Genocid i frustracija

Post Reply
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#176 Re: Genocid i frustracija

Post by tempora »

Kao i obicno i kao i svih ovih godina, prica o Srebrenici se svodi na pricu o manipulaciji i politizaciji. Osnova price je visa sila - nesto sto je iznad nas, o cemu, kako i vidimo, mozemo samo naglabati. No budimo iskreni, pricu o Srebrenici ne pricamo mi, ovdje, niti politicari - o kojima toliko trubite, vec samo pojedinci, kao sto je ime Hasana Nuhanovica. Mi pricamo tek tako, povrsno, nezrelo, inferiorno, razuzdano, doticemo se Srebrenice, tek toliko, da bi ponovo objasnili kako se ovdje radi o manipulaciji naroda pa nije ni cudo, sto ne narod, na svim stranama toliko isfrustriran. Imala bih dosta toga reci o pojedinim postovima, narocitom ovom od piupiu i Muadiba, jer pojedine recenice zaista vrijedjaju zdravu pamet- u koju vec odavno sumnjam, no otisli smo odavno od sustine.

Mozemo li mi, ikada, pricu o Srebrenici vidjeti drukcije osim price o politizaciji? I zasto to mi, pricamo o Srebrenici kao o nekom dogadjaju tamo negdje, nad nekim ljudima i njihovim porodicama? Nije li to nas osnovni problem? Taj sto ne vidimo Srebrenicu, kao nasu- kao dio kulminacije genocida ili nam je Hag Srebrenicu naznacio kao genocid, a ostatak zemlje kao "elemente genocida"?

Da narod toliko interesuje ili da politicari toliko zele ubrati poene preko Srebrenice, koliko vi to zelite naglasiti -naglasavajuci problem nacionalne zrtve kao osnovni problem kada je rijec o Srebrenici, danas Nuhanovic i slicni ( ima li ih?) ne bi bio usamljen u svojoj borbi. Sjatili bi se sve "nacionalne vodje" da ga ako nista finansijski podrze - jer druge svjesti nemaju- kako bi zaradi njegovog "uspjeha" - jacali svoje pozicije. Zasto to onda ne cine? Zasto onda ne iskoristise cjelokupnu unistenu dokumentaciju genocida cuvanu u Hagu- za ono sto vi opet i iznova vidite kao osnovni problem?
Jedan od razloga je zasigurno kako vec rekoh, generalno vidjenje Srebrenice - kao necega sto nije dio nas, vas, vec samo i iskljucivo onih o kojima se toliko razglaba a malo cini - zrtve i njihove porodice.
Ponekad, kada se prica o Srebrenici, ja steknem utisak kao da se prica o Ruandi. Strasno, nepojmljivo, daleko. Kraj price.
Pa da malo pricamo o generacijama, identitetu kao odrednici, vremenskoj distanci i slicnome potrebnom, kako bi se dogadjaji filtrirali, ocistili od obmana i lazi, manipulacija i politizacije.
Prije no sto pocnemo pricati o tome, sto je itekako potrebno, jer Srebrenica nam nalaze istinu - kao jedinu osnovu, a istina nije slijepo baratanje brojkama i mjestom zbivanja- potrebno je prvenstveno imati polaznu osnovu. Onu koju mi nemamo i koju iz dana u dan satiremo vec gore navedenim sumovima u imenu Srebrenice.
Srebrenica je postala "legitimna" jer nam je to neko pravno dozvolio i bitna tek toliko da o njoj raspredamo, malo vise frustriramo, iznosimo svoja razmisljanja.
Da, potrebna je vremenska distanca, zasigurno i generacijska. Ali je pitanje i istovremeno i bojazan sto ce ta vremenska i generacijska distanca donijeti i promijeniti, ako nastavimo gledati u Srebrenicu na ovaj nacin?
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#177 Re: Genocid i frustracija

Post by tbv »

kockica_kockica wrote:
tbv wrote:post iznad koji ne zasluzuje da ga citiram, od MuaDib-a, je cista zamjena teza, napisan onako kako bi zadovoljio Cosiceve standarde, opravdao zadnja stradanja i dao crveno svijetlo za nova...

tema je, jos jednom da ponovim, Genocid i zasto spominjanje genocida frustrira one u cije se ime genocid sproveo... prilikom svakog spomena i sjecanja na genocid nema politizacije, vec je to borba za istinom koja je bolna a koja se mora prihvatiti, druge nam nema... zahtjevati od nekog da smanji intenzitet sjecanja na svoje najmilije je morbidnije ponasanje od onih sto su stajali u streljackom vodu, a pravdati Dodikovo i slicnih njemu negiranja genocida, jer je to po MuaDib-ovom druga strana koja je izazvata pa mora tako da reaguje, je bolesno da bolesnije ne moze biti...

Nisi shvatio sustinu posta.... Kad malo bolje razmislim ti to i ne zelis jer si svjesno ili nesvjesno upao u tu "kolotecinu" koja se kotrlja vec jako dugo i koja odgovara politicarima jer samo tako mogu kontrolisati ovaj narod.

