Geotermalno grijanje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

rocpat
Posts: 2
Joined: 26/07/2013 18:27

#1 Geotermalno grijanje

Post by rocpat »

Da li neko ima iskustva sa ovim vidom grijanja u BiH? Koje firme rade taj oblik grijanja ?
gledam sam po hrvatskim i srbijasnkim forumima ima informacija ali povrsnih , ovo me jako zanima jer dok sam bio u inostranstvu vidio sam da ljudi samo ugradjuju ovo grijanje ,pa posto sam u zavrsnoj fazi svoje kuce ,ostalo je jos samo pitanje grijanja.. Tako da sve informacije vezane za ovo su dobro dosle. Unaprijed hvala .
nen-a
Posts: 46
Joined: 26/01/2005 12:34

#2 Re: Geotermalno grijanje

Post by nen-a »

Sto se tiče geotermalnog grijanja to je kod nas još u začetku malo svijeta zna za to, mislim da se samo jedna firma bavi time činimi se da se zove "Geotehnos" provjeri zaguglaj
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#3 Re: Geotermalno grijanje

Post by Zakalwe »

Halo tetka!

Ja imam geotermalno grijanje, ali ne zivim u BiH.
Sta te interesuje?

Cijena? Sitnica...mene je doslo 15000 EUR. Najbolje radi sa podnim grijanjem muduci da je toplinska pumpa/crpka efikasnija sto je manji delta-T. Sa podnim grijanjem je efikasnost otprilike 5x
Sa radijatorima mozda x3.5.

Ja imam pumpu koja je projektovana za 8kW toplinske moci, i za to to treba otprilike 150-180m dubok bunar. Sto plici bunar, to losija efikastnos. Preko 170m je "diminishing returns"...i ne isplati se. Sto dalje prema sjeveru zivis, to ti treba dublji bunar. T.j. u BiH bi mi trebao max. 120m bunar. Tecnost koja se pumpa u bunar je voda pomijesana sa alkoholom (ne antifrizom, buduci da je glykol otrovan za prirodu).

Tecnost koja ide u bunar je 2 stepena, at tecnost iz bunare je ptprilike 4 stepena. I to je to.
Last edited by Zakalwe on 26/12/2013 12:52, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 47289
Joined: 26/02/2004 00:00

#4 Re: Geotermalno grijanje

Post by karanana »

pa zar ti za ovo ne treba sopstveni izvor termalne vode?
suncokret10
Posts: 314
Joined: 06/12/2013 20:35

#5 Re: Geotermalno grijanje

Post by suncokret10 »

rocpat wrote:Da li neko ima iskustva sa ovim vidom grijanja u BiH? Koje firme rade taj oblik grijanja ?
gledam sam po hrvatskim i srbijasnkim forumima ima informacija ali povrsnih , ovo me jako zanima jer dok sam bio u inostranstvu vidio sam da ljudi samo ugradjuju ovo grijanje ,pa posto sam u zavrsnoj fazi svoje kuce ,ostalo je jos samo pitanje grijanja.. Tako da sve informacije vezane za ovo su dobro dosle. Unaprijed hvala .
jest dobro, ali i skupo. fino izračunaj povrat investicije. osim ako imaš viška para
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#6 Re: Geotermalno grijanje

Post by _mufljuz_ »

kod kaknja se vec duzi niz godina baca termalni izvor vode...
mi smo djuturumi koji nisu u stanju da naprave ista u zivotu tako da je geotermalno grijanje za nas naucna fantastika.
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#7 Re: Geotermalno grijanje

Post by Zakalwe »

karanana wrote:pa zar ti za ovo ne treba sopstveni izvor termalne vode?
Ne!

Ljudi pogresno misle da se radi o nekoj vrsti gejzira, da ti treba topla voda koja izvire iz zemlje. To ne radi tako. Dovoljno je da voda iz crijeva/mijenjaca toplote bude oko 2 stepena da to radi kako treba. T.j. ne mora biti "bunar", moze biti jezero, potocic, more, njiva itd.

Jedino sto je vazno je da se tvoj "mijenjac toplote" otpire -1 stepeni tekucini koju guras kroz crijevo.

Kontaj ovako:

Ti guras hladnu tekucinu kroz crijevo, mozda 3L/sek. Koliko Joule treba da podignes temperaturu toj tekucini sa -1 na +2 stepena pri tom prolazu? E, to ti je to...taj delta-T + protok je energija koju "krades" iz zemlje/njive/vode itd i guras u kucu.

