Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#4301 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by Tesla Edison »

seoBIH wrote: 16/12/2021 22:16
Tesla Edison wrote: 16/12/2021 22:14 Nešto sasvim drugo je kupovina na rate, nevezano na koji način, da li je to kupovina na rate putem bankovne kartice, ili putem klasičnog kredita. Tu cijena može biti veća, čak mi je to i logično i tako je oduvijek bilo. Nije nezakonito.
Ne da mi se tražiti zakon, ili definisani ugovor. Trgovac NE SMIJE imati različitu cijenu za keš i plaćanje na rate karticom. To mi je rečeno iz banke i još sam pozvan da svaku nepravilnost prijavim.

Dao sam ti primjer robota, to oni svjesno rade u minusu? Imaš npr M-bike shop, ista cijena za keš i na rate, KAKO?
Banka nema ništa sa tim, i njih to ne zanima, niti ih treba zanimati kako ko naplaćuje, i po kojoj cijeni naplaćuje.
To se možda neka službenica napravila malo važna, pa ti rekla da prijaviš i od toga je lahko mogla zaboliti glava, da si odlučio tu informaciju provjeriti, recimo od njezinog nadređenog. Davanje takvih paušalnih informacija od strane službenika sa manjkom znanja, a viškom samopouzdanja, povlači žestoke konsekvence i može naštetiti poslovnom ugledu banke. Zato se to kažnjava od strane nadređenog.
ajdamo
Posts: 1046
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#4302 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by ajdamo »

seoBIH wrote: 16/12/2021 22:20 Da bi se priblizio, moras raditi na tome, a ne reci znas ti nas, jebo ti nas. Opet % nece biti manji dok se ne stvore uslovi u ovoj državi za to.

Kupac ne smije ispaštati zbog toga i to je moje mišljenje. Sreća ima sasvim dovoljno trgovaca, a ja sam vam nabrojao dva koji dokazuju da se ne mora uvećavati cijena, već je to onaj naš mentalitet, znaš ti kupca, jebo ti kupca.
pa ne uvecava svako cijenu, popust je DOBRA VOLJA trgovca,a neko bi i jare i pare e pa ne moze. Ako na necemu zaradjuem 20% ne dam banci 9% pa makar nikad ne prodao taj artikal.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8491
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#4303 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by kokuz_sa »

seoBIH wrote: 16/12/2021 22:16
Tesla Edison wrote: 16/12/2021 22:14 Nešto sasvim drugo je kupovina na rate, nevezano na koji način, da li je to kupovina na rate putem bankovne kartice, ili putem klasičnog kredita. Tu cijena može biti veća, čak mi je to i logično i tako je oduvijek bilo. Nije nezakonito.
Ne da mi se tražiti zakon, ili definisani ugovor. Trgovac NE SMIJE imati različitu cijenu za keš i plaćanje na rate karticom. To mi je rečeno iz banke i još sam pozvan da svaku nepravilnost prijavim.

Dao sam ti primjer robota, to oni svjesno rade u minusu? Imaš npr M-bike shop, ista cijena za keš i na rate, KAKO?
Zato sto je u M-Bike marza astronomska..

Pa ga to ne dotice..
Npr na Garmin satovima ima bar 500KM zarade
I jebe se njima za 20KM sto uzme banka
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4304 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by seoBIH »

ajdamo wrote: 16/12/2021 22:22 Banke u BiH su nevidjeni lihvari,
Apsolutno se slažem. Ako se dobro sjecam u ovoj godini neke banke su povećale održavanje računa, odnosno minimalni paket sa 9KM na skoro 20KM, nema hoces-neces, moras. Mozda nisu tačne cifre, ali je tako bilo :)

