Genocid i frustracija

Post Reply
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#1 Genocid i frustracija

Post by Ahmmed »

Razgovarao sam prije nekoliko dana, sa jednim dobrim poznanikom, Srbinom,o genocidu počinjenom nad Bošnjacima u Srebrenici. Riječ je o vrlo kvalitetnoj osobi koja stvari uvijek naziva pravim imenom i zbog toga me iznenadila jedna njegova konstatacija, koja otprilike,glasi ovako: " Bošnjaci bi morali, zbog budućnosti ove zemlje, manje govoriti o genocidu u Srebrenici. Ta priča sve više i više frustrira Srbe i frustrirat će ih u budućnosti. Morat ćete naći neki način, da Srbi tu priču ne doživljavaju kao stalno nabijanje na nos onoga što je u Srebrenici učinjeno.Mislim da je najbolje ne potencirati priču o genocidu, svesti je u istorijski okvir, bez stalnog, skoro svakodnevnog podsjećanja na to.Čak i meni, koji genocid priznajem, zbog kojeg se osjećam odgovornim, raste , sve više i više, nelagoda, dok o tome stalno čitam u novinama, gledam na TV, slušam u tramvaju, u komšiluku...."

Rekao sam mu da jedino jesam protiv dnevnopolitičke zlouporabe genocida u Srebrenici, ali da mi je potpuno neprihvatljivo njegovo promišljanje, u kontekstu srpske frustracije....kao i da se svih ovih godina pitam - jer tu frustraciju osjećam- zbog čega se ona ne usmjeri na one koji su genocid planirali i izveli, kao i na one koji ljubomorno čuvaju tekovine genocida počinjenog u Srebrenici, na one koji ga negiraju i na one koji ga opravdavaju.

Njegov odgovor je bio ovakav: " Vjerovatno bi Srbi, vremenom, to učinili, ukoliko bi Bošnjaci smanjili intenzitet priče o genocidu. "

Razgovor smo, vrlo brzo, okončali. I naš susret završili sa prilično gorčine. Barem sa moje strane.
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#2 Re: Genocid i frustracija

Post by tbv »

Ahmmed wrote:Razgovarao sam prije nekoliko dana, sa jednim dobrim poznanikom, Srbinom,o genocidu počinjenom nad Bošnjacima u Srebrenici. Riječ je o vrlo kvalitetnoj osobi koja stvari uvijek naziva pravim imenom i zbog toga me iznenadila jedna njegova konstatacija, koja otprilike,glasi ovako: " Bošnjaci bi morali, zbog budućnosti ove zemlje, manje govoriti o genocidu u Srebrenici. Ta priča sve više i više frustrira Srbe i frustrirat će ih u budućnosti. Morat ćete naći neki način, da Srbi tu priču ne doživljavaju kao stalno nabijanje na nos onoga što je u Srebrenici učinjeno.Mislim da je najbolje ne potencirati priču o genocidu, svesti je u istorijski okvir, bez stalnog, skoro svakodnevnog podsjećanja na to.Čak i meni, koji genocid priznajem, zbog kojeg se osjećam odgovornim, raste , sve više i više, nelagoda, dok o tome stalno čitam u novinama, gledam na TV, slušam u tramvaju, u komšiluku...."

Rekao sam mu da jedino jesam protiv dnevnopolitičke zlouporabe genocida u Srebrenici, ali da mi je potpuno neprihvatljivo njegovo promišljanje, u kontekstu srpske frustracije....kao i da se svih ovih godina pitam - jer tu frustraciju osjećam- zbog čega se ona ne usmjeri na one koji su genocid planirali i izveli, kao i na one koji ljubomorno čuvaju tekovine genocida počinjenog u Srebrenici, na one koji ga negiraju i na one koji ga opravdavaju.

