Generacijo X, kako mislite u penziju?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Koliko ste odgovorni prema vlastitoj finansijskoj buducnosti?

Sekiracu se kad dodje vrijeme!
3
9%
Ja bih ali kako?
5
15%
Imam plan koji realizujem!
16
48%
Vrijeme je za promjene!
9
27%
 
Total votes: 33

forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#1 Generacijo X, kako mislite u penziju?

Post by forUMASH »

....posmatrajuci sudbinu koja je zadesila generacije koje su radile, privredjivale i unapredjivale ovu zemlju od pedesetih do devedesetih godina prosloga vijeka, prosto me uhvati tuga.....umjesto zasluzenog postovanja i uzivanja u plodovima vlastitog rada, danasnji penzioneri su gurnuti na marginu drustvenih desavanja, a finansijski su dovedeni do ruba egzistencije....sve u svemu, zadesila ih je sudbina koju bi svaki danasnji dvadeseto\trideseto\... godisnjak trebao spoznati i zapitati se sta je moguce poduzeti da se nasoj generaciji ne desi ista ili gora situacija kada dodjemo u njihove godine....

....jasno mi je da danasnja situacija u BIH ne ostavlja previse prostora za razmisljanje ovog tipa ali ipak cu vas pitati koliko ste finansijski odgovorni prema vlastitoj sudbini, imate li neki plan i/ili viziju kako se penzionisati kad dodje vrijeme, vjerujete li da ova drzava ima odgovarajuci sistem koji vam garantuje stabilan radni vijek i pristojne penzionerske godine....

.....nervira li vas cinjenica da u poplavi politicko-religiskih zastitnika nacionalno-vjerskih interesa ne postoji niti jedna politicka stranka ili organizacija koja ovakvim zivotnim pitanjima pridaje vaznost i koja radi nesto po ovome pitanju....

....generacijo sezdesetih, sedamdesetih, osamdesetih i svi ostali, kad vec nasi politicari nece nista da preduzmu za nase bolje sutra, mislite li da je vrijeme da mi sami pocnemo postavljati neugodna pitanja.....
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#2

Post by mosor1 »

Fina tema i dobro pitanje - na zalost, ne predvidam mnogo javljanja - osim ako se neko zakaci za nesto nacionalno, pa tema ode uprdec. Trend je da se tipovi osiguranja vezani za generacijsku solidarnost sve vise gase i svatko treba sam preuzeti odgovornost za svoju penziju, i to sto ranije. Privatna osiguranja, investicijski fondovi, dionice, stambena stednja, ulaganje u nekretnine. Ima jos jedna stvar o kojoj treba ozbiljno razmisliti, barem u tranzicijskim zemljama: ulaganja u stanove i zemljista trenutno se pokazuju kao najisplativija, posto njima cijena najvise skace (u Hrvatskoj se cijena kvadrata stana u prosle dvije godine udvostrucila, i jos raste). Ali prosjecan covjek najcesce nema toliko da bi samostalno kupio stan i zaradio na razlici - zato bi trebalo udruziti sredstva s rodacima i prijateljima. Ali treba dobro odabrati partnere, jer nasi ljudi imaju talenta raditi u korist vlastite stete - da sve ne bi zavrsilo u dugotrajnoj imovinskoj parnici.
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#3

Post by davis.ba »

Prvo naš penzioni sistem nema nikakvog smisla. Mislim radiš danas za nekog drugog i onda se trebaš nadati da će za 40-50 godina neko raditi za tebe. To je potpuno nerealno i nesigurno. Ko zna šta će biti za 10-20 godina uopšte, kakva će biti finansijska situacija i sl?

Ovo što neke zemlje već rade da praktično svako sam sebi stvara penziju je najbolje riješenje. Odvaja se dio od plate na račun i kad odešu penziju dobiješ taj novac. Svako sebi pravi zalihu na osnovu svog rada.