Opet banke to rade, jer im zakon dozvoljava, ali i kako vidim, opravdanje toga s naše strane.
Tesla Edison wrote: 16/12/2021 22:23 Banka nema ništa sa tim, i njih to ne zanima, niti ih treba zanimati kako ko naplaćuje, i po kojoj cijeni naplaćuje.
To se možda neka službenica napravila malo važna, pa ti rekla da prijaviš i od toga je lahko mogla zaboliti glava, da si odlučio tu informaciju provjeriti, recimo od njezinog nadređenog
Ako ti tako misiš u redu. Ne da mi se dokazivati, poentu sam postigao kada sam naveo da ima trgovaca koji imaju IDENTIČNE uslove za bilo koju vrstu plaćanja. Takvih trgovaca će biti sve više, a posebno kada u državi stvorimo takve uslove. Robot mi nikako nije na ruku, ali rado idem u njega, plaćao kešom, ili karticom, svejedno.
kokuz_sa wrote: 16/12/2021 22:25 Zato sto je u M-Bike marza astronomska..
Jbga, ja govorim sve iz vlastitog iskustva. U M-bike kupljen artikal koji je najjeftinij od, pazi sad, BILO KOJE RADNJE U SARAJEVU koja izdaje račun. Barem 10 radnji u Sa imaju taj artikal.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4305 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by seoBIH »

@kokuz_sa

Mislim da imaš radnju i ja tebe razumijem, ali te ne opravdavam. Potpisao si ugovor, znaš koji je % i to je rizik tvog poslovanja. Treba se boriti protiv konkurencije koja prodaje nelegalno, na crno, bez računa, ali onda se treba zamjerati "velikm i opasnim momcima", dok te zakon ne štiti. Zato je lakše na forumu opravdavati da je u redu različita i uvećana cijena pri kartičnom plaćanju.

Ti nam mozes odgovoriti, ima li šta u ugovoru o različitim cijenama za % i keš plaćanje? Iskreno ne mogu se sjetiti, davno sam čitao ugovor :D
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#4306 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by Raigor Stonehoof »

seoBIH wrote: 16/12/2021 22:20 Da bi se priblizio, moras raditi na tome, a ne reci znas ti nas, jebo ti nas. Opet % nece biti manji dok se ne stvore uslovi u ovoj državi za to.

Kupac ne smije ispaštati zbog toga i to je moje mišljenje. Sreća ima sasvim dovoljno trgovaca, a ja sam vam nabrojao dva koji dokazuju da se ne mora uvećavati cijena, već je to onaj naš mentalitet, znaš ti kupca, jebo ti kupca.
Jesil ti dobar u glavu uhljebovsku, onako iskreno? Kupac ne ispasta, nego ima benefite, ako placa kesom ili jednokratno karticom. Sta je tu tesko skontati? Ako hoces ujednacit cijene, izgubice se taj benefit, nece sigurno niko u minus ici.

Svako ima priatup internetu danas.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4307 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by seoBIH »

Raigor Stonehoof wrote: 16/12/2021 22:33 Jesil ti dobar u glavu uhljebovsku
Onako iskreno, želim ti isto što i ti meni. Od ove usrane države ni marke nisam dobio, još me neko naziva uhljebom samo jer imam drugačije mišljenje. Mišljenje koje nije zasnovano na ovoj zatrovanoj državi, već na malo širim vidicima.
Ako hoces ujednacit cijene, izgubice se taj benefit, nece sigurno niko u minus ici.
Tako je, biram radnje gdje je cijena za keš=karticu=plaćanje na rate IDENTIČNA. Znaš li da ima takvih radnji?
Svako ima priatup internetu danas.
Slažem se, demokratija je baš zajebana za ovo društvo.
ajdamo
Posts: 1046
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#4308 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by ajdamo »

Dabogda nama najveći problem bio što nema popusta na karticu u mobitel shopovima. Veći problem su radnje koje ne izdaju račune ili ih izdaju pa na kraju dana prije zaključenja kase storniraju.

Nekad kad budete kupovali provjerite račun preko ove stranice pa vidite kakav im je odnos između BF(izdati račun)/RF (stornirani račun)

https://javljanjeuredjaja.fpu.gov.ba:8081/
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4309 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by seoBIH »

ajdamo wrote: 16/12/2021 22:37 Veći problem su radnje kojie ne izdaju račune ili ih izdaju pa na kraju dana prije zaključenja kase storniraju.
Da više ne začatavam temu, apsolutno se slažem. Nije problem u kartičnom plaćčanju, ili %. Trgovci su u problemu radi konkurencije KOJA NE IZDAJE RAČUNE. To što su takvi zaštićeni je opet naš problem na kojem ne radimo.

