Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#926 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by moonca »

:roll:
..Ako pratis teme na forumu- mogao si zakljuciti, da je ipak prioritet naci posao u svojoj struci, pa koja drzava, uglavnom su to zemlje EU.
Tokom ovih godina i pisanja, osoba poput tebe- jasno je svima da nema socijale, niti 'igranja sistema'.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#927 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by _BataZiv_0809 »

A sta ti radis pa visis na forumu 00/24 :?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#928 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by moonca »

:roll:
To nije lijepo napisano.
..ili ... da budem kao ti- :sinbad: a, kako znash da sam 00/24
.. i necu ti odgovoriti.. :ginisovac:
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#929 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by u-pet-deka »

moonca wrote: 30/03/2021 00:49 :roll:
..Ako pratis teme na forumu- mogao si zakljuciti, da je ipak prioritet naci posao u svojoj struci, pa koja drzava, uglavnom su to zemlje EU.
Tokom ovih godina i pisanja, osoba poput tebe- jasno je svima da nema socijale, niti 'igranja sistema'.

Još nisam upoznao nikoga sa doktoratom nauka ili doktora medicine koji se odselio iz Bosne, barem ne trajno, i ne unutar EU. Primjere za koje znam su uglavnom slučajevi ljudi koji nemaju ništa više od osnove škole ili neke srednje kao saobračajna i sl. Kurioziteti idu do te mjere, da sam imao priliku upoznati ljude, koji se zanatski školuju u 35 godini starosti. U Bosni nije imao nazovimo motivacije školovati se ali zato kada se udao, i ako 35 godina, volje za sve sada ima. Bolje sa 35 mlatiti praznu slamu nego readiti, ili? Imam nešto daleke rodbine u Njemačkoj (FB kontakt), u Bosni budu po 4 - 5 mjeseci godišnje. Kako ako rade? Moj zaključak, i oni su sa 35 - 45 godina izvukli neki vid penzije a nama prodaju borbene kako rade i sl.


Davno su bile 80-te godine kada si iz dana u dan sa DE-Markom mogao u Jugoslaviji po želji, i dan danas brojni misle da je tako. Tako isto sa tim socijalama, penzijama sa 35 godina starosti i sl. Niko ne vjeruje da to još uvijek nije moguće. Ovdje to čujem od onih koji su stigli na račun braka. Lukavo se raspituju. Kad shvate da je to gotovo nemoguće, tada počinju psovati i čak fizički obračaunati sa ovim koji su na istim tim penzijama. Koliko sam samo puta bio svjedok toga. Igramo mali fudbal i odjednom se dvoje gotovo bije do smrti.

Biti zavidan i 'pišati po sirotinji' su nacionalni sportovi u BiH.
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#930 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by detroit-mercy »

u-pet-deka wrote: 30/03/2021 00:33
belfy wrote: 29/03/2021 20:53 @u-pet-deka, ja nikako da zakljucim iz svog ovog tvog pisanja koji je tvoj odgovor na temu?

tema je, da se podsjetimo, "Gdje se odseljava bh stanovnistvo"... koji je tvoj odgovor?

BiH stnovništvo (od 2010.) se odseljava tamo gdje će im biti lako. Dobra zarada za pokazivanja u Bosni, i naravno lak rad. U Bosni brojni gledaju na stvar kao: 'životarenje', tako da kada bi morao da 'životari' (npr.) u Belgiji nebi tamo išao. Lagan posao i dobra zarada, ako je moguće lezi hljebu da te jedem, to je cilj.

Brojne udaje (muških i zenskih). Sve to puca na kraju. Imam troje iz redova rodbine koji su udali se vanka i sve je propalo poslije 5 - 8 godina braka.
Veze ti nemas :-)
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#931 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by detroit-mercy »

u-pet-deka wrote: 30/03/2021 10:40
moonca wrote: 30/03/2021 00:49 :roll:
..Ako pratis teme na forumu- mogao si zakljuciti, da je ipak prioritet naci posao u svojoj struci, pa koja drzava, uglavnom su to zemlje EU.
Tokom ovih godina i pisanja, osoba poput tebe- jasno je svima da nema socijale, niti 'igranja sistema'.

