Gdje zavrsavaju novci od hitnih humanitarnih akcija?

Forum za humanitarne akcije.
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#1 Gdje zavrsavaju novci od hitnih humanitarnih akcija?

Post by horns&drums »

Namjerno u naslovu nisam napisao "propalih" da ne bih suhu nekom vezao.

No zanima me sta bude s parama od akcija koje ne zavrse dobro?

Kako i je l' uopce to zakonski regulirano?

Npr. skupi se 20.000KM za neciju operaciju, fali jos 50.000. Pacijent u medjuvremenu izgubi bitku sa bolescu, sta je sa 20.000? Je l' ide porodici pacijenta ili se prebaci na neku novu humanitarnu akciju?

Vise me, u stvari, zanima je l' to zakonski regulirano, dakle pri prikupljanju sredstava potpise li se dokument o tome? Ili sve ide "na rijec"? Volio bih kad bi mi se neki pravnik javio u vezi ovoga.

Ako neko poznaje neke slucajeve zloupotrebe, moze ih ovdje iznijeti. Naravno, samo ako ima dokumentirane slucajeve, nemojte pisati ono rekla-kazala, nisam ja Dnevni Avaz :D

Hvala unaprijed
idic
Posts: 865
Joined: 04/06/2002 00:00
Location: Sarajevo

#2

Post by idic »

Nije nikako zakonski regulisano, humanitarne akcije su dobrotvorni prilozi i svako ko daje pare ih halali, ako tom nekom kome su namjenjene se na vrijeme ne pomogne, mislim da se novac ne vraća.

Znam iz novina, nije avaz nego Oslobođenje :) , za bračni par koji je svoje djete proglasilo bolesnim od leukemije, ošišali ga na ćelavo i tražili donacije za liječenje u inostranstvu. Sa prikupljenom lovom su zbrisali u inostranstvo. Kako se neko meže tako zezati sa životom i zdravljem svoga djeteta nikad mi neće biti jasno. :x
clone033
Posts: 267
Joined: 03/12/2003 00:00

#3

Post by clone033 »

idic wrote:Nije nikako zakonski regulisano, humanitarne akcije su dobrotvorni prilozi i svako ko daje pare ih halali, ako tom nekom kome su namjenjene se na vrijeme ne pomogne, mislim da se novac ne vraća.

Znam iz novina, nije avaz nego Oslobođenje :) , za bračni par koji je svoje djete proglasilo bolesnim od leukemije, ošišali ga na ćelavo i tražili donacije za liječenje u inostranstvu. Sa prikupljenom lovom su zbrisali u inostranstvo. Kako se neko meže tako zezati sa životom i zdravljem svoga djeteta nikad mi neće biti jasno. :x

Fuj to je degutantno. Licno streljao bih takve ljude iz razloga sto su uskratili pomoc nekome kome je istinski potrebna kao malom Viktoru.

SPASIMO VIKTORA!!!
Pomozimo sestogodisnjem djecaku, Viktoru!

dodji i registruj se na:
http://www.saveviktor.com/

tamo ces saznati kako mozes pomoci, postat ces clan jedne nove porodice.

SPASIMO VIKTORA
http://www.saveviktor.com/
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#4

Post by horns&drums »

idic...ovo je jako porazan podatak za mene...
User avatar
irfan2
Posts: 3656
Joined: 09/04/2004 22:41
Location: sarajevo

#5

Post by irfan2 »

ja se sjecam slucaja u slobodnoj dalmaciji, zloupotreba na slican nacin...majka je proglasila kcerku bolesnom, ne sjecam se koja bolest...ugl skupila je pare..al su je uhvatili ...

nazalost, ovo je rekla kazala, nemam konkretan link...mozda ce se nac neko da postavi ...
od svih nacina d se na prevaru zaradi novac, neko odabere taj.... :x
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#6

Post by mIRCerka »

da ne otvaram temu novu, sad me pravo latinica izbaci iz cipela....

a nije prva osoba koja to povlaci....


moje ucesce u humanitarnim akcijama je moja licna stvar, i po principu NEK TI DESNA RUKA NE ZNA STA RADI LIJEVA, nevoljko sam pristala cak i na intervju za START koji je rijetka novina koja se da citati na ovim prostorima...
cak sam i tamo objasnila da niko ko ucestvuje, pogotovo opetovano, u akcijama ne voli da se "hvali" time...

