Gdje smo i kada smo?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply

Gdje smo i kada smo?

Ovo je 2017 godina, živimo na planeti Zemlji. Normala.
4
44%
Svi smo mi u paklu/džehenemu. Mi smo zapravo mrtvi, a džehenemska mašina polako počinje da centrifugira.
0
No votes
Mi smo učesnici nekog tragikomičnog reality show-a koji se prikazuje širom Univerzuma ... a morebit i šire.
1
11%
Uspjeli smo se u pogubiti u vremenu i prostoru.
1
11%
Baš me briga, znam da mi se ne sviđa ni gdje smo, ni kada smo. Ali na momente sve bude i urnebesno smiješno.
2
22%
Nešto deseto.
1
11%
 
Total votes: 9

User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#201 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by arzuhal »

I da samo napomenem - pošto mi se često desi da pretpostavim kako se nešto pod/razumijeva, pretpostavim da ljudi to svakako razumiju i da ne treba previše pojašnjavati, a kasnije shvatim da to nisam smio raditi i da se ništa ne podrazumijeva, da je najbolje sve što detaljnije kazati, bez šale, ironije, sarkazma ili bilo čega - i ja kada govorim o namazu i njegovom ne/obavljanju držim se islamskog okvira i temelja: nije isto ne izvršavati neki propis ili ga kršiti, s jedne strane, i negirati taj propis, na bilo koji način, s druge strane. Nije, dakle, isto (1) kada čovjek ne obavlja namaz, obavlja ga ponekad, neredovno ili ga nikad ne obavlja, i onoga (2) koji tvrdi da namaz uoće nije propisan od Allaha, da nije (toliko) važan, dakle neko ko na neki način negira, relativizuje, obezvređuje propis iz bilo kojeg razloga, pa makar to bilo i pozivanje da se namazi, svi ili većina njih, kod najvećeg broja klanjača ili bilo kako, obavljaju samo mehanički i formalno, bez dosezanja suštine namaza.

Prva intencija je ljudska, jer je čovjek biće koje griješi, biće koje je slabo, koje brza i pretjeruje, biće potrebe, itd. Druga intencija je đavolja jer je cilj te intencije ukidanje propisa, dozvoljavanje zabranjenog a zabranjivanje dozvoljenog, stvaranje smutnje i nereda. Ademovski je uzeti plod i pogriješiti, a iblisovski je nagovarati na zabranjeno, to uljepšavati i pravdati.
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#202 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by tlr »

Baš lijepo što ste se ispričali.
Šta vam fali da to tako češće. Nemojte čekati da vas ćafir upita gdje ste i kada ste, pa da to bude tema za međusobni razgovor. :D

Ne d'o bog da sam upitao kako ste ili ono fatalno: šta ima? :lol: Vjerovatno bi tema eksplodirala toliko da bi forum.klix.ba i http://www.klix.ba vas helać otiš'o i povuk'o za sobom vascijeli Internet, Zemlju i ko zna šta još usput.

Nego ... je li zaista toliko bitno obaviti namaz ili uopšte biti vjernik, a kako bi čovjek znao gdje je i u koja je doba?

Je li moguće da je svijet ljudi u toj mjeri obojen bogom? Ostaviću i pitanje "valja li to tako" da visi u negdje zraku, jer mislim da znate, da ja mislim da znam tačan odgovor na to pitanje... kao što znam da vi u svojoj glavi mislite da znate tačan odgovor na to pitanje. :?

Zanimljivo da čovjek (neki ljudi) na pitanje znaš li bolan đe si, kad otvoriš oči, pogledaš kuće, ljude, ulice, ptice, drveće, šumu ... šta vidiš? automatski stavljaju naočale koje filtriraju svijet tako da vide "Velikog Gazdu".

Ha, moglo bi biti da taj filter nekim treba kako ne bi oslijepili i odlijepili od ove silne ljepote i složenosti svijeta u kojoj žive. Sori... ovo ja onako svoje mišljenje, bez potrebe da hranim Nefsuda i njegove šejtančiće.

