Genocid i frustracija

User avatar
BHCluster
Posts: 23431
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#251 Re: Genocid i frustracija

Post by BHCluster »

tbv wrote:
BHCluster wrote:Sto se tice Genocida u Srebrenici, istrazivanje pod nazivom "Epidemiologija genocida: Primer iz bivše Jugoslavije" od dr. Ann Ross koje ce biti objavljeno ubrzo je uradjeno na kostima zrtava koji pokazuju sliku kako su ti lljudi i prije rata bili tako reci pripremani za Genocid... Vise ovdje
hmm... malo mi je to morbidno, ispade da je zrtvama skracena muka...

sve u svemu, znamo svi kako je bilo, uvijek ce postojati oni koji ce negirati istinu, oni koji ce istinu pamtiti, i oni koji ce iz te istine izvuci pouku...

za one sto im istina smeta ili sto smatraju da treba da se smanji intenzitet spominjanja Genocida, samo dvije rijeci - NEMATE DUSHE, odnosno jos uvijek niste dostigli nivo obrazovanosti civilizovanog ljudskog bica...

I ja sam to mislio kada sam ovo citao ali ovo po prvi put dokazuje od strane nauke da je Genocid bio planira i prije rata...
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#252 Re: Genocid i frustracija

Post by tbv »

BHCluster wrote:I ja sam to mislio kada sam ovo citao ali ovo po prvi put dokazuje od strane nauke da je Genocid bio planira i prije rata...
i ja sam pun sportskih ozljeda, da li to znaci da sam i ja spreman da budem zrtva genocida??
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#253 Re: Genocid i frustracija

Post by piupiu »

tbv wrote:
BHCluster wrote:Sto se tice Genocida u Srebrenici, istrazivanje pod nazivom "Epidemiologija genocida: Primer iz bivše Jugoslavije" od dr. Ann Ross koje ce biti objavljeno ubrzo je uradjeno na kostima zrtava koji pokazuju sliku kako su ti lljudi i prije rata bili tako reci pripremani za Genocid... Vise ovdje
hmm... malo mi je to morbidno, ispade da je zrtvama skracena muka...

sve u svemu, znamo svi kako je bilo, uvijek ce postojati oni koji ce negirati istinu, oni koji ce istinu pamtiti, i oni koji ce iz te istine izvuci pouku...

za one sto im istina smeta ili sto smatraju da treba da se smanji intenzitet spominjanja Genocida, samo dvije rijeci - NEMATE DUSHE, odnosno jos uvijek niste dostigli nivo obrazovanosti civilizovanog ljudskog bica...
23/09/2011 Izrael donirao milion dolara za očuvanje logora Auschwitz

JERUSALEM - Izrael je donirao milion dolara za očuvanje bivšeg koncentracionog logora Auschwitz koji je trenutno u ruševnom stanju. Državni muzej Auschwitz-Birkenau saopćio je u petak da je primio donaciju od izraelskog premijera Benjamina Netanyaha u iznosu od 3.6 miliona šekela (770.000 eura) za "trajni fond“ preko kojeg će se održavati barake, plinske komore i drugi dokazi njemačkih zločina na ovom mjestu u Poljskoj.

Zvaničnici žele sakupiti 120 miliona eura za ovaj fond, čija bi godišnja kamata iznosila od četiri do pet miliona eura samo za očuvanje logora, prenose u petak agencije.

Početkom ovog mjeseca Poljska je donirala 10 miliona eura, kao i Njemačka, SAD i drugi donatori.

Zajedno s poljskim i izraelskim donacijama u fondu se nalazi više od 90 miliona eura.
jos nikad nisam cuo da nekom Njemcu smeta kad se prica istina o zlocinima Treceg Rajha...
Onda se nesto ne bavis Nijemcima pretjerano, ;-)
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#254 Re: Genocid i frustracija

Post by tbv »

piupiu wrote:Onda se nesto ne bavis Nijemcima pretjerano, ;-)
jok ja, eto ti... ja sam samo 5 godina zivio u Njemackoj, za to vrijeme je presao i uzduz i poprijeko, kao i pola EU, ali et, mozda sam fulo sta, pa ako jesam posalji link gdje javna licnost ili politicar u javnosti negira zlocine Treceg Rajha, ili gdje kaze da je to bila borba njemackog naroda, odnosno volja njemackog naroda :-)
User avatar
BHCluster
Posts: 23431
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#255 Re: Genocid i frustracija

