Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Qwertz84
Posts: 104
Joined: 26/11/2019 02:31

#1 Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by Qwertz84 »

Pošto medije stalno daju informacije da se bh stanovništvo sve više iseljava a ja već preko 10 godina planiram da imigriram za Australiju bez uspijeha, nisam uspio da pobijedim već 8 puta zelenu karticu i pitam se kako je moguće da to drugi uspiju a ja ne, pitao sam isto rod koji većinom živi u inostranstvu primjete li oni da se tamo doseljava sve više stanovnika iz BiH i oni to većinom negiraju i isto kažu da se broj Bošnjaka u Austriji čak sa 126 000 hiljada smanjio na oko 91 000 zato što je Austijska politika anti imigracijska ko skoro sve zemlje Europske Unije. Šta me zanima gdje se može dokazati da se je bh stanovništvo uspijelo od 1996 godine legalno da doseli i gdje oni dobijaju najlakše papire(dozvolu za rad i boravak) i tuđe pasoše? 
Sonron
Posts: 129
Joined: 23/06/2010 15:03

#2 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by Sonron »

Qwertz84 wrote: 11/12/2020 20:46 Pošto medije stalno daju informacije da se bh stanovništvo sve više iseljava a ja već preko 10 godina planiram da imigriram za Australiju bez uspijeha, nisam uspio da pobijedim već 8 puta zelenu karticu i pitam se kako je moguće da to drugi uspiju a ja ne, pitao sam isto rod koji većinom živi u inostranstvu primjete li oni da se tamo doseljava sve više stanovnika iz BiH i oni to većinom negiraju i isto kažu da se broj Bošnjaka u Austriji čak sa 126 000 hiljada smanjio na oko 91 000 zato što je Austijska politika anti imigracijska ko skoro sve zemlje Europske Unije. Šta me zanima gdje se može dokazati da se je bh stanovništvo uspijelo od 1996 godine legalno da doseli i gdje oni dobijaju najlakše papire(dozvolu za rad i boravak) i tuđe pasoše? 
Za Australiju iz iskustva ti mogu reći da većina zaposlenja ide preko kontakata sa našim ljudima ili preko Australijanca koji će te zaposliti ili preporučiti za neku firmu. Ne znam kako su drugi uspijevali otići a kažem ti ovo što znam jer je i meni nuđeno prilika za posao. Sretno
Edvin21
Posts: 115
Joined: 12/06/2019 13:05
Location: https://najboljicitati.com/
Contact:

#3 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by Edvin21 »

U Njemačku, Austriju i Sloveniju najviše.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by ExNihilo »

Mnogo se govori o odlasku, a jako malo o povratku tih istih koji odlaze. Razloga za to je mnogo, ali dva dominiraju. S jedne strane, u zemlji gdje je najveći životni uspjeh odlazak iz iste, povratak je posljedično najveća sramota. S druge strane, priča o ljudima koji se vraćaju ne može biti upotrebljena u dnevnopolitičke svrhe, pa zato i nije prisutna.

Ali suština je da među onih stotinu hiljada ili koliko već procjene kažu da nas godišnje ode ima dobar dio ljudi koji odlaze na privremeni rad, na studije, razmjene (poslovne i akademske), ilegalan rad i šta sve ne. Svi oni se vraćaju, kao i dobar dio onih koji "oprave" odlaze, ali šute o tome, kao što šute i raznorazni faruci hadžići jer onda ih raznorazni senadi hadžifejzovići ne bi zvali da budu proroci apokalipse.