Halalite i molba ... hajde da se malo odvojimo od namaza, religije ... ako je ikako moguće ... probamo govoriti o onom o čemu bi trebao vladati konsenzus - gdje izlazi Sunce, kada izlazi, zašto izlazi, što nam je ovo ovako i kako nam je

Morebit da čovjek nije (još uvijek) spreman ljudski govoriti o zadatoj temi. Morebiti da je to zapravo i uzrok sveopšte izgubljenosti naše civilizacije u vremenu u prostoru. Svako od nas je vremenom izgleda izgradio neki svoj svijet, a na svačijoj kapiji stoji Nefso sa toljagom u ruci. Tako je vjerovatno i kod @Arzuhala, @Nurudina i kod svih drugih ... kolikogod se oni od njeg' ograđivali. Uključujući tu i moju malenkost.

Dosta od mene.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#203 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by arzuhal »

Što ti mo'š pričat...(ja se od nefsa ne ograđujem :mrgreen: )
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#204 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by tlr »

Istina je. Mogu pričat puno. Takvo sam ime izabrao ... pa je ono oblikovalo mene ili je bilo obratno ... nebitno. :D

Samo da se pohvalim da anketa radi.

Hvala administraciji!

Ima i taj Nefso svoje ... bez njega ne možemo to je sigurno. Da je kako te Nefsude prevarit' da duđu na neki globalni dernek, da se ljuCki ispričaju i dogovore gdje su i kad su. Mogu se i pomarisat' samo da nas ne diraju...

Kad završi to sijelo, Nefsudini se razlete i prepričaju svakome u kratkim crtama - šta su zajedno skontali.
Last edited by tlr on 17/10/2017 11:01, edited 1 time in total.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#205 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by Zejnep »

TLR wrote:Baš lijepo što ste se ispričali.
Šta vam fali da to tako češće. Nemojte čekati da vas ćafir upita gdje ste i kada ste, pa da to bude tema za međusobni razgovor. :D

Ne d'o bog da sam upitao kako ste ili ono fatalno: šta ima? :lol: Vjerovatno bi tema eksplodirala toliko da bi forum.klix.ba i http://www.klix.ba vas helać otiš'o i povuk'o za sobom vascijeli Internet, Zemlju i ko zna šta još usput.

Nego ... je li zaista toliko bitno obaviti namaz ili uopšte biti vjernik, a kako bi čovjek znao gdje je i u koja je doba?

Je li moguće da je svijet ljudi u toj mjeri obojen bogom? Ostaviću i pitanje "valja li to tako" da visi u negdje zraku, jer mislim da znate, da ja mislim da znam tačan odgovor na to pitanje... kao što znam da vi u svojoj glavi mislite da znate tačan odgovor na to pitanje. :?

Zanimljivo da čovjek (neki ljudi) na pitanje znaš li bolan đe si, kad otvoriš oči, pogledaš kuće, ljude, ulice, ptice, drveće, šumu ... šta vidiš? automatski stavljaju naočale koje filtriraju svijet tako da vide "Velikog Gazdu".

Ha, moglo bi biti da taj filter nekim treba kako ne bi oslijepili i odlijepili od ove silne ljepote i složenosti svijeta u kojoj žive. Sori... ovo ja onako svoje mišljenje, bez potrebe da hranim Nefsuda i njegove šejtančiće.

Halalite i molba ... hajde da se malo odvojimo od namaza, religije ... ako je ikako moguće ... probamo govoriti o onom o čemu bi trebao vladati konsenzus - gdje izlazi Sunce, kada izlazi, zašto izlazi, što nam je ovo ovako i kako nam je

Morebit da čovjek nije (još uvijek) spreman ljudski govoriti o zadatoj temi. Morebiti da je to zapravo i uzrok sveopšte izgubljenosti naše civilizacije u vremenu u prostoru. Svako od nas je vremenom izgleda izgradio neki svoj svijet, a na svačijoj kapiji stoji Nefso sa toljagom u ruci. Tako je vjerovatno i kod @Arzuhala, @Nurudina i kod svih drugih ... kolikogod se oni od njeg' ograđivali. Uključujući tu i moju malenkost.

Dosta od mene.

