Gdje zavrsavaju novci od hitnih humanitarnih akcija?

Forum za humanitarne akcije.
gremlini
Posts: 101
Joined: 11/08/2010 23:06

#26 Re: Gdje zavrsavaju novci od hitnih humanitarnih akcija?

Post by gremlini »

Evo da se i ja ukljucim...
Porodica Lakic iz Trna kod Banja Luke za svog dvoipogodisnjeg sina Andriju sakupljala je novac za operaciju i spas djeteta...Nazalost Andrija je preminuo 31.01.2011. godine u Londonu...
U akciji za Andriju sakupljeno je 156.954,21 KM.
U svojoj tuzi i boli sakupili su snage i samo poslije par dana izasli su u javnost saopstenjem da taj iznos poklanjaju za lijecenje 38 djece iz BiH (RS i FBiH), Srbije,Hrvatske,Crne Gore...
Ovo ne zna veci dio javnosti u BiH, a posebno u FBiH...
Kad im je bilo najteze Lakici su pokazali koliko su HUMANI...
Koga interesuje vise informacija na: http://www.andrijalakic.com
mircera
Posts: 30
Joined: 19/04/2011 22:51

#27 Re: Gdje zavrsavaju novci od hitnih humanitarnih akcija?

Post by mircera »

Novci od donacija pretezno zavrsavaju na lunpovanja,provode predsednika udruzenja i njihovih pajndasa.Dok oni trose novce odlascima po euvropi malisani cekaju kada ce im narod skupiti novce za lijecenje.http://www.srcezadjecu.ba/.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#28 Re: Gdje zavrsavaju novci od hitnih humanitarnih akcija?

Post by Bellica »

horns&drums wrote:Namjerno u naslovu nisam napisao "propalih" da ne bih suhu nekom vezao.

No zanima me sta bude s parama od akcija koje ne zavrse dobro?

Kako i je l' uopce to zakonski regulirano?

Npr. skupi se 20.000KM za neciju operaciju, fali jos 50.000. Pacijent u medjuvremenu izgubi bitku sa bolescu, sta je sa 20.000? Je l' ide porodici pacijenta ili se prebaci na neku novu humanitarnu akciju?

Vise me, u stvari, zanima je l' to zakonski regulirano, dakle pri prikupljanju sredstava potpise li se dokument o tome? Ili sve ide "na rijec"? Volio bih kad bi mi se neki pravnik javio u vezi ovoga.

Ako neko poznaje neke slucajeve zloupotrebe, moze ih ovdje iznijeti. Naravno, samo ako ima dokumentirane slucajeve, nemojte pisati ono rekla-kazala, nisam ja Dnevni Avaz :D

Hvala unaprijed

Ovo je regulisano Statutom odredjene NVO koja skuplja sredstva, kao i pitanja poput "Sta uraditi s parama ako NVO prestane raditi?" i sl.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#29 Re: Gdje zavrsavaju novci od hitnih humanitarnih akcija?

Post by ljubav_aha »

Bellica wrote:
horns&drums wrote:Namjerno u naslovu nisam napisao "propalih" da ne bih suhu nekom vezao.

No zanima me sta bude s parama od akcija koje ne zavrse dobro?

Kako i je l' uopce to zakonski regulirano?

Npr. skupi se 20.000KM za neciju operaciju, fali jos 50.000. Pacijent u medjuvremenu izgubi bitku sa bolescu, sta je sa 20.000? Je l' ide porodici pacijenta ili se prebaci na neku novu humanitarnu akciju?

Vise me, u stvari, zanima je l' to zakonski regulirano, dakle pri prikupljanju sredstava potpise li se dokument o tome? Ili sve ide "na rijec"? Volio bih kad bi mi se neki pravnik javio u vezi ovoga.

Ako neko poznaje neke slucajeve zloupotrebe, moze ih ovdje iznijeti. Naravno, samo ako ima dokumentirane slucajeve, nemojte pisati ono rekla-kazala, nisam ja Dnevni Avaz :D

Hvala unaprijed

Ovo je regulisano Statutom odredjene NVO koja skuplja sredstva, kao i pitanja poput "Sta uraditi s parama ako NVO prestane raditi?" i sl.
OK,a Status "kaze" ... sto :skoljka:
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#30 Re: Gdje zavrsavaju novci od hitnih humanitarnih akcija?

Post by Toto »

ljubav_aha wrote:
Bellica wrote:
horns&drums wrote:Namjerno u naslovu nisam napisao "propalih" da ne bih suhu nekom vezao.

No zanima me sta bude s parama od akcija koje ne zavrse dobro?

Kako i je l' uopce to zakonski regulirano?

