Gen. Dudak

Post Reply
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#176

Post by Shoba »

gasite ovu temu...nema se o cemu ovde raspravljati........


samo bespotrebne provokacije...........nepotrebne....
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#177

Post by Nosferatu »

Cinjenica je da bi Izetbegoviceva smrt pocetkom rata dovela do fragmetacije bosnjackog korpusa
Da, ovako je Izetbegovic dozivjeo da umre prirodnom smrcu i unisti Bosnjacki korpus totalno. Na cemu mu ja svakako ne mogu cestitati.

Samo ovo nije tema o Izetbegovicu vec o Atifu Dudakovicu. Posto je Alija Izetbegovic bio - nadredjeni Atifu Dudakovicu kao vrhovni komandant ABiH predlazem da ispunis sve optuznice o Atifu Dudakovicu drvenom olovkom, pa kad zavrsis obrises prvo ime i stavi Alija Izetbegovic, te posaljes zakonodavstvu il' Zapdne Europe il' Amerike il' BiH.

Ako cemo o komandnoj odgovornosti.
hik-meta
Posts: 82
Joined: 06/06/2006 01:45

#178

Post by hik-meta »

e bas i ovaj doktor hamza malo, da prostis, sere.
prava epika, k'o da ga je njegos ucio. cuj: Krajina je najistureniji dio na¹e domovine, vrh nekada¹njih na¹ih osvajanja prema zapadu. cijih osvajanja ba?
:-)
sad bi i plitvice i liku, mogao je povuci liniju virovitica-karlobag, a ne moze u svoju banjaluku ko covjek otici.

dok nam je ovakvih doktora koji se bave politikom, kao ovoga, ili uzora mu zlocinca radovana, nikad dobra u bosni.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#179

Post by Nosferatu »

hik-meta wrote:e bas i ovaj doktor hamza malo, da prostis, sere.
prava epika, k'o da ga je njegos ucio. cuj: Krajina je najistureniji dio naše domovine, vrh nekadašnjih naših osvajanja prema zapadu. cijih osvajanja ba?
:-)
sad bi i plitvice i liku, mogao je povuci liniju virovitica-karlobag, a ne moze u svoju banjaluku ko covjek otici.

dok nam je ovakvih doktora koji se bave politikom, kao ovoga, ili uzora mu zlocinca radovana, nikad dobra u bosni.
Image

Jel sad jasnije to - da je Krajina se zvala - Turskom Hrvatskom - jer nikad nije bila pod Srednjo vjekovnom BiH - kao npr. otoci Korcula i Hvar, i kao gradovi Zadar i Sibenik te zaledje cijelo dalmatinsko - koje je uzrokovalo 1390-te da Tvrtko se proglasi kraljem Rashke, Bosne, Dalmacije, Hrvatske i Zapadnih Strana.

Procitaj malo i o Krbavskoj bitci - pa pogledaj gdje je bilo Hrvatsko Kosovo Polje na karti u poredenju s Pltivicama. Pltivice su s dolaskom Turaka u BiH i osvajanjem djela Hrvatske koji su pripojili BiH postale na nicijoj zemlji - i tu ostale sve dok dekretom Austro-Ugarske nije napravljena Vojna Krajina - koja je Srbe doselilia u Liku, Kordun, Baniju, Srem, i dala im Vojvodinu - sve u cilju sprecavanja brzog Turskog prodora koji je 2 puta vec drzao Bec okruzenim a Budim 130 godina je bio Turski.

Istina je i da je 5 korpus prvi dosao na Plitvicka jezera. Tako da nije covjek nista - slagao. Problem je kontekst u koji stavlja neke stvari i to sto - vecina ljudi ne poznaje istoriju narucito ne istoriju drugog kraja - iz kojeg oni nisu.

Sto se tice doktora - kamo srece da je svako slusao Radovana Karadzica umjesto agronoma Izetbegovica prije pocetka rata - jer je Radovan govorio istinu - bez obzira sto je bio zadrti cetniku u poredenju sa Alijom koji je - samo lagao i zavlacio ljude - da nema opasnosti od rata te da ce to sve - on i oni oko njega rijesiti. Evo ih vise - nema ni na dunjaluku - a mi smo u istim govnima.