I sad, iz vedra neba, ljudi daju sebi za pravo meni nabijati na nos ucesce u akcijama...
i nije ovo prvi put da se to desi...
pa eto, informacija za sve buduce kriticare "nova atletska disciplina je odjbvnj u troskoku" od moj ucesca u tim akcijama. To je cisto moja stvar. Koja nikome nece sluziti kao argument, ni za sta! Nadjite si druge argumente pa prozivajte.
abu mIRCi spoke!
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#7

Post by Neelix »

o cemu je rijec mirci :?
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#8

Post by encian »

hm, ni ja ne kontam. mozda je neko nesto napisao pa mirci odgovorila i obrisala taj post.

u svakom slucaju, treba prozboriti i o ovim prevarama. i ja sam cula o tome da su neki tako namjerno proglasili djecu bolesnom da bi zgrnuli love. takav mentalni sklop ne mogu da svarim. a pitanje iz prvog posta je stvarno interesantno, gdje idu neiskoristene pare? koliko se sjecam negdje je bilo na vijestima da su u jednom takvom slucaju roditelji djeteta koje je umrlo, novac uplatili na racun(e) nekog drugog djeteta (djece) koji su patili od iste bolesti.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#9

Post by mIRCerka »

encian wrote:hm, ni ja ne kontam. mozda je neko nesto napisao pa mirci odgovorila i obrisala taj post.
mIRCi ne brishe tudje postove...
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=34351
konyan
Posts: 1285
Joined: 21/06/2004 10:03
Location: Sarajevo

#10

Post by konyan »

mIRCerka wrote:
encian wrote:hm, ni ja ne kontam. mozda je neko nesto napisao pa mirci odgovorila i obrisala taj post.
mIRCi ne brishe tudje postove...
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=34351
Zanemari :D. Zar ima ista drugo za uraditi.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#11

Post by mIRCerka »

konyan wrote:
mIRCerka wrote:
encian wrote:hm, ni ja ne kontam. mozda je neko nesto napisao pa mirci odgovorila i obrisala taj post.
mIRCi ne brishe tudje postove...
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=34351
Zanemari :D. Zar ima ista drugo za uraditi.
ima...staviti tacku na I jednom i onda slijedece zanemariti :D
rmesa
Posts: 631
Joined: 14/02/2007 23:15
Location: Sarajevo

#12

Post by rmesa »

onaj ko se boji sudnjeg dana taj te novce prebaci na drugo djete il bolesnika kojem je potrebno jer to su novci da pomognu neciji zivot da se spasi u medzuvremenu ako taj preseli umre prebacuje se dalje onom kome trebaju.vjeruj mi mnogo je onih kojim treba za tu namjeru i sam imam djete slicne potrebe i znam kako je to dozivjeti i koji sve troskovi i kolko kosta bolest.jedna kutija dohrane je 100 km da nespominjem dalje.a znam porodicu ciji je bolesnik umro a pare se skupile i te iste pare cekaju hitan slucaj.
konyan
Posts: 1285
Joined: 21/06/2004 10:03
Location: Sarajevo

#13

Post by konyan »

mIRCerka wrote:
konyan wrote:
mIRCerka wrote: mIRCi ne brishe tudje postove...
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=34351
Zanemari :D. Zar ima ista drugo za uraditi.
ima...staviti tacku na I jednom i onda slijedece zanemariti :D
U pravu je Latinica, ti bi se samo svadjala :D. Cim se neko ne slaze s tobom :lol: :lol: .
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#14

Post by encian »

hm, ne cita mi se politika,

a u svakom slucaju uzmi ti svog husniju da te mazi i zaboravi na prozivke :thumbup:

nego imas ti kakvih iskustava u vezi teme? razocaras li se ponekad u ljude koji hoce zloupotrijebiti pomoc drugih?
dashing
Posts: 256
Joined: 30/05/2006 07:10