Jel to ti pokušavaš ko Arzo pisati? :mrgreen:
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#206 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by tlr »

Zejnep wrote:Jel to ti pokušavaš ko Arzo pisati? :mrgreen:
Nope.
Jedan je dovoljan. Ja pokušavam pisati k'o ja. Kol'ko mi Nefsudin dozvoli... :D

... ima'l koga u ofisu? Administracija!
Može li za sve Nefsudine na ovoj temi po jedno vopi.
Nularicu za muslimane, a za ostale po izboru.

Meni ćete nularicu.
:lol:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#207 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by arzuhal »

TLR wrote:Istina je. Mogu pričat puno. Takvo sam ime izabrao ... pa je ono oblikovalo mene ili je bilo obratno ... nebitno. :D

Samo da se pohvalim da anketa radi.

Hvala administraciji!

Ima i taj Nefso svoje ... bez njega ne možemo to je sigurno. Da je kako te Nefsude prevarit' da duđu na neki globalni dernek, da se ljuCki ispričaju i dogovore gdje su i kad su. Mogu se i pomarisat' samo da nas ne diraju...

Kad završi to sijelo, Nefsudini se razlete i prepričaju svakome u kratkim crtama - šta su zajedno skontali.
Anketom si sam doprinio da je tema svaštara :mrgreen: I ja ću jednu nularicu, ako nije šta... :mrgreen:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#208 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by zijancer »

TLR wrote: Drugim riječimo - mislim da danas prisustvujemo rezultatu minulog rada naše materijalizirane mašte (razuzdanom primitivizmu, konzumerizmu, hedonizmu, relegijskim narativima, "najavljenim" sudnjim danima... ).
Stvari su tim gore, jer smo izvrsno uvezani, a negativne informacije (koje prate hiljade istinski lažnih vijesti :D ) se puno brže šire, pojačavaju anksioznost. Taj pritisak tjera neke ljude da i načine neki još nepromišljeniji korak i tako kreiraju još goru stvarnost...

Svaka nova katastrofična vijest ima za posljedicu neku novu lošu akciju, reakciju ...

Individue su se pogubile, sve su slabije obrazovane, a demoktratija im daje mogućnost da vlast predaju najpopularnijim - šta god da je to danas. Najprije onim koji su nisu svjesni vlastite gluposti ili neznanja. Oni su autoritet, jer su "hrabri" i dovoljno ludi, govore "istinu" = ono što ljudi žele da čuju.

Mislim da svjedočimo nastanku jednog prirodnog fenomena, planetarnih razmjera, a koji se zove kaos.
Kaos nije nužno negativan proces.
Kaos je npr. za Stare Grke bio prvi princip - od kojeg je sve ostalo poteklo.
Mitologija
U starogrčkoj kozmologiji Kaos je bilo prvo što je postojalo, utroba iz koje je sve ostalo nastalo. U mitu stvaranja Pelazga Eurinoma, boginja svega, nastala je iz Kaosa, a potom od njeg stvorila Svemir.


Dopuštam sebi da griješim.

More bit je ovo sve ou kej.
I ja mislim da sve ide ka haosu, i na trenutke je urnabesno šega, ali mi nije jasno zašto je prva stvar koju pomislim pri tom : šta ja mogu učiniti povodom toga :? ?
odkud mi taj poriv za spašavanjem svijeta? kao ona slika iz ars aevija, lik visi u zraku, samo zubima se drži za neku šipku, i spašava svijet :mrgreen:
koga ustvari treba spašavati :?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#209 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by arzuhal »

zijancer wrote: koga ustvari treba spašavati :?
Sebe, uvjetno rečeno. I druge od sebe.
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#210 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by tlr »

zijancer wrote:koga ustvari treba spašavati :?
Pošlo me sa Nefsom. :lol:

Nefso kaže vlastitu guJicu... i dodaje ... zar imate išta bliže i preče od vlastite guJice?

Zar to nije prirodna i opravdana reakcija?
Mene zapravo brine da se ljudi ne brinu, to se barem ne vidi. Možda se to samo tako čini. Svako se o svom jadu zabavio, a mašina u kojoj se vrtimo ne dopušta se stane na trenutak, glava podigne i osvrne oko sebe.