Još nisam upoznao nikoga sa doktoratom nauka ili doktora medicine koji se odselio iz Bosne, barem ne trajno, i ne unutar EU. Primjere za koje znam su uglavnom slučajevi ljudi koji nemaju ništa više od osnove škole ili neke srednje kao saobračajna i sl. Kurioziteti idu do te mjere, da sam imao priliku upoznati ljude, koji se zanatski školuju u 35 godini starosti. U Bosni nije imao nazovimo motivacije školovati se ali zato kada se udao, i ako 35 godina, volje za sve sada ima. Bolje sa 35 mlatiti praznu slamu nego readiti, ili? Imam nešto daleke rodbine u Njemačkoj (FB kontakt), u Bosni budu po 4 - 5 mjeseci godišnje. Kako ako rade? Moj zaključak, i oni su sa 35 - 45 godina izvukli neki vid penzije a nama prodaju borbene kako rade i sl.


Davno su bile 80-te godine kada si iz dana u dan sa DE-Markom mogao u Jugoslaviji po želji, i dan danas brojni misle da je tako. Tako isto sa tim socijalama, penzijama sa 35 godina starosti i sl. Niko ne vjeruje da to još uvijek nije moguće. Ovdje to čujem od onih koji su stigli na račun braka. Lukavo se raspituju. Kad shvate da je to gotovo nemoguće, tada počinju psovati i čak fizički obračaunati sa ovim koji su na istim tim penzijama. Koliko sam samo puta bio svjedok toga. Igramo mali fudbal i odjednom se dvoje gotovo bije do smrti.

Biti zavidan i 'pišati po sirotinji' su nacionalni sportovi u BiH.
Interesantni su krugovi u kojima se kreces, nasih dokotora, inzinjera, univerzitetskih profesora pun kurac u EU i USA ali bitno je da ih ti ne znas i da ih prema tome nema :skoljka:
Ovo zadnje, koji ste vi tamo debili :-).
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#932 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by u-pet-deka »

detroit-mercy wrote: 30/03/2021 14:21
u-pet-deka wrote: 30/03/2021 10:40
moonca wrote: 30/03/2021 00:49 :roll:
..Ako pratis teme na forumu- mogao si zakljuciti, da je ipak prioritet naci posao u svojoj struci, pa koja drzava, uglavnom su to zemlje EU.
Tokom ovih godina i pisanja, osoba poput tebe- jasno je svima da nema socijale, niti 'igranja sistema'.

Još nisam upoznao nikoga sa doktoratom nauka ili doktora medicine koji se odselio iz Bosne, barem ne trajno, i ne unutar EU. Primjere za koje znam su uglavnom slučajevi ljudi koji nemaju ništa više od osnove škole ili neke srednje kao saobračajna i sl. Kurioziteti idu do te mjere, da sam imao priliku upoznati ljude, koji se zanatski školuju u 35 godini starosti. U Bosni nije imao nazovimo motivacije školovati se ali zato kada se udao, i ako 35 godina, volje za sve sada ima. Bolje sa 35 mlatiti praznu slamu nego readiti, ili? Imam nešto daleke rodbine u Njemačkoj (FB kontakt), u Bosni budu po 4 - 5 mjeseci godišnje. Kako ako rade? Moj zaključak, i oni su sa 35 - 45 godina izvukli neki vid penzije a nama prodaju borbene kako rade i sl.


