Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

ibn.hajd
Posts: 120
Joined: 14/04/2011 21:41

#1 Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by ibn.hajd »

Pozdrav,
Ne znam jeste li primjetili ali već nekih mjesec dana radi semafor u naselju Bare, odmah do groblja, na raskrsnici prema Šipu! Taj genijalni potez gratskih vlasti je napokon prouzročio gužvu i na sjevernom izlazu iz glavnog grada države. Dugo očekivana gužva je napokon tu. Vjerovatno neki lokalni hadžija živi tamo pa mu je semafor bio prvi potez za ulazak u sistem vlasti u gradu pa u državi jer samo netko takav može tako genijalno razmišljati.
Na napomenutoj raskrsnici na napomenutom semaforu skrene jedno ili ni jedno vozilo prema Šipu, a uključi se dva ili nijedno, ali zato semafor potpomaže da se stvori kolona duž cijele Alipašine ulice počevši od bivšeg Fort Američka Ambasada.
Što je još i šečer na kraju ovoj priči, od semafora poslije nadvožnjaka idu dvije trake do skretanja prema stadionu, pa tako da i ono malo građana koji imaju dovoljno kulture i znanja iz ponašanja u prometu trpe silna ubacivanja iz lijeve trake čak i od duplih autobusa GRAS-a.
Ma fakat ne znam šta da kažem na sve ovo, osim možda "Genijalno"? Možda, "Vozdra Sarajevo, where ever you are"!!!
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#2 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by metronom »

Da postoji makar malo vozacke solidarnosti i kulture u saobracaju, taj semafor ne bi bio potreban. Ali, posto toga nema, onda je to jedino rjesenje. Vozila koja iz pravca Sipa hoce da skrenu prema gradu ponekad mogu cekati i po 15 minuta da skrenu, a niko ih nece propustiti. A sto se tice tih guzvi, pa one su bile i ranije, nista posebno, zna se da ujutro bude guzva iz pravca Vogosce prema gradu i popodne u obrnutom smjeru. Nista bolje nije ni na sred Zmaja od Bosne popodne recimo.
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#3 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by mrtva kokoš »

ne znam nisam se zadesio tu za vrijeme guzve, ali iz moje pjesacke perspektive zeleno svjetlo je i predugo otvoreno na izlazu, 5 minuta cekas da predjes ulicu, nikad da stane, neki dan mi je baranski bus pobjeg`o zbog tog semafora :oops:
User avatar
enko 1964
Posts: 1086
Joined: 11/02/2010 10:45

#4 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by enko 1964 »

Ne samo da sam primjetio nego svakodnevno "uživam u blagodetima" koje nam je donijela ova "genijalna" ideja.
Nisam nikakav stručnjak za rješavanje saobraćajnih problema ali ovo što su "pravi stručnjaci" smislili ne bi uradila ni retardirana osoba. Jasno mi je da se morao riješiti problem uključenja iz Šipa ka gradu i Vogošći i isključenje prema Šipu iz Vogošće ali su sada napravili još veće sranje. Bitno je da je neko klepio pare za "projekat", neko za semafore i radove od skoro pola godine a raju ko :dance:. Baš me zanima ima li i jedan problem od kojeg ovi šupci ne mogu napraviti veći. :x
ibn.hajd
Posts: 120
Joined: 14/04/2011 21:41

#5 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by ibn.hajd »

Splinter wrote:ne znam nisam se zadesio tu za vrijeme guzve, ali iz moje pjesacke perspektive zeleno svjetlo je i predugo otvoreno na izlazu, 5 minuta cekas da predjes ulicu, nikad da stane, neki dan mi je baranski bus pobjeg`o zbog tog semafora :oops:
Pa u tome i jeste problem što semafor sa izlaza iz smjera Šipa preduuuuuuugooooooo drži promet zaustavljen prema Vogošči!

