Gdje smo i kada smo?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply

Gdje smo i kada smo?

Ovo je 2017 godina, živimo na planeti Zemlji. Normala.
4
44%
Svi smo mi u paklu/džehenemu. Mi smo zapravo mrtvi, a džehenemska mašina polako počinje da centrifugira.
0
No votes
Mi smo učesnici nekog tragikomičnog reality show-a koji se prikazuje širom Univerzuma ... a morebit i šire.
1
11%
Uspjeli smo se u pogubiti u vremenu i prostoru.
1
11%
Baš me briga, znam da mi se ne sviđa ni gdje smo, ni kada smo. Ali na momente sve bude i urnebesno smiješno.
2
22%
Nešto deseto.
1
11%
 
Total votes: 9

tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#1 Gdje smo i kada smo?

Post by tlr »

Roditeljska pažnja.
Tema je interdisciplinarnog karaktera, morebit' da će se razvlačiti od religije, preko filozofije, humora, a morebit i politike.

Obavezna literatura za dalju diskusiju je sljedeći Dežulovićev tekst.
Povratak u budućnost
Zvao me sinoć u dva iza ponoći Kožo da ispriča vic. Ima on taj običaj, zovne u gluho doba noći iz kafane da ispriča vic.

Elem, kaže, znaš da su naši štokavski jezici jedini u kojima se futur može izraziti u prošlom vremenu? Znam taj rijedak gramatički fenomen, rekoh. “Jebo sam ti majku kad te uhvatim.” Tako je, veli on, a znaš li da je Bosna i Hercegovina jedina zemlja u kojoj se prošlost može isplanirati, pa prošlo vrijeme izraziti u futuru? E to nisam znao, rekoh. Nisam ni ja, kaže on, dok nisam u novinama pročitao da Dom naroda Parlamenta Federacije BiH na 13. izvanrednoj sjednici sutra, u četvrtak, razmatra prijedlog Programa rada za 2017. godinu.

Za one kojima se na trenutak, kao i meni, učinilo da Kožo kaže kako je ovoga četvrtka Dom naroda federalnog Parlamenta razmatrao prijedlog Programa rada za ovu godinu – da Dom naroda dakle svoj Program rada za 2017. godinu razmatra krajem septembra iste godine – eno na stranicama Parlamenta Federacije BiH za četvrtak 21. septembra uredno najavljene 21. redovne sjednice Doma naroda, pa odmah poslije nje istog dana i 13. izvanredne sjednice, s uredno objavljenim dnevnim redom od jedanaest točaka, sve kako spada - prijedlozi zakona, nacrti zakona, prijedlozi izmjena i dopuna zakona, prijedlozi izmjena i dopuna prijedloga o izmjenama i dopunama nacrta zakona, drke-drke-džon, drke-drke-dž-džon-džon - sve do sedme točke dnevnog reda, citiram, “Prijedlog Programa rada Doma naroda Parlamenta Federacije BiH za 2017. godinu”!

Ne samo da se, eto, Program rada Doma naroda za 2017. godinu razmatra 21. septembra, dakle pred sam kraj rečene 2017. godine, već se to krajem rečene 2017. godine razmatra tek prijedlog tog plana! Prijedlog! I ne samo da se na sjednici krajem 2017. godine razmatra prijedlog Plana rada za tu godinu, već se razmatra, sunce ti jebem, tek kao sedma od jedanaest točaka dnevnog reda!

Ukratko – ne znam možete li vi pratiti, ja sam se pogubio već na „ukratko“ - na 13. izvanrednoj sjednici gospoda zastupnici Doma naroda razmatrat će prijedlog plana za prethodnih dvanaest. A onda će u sedmoj točki dnevnog reda odlučiti što će razmatrati u prvih šest.

U još kraće - ako do sad niste shvatili bosansku gramatiku - „ispunili smo Program rada kad ga usvojimo“. Takozvani futur svršeni.

Čak i scenaristi „Povratka u budućnost“ pred ovom bi mozgolomnom premisom slomljeni i rastrojeni završili na psihijatriji. Bosna i Hercegovina, međutim, zemlja je nepojamnih čuda: plan i program rada za tekuću godinu u tom se Šiznilendu donosi tek na kraju godine. I nije, razmislite li malo, bez logike: kad bi u Domu naroda program rada za sljedeću godinu usvojili na njenom početku, tko zna što bi od toga programa ispunili do kraja godine. Ovako se ne radi po planiranom programu – kako nepromišljeno i brzopleto rade u ostatku svijeta – već se planira urađeno. Samo se, eto, trebalo sjetiti.