Davno su bile 80-te godine kada si iz dana u dan sa DE-Markom mogao u Jugoslaviji po želji, i dan danas brojni misle da je tako. Tako isto sa tim socijalama, penzijama sa 35 godina starosti i sl. Niko ne vjeruje da to još uvijek nije moguće. Ovdje to čujem od onih koji su stigli na račun braka. Lukavo se raspituju. Kad shvate da je to gotovo nemoguće, tada počinju psovati i čak fizički obračaunati sa ovim koji su na istim tim penzijama. Koliko sam samo puta bio svjedok toga. Igramo mali fudbal i odjednom se dvoje gotovo bije do smrti.

Biti zavidan i 'pišati po sirotinji' su nacionalni sportovi u BiH.
Interesantni su krugovi u kojima se kreces, nasih dokotora, inzinjera, univerzitetskih profesora pun kurac u EU i USA ali bitno je da ih ti ne znas i da ih prema tome nema :skoljka:
Ovo zadnje, koji ste vi tamo debili :-).
Ove naše što poslije jedan, dva propala braka idu u BiH tražiti muža, u devet od 10 slučaja je riječ o slabo obrazovanoj osobi. Srednja škola ili neki koji je 'profesionalno' ganjao vojsku. A kada je riječ o ženama. Uglavnom propala akademičarka sociologije bez sreće a posebno u BiH, ili je neka sa dvoje djece iz prvog braka. Od muških koji su putem braka došli, ja lično normalnog još nisam imao priliku upoznati. Sada ti mozeš meni napisati štivo, roman, kako ima dobrih, obrazovanih, uspješnih i sl. - sve ja to razumijem, ali ovdje takvih (koji su došli preko braka) nema. Mislim na relaciji Silkeborg - Kolding-trokut.
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#933 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by detroit-mercy »

u-pet-deka wrote: 30/03/2021 14:49
detroit-mercy wrote: 30/03/2021 14:21
u-pet-deka wrote: 30/03/2021 10:40


Još nisam upoznao nikoga sa doktoratom nauka ili doktora medicine koji se odselio iz Bosne, barem ne trajno, i ne unutar EU. Primjere za koje znam su uglavnom slučajevi ljudi koji nemaju ništa više od osnove škole ili neke srednje kao saobračajna i sl. Kurioziteti idu do te mjere, da sam imao priliku upoznati ljude, koji se zanatski školuju u 35 godini starosti. U Bosni nije imao nazovimo motivacije školovati se ali zato kada se udao, i ako 35 godina, volje za sve sada ima. Bolje sa 35 mlatiti praznu slamu nego readiti, ili? Imam nešto daleke rodbine u Njemačkoj (FB kontakt), u Bosni budu po 4 - 5 mjeseci godišnje. Kako ako rade? Moj zaključak, i oni su sa 35 - 45 godina izvukli neki vid penzije a nama prodaju borbene kako rade i sl.


Davno su bile 80-te godine kada si iz dana u dan sa DE-Markom mogao u Jugoslaviji po želji, i dan danas brojni misle da je tako. Tako isto sa tim socijalama, penzijama sa 35 godina starosti i sl. Niko ne vjeruje da to još uvijek nije moguće. Ovdje to čujem od onih koji su stigli na račun braka. Lukavo se raspituju. Kad shvate da je to gotovo nemoguće, tada počinju psovati i čak fizički obračaunati sa ovim koji su na istim tim penzijama. Koliko sam samo puta bio svjedok toga. Igramo mali fudbal i odjednom se dvoje gotovo bije do smrti.

