Geotermalno grijanje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#26 Re: Geotermalno grijanje

Post by foton »

ketronsd1 wrote: Neznam kako i na koji nacin je taj koji je proracunavao sve to dobio ali znam samo da je to malo previse.Naravno puno toga zavisi od strukture samog zemljista.Mislim da je tu bio onaj kako ga ja zovem "dajdasestoprijeobogatim sindrom" i zavaljivanje ljudi bas na to busenje.
Diminishing returns
Poloziti crijevo je izvodljivo za sve kuce koje imaju vise od 1000kvm oko kuce. Mozda je malo veci problem gdje je gusto naseljeno ali u manjim mjestima sa gdje su vece parcele je izvodljivo.
Jos jedna stvar.Onaj ko se odluci na instaliranje toplotne pumpe u Bosni vjerovatno i ne gleda toliko na isplativost.Znas na sta mislim!
Istina da moderniji sistemi koriste jednu rupu ali višestruko većeg dijametra.

Nije mi bilo mrsko da pogledam tipične instalacije tj kolika je dubina potrebna da bi razmjena topline dala 10-12kW. Pojavile su mi se uglavnom engleske stranice sa njihovim jedinicama i kažu da treba oko 200ft (oko 61m) po "toni grijnog kapaciteta". Recimo da treba oko 3-4 tone (12 kW * 0,284 t/kW = 3.4 t) i zaista ispadne 300 metara bušotine previše! Po ovoj računici oko 200m je dovoljno. Možda je i 100 m dovoljno sa rupom većeg dijametra i sistemom koji ima bolji faktor iskorištenja.

Ipak, vjeruj da i ovdje ljudi vole da im se isplati investicija i nema baš puno veze sa nekim "foliranjem" ako na to aludiraš. I ovdje ima ljudi koji, ako mogu, žele da smanje emisiju stakleničkih plinova, da smanje potrošnju plina, da pređu na domaći energent i imaju slične motive kao svi oni u drugim zemljama koji ih potiču da koriste toplotne pumpe. To definitivno nije stvar prestiža jer je zakopano duboko :-) u zemlju i nije Audi koji vadi frču komšiji :-) Takvi ni ne znaju za TP.

Koliko je koštao tvoj sistem ako mogu da pitam?
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#27 Re: Geotermalno grijanje

Post by Zakalwe »

ketronsd1 wrote:
Zakalwe wrote:
Aha! Super, onda si "u bransi" :) Ja sam samo amater...ne razumjem se nesto posebno u pumpe ali se razumjem u ekonomiju ;)

Ja zivim u Stockholmu. Ja sam birao izmedju Nibe i IVT, jedino sto je prevagnulo na IVT u tom trenutku je to sto su davali 10 godina garancije za kompresor, dzabni IVT-Everywhere i sto se lokalna firma (koja je sve to radila po entreprenadi) razumjela bolje u IVT nego Nibe.

Ali koliko sam ja skontao onako laicki, oba proizvoda su otprilike isto dobra. Pumpa radi evo vec godinu dana bez problema. Jedino sto mi se ne svidja je sto je prilicno bucna i sto "trza" kad se pokrene. Kupio sam i instalirao soft-start i citava pumpa stoji na stalku sa gumenim nogama ali je i dalje prilicno bucna.

Osim toga, sve fercera kako treba. :thumbup:

Najniza temperatura brin:a do sada je bila 0.8 stepeni, tada je pumpa radila citav dan non-stop. A inace oko 3-5 stepeni u prosjeku.
Cudno bas za tu buku
Nase su pumpe stvarno tihe.Mozda IVT nije bas poradio na tome.Moja prijateljica radi na ljudmätning nibe pumpi i stvarno kad se zadesim nekad kod nje kad radi test ona se manje cuje od frizidera
To trzanje je mjukstart(sto je vemo cudno da nije namontiran vec-snålt av IVT :sad: ) trebao donekle rijesiti.
Bas me cudi za buku.
Znam da su imali problema sa kretskort za display ali za buku nisam znao.
Ma ispostavilo se (po tome sto su mi rekli) da soft-start se ustvari ne instalira toliko zbog buke vec zbog osiguraca. Kompresor je trofazni i vuce manje od 3A kad radi, ali zna momentano povuci preko 30A u startu. Ako imas soft-start onda ti ne trebaju veliki glavni osiguraci = jeftinija pretplata (Ja sam sisao sa 25A na 20A. Sljedece godine cu probati 16A)