Njegov odgovor je bio ovakav: " Vjerovatno bi Srbi, vremenom, to učinili, ukoliko bi Bošnjaci smanjili intenzitet priče o genocidu. "

Razgovor smo, vrlo brzo, okončali. I naš susret završili sa prilično gorčine. Barem sa moje strane.
Ali kako smanjiti intenzitet price kad "REPUBLIKA SRPSKA", ne da frustrira Bosnjake i ostale nesrbe, vec im kopa oci svojim postojanjem i nacinom kojim je nastala?
Last edited by tbv on 24/07/2011 00:29, edited 1 time in total.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#3 Re: Genocid i frustracija

Post by HM 2011 »

Ama ukratko je rješenje -
Svi Bosanci i Hercegovci, zajedno, oplakati srebrenicu kao simbol stradanja izrazito glupom ratu, u kojem smo pored života najmilijih, izgubili i ekstremitete, kuće, domove, raselili se po bijelom svijetu, uništili fabrike, a one koje nismo prodali u bescjenje, demolirali privredni sistem, i rekli MOŽDA SMO DOŠLI PAMETI DA SMO SAMI SEBI NAJBOLJI ČUVARI -

I krenuli opet od smaog početka.......

Ukratko to je rješenje,

a ovo o čemu si pisao - mnogi ne mogu gledati na počinjeni zločin (u to računam svakog civila na područiju svoje države) kao na ZLOČIN, nego ili gledaju na to kao: mi smo njih, oni su nas i slično, ili se prave nevješti i kažu " ja nemam mišljenje o svim pobijenim muškim članovima porodice jedne žene, koja definitivno nije nikome ništa skrivila čuvajući krave u bilo kojem od Srebreničkih sela"......

Između srba manjeg entiteta, posebno onih koji su iz centralnih djelova istog, bez ikakvog kontakta sa drugim etničkim skupinama, kao da postoji neka nevidljiva barijera za zajednički život na ovim prostorima..... Da je iste neko bjesomučno granatirao ili slično, to bih i mogao na neki način razumjeti ali ovo:

1. Ili im je detaljno ispran mozak kako u ovom dijelu države žive Horde Alijinih fanatika koji samo čekaju da se napiju pravoslavne krvi jer eto ona je pravoslavna, nije se prijemom islama promjenila u ISlamsku, i ne nije LJudska, to je Pravoslavna krv, Nadljuska krv ili ukratko Svetosavska krv (Karikiram da ukažem na metod ispiranja mozga) - i ta krv mora da ostane čista, neokaljanja bračnim mješanjem sa poganim islamistima ili papinskim krivovjernicima i šta ti ja već znam.....

2. Ili je samo jedna od manifestacija ove dugogodišnje podjele na etničke skupine.....
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Ni ja ne razumijem kako to da nema kolektivnog stava u smilsu :
"He#o mu ja sve mrtvo i živo, ko je naredio zločin, sa htijenjem izvršio zločin i ko podržava zločin"........
Stojadin
Posts: 556
Joined: 22/06/2011 20:33

#4 Re: Genocid i frustracija

Post by Stojadin »

Sumnjam da je tvoj prijatelj mislio da skroz zaboravimo genocid i da vise niko ga nikad ne spominje, i da se ne obiljezavaju godisnjice..

Al sto jest jest, fakat im nabijamo na nos kad god stignemo.

Ona prica "Ni zaboraviti, ni oprostiti" itd.. Slazem se, jel, sa tim da se ne oprosti onima koji su to ucinili direktno, al sto bi meni sad svaki srbin trebao bit neprijatelj zbog tog :? Tako ta meni fraza zvuci, i cini mi se, tako je i svi shvacaju "Ne zaboraviti genocid, ne oprostiti Srbinu" Ako je mogao židov oprostit Njemcu, sto mi ne bi mogli Srbinu?

Najgore mi kad se neko sranje desi u svijetu, pa svi govore tipa:
"<narod> su isti srbi! genocidasi svi!" itd..
strongwoman
Posts: 1311
Joined: 23/02/2007 08:36

#5 Re: Genocid i frustracija

Post by strongwoman »

Stojadin wrote:Sumnjam da je tvoj prijatelj mislio da skroz zaboravimo genocid i da vise niko ga nikad ne spominje, i da se ne obiljezavaju godisnjice..