Image
Last edited by tlr on 17/10/2017 11:28, edited 1 time in total.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#211 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by zijancer »

Drugim riječimo - mislim da danas prisustvujemo rezultatu minulog rada naše materijalizirane mašte (razuzdanom primitivizmu, konzumerizmu, hedonizmu, relegijskim narativima, "najavljenim" sudnjim danima... ).
Stvari su tim gore, jer smo izvrsno uvezani, a negativne informacije (koje prate hiljade istinski lažnih vijesti :D ) se puno brže šire, pojačavaju anksioznost. Taj pritisak tjera neke ljude da i načine neki još nepromišljeniji korak i tako kreiraju još goru stvarnost...
loop :mrgreen: (arzuhalu)
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#212 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by zijancer »

ih, vlastitu :-) vlastita uvijek nađe način da se spašava preko tuđih leđa, tako je nastala evolucija
i sebe od vlastite :cry: ide preko nečijih leđa
hmm.. :-D
ako hoću da bude preko mojih leđa, mogu jedino druge spašavat od sebe
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#213 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by tlr »

Utopia vs. Dystopia
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#214 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by mali jomu »

Nefs samo prati, a onaj koji prati taj ne vodi.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#215 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
pa dobro,to je tvoja mjerna jedinica "vaganja" necijeg pravilnog i nepravilnog vjerovanja , al' pousti malo :D et' ja znam da si na doticni nacin ogranicio analizu necijeg vjerovanja :D zasto ti je toliko vazan neciji redovan ili neredovan namaz?
Ne, nisi me onda razumjela, kao ni @TLR. Niti je to moja mjerna jedinica, niti ja to pitam svakog (niti uvijek) da bih nešto utvrđivao, već samo onog ko govori iz islama, preko islama ili o islamu (nudeći svoje tumačenje, pogled i sl), pogotovo za nekog za koga znam da obavlja namaz ili ga je obavljao, i sl.
pravila namza su postavljena od strane ljudi ne od Boga :-D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#216 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:I da samo napomenem - pošto mi se često desi da pretpostavim kako se nešto pod/razumijeva, pretpostavim da ljudi to svakako razumiju i da ne treba previše pojašnjavati, a kasnije shvatim da to nisam smio raditi i da se ništa ne podrazumijeva, da je najbolje sve što detaljnije kazati, bez šale, ironije, sarkazma ili bilo čega - i ja kada govorim o namazu i njegovom ne/obavljanju držim se islamskog okvira i temelja: nije isto ne izvršavati neki propis ili ga kršiti, s jedne strane, i negirati taj propis, na bilo koji način, s druge strane. Nije, dakle, isto (1) kada čovjek ne obavlja namaz, obavlja ga ponekad, neredovno ili ga nikad ne obavlja, i onoga (2) koji tvrdi da namaz uoće nije propisan od Allaha, da nije (toliko) važan, dakle neko ko na neki način negira, relativizuje, obezvređuje propis iz bilo kojeg razloga, pa makar to bilo i pozivanje da se namazi, svi ili većina njih, kod najvećeg broja klanjača ili bilo kako, obavljaju samo mehanički i formalno, bez dosezanja suštine namaza.

Prva intencija je ljudska, jer je čovjek biće koje griješi, biće koje je slabo, koje brza i pretjeruje, biće potrebe, itd. Druga intencija je đavolja jer je cilj te intencije ukidanje propisa, dozvoljavanje zabranjenog a zabranjivanje dozvoljenog, stvaranje smutnje i nereda. Ademovski je uzeti plod i pogriješiti, a iblisovski je nagovarati na zabranjeno, to uljepšavati i pravdati.
pa naravno da namaz nije propisan od Boga , i to nije znak negiranja vaznosti propisa, vec je spcifican znak za ljude da postavljaju propise , a svrha propisa posjeduje niz faktora veznih za religiju ,ali ne i za vjerovanje ljudi

Faith je nesto vise od pukih ljudskih propisa :-D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#217 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by arzuhal »