Ali navikao je Bosnjo da mu je ministar vanjskih poslova sin Sarajevskog efendije, i sam efendija, Silajdzic. Poslje njega - Irfana Ljubijankica - doktora su ubili - efendije Veladzici, zetovi Cengica, a prije njega - covjeka kojem je ponudjena pozicija ministra vanjskih poslova tj. dr. Mujagica na njega je pokusaj atentata izveden vise puta i od strane SDA u kojem vise nije ni bio ali je poprilicno dosta znao kao i od strane KOS-a - koji je stvarni cimbenik sjedinjenja koalicionih partija SDA i SDS-a. A i Fikreta Abdica su ganjali agenti AID-a po Hrvatskoj da mu objasne kakve su beneficije Sehida i zasto bi se trebao dobrovoljno prijaviti tamo gdje je Juka, Caco, Seferova zena, Izet Nanic, te plejada drugih boraca koje su polticari - doveli da od njih prave generale i pukovnike - kojima bi istekao rok - nekako prije vremena pa su morali da ih uklanjaju Sevama. Tako se stvara drzava.
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#180

Post by mr__bosnjak »

Nosferatu wrote:
hik-meta wrote:e bas i ovaj doktor hamza malo, da prostis, sere.
prava epika, k'o da ga je njegos ucio. cuj: Krajina je najistureniji dio naše domovine, vrh nekadašnjih naših osvajanja prema zapadu. cijih osvajanja ba?
:-)
sad bi i plitvice i liku, mogao je povuci liniju virovitica-karlobag, a ne moze u svoju banjaluku ko covjek otici.

dok nam je ovakvih doktora koji se bave politikom, kao ovoga, ili uzora mu zlocinca radovana, nikad dobra u bosni.
Image

Jel sad jasnije to - da je Krajina se zvala - Turskom Hrvatskom - jer nikad nije bila pod Srednjo vjekovnom BiH - kao npr. otoci Korcula i Hvar, i kao gradovi Zadar i Sibenik te zaledje cijelo dalmatinsko - koje je uzrokovalo 1390-te da Tvrtko se proglasi kraljem Rashke, Bosne, Dalmacije, Hrvatske i Zapadnih Strana.

Procitaj malo i o Krbavskoj bitci - pa pogledaj gdje je bilo Hrvatsko Kosovo Polje na karti u poredenju s Pltivicama. Pltivice su s dolaskom Turaka u BiH i osvajanjem djela Hrvatske koji su pripojili BiH postale na nicijoj zemlji - i tu ostale sve dok dekretom Austro-Ugarske nije napravljena Vojna Krajina - koja je Srbe doselilia u Liku, Kordun, Baniju, Srem, i dala im Vojvodinu - sve u cilju sprecavanja brzog Turskog prodora koji je 2 puta vec drzao Bec okruzenim a Budim 130 godina je bio Turski.

Istina je i da je 5 korpus prvi dosao na Plitvicka jezera. Tako da nije covjek nista - slagao. Problem je kontekst u koji stavlja neke stvari i to sto - vecina ljudi ne poznaje istoriju narucito ne istoriju drugog kraja - iz kojeg oni nisu.

Sto se tice doktora - kamo srece da je svako slusao Radovana Karadzica umjesto agronoma Izetbegovica prije pocetka rata - jer je Radovan govorio istinu - bez obzira sto je bio zadrti cetniku u poredenju sa Alijom koji je - samo lagao i zavlacio ljude - da nema opasnosti od rata te da ce to sve - on i oni oko njega rijesiti. Evo ih vise - nema ni na dunjaluku - a mi smo u istim govnima.

Ali navikao je Bosnjo da mu je ministar vanjskih poslova sin Sarajevskog efendije, i sam efendija, Silajdzic. Poslje njega - Irfana Ljubijankica - doktora su ubili - efendije Veladzici, zetovi Cengica, a prije njega - covjeka kojem je ponudjena pozicija ministra vanjskih poslova tj. dr. Mujagica na njega je pokusaj atentata izveden vise puta i od strane SDA u kojem vise nije ni bio ali je poprilicno dosta znao kao i od strane KOS-a - koji je stvarni cimbenik sjedinjenja koalicionih partija SDA i SDS-a. A i Fikreta Abdica su ganjali agenti AID-a po Hrvatskoj da mu objasne kakve su beneficije Sehida i zasto bi se trebao dobrovoljno prijaviti tamo gdje je Juka, Caco, Seferova zena, Izet Nanic, te plejada drugih boraca koje su polticari - doveli da od njih prave generale i pukovnike - kojima bi istekao rok - nekako prije vremena pa su morali da ih uklanjaju Sevama. Tako se stvara drzava.
Poredis Cacu i Juku s Seferovom zenom i Izetom Nanicem? :?