Al sto jest jest, fakat im nabijamo na nos kad god stignemo.

Ona prica "Ni zaboraviti, ni oprostiti" itd.. Slazem se, jel, sa tim da se ne oprosti onima koji su to ucinili direktno, al sto bi meni sad svaki srbin trebao bit neprijatelj zbog tog :? Tako ta meni fraza zvuci, i cini mi se, tako je i svi shvacaju "Ne zaboraviti genocid, ne oprostiti Srbinu" Ako je mogao židov oprostit Njemcu, sto mi ne bi mogli Srbinu?

Najgore mi kad se neko sranje desi u svijetu, pa svi govore tipa:
"<narod> su isti srbi! genocidasi svi!" itd..
Kao prvo i prvo, Jevreji nisu oprostili Njemcima niti ce ikada oprostiti. Vec preko 50 i kusur godina slusamo i citamo i svjedoci smo potenciranja koliko se spominje genocid nad jevrejskim narodom. I treba, neka.

Ali ako mislis da cemo mi samo jednom godisnje i to na dan obiljezavanja Genocida spominjati genocid, malo si se prevario.

Osim toga, onaj koji suti i gleda i dopusta da neko cini zlocin, a pri tome se bar rijecima ne ogradi od tog zlodjela, po meni je isti kao i onaj koji ga je ucinio.

Zasto se taj "Srpski narod" nije digao kada se desila Srebrenica, zasto se nije digao godinu dana poslije Srebrenice, zasto se ne dize niti 16. godina poslije Srebrenice i javno, glasno i hrabro kaze da je izvrsen Genocid u Srebrenici, da osudjuju sto se desilo? Zasto je taj isti Srpski narod krio ratnog zlocinca Ratka Mladica? Zasto se i na dan hapsenja istog tog zlotvora digao Srpski narod da organizuje mitinge podrske? Zasto se onda oni koji nisu bili za mitinge i oni koji ga smatraju ratnim zlocincem nisu podigli na noge i podrzali hapsenje?

Sve i jedan Srbin koji suti i ne prizajaje Genocid za mene je ratni zlocinac..., osim onih koji su javno, glasno i jasno priznali sve sto se desilo...
Last edited by strongwoman on 24/07/2011 00:45, edited 1 time in total.
User avatar
irvinx1
Posts: 1581
Joined: 22/07/2010 18:25

#6 Re: Genocid i frustracija

Post by irvinx1 »

Stojadin wrote:Sumnjam da je tvoj prijatelj mislio da skroz zaboravimo genocid i da vise niko ga nikad ne spominje, i da se ne obiljezavaju godisnjice..

Al sto jest jest, fakat im nabijamo na nos kad god stignemo.

Ona prica "Ni zaboraviti, ni oprostiti" itd.. Slazem se, jel, sa tim da se ne oprosti onima koji su to ucinili direktno, al sto bi meni sad svaki srbin trebao bit neprijatelj zbog tog :? Tako ta meni fraza zvuci, i cini mi se, tako je i svi shvacaju "Ne zaboraviti genocid, ne oprostiti Srbinu" Ako je mogao židov oprostit Njemcu, sto mi ne bi mogli Srbinu?

Najgore mi kad se neko sranje desi u svijetu, pa svi govore tipa:
"<narod> su isti srbi! genocidasi svi!" itd..
Lijepo receno. Ali sve ti je to stvar licnosti, neki oproste neki ne... Mada, sta ja imam da oprastam klincu iz Sombora koji u vrijeme Srebrenice nije ni bio rodjen...