Connaisseur Karlin wrote:
arzuhal wrote:I da samo napomenem - pošto mi se često desi da pretpostavim kako se nešto pod/razumijeva, pretpostavim da ljudi to svakako razumiju i da ne treba previše pojašnjavati, a kasnije shvatim da to nisam smio raditi i da se ništa ne podrazumijeva, da je najbolje sve što detaljnije kazati, bez šale, ironije, sarkazma ili bilo čega - i ja kada govorim o namazu i njegovom ne/obavljanju držim se islamskog okvira i temelja: nije isto ne izvršavati neki propis ili ga kršiti, s jedne strane, i negirati taj propis, na bilo koji način, s druge strane. Nije, dakle, isto (1) kada čovjek ne obavlja namaz, obavlja ga ponekad, neredovno ili ga nikad ne obavlja, i onoga (2) koji tvrdi da namaz uoće nije propisan od Allaha, da nije (toliko) važan, dakle neko ko na neki način negira, relativizuje, obezvređuje propis iz bilo kojeg razloga, pa makar to bilo i pozivanje da se namazi, svi ili većina njih, kod najvećeg broja klanjača ili bilo kako, obavljaju samo mehanički i formalno, bez dosezanja suštine namaza.

Prva intencija je ljudska, jer je čovjek biće koje griješi, biće koje je slabo, koje brza i pretjeruje, biće potrebe, itd. Druga intencija je đavolja jer je cilj te intencije ukidanje propisa, dozvoljavanje zabranjenog a zabranjivanje dozvoljenog, stvaranje smutnje i nereda. Ademovski je uzeti plod i pogriješiti, a iblisovski je nagovarati na zabranjeno, to uljepšavati i pravdati.
pa naravno da namaz nije propisan od Boga , i to nije znak negiranja vaznosti propisa, vec je spcifican znak za ljude da postavljaju propise , a svrha propisa posjeduje niz faktora veznih za religiju ,ali ne i za vjerovanje ljudi

Faith je nesto vise od pukih ljudskih propisa :-D
Razumijem ja tvoju poziciju, tvoje (i ne samo tvoje nego mnogih) smatranje, tvoje vjerovanje i postavljanje stvari vezanih za razumijevanje i razlikovanje pojmova faith i religion.

No treba i ti da se potrudiš da razumiješ neka druga s kojima se i ne slažeš ili ih ne razumijevaš do kraja, ili kako god bilo. Često se radi o nijansama u razlikovanju, ali te nijanse su veoma bitne, prave ključnu razliku.

I ja razlikujem ta dva pojma i u lijepoj mjeri se mogu složiti s tim (generalno o čemu govoriš), ali ne u potpunosti na tvoj način (uslovno sad pričam, možda to nije sve tvoj pogled ili stav, pa me razumi), ne samo na način da je vjera (faith) nešto nama prirođeno, nešto iskonsko u nama, a religija nešto što su ljudi, kroz historiju, stvarali i u što su pokušavali da zatvore i time ograniče vjeru (faith), nešto čime su htjeli da manipulišu vjerom koja ne da da se njome manipuliše, da je osakate, da izmijene njenu bit, da ograniče vjeru samo na svoju religiju, na obrede, itd.

Ustvari slažem se u dobroj mjeri da vjera (faith) jeste daleko važnija od bilo koje i kakve religije (Allah i govori da oblika, pravaca, zakona ili manifestacija vjere može biti više, religije i predstavljaju forme, oblike manifestacije vjere pa se natječite u dobročinstvima) i slažem se da postoje momenti kod religije koji jesu plod ljudskog djelovanja (što ne mora biti odmah shvaćeno negativnim, dabome), na ovaj ili onaj način, ali postoje i one stvari za koje vjernici vjeruju i nikada neće prestati vjerovati u to poput toga da je Kur'an, ovaj - kako kažu prenosnik, Nurudin, towelie i ostali pripadnici te neke grupe - "mushafski Kur'an" riječ Božija a ne ljudska, doslovna Riječ Božija a ne prepričana od bilo koga, te da je naredba vezana za uspostavljanje namaza u svom životu direktna naredba od Stvoritelja.