Program rada federalnog Doma naroda, recimo - kad smo već kod njega - pažljivo je pripreman mjesecima, i ništa nije prepušteno slučaju. Nacrt prijedloga Programa – nacrt! - donesen je u martu, nakon samo tri mjeseca rada, onda je nakon još tri mjeseca, 23. juna, prijedlog definiran i zaprimljen, da bi se nakon sljedeća tri – ovoga dakle četvrtka, 21. septembra – o njemu već živo raspravljalo u Domu naroda. Za pretpostaviti je stoga da će za usvajanje trebati još barem tri mjeseca, i negdje krajem decembra, najkasnije početkom 2018., Dom naroda svečano će objaviti kako je većinom glasova zastupnika prihvaćen prijedlog Programa rada za 2017. godinu.

Već na prvoj sjednici, jasno - sve po usvojenom Programu rada - zastupnici će predložiti izradu nacrta Programa rada za 2017. godinu. I tako će se programom za 2017. zabavljati sljedećih stotinu godina. Prolazit će godine, sjednice, parlamentarni izbori, svjetski ratovi i Halleyeve komete, a oni će sveudilj marljivo razmatrati nacrte prijedloga planova programa rada za 2017. godinu. Zato neukima, što ne razumiju bosansku gramatiku, izgleda da je u BiH vrijeme stalo.

Neukima koji ne razumiju bosansku gramatiku, zakrivljenost prostor-vremena i teoriju relativnosti, pa vrijeme shvaćaju i računaju linearno kao cestu od Petrovca do Bihaća, to je – jasno – potpuno besmisleno. U bosanskom Šiznilendu, međutim, vrijeme ne shvaćaju tako usko i drugačije ga računaju. Ovisno donosi li se program rada za Dom naroda federalnog parlamenta ili tek za parlamentarne izbore – ili, štajaznam, program nastave u školama – u Bosni i Hercegovini može biti i 2017. i 1992., može biti i 1389. i 1878., i 1914. i 1918., i 1945. i 1995.

Ovih dana, recimo, dok su se zastupnici Doma naroda pripremali za uzbudljivu i neizvjesnu 2017. godinu, bosanskohercegovački Židovi proslavili su Novu 5778. godinu, Bošnjaci hidžretsku Novu 1439., dok su Hrvati, samo posljednji primjer, prigodnim lijepljenjem plakata s fotografijom Ante Pavelića i pismom Maksa Luburića usvojili program rada za Dom naroda – spremni! - i svečano ušli u Novu 1941.

Prošlo svršeno vrijeme u Bosni se i Hercegovini, kako vidite, izražava u futuru, prošlost je ovdje budućnost, budućnost je prošlost, 2017. je u Parlamentu počela kad završi, ispunili su zastupnici Program rada kad ga usvoje, ispunili su obećanja kad pobijede na izborima. Odnosno - shvatili ste konačno - jebali su nam majku kad nas uhvate.
Na jednoj strani RocketBoy, na drugoj Dotard, a kod nas vlada Kifla, ležimo na vodi, a vode nema živimo apsurd. Ljeto je bilo vrelo, neizdrživo na Balkanu, imali smo tri uragana 4-te kategorije u 3-4 sedmice.

Pitanje ove teme glasi - zanima me šta vi mislite gdje to mi danas živimo i u kojem vremenu?

Pitanje je ozbiljno, volio bih i vjernici da se oglase i objasne da li bi moglo biti da smo mi mrtvi i zatočenici pakla.
Da se ne lažemo. Ja kao ateista mislim da je i to moguće objašnjenje. Sve opcije su na stolu.

Izvol'ton.
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#2 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by walter kurtz »

Pratim :zoka:
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#3 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by tlr »

Iskreno, ja mislim da je moguće da su ljudi, Zemlja i Univerzum zapravo simulacija, u kojoj ljudi aktivno djeluju kao svjesna bića.



Za simulaciju nisam siguran i teško da se ova hipoteza može dokazati. No, ako jesmo u simulaciji, onda pretpostavljam da je onome ko nas posmatra 'odozgo' veoma zabavno. Možda niko i nema volje da ovo gleda, pored bezbroj mogućih (drugačijih i zabavnijih) simulacija...