Sto se tice ovoga "poznanika", znam ljudi i iz Sarajeva koje ta prica pomalo frustrira... Treba i dalje spominjati Srebrenicu, ali mozda malo korigovati nacin na koji se u tu pricu ubacuju Srbi.
User avatar
sarajlija_ba
Posts: 8802
Joined: 27/05/2008 22:04
Location: rodom iz Čuništa a živim u Gaćicama

#7 Re: Genocid i frustracija

Post by sarajlija_ba »

strongwoman wrote: Kao prvo i prvo, Jevreji nisu oprostili Njemcima niti ce ikada oprostiti. Vec preko 50 i kusur godina slusamo i citamo i svjedoci smo potenciranja koliko se spominje genocid nad jevrejskim narodom. I treba, neka.

Ali ako mislis da cemo mi samo jednom godisnje i to na dan obiljezavanja Genocida spominjati genocid, malo si se prevario.

Osim toga, onaj koji suti i gleda i dopusta da neko cini zlocin, a pri tome se bar rijecima ne ogradi od tog zlodjela, po meni je isti kao i onaj koji ga je ucinio.

Zasto se taj "Srpski narod" nije digao kada se desila Srebrenica, zasto se nije digao godinu dana poslije Srebrenice, zasto se ne dize niti 16. godina poslije Srebrenice i javno, glasno i hrabro kaze da je izvrsen Genocid u Srebrenici, da osudjuju sto se desilo? Zasto je taj isti Srpski narod krio ratnog zlocinca Ratka Mladica? Zasto se i na dan hapsenja istog tog zlotvora digao Srpski narod da organizuje mitinge podrske? Zasto se onda oni koji nisu bili za mitinge i oni koji ga smatraju ratnim zlocincem nisu podigli na noge i podrzali hapsenje?

Sve i jedan Srbin koji suti i ne prizajaje Genocid za mene je ratni zlocinac..., osim onih koji su javno, glasno i jasno priznali sve sto se desilo...

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4137
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#8 Re: Genocid i frustracija

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Ahmmed wrote:Razgovarao sam prije nekoliko dana, sa jednim dobrim poznanikom, Srbinom,o genocidu počinjenom nad Bošnjacima u Srebrenici. Riječ je o vrlo kvalitetnoj osobi koja stvari uvijek naziva pravim imenom i zbog toga me iznenadila jedna njegova konstatacija, koja otprilike,glasi ovako: " Bošnjaci bi morali, zbog budućnosti ove zemlje, manje govoriti o genocidu u Srebrenici. Ta priča sve više i više frustrira Srbe i frustrirat će ih u budućnosti. Morat ćete naći neki način, da Srbi tu priču ne doživljavaju kao stalno nabijanje na nos onoga što je u Srebrenici učinjeno.Mislim da je najbolje ne potencirati priču o genocidu, svesti je u istorijski okvir, bez stalnog, skoro svakodnevnog podsjećanja na to.Čak i meni, koji genocid priznajem, zbog kojeg se osjećam odgovornim, raste , sve više i više, nelagoda, dok o tome stalno čitam u novinama, gledam na TV, slušam u tramvaju, u komšiluku...."

Rekao sam mu da jedino jesam protiv dnevnopolitičke zlouporabe genocida u Srebrenici, ali da mi je potpuno neprihvatljivo njegovo promišljanje, u kontekstu srpske frustracije....kao i da se svih ovih godina pitam - jer tu frustraciju osjećam- zbog čega se ona ne usmjeri na one koji su genocid planirali i izveli, kao i na one koji ljubomorno čuvaju tekovine genocida počinjenog u Srebrenici, na one koji ga negiraju i na one koji ga opravdavaju.

Njegov odgovor je bio ovakav: " Vjerovatno bi Srbi, vremenom, to učinili, ukoliko bi Bošnjaci smanjili intenzitet priče o genocidu. "

Razgovor smo, vrlo brzo, okončali. I naš susret završili sa prilično gorčine. Barem sa moje strane.
Cuj, bgt, frustrira ih prica o genocidu u Srebrenici koju su ucinili njihovi sunarodnjaci, a nije im smetala prica o Jasenovcu svih nekoliko decenija pa i danas, i nisu razmisljali niti vodili racuna o tome da i njihova prica frustrira sunarodnjake onih koji su pocinili genocid u Jasenovcu. Bilo im je milo upirati prst u druge, a kad se prst poceo upirati u njih; eh, eto nemojte, to nas frustrira. Aman.... :run:
User avatar
irvinx1
Posts: 1581
Joined: 22/07/2010 18:25