Priča "idem odavde" me podsjeća na onu "ima posla ko hoće da radi", a kad pitaš pa dobro, evo ja hoću da radim, gdje ima posla, niko nema odgovor. Na tom fonu je i odgovor postavljaču teme: pranje guzica je jedina relativno masovna šema, a sve ostalo je hrvatski pasoš, udala/udao se, ili incidentni slučajevi visokokvalificirane radne snage.
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#5 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by CotSuljakovic »

Qwertz84 wrote: 11/12/2020 20:46 Pošto medije stalno daju informacije da se bh stanovništvo sve više iseljava a ja već preko 10 godina planiram da imigriram za Australiju bez uspijeha, nisam uspio da pobijedim već 8 puta zelenu karticu i pitam se kako je moguće da to drugi uspiju a ja ne, pitao sam isto rod koji većinom živi u inostranstvu primjete li oni da se tamo doseljava sve više stanovnika iz BiH i oni to većinom negiraju i isto kažu da se broj Bošnjaka u Austriji čak sa 126 000 hiljada smanjio na oko 91 000 zato što je Austijska politika anti imigracijska ko skoro sve zemlje Europske Unije. Šta me zanima gdje se može dokazati da se je bh stanovništvo uspijelo od 1996 godine legalno da doseli i gdje oni dobijaju najlakše papire(dozvolu za rad i boravak) i tuđe pasoše? 
Druze kakva lutrija. Zenidba, udaja ili zaposlenje. To su nacini na koji narod ide vani. Pitaj rodbinu da li je neko od njih uzeo drzavljanstvo Austrije jer dvojno ne postoji. 3 clana moje uze porodice i njihovi supruznici su odselili za Austriju u zadnjih 15 godina. Svi su se odrekli naseg drzavljanstva. Oni su sad Austrijanci.
Sad iz prve se mogu sjetiti jos 20 ljudi koji su otisli za Austriju u zadnjih 10 godina. Zenidba, udaja, radni odnos, studentska viza pa snalazenje tamo za trajni boravak.
Onih koji su otisli za Njemacku od 2015. mogu iz prve nabrojati 50 ljudi koje licno poznajem. Sve zaposlenje.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#6 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by vjesticanametli »

Posao :thumbup: ne perem guzice :mrgreen: leitung 8)
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#7 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by STARx »

Ovo mojih poznanika je otislo za njemacku, sloveniju, hrvatsku. Njih 10tak u zadnjih par god. Svi slucajevi vezani za posAo, s tim da je ovima hrvatska i slovenija usputna stanica za daljni odlazak.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#8 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by Sanjarko »

Moji svi skoro rodzaci su se udali za dijasporske Bosanke, za rodice nisam sve siguran. Ima nas iz porodice muskadije vise vanka. Pola nas je se iselilo. A ima nas.
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#9 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by zforumas »

Zena i ja dosli kao visokokvalificirani radnici, od prvog intervjua do vize proslo je 4 mjeseca, ali tad je jos bilo moguce sam sebi termin birati u Ambasadi. Peremo guzice, svoje i svoga djeteta.

"Peraci guzica" je fraza poput "ima posla ko hoce da radi". Nismo mi svjesni koliko nasih ljudi radi na visokim pozicijama .
BiBi911
Posts: 2889
Joined: 09/12/2018 17:47

#10 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by BiBi911 »

Necete niko primit nigdje ako si neka žnj skola, od jezika znas ono malo sa turske serije.


Za DE je bar lahko dobit vizu, imas hiljudu agencija koje traze radnike. To sto bi neko sa osnovnom i karticom od permijer kladionice da bude neki direktor u DE a ne to sto jee jbga. Treba spustit cijenu.

Za Australiju prijazelj je otisao u Julu( inzinjer agronomije), par mjeseci cekao papire.

USA kazu ne moze al i to ce pročepit uskoro.


A za povratak u Bosnu, zasto da me opet zahiragic,żivković, dodik,karadzic jaše. Zasto se vratit pa opet sve iz pocetka. Treca sreca il sta neko misli.

Ja bi se mozda, mozda, vratio kada bi se kolektivno svi adeze,sds,sda,sdp,nip... ... i ta sranja i sve njihove pristalice poubijali. Ono da ostane cist teren normalnih ljudi. Tada bi se isplatilo opet pocet donijet nova znanja, ideje i zivjet u miru.