I jos jednom: ODGOVARAS LI NA PRIVATNE PORUKE?
BiH_Izbjeglica
Posts: 68
Joined: 22/07/2006 12:12

#181

Post by BiH_Izbjeglica »

Uspijesnost cetnicke propagande se moze vidjeti u sljedecem:

tzv. FTV:
Direktor Agencije za istrage i zaštitu SIPA ,Sredoje Nović potvrdio je da je Tužilaštvo BiH pri kraju istrage o zločinima protiv Srba u hrvatskoj vojnoj akciji "Oluja"

Pa ima li ovo smisla? :x

U BiH postoje na hiljade neistrazenih slucajeva ratnog zlocina a ovi glupaci se bave zlocinima u drugoj drzavi ! :x

Ova gamada ne moze da nade nikave dokaze protiv Gen. Dudaka u Bosni, pa onda ganjaju dokaze po Hrvatskoj !

Za povratiti, nista drugo !
:x
crnileptir
Posts: 81
Joined: 14/08/2006 21:58

#182

Post by crnileptir »

Sad mi je žao, što nisam došao do Drine - danas bi četnici drukčije pjevali



Hrvatski List august 2006 -

razgovarao: Ivica Marijačić

General BiH Atif Dudaković, tijekom rata zapovjednik 5. korpusa, ovih je dana u nenadano stresnoj situaciji. Iz Srbije su pušteni u javnost video snimci završnih operacija oslobađanja zapadne Bosne na kojima, navodno, pripadnici postrojbe kojom je zapovijedao general Dudaković čine zvjerstva prema srpskim zarobljenicima i civilima.

I dok su hrvatska, a dijelom i bosanska strana, slavili obljetnicu Oluje u kojoj je srpski agresor definitivno poražen, srpska strana je toga dana na sasvim drukčiji način okarakterizirala Oluju, kao »veliki i nekažnjeni zločin«, a da bi to potkrijepili 'dokazima', pustili su u javnost video zapis koji je potresao ovdašnju javnost. Izravno su optužili generala Dudakovića da je zapovjedio zločin te pozvali organe u BiH i Hrvatskoj da procesuiraju taj zločin, a i Haški sud, odakle im je odgovoreno da je Haag završio sve svoje istrage, u skladu s izlaznom strategijom toga suda. O svemu tome general Dudaković eksluzivno govori za »Hrvatski list«. Na početku razgovora ističe: »Nije me iznenadilo što takve podvale stižu iz Beograda. Njih smo porazili, oni se, nažalost, ni danas ne mogu pomiriti s porazom svoje imperijalističke politike. Razočaran sam i zgranut da Zagreb prihvaća takve laži. Ovo što su objavila pojedina glasila u zagrebu, odnosno u Hrvatskoj, nisam očekivao. Je li to sada neka nova neprincipijelna koalicija? Ne čudi me što viče četnik Koštunica, ali zašto u Hrvatskoj, u kojoj imam puno prijatelja i saveznika, to prihvataju kao činjenice? Ja poručujem da su sve to podvale i da smo časno branili domovinu. Bilo je pojedinačnih ekscesa, ali oni su procesuirani davno. Vojska kojoj sam zapovijedao, časno je odradila svoju oslobodilačku zadaću.«

Što sad, samo muslimani se ne smiju moliti, a svi drugi mogu...

Ipak, snimci video zapisa su šokantni. Tvrdite li da su vjerodostojni?