Kako to fercera cisto tehnicki nema vremena sad da pisem. Zamisli samo kad bi izvrnuo frizider i gurnuo "zamrzivac" u zemlju a "radiator" iza frizidera drzao u kuci. To je ista stvar samo sto kompresor u "mom frizideru" trosi 1.8kW a ne 200W ko u frizideru.
Last edited by Zakalwe on 26/12/2013 13:00, edited 1 time in total.
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#8 Re: Geotermalno grijanje

Post by foton »

rocpat wrote:Da li neko ima iskustva sa ovim vidom grijanja u BiH? Koje firme rade taj oblik grijanja ?
gledam sam po hrvatskim i srbijasnkim forumima ima informacija ali povrsnih , ovo me jako zanima jer dok sam bio u inostranstvu vidio sam da ljudi samo ugradjuju ovo grijanje ,pa posto sam u zavrsnoj fazi svoje kuce ,ostalo je jos samo pitanje grijanja.. Tako da sve informacije vezane za ovo su dobro dosle. Unaprijed hvala .
Ima nekoliko kuca u SA za koje znam da se griju na geotermalno grijanje, ali kao sto neko rece, pocetna investicija je velika, narocito ako se prave vertikalne rupe za izmjenu toplote. Cijena takodjer zavisi od vrste tla i postojanja vrelih podzemnih izvora - recimo na Ilidzi bi se vjerovatno ovo negdje isplatilo vise nego u Starom Gradu gdje je kamenito tlo i gusto naseljeno podrucje gdje moras duboko busiti. Opasnost kod nas su i podzemne vode - ako kop naleti na njih, moze otezati busenje rupe.

Uglavnom to je investicija koja se najcesce isplati tek za nekih 15-20 godina i odlicno je rjesenje ako imas novac, ne zavisis od plina, vrlo je cisto i ekoloski opravdano rjesenje, ne pravi buku, nema otpada... I moze da hladi ljeti...
suncokret10
Posts: 314
Joined: 06/12/2013 20:35

#9 Re: Geotermalno grijanje

Post by suncokret10 »

foton wrote:
rocpat wrote:Da li neko ima iskustva sa ovim vidom grijanja u BiH? Koje firme rade taj oblik grijanja ?
gledam sam po hrvatskim i srbijasnkim forumima ima informacija ali povrsnih , ovo me jako zanima jer dok sam bio u inostranstvu vidio sam da ljudi samo ugradjuju ovo grijanje ,pa posto sam u zavrsnoj fazi svoje kuce ,ostalo je jos samo pitanje grijanja.. Tako da sve informacije vezane za ovo su dobro dosle. Unaprijed hvala .
Ima nekoliko kuca u SA za koje znam da se griju na geotermalno grijanje, ali kao sto neko rece, pocetna investicija je velika, narocito ako se prave vertikalne rupe za izmjenu toplote. Cijena takodjer zavisi od vrste tla i postojanja vrelih podzemnih izvora - recimo na Ilidzi bi se vjerovatno ovo negdje isplatilo vise nego u Starom Gradu gdje je kamenito tlo i gusto naseljeno podrucje gdje moras duboko busiti. Opasnost kod nas su i podzemne vode - ako kop naleti na njih, moze otezati busenje rupe.

Uglavnom to je investicija koja se najcesce isplati tek za nekih 15-20 godina i odlicno je rjesenje ako imas novac, ne zavisis od plina, vrlo je cisto i ekoloski opravdano rjesenje, ne pravi buku, nema otpada... I moze da hladi ljeti...
vjerujem da je najisplativije (ako se ima dovoljno zemlje) položiti cijevi po parceli.

ovo podvučeno pod velikim upitnikom? dakle, može, ali traži dodatna ulaganja.
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#10 Re: Geotermalno grijanje

Post by Zakalwe »

foton wrote:Cijena takodjer zavisi od vrste tla i postojanja vrelih podzemnih izvora - recimo na Ilidzi bi se vjerovatno ovo negdje isplatilo vise nego u Starom Gradu gdje je kamenito tlo i gusto naseljeno podrucje gdje moras duboko busiti. Opasnost kod nas su i podzemne vode - ako kop naleti na njih, moze otezati busenje rupe.
Apsolutno ne.

