Generalka motora

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

nedo_a
Posts: 148
Joined: 13/05/2012 15:45

#1 Generalka motora

Post by nedo_a »

kupio sam nedavno auto, i naravno mojom krivicom jer nije detaljno pregledano, ustanovljeno je da mu je radjena druga specijala.
sada mene zanima sta to znaci, i da li postoji mogucnost da se auto dovede u odlicno stanje
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#2 Re: Generalka motora

Post by hopi »

koje auto, motor, godište, kilometara, u kakvom je stanju sada?
nedo_a
Posts: 148
Joined: 13/05/2012 15:45

#3 Re: Generalka motora

Post by nedo_a »

Renault scenic 2006 godina, 1.9 dci. na satu pokazuje malo vise od 200 000 km. auto je u voznom stanju
da li postoji mogucnost da se motor dovede u 0 stanje, jer auto mislim zadrzavati za sebe
Leon16v
Posts: 5790
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#4 Re: Generalka motora

Post by Leon16v »

Ja mislim da je sada to nekako i nemoguce dovesti u 0 stanje, odradi mu veliki i mali servis, remenje, ulje, filtere, tecnosti, pregledaj trap,kocnice i vozi tako ako je ostalo sve ok dok ne dodje nesto ozbiljnije, to je samo moje misljenje ima ovdje sigurno i ljudi koji bolje znaju, sretno :-D
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#5 Re: Generalka motora

Post by Bakir1 »

A sta ima veze na kojoj je specijali?
Ide? Radi? Pali i vozi?
nedo_a
Posts: 148
Joined: 13/05/2012 15:45

#6 Re: Generalka motora

Post by nedo_a »

vjerujte da sam bas laik za auta. ne znam ni sta znaci specijala, ni na koliko se radi niti bilo sta. jucer sam uradio veliki i mali servis i to je to. tad mi je i receno da je radjena ta neka specijala jer je majstor nesto to vidio na radilici...
Leon16v
Posts: 5790
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#7 Re: Generalka motora

Post by Leon16v »

nedo_a wrote:vjerujte da sam bas laik za auta. ne znam ni sta znaci specijala, ni na koliko se radi niti bilo sta. jucer sam uradio veliki i mali servis i to je to. tad mi je i receno da je radjena ta neka specijala jer je majstor nesto to vidio na radilici...
Ja da sam na tvom mjestu ako si odradio veliki i mali servis, i ako sve radi kako treba, nema problema u voznji, pali i vozi
nedo_a
Posts: 148
Joined: 13/05/2012 15:45

#8 Re: Generalka motora

Post by nedo_a »

ma to mi je svakako :)
za sada sve radi ok. doduse, majstor mi rece da nakon treceg servisa trebam raditi letece lezajeve, jer ovi koji su sada na autu su skoro promjenjeni, i oni su neka jeftinija varijana.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#9 Re: Generalka motora

Post by muha_sa »

Bakir1 wrote:A sta ima veze na kojoj je specijali?
Ide? Radi? Pali i vozi?
:thumbup:

birvaktile je bilo normalno ovo radit--ja na fici odradio i auto ko novo :)
nisam ja vec mi majstori odradili
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#10 Re: Generalka motora

Post by Bakir1 »

Neko je pisao tome na dci se radi specijala na radilici iz nekog razloga, eliminisao si prvi uzrok tvoja krivica i na tome stani, ako je radjena specijala i otvaran motor i ako je napravljeno kako treba nemas brige ni potrebe o tome misliti.
O tome pricam muha ne mozes auto rastaviti prije kupovine i to polovan auto.
Uceraj mu koliko para toliko muzike
NediM17
Posts: 21693
Joined: 05/11/2009 11:49

#11 Re: Generalka motora

Post by NediM17 »

Ne mora to nista znaciti, mozda je nekada otisao u iberturu i sjebao lezajeve radilice i radilicu. Ako je sve uradjeno i slozeno kako treba, vozi i ne beri brige.
User avatar
basicm
Posts: 10486
Joined: 16/01/2012 21:38

#12 Re: Generalka motora

Post by basicm »

Mene zanima kako je to majstor sve vidio i otkud on to svr zna?
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#13 Re: Generalka motora

Post by shlauf »

basicm wrote:Mene zanima kako je to majstor sve vidio i otkud on to svr zna?
Skine se karter i sa bilo kojeg letećeg ležaja vidi jer je utisnuto na njima brojem 0,50 i zaključuje da je radjena druga specijala. Da nije radjena onda bi na ležajevima bila oznaka STD (standard). Ako hoćeš da radiš motorna STD onda se on vadi i mijenja se radilica (NOVA), leteći i ležeći ležajevi, karike, semirini, dihtunzi, ulje ..........puno para, ma i previše.
nedo_a
Posts: 148
Joined: 13/05/2012 15:45