Morbidna je politika koja se vodi koristeci zrtve i njihove porodice...
citaj, ti imas pravo reci svoj stav, ali nemas pravo da nekom kazes da nije shvatio nesto, jer stim ti gazis tudji stav... ja sam pojasnio sta se krije iza tog posta, politizacija je tu najmanji problem, njegov post je imao za cilj da OPRAVDA ono sto je u zaglavlju teme opisano, a to je - FRUSTRACIJA ONIH U CIJE JE IME GENOCID POCINJEN...

on je mogao i da to napise skraceno, naprimjer - jeste u pravu je taj Ahmmedov prijatelj, mislim da se GENOCID koristi suvise u politicke svrhe... to bi onda bio njegov stav na tematiku, ali sta se desilo, on pokusava da frustracije prebaci na drugu stranu, da izjednaci zlocine, cak sto vise i zastrasi srpski narod od zrtava i rodbine zrtava, jer su one kao spremne na osvetu, i stim on minira temu i skrece je mutne vode...

sto se tice politizacije genocida, to je zdravo da postoji, velikosrpskom faktoru koji hijno radi na tome da rasturi drzavu, a koji je u prednosti jer je za uspostavu svog sadasnjeg vladajuceg dijela BiH, sistematski i organizovano odradio GENOCID, protjerao preko milion neistomisljenika, veliki broj sistematski silovao, znaci UNISTIO OPOZICIJU, to treba svakodnevno nabijati na nos... cak mislim da genocid i etnicke cistke vrlo rijetko koriste probosanske politicke snage, mislim da bi trebali povecati intenzitet ISTINE, jer nam se onda nebi desilo to da nase heroje odbrane hapse diljem svijeta, da postoji crkva u dvoristu Fate Orlovic, da nam svaku chuku krst krasi, i na kraju, da je SREBRENICA jos uvijek pod granicama genocidnog entiteta.. to je MORBIDNO!!!!
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#178 Re: Genocid i frustracija

Post by tbv »

@tempora
:thumbup:
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#179 Re: Genocid i frustracija

Post by piupiu »

Draga moja tempora,

Ja ne znam sta to vrijedja zdrav razum u cinjenici da problemi koje Srbi imaju u prihvatanju kolektivne odgovornosti za genocid nije izolovana stvar, vec univerzalni problem u prihvatanju kolektivne odgovornosti (u ime grupe, kakva god da je ona) za zlocine?

Ne znam sta vrijedja zdrav razum u razumijevanju da nema istorijskih presedana da se ilustruje nacin i koristi kao primjer gdje je jedna grupa ljudi (narod, ili bilo koja druga grupa ljudi), bezuslovno izrazila svoje pokajanje i prihvatila punu odgovornost ni generacijama nakon genocida ili bilo kojeg drugog zlocina. To je tuzno, ne slaze se s nasom slikom pravednog svijeta, vrijedja ljudskost ili idealizam -- ali je cinjenica.

Ako neko pokusava razloziti psiholoski proces druge strane da bi shvatio kako do tog pokajanja doci, kako postici izvinjenje i prihvatanje izvinjenja, kako nastaviti dalje -- ja takodje ne vidim sta tu vrijedja zdrav razum.

Moja je teza zasnovana na citanju istorije i poznavanju kolektivne psihologije, i u nju ne mijesam osjecanja, ni svoja ocekivanja, nego je pokusavam shvatiti na neki nacin koji ce taj proces uciniti i imeni laksim, jer razocarenje u univerzalnu ljudskost nije ono cemu citava prica ove teme tezi. Koliko ja shvatam, ono sto je u srzi svih ovih razgovora je izdizanje i pordubljivanje svijesti ljudskog kolektiva na razinu na kojoj ce Srebrenica u buducnost biti nemoguca bilo gdje, opomena onima i pokajanje onih koji do tog nivoa univerzalnog ljudskog jos nisu stigli.

Oprosti mi ako tebe moja razmisljanja vrijedjaju, ja zaista ne smatram da postoji samo jedan put (dnevno-politicki) do tog cilja, i smatram da je politicka manipulacija upravo ono sto je krivo za cinjenicu da se istorija ponavlja kroz stoljeca. Ja ne smatram da Srebrenicu treba 'dozirati', kako ti rece, vec smatram da je ne treba degradirati dnevno-politickom upotrebom za ciljeve koji sa prihvatanjem odgovornosit za i sprjecavanje buducih genocida nemaju nikakve veze.

Zao mi je sto u tvom svijetu to 'vrijedja' zdrav razum, ali licno mislim da su ovakvi razgovori neminovni i pozeljni. Ja uvijek i samo polazim od cinjenice da je svako ljudsko bice ljudsko bice i predodredjeno da bude dio ljudskog i univerzalnog, pokusavam shvatiti i odbrambene mehanizme i kolektivnu psihologiju i kolektivni identitet grupa i nacin na koji prevazici ono ljudskom identitetu/psihologiji koje rezultira u ponavljanju istorije.