Post by BHCluster »

tbv wrote:
BHCluster wrote:I ja sam to mislio kada sam ovo citao ali ovo po prvi put dokazuje od strane nauke da je Genocid bio planira i prije rata...
i ja sam pun sportskih ozljeda, da li to znaci da sam i ja spreman da budem zrtva genocida??
De malo procitaj o cemu se radi pa onda komentarisi a ovako nezasluzujes ni odgovor. Cuj sportska povreta... :-) :-) :-) :-) :-)
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#256 Re: Genocid i frustracija

Post by tbv »

BHCluster wrote:
tbv wrote:
BHCluster wrote:I ja sam to mislio kada sam ovo citao ali ovo po prvi put dokazuje od strane nauke da je Genocid bio planira i prije rata...
i ja sam pun sportskih ozljeda, da li to znaci da sam i ja spreman da budem zrtva genocida??
De malo procitaj o cemu se radi pa onda komentarisi a ovako nezasluzujes ni odgovor. Cuj sportska povreta... :-) :-) :-) :-) :-)
ja procitao i na engleskom i na bosanskom... zivot pojedinaca (bez razlike na narodnost ili vjeru) na Balkanu jeste bio tezak, a i sad je, ali to nije razlog zasto se genocid desio, - genocid se desio iz mrznje prema odredjenoj grupi naroda, tu nema i nesmije da bude drugog tumacenja... razmisli malo gdje takvi navodi vode i kakve posljedice mogu da imaju...
Srebreničke žrtve su patile puno prije genocida

Žrtve srebreničkog genocida su bile izložene patnji mnogo prije nego što su snage Vojske Republike Srpske počinile pokolj u Srebrenici, pokazuju najnoviji nalazi kostiju pronađenih u masovnim grobnicama širom Bosne i Hercegovine, piše LiveScience.

Na kostima se jasno vide znakovi urođenih deformacija i hroničnih oboljenja, koja sugeriraju da stanovništvo dugo vremena nije imalo adekvatnu zdravstvenu zaštitu.

"Dugo su bili marginalizirani. Naprimjer, kod nekoliko pojedinaca je otkriveno da su im od posljedica teške upale ušiju popucale kosti. Očigledno je da nisu imali pristup antibioticima koji bi riješili ovaj problem", kaže Ann Ross, istraživač i antroplog na Univerzitetu u Sjevernoj Karolini.

Ross dodaje da bi ovo istraživanje moglo pomoći valstodršcima da identificiraju marginalizirane populacije kojima prijeti opasnost od sunarodnjaka koji bi se mogli okrenuti protiv njih.

"Ovo je prvi put da se ocjenjivalo zdravstveno stanje populacije koja je bila žrtva genocida", ističe Ross, koja se u pronalaženje tijela žrtava srebreničkog genocida uključila 1997. godine. Ona je, također, pomogla u osnivanju baze podataka neidentifikovanih žrtava.

"Dok sam prikupljala informacije za bazu podataka primjetila sam dosta anomalija na skeletnim ostacima koje su neuobičajene za razvijene zemlje", ističe Ross. Čak 35 posto od 142 neidentificirana tijela imala su tragove urođenih anomalija ili kasnije stečenih zdravstvenih problema, kao što su infekcije uha i upale kostiju.

Kod šest osoba je evidentiran urođen deformitet kičmenog stuba, koji je posljedica nedostatka folne kiseline tokom trudnoće što pokazuje da su majke žrtava genocida imale lošu ishranu godinama prije masakra. Ross je informacije prikupila u nadi da će joj pomoći u identifikaciji žrtava, no kasnije je shvatila da je u kostima žrtava naišla na predznak genocida.

"Bilo je veoma emocionalno jer vam kosti otkrivaju čitavu historiju žrtve. Pričaju priču o njihovim životima koji od početku nisu bili sretni. Oni nisu bili zdravi i patili su od problema koji su se mogli izbjeći", priča Ross.

Loše zdravstveno stanje sugerira na manjak poštovanja i brige za grupu ljudi, ali postoje i drugi znakovi potencijalnog genocida. Prema Međunarodnoj organizaciji "Genocide Watch" neki od znakova su i ponašanje "mi protiv njih"; dehumanizacija žrtava (naprimjer u Ruandi, u kojoj se genocid desio 1994. godine, većinski narod Hutu je Tutse nazivao "žoharima"); obilježavanje žrtava simbolima (Jevreji su u Hitlerovoj Njemačkoj morali nositi žute zvijezde).

"Vladine agencije izbjegavaju ove situacije nazivati genocidom jer bi to značilo da se moraju uključiti. Mislim da bi trebali biti više svjesni i pokušati sa preventivnim mjerama prije nego što se dogode", mišljenja je Ross.