Ne treba ti nikakav "vreli podzemni izvor". A podzemna voda je upravo to sto ti treba. Sto veci "protok" podzemne vode pored crijeva, to bolje. (buduci da ti treba plica rupa za isti Delta-T). Podzemna voda kupi "hladnocu" iz crijeva i vodi je dalje. Dubina bunara se racuna od dubine gdje nadjes podzemnu vodu, sve ostalo je samo transport koji ne doprinosi pumpi.

Kao sto sam rekao: Zemlja na dubini od 100m drzi temperaturu koja je prosjek godisnje temperature. U mom slucaju, 4-5 stepeni C non-stop. U BiH vjerovatno vise. Znaci ne radi se o Islandskom gejziru iz koga kljuca voda, vec samo rupetina (ili jezero, ili bilo sta drugo sto moze drzati > 0 stepeni) koja "grije" vrlo hladnu vodu par stepeni. Taj Delta-T izmedju 0-3 stepena se "dize" na visu temperaturu toplinskom pumpom (zato se i zove pumpa).

Ta tekucina nikad ne ide dalje od pumpe, vec "grije" radijator od "frizidera". Medijum izmedju vanske (koja ide u "bunar") i unutrasnje (koja ide u radijator/podno grijanje) tekucine je gas koji ide kroz kompresor.
Last edited by Zakalwe on 26/12/2013 13:13, edited 1 time in total.
suncokret10
Posts: 314
Joined: 06/12/2013 20:35

#11 Re: Geotermalno grijanje

Post by suncokret10 »

Zakalwe wrote:
foton wrote:Cijena takodjer zavisi od vrste tla i postojanja vrelih podzemnih izvora - recimo na Ilidzi bi se vjerovatno ovo negdje isplatilo vise nego u Starom Gradu gdje je kamenito tlo i gusto naseljeno podrucje gdje moras duboko busiti. Opasnost kod nas su i podzemne vode - ako kop naleti na njih, moze otezati busenje rupe.
Apsolutno ne.

Ne treba ti nikakav "vreli podzemni izvor". A podzemna voda je upravo to sto ti treba. Sto veci "protok" to bolje, buduci da ti treba plica rupa za isti Delta-T.

Kao sto sam rekao: Zemlja na dubini od 100m drzi temperaturu koja je prosjek godisnje temperature. U mom slucaju, 4-5 stepeni C non-stop. U BiH vjerovatno vise. Znaci ne radi se o Islandskom gejziru iz koga kljuca voda, vec samo rupetina (ili jezero, ili bilo sta drugo sto moze drzati > 0 stepeni) koja "grije" vrlo hladnu vodu par stepeni. Taj Delta-T izmedju 0-3 stepena se "dize" na visu temperaturu toplinskom pumpom (zato se i zove pumpa).

Ta tekucina nikad ne ide dalje od pumpe, vec "grije" radijator od "frizidera". Medijum izmedju vanske i unutrasnje tekucine je gas.

može i bez nje. polože se cijevi u zemlju na dubinu od par metara, ili više i to je to. voda u cijevima preuzima toplotu zemlje.
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#12 Re: Geotermalno grijanje

Post by Zakalwe »

suncokret10 wrote:
Zakalwe wrote:
foton wrote:Cijena takodjer zavisi od vrste tla i postojanja vrelih podzemnih izvora - recimo na Ilidzi bi se vjerovatno ovo negdje isplatilo vise nego u Starom Gradu gdje je kamenito tlo i gusto naseljeno podrucje gdje moras duboko busiti. Opasnost kod nas su i podzemne vode - ako kop naleti na njih, moze otezati busenje rupe.
Apsolutno ne.

Ne treba ti nikakav "vreli podzemni izvor". A podzemna voda je upravo to sto ti treba. Sto veci "protok" to bolje, buduci da ti treba plica rupa za isti Delta-T.

Kao sto sam rekao: Zemlja na dubini od 100m drzi temperaturu koja je prosjek godisnje temperature. U mom slucaju, 4-5 stepeni C non-stop. U BiH vjerovatno vise. Znaci ne radi se o Islandskom gejziru iz koga kljuca voda, vec samo rupetina (ili jezero, ili bilo sta drugo sto moze drzati > 0 stepeni) koja "grije" vrlo hladnu vodu par stepeni. Taj Delta-T izmedju 0-3 stepena se "dize" na visu temperaturu toplinskom pumpom (zato se i zove pumpa).

Ta tekucina nikad ne ide dalje od pumpe, vec "grije" radijator od "frizidera". Medijum izmedju vanske i unutrasnje tekucine je gas.

može i bez nje. polože se cijevi u zemlju na dubinu od par metara, ili više i to je to. voda u cijevima preuzima toplotu zemlje.