To je moja jedina motivacija, a sloziti ili ne sloziti se mozemo oko nacina razmisljanja.
Last edited by piupiu on 04/08/2011 03:36, edited 2 times in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#180 Re: Genocid i frustracija

Post by piupiu »

tempora wrote: Da narod toliko interesuje ili da politicari toliko zele ubrati poene preko Srebrenice, koliko vi to zelite naglasiti -naglasavajuci problem nacionalne zrtve kao osnovni problem kada je rijec o Srebrenici, danas Nuhanovic i slicni ( ima li ih?) ne bi bio usamljen u svojoj borbi. Sjatili bi se sve "nacionalne vodje" da ga ako nista finansijski podrze - jer druge svjesti nemaju- kako bi zaradi njegovog "uspjeha" - jacali svoje pozicije. Zasto to onda ne cine? Zasto onda ne iskoristise cjelokupnu unistenu dokumentaciju genocida cuvanu u Hagu- za ono sto vi opet i iznova vidite kao osnovni problem?
Jedan od razloga je zasigurno kako vec rekoh, generalno vidjenje Srebrenice - kao necega sto nije dio nas, vas, vec samo i iskljucivo onih o kojima se toliko razglaba a malo cini - zrtve i njihove porodice.
Ponekad, kada se prica o Srebrenici, ja steknem utisak kao da se prica o Ruandi. Strasno, nepojmljivo, daleko. Kraj price.
Pa da malo pricamo o generacijama, identitetu kao odrednici, vremenskoj distanci i slicnome potrebnom, kako bi se dogadjaji filtrirali, ocistili od obmana i lazi, manipulacija i politizacije.
Prije no sto pocnemo pricati o tome, sto je itekako potrebno, jer Srebrenica nam nalaze istinu - kao jedinu osnovu, a istina nije slijepo baratanje brojkama i mjestom zbivanja- potrebno je prvenstveno imati polaznu osnovu. Onu koju mi nemamo i koju iz dana u dan satiremo vec gore navedenim sumovima u imenu Srebrenice.
Srebrenica je postala "legitimna" jer nam je to neko pravno dozvolio i bitna tek toliko da o njoj raspredamo, malo vise frustriramo, iznosimo svoja razmisljanja.
Da, potrebna je vremenska distanca, zasigurno i generacijska. Ali je pitanje i istovremeno i bojazan sto ce ta vremenska i generacijska distanca donijeti i promijeniti, ako nastavimo gledati u Srebrenicu na ovaj nacin?
Slazem se s tobom od rijeci do rijeci, upravo je ovo sustina kojoj po mom misljenju vodi dnevno-politicko instrumentaliziranje Srebrenice.
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#181 Re: Genocid i frustracija

Post by wels »

Kad srpsko rukovodstvo u Srbiji i RS-u iskreno izadju sa stvarnom istinom o ulozi srpske politike i srpske vojske u proteklom ratu i ukazu svom narodu u kakvu su ga nesrecu gurnuli,tek tada stvari mogu krenuti normalnim tokom.
Pun mi k.. palamudjenja
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#182 Re: Genocid i frustracija

Post by Abacija »

Najludje mi je kad se branioci pc-a objasnjavaju da ne mogu nista protiv cetnickih hordi jer je ta borba opasna po njihov i zivot njihovih porodica a onda dodju na Forum i u najvecoj anonimnosti prosipaju velikosrpsku ideologiju. Koga se oni to boje na Forumu? Ne moze se podrzavati Tadic a istovremeno predstavljati humanistom.
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#183 Re: Genocid i frustracija

Post by tbv »

exliberal wrote:
tbv wrote:@Lubenicar
postujem tvoje postojanje, postujem sto se izjasnjavas kao Srbin, procitao sam pola tvog posta, uglavnom sam uocio ono sto VAS Srbe najvise boli, a to je ISTINA... jezite se na svaku pomisao da je u vase ime pocinjen genocid i etnicke cistke, a cvrsto branite ono sto je stim sredstvima postignuto... samo toliko...
Neboli samo srbe istina...sve narode u tim regionima boli "istina"....i procitaj do kraja sta je covjek napisao
nema potrebe da citam do kraja, dio procitanog posta ima za cilj opravdati genocid sa kojekakvim paralelama, tu onda druga polovica posta nije od velikog znacenja...

jeste u pravu si, boli me istina... mene boli sto mi je drzava pod psiholoskim i fizickim napadom zadnjih 150 godina od istih onih koji i genocid odradise... mene boli sto su oni pisali historiju zadnjih 150 godina, svojatali sve bosansko i zatirali sve sto je bosansko a sto im je visak... mene boli sto se zasluge NOB-a pripisuju samo jednom narodu dok su drugi narodi oznaceni kao fasisticke sluge... mene boli sto je tokom zadnjih 150 godina u vise navrata izvrsen genocid nad balkanskim muslimanima, a najvise nad bosanskim, i da se o tome ne smije pricati... mene boli to sto kad se govori o Jasenovcu izbjegava pomen da je tamo pobijeno i preko hiljadu bosanskih muslimana, i da su oni usli pod zbir srpskih zrtava... mene boli sto je 67% glasackog tijela iznijelo svoj stav kroz legalne i legitimne izbore, a taj stav pogazen tenkovima JNA, velikosrpskim divljanjem, zvjerskim ubijanjima, etnickim cistkama, silovanjem i ponizavanjem... mene boli sto postoji entitet koji se prikazuje kao drzava a koji nosi ime samo jednog bosanskog naroda i koji u svom ustavu kaze da je to entitet srpskog naroda i ostalih koji to prihvataju... ta mene istina boli... mitoloske istine kod mene nemaju uporiste, niti me zanima nikakv izgovor ili paralela... ja znam jednu istinu, paralelne me istine ne zanimaju...
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#184 Re: Genocid i frustracija