I Kur'an objašnjava zašto je propisan namaz, šta mu je svrha, itd.

Kada je hazreti Dželaludin Rumi upitan koja je najvažnija stvar za vjernika, on je rekao: "Namaz!" - a potom dodao - "Osim imana (vjere)! Vjera je najpreča i prije je namaza zato što je namaz vremenski određena obaveza (obavlja se u određeno vrijeme i traje samo određeno vrijeme), a vjeru ne smiješ ispustiti ni jednog trena!"

Dakle normalno da je vjera (faith) najpreča, ali - s islamske tačke gledano - ako neko tvrdi da je vjera (bilo kako da shvata i objašnjava vjeru i njen odnos spram religije) glavna i najbitnija (što jeste istina) a da namaz nije važan jer - pa sad stavi kakvo želiš objašnjenje -
"je to nešto što su ljudi propisali a ne Bog",
"jer ljudi ionako namaz i te molitve obavljaju samo mehanički i formalno, bez spoznaje i dohvaćanja suštine namaza i same vjere",
"jer nije Bogu bitno hoće li neko klanjati ili ne",
"jer ima toliko kriminalaca i đubradi koji obavljaju namaz i čine zlodjela, pa? Jel im pomaže namaz i jel to to što Bog traži!?", itd. itd.
onda je to izraz strasti i egocentrizma pojedinačnog ljudskog nefsa, njegovih strasti čije je središte njegov ego. Jer nefsu ne odgovara pokoravanje, predavanje Bogu, ustrajnost (istikamet), skrušenost (huš'u), poniznost spram Stvoritelja, itd. On hoće sebe, hoće da sobom mjeri i samjerava, ne treba mu mjera izvan nejga samog, recimo Kur'an. U tom samjeravanju mu namaz, a i mnogi drugi božanski propisi uopće ne odgovaraju, kvare mu koncept udovoljavanja svojim vlastitim prohtjevima. Recimo seks i želja za seksom - koja je sasvim ok, koja je super, koja je prirodna i koju treba zadovoljavati - kod pojedinca izazove otpor spram islamskog propisa o zadovoljenju seksualnih poriva u braku a ne izvan braka. I tada nečiji nefs, budući da ga propis ograničava (jer, recimo, nije u braku), počne da smišlja načine kako da obezvrijedi taj propis i da ga (seks izvan braka) sebi ohalali. I, frojdovski rečeno, možda samo na jednom jedinom prohtjevu neki pojedinac iskonstruiše čitav novi koncept tumačenja vjere, religije, Boga, božanske objave, propisa, šerijata, itd. gdje će zanegirati, "razobličiti dosadašnje pogrešno shvatanje i nerazumijevanje Kur'ana". Tako pojedinac počne da priča kako je i sam brak i njegovo sklapanje besmisleno, ismijava propise o braku i nastoji da sve razbuca i poruši kako bi napravio sebi teren, svojoj savjesti, svojoj volji.
Tako je i sa namazom: nefs nema snagu pokoravanja, nema volju da se pogne pred Uzvišenim, ne može da klanja, mrsko mu, itd. i onda nađe čudesne načine kako da obezvrijedi namaz i propise namaza (i ostalih ibadeta). Ima pojedinaca veoma kreativnih, maštovitih i nadarenih koji iskonstruišu veličanstvene konstrukcije - uz pomoć čitanja raznih autora, knjiga i sa/znanja do kojih su dolazili u svom životu - koji, u suštini, služe tek da opravdaju, i u njima samima i pred drugima, odluke njihova nefsa, njihova ega da odbace Kur'an, namaz, itd. i udovolje prohtjevima svog nefsa koji želi to i to, tako i tako...

Tako dobiješ priče da "nije Kur'an ono što ljudi, tzv. muslimani misle da jeste", "nije Allah - Allah", ljudima izmiču suštine, istine, habli-dablica, drž-nedaj...