Da, kao sto sam rekao: bilo sta sto moze da "ugrije" tekucinu sa delta-3 stepena pri protoku oko 3L/sek u dijapazonu iznad -3 stepena ce raditi. U praksi je to obicno ili bunar, ili jezero ili dobar komad njive. Teoretski se moze koristiti bilo koja temeratura (do -273.15) ali u praksi, adiabatski procesi u danjasnim pumpama su neefikasni kad je "brin" tekucina ispod -5 stepeni C.

Ali sve su to tehnikalije.

Meni ce se ovo isplatiti za otprilike 10 godina, u poredjenju sa elektricnim grijanjem i mojom potrosnjom energije. U to nisam kalkulisao kamate.


E kako je sad taj racun u Bosanskim prilikama, to ne znam. Obicno je efikasnije ekstra izolovati kucu, ukoliko nemas para.
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#13 Re: Geotermalno grijanje

Post by foton »

Zakalwe wrote:
foton wrote:Cijena takodjer zavisi od vrste tla i postojanja vrelih podzemnih izvora - recimo na Ilidzi bi se vjerovatno ovo negdje isplatilo vise nego u Starom Gradu gdje je kamenito tlo i gusto naseljeno podrucje gdje moras duboko busiti. Opasnost kod nas su i podzemne vode - ako kop naleti na njih, moze otezati busenje rupe.
Apsolutno ne.

Ne treba ti nikakav "vreli podzemni izvor". A podzemna voda je upravo to sto ti treba. Sto veci "protok" podzemne vode pored crijeva, to bolje. (buduci da ti treba plica rupa za isti Delta-T). Podzemna voda kupi "hladnocu" iz crijeva i vodi je dalje. Dubina bunara se racuna od dubine gdje nadjes podzemnu vodu, sve ostalo je samo transport koji ne doprinosi pumpi.

Kao sto sam rekao: Zemlja na dubini od 100m drzi temperaturu koja je prosjek godisnje temperature. U mom slucaju, 4-5 stepeni C non-stop. U BiH vjerovatno vise. Znaci ne radi se o Islandskom gejziru iz koga kljuca voda, vec samo rupetina (ili jezero, ili bilo sta drugo sto moze drzati > 0 stepeni) koja "grije" vrlo hladnu vodu par stepeni. Taj Delta-T izmedju 0-3 stepena se "dize" na visu temperaturu toplinskom pumpom (zato se i zove pumpa).

Ta tekucina nikad ne ide dalje od pumpe, vec "grije" radijator od "frizidera". Medijum izmedju vanske (koja ide u "bunar") i unutrasnje (koja ide u radijator/podno grijanje) tekucine je gas koji ide kroz kompresor.
Mislim da nisi pravilno razumio - jasno je da nisu potrebne podzemne vrele vode kao na Islandu kao sto kazes, ali CIJENA ZAVISI OD TEMPERATURE TLA U KOJE UGRAĐUJEŠ sistem. Ako je temperatura 30 stepeni C na 100 metara a ne 5, onda ti ne treba 6 rupa nego mozda dvije, a upravo busotine ucestvuju najvise u ukupnoj cijeni instalacije sistema. Meni je savrseno jasno kako radi toplotna pumpa... Usput da podijelim i informaciju da je temperatura na 100 m dubine u Sarajevu 11-12 stepeni C na podrucju Starog Grada.

Sistem tesko da se moze isplatiti u samo 10 godina, narocito sa ovako niskim cijenama struje kao u BiH. Samo jedna busotina dubine 100m kosta oko 6000KM, a i vise ako se naiđe na tvrđi kamen. U svakom slucaju sretno,
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#14 Re: Geotermalno grijanje

Post by rekla-kazala »

Ne mora se ništa bušiti, može sve funkcionisati i kao klima uređaj.
Postavi se vanjska jedinica koja je nešto veća od klime i "krade energiju" iz zraka.
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#15 Re: Geotermalno grijanje

Post by ketronsd1 »

Toplotne pumpe!
Ima ih razlicitih.Postavljac teme je vjerovatno mislio na Zemlja-Voda pumpe sto je u stvari ista pumpa kao i Voda-Voda.Znaci samo je drugi izvor energije koju pumpa crpi.
Postoje i druge vrste pumpi
Zrak-Voda je jedna od njih.Dakle koriste se cestice toplote koje su u zraku a kojih ima i na velikim minusima za zagrijavanje ili radijatora ili ko ima podno grijanje a moze i se kopcati i na posebne unutrasnje jedinice kroz koje prolaze cijevi sa toplom vodom i ventilira se toplota u unutrasnjost(tipicno za industrijske pogone)


Sljedeca na redu je Toplotna pumpa na usisnu(povratnu) ventilaciju
Princip rada je da se iz vlaznijih(veseraj,kupatilo) dijelova stambenog objekta koristi toplota za sami sitem rada pumpe.