Post by klif »

Abacija wrote:Najludje mi je kad se branioci pc-a objasnjavaju da ne mogu nista protiv cetnickih hordi jer je ta borba opasna po njihov i zivot njihovih porodica a onda dodju na Forum i u najvecoj anonimnosti prosipaju velikosrpsku ideologiju. Koga se oni to boje na Forumu? Ne moze se podrzavati Tadic a istovremeno predstavljati humanistom.
To se zove "razvlačenje pameti". I ta metoda jako dobro funkcioniše, jer moraš čitati jako, jako pažljivo, inače te zavede da pomisliš da nije ono što jeste.
User avatar
exliberal
Posts: 1929
Joined: 11/01/2008 04:44

#185 Re: Genocid i frustracija

Post by exliberal »

tbv wrote:
exliberal wrote:
tbv wrote:@Lubenicar
postujem tvoje postojanje, postujem sto se izjasnjavas kao Srbin, procitao sam pola tvog posta, uglavnom sam uocio ono sto VAS Srbe najvise boli, a to je ISTINA... jezite se na svaku pomisao da je u vase ime pocinjen genocid i etnicke cistke, a cvrsto branite ono sto je stim sredstvima postignuto... samo toliko...
Neboli samo srbe istina...sve narode u tim regionima boli "istina"....i procitaj do kraja sta je covjek napisao
nema potrebe da citam do kraja, dio procitanog posta ima za cilj opravdati genocid sa kojekakvim paralelama, tu onda druga polovica posta nije od velikog znacenja...

jeste u pravu si, boli me istina... mene boli sto mi je drzava pod psiholoskim i fizickim napadom zadnjih 150 godina od istih onih koji i genocid odradise... mene boli sto su oni pisali historiju zadnjih 150 godina, svojatali sve bosansko i zatirali sve sto je bosansko a sto im je visak... mene boli sto se zasluge NOB-a pripisuju samo jednom narodu dok su drugi narodi oznaceni kao fasisticke sluge... mene boli sto je tokom zadnjih 150 godina u vise navrata izvrsen genocid nad balkanskim muslimanima, a najvise nad bosanskim, i da se o tome ne smije pricati... mene boli to sto kad se govori o Jasenovcu izbjegava pomen da je tamo pobijeno i preko hiljadu bosanskih muslimana, i da su oni usli pod zbir srpskih zrtava... mene boli sto je 67% glasackog tijela iznijelo svoj stav kroz legalne i legitimne izbore, a taj stav pogazen tenkovima JNA, velikosrpskim divljanjem, zvjerskim ubijanjima, etnickim cistkama, silovanjem i ponizavanjem... mene boli sto postoji entitet koji se prikazuje kao drzava a koji nosi ime samo jednog bosanskog naroda i koji u svom ustavu kaze da je to entitet srpskog naroda i ostalih koji to prihvataju... ta mene istina boli... mitoloske istine kod mene nemaju uporiste, niti me zanima nikakv izgovor ili paralela... ja znam jednu istinu, paralelne me istine ne zanimaju...
Bole i mene mnoge istine i sta sad....tebe bole istine za bosnjackim narodom , druge bole za srpskim ili hrvatskim i gdje sve to vodi ?.....ja sam vec ranije napisao zasto se cudite sto srbi negiraju srebrenicu, primjera gdje drugi negiraju slicne ili gore genocide je sirom svijeta i sta sad?
I jos jedna stvar...ovdje se cijelo vrijeme govori da treba nabijat to srbima na nos...srebranica mora biti stalno prisutna...znas one srbe u rs zaboli neka stvar za srebrenicu i toga ste i vi svjesni, sta ostaje ....ostaje da nabijate na nos srebrenicu srbima koji su ostali u federacij....i onda kad neko kaze pa dobro majku mu dokle vise sto meni nabijate na nos srebrenicu odmah je cetnik....kakve ja veze imam sa srebrenicom npr.....cijeli rat bio u sarajevu, jebali mi mater i jedni i drugi i dan danas kad se cujem sa ljudima ili kad odem u sarajevo da obidjem familiju i kucu uvijek se nadje neko ko ce meni da "sukne" sa srebrenicom i dodikom....i onda kad ja odgovorim a ko pobi moju familiju u sarajevu i da me zaboli neka stvar za dodikom e onda sam prikriveni cetnik koji pokazuje pravo lice.....
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#186 Re: Genocid i frustracija