Al posto mi se ova zelja nece ispunit jbga i kod tete Angele je dobro
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#11 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by mali_balon »

4hefte radim po eu 4 kuci meni dobro......sad za sad kad ne bude dobro dizem porodicu selimo u eu
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#12 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by STARx »

Dobre smjene. Imam i ja opciju odlaska, primamljivija je ponuda u usa-canada.. Ne bih isao s trenutnom strukom, vec sekundarnom.. Podvodno zavarivanje, para je masna.. Veze me dosta stvari ovdje, a cinjenica da se ne bih mogao tek tako vratiti ne pomaze..
Sociolog
Posts: 4343
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#13 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by Sociolog »

ExNihilo wrote: 11/12/2020 22:44 Mnogo se govori o odlasku, a jako malo o povratku tih istih koji odlaze. Razloga za to je mnogo, ali dva dominiraju. S jedne strane, u zemlji gdje je najveći životni uspjeh odlazak iz iste, povratak je posljedično najveća sramota. S druge strane, priča o ljudima koji se vraćaju ne može biti upotrebljena u dnevnopolitičke svrhe, pa zato i nije prisutna.

Ali suština je da među onih stotinu hiljada ili koliko već procjene kažu da nas godišnje ode ima dobar dio ljudi koji odlaze na privremeni rad, na studije, razmjene (poslovne i akademske), ilegalan rad i šta sve ne. Svi oni se vraćaju, kao i dobar dio onih koji "oprave" odlaze, ali šute o tome, kao što šute i raznorazni faruci hadžići jer onda ih raznorazni senadi hadžifejzovići ne bi zvali da budu proroci apokalipse.

Priča "idem odavde" me podsjeća na onu "ima posla ko hoće da radi", a kad pitaš pa dobro, evo ja hoću da radim, gdje ima posla, niko nema odgovor. Na tom fonu je i odgovor postavljaču teme: pranje guzica je jedina relativno masovna šema, a sve ostalo je hrvatski pasoš, udala/udao se, ili incidentni slučajevi visokokvalificirane radne snage.
Postujem te kao pametnog korektnog i iskusnog forumasha, ne bih se bas slozio o vracanju.

Od njih 50 kojih odu , ne vrati se ni 2 ,koje imaju ispod 40 godina.
Znam masu raje koja je otisla, samo 1 se vratila radi bolesnih roditelja.

Mislim da je procenat koji se vrate nije ni 2%
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#14 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by hillbill »

Qwertz84 wrote: 11/12/2020 20:46 Pošto medije stalno daju informacije da se bh stanovništvo sve više iseljava a ja već preko 10 godina planiram da imigriram za Australiju bez uspijeha, nisam uspio da pobijedim već 8 puta zelenu karticu i pitam se kako je moguće da to drugi uspiju a ja ne, pitao sam isto rod koji većinom živi u inostranstvu primjete li oni da se tamo doseljava sve više stanovnika iz BiH i oni to većinom negiraju i isto kažu da se broj Bošnjaka u Austriji čak sa 126 000 hiljada smanjio na oko 91 000 zato što je Austijska politika anti imigracijska ko skoro sve zemlje Europske Unije. Šta me zanima gdje se može dokazati da se je bh stanovništvo uspijelo od 1996 godine legalno da doseli i gdje oni dobijaju najlakše papire(dozvolu za rad i boravak) i tuđe pasoše? 


Ima lijepih i pametnih djevojaka u dijaspori/ne uzimaj im padeze za zlo/.....potrudi se malo.............kakva bolan lutrija.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#15 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by Sanjarko »

Izgleda se oko 1% stanovnistva iseli iz Bosne svake godine. Ali moguce da sam podatak pogresno razumio. Znam nije tema demografija. Bit ce nas do 2070 godine oko 1.7 miliona, i to vecinom starija populacija. :(
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#17 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by bunk »

Sociolog wrote: 13/12/2020 03:47
ExNihilo wrote: 11/12/2020 22:44 Mnogo se govori o odlasku, a jako malo o povratku tih istih koji odlaze. Razloga za to je mnogo, ali dva dominiraju. S jedne strane, u zemlji gdje je najveći životni uspjeh odlazak iz iste, povratak je posljedično najveća sramota. S druge strane, priča o ljudima koji se vraćaju ne može biti upotrebljena u dnevnopolitičke svrhe, pa zato i nije prisutna.