#9 Re: Genocid i frustracija

Post by irvinx1 »

strongwoman wrote:
Kao prvo i prvo, Jevreji nisu oprostili Njemcima niti ce ikada oprostiti. Vec preko 50 i kusur godina slusamo i citamo i svjedoci smo potenciranja koliko se spominje genocid nad jevrejskim narodom. I treba, neka.
Da, ali postoji razlika u nacinu na koji se to spominje. Sustinska razlika. ;-)
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#10 Re: Genocid i frustracija

Post by Ahmmed »

nas dvojica uopće nismo razgovarali o frazama oprostiti ili ne, zaboraviti ili ne....Pričali smo o činjenicama o počinjenom genocidu, svjedočenjima onih koji su izgubili svoje najmilije u julu 1995, posjetama Memorijalnom centru Potočari.....Ne postoji ništa, ama baš ništa na ovome svijetu, zbog čega bi se činjenično stanje o julskim danima 1995, guralo pod tepih, da bi se neko osjećao manje frustriranim. Šta više....Dugoročno, najviše će Srbi imati koristi, ukoliko se suoče sa činjenicama....
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#11 Re: Genocid i frustracija

Post by Ahmmed »

irvinx1 wrote:
strongwoman wrote:
Kao prvo i prvo, Jevreji nisu oprostili Njemcima niti ce ikada oprostiti. Vec preko 50 i kusur godina slusamo i citamo i svjedoci smo potenciranja koliko se spominje genocid nad jevrejskim narodom. I treba, neka.
Da, ali postoji razlika u nacinu na koji se to spominje. Sustinska razlika. ;-)
Ma, suštinska razlika je u tome što je njemački fašizam vojno poražen. A velikosrpski nacionalizam nije.
strongwoman
Posts: 1311
Joined: 23/02/2007 08:36

#12 Re: Genocid i frustracija

Post by strongwoman »

irvinx1 wrote:
strongwoman wrote:
Kao prvo i prvo, Jevreji nisu oprostili Njemcima niti ce ikada oprostiti. Vec preko 50 i kusur godina slusamo i citamo i svjedoci smo potenciranja koliko se spominje genocid nad jevrejskim narodom. I treba, neka.
Da, ali postoji razlika u nacinu na koji se to spominje. Sustinska razlika. ;-)
Da, upravu si. Da imamo vise novaca, medijske slobode i pravednosti od strane EU i UN-a, spominjalo bi se onda kako treba i kako zasluzuje da se spominje. Svaki dan na medijima "na danasni dan" bi se citala imena i prezimena ljudi ubijenih na svirep i mucenicki nacin, svaki dan bi bila Srebrenica...
Last edited by strongwoman on 24/07/2011 00:55, edited 2 times in total.
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#13 Re: Genocid i frustracija

Post by Vares City »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote:
Ahmmed wrote:Razgovarao sam prije nekoliko dana, sa jednim dobrim poznanikom, Srbinom,o genocidu počinjenom nad Bošnjacima u Srebrenici. Riječ je o vrlo kvalitetnoj osobi koja stvari uvijek naziva pravim imenom i zbog toga me iznenadila jedna njegova konstatacija, koja otprilike,glasi ovako: " Bošnjaci bi morali, zbog budućnosti ove zemlje, manje govoriti o genocidu u Srebrenici. Ta priča sve više i više frustrira Srbe i frustrirat će ih u budućnosti. Morat ćete naći neki način, da Srbi tu priču ne doživljavaju kao stalno nabijanje na nos onoga što je u Srebrenici učinjeno.Mislim da je najbolje ne potencirati priču o genocidu, svesti je u istorijski okvir, bez stalnog, skoro svakodnevnog podsjećanja na to.Čak i meni, koji genocid priznajem, zbog kojeg se osjećam odgovornim, raste , sve više i više, nelagoda, dok o tome stalno čitam u novinama, gledam na TV, slušam u tramvaju, u komšiluku...."