Dalje na redu su Zrak-Zrak toplotne pumpe.Princip rada je isti kao i Z-V samo sto se ne kopca na radijatore vec ide na posebnu unutarnju jedinicu.to su u stvari obicne klime samo sto su vise radjene da griju zimi nego da hlade ljeti.

Ono sto je zajednicko za sve ove pumpe je to da u sutini rade na isti sistem.Dakle princip rada je isti samo sto je nacin crepljenja i prenosa toplote drugaciji.
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#17 Re: Geotermalno grijanje

Post by ketronsd1 »

foton wrote:
Zakalwe wrote:
foton wrote:Cijena takodjer zavisi od vrste tla i postojanja vrelih podzemnih izvora - recimo na Ilidzi bi se vjerovatno ovo negdje isplatilo vise nego u Starom Gradu gdje je kamenito tlo i gusto naseljeno podrucje gdje moras duboko busiti. Opasnost kod nas su i podzemne vode - ako kop naleti na njih, moze otezati busenje rupe.
Apsolutno ne.

Ne treba ti nikakav "vreli podzemni izvor". A podzemna voda je upravo to sto ti treba. Sto veci "protok" podzemne vode pored crijeva, to bolje. (buduci da ti treba plica rupa za isti Delta-T). Podzemna voda kupi "hladnocu" iz crijeva i vodi je dalje. Dubina bunara se racuna od dubine gdje nadjes podzemnu vodu, sve ostalo je samo transport koji ne doprinosi pumpi.

Kao sto sam rekao: Zemlja na dubini od 100m drzi temperaturu koja je prosjek godisnje temperature. U mom slucaju, 4-5 stepeni C non-stop. U BiH vjerovatno vise. Znaci ne radi se o Islandskom gejziru iz koga kljuca voda, vec samo rupetina (ili jezero, ili bilo sta drugo sto moze drzati > 0 stepeni) koja "grije" vrlo hladnu vodu par stepeni. Taj Delta-T izmedju 0-3 stepena se "dize" na visu temperaturu toplinskom pumpom (zato se i zove pumpa).

Ta tekucina nikad ne ide dalje od pumpe, vec "grije" radijator od "frizidera". Medijum izmedju vanske (koja ide u "bunar") i unutrasnje (koja ide u radijator/podno grijanje) tekucine je gas koji ide kroz kompresor.
Mislim da nisi pravilno razumio - jasno je da nisu potrebne podzemne vrele vode kao na Islandu kao sto kazes, ali CIJENA ZAVISI OD TEMPERATURE TLA U KOJE UGRAĐUJEŠ sistem. Ako je temperatura 30 stepeni C na 100 metara a ne 5, onda ti ne treba 6 rupa nego mozda dvije, a upravo busotine ucestvuju najvise u ukupnoj cijeni instalacije sistema. Meni je savrseno jasno kako radi toplotna pumpa... Usput da podijelim i informaciju da je temperatura na 100 m dubine u Sarajevu 11-12 stepeni C na podrucju Starog Grada.

Sistem tesko da se moze isplatiti u samo 10 godina, narocito sa ovako niskim cijenama struje kao u BiH. Samo jedna busotina dubine 100m kosta oko 6000KM, a i vise ako se naiđe na tvrđi kamen. U svakom slucaju sretno,
Rijetko gdje ces naci da je temperaturqa 30 stepeni na dubini od sto metara.Tao da ta tvoja teorija pada u vodu odmah.Nemoras ti da busis.Mozes kpati po povrsini,s`tim sto naravno ce crijevo biti duze nego sto je slucaj kod busenja jer je temp. na povrsini manja i treba ti vremenski vise da bi tekucina u sistemu dosegla temperaturu koja je potrebna toplotnoj pumpi da bi radila kako treba.
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#18 Re: Geotermalno grijanje

Post by Zakalwe »

foton wrote: Mislim da nisi pravilno razumio - jasno je da nisu potrebne podzemne vrele vode kao na Islandu kao sto kazes, ali CIJENA ZAVISI OD TEMPERATURE TLA U KOJE UGRAĐUJEŠ sistem. Ako je temperatura 30 stepeni C na 100 metara a ne 5, onda ti ne treba 6 rupa nego mozda dvije, a upravo busotine ucestvuju najvise u ukupnoj cijeni instalacije sistema. Meni je savrseno jasno kako radi toplotna pumpa... Usput da podijelim i informaciju da je temperatura na 100 m dubine u Sarajevu 11-12 stepeni C na podrucju Starog Grada.