Npr. skupi se 20.000KM za neciju operaciju, fali jos 50.000. Pacijent u medjuvremenu izgubi bitku sa bolescu, sta je sa 20.000? Je l' ide porodici pacijenta ili se prebaci na neku novu humanitarnu akciju?

Vise me, u stvari, zanima je l' to zakonski regulirano, dakle pri prikupljanju sredstava potpise li se dokument o tome? Ili sve ide "na rijec"? Volio bih kad bi mi se neki pravnik javio u vezi ovoga.

Ako neko poznaje neke slucajeve zloupotrebe, moze ih ovdje iznijeti. Naravno, samo ako ima dokumentirane slucajeve, nemojte pisati ono rekla-kazala, nisam ja Dnevni Avaz :D

Hvala unaprijed

Ovo je regulisano Statutom odredjene NVO koja skuplja sredstva, kao i pitanja poput "Sta uraditi s parama ako NVO prestane raditi?" i sl.
OK,a Status "kaze" ... sto :skoljka:
imas zakon o fondacijama -kojeg mozes naci i na netu- kojim je postavljen minimalni zakonski okvir ..
sta ce preko toga biti napisano u osnivackim aktima zavisi od osnivaca ..
svi osnivacki akti (statuti, poslovnici , pravilnici, godisnji izvjestaji, itd ) su javna dokumenta i morajui biti dostupni javnosti odnosno potencijalnim donatorima
ako te to interesuje prerovi po netu pa ces naci svega i svacega


broj slucajeva i izrazena potreba zajednice su vec toliko veliki da je sazrelo vrijeme da se formira respektabilna fondacija za zastitu zdravalja djece, koja bi bila servis roditeljima i djeci kod ovakvih slucajeva ..


mozda takvih fondacija vec i ima ali javnost jako malo zna o tome ...
mislim da i mediji jako malo prate taj segment djelovanja zajednice..
ni na ovom potralu nemamo temu nvo koja bi dala prikaz svih NVO organizacija; kriticki i afirmativno pratila njihov rad i bila jedna vrsta servisa gradjanima- sto bi pokazalo da je i portal drustveno odgovorna institucija,
ali zato jako dobro znamo kako su bujne sise i dupe perlijepe i zanosne makedonske manekenke Katarine Ivanovske i ostalih bjelosvjetskih fitmija, koliko je Dodik razvalio prozora na vladi Republike srpske handreci Zeljkicu itd..
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#31 Re: Gdje zavrsavaju novci od hitnih humanitarnih akcija?

Post by Bellica »

ljubav_aha wrote:
Bellica wrote:
horns&drums wrote:Namjerno u naslovu nisam napisao "propalih" da ne bih suhu nekom vezao.

No zanima me sta bude s parama od akcija koje ne zavrse dobro?

Kako i je l' uopce to zakonski regulirano?

Npr. skupi se 20.000KM za neciju operaciju, fali jos 50.000. Pacijent u medjuvremenu izgubi bitku sa bolescu, sta je sa 20.000? Je l' ide porodici pacijenta ili se prebaci na neku novu humanitarnu akciju?

Vise me, u stvari, zanima je l' to zakonski regulirano, dakle pri prikupljanju sredstava potpise li se dokument o tome? Ili sve ide "na rijec"? Volio bih kad bi mi se neki pravnik javio u vezi ovoga.

Ako neko poznaje neke slucajeve zloupotrebe, moze ih ovdje iznijeti. Naravno, samo ako ima dokumentirane slucajeve, nemojte pisati ono rekla-kazala, nisam ja Dnevni Avaz :D

Hvala unaprijed

Ovo je regulisano Statutom odredjene NVO koja skuplja sredstva, kao i pitanja poput "Sta uraditi s parama ako NVO prestane raditi?" i sl.
OK,a Status "kaze" ... sto :skoljka:
Statut nase NVO kaze da se novci u tom slucaju prebacaju na racun druge osobe trazioca pomoci. A ako je novac uplacan, npr. treba skupiti 50.000 eura, mi skupimo 7000 eura i odmah damo roditeljima ili osobi za koju skupljamo, dok traje akcija skupljanja, ako osoba umre onda novac ostavljamo porodici pa neka on rade sta hoce, zamisli da das nekome 7000Km ili eura ili dolara bilo cega i taj neko umre, a ti porodici odes nakon nekoliko dana i trazis novac nazad? Nema smisla i bilo bi bezobrazno. Sljedece, ako NVO prestane s radom, novac se dodijeli osobi za koju se zadnji put skupljalo ili Caritasu Crvenom krstu, Merhametu i sl. nekoj humanitarnoj organizaciji.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#32 Re: Gdje zavrsavaju novci od hitnih humanitarnih akcija?