Studija će uskoro biti objavljena u Forensic Science Policy and Management.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#257 Re: Genocid i frustracija

Post by piupiu »

tbv wrote:
piupiu wrote:Onda se nesto ne bavis Nijemcima pretjerano, ;-)
jok ja, eto ti... ja sam samo 5 godina zivio u Njemackoj, za to vrijeme je presao i uzduz i poprijeko, kao i pola EU, ali et, mozda sam fulo sta, pa ako jesam posalji link gdje javna licnost ili politicar u javnosti negira zlocine Treceg Rajha, ili gdje kaze da je to bila borba njemackog naroda, odnosno volja njemackog naroda :-)
"javno" i "nekom Nijemcu" (tvoj originalni post) su dvije potpuno razlicite stvari. ;-)
User avatar
BHCluster
Posts: 23431
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#258 Re: Genocid i frustracija

Post by BHCluster »

tbv wrote:
BHCluster wrote:
De malo procitaj o cemu se radi pa onda komentarisi a ovako nezasluzujes ni odgovor. Cuj sportska povreta... :-) :-) :-) :-) :-)
ja procitao i na engleskom i na bosanskom... zivot pojedinaca (bez razlike na narodnost ili vjeru) na Balkanu jeste bio tezak, a i sad je, ali to nije razlog zasto se genocid desio, - genocid se desio iz mrznje prema odredjenoj grupi naroda, tu nema i nesmije da bude drugog tumacenja... razmisli malo gdje takvi navodi vode i kakve posljedice mogu da imaju...
Srebreničke žrtve su patile puno prije genocida

Žrtve srebreničkog genocida su bile izložene patnji mnogo prije nego što su snage Vojske Republike Srpske počinile pokolj u Srebrenici, pokazuju najnoviji nalazi kostiju pronađenih u masovnim grobnicama širom Bosne i Hercegovine, piše LiveScience.

Na kostima se jasno vide znakovi urođenih deformacija i hroničnih oboljenja, koja sugeriraju da stanovništvo dugo vremena nije imalo adekvatnu zdravstvenu zaštitu.

"Dugo su bili marginalizirani. Naprimjer, kod nekoliko pojedinaca je otkriveno da su im od posljedica teške upale ušiju popucale kosti. Očigledno je da nisu imali pristup antibioticima koji bi riješili ovaj problem", kaže Ann Ross, istraživač i antroplog na Univerzitetu u Sjevernoj Karolini.

Ross dodaje da bi ovo istraživanje moglo pomoći valstodršcima da identificiraju marginalizirane populacije kojima prijeti opasnost od sunarodnjaka koji bi se mogli okrenuti protiv njih.

"Ovo je prvi put da se ocjenjivalo zdravstveno stanje populacije koja je bila žrtva genocida", ističe Ross, koja se u pronalaženje tijela žrtava srebreničkog genocida uključila 1997. godine. Ona je, također, pomogla u osnivanju baze podataka neidentifikovanih žrtava.

"Dok sam prikupljala informacije za bazu podataka primjetila sam dosta anomalija na skeletnim ostacima koje su neuobičajene za razvijene zemlje", ističe Ross. Čak 35 posto od 142 neidentificirana tijela imala su tragove urođenih anomalija ili kasnije stečenih zdravstvenih problema, kao što su infekcije uha i upale kostiju.

Kod šest osoba je evidentiran urođen deformitet kičmenog stuba, koji je posljedica nedostatka folne kiseline tokom trudnoće što pokazuje da su majke žrtava genocida imale lošu ishranu godinama prije masakra. Ross je informacije prikupila u nadi da će joj pomoći u identifikaciji žrtava, no kasnije je shvatila da je u kostima žrtava naišla na predznak genocida.

"Bilo je veoma emocionalno jer vam kosti otkrivaju čitavu historiju žrtve. Pričaju priču o njihovim životima koji od početku nisu bili sretni. Oni nisu bili zdravi i patili su od problema koji su se mogli izbjeći", priča Ross.

Loše zdravstveno stanje sugerira na manjak poštovanja i brige za grupu ljudi, ali postoje i drugi znakovi potencijalnog genocida. Prema Međunarodnoj organizaciji "Genocide Watch" neki od znakova su i ponašanje "mi protiv njih"; dehumanizacija žrtava (naprimjer u Ruandi, u kojoj se genocid desio 1994. godine, većinski narod Hutu je Tutse nazivao "žoharima"); obilježavanje žrtava simbolima (Jevreji su u Hitlerovoj Njemačkoj morali nositi žute zvijezde).