Ali suština je da među onih stotinu hiljada ili koliko već procjene kažu da nas godišnje ode ima dobar dio ljudi koji odlaze na privremeni rad, na studije, razmjene (poslovne i akademske), ilegalan rad i šta sve ne. Svi oni se vraćaju, kao i dobar dio onih koji "oprave" odlaze, ali šute o tome, kao što šute i raznorazni faruci hadžići jer onda ih raznorazni senadi hadžifejzovići ne bi zvali da budu proroci apokalipse.

Priča "idem odavde" me podsjeća na onu "ima posla ko hoće da radi", a kad pitaš pa dobro, evo ja hoću da radim, gdje ima posla, niko nema odgovor. Na tom fonu je i odgovor postavljaču teme: pranje guzica je jedina relativno masovna šema, a sve ostalo je hrvatski pasoš, udala/udao se, ili incidentni slučajevi visokokvalificirane radne snage.
Postujem te kao pametnog korektnog i iskusnog forumasha, ne bih se bas slozio o vracanju.

Od njih 50 kojih odu , ne vrati se ni 2 ,koje imaju ispod 40 godina.
Znam masu raje koja je otisla, samo 1 se vratila radi bolesnih roditelja.

Mislim da je procenat koji se vrate nije ni 2%
ExNihilo je ovo tacno u sridu opisao.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#18 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by ExNihilo »

Sociolog wrote: 13/12/2020 03:47
ExNihilo wrote: 11/12/2020 22:44 Mnogo se govori o odlasku, a jako malo o povratku tih istih koji odlaze. Razloga za to je mnogo, ali dva dominiraju. S jedne strane, u zemlji gdje je najveći životni uspjeh odlazak iz iste, povratak je posljedično najveća sramota. S druge strane, priča o ljudima koji se vraćaju ne može biti upotrebljena u dnevnopolitičke svrhe, pa zato i nije prisutna.

Ali suština je da među onih stotinu hiljada ili koliko već procjene kažu da nas godišnje ode ima dobar dio ljudi koji odlaze na privremeni rad, na studije, razmjene (poslovne i akademske), ilegalan rad i šta sve ne. Svi oni se vraćaju, kao i dobar dio onih koji "oprave" odlaze, ali šute o tome, kao što šute i raznorazni faruci hadžići jer onda ih raznorazni senadi hadžifejzovići ne bi zvali da budu proroci apokalipse.

Priča "idem odavde" me podsjeća na onu "ima posla ko hoće da radi", a kad pitaš pa dobro, evo ja hoću da radim, gdje ima posla, niko nema odgovor. Na tom fonu je i odgovor postavljaču teme: pranje guzica je jedina relativno masovna šema, a sve ostalo je hrvatski pasoš, udala/udao se, ili incidentni slučajevi visokokvalificirane radne snage.
Postujem te kao pametnog korektnog i iskusnog forumasha, ne bih se bas slozio o vracanju.

Od njih 50 kojih odu , ne vrati se ni 2 ,koje imaju ispod 40 godina.
Znam masu raje koja je otisla, samo 1 se vratila radi bolesnih roditelja.

Mislim da je procenat koji se vrate nije ni 2%
Ja opet znam dosta koji su se vratili, mada o tome ne pričaju, zbog čega se i stiče dojam da je tako kako pišeš. Ne žele ljudi da im neko objašnjava kako se "nisu snašli".