Biti zavidan i 'pišati po sirotinji' su nacionalni sportovi u BiH.
Interesantni su krugovi u kojima se kreces, nasih dokotora, inzinjera, univerzitetskih profesora pun kurac u EU i USA ali bitno je da ih ti ne znas i da ih prema tome nema :skoljka:
Ovo zadnje, koji ste vi tamo debili :-).
Ove naše što poslije jedan, dva propala braka idu u BiH tražiti muža, u devet od 10 slučaja je riječ o slabo obrazovanoj osobi. Srednja škola ili neki koji je 'profesionalno' ganjao vojsku. A kada je riječ o ženama. Uglavnom propala akademičarka sociologije bez sreće a posebno u BiH, ili je neka sa dvoje djece iz prvog braka. Od muških koji su putem braka došli, ja lično normalnog još nisam imao priliku upoznati. Sada ti mozeš meni napisati štivo, roman, kako ima dobrih, obrazovanih, uspješnih i sl. - sve ja to razumijem, ali ovdje takvih (koji su došli preko braka) nema. Mislim na relaciji Silkeborg - Kolding-trokut.
Pa kako ti takav potencijal zapade u takav krug debila, neradnika, socijalnih slucajeva i sl :mrgreen:.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#934 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by u-pet-deka »

detroit-mercy wrote: 30/03/2021 14:54
u-pet-deka wrote: 30/03/2021 14:49
detroit-mercy wrote: 30/03/2021 14:21
Interesantni su krugovi u kojima se kreces, nasih dokotora, inzinjera, univerzitetskih profesora pun kurac u EU i USA ali bitno je da ih ti ne znas i da ih prema tome nema :skoljka:
Ovo zadnje, koji ste vi tamo debili :-).
Ove naše što poslije jedan, dva propala braka idu u BiH tražiti muža, u devet od 10 slučaja je riječ o slabo obrazovanoj osobi. Srednja škola ili neki koji je 'profesionalno' ganjao vojsku. A kada je riječ o ženama. Uglavnom propala akademičarka sociologije bez sreće a posebno u BiH, ili je neka sa dvoje djece iz prvog braka. Od muških koji su putem braka došli, ja lično normalnog još nisam imao priliku upoznati. Sada ti mozeš meni napisati štivo, roman, kako ima dobrih, obrazovanih, uspješnih i sl. - sve ja to razumijem, ali ovdje takvih (koji su došli preko braka) nema. Mislim na relaciji Silkeborg - Kolding-trokut.
Pa kako ti takav potencijal zapade u takav krug debila, neradnika, socijalnih slucajeva i sl :mrgreen:.
Mi normalni smo ovdje manjina. Taj krug koji si opsiao je ovdje velika većina. Na jednog umjerenog, emancipovanog, ambicioznog ide brat bratu tih, koje si sam vrlo dobro opsiao, jedno pet.

Isto ima prevaranata poput onog lika iz LZN serije. Samo gledaju da te zajebu ili izvuku korist. Sve ober-šverceri. Moja skromna procjena bar 70 % ovdje je u lošim ili vrlo lošim odnosima sa rodbinom u BiH. Nema ovdje ko nekuka na rodbinu u BiH. Glava boli od tih priča. Ja imam super odnose; a oni nato gotovo svi: -a koliko to tebe košta.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#935 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by moonca »

u-pet-deka wrote: 30/03/2021 15:02 Mi normalni smo ovdje manjina.
:dajba:
:oops: :lol: . simpaticno
doboj71
Posts: 600
Joined: 21/07/2011 05:20

#936 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by doboj71 »

Ma ovo ako nije zviz, onda mu je brat blizanac.
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#937 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by belfy »

u-pet-deka wrote: 30/03/2021 10:40
moonca wrote: 30/03/2021 00:49 :roll:
..Ako pratis teme na forumu- mogao si zakljuciti, da je ipak prioritet naci posao u svojoj struci, pa koja drzava, uglavnom su to zemlje EU.
Tokom ovih godina i pisanja, osoba poput tebe- jasno je svima da nema socijale, niti 'igranja sistema'.