»Snimci djeluju apsolutno šokantno. Slažem se, ali riječ je o podmetanju. Ponavljam, bilo je pojedinačnih kaznenih djela, ali ona su procesuirana. Ono, što oni koji su pustili u javnost tu snimkužele postići i poručiti, velika je neistina. Izvadili su neke situacije iz konteksta, moje riječi također su izvadili iz konteksta. Sada ispada da se svi mogu u ratu moliti Bogu, ali Bošnjaci ne bi smjeli Allahu. Pa nije rat balet, što su očekivali da u toj situaciji slušam Wagnera? Pa kako se, inače, u ratu razgovara kada se bori protiv višegodišnje okupacije? Čujte, ja nisam zapovijedao artiljerijskom divizijom, imao sam u tim uvjetima snage i sredstva kakva sam imao. Mi smo 1201 dan izdržali bez streljiva, bez hrane, bez vode, bez svega! Znate li, što to znači? Čemu sada ta kampanja koja se, što nisam očekivao, potiče nakon Beograda i iz Zagreba. I onda je napokon došla Oluja.«

Je li vam nečega žao u tom oslobodilačkom ratu?

»Taj rat su nam nametnuli četnici. Nismo ga htjeli. Branio sam svoj narod i oslobađao svoju zemlju. Ponosan sam na tu činjenicu. Žao mi je samo što sa svojom vojskom nisam došao do Drine. Ponavljam: žao mi je samo što nisam došli do Drine. Danas bi ti četnici drukčiju pjesmu pjevali. Danas Skupština Srbije, ta četnička Skupština veliča i rehabilitira četnike iz II. svjetskog rata, gradi im i obnavlja spomenike, onima koji su klali po Bosni. Što očekivati od takve Skupštine nego da podvaljuju ovakve neistine kao što sada radi.«

Film se pojavio na 11. obljetnicu Oluje. Je li to, po vama, slučajno?

»Samo naivnima to može izgledati slučajno. Neće se očito Srbi pomiriti s porazom svoje tadašnje politike. Bit če još podvala takve vrste. Nisu to autentični, nego montirani materijali. Te riječi koje sam navodno ja izgovorio nisu točne, nije to dio mog vokabulara. To je podmetanje. Uostalom, neka nadležni organi istraže sve to pa će se uvjeriti da govorim istinu. Ponavljam, sve se to podvaljuje smišljeno na 11. obljetnicu oslobođenja, a i vrijeme je predizborne kampanje, vrijeme kada se nastoji naći rješenje za BiH. U tim trenucima krene kampanja iz Beograda i nažalost biva prihvaćena u Zagrebu. Ništa nije, dakle, slučajno.«

Nije bilo mudžahedina u 5. korpusu

Je li u 5. korpusu Armije BiH bilo mudžahedina?

»U 5. korpusu nije bilo mudžahedina, nije bilo Arapa. Niti jedna strana postrojba u sastavu korpusa nije bila. Peti korpus je bila časna mala jedinica. To je bila jedna operativna jedinica na ovim prostorima koja je bila multietničkog sastava. Moji najbliži suradnici su bili i Slovenac, i Hrvat, i Čeh, ali i drugi. Mi smo njegovali suradničke, prijateljske i odnose međusobnog druženja i povjerenja i to je funkcioniralo. Nismo imali nikakvih problema takve vrste.«

Sada vam se 'češlja' po biografiji pa neka glasila izvlače podatak da ste odgovorni i za topničke napade na Zadar iz garnizona JNA u tom gradu gdje ste bili na dužnosti 1991. godine.?

»To je također dio zloćudnih podvala. Ja odgovorno tvrdim da na Zadar nisam ispalio ni jedan metak, ni jednu granatu, niti dao zapovijed za takvo što. Uostalom, bio je procesuiran svojedobno u Zadru Mirsad Ćatić zvani Čuperak. On je potvrdio da sam ja 28. augusta 1991. godine otišao iz Zadra, a do tog dana na Zadar nije pala niti jedna granata nije ispaljen i jedan metak. Otišao sam u Beograd na školovanje. U Zadru sam bio pod zapovijedanjem Momčila Perišića. Kako bih ja mogao Zadru išta loše napraviti? Pa Zadar je moj grad, grad u kojemu sam odrastao. Ne znam zašto Večernjem listu trebaju takve insinuacije? Čak su napisali da sam bio i u Kijevu, a to mjesto je napadnuto poslije mog odlaska.«

Bit će još podvala

Dakle, kategorički niječete da ste kao oficir JNA, iz artiljerijskog garnizona JNA u Zadru napadali taj grad?