Zato su to, iz ugla islama, sve obična trućanja i zajebancije kojim nas nečije nefsonje uveseljavaju... :mrgreen:
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#218 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by Zejnep »

Ja ne znam kako ovaj Arzo ima 'voliko živaca :eh: :D
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#219 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by mali jomu »

arzuhal wrote:
Zato su to, iz ugla islama, sve obična trućanja i zajebancije kojim nas nečije nefsonje uveseljavaju... :mrgreen:

Mene ne uveseljava, jer nefs sam od sebe trazi veselje da bi se dicio i hvalio onima koji ga ne poznaju..... da bi se picilo po njemu, jer je zato i tu..... da samog sebe pokaze i isprica da on stim nema nista sto sve razbaciva, gura i tjera vasom dozvolom.


Sam primjer orah i jezgra..... je nedorecen, nije vazno je li namjerno ili nazovimo slucajno, da ne bi ruznije rekao da slucajnosti nema, ali zato ima sluzenje nefsu...... onih kojima se dobro sakriva u raznim ljepotama samoga sebe.

A Nefs je, sto se ono kaze..... stalno svakom i u ocima i ispred ociju, razbaskareni i nasmijesni majstor skrivanja.


(Nurudin na nekim mjestima bas o tome pise, ne znam je li neko to primjetio, a ne znam je li i on sam to primjetio jer mu svasta ispadne iz vrece pa je tesko to poslije pronaci..... ali cim copira Mevlanu skupit ce on to insAllah)


Nefs je jednostavan ali se predstvlja komplikovan, zato je sakriven.....
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#220 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by zijancer »

da li prvo posmatrati, pa promišljati uočeno, pa raditi
ili pokušati, pa posmatrati, pa promišljanjem razumjeti/korigovati
ili pročitati, pa razumjeti i raditi

nešto se shvaća kroz pokušaje koji lupe ili ne lupe po glavi, nešto kroz čitanje, a nešto kroz posmatranje :-) i još kad sve to mašta nabilda, napuše i zbrčka :-)
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#221 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by tlr »

@Arzuhal, ti si pametan i načitan čovjek pa bih te direktno upitao... Gdje ti (ili kako) ćutiš Stvoritelja, danas i ovdje, pa da je on bitan za odgovor na pitanje - gdje si i kada si?

Moguće je da ti ovaj svijet gledaš drugačije.

Već su se neki ovdje javili koji misle da je sve OK. Ja ovo danas i ovdje mogu prihvatiti kao normalno... Nema šansi, dok mi neko ne nacrta drugačiju sliku. Motiv je vrlo sebičan, pa sam iz tog razloga i postavio ovu temu, ali konkretnog odgovora nema... Vrtimo se ukrug, oko nebitnih tema, jezika, forme, a o suštini niko ne govori.

Čini da su izvori ili presušili ili iz njih izvire otrov. Tako se barem čini gledajući na stvar neutralno - ne pokušavajući se identificirati kao pripadnik neke konkretne grupe ljudi.

Zašto razgovarati o namazu ili bogu, a kada je tema ovdje i danas? Jesu li ta dva pojma kod tebe neraskidivo vezana?

Možemo li danas popraviti bilo šta? Lift, vodu??? a da ne počnemo priču sa ima li boga i treba li klanjati i kako?

***
Vjernika nikada više nije bilo i nikad nisu imali veću moć, a slika svijeta nikada nije bila strašnija.

Jesam li u pravu? Ako jesam, zašto je to tako? Ako nisam - hajde mi predoči dokaze. Ti ili bilo ko drugi.
Iskreno i ponizno molim. Za moje dobro :).


Preporučujem ovo pogledati:

:shock: :shock: :shock: :cry:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Image
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#222 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by tlr »

Ovo je po meni slika koja ponajbolje oslikava današnji svijet:

Image

Pokvarili smo sve i sad se nešto satrasmo popravljajući. Šatro.

Na slici imamo one gore. Poslovođe. Zadužene da komentarišu i popuju.

Imaš one u rupi, koji "rade". Zapravo, svako u stranu gleda ... šatro nešto konta. Strah ih da ne shvate ljudi da zapravo veze nemaju ni gdje su, ni kada su - pa shodno tome - ni šta im je raditi.