Sto se tice "brundanja", moj soft start je tiristorske vrste. Buduci da je kompresor sinhronski 3-fazni motor, tesko ga je "mekano" startovati sa tiristorom buduci soft-start i dalje daje 50Hz, samo "iscjeckano". Da bi motor zaista mekano krenuo treba vjerovatno neka vrsta invertera sa promljenivom frekvencijom. (Jedno vrijeme sam mislio da kupim X15 pumpu sa inverterom, ali se nije bas pokazala dobrom u praksi).

Sto se tice stampane ploce za displej: U pravu si, to sam i zaboravio. Moja je crkla poslije 3 sedmice i promijenjena je pod garancijom! :-)

Ali sve u svemu, zadovoljni smo i sa IVT:om. Malo je bucan, crno-bijeli displej ali malo trosi i ima dobre pumpe (upravljane sa Delta-T).

Pozdrav.

P.S. IVT:ov interni tank za toplu vodu je bosanske proizvodnje, vjerovao ili ne! Kad sam otvorio pumpu da ugradim soft-start, pise "made in Bosnia" na tanku za toplu vodu, Mislim da je firma MSC ili nesto slicno.
Last edited by Zakalwe on 04/01/2021 15:13, edited 1 time in total.
User avatar
mayab
Posts: 27228
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#28 Re: Geotermalno grijanje

Post by mayab »

Zar pojam "geotermalno grijanje" ne podrazumjeva zapravo grijanje vrelom vodom iz podzemlja, da banalizujem, nesto kao vreli izvori gejziri, a ovde se pise o grijanju toplotnom pumpom, dakle poput klima uredjaja, ali se energija uzima iz zemlje a ne iz zraka!!?
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#29 Re: Geotermalno grijanje

Post by Zakalwe »

mayab wrote:Zar pojam "geotermalno grijanje" ne podrazumjeva zapravo grijanje vrelom vodom iz podzemlja, da banalizujem, nesto kao vreli izvori gejziri, a ovde se pise o grijanju toplotnom pumpom, dakle poput klima uredjaja, ali se energija uzima iz zemlje a ne iz zraka!!?
Obadva su "geotermalna" samo sto onaj sa "gejzirom" manje-vise ne postoji (ukoliko ne zivis na Islandu) a ovaj drugi je uobicajen. Obadva uzimaju toplotu iz zemlje, samo sto toplotnoj pumpi ne treba vise od par stepeni C.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#30 Re: Geotermalno grijanje

Post by stakasa »

Zakalwe wrote:
karanana wrote:pa zar ti za ovo ne treba sopstveni izvor termalne vode?
Ne!

Ljudi pogresno misle da se radi o nekoj vrsti gejzira, da ti treba topla voda koja izvire iz zemlje. To ne radi tako. Dovoljno je da voda iz crijeva/mijenjaca toplote bude oko 2 stepena da to radi kako treba. T.j. ne mora biti "bunar", moze biti jezero, potocic, more, njiva itd.

Jedino sto je vazno je da se tvoj "mijenjac toplote" otpire -1 stepeni tekucini koju guras kroz crijevo.

Kontaj ovako:

Ti guras hladnu tekucinu kroz crijevo, mozda 3L/sek. Koliko Joule treba da podignes temperaturu toj tekucini sa -1 na +2 stepena pri tom prolazu? E, to ti je to...taj delta-T + protok je energija koju "krades" iz zemlje/njive/vode itd i guras u kucu.