Da trgovac ne mora spustiti cijenu i umanjiti maržu zbog konkurencije koja prodaje na crno ne bi imao problema da daje istu cijenu za keš i karticu, ali opet jedno drugo ne moze opravdati.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8491
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#4310 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by kokuz_sa »

kokuz_sa wrote: 16/12/2021 22:25 Zato sto je u M-Bike marza astronomska..
Jbga, ja govorim sve iz vlastitog iskustva. U M-bike kupljen artikal koji je najjeftinij od, pazi sad, BILO KOJE RADNJE U SARAJEVU koja izdaje račun. Barem 10 radnji u Sa imaju taj artikal.
[/quote]

Opet ne gledas siru sliku..
Oni su jedini uvoznici za taj artikal.. i mogu ga u svojoj Maloprodaji davat i na nabavnu cijenu..
A svi ostali koji od njih uzmu moraju se pofino ugradit..

Primjer..
Uvozi se jedan artikal .

Nabavna cijena sa svim je cca 850KM.
Prodajes ga u svojoj maloprodaji po 1900KM
Da neko od tebe kupi po veleprodajnoj cijeni..artikal je 1850KM

Zarada u oba slucaja enormna

Neko drugi uveze isti taj artikal i prodaje ga u maloprodaju 1300KM
Ovi prvi odmah prave akciju sa 1900 na 1200
E sada sta je sa radnjama koje su kupile po 1850 od njih
ajdamo
Posts: 1046
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#4311 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by ajdamo »

Toliko je u narodu rasprostranjen termin gotovinski popust da se neki kupci uvrijede kad kažeš da je za gotovinu ista cijena i onda ti navede radnju koja prodaje istu tu robu jeftinije ako plaćaš gotovinom tako da je nezgodno ukinuti mogućnost gotovinskog popusta.

Tržište nam se ne razlikuje mnogo od olx.ba
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8491
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#4312 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by kokuz_sa »

seoBIH wrote: 16/12/2021 22:30 @kokuz_sa

Mislim da imaš radnju i ja tebe razumijem, ali te ne opravdavam. Potpisao si ugovor, znaš koji je % i to je rizik tvog poslovanja. Treba se boriti protiv konkurencije koja prodaje nelegalno, na crno, bez računa, ali onda se treba zamjerati "velikm i opasnim momcima", dok te zakon ne štiti. Zato je lakše na forumu opravdavati da je u redu različita i uvećana cijena pri kartičnom plaćanju.

Ti nam mozes odgovoriti, ima li šta u ugovoru o različitim cijenama za % i keš plaćanje? Iskreno ne mogu se sjetiti, davno sam čitao ugovor :D
Ja nigdje nisam opravdavao..
Radi se na drugaciji nacin..
Mozes to regularno zaobici a da imas razlicite cijene..i to legalno
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4313 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by seoBIH »

Ja znam da je trgovina najgora stvar radi ljudi koji nemaju razumijevanja, posebno onih koji se cjenkaju u radnji, ili upoređuju cijene s raznim nelegalnim piljarama koje fiskalne račune čuvaju ko oči u glavi. Ja samo kazem da se moze imati identična cijena, samo se treba potruditi da se stvore uslovi i natjerati državu da radi. Mislim na nas kao društvo, možda previše sanjam :gunjastajl:

Svima koji izdaju račune, birnu se o kupcima želim milionske profite :mrgreen: samo se treba namiriti od ove crne konkirencije, raznih taksi, hebenih istcanja reklame, ili evo zadnje poskupljenje struje. Ali hajde, lakse se ne boriti s takvim stvarima...
ajdamo
Posts: 1046
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#4314 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by ajdamo »

Mogu mislit ekipe iz piljara kako nam se smiju dok čitaju ove postove,ali neka smiju sve će nekad doći na naplatu.

Sve neki veliki vjernici i bradonje,a na paragon prodaju robu.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8491
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#4315 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by kokuz_sa »

ajdamo wrote: 16/12/2021 22:55 Mogu mislit ekipe iz piljara kako nam se smiju dok čitaju ove postove,ali neka smiju sve će nekad doći na naplatu.