Što se tiče mene ja se nadam da ću biti milioner pa da neću morati brinuti o ovim stvarima. :D
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#4

Post by PipiDugaDevetka »

Ja bijah to što ste vi, a vi ćete biti to što ja jesam!
Qqala vam gdja. majka!
Samo pređi na sunčanu stranu ulice u kojoj je Grawe!
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#5

Post by callmethebreeeze »

ja i moja cura smo kupili stan. valjda ce se isplatiti. to je jedini nacin da ustedimo lovu :D
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#6

Post by forUMASH »

davis.ba wrote:Prvo naš penzioni sistem nema nikakvog smisla. Mislim radiš danas za nekog drugog i onda se trebaš nadati da će za 40-50 godina neko raditi za tebe. To je potpuno nerealno i nesigurno. Ko zna šta će biti za 10-20 godina uopšte, kakva će biti finansijska situacija i sl?

Ovo što neke zemlje već rade da praktično svako sam sebi stvara penziju je najbolje riješenje. Odvaja se dio od plate na račun i kad odešu penziju dobiješ taj novac. Svako sebi pravi zalihu na osnovu svog rada.
....mislis li da politicke stranke trebaju pomjerati centar svojih aktivnosti sa nacionalnih na ekonomske probleme i dali bi stranka sa takvim programom privukla tvoju paznju na izborima.....
FAtka
Posts: 135
Joined: 18/04/2006 23:40

#7

Post by FAtka »

mislim da cu uplacivati sebi Grawe osiguranje..ne znam je l mi to pametno ..al nema druge.. :-D
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#8

Post by mosor1 »

forUMASH wrote: ....mislis li da politicke stranke trebaju pomjerati centar svojih aktivnosti sa nacionalnih na ekonomske probleme i dali bi stranka sa takvim programom privukla tvoju paznju na izborima.....
To je normalan izbor prioriteta u sredenim drzavama, gdje je odvoz smeca vaznija tema od nacionalnosti ili spola javnih licnosti. Ali to je tako zato sto gradani zele da tako bude - postoji kriticna masa svjesnih i obrazovanih koji ne dozvoljavaju da se politicke teme trivijaliziraju. U takvim zemljama nije dnevna tema smanjivanje kriminala ili korupcije, sprecavanje bespravne gradnje, ili prekomjernog uvoza, jer to i nisu problemi - zna se koje se sluzbe i mehanizmi time bave i sta se radi ako ne vrse svoj posao. Medutim, postoji jedan moment koji donekle amnestira nase politicare - kod nas naime nema razradene zakonske regulative koja bi sprijecila zloupotrebu politickog utjecaja za osobno bogacenje - i pojedinaca, i njihovih partija, pa striktno govoreci, to i nije nezakonito. Onda je prirodno i legalno da oni koriste svoje mandate za punjenje dzepova i pristup raznim uslugama i da nemaju interesa za stvaranje kriticne mase gradana koja bi im to onemogucila. Politicari i administracija ne ponasaju se kao servis placen od gradana, nego kao poseban estradni subjekt zbog kojega je narod valjda izmisljen. Ali zato promjene ni ne treba ocekivati odozgo - gradani se moraju izboriti za svoje interese.
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#9

Post by mosor1 »

FAtka wrote:mislim da cu uplacivati sebi Grawe osiguranje..ne znam je l mi to pametno ..al nema druge.. :-D
To je tek pocetak - trebala bi realno procijeniti kolikom mjesecnom svotom zelis raspolagati kad odes u penziju - s obzirom na zdravstveno stanje, inflaciju, bracnog druga, potomke, a bogami i cijene i rezije, koje ce tada, kad vec budemo u EU prilicno narasti (racunaj da ce za 20-30 godina i nasi radnici zaradivati priblizno kao i drugi Evropljani, a da ces ti primati penziju po mjeri svojih sadasnjih izdvajanja koja su vjerojatno daleko od evropskih - bilo da izdvaja drzava, ili ti sama). Dakle, ne razmisljaj o penziji od 500 EUR, posto ce ona tada vrijediti mozda 20% onoga koliko vrijedi danas.
Edit
Posts: 706
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#10

Post by Edit »

Politicari i administracija ne ponasaju se kao servis placen od gradana, nego kao poseban estradni subjekt zbog kojega je narod valjda izmisljen. Ali zato promjene ni ne treba ocekivati odozgo - gradani se moraju izboriti za svoje interese.
A koliko ima takvih gradjana, voljnih da mrdnu prstom kako bi postigli promjene - pokazali su protestni skupovi pokreta DOSTA... Ima ih - sasvim nedovoljno.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#11