Neovisno za okvir (simulacija ili ne) ... sve sam uvjereniji da je naša stvarnost (sadašnjost) proizvod trauma, želja, ideologija (neideologije), strahova i "aveti" kreiranih u prošlosti.

Drugim riječimo - mislim da danas prisustvujemo rezultatu minulog rada naše materijalizirane mašte (razuzdanom primitivizmu, konzumerizmu, hedonizmu, relegijskim narativima, "najavljenim" sudnjim danima... ).
Stvari su tim gore, jer smo izvrsno uvezani, a negativne informacije (koje prate hiljade istinski lažnih vijesti :D ) se puno brže šire, pojačavaju anksioznost. Taj pritisak tjera neke ljude da i načine neki još nepromišljeniji korak i tako kreiraju još goru stvarnost...

Svaka nova katastrofična vijest ima za posljedicu neku novu lošu akciju, reakciju ...

Individue su se pogubile, sve su slabije obrazovane, a demoktratija im daje mogućnost da vlast predaju najpopularnijim - šta god da je to danas. Najprije onim koji su nisu svjesni vlastite gluposti ili neznanja. Oni su autoritet, jer su "hrabri" i dovoljno ludi, govore "istinu" = ono što ljudi žele da čuju.

Nude prevarenom puku lijek za brzo (i okrutno) "rješenje" problema. Recept za vraćanje u 'bolju prošlost'
Trumpizam.

Dobra vijest da, kao razumna bića, ljudi imaju sposobnost shvatiti da su odgovorni za sve ove silne nesreće koje su nas 'zadesile'. Imaju i sredstva da se povežu i sinhronizovano djeluju.

Hoće li se to desiti, odn. hoće li se formirati neka kritična masa, koja će razdrmati teren, pokrenuti proces preslaganja ekonomskih, političkih i socijalnih "tektonskih ploča". Zemljotresna Koalicija? Ko zna... :lol:

Mislim da svjedočimo nastanku jednog prirodnog fenomena, planetarnih razmjera, a koji se zove kaos.
Kaos nije nužno negativan proces.
Kaos je npr. za Stare Grke bio prvi princip - od kojeg je sve ostalo poteklo.

Mitologija
U starogrčkoj kozmologiji Kaos je bilo prvo što je postojalo, utroba iz koje je sve ostalo nastalo. U mitu stvaranja Pelazga Eurinoma, boginja svega, nastala je iz Kaosa, a potom od njeg stvorila Svemir.


Dopuštam sebi da griješim.

More bit je ovo sve ou kej.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#4 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by Euridika »

Kako je moguće da ovako dobru temu prati Walter, a ne prati Muha? :shock: :D

Na temu, fali mi mogućnost odabira više odgovora iz ankete. Naivnim promišljanjem je odgovor 1. sasvim tačan, ali kad se detaljno pročita uvodni post i razmisli na temu, odgovori 2.-4. djeluju mnogo logičnije. Matrix scenarij sad djeluje čak i poželjan, makar je odavao sliku idiličnog svijeta, ovaj koji nas okružuje je davno prevazišao granice apsurda.

Inače, ja sam uvijek doživljavala religijsko tumačenje ovog života kao izvjesnu vrstu testa, štih-probe ili simulacije, jer u biti sve velike monoteističke religije zastupaju tezu da je naše bivstvovanje na ovoj planeti samo kratkotrajna faza i priprema za vječni, pravi život negdje drugdje (na nebu, u raju/Džennetu, paklu/Džehennemu, čistilištu i sl.). Čak i indokineske religije tretiraju ovaj život slično, s tim da se kod njih poslije smrti ponovo vraćaš u život u drugom tijelu, a valjda iz inkarnacije u inkarnaciju bi trebao biti sve bolji, raditi na svom prosvjetljenju i sl. da bi u konačnici poslije dovoljno ciklusa postigao nirvanu.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#5 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by O'zone »

Opcija tri....definitivno opcija tri....
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#6 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by Nurudin »