Post by klif »

exliberal wrote: Bole i mene mnoge istine i sta sad....tebe bole istine za bosnjackim narodom , druge bole za srpskim ili hrvatskim i gdje sve to vodi ?.....ja sam vec ranije napisao zasto se cudite sto srbi negiraju srebrenicu, primjera gdje drugi negiraju slicne ili gore genocide je sirom svijeta i sta sad?
I jos jedna stvar...ovdje se cijelo vrijeme govori da treba nabijat to srbima na nos...srebranica mora biti stalno prisutna...znas one srbe u rs zaboli neka stvar za srebrenicu i toga ste i vi svjesni, sta ostaje ....ostaje da nabijate na nos srebrenicu srbima koji su ostali u federacij....i onda kad neko kaze pa dobro majku mu dokle vise sto meni nabijate na nos srebrenicu odmah je cetnik....kakve ja veze imam sa srebrenicom npr.....cijeli rat bio u sarajevu, jebali mi mater i jedni i drugi i dan danas kad se cujem sa ljudima ili kad odem u sarajevo da obidjem familiju i kucu uvijek se nadje neko ko ce meni da "sukne" sa srebrenicom i dodikom....i onda kad ja odgovorim a ko pobi moju familiju u sarajevu i da me zaboli neka stvar za dodikom e onda sam prikriveni cetnik koji pokazuje pravo lice.....
Ko god da je pobio tvoju familiju - zbog čega mi je najiskrenije žao - treba da odgovora i bude kažnjen po zakonu, pa sve da se radi o mom rođenom bratu. Ljude ubijaju neljudi i to nema veze ni sa nacijom, ni sa religijom.

Ti, međutim, pokazuješ razumjevanje za Srbe koji negiraju Srebrenicu, jer drugi negiraju slične ili gore genocide. Razmisli o onome što govoriš.
Hudersfield
Posts: 89
Joined: 26/04/2011 16:04

#187 Re: Genocid i frustracija

Post by Hudersfield »

Bosnolog wrote:Image
Kakvog si ti čovjeka uvalio među ove uhljupe, bosnolože, mrzitelju svega što je srpsko. Stidi se!

Citat patrijarha Pavla:
A ja kažem: ako bi trebalo da se održi Velika Srbija zločinom, ja na to pristao ne bih nikada; neka nestane Velike Srbije, ali zločinom da se održava – ne. Ako bi bilo potrebno i nužno jedino da se održi Mala Srbija zločinom, ja i na to ne bih pristao. Neka nestane i Male Srbije ali zločinom da se održi – ne. I kad bi trebalo da se održi poslednji Srbin, ja da sam taj poslednji Srbin, a da se održi zločinom – ne pristajem, neka nas nestane ali da nestanemo kao ljudi, jer nećemo onda nestati, živi ćemo otići u ruke Boga Živoga.

Ono što mene kao Srbina frustrira, nema veze sa Srebrenicom. Taj genocid svaki čovjek mora osuditi, ako u njemu ima trunke ljudskosti. Opravdanja za onakva stravična ubistva, egzekucije, ne može i ne smije biti i ne smije nikom smetati kada se te žrtve oplakuju ili se za njih traži pravda tj. osuda za počinitelje.
Mene frustrira što se ovdje svako malo (zbog Srebrenice i ostalih zala koje su Srbi počinili) čitav jedan narod smatra genocidnim, SPC (zločinačkom tvorevinom), što se navija za drugo poluvrijeme i ajmo reći iskreno osvetu.
Ovdje sam samo naveo samo jedan primjer gdje se sa dokazanim zločincima i seratorima u isti koš stavlja i patrijarh Pavle, jedan od rijetkih ljudi koji se izdvojio u SPC-u, svojom skromnošću i velikim duhom.
Osveta i mržnja su gadne stvari, s njima je baš teško rukovati i uglavnom zakače one nedužne. Treba se čuvati tih osjećaja, nikako ne treba zaboraviti, ali svakako ne treba mrziti.
Last edited by Hudersfield on 05/08/2011 01:15, edited 1 time in total.
User avatar
exliberal
Posts: 1929
Joined: 11/01/2008 04:44

#188 Re: Genocid i frustracija

Post by exliberal »

klif wrote:
exliberal wrote: Bole i mene mnoge istine i sta sad....tebe bole istine za bosnjackim narodom , druge bole za srpskim ili hrvatskim i gdje sve to vodi ?.....ja sam vec ranije napisao zasto se cudite sto srbi negiraju srebrenicu, primjera gdje drugi negiraju slicne ili gore genocide je sirom svijeta i sta sad?
I jos jedna stvar...ovdje se cijelo vrijeme govori da treba nabijat to srbima na nos...srebranica mora biti stalno prisutna...znas one srbe u rs zaboli neka stvar za srebrenicu i toga ste i vi svjesni, sta ostaje ....ostaje da nabijate na nos srebrenicu srbima koji su ostali u federacij....i onda kad neko kaze pa dobro majku mu dokle vise sto meni nabijate na nos srebrenicu odmah je cetnik....kakve ja veze imam sa srebrenicom npr.....cijeli rat bio u sarajevu, jebali mi mater i jedni i drugi i dan danas kad se cujem sa ljudima ili kad odem u sarajevo da obidjem familiju i kucu uvijek se nadje neko ko ce meni da "sukne" sa srebrenicom i dodikom....i onda kad ja odgovorim a ko pobi moju familiju u sarajevu i da me zaboli neka stvar za dodikom e onda sam prikriveni cetnik koji pokazuje pravo lice.....
Ko god da je pobio tvoju familiju - zbog čega mi je najiskrenije žao - treba da odgovora i bude kažnjen po zakonu, pa sve da se radi o mom rođenom bratu. Ljude ubijaju neljudi i to nema veze ni sa nacijom, ni sa religijom.