Sve neki veliki vjernici i bradonje,a na paragon prodaju robu.
Nece ni piljare moci jos dugo.. nema vise uzeti telefona na crno.. to je svedeno na minimum.. sada se okrecu drugom nacinu

Ljudima treba kes a ne mogu uzet kredit.. odu u radnju uzmu telefon za 500KM na rate..i odnesu ga u piljaru i prodaju za 250KM..a piljar ga dalje prodaje za 300
A nabavna cijena mobitela 400 😂😂

Ironija zivota
ajdamo
Posts: 1046
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#4316 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by ajdamo »

Kojom šemom "braća" nabavljaju telefone u Dubaiju?

Dosta Samsung i Xiaomi telefona kod nas na policama ima Dubai ili UAE natpise na kutijama.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4317 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by skafiskafsnjak »

ajdamo wrote: 16/12/2021 23:05 Kojom šemom "braća" nabavljaju telefone u Dubaiju?

Dosta Samsung i Xiaomi telefona kod nas na policama ima Dubai ili UAE natpise na kutijama.
Halal linijom :mrgreen:
User avatar
P.Starck
Posts: 1144
Joined: 14/07/2010 22:46

#4318 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by P.Starck »

kokuz_sa wrote: 16/12/2021 18:13
P.Starck wrote: 16/12/2021 10:11 Ili prodaju med ili mobitele. :D
Nego..

Ne bi rekao. Hebe se banci. Cijene su njegova stvar. A da prijaviš tržišnom inspektoru?
Hoće, doći će po prijavi, uzet sebi kakav telefon, "pregledat" knjige u nazad 5 god. i tako ga osloboditi svih muljaža koje je radio i zdravo!

Inače, slažem se s tim da treba prijavljivati sve i svašta. I radim to redovno. iz istih razloga koje navodiš.
Da bude 5 pritužbi na rad doktora u DZ, neko bi ga prozvao javno. Da li bi bilo službeno posljedica, nije ni bitno.
Ako mu savjest imalo radi sam bi se pokušao korigovati. Ako ne, pa brate, 5 po 5. I biti na glasu kao najgori ne ide u prilog nikome.

Jedne prilike čekamo u koloni pola sata zbog saob. nesreće. Zovnem policiju, kaže pa nije niko prijavio nesreću!??
Dijete izbodu u tamvaju niko ne reaguje, to je taj društveni ambis. Još u zemlji "nezamjeranja", to je eksponencijalno u odnosu na druge.


Kokuže druže hajde pošalji cijene za S20 FE 5G ili Snapdragon proc. :mrgreen:
950 sa 2g garancije.. oficijal +gratis staklo i biras "original" masku
To je cijena za "gotovinu" :D. Sad ozbiljno, javiti ću ti se u idućoj sedmici!
Vagam između xiaomija 11t pro i njega. Mada mi je Koreanac draži od svakog kineza!
ajdamo
Posts: 1046
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#4319 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by ajdamo »

Zbog softvera bih prije uzeo Samsung S20FE nego taj Xiaomi
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8491
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#4320 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by kokuz_sa »

P.Starck wrote: 17/12/2021 08:06
kokuz_sa wrote: 16/12/2021 18:13

950 sa 2g garancije.. oficijal +gratis staklo i biras "original" masku
To je cijena za "gotovinu" :D. Sad ozbiljno, javiti ću ti se u idućoj sedmici!
Vagam između xiaomija 11t pro i njega. Mada mi je Koreanac draži od svakog kineza!
U svakoj opciji je ta cijena..koja meni legne na racun..toliko i pise u izlogu cijena

Ako ces na rate..imad opciju mikrofina pa sa njima se oko toga dogovaras sta, kako i koliko, ja u te tudje stvari ne zabadam nos.. 😁
User avatar
P.Starck
Posts: 1144
Joined: 14/07/2010 22:46

#4321 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by P.Starck »

Kako se razvodni svaka priča! Očito da nije sve crno bijelo. Sivilo vlada.
Ja lično bježim od šanera koji i imaju i nemaju "obrt". Ne daje mi 800-1000 KM ili više, za bilo kakav uređaj koji izgubi svaku garanciju onog momenta kad s njim napraviš više od dva koraka. Od laptopa do mobitela, sata, bilo čega. Jbg ja ne zarađujem novac na taj način pa ga jednako tako i ne trošim.
S druge strane svaki uređaj se može pokvariti iz čista mira. Može a i ne mora. Ali zbog onog može, volim imati garanciju, barem na osnovne stvari koje nisu do mene kao korisnika. Eto zamisli samo priču od prije par godina sa baterijama iz Note 7...i da si ga kupio od nekaga na pijaci. Za dobru cijenu.