Post by manijak1 »

Polica životnog osiguanja ....... :D :D ako je doživiš :D :D nije loša stvar .......međutim ......Tito se nije sjetio toga , a i da jest ......opet bi se desila ovako drska krađa i obezvrijeđivanje minulog rada ....da ne spominjem koliko tih istih penzionera ima sa deviznim knjižicama koje su kao papir ostale ......a pare nestale ; 98 % takvih knjižica je zarađeno vlastitim radom ......na inostranim gradilištima u zemljama trećeg svijeta .......nekako svaki put kad pomislim da je stala bilo kakva krađa ona tek počinje ........
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#12

Post by mosor1 »

Edit wrote:A koliko ima takvih gradjana, voljnih da mrdnu prstom kako bi postigli promjene - pokazali su protestni skupovi pokreta DOSTA... Ima ih - sasvim nedovoljno.

To je problem za sebe - ali jednak je procenat i onih koji u ekonomskom smislu uopce ne shvacaju vrijeme u kome su. Pogledaj koliko samo ljudi ne zna postupati s kreditnim karticama, pa su stalno (nepotrebno) u minusu, na koji im banka uzima 15% kamate. Treba pameti da se odupres reklami i odlucis samostalno.

Evo mi je kolegi neki dan banka preko koje prima placu i placa racune poslala pismo, pisu mu: "Cestitamo, prepoznali smo Vas kao dobrog stedisu, i nudimo Vam jedinstvenu uslugu, putem koje cete neovisno o stanju Vaseg racuna moci uzeti gotovinski kredit do 60000 Kn (15000 KM) uz svega 13% kamata." Naravno, on njima odmah posalje mail: "A sto tek radite onima koje niste prepoznali?"
IDEA
Posts: 83
Joined: 17/10/2005 14:52
Location: Sarajevo

#13

Post by IDEA »

[quote="mosor1"]To je problem za sebe - ali jednak je procenat i onih koji u ekonomskom smislu uopce ne shvacaju vrijeme u kome su. Pogledaj koliko samo ljudi ne zna postupati s kreditnim karticama, pa su stalno (nepotrebno) u minusu, na koji im banka uzima 15% kamate. Treba pameti da se odupres reklami i odlucis samostalno.


Ja se ne bih složila da je većina minusa potpuno bespotrebna već mislim da je veći dio odraz svakodnevnih potreba djece, škole i dr. Ovdje uopće ne računam neki veći luksuz kao izlaske, izlete i kupovinu po buticima. Ne kažem da se ne može uštedjeti na način kako su naši stari živjeli (dan danas se sjećam svoje tuge za tako mnogo stvari koje sam željela a nikad nisam dobila)... ali treba u okolini gdje su mjere vrijednosti pomjerene po najnovijim standardima svojoj djeci objasniti da tu ne pripadaju ili .... udovoljiti im i "zacrveniti se" i čekati da sutra bude bolje. Samo se nadam da u tom slučaju djeca neće imati traume i tužna sjećanja. Da se razumijemo nisam poklonik velikog minusa i zaduženja na sve strane ali nekada tako malo znači sreću. Te 3-4 KM koje mi banka svaki mjesec zaračuna na minus se itekako isplate.
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14

Post by Truba »

davis.ba wrote: Ovo što neke zemlje već rade da praktično svako sam sebi stvara penziju je najbolje riješenje. Odvaja se dio od plate na račun i kad odešu penziju dobiješ taj novac. Svako sebi pravi zalihu na osnovu svog rada.
brate inflacija će pojesti sve :D:D:D
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#15

Post by mosor1 »

manijak1 wrote:Polica životnog osiguanja ....... :D :D ako je doživiš :D :D nije loša stvar .......međutim ......Tito se nije sjetio toga , a i da jest ......opet bi se desila ovako drska krađa i obezvrijeđivanje minulog rada ....da ne spominjem koliko tih istih penzionera ima sa deviznim knjižicama koje su kao papir ostale ......a pare nestale ; 98 % takvih knjižica je zarađeno vlastitim radom ......na inostranim gradilištima u zemljama trećeg svijeta .......nekako svaki put kad pomislim da je stala bilo kakva krađa ona tek počinje ........
Polica zivotnog osiguranja ti vjerojatno nece biti dovoljna - trebat ces razmisliti i o drugim sredstvima.