No, suštinski taj uzorak ljudi koje mi znamo nije reprezentativan, pa samim tim nije relevantan za generalizaciju. Da ovu državu zaista trajno napušta 100k ljudi godišnje, to bi značilo da je od uvođenja bezviznog režima otišlo cca. milion građana, a od posljednjeg popisa cca. 700k građana, te da će do narednog popisa 2023. populacija biti manja za milion ljudi u odnosu na popis iz 2013, a da već tamo do 2030-tih ovdje neće biti nikoga.

Živi bili pa vidjeli da će 2023. pokazati kako je realno 10 % - 20% cifre koja se spominje u desetogodišnjem periodu. Emigracije se ne mogu posmatrati kratkoročno, onako kako to mediji bombastično rade, zbog čega i jeste potreban ovaj desetogodišnji presjek, kako bi se uvažio dvosmjerni proces te dinamike, a ne samo koliko je "izdato prvih dozvola za rad u EU" u kojoj godini.

Hrpa ljudi odlazi ni zbog čega drugog do peer pressure, mada sebi racionalizira kako je to zbog politike, zdravstva, penzije, i šta sve. Dakle, po istoj onoj dinamici po kojoj ljudi počnu pušiti cigarete jer svi u njihovom društvu puše, kada svi u bližem krugu prijatelja počnu se pakovati ili makar razmišljati o tome, počinjemo i mi.

Imam prijatelja koji je dobio vizu za Njemačku, nije još otišao, ali već govori "joj, šta ako ne uspijem, šta ako se vratim?". Ne pita on to zato što ga je strah da li će dobiti penziju ako ostari u BiH, nego pita zato što ne želi biti crna ovca među svojom rajom koja je otišla. Zbog toga na koncu i odlazi. Znam 50-godišnjeg gospodina koji je ovdje bio inžinjer u dobroj firmi, spakovao se sa porodicom i sad u Njemačkoj raznosi poštu + još jedan posao, između učenja njemačkog jezika, jer je postao apsolutno uvjeren da to mora uraditi, a uvjerili ga mediji koji pričaju da to rade i svi drugi.

To ne znači da su nama politika, zdravstvo, i penzioni sistem zapravo dobri, ali znači da veliki broj ljudi ne nađe zadovoljštinu u sistemu gdje su politika, zdravstvo, i penzioni sistem na čvrstim nogama, jer shvate kako zbog toga nisu ni otišli, nego su otišli jer i "svi drugi odlaze". To nije suštinski drugačija dinamika od migranta koji krenu na čamcu preko Sredozemlja i spavaju na snijegu po vukojebinama jer i svi drugi to rade.

I kada dođe do epifanije onda se dio vrati, a dio ubaci u turboracionalizaciju i postanu Zviz, pa po forumu pričaju koliko su dobri zdravstveni i penzioni sistem. :D

Sve ovo nije da kažem kako ne treba otići, nego da se treba zaista znati zbog čega se odlazi.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7299
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#19 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by Rockefeller »

ExNihilo wrote: 11/12/2020 22:44 Mnogo se govori o odlasku, a jako malo o povratku tih istih koji odlaze. Razloga za to je mnogo, ali dva dominiraju. S jedne strane, u zemlji gdje je najveći životni uspjeh odlazak iz iste, povratak je posljedično najveća sramota. S druge strane, priča o ljudima koji se vraćaju ne može biti upotrebljena u dnevnopolitičke svrhe, pa zato i nije prisutna.

Ali suština je da među onih stotinu hiljada ili koliko već procjene kažu da nas godišnje ode ima dobar dio ljudi koji odlaze na privremeni rad, na studije, razmjene (poslovne i akademske), ilegalan rad i šta sve ne. Svi oni se vraćaju, kao i dobar dio onih koji "oprave" odlaze, ali šute o tome, kao što šute i raznorazni faruci hadžići jer onda ih raznorazni senadi hadžifejzovići ne bi zvali da budu proroci apokalipse.