Post by ljubav_aha »

Bellica,hvala :-D
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#33 Re: Gdje zavrsavaju novci od hitnih humanitarnih akcija?

Post by Bellica »

ljubav_aha wrote:Bellica,hvala :-D
Nema na cemu, drago mi je da sam ti pomogla da shvatis.

Moram komentarisati post na prethodnoj stranici koji me evo razljutio, na kojoj se ocrnjujemo mi humanitarci. Taj neko nema ni pojma s kakvim problemima se mi susrecemo od strane lokalne vlasti i gradjana samo da bi bili humani, a svaki KF uplatimo oboljeloj osobi, sve sto radimo je besplatno, svaku akciju skoro sami finansiramo i hvala Bogu uspjeli smo veliki dio novca skupiti za melenu Iman Karic. Onaj ko je napisao i stavio nas sve u istu korpu, sve nas humanitarce moze da se stidi. Kad je maleni Alisan Omerbasic skoro ostalo bez ruku i nogu, opet smo skupljali, bilo je dosta hladno, uslovi nikakvi, ali smo uspjeli jer nas vodi humanost, a ne lopovluk. Ove subote radimo akciju za Danijelu Kovacevic, po ovakoj zimi, na ovakvom vremenu idemo na ulicu raditi akciju opet svojim sredstvima i svaki novcic dajemo za njeno lijecenje, nista ne ide za nase troskove. Onaj ko nas naziva skoro lopovima neka se stidi!
User avatar
VeriBizi
Posts: 2565
Joined: 01/08/2011 11:00
Location: Sarajevo

#34 Re: Gdje zavrsavaju novci od hitnih humanitarnih akcija?

Post by VeriBizi »

Danas svako u svakoga sumnja. Tužno.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#35 Re: Gdje zavrsavaju novci od hitnih humanitarnih akcija?

Post by Bellica »

tridesete wrote:Danas svako u svakoga sumnja. Tužno.
Ko u nas sumnja neka nas posjeti i neka se sam uvjeri, a ne da nas ovako blati, sve redom, znam da ima i onih koji rade sve to sto je navedeno, ali ima i nas postenih kojima je jedini cilj pomagati. Naime, Dnevnik 2 na FTV-u sinoc je sve rekao u kakvom svijetu zivimo i ako neko skuplja pomoc za nekog od onih ljudi i pri tome ostvaruje sopstvenu dobit, e to je tuzno i zalosno, sramotno takodjer.
User avatar
VeriBizi
Posts: 2565
Joined: 01/08/2011 11:00
Location: Sarajevo

#36 Re: Gdje zavrsavaju novci od hitnih humanitarnih akcija?

Post by VeriBizi »

Bellica wrote:
tridesete wrote:Danas svako u svakoga sumnja. Tužno.
Ko u nas sumnja neka nas posjeti i neka se sam uvjeri, a ne da nas ovako blati, sve redom.
Slažem se.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#37 Re: Gdje zavrsavaju novci od hitnih humanitarnih akcija?

Post by karanana »

haj dobro to kad uplate idu preko nvo-a. a kad se uplacuje direktno na neciji racun i onda taj neko umre, to je do porodice umrlog sta ce uraditi sa parama? jeli se u vecini slucajeva ostatak tih para ne vraca i ne uplacuje negdje drugo?
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#38 Re: Gdje zavrsavaju novci od hitnih humanitarnih akcija?

Post by Bellica »

karanana wrote:haj dobro to kad uplate idu preko nvo-a. a kad se uplacuje direktno na neciji racun i onda taj neko umre, to je do porodice umrlog sta ce uraditi sa parama? jeli se u vecini slucajeva ostatak tih para ne vraca i ne uplacuje negdje drugo?
Vidi, to je pomalo skakljivo pitanje, nesto slicno kao kad neko umre, a ti njegove roditelje ili porodicu pitas da li ce donirati organe? U tom momentu se ne radi nista. Medjutim, vecina roditelja, ako dodje do smrti djeteta novac usmjeri u neku drugu humanitarnu akciju, neku humanitarnu organizaciju ili ako nema snage za tim, onda vrati novac organizaciji pa ga organizacija podijeli onima kojima je najpotrebnije. Tada su ljudi povrijedjeni, u tom momentu ne razmisljaju na pravi nacin, ali nakon nekog vremena kad se smire pozele spasiti nekog drugog kad vec njegovo dijete nije uspjelo. Nadam se da sam uspjela da ti dam odgovor kakav si ocekivao :)
Post Reply