za Metronom
A to da je i prije bila gužva, jeste bila je ali 15% sadašnje gužve. Ja, stari moj, 12 godina vozim iz čaršije prema Vogošči i nikad nije bila gužva ni do pijace, a tek do USA ambasade, e to je bilo samo kad je kakva tekma!
Vjerovatno živiš u Šipu pa kad izlaziš na džadu imaš problema, ali ti ako i sačekaš 15 minuta (u najgorem slučaju) si čeko 15 minuta, a ja sam već 3 dana po 20-30 minuta u gužvi, a ide na put od 120 km, a ti do čaršije!!! :x
User avatar
PasHon1
Posts: 382
Joined: 16/03/2008 22:49

#6 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by PasHon1 »

Ja mislim da su semafor stavili zbog onih zgrada, pa da auta koja dolaze iz zgrada imaju prolaz. Iz moje perspektive prelosa ideja, jer je bolje da 1 ceka tih 15 minuta kako neko kaze, nego da 100 ljudi ceka i do pola sata.
User avatar
winnie
Posts: 386
Joined: 19/08/2009 19:50

#7 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by winnie »

kruzni tok i problem rijesen. nije bilo potrebe za semaforima...
a i bez kruznog i semafora mislim da niko nikad nije cekao vise od 5 min za prolazak sa sipa u grad. kad god sam izlazio otamo to je bilo tako
User avatar
helpdesk
Posts: 698
Joined: 06/04/2011 12:37
Location: iznad pivare

#8 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by helpdesk »

Koliko ja znam dosta auta skrene na i sa OMV-a, pa da li je trebalo napraviti semafor i na pumpi? :-) :-) :-)
Niđe veze. Šta su postigli? Sad ćemo razjebat i one sporedne ulice kako bi se zaobišlo sranje koje je nekom palo na pamet. Osjećam da će se uskoro stvoriti i gužve kroz Koš.Brdo, razjeb manjih ulica kamionima...
Ako su htjeli lovu u nešto spržit, zašto onda nisu napravili pasarelu? Po meni to je važnije zbog sve većeg broja stanovnika u naselju Šip, a o djeci koja idu do 'barskog' :-D busa da ne pišem.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#9 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by StupskaBitanga »

winnie wrote:kruzni tok i problem rijesen. nije bilo potrebe za semaforima...
a i bez kruznog i semafora mislim da niko nikad nije cekao vise od 5 min za prolazak sa sipa u grad. kad god sam izlazio otamo to je bilo tako
pa to će biti koliko znam izgradnjom transverzale do Vogošće
User avatar
Averus
Posts: 20364
Joined: 13/02/2008 17:07

#10 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by Averus »

Nije uopšte problem u semaforu, nego u moronima koji ga postaviše...

Kada je lansiran projekat bare-šip, trebalo je odmah razmišljati i sa aspekta saobraćaja. Da je tako bilo, neko bi se sjetio da napravi kvalitetnu petlju i ne bi bilo problema.
Međutim, našim lopovima je bitno što prije uzeti pare, a poslije stavljaj flastere (ako i to) i riješen problem.

Semafori u Barama, na Kobiljoj Glavi i u Ugorskom su samo mali primjeri nekompetentnosti i amaterskih poteza našeg ministarstva za saobraćaj (predpostavljam da su oni zaduženi za to, ispravite me ako griješim).
Dnevno prođem najmanje dva puta kroz sve ove nabrojane semafore i svaki put imam potrebu da o'sujem ministra saobraćaja :x

Najtužnije je što se mi možemo žaliti koliko god hoćemo, semafor će ostati takav kakav jeste, a gužve će biti sve veće i veće jer će se kad-tad sjetiti da maznu i nekoliko hiljada KM na postavljanju slijedećeg semafora - raskrsnica na koševskom (stadion-ciglane-bare), tako da... jbg ljudi, donji smo...