#15

Post by dashing »

Mircerka

Koliko god da su nam misljena razlicita i koliko god da nam se stavovi razilaze, smatram te jednom iskrenom i jako dobrom osobom .
Svasta procitah na ovom forumu al ono sto me uvijek dirne je tvoja humana predanost i tvoja snaga i zelja da pomognes drugima .
Zbog toga ti ne uzimam za zlo sve one nase prepirke i gluposti mada nekad pomislim da si ko` neki tajni agent na ovom forumu :-).Pratis sve i nerviras za sve i svakoga. Meni je ipak izuzetno drago sto si tu i sto si takva kakva jesi.

Pozdrav
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#16

Post by mIRCerka »

encian wrote:hm, ne cita mi se politika,

a u svakom slucaju uzmi ti svog husniju da te mazi i zaboravi na prozivke :thumbup:

nego imas ti kakvih iskustava u vezi teme? razocaras li se ponekad u ljude koji hoce zloupotrijebiti pomoc drugih?
iskustvo?

uff....
odradimo mi Viktorijadu u Pionirskoj, dobar odziv bio i dva dana kasnije na platou skenderije fino obucena zena, sa fino isprintanim viktorovim nalazom prilazi prolaznicima i PROSI tj. kamchi pare u Vikijevo ime...samo je napravila zajeb...
posto je Viki NASE dijete, posto je njega prisvojila gomila ljudi, svi smo znali da se pare ne skupljaju na taj nacin... i zena je napravila zajeb jer je prisla gospodjici koja je, igrom slucaja drugarica od viktorove borbene tetke Tanje..
i aktivirala se policija odmah....

ja sam bila tako ogorcena dva dana, nisam htjela prihvatiti cinejnicu da je neko u stanju iskoristavati tesko bolesno dijete za takvo nesto...

ja sam idiot koji vjeruje da su svi ljudi dobri...pa se svako malo sjebem ko foka.....


@dashing, hvala na potpori :D Ali nije ovdje u pitanju Latinica ko latinica, stavise to je jedan vrlo jak humanitarac (plus je meni poslala carapice sa masnicom) vec je u pitanju koristenje mog ucesca u hum.akcijama od strane trecih lica :D
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#17

Post by tempora »

Ne vjerujem u humanitarni rad, barem ne kroz kojekakve humanitarne akcije tj organizacije, pa potom nekakve licne inicijative.Nigdje, niti u jednom "sektoru" ne postoji takvo opiranje i takva negacija potrazivanja utrosenih sredstava kao u kojekakvim humanitarnim organizacijama, povec od Crvenog Krsta, Noviba,Unicefa, itd itd. Ogroman dio novca, cak i preko 70% odlazi na samu organizaciju, administraciju te plate menadzmenta, koji zaradajuju bolje od kojekakvih mega kompanija.
Sita sam se nagledala kojekakvih humanitaraca, sto nasih, sto stranih, koji organizuju kojekakve projekte prvenstveno iz licne koristi-a ona ne mora uvijek biti prvenstveno materijalne prirode.
Humanitarci nerijetko polaze od toga, da njihov rad i ucesce nije i ne treba biti diskutabilan !?!? te da je samo po sebi razumljivo, da oni svoj posao rade srcem i u ime svih nas.A onda se dodje do podatka mizernih kradja ( ne mora se raditi o velikim svotama),placanja pica u kafanicama pri dogovoru kako ce se nesto uciniti i slicno.
Upravo u ovoj vrsti rada, svaki fening ili cent mora i treba biti opravdan, ali kako vec rekoh, on najmanje podlijeze kritici ili potrazivanju racuna.
I da se ne zavaravamo, to nije samo praksa u nas, vec svuda u svijetu! Mnogi su stvorili imperije na osnovu humanitarnog rada i dalje ih nesmetano stvaraju. :oops:
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#18