Rekao sam mu da jedino jesam protiv dnevnopolitičke zlouporabe genocida u Srebrenici, ali da mi je potpuno neprihvatljivo njegovo promišljanje, u kontekstu srpske frustracije....kao i da se svih ovih godina pitam - jer tu frustraciju osjećam- zbog čega se ona ne usmjeri na one koji su genocid planirali i izveli, kao i na one koji ljubomorno čuvaju tekovine genocida počinjenog u Srebrenici, na one koji ga negiraju i na one koji ga opravdavaju.

Njegov odgovor je bio ovakav: " Vjerovatno bi Srbi, vremenom, to učinili, ukoliko bi Bošnjaci smanjili intenzitet priče o genocidu. "
Ote mi rijeci iz usta,.svaka cast :thumbup:

Razgovor smo, vrlo brzo, okončali. I naš susret završili sa prilično gorčine. Barem sa moje strane.
Cuj, bgt, frustrira ih prica o genocidu u Srebrenici koju su ucinili njihovi sunarodnjaci, a nije im smetala prica o Jasenovcu svih nekoliko decenija pa i danas, i nisu razmisljali niti vodili racuna o tome da i njihova prica frustrira sunarodnjake onih koji su pocinili genocid u Jasenovcu. Bilo im je milo upirati prst u druge, a kad se prst poceo upirati u njih; eh, eto nemojte, to nas frustrira. Aman.... :run:
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#14 Re: Genocid i frustracija

Post by Ahmmed »

S druge strane, kad se sretnem sa osobama, poput recimo, članica "Žena u crnom", nemam nikakvu potrebu da im objašnjavam šta je bilo, potrebu da objašnjavam zbog čega je važno pričati o genocidu,čak nemam potrebu ni pričati bilo šta o genocidu....Šta više, zna mi biti neugodno kad osjetim silinu boli kod tih žena, kad osjetim da se osjećaju krivim ( a ni krive, ni dužne), zbog počinjenog genocida....
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#15 Re: Genocid i frustracija

Post by Vares City »

Ahmmed wrote:
irvinx1 wrote:
strongwoman wrote:
Kao prvo i prvo, Jevreji nisu oprostili Njemcima niti ce ikada oprostiti. Vec preko 50 i kusur godina slusamo i citamo i svjedoci smo potenciranja koliko se spominje genocid nad jevrejskim narodom. I treba, neka.
Da, ali postoji razlika u nacinu na koji se to spominje. Sustinska razlika. ;-)
Ma, suštinska razlika je u tome što je njemački fašizam vojno poražen. A velikosrpski nacionalizam nije.
Poraz tek predstoji,..ne mora biti vojnog karaktera.Tek poslije tog cina ce mo imati prijatelje Srbe kojima nece smetati svakodnevno "nabijanje na nos" genocida u Srebrenici, orgijanje po Sararajevu i ostatku BiH.
User avatar
sarajlija_ba
Posts: 8802
Joined: 27/05/2008 22:04
Location: rodom iz Čuništa a živim u Gaćicama

#16 Re: Genocid i frustracija

Post by sarajlija_ba »

Ahmmed wrote:S druge strane, kad se sretnem sa osobama, poput recimo, članica "Žena u crnom", nemam nikakvu potrebu da im objašnjavam šta je bilo, potrebu da objašnjavam zbog čega je važno pričati o genocidu,čak nemam potrebu ni pričati bilo šta o genocidu....Šta više, zna mi biti neugodno kad osjetim silinu boli kod tih žena, kad osjetim da se osjećaju krivim ( a ni krive, ni dužne), zbog počinjenog genocida....
Žene u crnom su samo izuzetak koji potvrđuje pravilo a pravilo mi svi znamo a to je da zlo stiže iz Srbije redovno, uvijek na istu adresu i doći će opet samo ako bude imalo priliku.
A taj tvoj "poznanik" je čedo samo malo pismeniji koliko ja vidim.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#17 Re: Genocid i frustracija