Sistem tesko da se moze isplatiti u samo 10 godina, narocito sa ovako niskim cijenama struje kao u BiH. Samo jedna busotina dubine 100m kosta oko 6000KM, a i vise ako se naiđe na tvrđi kamen. U svakom slucaju sretno,
Ja nemam "busotine" kao plural, vec jednu jedinu od 180 metara. Ona je "dobra" za otprilike 12kW ovdje na sjeveru. Firma koju sam ja koristio moze busiti rupe do 220m. Ako to treba vise, onda se busi vise rupa, ali moraju biti barem 20m jedna od druge, inace ometaju jedne drugu. To sa vise rupa nije bas optimalno buduci da ih moras parlalelno vezati, inace ti treba jaka pumpa. A kad su paralelno svezane moras steliti da bude protok isti kroz obadvije.

Moja busotina ja bila uradjena maltene za jedan dan. Dosao kamion sa kompresorom (600 konja, 30 bar:a) i jos jedan sa agregatom (busilicom) na gusjenicama. Trebalo im je sat vremena da se "nastele" i poslije toga su busili. Prvih 6 metara (li vise, ako se ne nadje kamen) se stavlja zastitna cijev koja se zavari sa burgijom. Poslije toga je rupa "nearmirana". U 18 sati je bilo gotovo.

Ja sam trosio 27000kWh godisnje ranije, sada oko 10000kWh (u to je sve ukljuceno, ne samo grijanje).
Za toplije zemlje, ja mislim da je zrak/zrak najefektivniji buduci da je cijena installacije/investicija po kWh najniza.

Meni se zrak/zrak ne svidja buduci da su pumpe bucne, "puhaju" topli zrak koji obicno grije najvise sobu u kojoj su instalirane, i sto nisu efikasne kad je pravo zima (ispod -10, recimo).
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#19 Re: Geotermalno grijanje

Post by ketronsd1 »

Zakalwe wrote:
foton wrote: Mislim da nisi pravilno razumio - jasno je da nisu potrebne podzemne vrele vode kao na Islandu kao sto kazes, ali CIJENA ZAVISI OD TEMPERATURE TLA U KOJE UGRAĐUJEŠ sistem. Ako je temperatura 30 stepeni C na 100 metara a ne 5, onda ti ne treba 6 rupa nego mozda dvije, a upravo busotine ucestvuju najvise u ukupnoj cijeni instalacije sistema. Meni je savrseno jasno kako radi toplotna pumpa... Usput da podijelim i informaciju da je temperatura na 100 m dubine u Sarajevu 11-12 stepeni C na podrucju Starog Grada.

Sistem tesko da se moze isplatiti u samo 10 godina, narocito sa ovako niskim cijenama struje kao u BiH. Samo jedna busotina dubine 100m kosta oko 6000KM, a i vise ako se naiđe na tvrđi kamen. U svakom slucaju sretno,
Ja nemam "busotine" kao plural, vec jednu jedinu od 180 metara. Ona je "dobra" za otprilike 12kW ovdje na sjeveru. Firma koju sam ja koristio moze busiti rupe do 220m. Ako to treba vise, onda se busi vise rupa, ali moraju biti barem 20m jedna od druge, inace ometaju jedne drugu. To sa vise rupa nije bas optimalno buduci da ih moras parlalelno vezati, inace ti treba jaka pumpa. A kad su paralelno svezane moras steliti da bude protok isti kroz obadvije.

Moja busotina ja bila uradjena maltene za jedan dan. Dosao kamion sa kompresorom (600 konja, 30 bar:a) i jos jedan sa agregatom (busilicom) na gusjenicama. Trebalo im je sat vremena da se "nastele" i poslije toga su busili. Prvih 6 metara (li vise, ako se ne nadje kamen) se stavlja zastitna cijev koja se zavari sa burgijom. Poslije toga je rupa "nearmirana". U 18 sati je bilo gotovo.