Kako to fercera cisto tehnicki nema vremena sad da pisem. Zamisli samo kad bi izvrnuo frizider i gurnuo "zamrzivac" u zemlju a "radiator" iza frizidera drzao u kuci. To je ista stvar samo sto kompresor u "mom frizideru" trosi 1.8kW a ne 200W ko u frizideru.
A grijes li ti kucu samo sa ovim ili trebas dopunjavat sa nekim drugim vidom grijanja?
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#31 Re: Geotermalno grijanje

Post by Zakalwe »

stakasa wrote: A grijes li ti kucu samo sa ovim ili trebas dopunjavat sa nekim drugim vidom grijanja?
Samo ovim. Grijem i kucu (podno grijanje svuda) i bojler/toplu vodu. U toplotnoj pumpi uvjek imas ugradjen obicni elektricni grijac "za nedaj boze" (ukoliko ti nesto crkne ili ne moze kompressor dovoljno da ugrije). U mom slucaju grijac se nikad nije koristio za grijanje kuce.

Znaci kompresor koji vuce otprilike 1.5kW je dovoljan da grije kucu od 180 kvadrata na -20 stepeni. (Tada ide non-stop. Oko nule kompresor obicno ide na 50% intermitencije).
vodoinstalater
Posts: 240
Joined: 14/07/2004 22:45

#32 Re: Geotermalno grijanje

Post by vodoinstalater »

Zakalwe wrote:
stakasa wrote: A grijes li ti kucu samo sa ovim ili trebas dopunjavat sa nekim drugim vidom grijanja?
Samo ovim. Grijem i kucu (podno grijanje svuda) i bojler/toplu vodu. U toplotnoj pumpi uvjek imas ugradjen obicni elektricni grijac "za nedaj boze" (ukoliko ti nesto crkne ili ne moze kompressor dovoljno da ugrije). U mom slucaju grijac se nikad nije koristio za grijanje kuce.

Znaci kompresor koji vuce otprilike 1.5kW je dovoljan da grije kucu od 180 kvadrata na -20 stepeni. (Tada ide non-stop. Oko nule kompresor obicno ide na 50% intermitencije).
Ovo boldirano nisam znao da rade a dobro je rijeseno to alternativno fukcionisanje sistema. Kao cisto grijanje na struju. Pravo bi bilo interesantno da neko postavi kalkulaciju za izveden sitem u BiH, za kucu navodeci recimo nivo podzemne vode i dobivene rezultate.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#33 Re: Geotermalno grijanje

Post by rovac13 »

Koliko treba love da se zavrsi takvo grijanje kuce 180 m2.

Takve pumpe imaju prednost u odnosu na one na zrak zbog toga sto ne prave defroste,nema zamrzavanja zbog ledenog zraka i vlage.

Ali ima puno ali.
-koliko kosta
-da li je potrosnja bolja u odnosu na zrak
-kakvo je odrzavanje,ciscenje,popravci,koliko je komplikovano itd

Zrak-zrak su danas cjenovno super prihvatljive.
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#34 Re: Geotermalno grijanje

Post by Zakalwe »