A rupetina zinula.

HelJp!
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#223 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by arzuhal »

TLR,

jučer i danas pričam s bliskom osobom oko nekih primjera situacije u kojoj, recimo, živimo mi u BiH i s kojima se stalno susrećemo, a riječ je o svemu: od aljkavosti naše birokratije i administracije, preko zloupotrebe pozicija, uskogrudnosti, pohlepe i sujeta recimo univerzitetskih profesora koji se gložu između sebe i uništavaju "hramove znanja" (sic!), do zvaničnika i funkcionera koji se nalaze na pozicijama na kojima mogu i donose odluke koje se tiču svih nas do kraja dolje, rade sve da ih zloupotrijebe, itd.

i zaključujemo, po ko zna koji put, da jedino što čovjek može (i treba!) uraditi je nešto od samog sebe ili sa samim sobom, i to je najljepši početak, a možda i kraj svekolikog djelovanja u ovome u čemu se nalazimo, ma šta to bilo. Svako je pozvan da radi na sebi i dadne od sebe, pa neko dadne poštenje, neko nepoštenje, neko doprinos, neko odprinos.

U svemu tome, za mene (i ne samo mene), i namaz ima svoje mjesto, ali hajmo reći da ta priča o namazu ne pripada temi kako si je ti zamislio...

A generalno onako, u svjetskim okvirima, dakle okvirima onim koji nas se tiču dok kahvenišemo i nudimo golema objašnjenja kako stvari stoje :mrgreen: , stvari se dešavaju i odvijaju na način koji je meni razumljiv i prihvatljiv na temelju onoga što sam naučio iz same vjere...Pa često samo klimnem glavom kada nešto čujem ili vidim...
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#224 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by tlr »

arzuhal wrote:TLR,

jučer i danas pričam s bliskom osobom oko nekih primjera situacije u kojoj, recimo, živimo mi u BiH i s kojima se stalno susrećemo, a riječ je o svemu: od aljkavosti naše birokratije i administracije, preko zloupotrebe pozicija, uskogrudnosti, pohlepe i sujeta recimo univerzitetskih profesora koji se gložu između sebe i uništavaju "hramove znanja" (sic!), do zvaničnika i funkcionera koji se nalaze na pozicijama na kojima mogu i donose odluke koje se tiču svih nas do kraja dolje, rade sve da ih zloupotrijebe, itd.
Iskreno, mislim našu situaciju mogu popraviti samo obrazovani, iskreni i pošteni vjernici. Ovo obrazovani znači - da neće odbaciti razum, logiku i materijalni dokaz (i fiziku :lol:), samo zato što neki polupismeni agresivac javno drvi da to nije islamski.

Mi nevjernici se polako i sigurno izbacujemo iz sistema.
Svaki pokušaj angažovanja "Različitih" u BiH u borbi protiv pojava i uzroka problema se odbija i odbijaće se proglašavanjem istih za islamofobe i neprijatelje islama.

Da su na vlasti štatijaznam neki moji npr. neki nepostojeći PaS (Piratsko-anarhistička Stranka :lol:) i da ti rade to što rade ovi "naši" ... ja bih im prvi *ebo mater/mater.. Oni da uništavaju ove ljude i budućnost, ja bih to tumačio kao direktni napad na moje ideale i kao izdaju, te bih im po kratkom postupku "sudio" i "presudio". Ne bih čekao izbore.

Uzmi ovo sve sa velikom rezervom... Ne mislim da si ti pozvan niti si prozvan da ih prozivaš ili rušiš, ali neko iz vašeg "tima" će to morati učiniti ... i to napraviti ljudski. Ili neće biti ni Bosne i bosanskih muslimana... Bošnjaka, ni Srba, Hrvata, Ostalih ni ćafira ... Ekipa koja trenutno hara, ide na sve ili ništa i neće ništa ostaviti iza sebe.
Last edited by tlr on 19/10/2017 14:24, edited 1 time in total.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#225 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by zijancer »

TLR, kako bi gusari raspetljali recimo..hm. problem saobraćaja (gužve prvenstveno) u Sa? :cry:
Post Reply