Gentleman's fashion

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3651
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#26 Re: Gentleman's fashion

Post by anex »

Ovo će pod ključ haman....
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#27 Re: Gentleman's fashion

Post by Hajvan »

Address: Aleja Lipa 66, Sarajevo 71000
Hours:
Closed ⋅ Opens 9 AM
Phone: 061 916 819


BiBi911
Posts: 2917
Joined: 09/12/2018 17:47

#28 Re: Gentleman's fashion

Post by BiBi911 »

Sory munjo ja zaspo sinoc..


ALMA-SAMOST.ZANAT.KROJACKA RADNJA
DOBRINJA, F 13,BROJ ULAZA P 8


Posalo sam joj poruku ali nema onih kvakica da je primljena poruka. Ako si blizu to je adresaa dok mi ne javi da smijem broj poslati dalje(sory ne živim u Bosni)
User avatar
black
Posts: 17175
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#29 Re: Gentleman's fashion

Post by black »

Hakiz wrote: 18/01/2024 22:09 Pretenciozan naslov, zar ne :lol:

Dakle, ima li u Sarajevu, BiH, krojač koji zna sašiti dobro muško odijelo, (hlače, jakna/sako, prsluk, kaput), britanski stil, ne talijanski? I obućar koji može napraviti cipele za odijelo, Oxford ili Derby, Goodyear šav, znači klasične cipele za odijelo.

Ako nema da zna uraditi bespoke, barem da uradi made-to-measure, ili, kao potez očajnika, prilagodi komercijalno kupljeno.

Zatim, košulje takođe da šije.

To jeste, naša verzija zanatlije iz Savile Rowa.

Ili valja put Londona, Henry Poole i John Lobb? :lol:

Imamo li mi uopšte zanatlije tog profila više?
maestro radi odijela po mjeri
u branilaca sarajeva nedje kod bkc-a ima onaj butik nakav, cuo sam da taj lik sam sije i dizajnira krpice pa ono mozes ga pitati za savjet jer se krece u tim vodama, mozda najbolje pitati dizajnere tipa belme tvico itd. jer svi oni imaju krojace a koje neces naci ovako, sunjalice mozda onaj obucar u kralja tomislava...
engleski stil i tkanine jesu najbolji kako odjela tako i cipele, to su vanvremenske stvari koje ne podlijezu sezonskim kreacijama, za nas je to skupa zajebancija :mrgreen:
ovde da neko to sve moze uraditi, a da je makar priblizna kopija tog stila, nisam bas siguran, ako se i nadje bice ko svetog petra kajgana :mrgreen:
uz sve to trebas nabaciti parfem creed green irish tweed ;-)
mislim da ti malo zezuckas al hajde... :mrgreen:

Image
moimoi
Posts: 4710
Joined: 01/07/2006 12:59

#30 Re: Gentleman's fashion

Post by moimoi »

U prolazu kod Metropolisa imas sesirdziju “Dendi”.. Janko Hlpka. Otac mu je isto bio sesirdzija dakle stare zanatlije. On bi mogao znati ko se jos bavi krojenjem i sivanjem. Jer tebi prije svega treba dobar krojac.. sivaca ces lako naci.
smjesko071
Posts: 689
Joined: 07/04/2014 22:48

#31 Re: Gentleman's fashion

Post by smjesko071 »

gentoo wrote: 18/01/2024 22:50
Hakiz wrote: 18/01/2024 22:44 Ne nužno. Dođe čovjeku da promijeni stil, ili se iznenada opari, pa nema prethodno iskustvo a htio bi nešta napraviti. Zato pita.
Nije problem odjelo sasiti, masa ljudi to radi.. Ja sam ga sio kod Dzevada u radnjici na bus stanici u Travniku.. Covjek majstor i po, radio u Borcu, materijal kao za BOSS. Jednom me izmjerio i potrefio. To je bilo davno doduse i kostalo je bagatela.

Nije da je neki novac i bogatsvo to uraditi ni kod nekog fancy instagram majstora..