»To apsolutno nema nikakve veze s istinom. Zar mislite da Državno odvjetništvo već odavno ne bi pokrenulo protiv mene istragu da tu ima i djelić istine. Uostalom, znaju jaku dobro časnici Hrvatske vojske što sam činio i radio. Ja sam i ove godine, kao i lani, bio na ljetovanju i putovanju po Zadru, Šibeniku, Rijeci, Puli....Imam i neka priznanja grada Zadra iz tog vremena za časno držanje...«

Žena koja se uselila u 'vaš' zadarski stan kaže da ste na izlasku vikali »da ustaše u njemu neće spavati«?

»Iz svojih principa riječ 'ustaša' nikada ne izgovaram.«

Recite na kraju jeste li odgovorni, kao što pišu neki listovi, za ubojstvo zapovjednika HVO-a Vlade Šantića?

»I to je dio kampanje koja se sada povela protiv mene. Bit će toga još, vjerojatno. Odbacujem u potpunosti takve otpužbe. Nas smo dvojica bili u više nego prisnim odnosima, a odgovorni za njegovo ubojstvo su, koliko znam, procesuirani.«

intervju objavljen u Hrvatskom listu, august 2006.
crnileptir
Posts: 81
Joined: 14/08/2006 21:58

#183

Post by crnileptir »

Tihić brani Dudakovića; Paravac i Čavić osuđuju njihov susret
Objavljeno prije 5 minuta


PREDSJEDAVAJUĆI BiH Predsjedništva Sulejman Tihić stao je u nedjelju u obranu bivšega zapovjednika V. Korpusa Armije BiH, umirovljenoga generala Atifa Dudakovića kojega se na temelju nedavno objavljenih video snimki optužuje da je sudjelovao u ratnim zločinima.

"Građani Bosne i Hercegovine mogu se ponositi generalom Atifom Dudakovićem i legendarnim Petim korpusom Armije BiH, a svi mi, građani ove države, moramo odlučno stati u odbranu onoga što su za nju napravili Krajišnici na čelu s generalom Dudakovićem", rekao je nakon susreta u Bihaću s generalom Dudakovićem predsjedavajući Predsjedništva BiH Sulejman Tihić.

Srpski član Predsjedništva BiH Borislav Paravac ocijenio je Tihićev susret s Dudakovićem kao "katastrofalan potez".

"Taj potez Tihića ne govori ništa za budućnost BiH. Ako se i dalje bude tako ponašao, mislim da budućnost BiH dolazi u pitanje", rekao je Paravac. "Tihić se s Dudakovićem nije mogao susresti u svojstvu predsjedavajućeg Predsjedništva BiH, jer je to njegova osobna i privatna stvar", rekao je Paravac novinarima u Banjoj Luci dodajući kako se boji da bi "ovakvi potezi mogli izazvati strahovita reagiranja u Republici Srpskoj".

Predsjednik Republike Srpske Dragan Čavić u nedjelju je u Banjoj Luci izjavio da je Tihićev susret s Dudakovićem zapravo "Tihićev predizborni čin".

"Veličajući Dudakovića Tihić veliča i njegove zapovijedi s video-snimki o ubijanju srpskih civila i paljenju srpskih kuća", kazao je Čavić i naglasio kako je riječ o "najtežoj političkoj poruci - kao u najgore vrijeme rata".

Mediji su početkom kolovoza objavili nekoliko video snimaka tvrdeći kako su oni dokaz da su pripadnici Petog korpusa Armije BiH počinili ratne zločine, a neki su mediji optužili zapovjednika Petog korpusa Armije BiH generala Atifa Dudakovića da je osobno zapovjedio likvidaciju zarobljenika i paljenje kuća.

(HINA)
Mr_M
Posts: 383
Joined: 16/07/2005 17:36

#184

Post by Mr_M »

forUMASH wrote:
haptika wrote:Nosferatu,da li je istina da je za vrijeme rata u Bihacu ovca ojagnjila jagnje na cijoj je jednoj strani pisalo Alija i Allahu Ekber,a na drugoj strani trbuha slika karte Bosne i Hercegovine i Alijina slika unutar.
....ovo je ziva istina......jos ljudi pricaju da je umijesto krzana rodjena u Armani dzemperu, a umijesto papaka imala je Hugo Boss opanke..... :roll:
Zaboravio si na gace "gucci" :lol:
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#185

Post by Nosferatu »

ORKESTAR "POMRČINA"

