vecinu simptoma od kojih su mucnina i nesanica najvise zastupljeni..samo sto sam ja isao na sve moguce preglede vezane za stomak - od ultrazvuka preko gastroskopije, misleci da je u pitanju nesto vezano za zeludac ali sve je ok....
Di_Belgrado
Posts: 3
Joined: 08/09/2014 20:24

#14 Re: Gilbertov sindrom

Post by Di_Belgrado »

Ja nemam nikave tegobe tipa da mi je muka,da me nesto boli i to, zdrav sam i prav imam 22 godine bogu hvala, nego me ta boja beonjace nervira. Devojka mi je rekla pre 15 dana od prilike da su mi oci bile manje zute, ali se ta boja opet vratila. Mozda sam i ja previse se opteretio sto se tice toga, jer generalno ljudi na internetu prenapadno nastupe, a u sustini nemaju razloga za neku veliku brigu. Zato sluzi diskusija :)
iOS dev
Posts: 178
Joined: 02/08/2015 18:21

#15 Re: Gilbertov sindrom

Post by iOS dev »

malo da ozivimo temu, ima li ko kakv dobar savjet kod ishrane ili eventualno kakv lijek da je pronasao?
iOS dev
Posts: 178
Joined: 02/08/2015 18:21

#16 Re: Gilbertov sindrom

Post by iOS dev »

Bump* ima li neko neki savjet?
User avatar
gospodin Rajković
Posts: 128
Joined: 21/08/2010 15:11
Location: Švrakino city

#17 Re: Gilbertov sindrom

Post by gospodin Rajković »

Moj sin se prijavio za službu u Armiju BiH . Prošao je sve testove međutim kad je bio na ljekarskom ustanovljen mu je visok bilirubin.Sa tim nalazom i dijagnozom su ga odbili.Onda je on radio privatne pretrage i privatno i kod specijalista u bolnici i ustanovljen mu je Gilbertov sindrom(navodno nasljedni).Svi su mu doktori kazali da mu to ne bi trebalo predstavljati smetnju za službu,međutim na njegovu žalbu ministarstvo se pozivalo samo na nalaze ljekarske komisije i dobio je ponovo odbijenicu bez prava žalbe.Samo da napomenem da mi je sin bio primljen prije 4 godina na vojnu akademiju u Turskoj i kao tad nije bio problem a sad navodno jeste.Ja sam kao njegov otac služio i JNA i bio sam i u armiji BiH u ovom ratu i nikakvih problema nisam imao a kao mali od 11 godina sam dobio Gilbertov sindrom.Sin mi je zbog povrede ruke (vanjski lom) proglašen nesposobnim za akademiju (vazduhoplovna) a znate kakvi su kriteriji i na žalost morao je nakon 3 godine da napusti.Ovde je upisao fakultet(vanredno) i mislio je da se zaposli međutim...... Molio bi ako neko ima neki savjet da mi da ili kome da se obratim za dalje.Hvala unaprijed!
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45479
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#18 Re: Gilbertov sindrom

Post by Chmoljo »

gospodin Rajković wrote: 15/01/2022 20:49 Moj sin se prijavio za službu u Armiju BiH . Prošao je sve testove međutim kad je bio na ljekarskom ustanovljen mu je visok bilirubin.Sa tim nalazom i dijagnozom su ga odbili.Onda je on radio privatne pretrage i privatno i kod specijalista u bolnici i ustanovljen mu je Gilbertov sindrom(navodno nasljedni).Svi su mu doktori kazali da mu to ne bi trebalo predstavljati smetnju za službu,međutim na njegovu žalbu ministarstvo se pozivalo samo na nalaze ljekarske komisije i dobio je ponovo odbijenicu bez prava žalbe.Samo da napomenem da mi je sin bio primljen prije 4 godina na vojnu akademiju u Turskoj i kao tad nije bio problem a sad navodno jeste.Ja sam kao njegov otac služio i JNA i bio sam i u armiji BiH u ovom ratu i nikakvih problema nisam imao a kao mali od 11 godina sam dobio Gilbertov sindrom.Sin mi je zbog povrede ruke (vanjski lom) proglašen nesposobnim za akademiju (vazduhoplovna) a znate kakvi su kriteriji i na žalost morao je nakon 3 godine da napusti.Ovde je upisao fakultet(vanredno) i mislio je da se zaposli međutim...... Molio bi ako neko ima neki savjet da mi da ili kome da se obratim za dalje.Hvala unaprijed!
a šta je sa sudom? mislim, ok, nemaš više prava žalbe, ali valjda bi trebalo da postoji pravo da pokreneš upravni spor pred sudom...
User avatar
gospodin Rajković
Posts: 128
Joined: 21/08/2010 15:11
Location: Švrakino city