No kad pocnemo pricati o kosuljama i cipelama to je vec, sto nas narod kaze, "preseravanje"
molim, možeš li mi dati kontakt podatke ovog đevada
User avatar
gentoo
Posts: 3303
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#32 Re: Gentleman's fashion

Post by gentoo »

smjesko071 wrote: 19/01/2024 12:14 molim, možeš li mi dati kontakt podatke ovog đevada
Ne mogu na zalost.. To je 2014 bilo, ne znam jel i ziv covjek. Ako si blizu Travnika odes na bus stanicu i raspitas se u onoj kafani ili kod taksista, vjerujem da znaju
smjesko071
Posts: 689
Joined: 07/04/2014 22:48

#33 Re: Gentleman's fashion

Post by smjesko071 »

gentoo wrote: 19/01/2024 12:40
smjesko071 wrote: 19/01/2024 12:14 molim, možeš li mi dati kontakt podatke ovog đevada
Ne mogu na zalost.. To je 2014 bilo, ne znam jel i ziv covjek. Ako si blizu Travnika odes na bus stanicu i raspitas se u onoj kafani ili kod taksista, vjerujem da znaju
Hvala ti. mislim da je riječ o dževadu grabusu
User avatar
JohnnyS
Posts: 13660
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#34 Re: Gentleman's fashion

Post by JohnnyS »

Hakiz wrote: 18/01/2024 23:47
BiBi911 wrote: 18/01/2024 23:32
Hakiz wrote: 18/01/2024 22:09 Pretenciozan naslov, zar ne :lol:

Dakle, ima li u Sarajevu, BiH, krojač koji zna sašiti dobro muško odijelo, (hlače, jakna/sako, prsluk, kaput), britanski stil, ne talijanski? I obućar koji može napraviti cipele za odijelo, Oxford ili Derby, Goodyear šav, znači klasične cipele za odijelo.

Ako nema da zna uraditi bespoke, barem da uradi made-to-measure, ili, kao potez očajnika, prilagodi komercijalno kupljeno.

Zatim, košulje takođe da šije.

To jeste, naša verzija zanatlije iz Savile Rowa.

Ili valja put Londona, Henry Poole i John Lobb? :lol:

Imamo li mi uopšte zanatlije tog profila više?


Ja ti mogu preprucit moju snajdericu, ona živi na aerdoromskom. Moras joj objasnit/nacrtat sta hoces.
Košulje dizajna za odijelo, ali sa dugmadima, ne manžetamsa. Odijelo (hlače, prsluk, jakna(sako jednoredni 2 dugmeta), kaput) po mjeri. Klasični britanski stil, košulje pamuk, odijelo lagana vuna ili pamuk, jedna od klasično ispredenih "šara". Plavo ( tamnije) ili grafit, nikako crno. Kaput teška vuna, dugački (ispod koljena). Hlače bez nabora, sa trakama za podešavanje, visoki struk.
Ovaj me upis podsjeća na onaj oglas:

Imam trosoban stan od 100 kvadrata, vikendicu na Blidinju, dva apartmana na moru, ne prodajem ništa, samo se hvalim.


Sve si ovo mogao šnajderici izdiktirati, a ne random forumašu :D
User avatar
gentoo
Posts: 3303
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#35 Re: Gentleman's fashion

Post by gentoo »

smjesko071 wrote: 19/01/2024 12:55 Hvala ti. mislim da je riječ o dževadu grabusu
Jeste, a evo Google kaze da jos postoji https://maps.app.goo.gl/fimfF4jjdcecjgyV7
User avatar
gentoo
Posts: 3303
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#36 Re: Gentleman's fashion

Post by gentoo »

A sto se tice teme.. ocekujemo od otvaraca cenzurisan izvod sa bankomata inace je jos jedna u nizu za nabijanje postova, ega i medjunozja.. :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40553
Joined: 30/07/2015 20:01

#37 Re: Gentleman's fashion

Post by Hakiz »

black wrote: 19/01/2024 11:49
Hakiz wrote: 18/01/2024 22:09 Pretenciozan naslov, zar ne :lol:

Dakle, ima li u Sarajevu, BiH, krojač koji zna sašiti dobro muško odijelo, (hlače, jakna/sako, prsluk, kaput), britanski stil, ne talijanski? I obućar koji može napraviti cipele za odijelo, Oxford ili Derby, Goodyear šav, znači klasične cipele za odijelo.

Ako nema da zna uraditi bespoke, barem da uradi made-to-measure, ili, kao potez očajnika, prilagodi komercijalno kupljeno.

Zatim, košulje takođe da šije.

To jeste, naša verzija zanatlije iz Savile Rowa.

Ili valja put Londona, Henry Poole i John Lobb? :lol:

Imamo li mi uopšte zanatlije tog profila više?
maestro radi odijela po mjeri
u branilaca sarajeva nedje kod bkc-a ima onaj butik nakav, cuo sam da taj lik sam sije i dizajnira krpice pa ono mozes ga pitati za savjet jer se krece u tim vodama, mozda najbolje pitati dizajnere tipa belme tvico itd. jer svi oni imaju krojace a koje neces naci ovako, sunjalice mozda onaj obucar u kralja tomislava...
engleski stil i tkanine jesu najbolji kako odjela tako i cipele, to su vanvremenske stvari koje ne podlijezu sezonskim kreacijama, za nas je to skupa zajebancija :mrgreen:
ovde da neko to sve moze uraditi, a da je makar priblizna kopija tog stila, nisam bas siguran, ako se i nadje bice ko svetog petra kajgana :mrgreen:
uz sve to trebas nabaciti parfem creed green irish tweed ;-)
mislim da ti malo zezuckas al hajde... :mrgreen:

Image
Eno ga u Plazi, 370 KM za 50 ml. Jeftiniji od Toma Forda, nije to nešta nedostižno.