Jedina nada nam da će prije 2045 napraviti transverzalu, pa da malo pročepi saobraćaj... :roll:
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#11 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by Mr. Brightside »

@ nenji
meni jarane prođe mladost dok se ukljucim sa kobilje glave na glavnu prema vogosci tj. gradu :roll:
a onaj u ugorskom, ono nije semafor ono je neka signalizacija za letjelice :lol: :lol: :lol:
User avatar
Averus
Posts: 20364
Joined: 13/02/2008 17:07

#12 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by Averus »

armin.i.am wrote:@ nenji
meni jarane prođe mladost dok se ukljucim sa kobilje glave na glavnu prema vogosci tj. gradu :roll:
a onaj u ugorskom, ono nije semafor ono je neka signalizacija za letjelice :lol: :lol: :lol:
hahahaha baš tako... haj' eto, makar onaj u ugorskom čo'ek može reći da su skontali svoju grešku, pa ga deaktivirali :lol: :lol:
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#13 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by Simply_Red »

onaj semafor je smijesna stvar, ja nikad nisam imao problema sa ukljucivanjem, najduze sam cekao minutu dvije. Generalno, raskrsnica je savrsena, imas veliku preglednost na obje strane ceste, i moras imati minimalno vozackog iskustva da se ukljucis. Medjutim sad su napravili taj semafor koji pravi guzvu, evo dva dana u koloni se vracam iz grada.

Hajmo Barani, kolko nas ima, da pisemo kakvu peticiju :D
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#14 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by metronom »

ibn.hajd wrote:
Splinter wrote:ne znam nisam se zadesio tu za vrijeme guzve, ali iz moje pjesacke perspektive zeleno svjetlo je i predugo otvoreno na izlazu, 5 minuta cekas da predjes ulicu, nikad da stane, neki dan mi je baranski bus pobjeg`o zbog tog semafora :oops:
Pa u tome i jeste problem što semafor sa izlaza iz smjera Šipa preduuuuuuugooooooo drži promet zaustavljen prema Vogošči!

za Metronom
A to da je i prije bila gužva, jeste bila je ali 15% sadašnje gužve. Ja, stari moj, 12 godina vozim iz čaršije prema Vogošči i nikad nije bila gužva ni do pijace, a tek do USA ambasade, e to je bilo samo kad je kakva tekma!
Vjerovatno živiš u Šipu pa kad izlaziš na džadu imaš problema, ali ti ako i sačekaš 15 minuta (u najgorem slučaju) si čeko 15 minuta, a ja sam već 3 dana po 20-30 minuta u gužvi, a ide na put od 120 km, a ti do čaršije!!! :x
Vidi, ti si prema Vogosci i ranije isao kroz guzvu, samo ti je zbog toga sto se kolona kretala sporo, ali konstantno, cinilo da je guzva manja. Sad imas zastoj kod Sipa, ali zato spicis zacas uz Kobilju glavu i kroz Hotonj... Sve u svemu dodjes na isto.
User avatar
Averus
Posts: 20364
Joined: 13/02/2008 17:07

#15 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by Averus »

Simply_Red wrote:onaj semafor je smijesna stvar, ja nikad nisam imao problema sa ukljucivanjem, najduze sam cekao minutu dvije. Generalno, raskrsnica je savrsena, imas veliku preglednost na obje strane ceste, i moras imati minimalno vozackog iskustva da se ukljucis. Medjutim sad su napravili taj semafor koji pravi guzvu, evo dva dana u koloni se vracam iz grada.

Hajmo Barani, kolko nas ima, da pisemo kakvu peticiju :D
Fakat treba kakva peticija... Za mojih 24 godine ne sjećam se da je bilo više od 2 sudara na toj lokaciji... Baš nepotreban semafor :-)
kriba
Posts: 39
Joined: 09/11/2010 00:26

#16 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by kriba »

Da ima saobracajne kulture, nijedan semafor u gradu ne bi bio potreban, i mene nervira ovaj semafor na Barama, al ima i gorih. kako sam skontao, ondje se gradi skola, ima dzamija ? , groblje, ( ljudi autobusom dodju da obidju grobove/ mezarja svaki dan ) i + puno onih zgrada koje se pravi, znaci uduplace se populacija Sip-a, i tako da je sasvim razumljiv onaj semafor koji je ondje postavljen. drugi je par rukava sto ona cesta od pijace do vogosce mora imati po dvije trake u oba smijera, ili barem da svako naselje ima ukljucnu- iskljucnu traku.
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#17 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by Mr. Brightside »