Ova sva priča za banke je istinita, samo sam mislio da su davno smanjili procente. Očito da nisu. Da li sve banke imaju iste procente?
Da li to opravdava i trgovce? Sve je diskutabilno. S jedne strane, ne moraš imati na vratima naljepnicu za kartično plaćanje.
Gubiš na rejtingu i gubiš kupce zbog toga? Pa jbg. ne može ni za trgovce jare i pare.
Ali s druge strane, u ovoj sivoj ekonomiji, po meni je sve dozvoljeno, ukoliko postoje legalni modusi.
Valja svaki mjesec platiti režije, kiriju, uplatiti doprinose i isplatiti plate.

Donekle opravdavam i ove koji "storniraju račune" u 15.59. Valja preživjeti u Bosni.
Ali nikada, nikada se nećemo pomaknuti naprijed u bilo čemu sve dok je tako.
Nelojalna konkurencija s robom koja ulazi u BiH bez carine i ikakvog računa i sve posljedice toga u svim branšama,
to je nešto što se mora iskorijeniti i svesti na minimum. Sve ostalo će se vremenom posložiti.

Vezano za primjer M-Bike i robe koju uvoze i prodaju drugima kao veletrgovina i iste te koju i sami prodaju.
To je najgori modus poslovanja. Sami sebi skaču u stomak.
Prije ili poslije će izgubiti sve "partnere" i trgovce i svesti se na prodaju samo krajnjem kupcu.
Dobar primjer koji je i održiv je Omega i Beko. Uvoznici su za Beko ali nikada nećeš kod njih moći kupiti Beko
jeftinije nego kod njihovog trgovca iz top 10 kategorije.
User avatar
P.Starck
Posts: 1144
Joined: 14/07/2010 22:46

#4322 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by P.Starck »

kokuz_sa wrote: 16/12/2021 22:40 Nabavna cijena sa svim je cca 850KM.
Prodajes ga u svojoj maloprodaji po 1900KM
Da neko od tebe kupi po veleprodajnoj cijeni..artikal je 1850KM

Zarada u oba slucaja enormna
To je trgovina s jedan posto marže. Marka na marku! :lol:
Ima takvih puno, a i marži takvih puno.
Čak je logika više volim imati dobru maržu i prodati tri artikla nego manju i prodati 20.
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#4323 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by liaar »

Ma nije to samo u piljarama tako za garanciju, postavljali su ovdje slike pravih shopova tipa Univerzalno itd

U garanciju bukvalno spada samo software kvar koji u većini slučajeva neukim ljudima podvale kao user-end problem, tj da je zbog neke aplikacije nastalo tako da je ni tad ne uvaže.
Čuj nije baterija pod garancijom, ni na jednom novom mobitelu je ne može korisnik čačkati, ali jok, garantni list iz 2012-te se vrti i dalje.
ajdamo
Posts: 1046
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#4324 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by ajdamo »

Pa univerzalno ti je napucana piljara. Imaju dobar marketing pa ljudi misle da je nivo više od drugih.

Mišljenje ljudi o njima imate ovdje
zasto-je-univerzalno-com-prodavnica-tak ... 1s300.html
corei3
Posts: 716
Joined: 22/05/2014 09:42

#4325 Re: Gdje u Sarajevu kupiti mobitel?

Post by corei3 »

ajdamo wrote: 17/12/2021 09:44 Pa univerzalno ti je napucana piljara. Imaju dobar marketing pa ljudi misle da je nivo više od drugih.
Inače ovih dana su im nadrkani prodavači. Pored što su piljara pa kad im uđeš u radnju kao da si u boks u Siranu ušao, još sve nešta natrntačeno.
Post Reply