Hvala svima za adrese.

Ostali, nastavite kako ste nanijetili :wink:
User avatar
black
Posts: 17175
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#38 Re: Gentleman's fashion

Post by black »

Hakiz wrote: 19/01/2024 14:02
Eno ga u Plazi, 370 KM za 50 ml. Jeftiniji od Toma Forda, nije to nešta nedostižno.

Hvala svima za adrese.

Ostali, nastavite kako ste nanijetili :wink:
znam, usput pomenuh i on je najmanji problem ;-) a ostalo kao sto rekoh, pitas dizajnere, evo sad cu biti i konkretniji, hamza kulenovic, amna kunovac zekic, jasna hadzimehmedovic, haad (adnan hajrulahovic), milan senic, armin hodzic, emina husedzinovic itd. :wink:
neke znam i sa akademije su tj zavrsili su dizajn na alu
ugl volio bi da nekad napises, ako nadjes, koliko kosta sve to zadovoljstvo :wink: :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40553
Joined: 30/07/2015 20:01

#39 Re: Gentleman's fashion

Post by Hakiz »

black wrote: 19/01/2024 16:29
Hakiz wrote: 19/01/2024 14:02
Eno ga u Plazi, 370 KM za 50 ml. Jeftiniji od Toma Forda, nije to nešta nedostižno.

Hvala svima za adrese.

Ostali, nastavite kako ste nanijetili :wink:
znam, usput pomenuh i on je najmanji problem ;-) a ostalo kao sto rekoh, pitas dizajnere, evo sad cu biti i konkretniji, hamza kulenovic, amna kunovac zekic, jasna hadzimehmedovic, haad (adnan hajrulahovic), milan senic, armin hodzic, emina husedzinovic itd. :wink:
neke znam i sa akademije su tj zavrsili su dizajn na alu
ugl volio bi da nekad napises, ako nadjes, koliko kosta sve to zadovoljstvo :wink: :mrgreen:
Poštujem ja dizajnere, meni treba šnajder. Dizajn je već definisan.

Moram se u to zadati, interesuje me. Čisto kao ilustracija: u Savile Row ulici, koja je "Meka" ovoga o čemu govorimo, cijene dvodijelnih odijela počinju sa 1.000 GBP za OTR (Off the rack, kao u prodavnici, već napravljeno odijelo sa vješalice, standardni brojevi veličina), 1.500 za MTM (Made to measure, izmjeri se klijent i odijelo pa mu se pronađe odgovarajuće koje nije samo sa standardnim veličinama uz eventualno neke preinake), a bespoke (mjeri se klijent, pa se reže po tome materijal i šije) počinje sa 4.000 GBP. Spomenuti Henry Poole je najskuplji (ali on je svojevrstan "bog"), počinje sa 6.000.

Ne pišem ovo da provociram, nego, ako su ovo cijene najeksluzivnijih marki, koje koriste najbolje materijale, imaju znanje, iskustvo, timove, sve moguće šablone, alate itd, a klijentela su im kraljevi, šeici, zvijezde, bogataši itd, koliko bi kod nas trebalo koštati?

1.000 - 1.500 GBP (oko 2 - 4.000 KM) za OTR ili MTM odijelo neke od marki iz Savile Row nije preskupo. Jeste skupo, ali nije nemoguće skupo. To i "običan radnik" može uštedjeti ako mu je to furka. A tamo nema odijela od poliestera itd, sve je vuna, pamuk, tvid.