"Vladine agencije izbjegavaju ove situacije nazivati genocidom jer bi to značilo da se moraju uključiti. Mislim da bi trebali biti više svjesni i pokušati sa preventivnim mjerama prije nego što se dogode", mišljenja je Ross.

Studija će uskoro biti objavljena u Forensic Science Policy and Management.
Da ti malo pomognem ovo uvecano fokusiraj se i na to. A ne samo na ono sto tebi samo odgovara....
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#259 Re: Genocid i frustracija

Post by tbv »

BHCluster wrote:Da ti malo pomognem ovo uvecano fokusiraj se i na to. A ne samo na ono sto tebi samo odgovara....
sto se tice uvecanog;

zdravstveno stanje nekog pojedinca je njegov sopstveni odnos prema samom sebi, to nema nikakve veze sa postovanjem ili ne postovanjem...

postovanje se stice radom i rezultatima, odnosno ne postoji institucija koja dijeli postovanje...

ebe mu misa pa pola Amerike je bez zuba, ili ima zube kao tarabe, sta to treba da znaci... da li im nedostaje postovanja, ili novca? pa nasi iz dijaspore ljeti dolaze u BiH da prave zube i zubala... nemoj biti dijete, jaki su srpski lobisti, nemoj nasjedati na nove dokaze i nove cinjenice, propagiraj ono sto je utvrdjeno i vec dokazano, a ne ono sto velikosrpska kuhinja svijeze kuha po receptima SANU2...
DISCIPLINA
Posts: 41
Joined: 17/02/2002 00:00

#260 Re: Genocid i frustracija

Post by DISCIPLINA »

svakakve ce oni jos nebuloze napisat o kostima na desetine hiljada ljudi koje su hladokrvno pobili a glede teme i srebrenice samo cu reci da je bilo proslog 11.07.2011 zabranjeno nama uci sa zastavama RBIH u memorijalni centar potocari. (Iako smo mi ipak na kraju usli, a licno sam sjedio sa kopljem i zastavom ispred one njihove VIP sale) pa su se svi ti VIP gosti naklonili i pozdravili tu zastavu iako se mnogima od njih smrklo pred ocima.

Pogledajte TV snimke svih domacih i stranih kuca jel ima i u jednom prilogu da vidite ljiljane i kredu ?

NEJMA BURAZERU! A ZNATE LI ZASTO NEJMA ?
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#261 Re: Genocid i frustracija

Post by popajic »

Pred Predstavničkim domom Parlamenta FBiH na sutrašnjoj sjednici trebao bi se naći prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona FBiH kojim se uvodi kažnjavanje negiranja genocida, ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i drugih zločina po međunarodnom pravu.
Poslanik Jasmin Duvnjak dostavio je Predstavničkom domu prijedlog izmjena i dopuna Krivičnog zakona FBiH još krajem jula predloživši dopunu u poglavlju kojim su obuhvaćena krivična djela protiv ustavnog poretka.Radi se o dopuni člana 163. Krivičnog zakona FBiH, kojim su propisane sankcije za krivična djela protiv rasne, vjerske i narodnosne mržnje i netrpeljivosti.
- Dopunom tog člana KZ-a FBiH dodaje se novi stav: Ko javno negira genocid, ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i druge zločine po međunarodnom pravu, kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine, kaže predlagač.
On napominje da su o njegove poslaničke inicijative Vlada FBiH i Parlament u prošlom, ali i ovom mandatu, ostali nijemi. Podsjeća da je inicijativu o zabrani i kažnjavanju negiranja genocida prvi put uputio kao poslanik u Predstavničkom domu FBiH 2007. i da je ponavljao nekoliko puta, ali nikad nije dobio adekvatan odgovor federalnih institucija.
Ovaj put je odlučio da sam predloži dopunu KZ-a FBiH, te naglašava da neće prihvatiti nikakva obrazloženja za novo odgađanje njegovog razmatranja.
Federalne institucije bile nijeme i za ovakve prijedloge ??? :roll:
zvonimirkraljic
Posts: 2
Joined: 28/09/2011 12:14
Location: Split
Contact:

#262 Re: Genocid i frustracija

Post by zvonimirkraljic »

A republika srpska? Ona ne smije postojati. Nastala je na genocidu i etničkom čišćenju.
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#263 Re: Genocid i frustracija

Post by tbv »

28.09.2011 Biskup pozvao Hrvatsku da prekine odnose sa Srbijom

ZAGREB - Hrvatska bi hitno trebalo da prekine sve diplomatske odnose s vladom Srbije dok ona ne prizna šta je istina o ratu devedesetih godina, izjavio je katolički biskup Vlado Košić, reagujući na optužnice protiv hrvatskih ratnih vođa koje su u julu stigle iz Beograda.