Svaki čovjek je svijet za sebe. Zato se kaže u Kur'anu, poznatoj suri Fatihi , koja znači "Otvaranje",
"hvala Allahu, Gospodaru svih svjetova" . Allah je u stvari Cjelina, kako to Hegel naziva, a ljudi sa
svojih partikuliranih pozicija nisu svjesni te cjeline , kao ultimativne relanosti, nego žive u svojim svjetovima.
Tako je u kršćanstvu raspelo upravo simbol tih svjetova , vrijeme je horizontalna linija ,ljudska individua je
vertikalna, a zajedno čovjek-vrijeme čine razapetog Isusa, koji može "uskrsnuti" ili biti rahat , tek kad se oslobodi
vezanosti, jedne ruke u prošlosti, a druge u budućnosti.
Oslobađanje ili uskrsnuće je po indijskoj filozofiji (budizam, hinudizam) bivanje u sadašnjem trenutku,
potpuno i cjelovito i tad se dešava ono sufijsko "utapanje u Allahu (cjelini)" , kad se gubi granica između
subjekta i objekta, prestaje patnja po budizmu ili se Isus skida sa križa i odlazi Ocu.
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#7 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by tlr »

Nurudin wrote:Svaki čovjek je svijet za sebe.
Potpisujem. Namjera mi je bilo da na ovoj temi propitujem koliko su naši svjetovi slični odn. u kojoj mjeri se preklapaju.
Za nekoga je njegov svijet savršen, a opet neko percipira svijet kao strašno mjesto.
Nurudin wrote: Zato se kaže u Kur'anu, poznatoj suri Fatihi , koja znači "Otvaranje",
"hvala Allahu, Gospodaru svih svjetova" . Allah je u stvari Cjelina, kako to Hegel naziva, a ljudi sa
svojih partikuliranih pozicija nisu svjesni te cjeline , kao ultimativne relanosti, nego žive u svojim svjetovima.
Tako je u kršćanstvu raspelo upravo simbol tih svjetova , vrijeme je horizontalna linija ,ljudska individua je
vertikalna, a zajedno čovjek-vrijeme čine razapetog Isusa, koji može "uskrsnuti" ili biti rahat , tek kad se oslobodi
vezanosti, jedne ruke u prošlosti, a druge u budućnosti.
Oslobađanje ili uskrsnuće je po indijskoj filozofiji (budizam, hinudizam) bivanje u sadašnjem trenutku,
potpuno i cjelovito i tad se dešava ono sufijsko "utapanje u Allahu (cjelini)" , kad se gubi granica između
subjekta i objekta, prestaje patnja po budizmu ili se Isus skida sa križa i odlazi Ocu.

Ovdje sam mislio da više razgovaramo o "objektivnom" svijetu - odn. o najmanjem zaje"dničkom sadržaocu naših osobnih svjetova. O tome kako percipiramo taj zajednički svijet...

Niko od nas nije sam, jer smo zapleteni u mrežu svjetova drugih ljudi. 'Uskrsnuće' iliti 'buđenje' jednog pojedinca teško da može promijeniti objektivnu stvarnost. Zavisi i to ... ko je pojedinac i koliko je povezan sa drugim, kakvim resursima raspolaže.
Teško se može očekivati da će se svi Homo Sapiensi "probuditi".

Samo nas čudo može spasiti... ali ni to nije nemoguće. Ja se intimno nadam čudu najviše onda kada je to čudo najmanje izvjesno. Logično. 8-)

Sa druge strane ... ako smo smo sposobni materijalizirati ideje (kroz našu interakciju sa svijetom) ... onda nije nemoguće da će se čudo na kraju i desiti.

:zoka:
Last edited by tlr on 07/10/2017 01:24, edited 1 time in total.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#8 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by Towelie »

Ovdje sam mislio da više razgovaramo o "objektivnom" svijetu - odn. o najmanjem zajedničkom sadržaocu naših osobnih svjetova. O tome kako percipiramo taj zajednički svijet..
Svaki svet je subjektivan, kako god gledao na to. Ako hocemo razgovarati, moramo o subjektivnim svetovima. Ako hocemo objektivni svet, nema ko s kime da razgovara. :)
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#9 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by tlr »

Towelie wrote:Ako hocemo razgovarati, moramo o subjektivnim svetovima. Ako hocemo objektivni svet, nema ko s kime da razgovara. :)
Može i tako.

Hajd' ti prvi...