Kod nas mora biti mnogo jeftinije.
Last edited by Hakiz on 19/01/2024 17:04, edited 1 time in total.
moimoi
Posts: 4710
Joined: 01/07/2006 12:59

#40 Re: Gentleman's fashion

Post by moimoi »

Mislim da je potrebniji krojac nego snajdesr. Neka me neko ispravi ako grijesim. Al djaba ti dobar snajder i dobar materijal ako nemas kroj.
Ovo sto ti je blek predlozio nije glupo… dizajner bi trebao znati nacrtati kroj.
Ddoduse mozda ih i online ima??
Koliko skontah ne trazis bilo kakvo odijelo vec specificnu stvar.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#41 Re: Gentleman's fashion

Post by Hajvan »

Updated Gentleman's Style
uskladjen s vremneom i prostorom u kojem zivimo

Image
Hakiz
Posts: 40553
Joined: 30/07/2015 20:01

#42 Re: Gentleman's fashion

Post by Hakiz »

moimoi wrote: 19/01/2024 17:04 Mislim da je potrebniji krojac nego snajdesr. Neka me neko ispravi ako grijesim. Al djaba ti dobar snajder i dobar materijal ako nemas kroj.
Ovo sto ti je blek predlozio nije glupo… dizajner bi trebao znati nacrtati kroj.
Ddoduse mozda ih i online ima??
Koliko skontah ne trazis bilo kakvo odijelo vec specificnu stvar.
Da, krojač.

Stvar je u tome da kada šiješ po mjeri, možeš u zavisnosti od oblika lica birati veličinu revera na primjer ili ako šiješ košulju veličinu kragne, osim same širine, dužine, obima, osnovnih veličina. Biraš kakve ćeš džepove, koliko džepova, biraš sve. To je razlog zašto se šije. Da imaš nešta što baš tebi najviše odgovara.

Kome to nije bitno, lako je kupiti i odijelo i košulju u prodavnici.

Ponukalo me je i to što me, recimo, nerviraju čarape, muške. Sve koje se mogu kupiti su kratke, do ispod pola potkoljenice. A one se spuštaju kada se hoda. Ima li kod nas kupiti čarape (ne planinarske nego klasične) koje su do ispod koljena, koje neće skliznuti niz mišić lista? Ima li kupiti držač za čarape (muška podvezica)?

Imamo li mi uopšte izbor klasične odjeće i obuće za ljude koji bi da pripaze kako izgledaju, da izgledaju najbolje što mogu, drže se pravila klasičnog oblačenja?
Hakiz
Posts: 40553
Joined: 30/07/2015 20:01

#43 Re: Gentleman's fashion

Post by Hakiz »

black wrote: 19/01/2024 16:29
Hakiz wrote: 19/01/2024 14:02
Eno ga u Plazi, 370 KM za 50 ml. Jeftiniji od Toma Forda, nije to nešta nedostižno.

Hvala svima za adrese.

Ostali, nastavite kako ste nanijetili :wink:
znam, usput pomenuh i on je najmanji problem ;-) a ostalo kao sto rekoh, pitas dizajnere, evo sad cu biti i konkretniji, hamza kulenovic, amna kunovac zekic, jasna hadzimehmedovic, haad (adnan hajrulahovic), milan senic, armin hodzic, emina husedzinovic itd. :wink:
neke znam i sa akademije su tj zavrsili su dizajn na alu
ugl volio bi da nekad napises, ako nadjes, koliko kosta sve to zadovoljstvo :wink: :mrgreen:
Vidš, sa njim bih se mogao dogovoriti, nekada davno sam mu radio neke fotografije. Emini takođe. U prošlom životu :lol:
Last edited by Hakiz on 19/01/2024 17:21, edited 1 time in total.
User avatar
black
Posts: 17175
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#44 Re: Gentleman's fashion

Post by black »

Hakiz wrote: 19/01/2024 16:57
black wrote: 19/01/2024 16:29
Hakiz wrote: 19/01/2024 14:02

Poštujem ja dizajnere, meni treba šnajder. Dizajn je već definisan.

Moram se u to zadati, interesuje me. Čisto kao ilustracija: u Savile Row ulici, koja je "Meka" ovoga o čemu govorimo, cijene dvodijelnih odijela počinju sa 1.000 GBP za OTR (kao u prodavnici, već napravljeno odijelo sa vješalice, standardni brojevi veličina), 1.500 za MTM (izmjeri se klijent i odijelo pa mu se pronađe odgovarajuće koje nije samo sa standardnim veličinama uz eventualno neke preinake), a bespoke (mjeri se klijent, pa se reže po tome materijal i šije) počinje sa 4.000 GBP. Spomenuti Henry Poole je najskuplji (ali on je svojevrstan "bog"), počinje sa 6.000.