Ti, međutim, pokazuješ razumjevanje za Srbe koji negiraju Srebrenicu, jer drugi negiraju slične ili gore genocide. Razmisli o onome što govoriš.
Klif sto se tice moje familije....od toga smo digli ruke....da znas kakve smo opstrukcije imali zbog toga nebi mi vjerovali...morali smo jednog clana proglasit mrtvim ( nisu htjeli da prihvate to sto se vodi kao nestali) da bi mogli izvrsit prenos imovine....nikad ih nece kaznit iako postoji detaljna dokumentacija o dogadjajima...al to je zivot... :x

Sto se tice razumjevanja....ja nekazem da razumijem ljude koji negiraju nego nemogu da razumijem ove sto komentarisu na forumu i zato sam naveo primjere gdje cijele nacije ili drzave negiraju ucesca u genocidima...samo sam rekao da to nije nesto sto su srbi izmislili sto neznaci da ih branim....
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#189 Re: Genocid i frustracija

Post by hamza_sa »

Boze dragi, evo na koljenima sam. Oprosta od tebe trazim. Za svaku rijec, poganu, izgovorenu. Za svaki pogled koji ne imade ljudskosti u sebi. Ruke pruzam i rijeci u molitvu pretvaram.

Molim te oprosti mi ako sam ikada nekome nesvejsno zlo ucnio. Boze dragi rob sam tvoj, grijesan jesam.

Ruke pruzam, molim!

Boze dragi, ne dozvoli mi da mezar oca moga bude povod za osvetu. Ne dozvoli da krv moja prolivena bude napitak zla.

Boze dragi, na sedzdi te molim, ostavi me insanom.

Suze moje pretvori u oprost, snagu moju u milost.

Ne dozvoli da ikada budem katil. Ne dozvoli da ikada nad nemocnim silu iskazem.

Ruke pruzam, molim!

Svejedno mi je, sehid jal gazija. Samo me nacini insanom.

U borbi me pretvori u lava, u pobjedi u milosnika.

Ucini da tudju majku , gledam kao svoju.

Nikada ne dozvoli da moje stope hode ni milimetra vise od zemlje.

Ruke pruzam, molim!

Boze dragi ostavi me insanom!!!!!!
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#190 Re: Genocid i frustracija

Post by hamza_sa »

Ja nikada vise necu izgovoriti:

"Eto dana radosnog
i mog babe kaharnog
i devleta rahatnog...."

Ali, ne!!!!! Necete se radovati zlu u meni.

Uzeli ste mi najdrazeg, dusu necete.

Necete ubiti insana u meni.

Ako se zlo i pojavi na licu mom, suze ga saperu.
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#191 Re: Genocid i frustracija

Post by tbv »

exliberal wrote:
tbv wrote:
exliberal wrote:Neboli samo srbe istina...sve narode u tim regionima boli "istina"....i procitaj do kraja sta je covjek napisao
nema potrebe da citam do kraja, dio procitanog posta ima za cilj opravdati genocid sa kojekakvim paralelama, tu onda druga polovica posta nije od velikog znacenja...

jeste u pravu si, boli me istina... mene boli sto mi je drzava pod psiholoskim i fizickim napadom zadnjih 150 godina od istih onih koji i genocid odradise... mene boli sto su oni pisali historiju zadnjih 150 godina, svojatali sve bosansko i zatirali sve sto je bosansko a sto im je visak... mene boli sto se zasluge NOB-a pripisuju samo jednom narodu dok su drugi narodi oznaceni kao fasisticke sluge... mene boli sto je tokom zadnjih 150 godina u vise navrata izvrsen genocid nad balkanskim muslimanima, a najvise nad bosanskim, i da se o tome ne smije pricati... mene boli to sto kad se govori o Jasenovcu izbjegava pomen da je tamo pobijeno i preko hiljadu bosanskih muslimana, i da su oni usli pod zbir srpskih zrtava... mene boli sto je 67% glasackog tijela iznijelo svoj stav kroz legalne i legitimne izbore, a taj stav pogazen tenkovima JNA, velikosrpskim divljanjem, zvjerskim ubijanjima, etnickim cistkama, silovanjem i ponizavanjem... mene boli sto postoji entitet koji se prikazuje kao drzava a koji nosi ime samo jednog bosanskog naroda i koji u svom ustavu kaze da je to entitet srpskog naroda i ostalih koji to prihvataju... ta mene istina boli... mitoloske istine kod mene nemaju uporiste, niti me zanima nikakv izgovor ili paralela... ja znam jednu istinu, paralelne me istine ne zanimaju...
Bole i mene mnoge istine i sta sad....tebe bole istine za bosnjackim narodom , druge bole za srpskim ili hrvatskim i gdje sve to vodi ?.....ja sam vec ranije napisao zasto se cudite sto srbi negiraju srebrenicu, primjera gdje drugi negiraju slicne ili gore genocide je sirom svijeta i sta sad?
I jos jedna stvar...ovdje se cijelo vrijeme govori da treba nabijat to srbima na nos...srebranica mora biti stalno prisutna...znas one srbe u rs zaboli neka stvar za srebrenicu i toga ste i vi svjesni, sta ostaje ....ostaje da nabijate na nos srebrenicu srbima koji su ostali u federacij....i onda kad neko kaze pa dobro majku mu dokle vise sto meni nabijate na nos srebrenicu odmah je cetnik....kakve ja veze imam sa srebrenicom npr.....cijeli rat bio u sarajevu, jebali mi mater i jedni i drugi i dan danas kad se cujem sa ljudima ili kad odem u sarajevo da obidjem familiju i kucu uvijek se nadje neko ko ce meni da "sukne" sa srebrenicom i dodikom....i onda kad ja odgovorim a ko pobi moju familiju u sarajevu i da me zaboli neka stvar za dodikom e onda sam prikriveni cetnik koji pokazuje pravo lice.....
kao prvo, mene boli istana koju sam naveo, a ona nije vezana samo za bosnjacki narod nego za bosance opcenito, i druga istina osim te ne postoji, jer istina moze biti samo jedna...