Post by Ahmmed »

sarajlija_ba wrote:
Ahmmed wrote:S druge strane, kad se sretnem sa osobama, poput recimo, članica "Žena u crnom", nemam nikakvu potrebu da im objašnjavam šta je bilo, potrebu da objašnjavam zbog čega je važno pričati o genocidu,čak nemam potrebu ni pričati bilo šta o genocidu....Šta više, zna mi biti neugodno kad osjetim silinu boli kod tih žena, kad osjetim da se osjećaju krivim ( a ni krive, ni dužne), zbog počinjenog genocida....
Žene u crnom su samo izuzetak koji potvrđuje pravilo a pravilo mi svi znamo a to je da zlo stiže iz Srbije redovno, uvijek na istu adresu i doći će opet samo ako bude imalo priliku.
A taj tvoj "poznanik" je čedo samo malo pismeniji koliko ja vidim.
Nije. Pouzdano nije,šta više. I zbog toga me iznenadio.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4137
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#18 Re: Genocid i frustracija

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

strongwoman wrote:
Stojadin wrote:Sumnjam da je tvoj prijatelj mislio da skroz zaboravimo genocid i da vise niko ga nikad ne spominje, i da se ne obiljezavaju godisnjice..

Al sto jest jest, fakat im nabijamo na nos kad god stignemo.

Ona prica "Ni zaboraviti, ni oprostiti" itd.. Slazem se, jel, sa tim da se ne oprosti onima koji su to ucinili direktno, al sto bi meni sad svaki srbin trebao bit neprijatelj zbog tog :? Tako ta meni fraza zvuci, i cini mi se, tako je i svi shvacaju "Ne zaboraviti genocid, ne oprostiti Srbinu" Ako je mogao židov oprostit Njemcu, sto mi ne bi mogli Srbinu?

Najgore mi kad se neko sranje desi u svijetu, pa svi govore tipa:
"<narod> su isti srbi! genocidasi svi!" itd..
Kao prvo i prvo, Jevreji nisu oprostili Njemcima niti ce ikada oprostiti. Vec preko 50 i kusur godina slusamo i citamo i svjedoci smo potenciranja koliko se spominje genocid nad jevrejskim narodom. I treba, neka.

Ali ako mislis da cemo mi samo jednom godisnje i to na dan obiljezavanja Genocida spominjati genocid, malo si se prevario.

Osim toga, onaj koji suti i gleda i dopusta da neko cini zlocin, a pri tome se bar rijecima ne ogradi od tog zlodjela, po meni je isti kao i onaj koji ga je ucinio.

Zasto se taj "Srpski narod" nije digao kada se desila Srebrenica, zasto se nije digao godinu dana poslije Srebrenice, zasto se ne dize niti 16. godina poslije Srebrenice i javno, glasno i hrabro kaze da je izvrsen Genocid u Srebrenici, da osudjuju sto se desilo? Zasto je taj isti Srpski narod krio ratnog zlocinca Ratka Mladica? Zasto se i na dan hapsenja istog tog zlotvora digao Srpski narod da organizuje mitinge podrske? Zasto se onda oni koji nisu bili za mitinge i oni koji ga smatraju ratnim zlocincem nisu podigli na noge i podrzali hapsenje?