Ja sam trosio 27000kWh godisnje ranije, sada oko 10000kWh (u to je sve ukljuceno, ne samo grijanje).
Za toplije zemlje, ja mislim da je zrak/zrak najefektivniji buduci da je cijena installacije/investicija po kWh najniza.

Meni se zrak/zrak ne svidja buduci da su pumpe bucne, "puhaju" topli zrak koji obicno grije najvise sobu u kojoj su instalirane, i sto nisu efikasne kad je pravo zima (ispod -10, recimo).
Gdje zivis i koji si fabrikat uzeo???
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#20 Re: Geotermalno grijanje

Post by Zakalwe »

ketronsd1 wrote: Gdje zivis i koji si fabrikat uzeo???
Svedska, IVT Premiumline EQ C8.
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#21 Re: Geotermalno grijanje

Post by ketronsd1 »

Zakalwe wrote:
ketronsd1 wrote: Gdje zivis i koji si fabrikat uzeo???
Svedska, IVT Premiumline EQ C8.
Uh najveci nam konkurent :D .Ja inace radim u Nibe Markaryd
U kojem si gradu???
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#22 Re: Geotermalno grijanje

Post by foton »

[/quote]
Rijetko gdje ces naci da je temperaturqa 30 stepeni na dubini od sto metara.Tao da ta tvoja teorija pada u vodu odmah.Nemoras ti da busis.Mozes kpati po povrsini,s`tim sto naravno ce crijevo biti duze nego sto je slucaj kod busenja jer je temp. na povrsini manja i treba ti vremenski vise da bi tekucina u sistemu dosegla temperaturu koja je potrebna toplotnoj pumpi da bi radila kako treba.[/quote]

Mozda u Svedskoj. Mislim da je postavljac teme u BiH, a ja mogu da dam podatke za Sarajevo. Na Ilidzi je temperatura tla na 100m oko 30 stepeni C, dok je u Starom Gradu kao sto rekoh nekih 11-12 stepeni C. Ovo su mjerene vrijednosti.

Tuzlanska regija je u prosjeku atraktivnija za ovaj vid grijanja zbog toplijeg tla.

Horizontalni kopovi ne dolaze u obzir zbog gustine naseljenosti (niti plitke vertikalne iz istog razloga.) - opet nesto sto mozda nije problem u ruralnim dijelovima Svedske.

Također, cijene energenata u Svedskoj i BiH su vrlo razlicite tako da je tamo povrat investicije mozda dosta kraci. Ovdje to sporije ide...

U Sarajevu, potrebne su u prosjeku tri busotine dubine oko 100m za grijanje prosjecne kuce od oko 120-150m2 (snaga od oko 12kW se izvuce). Busenje jedne rupe traje CIJELI DAN. Prisustvovao sam jednom busenju. Ja ne znam kako, ali volio bih vidjeti sistem koji iz jedne ovakve busotine izvlaci toliko energije, narocito ako je tlo na oko 5 st.C.

Ja jesam zagovornik ove vrste grijanja, ali treba postavljacu teme dati realne informacije (koje vaze u BiH odnosno mjestu u kojem zivi) da je instalacija tj da inicijalni troskovi mogu biti poprilicno veliki i povrat investicije nije odmah iza ugla.
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#23 Re: Geotermalno grijanje

Post by Zakalwe »

ketronsd1 wrote:
Zakalwe wrote:
ketronsd1 wrote: Gdje zivis i koji si fabrikat uzeo???
Svedska, IVT Premiumline EQ C8.
Uh najveci nam konkurent :D .Ja inace radim u Nibe Markaryd
U kojem si gradu???
Aha! Super, onda si "u bransi" :) Ja sam samo amater...ne razumjem se nesto posebno u pumpe ali se razumjem u ekonomiju ;)

Ja zivim u Stockholmu. Ja sam birao izmedju Nibe i IVT, jedino sto je prevagnulo na IVT u tom trenutku je to sto su davali 10 godina garancije za kompresor, dzabni IVT-Everywhere i sto se lokalna firma (koja je sve to radila po entreprenadi) razumjela bolje u IVT nego Nibe.

Ali koliko sam ja skontao onako laicki, oba proizvoda su otprilike isto dobra. Pumpa radi evo vec godinu dana bez problema. Jedino sto mi se ne svidja je sto je prilicno bucna i sto "trza" kad se pokrene. Kupio sam i instalirao soft-start i citava pumpa stoji na stalku sa gumenim nogama ali je i dalje prilicno bucna.