Ja sam Towelie...
Image
:lol:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#10 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by Nurudin »

Towelie wrote:
Ovdje sam mislio da više razgovaramo o "objektivnom" svijetu - odn. o najmanjem zajedničkom sadržaocu naših osobnih svjetova. O tome kako percipiramo taj zajednički svijet..
Svaki svet je subjektivan, kako god gledao na to. Ako hocemo razgovarati, moramo o subjektivnim svetovima. Ako hocemo objektivni svet, nema ko s kime da razgovara. :)
:thumbup:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#11 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by Nurudin »

Ti vjerovatno hoćeš da mijenjaš neki svijet , tipa društvo u kojem se nalazimo jer ono je opet svijet za sebe
i sukus ovih naših svjetova. To je moguće jedino svojom ličnom promjenom , osvješćivanjem svoje autentične
prirode, pa se onda mijenja i tvoja percepcija tvog svijeta. Druge svijetove je nemoguće suštinski promjeniti,
nemoguće je , to svako mora za sebe.
Jedino što se može desiti jeste da ljudi iz okoline počnu da imitiraju nekog autentičnog, pošto su ljudi skloni
tome jer se u suštini osjećaju izgubljeno i treba im uzor, primjer , vođa itd
Međutim, od toga nema previše fajde jer imitatora Muhameda, Isusa i Bude , ima koliko hoćeš ali društva nisu postala
bolja zbog toga.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#12 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by animals »

Reko covjek istinu..postoje istine tri..
i cetvrta za manjine..
jel to 1400 i neka, jel to 1914 ili 1941..
odredite sami..
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#13 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by insomnia78 »

Ne znam ti ja to. Zmam samo ko je apsolutni pobjednik kad god bili
Dvanaeste, dvanaeste Turke isterala
Trinaeste, trinaeste pred Bugare stala...
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#14 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by vazi »

Ne mogu da glasujem, kaze error :shock:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#15 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by zijancer »

TLR wrote: Drugim riječimo - mislim da danas prisustvujemo rezultatu minulog rada naše materijalizirane mašte (razuzdanom primitivizmu, konzumerizmu, hedonizmu, relegijskim narativima, "najavljenim" sudnjim danima... ).
Stvari su tim gore, jer smo izvrsno uvezani, a negativne informacije (koje prate hiljade istinski lažnih vijesti :D ) se puno brže šire, pojačavaju anksioznost. Taj pritisak tjera neke ljude da i načine neki još nepromišljeniji korak i tako kreiraju još goru stvarnost...
Svaka nova katastrofična vijest ima za posljedicu neku novu lošu akciju, reakciju ...
Individue su se pogubile, sve su slabije obrazovane, a demoktratija im daje mogućnost da vlast predaju najpopularnijim - šta god da je to danas. Najprije onim koji su nisu svjesni vlastite gluposti ili neznanja. Oni su autoritet, jer su "hrabri" i dovoljno ludi, govore "istinu" = ono što ljudi žele da čuju.

Mislim da svjedočimo nastanku jednog prirodnog fenomena, planetarnih razmjera, a koji se zove kaos.
Kaos nije nužno negativan proces.

Dobra vijest da, kao razumna bića, ljudi imaju sposobnost shvatiti da su odgovorni za sve ove silne nesreće koje su nas 'zadesile'. Imaju i sredstva da se povežu i sinhronizovano djeluju.
hmm..
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#16 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by triconja »

Image

:lol: :lol: :lol:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#17 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by zijancer »

TLR a kako ti lično izlaziš na kraj sa minulim radom kolektivne materijalizirane mašte? pitanje je ozbiljno :mrgreen: , jer je treći post odmor za tok misli
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#18 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by tlr »

zijancer wrote:TLR a kako ti lično izlaziš na kraj sa minulim radom kolektivne materijalizirane mašte? pitanje je ozbiljno :mrgreen: , jer je treći post odmor za tok misli
Kako?
Nekad deveram 'vako, nekad 'nako, nekad gotovo nikako, ali uvijek nekako. :D

Evo danas npr..

Danas se ne mogu načuditi da će se kod nas barem milon ljudi iskreno nervirati, psovati, urlati zbog 22 poluidiota koji trče u gaćama. Kada završi ta igra (opsjena) i kada dođu sa stadiona, ili ugase TV - neće moći ni abdest uzeti, nego će se morati plakati kao i prije 200 godina - iz bokala i saburati.
Na kraju dana će jedini svjedok našeg postojanja ostati bespomoćno gvno i koje će u mraku čekati jutro - da Kifla odvrne ventil kako bi voda odnijela kličak negdje daleko od očiju, kako bi i to vanago konačno pronašlo vječni mir. :cry: :lol:

Sve u svemu - dobro je. Živa glava.
Last edited by tlr on 07/10/2017 18:02, edited 2 times in total.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#19 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by Towelie »

Fudblaske utakmice reprezentacije i slicne manifestacije su dobra prilika ljudima da se osete kao Jedno, da disu i misle kao Jedan. Treba ceniti takve dogadjaje, a ne banalizovati ih na "22 lika sto trce za jednom loptom".