Bedrudin GUŠIĆ




General Atif Dudaković

Međunarodni medijatori koji su u toku rata bili u BiH dobro znaju da je gen. Dudaković poštovao načela ženevske konvencije. Osim toga njegovo kasnije naimenovanje za glavnokomandujućeg VF ne bi prošlo da su imali bilokakvu sumnju u njega. Tada je njegovo ponašanje u toku rata dobrana prorešetano i preispitano. Ako je nešto bilo da oni nisu obznanili onda i oni sami snose krivicu. Osim toga, da su imali bilo šta protiv njega već bi ga davno pozvali u Den Haag. Prema tome treba preispitati - gdje i kada?! su nastali snimci. Nije li to montaža s ciljanom namjerom da se napakosti, ne samo generalu već i da baci ljaga na branioce 5. Korpusa.
Razloga za to ima prilično mnogo. Prvi razlog koji tužitelje najviše boli je što na prostoru kojeg je pokrivao 5. Korpus ARBiH nisu mogli orgijati, pljačkati, silovati i mučki ubijati civile (ljude, žene i djecu) kao po prijedorskom kraju i po istočnoj Bosni, gdje se svakodnevno vade kosti žrtava, njihovih zlodjela.
Nadam se da će cijela stvar dobro preispitati i pravda pobijediti jer ni žrtvama nije satisfakcija ako se osude nevini ljudi.
(op. S.Čavkić)



U svojoj prošlogodišnjoj putopisnoj reportaži iz Bosne na jednom mjestu sam spomenuo orkestar "Mesečina" iz Vranja, koji svojim trubama, u banjalučkoj Gospodskoj (uvijek smo je zvali tako i ne zanima me kako je oni danas zovu!) ulici, zabavljaju prolaznike. Ako izuzmemo dio repertoara ("Marš na Drinu", "Tamo daleko"....) kojim su i ti dobroćudni i simpatični Vranjanci mome gradu utisnuli pečat srpske palanke, njihova ukupna uloga u jednoj od epizoda javnog života grada na Vrbasu može se smatrati uljudnom i dobronamjernom ("ko pjeva, zlo ne misli", a ja bih dodao - samo ako ne vrijeđa i ne ponižava drugoga i drugačijega!). I zbog te činjenice, a pogotovo zbog gorke istine da je, suštinski gledano, Banja Luka i dalje grad mraka, u takvim okolnostima, vremenu i prostoru, rečenim vranjanskim muzikašima-trubačima njihovo originalno ime - "Mesečina", rekao bih, i pristaje.

Sjetih se tih Vranjanaca godinu dana poslije (ovoga ljeta ih ne sretoh u Banja Luci), jer je aktuelno neko drugo muziciranje sa daleko poznatijim, ali brojnijim članovima orkestra. Ni ovoga puta svrha osvrta nije da budem "biber po pilavu" kolegama koji su se već oglasili na temu harange protiv generala Dudakovića, već, jednostavno, da fokusiram pogled na još jedan pokušaj glavnih vođa jednog drugog orkestra za redefiniranje karaktera rata u BiH, iz mog ugla. Pogađate, trojka koja posljednjih mjeseci uporno vodi antibosanski a velikosrpski orkestar jesu: Mile Dodik, Dragan Čavić i Vojislav Koštunica, a u njemu sinhronizirano učestvuju skoro pa sve srpske medijske kuće lijevo i desno od Drine, politički i javni djelatnici, akademici (a gdje će i to bez njih, breee?!), pojedinci koji umjesto glave na ramenima nose RTS, RTRS, "Politiku", "Glas Srpske", "NN"... Sva njihova orkestralna paljba po najslavnijem Korpusu A R BiH i najslavnijem vojniku bh. odbrambenog i oslobodilačkog rata, divizijskom generalu Atifu Dudakoviću, i ovoga puta ima za cilj da se relativiziraju četnički zločini nad Bošnjacima, prije svih Srebrenica, da se pokuša i u ovoj fazi utjecati na ishod bh. tužbe kod Internacionalnog suda pravde u Hagu, da se jednom za svagda ubije država Bosna i Hercegovina, odnosno da joj zabiju posljednji ekser u njen odavno već pripremljeni tabut. Oni, umjesto mjesečine i sunca, nude i dalje mrak na tim prostorima, pa pošto djeluju kao jedan dobro uštimani orkestar, pristaje im i ime - "Pomrčina".