I pusti Titu, sta ti je on kriv cetvrt stoljeca poslije smrti? U socijalizmu nisi imao stranih banaka ni poduzeca, nekontroliranog uvoza, bijede, prezaduzenosti, ni ovoliko korupcije i kriminala, ali si zato morao trcati stafetu. To je sasma drugi sistem, sa drugim pravilima. U socijalizmu, za stedne uloge je jamcila Federacija (nije doduse pisalo tko jamci za Federaciju). Mi smo se devedesetih, sjeti se, opredijelili za kapitalizam i konkurenciju, a druga strana tog sistema je da svatko treba preuzeti potpunu odgovornost za svoju buducnost, dakle - odrasti. Nema vise plakanja za prosloscu, ni sta bi bilo kad bi bilo - sad ti je: bori se i izbori ili crkni, ko te jebe. Dakle, uciti, raditi ko konj, puno izdvajati i pametno planirati maksimalni efekt. I, da, moliti boga da se sve ne sjebe - to ti isto nije bilo nuzno u socijalizmu, a sad ce ti skroz dobro doci.

Ne razumijem ovo sto pises o deviznim knjizicama - lova nije nestala, drzava je obrocno vracala staru stednju, ostalo je mislim da se vrati samo dug Ljubljanske banke, a i to ce vjerojatno u dogledno vrijeme biti rijeseno - ali i za to se treba izboriti medudrzavnim pregovaranjem i pritiscima (za sto opet treba izabrati sposobnu vladu, pametnu barem poput slovenske).
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#16

Post by mosor1 »

IDEA wrote:
mosor1 wrote:To je problem za sebe - ali jednak je procenat i onih koji u ekonomskom smislu uopce ne shvacaju vrijeme u kome su. Pogledaj koliko samo ljudi ne zna postupati s kreditnim karticama, pa su stalno (nepotrebno) u minusu, na koji im banka uzima 15% kamate. Treba pameti da se odupres reklami i odlucis samostalno.
Ja se ne bih složila da je većina minusa potpuno bespotrebna već mislim da je veći dio odraz svakodnevnih potreba djece, škole i dr. Ovdje uopće ne računam neki veći luksuz kao izlaske, izlete i kupovinu po buticima. Ne kažem da se ne može uštedjeti na način kako su naši stari živjeli (dan danas se sjećam svoje tuge za tako mnogo stvari koje sam željela a nikad nisam dobila)... ali treba u okolini gdje su mjere vrijednosti pomjerene po najnovijim standardima svojoj djeci objasniti da tu ne pripadaju ili .... udovoljiti im i "zacrveniti se" i čekati da sutra bude bolje. Samo se nadam da u tom slučaju djeca neće imati traume i tužna sjećanja. Da se razumijemo nisam poklonik velikog minusa i zaduženja na sve strane ali nekada tako malo znači sreću. Te 3-4 KM koje mi banka svaki mjesec zaračuna na minus se itekako isplate.
Vecina minusa koje prosjecan covjek (statistika kaze) naslozi potpuno je nepotreban. Nesporazum izmedu nas vjerojatno je posljedica toga sto ti nisi prosjecna.

Evo primjera: mnogo ljudi sto ih znam (neki moji frendovi, recimo) kazu: "Imam jos 4000 kn (1000 KM) na kartici", misleci: "Imam jos 4000 kn do karticnog limita". Ako ti primas placu od 4000 kn (1000 KM), onda ti banka recimo dozvoljava da udes u minus jos 4000 kn - ali kad udes, na iznos za koji si "u crvenom" naplati ti 15% kamate. Recimo da ti kontinuirano ulazis u minus do iduce place, to znaci da si stalno prosjecno u minusu 2000 kn, na sto ces banci godisnje platiti 300 kn (75 KM) zateznih kamata (ne izgleda mnogo, ali to je 7.5% tvojih mjesecnih primanja, ili - u Hrvatskoj - cca 300 jaja, ili 100 kg kruha - zasto bi to dala glupoj banci, koja je osim toga u stranom vlasnistvu?).