Priča "idem odavde" me podsjeća na onu "ima posla ko hoće da radi", a kad pitaš pa dobro, evo ja hoću da radim, gdje ima posla, niko nema odgovor. Na tom fonu je i odgovor postavljaču teme: pranje guzica je jedina relativno masovna šema, a sve ostalo je hrvatski pasoš, udala/udao se, ili incidentni slučajevi visokokvalificirane radne snage.
Fakat ne znam sta radi medicinska sestra ili tehnicar na intenzivnoj u Sa? Pere guze a ili mozda reanimira ljude po pola sata?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#20 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by ExNihilo »

Rockefeller wrote: 13/12/2020 11:56
ExNihilo wrote: 11/12/2020 22:44 Mnogo se govori o odlasku, a jako malo o povratku tih istih koji odlaze. Razloga za to je mnogo, ali dva dominiraju. S jedne strane, u zemlji gdje je najveći životni uspjeh odlazak iz iste, povratak je posljedično najveća sramota. S druge strane, priča o ljudima koji se vraćaju ne može biti upotrebljena u dnevnopolitičke svrhe, pa zato i nije prisutna.

Ali suština je da među onih stotinu hiljada ili koliko već procjene kažu da nas godišnje ode ima dobar dio ljudi koji odlaze na privremeni rad, na studije, razmjene (poslovne i akademske), ilegalan rad i šta sve ne. Svi oni se vraćaju, kao i dobar dio onih koji "oprave" odlaze, ali šute o tome, kao što šute i raznorazni faruci hadžići jer onda ih raznorazni senadi hadžifejzovići ne bi zvali da budu proroci apokalipse.

Priča "idem odavde" me podsjeća na onu "ima posla ko hoće da radi", a kad pitaš pa dobro, evo ja hoću da radim, gdje ima posla, niko nema odgovor. Na tom fonu je i odgovor postavljaču teme: pranje guzica je jedina relativno masovna šema, a sve ostalo je hrvatski pasoš, udala/udao se, ili incidentni slučajevi visokokvalificirane radne snage.
Fakat ne znam sta radi medicinska sestra ili tehnicar na intenzivnoj u Sa? Pere guze a ili mozda reanimira ljude po pola sata?
Radi oboje po potrebi.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7299
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#21 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by Rockefeller »

ExNihilo wrote: 13/12/2020 11:59
Rockefeller wrote: 13/12/2020 11:56
ExNihilo wrote: 11/12/2020 22:44 Mnogo se govori o odlasku, a jako malo o povratku tih istih koji odlaze. Razloga za to je mnogo, ali dva dominiraju. S jedne strane, u zemlji gdje je najveći životni uspjeh odlazak iz iste, povratak je posljedično najveća sramota. S druge strane, priča o ljudima koji se vraćaju ne može biti upotrebljena u dnevnopolitičke svrhe, pa zato i nije prisutna.

Ali suština je da među onih stotinu hiljada ili koliko već procjene kažu da nas godišnje ode ima dobar dio ljudi koji odlaze na privremeni rad, na studije, razmjene (poslovne i akademske), ilegalan rad i šta sve ne. Svi oni se vraćaju, kao i dobar dio onih koji "oprave" odlaze, ali šute o tome, kao što šute i raznorazni faruci hadžići jer onda ih raznorazni senadi hadžifejzovići ne bi zvali da budu proroci apokalipse.

Priča "idem odavde" me podsjeća na onu "ima posla ko hoće da radi", a kad pitaš pa dobro, evo ja hoću da radim, gdje ima posla, niko nema odgovor. Na tom fonu je i odgovor postavljaču teme: pranje guzica je jedina relativno masovna šema, a sve ostalo je hrvatski pasoš, udala/udao se, ili incidentni slučajevi visokokvalificirane radne snage.
Fakat ne znam sta radi medicinska sestra ili tehnicar na intenzivnoj u Sa? Pere guze a ili mozda reanimira ljude po pola sata?
Radi oboje po potrebi.
Da da. :mrgreen:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#22 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by ExNihilo »

Rockefeller wrote: 13/12/2020 11:59
ExNihilo wrote: 13/12/2020 11:59
Rockefeller wrote: 13/12/2020 11:56