Kako javlja tportal.hr, sisački biskup je u propovijedi pred okupljenim predstavnicima MUP-a na Dan policije izjavio "da Hrvatska treba hitno da prekine sve diplomatske odnose sa vladom Srbije dok ona ne prizna istinu".

"Kako je moguće da Vukovar koji je simbol našeg otpora nepravdi i genocida nad Hrvatima, službene institucije na drugoj strani proglašavaju mjestom genocida koji su tu tobože počinili Hrvati", rekao je biskup i dodao da Hrvatska još nije završila borbu za svoju slobodu.

Zar nije neobično, naveo je Košić, da se "i 20 godina poslije tog strašnog zla koje se sručilo na Hrvatsku i BiH još uvijek izokreće istina i - pokreću

optužnice protiv 40 branilaca našeg herojskog grada Vukovara za genocid

nad srpskim narodom".

"Ako to može da se događa u institucijama te susjedne zemlje, čije je tadašnje državno vođstvo započelo oružanu agresiju na Hrvatsku i BiH, zar to ne znači da ta država još ni danas ne odustaje od tih istih ciljeva, samo drugim sredstvima", zapitao se biskup.

Kad su se hrvatski branioci bunili zbog slučaja veterana Tihomira Purde, vjerovali smo da je to provokacija, i srećni smo što se to dobro završilo, ali je sada osuđen i veteran Veljko Marić, a podignute su i nove optužnice, rekao je biskup.

"Zar je moguće da se ta, ja sam je tada nazvao, pravna agresija na našu domovinu nastavlja? Ako je tako, tada moramo znati s kim imamo posla, tada ne možemo s takvima graditi dobrosusjedske odnose jer to bi značilo prihvatati laž kao istinu, omogućiti nepravdi da i dalje vlada", zaključio je Košić.
srbi se istom metodom ponasaju i prema BiH, primjer Srebrenice gdje se Genocid negira ili umanjuje, a paralelno se propagira Genocid nad srpskim narodom u Srebrenici... sve je to dio SANU2 iz kojeg ce opet da izraste jedan novi Genocid nad nesrbima...
lovecheck
Posts: 38
Joined: 24/07/2011 17:36

#264 Re: Genocid i frustracija

Post by lovecheck »

Theoderik wrote:
muha_sa wrote:Trojica bivših pripadnika posebnih jedinica policije, koji su svedočili o ratnim zločinima koje su činili pojedini pripadnici srpske policije na ratištima širom bivše SFRJ, optužili su danas Jedinicu za zaštitu svjedoka i Tužilaštvo za ratne zločine da zapravo štite ratne zločince.
Policajci su na Konferenciji o domaćim suđenjima za ratne zločine u Beogradu ispričali da su svojim očima gledali na ratištima kako pojedini srpski policajci čine teške ratne zločine i da su odlučili da o tome svedoče i daju iskaze Tužilaštvu za ratne zločine.
Optužili su Tužilaštvo da je ono otkrilo njihov identitet, iako im je garantovana zaštita.
"Gledao sam svojim očima kako ubijaju metkom u čelo djecu mlađu od 13 godina, kako siluju žene, ubijaju civile. A oni koji su naređivali te zločine, u međuvremenu su napredovali", ispričao je bivši pripadnik Specijalnih antiterorističkih snaga (SAJ) MUP-a Srbije Bojan Zlatković.
Naveo je da je svjedočio pred Tužilaštvom za ratne zločine 2006. godine i da je potom prošao kroz "golgotu i torturu", nakon što je ubačen u program zaštite svjedoka, za šta je okrivio Jedinicu za zaštitu svjedoka.
Zlatković, kao i penzionisani policajci Jovan Golubović i Slobodan Stojanović, ispričali su da su u svojim sredinama etiketirani kao "izdajnici", zbog toga što su htjeli da svedoče o ratnim zločinima koje su vidjeli.
I šta je tu neobično onima koji znaju KO piše i KOME se šalje na "čitanje i razumijevanje" historija čovječanstva.
Oni koji su počinili TEMELJNE ZLOČINE u vremenima začetka monoteističke vjerske institucije (rimska imperija) razapinjuči žive LJUDE na drvenim KRIŽEVIMA (spravama za mučenje političkih protivnika), i dan-danas su najvrhovniji "predstavnici jedinog boga na ovom svijetu"....i naravno svi njihovi prethodnici i sljedbenici...judaizam, islam i ostale monoteističke sekte.....Zato što su od tada do dana današnjih sistematski i uglavnom uspješno "uklanjali" svakog živog svjedoka svojim zločinima, što biološki (na lomačama), a što administrativno, (guantanamima), doživotnom robijom ili jednostavno zabranom javnog djelovanja....do izluđivanja!
Zato je svijet vječno podijeljen "na pravdu u vlastitim i pravdu u državnim rukama"!
Evala Teodore. Prije začetka monoteističkih religija ni je bilo zločina. Svašta!
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#265 Re: Genocid i frustracija