Poanta je da je karticni dug prosjecnog covjeka svakog mjeseca isti - ne povecava se, on samo trosi jedan mjesec unaprijed - dakle je dovoljan samo jedan mjesec financijske samodiscipline da sve sjedne na svoje mjesto. Ovo ne znaci da se svakome nece povremeno desiti da (planirano ili ne) potone u minus - to nije problem, ako traje krace vrijeme, i ne pretvori se u naviku.
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#17

Post by forUMASH »

komi wrote:
davis.ba wrote: Ovo što neke zemlje već rade da praktično svako sam sebi stvara penziju je najbolje riješenje. Odvaja se dio od plate na račun i kad odešu penziju dobiješ taj novac. Svako sebi pravi zalihu na osnovu svog rada.
brate inflacija će pojesti sve :D:D:D
....nije bas tako....te pare se uloze u neki investicioni fond (ima i drugacijih opcija) i u normalnoj situaciji donose profit koji je veci od inflacije.....povrh svega, kod ovakvog tipa ulaganja treba da se pojavi i drzava sa paketom poreskih olaksica sa ciljem promocije u ulaganja ovog tipa jer ce na kraju upravo drzavni socijalni fondovi najvise profitirati ukoliko novi penzioner ne zavisi od istih....u normalnim zemljama se zbog drzavnih olaksica vezanih za penzijono-investicione fondove lome koplja od parlamenta do izbora, samo kod nas niko ne spominje ovakvu problematiku....
....ako uhvatim vremena, veceras cu pokusati pojasniti kako ovaj tip ulaganja funkcionise u US.....sta su prednosti, a sta rizici......ako me neko pretekne, necu se ljutiti... :D
.....s obzirom da nas ima sa svih strana svijeta, bilo bi zanimljivo procitati kako je ova problematika rijesena u razlicitim drzavama....
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#18

Post by PipiDugaDevetka »

Sadašnje obavezno izdvajanje u penzioni fond nije regulisalo slučaj koji se desio mojoj sestri:
22 godine radnog staža, zakasnila da se javi na posao u fabriku i nije ostvarila nikakave beneficije, nema novca da se prijavi na dobrovoljno uplaćivanje u penzioni fond, nema novca za dokup staža, starosna dob i zdravstveno stanje (zdrava) joj ne dozvoljavaju neki drugi oblik penzionisanja (invalidska) i NE MOŽE UZETI SVOJ NOVAC IZ PENZIONOG FONDA NAZAD, A KOJEG JE GODINAMA PREKO FIRME UPLAĆIVALA!
Sreća, pa ima muža i živi u inostranstvu.
Daj bože, da vi koji sada izdvajate novac u penzione fondove ne doživite sve ovo, lovu ne možete uzeti nazad po saadašnjem Zakonu o PIO/MIO.
spongebob
Posts: 1098
Joined: 05/10/2005 17:43
Location: Bikini Bottom

#19

Post by spongebob »