#14 Re: Generalka motora

Post by nedo_a »

shlauf wrote:
basicm wrote:Mene zanima kako je to majstor sve vidio i otkud on to svr zna?
Skine se karter i sa bilo kojeg letećeg ležaja vidi jer je utisnuto na njima brojem 0,50 i zaključuje da je radjena druga specijala. Da nije radjena onda bi na ležajevima bila oznaka STD (standard). Ako hoćeš da radiš motorna STD onda se on vadi i mijenja se radilica (NOVA), leteći i ležeći ležajevi, karike, semirini, dihtunzi, ulje ..........puno para, ma i previše.
pa da li se isplati raditi STD ili da onda ostavim ovako? i kako da znam da li je uradjeno kako treba?
otprilike koliko dodje da se motor dovede onda u ok stanje?
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#15 Re: Generalka motora

Post by shlauf »

nedo_a wrote:
shlauf wrote:
basicm wrote:Mene zanima kako je to majstor sve vidio i otkud on to svr zna?
Skine se karter i sa bilo kojeg letećeg ležaja vidi jer je utisnuto na njima brojem 0,50 i zaključuje da je radjena druga specijala. Da nije radjena onda bi na ležajevima bila oznaka STD (standard). Ako hoćeš da radiš motorna STD onda se on vadi i mijenja se radilica (NOVA), leteći i ležeći ležajevi, karike, semirini, dihtunzi, ulje ..........puno para, ma i previše.
pa da li se isplati raditi STD ili da onda ostavim ovako? i kako da znam da li je uradjeno kako treba?
otprilike koliko dodje da se motor dovede onda u ok stanje?
Radilica nova je veoma skupa a da nadješ polovnu veoma teško a i ona ne može biti u dobrom stanju već bi se morala premjeriti i eventualno uraditi prva specijala (0,25). Ja bih ovako vozao pa dokle traje.

Vozi miško :autic:
nedo_a
Posts: 148
Joined: 13/05/2012 15:45

#16 Re: Generalka motora

Post by nedo_a »

pa sta je najgore sto mi se moze desiti sada? kao sto sam naveo iznad, zaista sam laik za auta.
NediM17
Posts: 21693
Joined: 05/11/2009 11:49

#17 Re: Generalka motora

Post by NediM17 »

nedo_a wrote:pa sta je najgore sto mi se moze desiti sada? kao sto sam naveo iznad, zaista sam laik za auta.
Najgore sto se moze desiti je da ti rikne motor, i onda moras ili kupiti novi, ili svoj opet uraditi. Ako sada vozi, vuce, ne pusi, ne trosi ulje, ne diraj nista.

Uostalom, ako je taj motor uradjen kako treba, bolji je nego bilo koji originalni koji ima kilometara i nije otvaran.
nedo_a
Posts: 148
Joined: 13/05/2012 15:45

#18 Re: Generalka motora

Post by nedo_a »

Znaci ako sada vuce, ne trosi ulje itd onda bi trebalo da je uradjeno dobro? Ili ima neki drugi nacin da se to provjeri
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#19 Re: Generalka motora

Post by muha_sa »

nedo_a wrote:Znaci ako sada vuce, ne trosi ulje itd onda bi trebalo da je uradjeno dobro? Ili ima neki drugi nacin da se to provjeri
nedo :-D
uživaj i ne opterecuj se bez veze :-)

forum ti ne može pomoc vec ako si baš toliko opterecen (a vidim da jesi) furaj nekom provjerenom majstoru pa nek sve fino pregleda i vozdra.

za tvoj "problem" forumaši ti mogu samo dat savjet kome da odeš
NediM17
Posts: 21693
Joined: 05/11/2009 11:49

#20 Re: Generalka motora

Post by NediM17 »

nedo_a wrote:Znaci ako sada vuce, ne trosi ulje itd onda bi trebalo da je uradjeno dobro? Ili ima neki drugi nacin da se to provjeri
Izmjeri kompresiju i pritisak ulja, ako je to ok, i ako uz to dobro ide, ne trosi ulje, navozaces se s njim sigurno.

Kakvih sam ja specijala vidio, i sto ne bi otvorio motor rekao bi da je beton, sto i nije daleko od istine. ;)
Leon16v
Posts: 5790
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#21 Re: Generalka motora

Post by Leon16v »

Ne znam sto si se toliko zabrinuo ako je sve ok :D
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#22 Re: Generalka motora

Post by Bakir1 »

Majstor ga prepao, specijala, uvucena glava u ramena, odmahivanje glavom, zabrinuti pogled ispod naocara ili preko :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 40656
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23 Re: Generalka motora

Post by konektovan »

Poznat mi je taj scenic, i majstor te slagao namjerno il' nenamjerno, al' to mu je treca specijala. :mrgreen: :mrgreen:
junior3
Posts: 9078
Joined: 20/02/2014 01:02

#24 Re: Generalka motora

Post by junior3 »

E konektovani nesrećo jedna, čovjeku ionako nije dobro, sad tek ima da se šlogira. :D
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#25 Re: Generalka motora

Post by LeKo »

konektovan wrote:Poznat mi je taj scenic, i majstor te slagao namjerno il' nenamjerno, al' to mu je treca specijala. :mrgreen: :mrgreen:
Je li ovo onaj što je 8 putnika preko Svitave svakog drugog vikenda vozio do onog izlijetanja u Međugorju u kojem nije nešto mnogo oštećen? Ono karter zbog udarca kamena i napuklo zvono mjenjača? :D
Post Reply