Da se i ovoga puta razumijemo: svaki zločin treba otkriti, dokazati i svakog počinioca sudski procesuirati i primjereno kazniti, bez obzira o kome se radi i sa strane počinitelja i žrtve. Ali, kada se ovakve teme javno eksploatišu, onda se uvijek treba vraćati tezi međunarodne zajednice koju je prije više od jedne decenije ustvrdila i javno izrekla: " da su u bh. ratu 95% zločina počinili Srbi, a 5% ostali..." Ta teza, jednostavno, treba da stoji na vidnom mjestu (čak u zaglavlju!) svakog komentara o zločinima u BiH koji pretendira da ga se smatra ozbiljnim i relevantnim.

Vratimo se Dodiku i Čaviću. Kao što je poznato, njih dvojica su podnijeli krivične prijave Tužilaštvima RS i BiH protiv Dudakovića. U agencijskim vijestima nije se moglo razabrati da li su ih podnijeli kao premijer i predsjednik RS (za zločine nad Srbina u Hrvatskoj), ili kao obični građani. Ako su ih podnijeli kao funkcioneri, onda je pitanje kakve veze imaju njihove funkcije sa zločinima nad Srbima u Hrvatskoj (koje tek treba dokazati)? U svakom slučaju njihova tužba se može primarno smatrati bahatim pokušajem političkog pritiska na neovisno sudstvo u BiH. U međuvremenu se Tužilaštvo RS oglasilo nenadležnim, što je nova pljuska "Mirku i Slavku", budući da kao najistureniji zvaničnici manjeg entiteta ne poznaju koje su (a koje nisu) nadležnosti Tužilaštva istog. Njih dvojica, bez obzira na primarne ili krajnje motive kojim su vođeni, su mogli tužiti Dudakovića i bilo koga samo kao obični građani i nikako drugačije! Kao što i ja mogu tužiti obojicu kao građanin BiH da su suodgovorni da se jedan od najtraženijih zločinaca današnjice - Karadžić, još uvijek nalazi na slobodi, umjesto iza rešetaka. Kao što svaki normalan građanin Srbije može tužiti Koštunicu što može a neće da uhapsi Mladića, zbog čega su većina građana te zemlje taoci takve politike. Neću ići dalje i tvrditi ono za što ne posjedujem materijalne dokaze, odnosno neću tvrditi da Karadžićevo skrivanje na ovaj ili onaj način pomažu Dodik i Čavić, ali da se ima razloga da se u to sumnja - ima ga. Isto tako, ne smatram zloupotrebom prepiske "u četiri oka" ako iznesem javno samo jedan detalj iz iste, jer je bitan za oblikovanje javnog mnijenja koje ne smije biti uskraćeno za relevantne informacije. Naime, donedavno sam sa premijerom RS izmijenio po 11 privatnih e-mailova (prepiska nastala i prestala njegovom voljom). U mnogima Dodik Karadžića i Mladića intimno oslovljava sa "Radovan" i "Ratko", za razliku od mene koji sam ih i tada, kao i uvijek - javno, oslovljavao kao megazločince. Nijednom premijer RS njih dvojicu nije čak oslovio niti kao "haški optuženici", što oni formalno i jesu. Kada se slože i ovakve kockice, realnom analitičaru preostaje samo da izvede zaključnu Karadžićevu oporuku i Dodiku i ostalima koji se smjenjuju na vlasti u Banja Luci i koju oni revnosno izvršavaju: "Gdje ja stadoh, ti/vi produži/produžite".

Helem, orkestralnoj tiradi protiv generala Dudakovića i V Korpusa pridružili su se i neki tzv. bh., a u stvari prosrpski mediji, kao sarajevski DANI, naprimjer. Glavna i odgovorna urednica Vildana Selimbegović je u posljednjem broju tog sedmičnika poprilično naružila "Hamze", VKBI (neka je njih!), a indirektno Dudakovića i V Korpus. Sve to u vrijeme kada se kod Zvornika vade kosti preko 1.100 bošnjačkih civila, svirepo ubijenih prije više od jedne decenije. Ali, čemu se čuditi Vildani i DANIMA, ta oni su bili za ustavne promjene, kao i Tihić, Lagumdžija, Dodik... Pećanin je onomad intervjuirao Šešelja i dao mu priliku da nas, preživjele Bošnjake, još jednom popljuje! Ili, jedno "Oslobođenje" u jeku Dodikove antibosanske kampanje i nasrtaja na njen suverenitet i teritorijalni integritet, daje istome prostor da objavi svoj autorski tekst - pamflet, čime je i ta novina dodirnula samo dno.