Poanta je da je karticni dug prosjecnog covjeka svakog mjeseca isti - ne povecava se, on samo trosi jedan mjesec unaprijed - dakle je dovoljan samo jedan mjesec financijske samodiscipline da sve sjedne na svoje mjesto. Ovo ne znaci da se svakome nece povremeno desiti da (planirano ili ne) potone u minus - to nije problem, ako traje krace vrijeme, i ne pretvori se u naviku.
pa dabro, a sta ako su fiksni izdaci toliki da je situacija takva da te nikakva samodisciplina ne moze vratiti u normalan kolosijek? Vecina ljudi u Bosni bogu hvala ne placa kiriju, iznosi za struju i telefon su jos uvijek mali gledano po evropskom prosjeku. Ovdje ne govorim o kreditnim zaduzenjima, nego o fiksnim izdacima koji su recimo u zapadnoj Evropi izuzetno veliki. I naravno da se pojavi problem otplacivanja nepotrebnih kredita jer su zatezne kamate bezobrazno visoke. Uostalom, ni kredit se vise ne moze dobiti tako lako kao u zlatnim osamdesetim.
No nije tema: Mnogo je lokalnih faktora koje uticu na visinu zakonske penzije, krenuvsi od visine licnog dohotka, nataliteta lokalnog stanovnistva, finansijske stabilnosti zemlje kao i drugih rizika u buducnosti. U zapadno-evropskim zemljama se bas radi bijele kuge daje naglasak na privatno penziono osiguranje, tj. uz osvrt na cinjenicu, da ce po demografskim proracunima sve manje radnika placati sve vise takse za zakonsko penziono osiguranje narastajuce armije penzionera.
Stoga se stvari ne mogu gledati globalno, ali je vec fakat, da je Evropu vec deceniju ili dvije zahvatila bijela kuga koja predstavlja najveci rizik za isplacivanje zakonskih penzija buducim penzionerima koji su sada tridesetogodisnjaci ( a ostalima ce biti jos gore): Naime, na osnovu sasvim pouzdanih prognoza demografskih pomjeranja, za 30-40 godina ce svaki radnik svojim izdacima na LD koje idu u penziono osiguranje biti duplo opterecen, drugim rijecima: Danas 4 prijavljena radnika svojim taksama na penziono osiguranje koje se zakonski obracunava na licni dohodak izdrzavaju 1 penzionera, za 30 godina ce ih biti dvojica! Jasno je sta to znaci.

btw, osvrnuo bih se na komentar od davis.ba, sto je u korespondenciji sa mojim postom:
Prvo naš penzioni sistem nema nikakvog smisla. Mislim radiš danas za nekog drugog i onda se trebaš nadati da će za 40-50 godina neko raditi za tebe. To je potpuno nerealno i nesigurno. Ko zna šta će biti za 10-20 godina uopšte, kakva će biti finansijska situacija i sl?

Tako funkcionisu svi evropski penzioni sistemi! Shvaticu ovo bezazleno kao pokazatelj nepoznavanja materije.

Ovo drugo sto spominjes nema veze sa zakonskim taksama na penziono osiguranje, njih moras placat htio ne htio, jer su zakonski propisani. A na tebi je, da li ces uzet policu privatnog penzionog osiguranja, sto je preporucljivo, a ona kosta posebno.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#20

Post by Vodenjak »

Lomih se dugo da napisem svoj stav o svemu ovome i onda skontah da ne vrijedi.
Jedino sto mogu je da razumijem zasto se vjernici okrecu Bogu...

Volio bih kad bih i ja vjerovao da buducim penzionerima u BiH samo On moze pomoci... :(

Ovdje mislim na sve a posebno na one rodjene pocetkom 60-tih godina koji prvo u onoj zajednickoj nam zemlji u 80-im godinama nisu mogli doci do posla pa im onda doslo ovih (do sada) 16 najtezih godina u toku kojih su samo uz pomoc trikova mogli da nadju kakav posao...

Danas su manje od 20 godina daleko od penzije i ako dozive tu starost - jadna im majka njihova...

To da moji roditelji za svojih (zajednicki) 73 godine rada dobijaju (opet zajednicki!) 312 maraka je prica za sebe... :(

Ali, barem smo svoji na svom...
array
Posts: 379
Joined: 21/10/2005 19:44

#21

Post by array »

Ako se uzdaš u državnu penziju onda ti je miran život u penziji daleko od sigurnog. Državna penzija u većini država je samo jedna bijedna socijala od koje se nemože živjeti pristojan život. Osim toga ako umreš a ne ostvariš pravo na penziju tvoji nasljednici nemaju pravo na tvoju penziju.
Amerika je zakon što se toga tiče jer praktično preko svake firme se može uplaćivati u različite penzione planove sa kojima država nema ništa
a obično su takve penzije dosta veće od državnih. Kad dođe vrijeme za penziju onda imač pravo i na državnu penziju tako da dvije penzije skupa ti mogu pružiti solidan život u starosti.
spongebob
Posts: 1098
Joined: 05/10/2005 17:43
Location: Bikini Bottom

#22

Post by spongebob »

Vodenjak wrote:Lomih se dugo da napisem svoj stav o svemu ovome i onda skontah da ne vrijedi.
Jedino sto mogu je da razumijem zasto se vjernici okrecu Bogu...