kao drugo, ja se ne cudim sto veliki broj Srba negira genocid i stim nisam isfrustriran, jer potpuno shvatam da je to zadnja faza genocida, a i to sam vec ponovio par puta na ovoj temi, kao sto sam spomenuo da tema nije nasa frustracija na velikosrbe zbog njihovog negiranja genocida vec je tema Genocid i zasto spominjanje genocida frustrira one u cije se ime genocid sproveo...

kao trece, niko ne kaze da srbima treba nabijati genocid na nos, nego da probosanski politicari treba da nabijaju genocid i nacin nastanka RS velikosrpskim politicarima, jer oni rade na razgradnji drzave i stoga smatram da bi bilo dobro kad bi im se stalo na kraj...

sto se tice osobno tebe, zao mi je tvog gubitka, nadam se da ce pravda stici one koji su ti zlo nanjeli, znam to sto govoris, imam rodjaka sa Dobrinje koji je Srbin i koji je sve vrijeme rata proveo u ARBiH, dabi par godina nakon rata iselio iz Sarajeva u Ameriku, zbog, kako je meni rekao, nemastine i to sto ga oni koji ga ne znaju poprijeko gledaju kad mu saznaju ime...
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#192 Re: Genocid i frustracija

Post by Bosnolog »

Hudersfield wrote:
Bosnolog wrote:Image
Kakvog si ti čovjeka uvalio među ove uhljupe, bosnolože, mrzitelju svega što je srpsko. Stidi se!

Citat patrijarha Pavla:
A ja kažem: ako bi trebalo da se održi Velika Srbija zločinom, ja na to pristao ne bih nikada; neka nestane Velike Srbije, ali zločinom da se održava – ne. Ako bi bilo potrebno i nužno jedino da se održi Mala Srbija zločinom, ja i na to ne bih pristao. Neka nestane i Male Srbije ali zločinom da se održi – ne. I kad bi trebalo da se održi poslednji Srbin, ja da sam taj poslednji Srbin, a da se održi zločinom – ne pristajem, neka nas nestane ali da nestanemo kao ljudi, jer nećemo onda nestati, živi ćemo otići u ruke Boga Živoga.




Nisam ja Pavla uvalio nigdje vec se je on sam uvalio medu ove zlikovce,cija dijela nikada nije osudio niti se ogradio u ime SPC fasistickih vladika i popova zla ciji je nadzornik bio a koji su ukaljali SPC ,Sto je jos gore oni je i dalje pogane kao njeni sluzbenici,....Kacavenda je bio u uzem izboru nasljednika preminulog i gresnog Patrijarha Pavla,.....

Ti places pred pogresnim vratima,ocito si ili neinformisan/a ili zlonamjera/na,.....
Image
http://bezbogova.blogspot.com/2010/03/p ... jskoj.html
Image
http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=42380

Vladika na gotovs,....
http://www.google.com/imgres?q=Patrijar ... 9,r:19,s:0

Najnoviji fasizam iz SPC kuhinje zla,...
Novomučenik haški, Milan Lukić
Srpska pravoslavna crkva veliča zločinca

http://www.e-novine.com/drustvo/49695-S ... oinca.html
Hudersfield
Posts: 89
Joined: 26/04/2011 16:04

#193 Re: Genocid i frustracija

Post by Hudersfield »

Da je na onoj slici Amfilohije, Kačavenda, Pahomije ili neki sličan DEBIL, MANIJAK i HUŠKAČ, ne bih ti ni po' riječi rekao, ali kada duhovni vođa srpskog naroda onako eksplicitno osudi sve zločine koje je srpski narod činio, čini ili planira da čini, a i pored toga se onako opljune i zablati, jednostavno sam morao da reagujem na ovoj temi. Ne kažem da je Paja neki svetac ili bezgrešan lik, imao je on ohoho gluposti i nakaradnih izjava, ali treba uzeti u obzir da je on bio na čelu SPC-a, jedne nazadne i konzervativne institucije (kao što je po meni svaka vjerska institucija da se razumijemo) u kojoj je po meni predstavljao tračak svjetlosti, pomirenja i dobre volje. Zato kažem da je mržnja zajebana stvar jer ne bira i ne pravi razliku između onih koji je stvarno zaslužuju i onih nevinih. Kolateral začas nastane kao proizvod takvih emocija i misli.