Ne pišem ovo da provociram, nego, ako su ovo cijene najeksluzivnijih marki, koje koriste najbolje materijale, imaju znanje, iskustvo, timove, sve moguće šablone, alate itd, a klijentela su im kraljevi, šeici, zvijezde, bogataši itd, koliko bi kod nas trebalo koštati?
zato i predlazem dizajnere, i tim dizajnerima neko kroji i sije pa tako mozes doci do dobrog snajdera/snajderice, jer ono sto ti zelis sumnjam da ces naci u 'obicnoj' snajderskoj radnji, a pogotovo materijal koji sigurno neces naci u papagajci :mrgreen: ili kontas Anderson & Sheppard stil za 2 joje :mrgreen:
ma dal provociras ili ne sasvim svejedno, znam mozda puno vise o tome vec sto mislis :wink: :mrgreen:
napisi cijenu kad i ako nadjes ;-)
Hakiz
Posts: 40553
Joined: 30/07/2015 20:01

#45 Re: Gentleman's fashion

Post by Hakiz »

black wrote: 19/01/2024 16:29

zato i predlazem dizajnere, i tim dizajnerima neko kroji i sije pa tako mozes doci do dobrog snajdera/snajderice, jer ono sto ti zelis sumnjam da ces naci u 'obicnoj' snajderskoj radnji, a pogotovo materijal koji sigurno neces naci u papagajci :mrgreen: ili kontas Anderson & Sheppard stil za 2 joje :mrgreen:
ma dal provociras ili ne sasvim svejedno, znam mozda puno vise o tome vec sto mislis :wink: :mrgreen:
napisi cijenu kad i ako nadjes ;-)
:thumbup:

Hvala ti.

Ne za 2 stoje, ali ne ni previše. Negdje oko 1.000, nešto malo više za odijelo, sa kaputom do oko 2.000. Mislim da bi to za nas bilo realno.
Hakiz
Posts: 40553
Joined: 30/07/2015 20:01

#46 Re: Gentleman's fashion

Post by Hakiz »

Usput, osim u Frizerlandu ona 2 brijača (DE), ima li u Sarajevu kupiti nešto malo bolje? Ima li Merkur? Ili je to u Frizerlandu najbolji, jedini, izbor, ne računajući naručivanje izvana?
moimoi
Posts: 4710
Joined: 01/07/2006 12:59

#47 Re: Gentleman's fashion

Post by moimoi »

Jel se to zenis? :lol:
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#48 Re: Gentleman's fashion

Post by kabal1337 »

Hakiz wrote: 19/01/2024 18:03 Usput, osim u Frizerlandu ona 2 brijača (DE), ima li u Sarajevu kupiti nešto malo bolje? Ima li Merkur? Ili je to u Frizerlandu najbolji, jedini, izbor, ne računajući naručivanje izvana?
Gillette king C u dm (40 KM) ( glava jako slicna Muhle X89).
Ili na piku da pogledas

Samo da znas da i zileti igraju ulogu. Imas nekih koji nisu bas ostri. Derby je ok, ako ti nije zao para a hoces ostro onda Feather.
Ako volis pustat bradu, pa je brijati onda gledaj open comb.

Ne znam sad ako si malo smotaniji, oni butterfly iz Frizerlanda su malo laksi. Ovi sto se glava odvrne pricuvas peskirom sa strana.
Last edited by kabal1337 on 19/01/2024 19:02, edited 5 times in total.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#49 Re: Gentleman's fashion

Post by vjeshalica »

Hajvan wrote: 19/01/2024 00:59 Address: Aleja Lipa 66, Sarajevo 71000
Hours:
Closed ⋅ Opens 9 AM
Phone: 061 916 819


Ismet je stari majstor radio u "22 decembru"
Hakiz
Posts: 40553
Joined: 30/07/2015 20:01

#50 Re: Gentleman's fashion

Post by Hakiz »

kabal1337 wrote: 19/01/2024 18:44
Hakiz wrote: 19/01/2024 18:03 Usput, osim u Frizerlandu ona 2 brijača (DE), ima li u Sarajevu kupiti nešto malo bolje? Ima li Merkur? Ili je to u Frizerlandu najbolji, jedini, izbor, ne računajući naručivanje izvana?
Gillette king C u dm (40 KM) ( glava jako slicna Muhle X89).
Ili na piku da pogledas

Samo da znas da i zileti igraju ulogu. Imas nekih koji nisu bas ostri. Derby je ok, ako ti nije zao para a hoces ostro onda Feather.
Ako volis pustat bradu, pa je brijati onda gledaj open comb.

Ne znam sad ako si malo smotaniji, oni butterfly iz Frizerlanda su malo laksi. Ovi sto se glava odvrne pricuvas peskirom sa strana.
Žileti su mi Astra. Feather nisam kod nas vidio.

Vidjet ću taj u DM, tamo sam do sada našao samo onaj plastični Wilkinson. Ako ništa, neki iz Frizerlanda, pa naručivati onda izvana Merkur 34 C ili nešto slično.

Je li neko probao Slant Bar brijače?
Post Reply