Volio bih kad bih i ja vjerovao da buducim penzionerima u BiH samo On moze pomoci... :(

Ovdje mislim na sve a posebno na one rodjene pocetkom 60-tih godina koji prvo u onoj zajednickoj nam zemlji u 80-im godinama nisu mogli doci do posla pa im onda doslo ovih (do sada) 16 najtezih godina u toku kojih su samo uz pomoc trikova mogli da nadju kakav posao...

Danas su manje od 20 godina daleko od penzije i ako dozive tu starost - jadna im majka njihova...

To da moji roditelji za svojih (zajednicki) 73 godine rada dobijaju (opet zajednicki!) 312 maraka je prica za sebe... :(

Ali, barem smo svoji na svom...
tacno je Vodenjak to sto pises. Moj gornji post se odnosio na radnike koji uplacuju penzioni doprinos u normalnim i uredjenim drzavama...njima se ne pise dobro, a sta da se o nama kaze...
Putujemo u propast, samo sto to jos nikome nije jasno...Vazda se covjek uzda u cuda. Na to nas je naucilo nase prozivljeno iskustvo u komunizmu,u ratu se vjerovalo u nesto nestvarno, sto je i za shvatiti, zivjelo se u iluzijama jer je stvarnost bila ogavna, ali ovi ljigavci- prodavaci magle, politicka "elita" su skontali stvar i uljuljkavaju narod i pricaju bajke da bi se nakrali, da se narodu ne otvore oci...Manipuliraju sa stilom....Neko spomenu i potpuno odsustvo inventivnosti u vezi pokreta DOSTA...Kriminalci na vlasti su svjesno stvorili zabokrecinu, da bi sa pozicije mulja mogli crpit sve sto se iscrpit da...A nas narod jos uvijek spava :(
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#23

Post by Vodenjak »

spongebob wrote:
Vodenjak wrote:Lomih se dugo da napisem svoj stav o svemu ovome i onda skontah da ne vrijedi.
Jedino sto mogu je da razumijem zasto se vjernici okrecu Bogu...

Volio bih kad bih i ja vjerovao da buducim penzionerima u BiH samo On moze pomoci... :(

Ovdje mislim na sve a posebno na one rodjene pocetkom 60-tih godina koji prvo u onoj zajednickoj nam zemlji u 80-im godinama nisu mogli doci do posla pa im onda doslo ovih (do sada) 16 najtezih godina u toku kojih su samo uz pomoc trikova mogli da nadju kakav posao...

Danas su manje od 20 godina daleko od penzije i ako dozive tu starost - jadna im majka njihova...

To da moji roditelji za svojih (zajednicki) 73 godine rada dobijaju (opet zajednicki!) 312 maraka je prica za sebe... :(

Ali, barem smo svoji na svom...
tacno je Vodenjak to sto pises. Moj gornji post se odnosio na radnike koji uplacuju penzioni doprinos u normalnim i uredjenim drzavama...njima se ne pise dobro, a sta da se o nama kaze...
Putujemo u propast, samo sto to jos nikome nije jasno...Vazda se covjek uzda u cuda. Na to nas je naucilo nase prozivljeno iskustvo u komunizmu,u ratu se vjerovalo u nesto nestvarno, sto je i za shvatiti, zivjelo se u iluzijama jer je stvarnost bila ogavna, ali ovi ljigavci- prodavaci magle, politicka "elita" su skontali stvar i uljuljkavaju narod i pricaju bajke da bi se nakrali, da se narodu ne otvore oci...Manipuliraju sa stilom....Neko spomenu i potpuno odsustvo inventivnosti u vezi pokreta DOSTA...Kriminalci na vlasti su svjesno stvorili zabokrecinu, da bi sa pozicije mulja mogli crpit sve sto se iscrpit da...A nas narod jos uvijek spava :(
Upravo SAD gledam na svedskoj televiziji emisiju posvecenu (izmedju ostalog) penzijskim fondovima...
S obzirom da zaista dobro poznajem kako to sve ovdje funkcionise, moram reci da se, gledajuci sve to, skoro pa brinem za svoju buducnost iako imam solidna primanja.
A onda se upitam kako i sta razmislja moj prijatelj u Bosni kojemu je 46 godina i za koga znam da nema ni dana radnog staza i koji cijeli svoj zivot zivi od danas do sutra. Obrazovan je, ima neku visu skolu, a jedini izvor prihoda mu je od neke agencije za statistiku za koju honorarno skuplja razmisljanja ljudi slicnih njemu. I tako zaradjuje 300 maraka od kojih zivi i skoluje dva vec velika sina...