Post by Lace »

tempora wrote:Ne vjerujem u humanitarni rad, barem ne kroz kojekakve humanitarne akcije tj organizacije, pa potom nekakve licne inicijative.Nigdje, niti u jednom "sektoru" ne postoji takvo opiranje i takva negacija potrazivanja utrosenih sredstava kao u kojekakvim humanitarnim organizacijama, povec od Crvenog Krsta, Noviba,Unicefa, itd itd. Ogroman dio novca, cak i preko 70% odlazi na samu organizaciju, administraciju te plate menadzmenta, koji zaradajuju bolje od kojekakvih mega kompanija.Sita sam se nagledala kojekakvih humanitaraca, sto nasih, sto stranih, koji organizuju kojekakve projekte prvenstveno iz licne koristi-a ona ne mora uvijek biti prvenstveno materijalne prirode.
Humanitarci nerijetko polaze od toga, da njihov rad i ucesce nije i ne treba biti diskutabilan !?!? te da je samo po sebi razumljivo, da oni svoj posao rade srcem i u ime svih nas.A onda se dodje do podatka mizernih kradja ( ne mora se raditi o velikim svotama),placanja pica u kafanicama pri dogovoru kako ce se nesto uciniti i slicno.
Upravo u ovoj vrsti rada, svaki fening ili cent mora i treba biti opravdan, ali kako vec rekoh, on najmanje podlijeze kritici ili potrazivanju racuna.
I da se ne zavaravamo, to nije samo praksa u nas, vec svuda u svijetu! Mnogi su stvorili imperije na osnovu humanitarnog rada i dalje ih nesmetano stvaraju. :oops:
slazem se...al se ne zalim na platu :oops: :D
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#19

Post by tempora »

Lace wrote:
tempora wrote:Ne vjerujem u humanitarni rad, barem ne kroz kojekakve humanitarne akcije tj organizacije, pa potom nekakve licne inicijative.Nigdje, niti u jednom "sektoru" ne postoji takvo opiranje i takva negacija potrazivanja utrosenih sredstava kao u kojekakvim humanitarnim organizacijama, povec od Crvenog Krsta, Noviba,Unicefa, itd itd. Ogroman dio novca, cak i preko 70% odlazi na samu organizaciju, administraciju te plate menadzmenta, koji zaradajuju bolje od kojekakvih mega kompanija.Sita sam se nagledala kojekakvih humanitaraca, sto nasih, sto stranih, koji organizuju kojekakve projekte prvenstveno iz licne koristi-a ona ne mora uvijek biti prvenstveno materijalne prirode.
Humanitarci nerijetko polaze od toga, da njihov rad i ucesce nije i ne treba biti diskutabilan !?!? te da je samo po sebi razumljivo, da oni svoj posao rade srcem i u ime svih nas.A onda se dodje do podatka mizernih kradja ( ne mora se raditi o velikim svotama),placanja pica u kafanicama pri dogovoru kako ce se nesto uciniti i slicno.
Upravo u ovoj vrsti rada, svaki fening ili cent mora i treba biti opravdan, ali kako vec rekoh, on najmanje podlijeze kritici ili potrazivanju racuna.
I da se ne zavaravamo, to nije samo praksa u nas, vec svuda u svijetu! Mnogi su stvorili imperije na osnovu humanitarnog rada i dalje ih nesmetano stvaraju. :oops:
slazem se...al se ne zalim na platu :oops: :D
Eto vidis! :D Neka barem neko ima kakve koristi! :D ;-)
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#20

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 03/04/2007 10:53, edited 1 time in total.
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#21

Post by senada »

Vjerovali ili ne, poznajem jako mnogo ljudi, posebno djece kojima su pogotovo velike humanitarne akcije spasile zivote, dijelove tijela, sposobnost kretanja, sluha, vida itd., a od doniranih sredstava i onako ni vi ni niko drugi osim donatora ne bi imao nikakve koristi, tako da ne vidim razloga za brigu osim za tzv.humaniste koji nista ne rade, a takvih je bezbroj.
dinoEL
Posts: 111
Joined: 06/03/2011 20:50

#23 Re: Gdje zavrsavaju novci od hitnih humanitarnih akcija?

Post by dinoEL »

ja sam vidio u dva slučaja da su ljudi pare koje ostanu uplatili za neku drugu humanitarnu akciju, i mislim da je to najpoštenije.
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#24 Re: Gdje zavrsavaju novci od hitnih humanitarnih akcija?