#19 Re: Gilbertov sindrom

Post by gospodin Rajković »

Chmoljo wrote: 15/01/2022 22:53
gospodin Rajković wrote: 15/01/2022 20:49 Moj sin se prijavio za službu u Armiju BiH . Prošao je sve testove međutim kad je bio na ljekarskom ustanovljen mu je visok bilirubin.Sa tim nalazom i dijagnozom su ga odbili.Onda je on radio privatne pretrage i privatno i kod specijalista u bolnici i ustanovljen mu je Gilbertov sindrom(navodno nasljedni).Svi su mu doktori kazali da mu to ne bi trebalo predstavljati smetnju za službu,međutim na njegovu žalbu ministarstvo se pozivalo samo na nalaze ljekarske komisije i dobio je ponovo odbijenicu bez prava žalbe.Samo da napomenem da mi je sin bio primljen prije 4 godina na vojnu akademiju u Turskoj i kao tad nije bio problem a sad navodno jeste.Ja sam kao njegov otac služio i JNA i bio sam i u armiji BiH u ovom ratu i nikakvih problema nisam imao a kao mali od 11 godina sam dobio Gilbertov sindrom.Sin mi je zbog povrede ruke (vanjski lom) proglašen nesposobnim za akademiju (vazduhoplovna) a znate kakvi su kriteriji i na žalost morao je nakon 3 godine da napusti.Ovde je upisao fakultet(vanredno) i mislio je da se zaposli međutim...... Molio bi ako neko ima neki savjet da mi da ili kome da se obratim za dalje.Hvala unaprijed!
a šta je sa sudom? mislim, ok, nemaš više prava žalbe, ali valjda bi trebalo da postoji pravo da pokreneš upravni spor pred sudom...
Ma nismo nešto previše bogati ako izgubimo a male su šanse da dobijemo jer ideš protiv države valja plačati onda sudske troškove a i ovako nam je teško mora se ganjati advokat zbog povrede u Turskoj ne znam više otkud da damo toliko novca.Hvala na savjetu ali stvarno nisam pametan šta da se radi.....
kabadahija30
Posts: 114
Joined: 15/02/2022 22:58

#20 Re: Gilbertov sindrom

Post by kabadahija30 »

gospodin Rajković wrote: 15/01/2022 20:49 Moj sin se prijavio za službu u Armiju BiH . Prošao je sve testove međutim kad je bio na ljekarskom ustanovljen mu je visok bilirubin.Sa tim nalazom i dijagnozom su ga odbili.Onda je on radio privatne pretrage i privatno i kod specijalista u bolnici i ustanovljen mu je Gilbertov sindrom(navodno nasljedni).Svi su mu doktori kazali da mu to ne bi trebalo predstavljati smetnju za službu,međutim na njegovu žalbu ministarstvo se pozivalo samo na nalaze ljekarske komisije i dobio je ponovo odbijenicu bez prava žalbe.Samo da napomenem da mi je sin bio primljen prije 4 godina na vojnu akademiju u Turskoj i kao tad nije bio problem a sad navodno jeste.Ja sam kao njegov otac služio i JNA i bio sam i u armiji BiH u ovom ratu i nikakvih problema nisam imao a kao mali od 11 godina sam dobio Gilbertov sindrom.Sin mi je zbog povrede ruke (vanjski lom) proglašen nesposobnim za akademiju (vazduhoplovna) a znate kakvi su kriteriji i na žalost morao je nakon 3 godine da napusti.Ovde je upisao fakultet(vanredno) i mislio je da se zaposli međutim...... Molio bi ako neko ima neki savjet da mi da ili kome da se obratim za dalje.Hvala unaprijed!
Ja isto imam Gilberta. Doktor mi je tad provukao kroz uši da ne bi mogao služiti vojsku. Ne znam zašto ali je tako rekao. Kasnije sam googlao iz znatiželje i fakat neke vosjke daju neke ne.
kabadahija30
Posts: 114
Joined: 15/02/2022 22:58

#21 Re: Gilbertov sindrom

Post by kabadahija30 »

Ja pijem sylimarin jednom godišnje. Ne znam ni ja što ali eto. Nije mi niko rekao.
Pijem b complex redovno.
Mnogo sam nervozan i anksiozna citav zivot, ne znam da li je to posljedica gilberta.
Citao sam nekad da aktivni ugljen pomaze.
Post Reply