Prosto mi je nashvatljivo kako su si nasi ljudi dozvolili da, ne samo upadnu u igru idiota koji su ih ostavili i bez proslosti i bez sadasnjosti a o buducnosti i da ne govorim, vec koji i dan danas izgaraju u silnim dokazivanjima kako su "nasi" bolji od "njihovih" bez da shvataju da njih samih nema ni medju "nasima" ni medju "njihovima"... :(
Prica dobrog broja njih se svodi na navijanje za one koji dnevno maznu vise nego sto oni svom djetetu mogu da priuste za godinu dana, ali zaslijepljeni, jos uvijek masu svojim zastavama bez da barem na trenutak spuste svoje umorne ruke, pogledaju malo oko sebe i shvate da su iskoristeni, potroseni, izmanipulisani, ostavljeni na vjetrometini i na smetljistu koje su iza sebe ostavili njihovi idoli, "borci" za njihova prava, djilkosi koji su poput jahaca apokalipse dosli da bi prosli i ostavili iza sebe pustos i svoje naivne navijace u istoj toj pustosi...
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#24

Post by FFK as Lucy01 »

Posto ne zivim u Bosni i ne znam kako penziono funkcionise, ovo me pitanje bas zanima.
Postoji li berza gdje se novac moze investirati? Sta je sa nekretninama (osim stanova), kao sto su stare zgrade, kuce ili istorijski sajtovi, koji se mogu renovirati, zemljom...?
Kako stvari stoje sa inostranim ulaganjem?
Nude li kompanije koje radnike zaposljavaju nesto kao 401K ili penzioni fond u koji uplacuju istu sumu kao i radnik?

Mozda sam se isprovaljivala sa ovim pitanjima, ali stvarno nemam pojma kako to funkcionise tamo, a vidim da je aktuelno ili ce biti....vrijeme prolazi brze nego sto mislimo :).
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#25

Post by mosor1 »

spongebob wrote:
Poanta je da je karticni dug prosjecnog covjeka svakog mjeseca isti - ne povecava se, on samo trosi jedan mjesec unaprijed - dakle je dovoljan samo jedan mjesec financijske samodiscipline da sve sjedne na svoje mjesto. Ovo ne znaci da se svakome nece povremeno desiti da (planirano ili ne) potone u minus - to nije problem, ako traje krace vrijeme, i ne pretvori se u naviku.
pa dabro, a sta ako su fiksni izdaci toliki da je situacija takva da te nikakva samodisciplina ne moze vratiti u normalan kolosijek? Vecina ljudi u Bosni bogu hvala ne placa kiriju, iznosi za struju i telefon su jos uvijek mali gledano po evropskom prosjeku. Ovdje ne govorim o kreditnim zaduzenjima, nego o fiksnim izdacima koji su recimo u zapadnoj Evropi izuzetno veliki. I naravno da se pojavi problem otplacivanja nepotrebnih kredita jer su zatezne kamate bezobrazno visoke. Uostalom, ni kredit se vise ne moze dobiti tako lako kao u zlatnim osamdesetim.
Ja sam govorio samo o karticnom dugu, tj. situaciji da se zaduzujes za iznos dijela svoje place mjesec unaprijed. Ako su fiksni izdaci trajno veci od prihoda, onda nikakva samodisciplina ne pomaze, slazem se. Ali u protivnom slucaju je samodisciplina jedino razumno rjesenje. Sto ne znaci da uci u crveno treba uvijek izbjegavati - jednom smo zena i ja bili zajedno gotovo 4000 EUR u karticnom dugu (trebalo nam je skoro pola godine da ga vratimo i platili smo cca 150 EUR zateznih kamata), ali to smo uradili sa svrhom - na racun toga ostvarili smo pravo na vise od 1000 EUR drzavnog poticaja za stambenu stednju.
Post Reply