Fakat ne znam sta radi medicinska sestra ili tehnicar na intenzivnoj u Sa? Pere guze a ili mozda reanimira ljude po pola sata?
Radi oboje po potrebi.
Da da. :mrgreen:
Ne znam što se pališ, većina naših ljudi koji odlaze kao medicinsko osoblje u Njemačku ne idu da reanimiraju, nego da budu njegovatelji u staračkim domovima. Valjda ni u Njemačkoj ne reanimiraš ljude sa diplomom iz Širokog Brijega.
User avatar
vaučer
Posts: 9135
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#23 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by vaučer »

@ExNihilo Ovisi kako će biti urađen popis 2023. Jer ovaj iz 2013. je sve samo ne kvalitetno urađen a bez kvalitetnih podataka se ne mogu kvalitetno planirati odgovori na goruće demografske probleme. Što nas dovodi do ključnog problema - da dosadašnjoj vlasti odgovara manjak informacija. Jer mogu držati priču u labavoj sferi političkog spina ‘ima problem ne zna se koliki je’.

Moje osobno iskustvo je da se nitko od ljudi koje poznajem da se iselio - nije vratio. To je naravno kako si i rekao - nebitan zaključak jer je uzorak premal. Ali iskreno ne vidim kako bi broj povratnika mogao biti iznad jednocifrenog postotka.

Također ima i razlika između onih koji odlaze s vizom i onih koji odlaze s EU putovnicom. Viza svakako stvara veći pritisak na iseljenika na početku i može rezultirati u češćem odustajanju od inicijalnih planova.

A razloge odlaska je teško locirati. Ima i pritiska sredine, ali ima i puno opravdanih razloga za dići sidro. Istina je nažalost da ti opravdani razlozi postaju sve opravdaniji - jer BIH klizi sve brže prema dnu lista kvalitete življenja, vladavine prava i nade u bolje sutra (ne bolje za trideset godina) je sve manje.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#24 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by ExNihilo »

vaučer wrote: 13/12/2020 12:23 @ExNihilo Ovisi kako će biti urađen popis 2023. Jer ovaj iz 2013. je sve samo ne kvalitetno urađen a bez kvalitetnih podataka se ne mogu kvalitetno planirati odgovori na goruće demografske probleme. Što nas dovodi do ključnog problema - da dosadašnjoj vlasti odgovara manjak informacija. Jer mogu držati priču u labavoj sferi političkog spina ‘ima problem ne zna se koliki je’.

Moje osobno iskustvo je da se nitko od ljudi koje poznajem da se iselio - nije vratio. To je naravno kako si i rekao - nebitan zaključak jer je uzorak premal. Ali iskreno ne vidim kako bi broj povratnika mogao biti iznad jednocifrenog postotka.

Također ima i razlika između onih koji odlaze s vizom i onih koji odlaze s EU putovnicom. Viza svakako stvara veći pritisak na iseljenika na početku i može rezultirati u češćem odustajanju od inicijalnih planova.

A razloge odlaska je teško locirati. Ima i pritiska sredine, ali ima i puno opravdanih razloga za dići sidro. Istina je nažalost da ti opravdani razlozi postaju sve opravdaniji - jer BIH klizi sve brže prema dnu lista kvalitete življenja, vladavine prava i nade u bolje sutra (ne bolje za trideset godina) je sve manje.
Zbog čega misliš da % povratnika ne može biti iznad jednocifrenog? To bi bio baš statistički ekstreman ishod pa me zanima zašto se ovdje smatra vjerovatnim. Malo sam bacio pogled na globalnu statistiku povratnih migracija. Vele da između 1990. i 2015. procenat povratnih migracija u prosjeku iznosi 45%.

Zašto bi kod nas bio radikalno drugačiji?
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#25 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by pici »

Gdje se odseljava bh stanovništvo?

u SFRNjemačku i napokon imaju svoj jedan sluzbeni jezik...Njemački.
Post Reply