kriba wrote:Da ima saobracajne kulture, nijedan semafor u gradu ne bi bio potreban, i mene nervira ovaj semafor na Barama, al ima i gorih. kako sam skontao, ondje se gradi skola, ima dzamija ? , groblje, ( ljudi autobusom dodju da obidju grobove/ mezarja svaki dan ) i + puno onih zgrada koje se pravi, znaci uduplace se populacija Sip-a, i tako da je sasvim razumljiv onaj semafor koji je ondje postavljen. drugi je par rukava sto ona cesta od pijace do vogosce mora imati po dvije trake u oba smijera, ili barem da svako naselje ima ukljucnu- iskljucnu traku.
jedna legenda kaze da je trebao biti tunel kroz KG prema vogosci :roll:
User avatar
El Vanjcho
Posts: 235
Joined: 16/06/2011 04:51
Location: sa druge strane jastuka

#18 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by El Vanjcho »

helpdesk wrote: Osjećam da će se uskoro stvoriti i gužve kroz Koš.Brdo, razjeb manjih ulica kamionima....
Brdo je odavno sjebano prometom iz pravca Vogosce, Nusreta Sisica ulica vise lici na magistralu nego na lokalnu ulicicu, svi skrecu iz pravca Vogosce prema groblju pa kroz Jukicevu i onda desno u Nusreta Sisica Dede, pored skole pa dole prema stanici ili cak idu i pored ferijalnog (sada Omega Ambasador hotel) pa se ukljuce u Kranjcevicevu malo ispred Doma pisaca.

Totalni haos, Sisicevu nekad ne mozes pjeske preci po dvije tri minute, kolone se stvore a niko od papaka vozaca ne postuje pjesaka.

Zasto je zadnjih godina tolika navala automobila iz pravca Vogosce u grad, ne znam, ali prije tako bogami nije bilo.
User avatar
enko 1964
Posts: 1086
Joined: 11/02/2010 10:45

#19 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by enko 1964 »

El Vanjcho wrote:
helpdesk wrote: Osjećam da će se uskoro stvoriti i gužve kroz Koš.Brdo, razjeb manjih ulica kamionima....
Brdo je odavno sjebano prometom iz pravca Vogosce, Nusreta Sisica ulica vise lici na magistralu nego na lokalnu ulicicu, svi skrecu iz pravca Vogosce prema groblju pa kroz Jukicevu i onda desno u Nusreta Sisica Dede, pored skole pa dole prema stanici ili cak idu i pored ferijalnog (sada Omega Ambasador hotel) pa se ukljuce u Kranjcevicevu malo ispred Doma pisaca.

Totalni haos, Sisicevu nekad ne mozes pjeske preci po dvije tri minute, kolone se stvore a niko od papaka vozaca ne postuje pjesaka.

Zasto je zadnjih godina tolika navala automobila iz pravca Vogosce u grad, ne znam, ali prije tako bogami nije bilo.
I sam koristim navedenu maršutu već 15-ak godina. Zgodnija je za one koji idu prema Pofalićima, Malti i donjim dijelovima grada. Jukićeva jeste sjebana i tu bi stvarno trebalo nešto uraditi, jer dole je i Bosnalijek sa dosta zaposlenih. U Nusreta Š. veći problem su auta parkirana na trotoarima nego ona koja samo prolaze kroz ulicu. Ista stvar je i kroz bivšu Livanjsku ( ne znam kako se sad zove ) naročito na onoj velikoj raskrsnici kod Careve kafane i tamo kod škole i dole prema ž. stanici. Ne spadam u tipove koji jurcaju tim ili bilo kojim ulicama i koji neće pustiti pješaka ali i mene je strah kada vidim kako pojedini ne fermaju pješake pa čak ni djecu na prelazu kod škole.
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#20 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by braca »

Kompletni idioti oni koji su to postavili I ONI APARATCICI KOJI NE VIDE kakav su haos napravili, pa kolone se stvaraju vec od Ciglana !!! To tako nikada nije bilo i sve su to uradili samo da bi omogucili nekolicini auta da se elegantno mogu ukljuciti u promet sa Šipa, a koju su to mogli (auti/vozaci), ruku na srce, uraditi bez posebnih problema i bez ovoga idiotskog semafora, no ja i dalje ne mogu da shvatim neogranicenu glupost i INDOLENCIJU lokalne i svake druge vlasti koje ne djeluje niti zeli da djeluju sukladno stvarnim potrebama grada i gradjana. Katastrofa.