rovac13 wrote:Koliko treba love da se zavrsi takvo grijanje kuce 180 m2.
Oko 14000 eura za pumpu + busotinu i instalaciju. Naravno, moras da imas na sta da ih skopcas (radijatore ili podno grijanje). Podno je efikasnije buduci da ti treba manji delta-T zbog vece povrsine, a termicke pumpe su efikasnije sto je manji delta-T. Znaci COP 5 ako grijes pod sa 30 stepeni vode, ili COP 3 ako grijes radijatore sa 50 stepeni.
rovac13 wrote: Takve pumpe imaju prednost u odnosu na one na zrak zbog toga sto ne prave defroste,nema zamrzavanja zbog ledenog zraka i vlage.
Najveca prednost je sto se ne cuje, ne odmrzava, ne duva, pravi toplu vodu i grije sve sobe, (a ne samo sobu u kojoj si instalirao zrak/zrak).
rovac13 wrote: Ali ima puno ali.
-koliko kosta
Dovoljno da mi se isplatilo na sedam godina u poredjenju na struju.
rovac13 wrote: -da li je potrosnja bolja u odnosu na zrak
Jeste, cim je temperatura zraka niza od temperature podzemne vode, geotermicko je efektivnije. Osim toga, nema odledjivanja.
Podzemne vode drze otprilike temperaturu koja je godisnji prosjek temperature zraka. Ovdje kod mene je to oko 4 stepena.
rovac13 wrote: -kakvo je odrzavanje,ciscenje,popravci,koliko je komplikovano itd
Odrzavanje je nula. Jedino sto sam uradio zadnje cetiri godine je ispustiti zrak iz sistema (buduci da sam skopcao jos dvije sobe). Ima i jedan filter u seriji sa podnim grijanjem koji sam otvorio i ocistio (iako nije skoro nista bilo na njemu). Komplikovano? Pa i nije toliko, ukoliko se razumijes. Ja sam skopcao svoju na Internet preko CAN-bus:a tako da mogu da pratim potrosnju itd.
rovac13 wrote: Zrak-zrak su danas cjenovno super prihvatljive.
Apsolutno. Za manje kuce/stanove su vjerovatno najrentabilnija rijesenja. Meni to bas nije bilo optimalno buduci da su malo bucne i griju "tamo gdje su instalirane".
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#35 Re: Geotermalno grijanje

Post by rovac13 »

Ta prva stavka mi je dovoljna.
Znam da je to grijanje dobro ali 14 000 € je meni puno.

Ja sam zrak-zrak platio 1900 KM i imao od prije jednu koja iz spavace pomaze koliko toliko.
Grijem jedan sprat kuce tako,godisnje su trosile do sad izmedju 200 i 300 KM struje.

Bolje je to kad nema duvanja nema govora.....ali meni ovo radi posao,otplatilo se takoreci odma,a vec 5 godina prodje kako se grijem na to skoro dzaba.

To sa COP mi ne djeluje bolje od zrak-zrak......mislim da je to slicno.....kod zrak-zrak cop se krece od cop 2-3 u najgorim uslovima do cop 7 u uslovima kad je poluhladno vani.........prosjecni cop za cijelu zimu nije ispod 4.....vrlo vjerovatno je i veci .
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#36 Re: Geotermalno grijanje

Post by Zakalwe »

U stvari je to ista stvar kao tvoja zrak zrak, samo sto su i vanjska i unutrasnja jedinica "potopljene" i vodu...i to je to. Kompresor je ista tehnologija tako da nema neke fantasticne razlike sto se tice COP:a. Ako je vanjska temperatura zraka niza od temperature podzemne vode, moja je efektivnija i obratno.

Moze se teoretski mnogo jeftinije proci ukolko recimo kupis polovnu pumpu (ima ih ovdje i za 1000 eura) i sam polozis crijevo u njivu ili u potok. Ali ja nemam ni njivu ni potok, tako da nije bilo druge alternative nego busotina.

Mi sada godisnje potrosimo oko 10000kWh struje, sa elektricnim radijatorima smo bili oko 35000kWh. Znaci 25000kWh ustede godisnje. Koliko "kilometara" ustede zavisi cijene kWh ;)
Last edited by Zakalwe on 04/02/2017 00:07, edited 1 time in total.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#37 Re: Geotermalno grijanje

Post by rovac13 »

Ne znam detalje kako funkcionise ta pumpa.Ali ovako nekako fercera zrak zrak.
Kapacitet i cop padaju kako pada vanjska temperatura.Ali pored toga cop raste na osnovu toga koliko je pumpa opterecena.

Image

Ovo je tabela od standardnog srednjeg modela toshibe suzumi plus.
Jace serije toshiba daisekai,mitsubishi fh,fujitsu ltc itd imaju jos bolje karakteristike.

Znaci ako pumpa radi na 70 % snage i ima cop 4......ako joj se smanji snaga na 20 % cop ce porasti na 5 ili 6 mozda u istim vanjskim uslovima.