Sve i jedan Srbin koji suti i ne prizajaje Genocid za mene je ratni zlocinac..., osim onih koji su javno, glasno i jasno priznali sve sto se desilo...
:thumbup:

Sutnja koja je prisutna kod srpskog naroda o pocinjenim zlocinima i genocidu nad nesrbima i grlatost u odbrani rezultata tih zlocina i zlocinaca je nesto sto se nemoze porediti ni sa cim u modernoj istoriji.
Kad oni sami zamjene mjesta rijecima gore boldiranim mi necemo imati potrebu da"fakat im nabijamo na nos kad god stignemo" kako rece forumas @Stojadin.
User avatar
sarajlija_ba
Posts: 8802
Joined: 27/05/2008 22:04
Location: rodom iz Čuništa a živim u Gaćicama

#19 Re: Genocid i frustracija

Post by sarajlija_ba »

Ahmmed wrote: Nije. Pouzdano nije,šta više. I zbog toga me iznenadio.
Nije a začepio bi usta majkama koje plaču za svojim sinovima, očevima, braćom...
Meni tako nešto da je rekao neki poznanik pljun'o bih ga u lice i rek'o mu što ga sljeduje.
Zar te mogu iznenaditi živ bio ?
strongwoman
Posts: 1311
Joined: 23/02/2007 08:36

#20 Re: Genocid i frustracija

Post by strongwoman »

Ahmmed wrote:S druge strane, kad se sretnem sa osobama, poput recimo, članica "Žena u crnom", nemam nikakvu potrebu da im objašnjavam šta je bilo, potrebu da objašnjavam zbog čega je važno pričati o genocidu,čak nemam potrebu ni pričati bilo šta o genocidu....Šta više, zna mi biti neugodno kad osjetim silinu boli kod tih žena, kad osjetim da se osjećaju krivim ( a ni krive, ni dužne), zbog počinjenog genocida....
Eh, kolika je njihova hrabrost, njihova zelja za pravdom i koliko divljenje imaju sa moje strane to sam Bog dragi zna. I draze su mi te "Zene u crnom" i njihovi istomisljenici nego bilo koji moj Bosnjak koji spava na dan Genocida ili ga uopste i ne spominje (mozda ga je strah da ne isfrustrira nekoga)...
strongwoman
Posts: 1311
Joined: 23/02/2007 08:36

#21 Re: Genocid i frustracija

Post by strongwoman »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote:
Sutnja koja je prisutna kod srpskog naroda o pocinjenim zlocinima i genocidu nad nesrbima i grlatost u odbrani rezultata tih zlocina i zlocinaca je nesto sto se nemoze porediti ni sa cim u modernoj istoriji.
Kad oni sami zamjene mjesta rijecima gore boldiranim mi necemo imati potrebu da"fakat im nabijamo na nos kad god stignemo" kako rece forumas @Stojadin.
Tamam tako :thumbup:
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#22 Re: Genocid i frustracija

Post by Ahmmed »

sarajlija_ba wrote:
Ahmmed wrote: Nije. Pouzdano nije,šta više. I zbog toga me iznenadio.
Nije a začepio bi usta majkama koje plaču za svojim sinovima, očevima, braćom...
Meni tako nešto da je rekao neki poznanik pljun'o bih ga u lice i rek'o mu što ga sljeduje.
Zar te mogu iznenaditi živ bio ?

Nije bilo potrebe za bilo kakvim pljuvanjem. Razgovarali smo otvoreno, na pristojan način. Riječ je o osobi koja od prvog dana, stvari naziva pravim imenom. Rat agresijom, a a zločin u Srebrenici genocidom.
Stojadin
Posts: 556
Joined: 22/06/2011 20:33

#23 Re: Genocid i frustracija

Post by Stojadin »

samo da pitam nesto, onako, bez razloga, samo me zanima :)

Jel taj tvoj poznanik "bosanski Srbin" il pravi Srbin?
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#24 Re: Genocid i frustracija

Post by Vares City »

Ahmo,..A sto taj isti, nasu DUZNOST spominjanja genocida naziva "nabijanje na nos"?
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#25 Re: Genocid i frustracija

Post by Ahmmed »

Stojadin wrote:samo da pitam nesto, onako, bez razloga, samo me zanima :)

Jel taj tvoj poznanik "bosanski Srbin" il pravi Srbin?
Ko god za sebe tvrdi da je pravi Srbin ili pravi Italijan, ili pravi Mađar i za mene je pravi :) Iz Srbije je.
Post Reply