Ovaj semafor bi trebalo ugasiti i ostaviti opciju trepceceg zutog svjetla.
Area_51
Posts: 962
Joined: 03/09/2007 00:09
Location: Rodjeni Sarajlija

#21 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by Area_51 »

Nije toliki problem semafor, koliko je neznanje onih koji planiraju saobracaj. Ako se radi o sabracajnici viseg reda, a redi se jer je to magistralni put, u nadleznosti Federacije Bosne i Hercegovine, onda bi on interval otvorenosti trebao imati mnogo duzi od ovog sada postojeceg. Time bi oni koji se ukljucuju sa bocnih ulica, kojih je mnogo manji broj, nesto vise cekali, ali ne bi blokirali protok saobracaja iz pravca Grada prema Vogosci i obratno. To je pitanje, da izvinete smlata iz Ministarstva saobracaja Kantona Sarajevo, koji se zele, kako danas pise Dnevni avaz, baviti nekim improviziranim garazama, skalamerijama, koje zele stavljati po centru Grada. Tu je osnovni problem, jer to mahnito ministarstvo radi sve osim svoga osnovnog posla, planiranja saobraćaja. Od konacenog rjesenja dijele nas dva klika misem u aplikaciji koja kontrolira rad semafora.

Jos jedna stvar, znam ljude sa Sipa. Njihova je inicijativa semafor, radi djece koja idu u neku skolu, pa prelaze tamo cestu. Navodno je bilo udaranja djece autima, od vozaca koji tuda idu nesto brze. Ne znam, zivim na drugoj lokaciji, ali se sjecam te kuknjave da im treba semafor radi djece.
User avatar
Averus
Posts: 20364
Joined: 13/02/2008 17:07

#22 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by Averus »

Ne znam vala, ja prolazim baš često kroz Bare, ali se ne sjećam da je ikad auto udarilo nekoga :roll:
Mislim, realno, semafor jeste potreban, ali ne ovakav kakav je sad. Tu je trebalo od početka planirati kvalitetnija i praktičnija rješenja. :roll:
User avatar
zli_hordas
Posts: 1250
Joined: 27/05/2010 08:58

#23 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by zli_hordas »

Ja zivim u barama i izlazim na tom ukljucenju svaki dan i prije postavljanja semafor izlazak je bio prava lutrija pogotovo za vrijeme guzve moro si izlijetat ko alonso iz boxa sad je problem rijesen koliko toliko.
User avatar
Averus
Posts: 20364
Joined: 13/02/2008 17:07

#24 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by Averus »

zli_hordas wrote:Ja zivim u barama i izlazim na tom ukljucenju svaki dan i prije postavljanja semafor izlazak je bio prava lutrija pogotovo za vrijeme guzve moro si izlijetat ko alonso iz boxa sad je problem rijesen koliko toliko.
To vjerujem, stvarno. Moroni voze tim dijelom preko 80km/h, ali ne sjećam se da je bilo nekih sudara :roll: Valjda ljudi navikli da doooobro paze...

S jedne strane mi je drago što su stavili semafor, jer se uvijek postavljam u ulogu pješaka. Znam koji je belaj na takvim cestama pretrčavat' i gledati na 100 strana da te ne pokupi kakav bmw. Samo, eto, mislim da se trebalo to malo pametnije riješiti...

Što se pješaka tiče, ništa im ne bi falilo da su napravili onaj most preko ceste (kao na Kobiljoj Glavi), a uopšteno saobraćaja što se tiče - dovoljna bi bila kakva petlja :roll:
User avatar
zli_hordas
Posts: 1250
Joined: 27/05/2010 08:58

#25 Re: Genijalni SEMAFOR u Barama/Šip

Post by zli_hordas »

ma nadoci ce to u voznji :bih:
Post Reply