Ne treba se ni takvima čuditi, ali sami su sebe, na velika vrata, uhljebili u orkestru zvanom "Pomrčina".
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#186

Post by gavrilo »


"Imate pravo i da silujete"
6. septembar 2006. | 07:56 | Izvor: Beta

Banjaluka -- Banjalučka ATV emitovala snimak na kom ratni komandant Hamdija Delalić naređuje uništavanje sela i ubijanja.

Na snimku od 16. aprila 1995, komandant 503. brigade V korpusa Armije Bosne i Hercegovine hrabri svoje vojnike da vrate izgubljenu liniju oko Cazina, poručujući im, kao i pripadnicima 505. bužimske i 510. brigade, da ne biraju sredstva kako bi porazili snage lojalne Fikretu Abdiću i Vojsku Republike Srpske.

"Proboj mora biti izvršen. Pobiti sve što se pred vama nađe. Odobravam i naređujem da se neprijatelj uništi svim sredstvima, nožem, bombom, čakijom, zubima", naredio je Halilović svojim potčinjenima. Na snimku se vidi da to naređenje slušaju i komandanti 505. i 510. brigade V korpusa Armije BiH Izet Nanić i Amir Avdić. Na pitanje vojnika da li mogu da siluju, Delalić im odgovara da na sve imaju pravo.

Predsednik Udruženja logoraša Zapadna Bosna Esad Čović izjavio je za ATV da su direktna posledica Halilovićeve naredbe bila spaljena sela i više silovanih žena. Čović je rekao da je jedna od žena silovana više puta i da joj je naneto više od 200 rezova nožem po telu, a da su pripadnici 505. brigade na njenom telu urezali i svoj amblem. "Ona je zbog svega toga doživela nervni slom i nažalost nikada više neće moći biti osoba s kojom će o tome moći da se razgovara", rekao je Čović.

"Te brigade bile su potčinjene komandantu V korpusa Armije BiH, generalu Atifu Dudakoviću. Udruženje logoraša Zapadna Bosna je još 1999. Haškom tribunalu poslalo svu dokumentaciju o zločinima V korpusa, ali odgovor nije stigao, pa smo odlučili da dokumentaciju prosledimo i Tužilaštvu BiH", kaže Čović.
dalmatinac_
Posts: 12
Joined: 30/08/2006 13:43
Location: Split
Contact:

#187

Post by dalmatinac_ »

gavrilo, gavrilo jado jadni

pa ja bi na ovome forumu mogao nakupiti vise relevantnih dokaza protiv bilo kojeg generala cetnicke vojske nego sto su sva udruzenja iz tzv. rs nakupila na terenu protiv Gen. Dudaka !

u tekstu se prica o nekoliko silovanih zena a onda se spomene jedan konkretan slucaj ali ta zena ne moze da prica o tom dogadaju ! :x
pa sta vi mislite da cemo mi da vama vijerujemo :x
kao sto kazete da smo se sami protjerali i granatirali :x

kao drugo, u tekstu govori neki autonomas i koji na kraju govori ekavicom, (u citatu tako stoji), ja sam iz tog kraja i niko nikad tamo ekavicom nije govorio, ili je mozda Fikret poceo tako govoriti pa ga njegovi robovi slijede :D

Gen. Dudak moze da se opusti i uziva, ako su ovo dokazi koje cetnici imaju protiv njega :-D
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#188

Post by gavrilo »

dalmatinac_ wrote:pa ja bi na ovome forumu mogao nakupiti vise relevantnih dokaza protiv bilo kojeg generala cetnicke vojske
bujrum. podrzavam takvu akciju


ovdje je tema gen.dudak
dalmatinac_
Posts: 12
Joined: 30/08/2006 13:43
Location: Split
Contact:

#189

Post by dalmatinac_ »

gavrilo,

Gen. Dudak moze da se opusti i uziva, ako su ovo dokazi koje cetnici imaju protiv njega :D

mislim da ova recenica ima veze sa temom :roll:
Post Reply