Post by Paco »

Evo jedan primjer postenja i solidarnosti:

http://www.sarajevo-x.com/bih/clanak/090209097

Hrabra majka koja je izgubila dijete pomaže drugima
Edis Suljić iz Lukavca imao je samo 19 godina kada je preminuo od leukemije. Bio je 25. novembar prošle godine. Od tada majka Senida Saletović svaki novi dan počinje bolnom istinom da ga više nema. Uprkos tome, nije poklekla i predala se depresiji. Naprotiv, odlučno korača naprijed, spremna da pomogne drugima.

Od sredstava prikupljenih za Edisovo liječenje kupila je sanitetsko vozilo za potrebe Doma zdravlja u Lukavcu, dvanaest soba na odjeljenju hematologije UKC-a u Tuzli dobilo je televizore, oko 17.000 maraka podijeljeno je za liječenje djece koja također boluju od teških oboljenja (neka od njih su sa Edisom dijelila bolničku sobu).

Također je odlučila da se u Zavodu za transfuziologiju registruje za dobrovoljnog davaoca krvi i stavi na raspolaganje kad god je nekom bolesniku potrebna AB+ krvna grupa, planira da se prijavi i za donora organa. Bila je spremna da se testira za donora koštane srži, međutim to se kod nas još uvijek ne radi, a u Hrvatskoj u Zakladi Ane Rukavine kazali su joj da ne mogu prihvatiti njen zahtjev jer je strani državljanin.

"Moj Edis, nažalost nije se uspio izliječiti. Sve je počelo u decembru 2007. godine kao prehlada, pa se sumnjalo na alergiju,da bi se već u januaru 2008. imala tačna dijagnoza, non hočkinov linfom četvrtog stadija, koji je kasnije prešao u akutnu leukemiju. Prve dvije hemoterapije su dale dobre rezultate, bile su mu ubrane ćelije za transplataciju koštane srži, bili smo puni optimizma da će se izliječiti", sa sjetom nam priča Senida i nastavlja: "Nažalost u toku treće hemoterapije stanje se pogoršalo, šest mjeseci danonoćno sam bila pokraj njegove postelje, sa svakom novom krizom smjenjivali su se trenuci potpunog očaja i potajne nade da ćemo zajedno bolest prebroditi."

Dok je trajala ova agonija, porodica i prijatelji su spontano počeli akciju i za nepuni mjesec sakupilo se 25.000 eura koliko je bilo potrebno za transplataciju koštane srži. Mnogi Bosanci koji rade u Iraku i Afganistanu su posebno podržali ovu akciju.

"Pošto su ta sredstva nama data s nijetom da se pomogne mom sinu, smatram da se i ne mogu potrošiti drugačije nego u humanitarne svrhe. Mislim da bi, da se novac drugačuje potrošio, iznevjerila sve te znane i neznane ljude koji su bili spremni da mi pomognu kad mi je bilo najteže", kaže Senida.

Također ističe nesebičnu podršku i pomoć porodice, rođaka, prijatelja, posebno kolega iz organizacije Žene za žene Internacional, kao i ljekara i medicinskog osoblja u Tuzli i Sarajevu. Teško je, kaže, riječima opisat koliko joj je značilo da u svakom momentu može računati na bilo koju uslugu, samo ko se nađe u ovako teškoj situaciji može osjetiti svu tu vrijednost.

Pomoći drugima, misao je koja Senidi daje snagu i vjeru da sa suprugom Sadikom i sinom Eldarom, započne dan bez Edisa.
kolobok
Posts: 316
Joined: 30/12/2008 14:28

#25 Re: Gdje zavrsavaju novci od hitnih humanitarnih akcija?

Post by kolobok »

Ta je žena stvarno za primjer.

Ja joj skidam kapu i nadam se da i drugi koji se nažalost nađu u takvoj takvoj slijede njezin primjer.
Da se bar taj tekst pročitaju i neke kompanije koje ne znaju što će od para, dok djeca umiru i nemaju novca za liječenje. :-?
Post Reply