Post by tbv »

06.10.2011 Njemački tužitelji podižu optužnice protiv čuvara nacističkih koncentracijskih logora

Njemački tužitelji ponovno su otvorili stotine već pomalo zaboravljenih dosjea o istragama nekadašnjih čuvara nacističkih koncentracijskih logora i nekolicine drugih kako bi zbog osude Amerikanca Johna Demjanjuka i novog presedana razmotrili postoji li mogućnost podizanja novih optužnica.

S obzirom na odmaklu dob osumnjičenika, od kojih su najmlađi u 80-ima, Kurt Schrimm, glavni njemački tužitelj za nacističke ratne zločine, objasnio je da vlasti neće čekati pravomoćnost Demjanjukove presude nego u istragu kreću odmah.

Istovremeno iz centra Simon Wiesenthal, prenosi ABC, najavljen je početak nove kampanje, koja bi naslijedila kampanju "Zadnja šansa", u želji za pronalaskom preostalih nacističkih ratnih zločinaca. Prema njihovu mišljenju, Demjanjukova osuda otvorila je vrata optužnicama za koje nikada nisu mislil da će biti moguće.

Inače, Demjanjuk, sada 91-godišnji starac, deportiran je iz SAD-a u Njemačku 2009. godine, a 28. svibnja ove godine nepravomoćno je osuđen za sudioništvo u 60 ubojstava za vrijeme dok je radio kao čuvar u koncentracijskom logoru Sobibor u okupiranoj Poljskoj. Prva je to presuda za nacističke zločine osobi za koju nema izravnih dokaza da je sudjelovala u ubojstvu pojedinca.
ovo dokazuje da zlocini ne zastarjevaju...
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#266 Re: Genocid i frustracija

Post by popajic »

Postao/la Über Bosanac dana 21 sep 2011, 00:54

Ako bi srbi priznali da su pocinili genocid, iskreno se izvinuli, i nikada vise ne poricali ono sto su uradili svojoj zemlji i komsijama bosnjacima, onda ni mi ne bi imali razloga stalno spominjati genocid.
Nisi u pravu.
Pocinjeni genocid i svi ostali zlocini su preveliki za bilo kakvo izvinjenje. Sudovi to treba da rijese odgovarajucim presudama pociniocima.
Ono sto mogu da urade svi oni Srbi koji nikave veze nemaju sa zlocinom je - glasno i jasno osuditi i ograditi se od ideologije u cije su ime cinjeni zlocini.
Genocid treba spominjati .
Ne da bi se neko provocirao.
Ne da bi se neko mrzio.
Nego u ime pijeteta prema stradalim i opomene sta sve bolesni umovi mogu uraditi.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#267 Re: Genocid i frustracija

Post by zavrzlama »

stao/la Über Bosanac dana 21 sep 2011, 00:54

Ako bi srbi priznali da su pocinili genocid, iskreno se izvinuli, i nikada vise ne poricali ono sto su uradili svojoj zemlji i komsijama bosnjacima, onda ni mi ne bi imali razloga stalno spominjati genocid.
Nama treba ponistenje rezultata genocida,da se ne bi opet desio novi genocid...nije dovoljno pociniti genocid i reci"sorry"...jer ce po toj logici i drugi uzvratiti genocidom jer se isplati,nije onaj prosli kaznjen,samo se reklo"izvini"

evo za pocetak sta bi 50% smanjilo nabijanje na nos genocida ..proglasiti Srebrenicu Distriktom kao Brcko....sta srbi gube time,nista...sta dobijau puno toga...
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#268 Re: Genocid i frustracija

Post by tbv »

ah te frustracije....

Banja Luka 21.11.2011.