A i ja se našao raspravljati sa likom koji osuđuje Dinu Merlina za planirane koncerte u BG-u i koji izjavljuje za Bešlića i Džinovića da su "cetouvlakacke fukare". Aj vozdra :run:
rijeka oz
Posts: 188
Joined: 01/02/2011 17:38

#194 Re: Genocid i frustracija

Post by rijeka oz »

Prvi veci masakr u Bosni 1 aprila 92 za Bajram , u Bijeljeni ....... poslije monstruoznih ubistava i orgijanja po dzamijama Arkan izjavljuje da je jedini njegov komandant patrijarh Pavle . Pavle se poslije toga grlio s njim i ljubio po tri puta u tri srpska obraza . Svaki covjek na svijetu koji zna na karti naci Bosnu i koji ima samo tri ciste o ratu u Bosni ce ti uvijek reci da je Patrijarh Pavle cetnik veci i gori od Karadzica i Mladica . Pavle je klonirao i jednog i drugog i ne vjerejum da neko to ne zna . Prosto ne vjerujem .
Hudersfield
Posts: 89
Joined: 26/04/2011 16:04

#195 Re: Genocid i frustracija

Post by Hudersfield »

rijeka oz wrote:Prvi veci masakr u Bosni 1 aprila 92 za Bajram , u Bijeljeni ....... poslije monstruoznih ubistava i orgijanja po dzamijama Arkan izjavljuje da je jedini njegov komandant patrijarh Pavle . Pavle se poslije toga grlio s njim i ljubio po tri puta u tri srpska obraza . Svaki covjek na svijetu koji zna na karti naci Bosnu i koji ima samo tri ciste o ratu u Bosni ce ti uvijek reci da je Patrijarh Pavle cetnik veci i gori od Karadzica i Mladica . Pavle je klonirao i jednog i drugog i ne vjerejum da neko to ne zna . Prosto ne vjerujem .
Postavi sliku gdje se patrijarh ljubi sa Arkanom u "3 srpska obraza" u Bijeljini i odmah se izvinim javno što advokatišem za pokojnika.
A za ovo poređenje i Arkanovu izjavu, tako isto možeš tvrditi da je i Isus zločinac, jer se u njegovo ime i "za krst časni" mnoooogo zla napravilo. Ne pije vodu, barem meni, ali odosmo u off...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#196 Re: Genocid i frustracija

Post by PipiDugaDevetka »

Image
Image ........................... Image
Hudersfield
Posts: 89
Joined: 26/04/2011 16:04

#197 Re: Genocid i frustracija

Post by Hudersfield »

Image

Evo pa se još jednom ispovraćaj, ali ovaj put po kauboj Džimiju.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#198 Re: Genocid i frustracija

Post by PipiDugaDevetka »

Hudersfield wrote: Image

Evo pa se još jednom ispovraćaj, ali ovaj put po kauboj Džimiju.
ImageImage
Image.............................................................Image
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#199 Re: Genocid i frustracija

Post by popajic »

Hudersfield wrote:Image

Evo pa se još jednom ispovraćaj, ali ovaj put po kauboj Džimiju.
:?
Sta ti je sporno u pipijevom postu ? Ono sto je na fotki ili sto se Pipi " drznuo" da pokaze istinu ?
Hudersfield
Posts: 89
Joined: 26/04/2011 16:04

#200 Re: Genocid i frustracija

Post by Hudersfield »

Evo da probam da nacrtam i obećavam neću više u off.
Rekao sam da Paja nije bajkovit lik, niti svetac, da je pravio greške i davao loše izjave (naročito o položaju žena u društvu, a bogami neke i političke o "svesrpkim" zemljama i sl...), ali ona izjava iz čini mi se 2007. ga je toliko digla u mojim očima, pa mu i progledam kroz prste za neke nebuloze. Nijedan cilj, ni velika, ni mala srbija nisu vrijedne niti jednog zločina.
Potpis!
Izjava je potpuno normalna i logična, svaki će je Čovjek podržati, no ona dobija na težini kada izađe iz usta vrhovnog duhovnog autoriteta kod Srbalja. Ima veći značaj i što je osnovno - daje nadu! Da će se moralne vrijednosti promijeniti i krenuti na bolje. Kod Srbalja, ali i kod ostalih u ovom gadnom balkanskom loncu.
Sad mi kao kontra argument dajete slike gdje se iza patrijarha vide tadašnji predsjednik RS i načelnik generalštaba Vojske RS (ili koji li je već kurac mladić tada obavljao). Pa dajte ljudi, molim vas uključite logiku. Zato sam i postao Karterovu sliku sa karadžićem, ne da bi se po njoj izbljuvali, već da pojasnim kako je u datom momentu to bio logičan slijed stvari. Da se određeni dužnosnici međusobno sastaju. Patrijarh vrši liturgiju ili šta već, a tu su pored njega srpski zvaničnici. Koliko ja znam, on nikad nije podržao niti jedan zločin, niti zločinca (za razliku od amfilohija ili kačavende)
Moja poanta - kakvih ima, Paja je fantastičan lik. Ne napadajte viđenije Srbove po difoltu, a vidim da je to postala disciplina na sax-u.
Sorry još jednom na offu, ali morao sam da objasnim. Mada mi se čini da je ovo u vjetar otišlo. Sad će još par komata slika. Možda Đinđić na okretanju vola. E ta mi je TOP!
Post Reply