Osim toga, sve fercera kako treba. :thumbup:

Najniza temperatura brin:a do sada je bila 0.8 stepeni, tada je pumpa radila citav dan non-stop. A inace oko 3-5 stepeni u prosjeku.
Last edited by Zakalwe on 04/01/2021 15:14, edited 1 time in total.
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#24 Re: Geotermalno grijanje

Post by ketronsd1 »

Zakalwe wrote:
Aha! Super, onda si "u bransi" :) Ja sam samo amater...ne razumjem se nesto posebno u pumpe ali se razumjem u ekonomiju ;)

Ja zivim u Upsali. Ja sam birao izmedju Nibe i IVT, jedino sto je prevagnulo na IVT u tom trenutku je to sto su davali 10 godina garancije za kompresor, dzabni IVT-Everywhere i sto se lokalna firma (koja je sve to radila po entreprenadi) razumjela bolje u IVT nego Nibe.

Ali koliko sam ja skontao onako laicki, oba proizvoda su otprilike isto dobra. Pumpa radi evo vec godinu dana bez problema. Jedino sto mi se ne svidja je sto je prilicno bucna i sto "trza" kad se pokrene. Kupio sam i instalirao soft-start i citava pumpa stoji na stalku sa gumenim nogama ali je i dalje prilicno bucna.

Osim toga, sve fercera kako treba. :thumbup:

Najniza temperatura brin:a do sada je bila 0.8 stepeni, tada je pumpa radila citav dan non-stop. A inace oko 3-5 stepeni u prosjeku.
Cudno bas za tu buku
Nase su pumpe stvarno tihe.Mozda IVT nije bas poradio na tome.Moja prijateljica radi na ljudmätning nibe pumpi i stvarno kad se zadesim nekad kod nje kad radi test ona se manje cuje od frizidera
To trzanje je mjukstart(sto je vemo cudno da nije namontiran vec-snålt av IVT :sad: ) trebao donekle rijesiti.
Bas me cudi za buku.
Znam da su imali problema sa kretskort za display ali za buku nisam znao.
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#25 Re: Geotermalno grijanje

Post by ketronsd1 »

foton wrote:
Mozda u Svedskoj. Mislim da je postavljac teme u BiH, a ja mogu da dam podatke za Sarajevo. Na Ilidzi je temperatura tla na 100m oko 30 stepeni C, dok je u Starom Gradu kao sto rekoh nekih 11-12 stepeni C. Ovo su mjerene vrijednosti.

Tuzlanska regija je u prosjeku atraktivnija za ovaj vid grijanja zbog toplijeg tla.

Horizontalni kopovi ne dolaze u obzir zbog gustine naseljenosti (niti plitke vertikalne iz istog razloga.) - opet nesto sto mozda nije problem u ruralnim dijelovima Svedske.

Također, cijene energenata u Svedskoj i BiH su vrlo razlicite tako da je tamo povrat investicije mozda dosta kraci. Ovdje to sporije ide...

U Sarajevu, potrebne su u prosjeku tri busotine dubine oko 100m za grijanje prosjecne kuce od oko 120-150m2 (snaga od oko 12kW se izvuce). Busenje jedne rupe traje CIJELI DAN. Prisustvovao sam jednom busenju. Ja ne znam kako, ali volio bih vidjeti sistem koji iz jedne ovakve busotine izvlaci toliko energije, narocito ako je tlo na oko 5 st.C.

Ja jesam zagovornik ove vrste grijanja, ali treba postavljacu teme dati realne informacije (koje vaze u BiH odnosno mjestu u kojem zivi) da je instalacija tj da inicijalni troskovi mogu biti poprilicno veliki i povrat investicije nije odmah iza ugla.
Neznam kako i na koji nacin je taj koji je proracunavao sve to dobio ali znam samo da je to malo previse.Naravno puno toga zavisi od strukture samog zemljista.Mislim da je tu bio onaj kako ga ja zovem "dajdasestoprijeobogatim sindrom" i zavaljivanje ljudi bas na to busenje.
Diminishing returns
Poloziti crijevo je izvodljivo za sve kuce koje imaju vise od 1000kvm oko kuce. Mozda je malo veci problem gdje je gusto naseljeno ali u manjim mjestima sa gdje su vece parcele je izvodljivo.
Jos jedna stvar.Onaj ko se odluci na instaliranje toplotne pumpe u Bosni vjerovatno i ne gleda toliko na isplativost.Znas na sta mislim!
Post Reply