Image
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#269 Re: Genocid i frustracija

Post by emric »

Ahmmed wrote:Razgovarao sam prije nekoliko dana, sa jednim dobrim poznanikom, Srbinom,o genocidu počinjenom nad Bošnjacima

" Bošnjaci bi morali, zbog budućnosti ove zemlje, manje govoriti o genocidu u Srebrenici. Ta priča sve više i više frustrira Srbe i frustrirat će ih u budućnosti. Morat ćete naći neki način, da Srbi tu priču ne doživljavaju kao stalno nabijanje na nos onoga što je u Srebrenici učinjeno.Mislim da je najbolje ne potencirati priču o genocidu, svesti je u istorijski okvir, bez stalnog, skoro svakodnevnog podsjećanja na to.Čak i meni, koji genocid priznajem, zbog kojeg se osjećam odgovornim, raste , sve više i više, nelagoda, dok o tome stalno čitam u novinama, gledam na TV, slušam u tramvaju, u komšiluku...."
Klasično srpsko izvrtanje priče. To što on govori nije problem Bošnjaka i nema potrebe tamo lopticu da prebacuju. Bošnjaci ne bi potencirali priču o genocidu da ga Srbi uporno ne negiraju, jer kad bi Srbi npr. bili na nivou Njemaca, odnosno u skladu sa civilizacijom i poštivanjem istine, onda Bošnjaci ne bi imali potrebe time da se bave. Čuvali bi sjećanja na žrtve i bavili se više budućnošću. Svima bi život bio ugodniji.

Ali od ovog tvog posta prošle su godine, u međuvremenu su "pale" važne presude za genocid, između ostalog i glavnim kolovođama Karadžiću i Mladiću, ali isto tako i vlada tzv RS je sastavila nekakvu komisiju koja će se baviti novim poricanjem genocida, kao i srpskih zločina u Sarajevu, tako da vjerujem da je taj tvoj poznanik postao još frustriraniji, ali to i dalje nije problem Bošnjaka. Sramotno je da je Rusija javno podržala tu lakrdiju od komisije, ali to svakako govori odakle pušu vjetrovi. SNSD i HDZ prodaju ovu državu đavolu kako bi se pokušali oprati od svojih frustracija. No, neće proći.

Evo i jedna vijest kao dodatak cijeloj priči:
Belgija će zakonom zabraniti negiranje genocida u Srebrenici i Ruandi
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#270 Re: Genocid i frustracija

Post by GandalfSivi »

Stvarno kako nas nije sramota pricati o agresiji i genocidu da ne bismo povrijedili necije osjecaje. Niti mrzim niti genarilizujem (pretpostavljam da i ne mogu), ali ako imas problem sa istinom, ono fuck off majstore...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#271 Re: Genocid i frustracija

Post by Maraschino »

GandalfSivi wrote:Stvarno kako nas nije sramota pricati o agresiji i genocidu da ne bismo povrijedili necije osjecaje. Niti mrzim niti genarilizujem (pretpostavljam da i ne mogu), ali ako imas problem sa istinom, ono fuck off majstore...
Srbi jos nisu izasli iz turskog vakta a traze da se zaboravi Srebrenica i zadnji rat i agresija.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#272 Re: Genocid i frustracija

Post by piupiu »

HM 2011 wrote:Ni ja ne razumijem kako to da nema kolektivnog stava u smilsu :
"He#o mu ja sve mrtvo i živo, ko je naredio zločin, sa htijenjem izvršio zločin i ko podržava zločin"........
Kako ne razumiješ? Ako je veliki dio društva učestvovao u zločinima na ovaj ili onaj način, spinovaće se razlozi i narativi. Zar nije lakše to, nego priznati sebi da ti je muž psihopata, brat silovatelj, da si ti lično iracionalni masovni ubica? Na stranu oni koji nemaju nikakvu sposobnost samorefleksije. Nije to nikakav izolovan fenomen. Nijemcima je trebalo dvadeset pet godina, kolonijalne sile ni dan danas ne priznaju svoje genocide nad domorodačkim narodima, Turci nad Armencima...
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#273 Re: Genocid i frustracija

Post by LBVIEW »

piupiu wrote:
HM 2011 wrote:Ni ja ne razumijem kako to da nema kolektivnog stava u smilsu :
"He#o mu ja sve mrtvo i živo, ko je naredio zločin, sa htijenjem izvršio zločin i ko podržava zločin"........
Kako ne razumiješ? Ako je veliki dio društva učestvovao u zločinima na ovaj ili onaj način, spinovaće se razlozi i narativi. Zar nije lakše to, nego priznati sebi da ti je muž psihopata, brat silovatelj, da si ti lično iracionalni masovni ubica? Na stranu oni koji nemaju nikakvu sposobnost samorefleksije. Nije to nikakav izolovan fenomen. Nijemcima je trebalo dvadeset pet godina, kolonijalne sile ni dan danas ne priznaju svoje genocide nad domorodačkim narodima, Turci nad Armencima...
Bezveze se prica razvodnjava, kako se krenulo, nece se stati dok se ne spomene sve ijedan genocid u historiji, sve do Batonovog ustanka. Ne vidim zasto bi to uopce bilo relevantno za bosnjacki - srpske odnose po pitanju priznanja genocida. Kao da ce Bosnjacima biti lakse sto postoje i neki drugi koji negiraju genocide nad svojim zrtvama - kako to dotice, i zasto bi uopce doticalo iste?
Srbima, istovremeno, ta prica sluzi za relativizaciju pocinjenog, po principu "sta je i drugi su", ili da cinicno i bezobrazno poput Dodicka onomad Bosnjacima masu nekim, opet nerelevantnim, dogadjajima iz proslosti poput genocida nad Jermenima, u vidu "sta je, ni vi niste priznali turski genocid nad njima". :-)
Sto se same teme tice, prvo Srbi nek rasciste sami sa sobom, da li zele i dalje podrzavati zlocince, njihova djela slaviti kao herojska, kriti podatke o lokacijama masovnih grobnica i sl., pa onda mozemo razgovarati i o frustracijama, ovako. :zzzz:
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#274 Re: Genocid i frustracija