Fudbal je lep.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#20 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by Gojeni H »

Something went wrong when processing your request ?!?

TLR, TLR, ne das nama koji smatramo da je ovo 2017. god. sve normalno u ljudskoj historiji ni da glasamo ... ?!? Nije fer :D
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#21 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by tlr »

Towelie wrote:Fudblaske utakmice reprezentacije i slicne manifestacije su dobra prilika ljudima da se osete kao Jedno, da disu i misle kao Jedan. Treba ceniti takve dogadjaje, a ne banalizovati ih na "22 lika sto trce za jednom loptom".

Fudbal je lep.
Fudbal je super i navijanje za reprezentaciju - ali kada je sve posloženo: kad imaš vodu, struju, produktivan život, svijetlu budućnost.
U današnjem vremenu profesionalni fudbal je postao gladijatorski spektakl, najbolji imaju priliku dobiti brdo para=osvojiti slobodu. Nisu daleko dogurali od rimskih gladijatora.
Fudbal danas je slika i prilika društvenih i ekonomskih odnosa - spektakluk na guzove.

Isto vrijedi i za nogomet. :D
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#22 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by tlr »

Gojeni H wrote:Something went wrong when processing your request ?!?

TLR, TLR, ne das nama koji smatramo da je ovo 2017. god. sve normalno u ljudskoj historiji ni da glasamo ... ?!? Nije fer :D
Danke.
Prijavio sam adminima. Nešto se pobatalila anketa.
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#23 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by tlr »

Nurudin wrote:Ti vjerovatno hoćeš da mijenjaš neki svijet , tipa društvo u kojem se nalazimo jer ono je opet svijet za sebe
Neću ja ništa. Ja samo mislim da svi znaci "govore" da je skora globalna promjena (lom) neizbježan.
Ovako neće moći još dugo.
Last edited by tlr on 07/10/2017 19:02, edited 1 time in total.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#24 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by zijancer »

TLR wrote:
zijancer wrote:TLR a kako ti lično izlaziš na kraj sa minulim radom kolektivne materijalizirane mašte? pitanje je ozbiljno :mrgreen: , jer je treći post odmor za tok misli
Kako?
Nekad deveram 'vako, nekad 'nako, nekad gotovo nikako, ali uvijek nekako. :D

Evo danas npr..

Danas se ne mogu načuditi da će se kod nas barem milon ljudi iskreno nervirati, psovati, urlati zbog 22 poluidiota koji trče u gaćama. Kada završi ta igra (opsjena) i kada dođu sa stadiona, ili ugase TV - neće moći ni abdest uzeti, nego će se morati plakati kao i prije 200 godina - iz bokala i saburati.
Na kraju dana će jedini svjedok našeg postojanja ostati bespomoćno gvno i koje će u mraku čekati jutro - da Kifla odvrne ventil kako bi voda odnijela kličak negdje daleko od očiju, kako bi i to vanago konačno pronašlo vječni mir. :cry: :lol:

Sve u svemu - dobro je. Živa glava.
mogu li malo modifikovati ove u gaćama :mrgreen:
''šta? treba da sjedim i gledam kako gomila bogataša leta po terenu i još se sekiram?''

evo se dernja komentator
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#25 Re: Gdje smo i kada smo?

Post by Nurudin »

TLR wrote:
Nurudin wrote:Ti vjerovatno hoćeš da mijenjaš neki svijet , tipa društvo u kojem se nalazimo jer ono je opet svijet za sebe
Neću ja ništa. Ja samo mislim da svi znaci "govore" da je skora promjena (lom) neizbježan.
Ono što se još ne zna - ko će biti glavni nositelji te promjene.
Možda je to tako u tvome svijetu. Slično je i sa onim "čitanjem znakova- predznaka" Sudnjeg dana, pa je do sad
najavljivan toliko puta :-D . Nikakav se armagedon, apokalipsa ili dan suđenja neće desiti, iako ga religije najavljuju
kao da će sutra. U islamu to tako kod dogmatika i bukvalaca traje 1400godina, kod drugih još duže.
Smak svijeta se dešava individualno, u subjektivnim svjetovima i to se dešava stalno, kao i proživljenje, a sudnji dan
je svaki dan, raj i pakao su tu .
Post Reply