Onda imamo situaciju da malo predimenzionisemo (stavimo malo vise uredjaja) pa ce oni svi raditi na nizem opterecenju i praviti fenomenalan cop.

10 000 kwh meni djeluje puno.
Ja u 5 godina jos nisam dostigao 2000 kwh ni jedne zime.
Ali kod mene je sprat kuce 85 m2 priblizno duplo manje.
Pretpostavljam da mi je bolja izolacija.
Osim toga u djecjoj sobi mi je oko 1 ili 1,5 stepen nize nego u dnevnoj,ali do sledece zime ulijece jos jedan manji uredjaj aBd.

Uglavnom kad bi svi isli u ovom pravcu,grijali se na ovakve nacine,sad ne bismo imali ovolike probleme sa zagadjenjem.Podrucje lukavac tuzla je katastrofa ne mozes izac vani,kucu smijes prozracit samo u podne kad je nizak atmosferski pritisak haman.
nemezis
Posts: 2858
Joined: 30/01/2011 12:08

#38 Re: Geotermalno grijanje

Post by nemezis »

Kako 1.5 kW pumpa potrosi 10000 kWh za godinu? Da radi 6 mjeseci non-stop to je 6500 kWh. Ili je tu uracunata i ostala potrosnja a ne samo grijanje?
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#39 Re: Geotermalno grijanje

Post by Zakalwe »

nemezis wrote:Kako 1.5 kW pumpa potrosi 10000 kWh za godinu? Da radi 6 mjeseci non-stop to je 6500 kWh. Ili je tu uracunata i ostala potrosnja a ne samo grijanje?
To je total svega. Grijanje, topla voda, kuhinja, auto zimi itd.
Last edited by Zakalwe on 04/02/2017 00:09, edited 1 time in total.
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#40 Re: Geotermalno grijanje

Post by Zakalwe »

rovac13 wrote: 10 000 kwh meni djeluje puno.
Ja u 5 godina jos nisam dostigao 2000 kwh ni jedne zime.
Ali kod mene je sprat kuce 85 m2 priblizno duplo manje.
Pretpostavljam da mi je bolja izolacija.
Osim toga u djecjoj sobi mi je oko 1 ili 1,5 stepen nize nego u dnevnoj,ali do sledece zime ulijece jos jedan manji uredjaj aBd.
Ma 10000 kWh je nama super za 180 kvadrata. Drzim 22 stepena unutra. Od tih 10000kWh je otprilike 6000kWh toplotna pumpa (koja takodjer pravi i toplu vodu za tusiranje). Ostatak su televizori, sporet, kompjuteri itd. Zimi se oba auta ustekaju na struju, da se ugriju prije posla (otprilike 3kWh svako jutro).
rovac13 wrote: Uglavnom kad bi svi isli u ovom pravcu,grijali se na ovakve nacine,sad ne bismo imali ovolike probleme sa zagadjenjem.Podrucje lukavac tuzla je katastrofa ne mozes izac vani,kucu smijes prozracit samo u podne kad je nizak atmosferski pritisak haman.
To je OK, ukoliko struja ne dolazi iz termoelektrane...inace bude opet ista stvar na drugi nacin. (=ugalj). Po meni je najbolje je dobro izolovati, pa onda ugrijati toplotnom pumpom.
seven15
Posts: 45
Joined: 07/12/2022 17:53

#41 Re: Geotermalno grijanje

Post by seven15 »

Ovo bi Vlada trebala subvencionisati. Otvaram ovu temu jer je problem zagađenosti Sarajeva aktuelan, kao i energetska neovisnost. Ne bi morali ovisiti o gasu i uglju. Za ostale potrebe koje ne uključuju grijanje/hlađenje tu su solarni paneli i vjetroturbine. Postali bi u velikoj mjeri neovisni. Bolje to nego trošiti pare na druge vidove energije koje ne mogu osigurati trajnu neovisnost.
Post Reply