Post by piupiu »

LBVIEW wrote:
piupiu wrote:
HM 2011 wrote:Ni ja ne razumijem kako to da nema kolektivnog stava u smilsu :
"He#o mu ja sve mrtvo i živo, ko je naredio zločin, sa htijenjem izvršio zločin i ko podržava zločin"........
Kako ne razumiješ? Ako je veliki dio društva učestvovao u zločinima na ovaj ili onaj način, spinovaće se razlozi i narativi. Zar nije lakše to, nego priznati sebi da ti je muž psihopata, brat silovatelj, da si ti lično iracionalni masovni ubica? Na stranu oni koji nemaju nikakvu sposobnost samorefleksije. Nije to nikakav izolovan fenomen. Nijemcima je trebalo dvadeset pet godina, kolonijalne sile ni dan danas ne priznaju svoje genocide nad domorodačkim narodima, Turci nad Armencima...
Bezveze se prica razvodnjava, kako se krenulo, nece se stati dok se ne spomene sve ijedan genocid u historiji, sve do Batonovog ustanka. Ne vidim zasto bi to uopce bilo relevantno za bosnjacki - srpske odnose po pitanju priznanja genocida. Kao da ce Bosnjacima biti lakse sto postoje i neki drugi koji negiraju genocide nad svojim zrtvama - kako to dotice, i zasto bi uopce doticalo iste?
Srbima, istovremeno, ta prica sluzi za relativizaciju pocinjenog, po principu "sta je i drugi su", ili da cinicno i bezobrazno poput Dodicka onomad Bosnjacima masu nekim, opet nerelevantnim, dogadjajima iz proslosti poput genocida nad Jermenima, u vidu "sta je, ni vi niste priznali turski genocid nad njima". :-)
Sto se same teme tice, prvo Srbi nek rasciste sami sa sobom, da li zele i dalje podrzavati zlocince, njihova djela slaviti kao herojska, kriti podatke o lokacijama masovnih grobnica i sl., pa onda mozemo razgovarati i o frustracijama, ovako. :zzzz:

Relevantno je jer ti pokazuje da je negacija genocida gotovo pa univerzalan drustveni fenomen. Ako ti riješiš misteriju ljudske sklonosti da negira zločin, tebi Nobel, nama rješenje frustracija.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#275 Re: Genocid i frustracija

Post by LBVIEW »

piupiu wrote:
Relevantno je jer ti pokazuje da je negacija genocida gotovo pa univerzalan drustveni fenomen. Ako ti riješiš misteriju ljudske sklonosti da negira zločin, tebi Nobel, nama rješenje frustracija.
Pokazuje - ne pokazuje, za Bosnjake nije, niti ce biti ikad relevantno, kao sto nikad ni za jedan narod nije bilo. I uvijek ce se, s pravom, smatrati relativizacijom, ma od koga dolazilo.
A sirom slikom,univerzalnim drustvenim fenomenima i tako tim temama neka se bave istrazivaci - materijala kod komsija imaju i previse. Koji, ponavljam, ako su frustrirani sto se genocid spominje, mogu ostati frustrirani do "do sudnjeg dana", jer se nece niti moze prestati pricati o, te podsjecati na isti.
I ne, nije to nikakva misterija vec logicna posljedica davanja legitimiteta zlocinackoj politici ciji je cilj bio, jos od srpskih ustanaka, i ostao etnicki eksluzivitet teritorija na koje polazu pravo. Jer, kad bi priznali da su genocidom stvorili sumski rajh morali bi se odreci i srpskog Prijedora, Visegrada, Zvornika, Foce, Srebrenice...
Post Reply