Još nisam upoznao nikoga sa doktoratom nauka ili doktora medicine koji se odselio iz Bosne, barem ne trajno, i ne unutar EU. Primjere za koje znam su uglavnom slučajevi ljudi koji nemaju ništa više od osnove škole ili neke srednje kao saobračajna i sl. Kurioziteti idu do te mjere, da sam imao priliku upoznati ljude, koji se zanatski školuju u 35 godini starosti. U Bosni nije imao nazovimo motivacije školovati se ali zato kada se udao, i ako 35 godina, volje za sve sada ima. Bolje sa 35 mlatiti praznu slamu nego readiti, ili? Imam nešto daleke rodbine u Njemačkoj (FB kontakt), u Bosni budu po 4 - 5 mjeseci godišnje. Kako ako rade? Moj zaključak, i oni su sa 35 - 45 godina izvukli neki vid penzije a nama prodaju borbene kako rade i sl.


Davno su bile 80-te godine kada si iz dana u dan sa DE-Markom mogao u Jugoslaviji po želji, i dan danas brojni misle da je tako. Tako isto sa tim socijalama, penzijama sa 35 godina starosti i sl. Niko ne vjeruje da to još uvijek nije moguće. Ovdje to čujem od onih koji su stigli na račun braka. Lukavo se raspituju. Kad shvate da je to gotovo nemoguće, tada počinju psovati i čak fizički obračaunati sa ovim koji su na istim tim penzijama. Koliko sam samo puta bio svjedok toga. Igramo mali fudbal i odjednom se dvoje gotovo bije do smrti.

Biti zavidan i 'pišati po sirotinji' su nacionalni sportovi u BiH.
ovo samo govori u kakvom krugu ljudi se sam kreces i sa kim se druzis. recimo, tebe buni kako neko moze u BiH da bude 4-5 mjeseci i onda doneses svoj zakljucak. ja sam ti vec prije rekao da ja u De radim 38 sati sedmicno. evo sada da kazem i da imam 30 radnih dana godisnjeg, sto znaci 6 sedmica. pored toga, kada god zelim raditi vise od toga mogu nakucati za dvije sedmice sedmicu prekovremenih sati koje mogu koristiti kao i godisnji. dakle, ako bih to zelio, mogao bih u 4 mjeseca nakucati 2 mjeseca prekovremenih sati i onda zajedno sa godisnjim i praznicima imati preko 4 mjeseca da koristim slobodno. naravno, kada bih htio mogu uzeti i neplaceno, pa onda to naraditi poslije. opcija je mnogo i organizujes ih prema sebi i svojim potrebama i zeljama.

naravno, sve zavisi gdje radis i za kakve uslove si se izborio. a to, opet, zavisi od onoga sa cime raspolazes. ti ako si se u 27 godina izborio za rad u lageru i drustvo ti je ovakvo kakvo opisujes, a bez da si Danca igdje do sada pomenuo, opet, govori samo o tebi. i stalno pominjes samo brakove, socijalu i penzije... evo, pogledaj o cemu ti ja pisem, pa uporedi. mogao bih dodati i jos interesantnijih primjera kao sto su placeni nerad od 15.12 - 15.01 uz godisnji od 30 radnih dana (dakle opet 6 sedmica) i platom u visini +/-35% od Njemackog prosjeka gdje, opet, prema svojim potrebama procijenis koliko ti se isplati raditi. da li ti je draze vise slobodnog vremena, a manje novca ili obratno ili neka treca kombinacija.

ja, recimo, znam dosta nasih ljudi koji traze uslove koji njima odgovaraju i do toga na kraju dodju na ovaj ili onaj nacin. recimo, neko zeli da radi tri sedmice, a da je jednu u BiH. neko drugi da odradi 3-4 mjeseca, pa da je 3-4 sedmice u BiH, dok ima i onih koji po godinu dana ne odu u BiH, ali za tu godinu zele da zarade mnogo, a samo 4-5 sedmica dana odvoje na odlazak u BiH i na godisnji.

ljudi sebi u inostranstvu postave ili prihvate neke glupe stvari. jedna od njih je zasigurno da nikada nece moci biti placeni kao domicilni. ako sa takvim stavom nastupas, onda ti se to zaista i ostvari. meni je prvi cilj pri odlasku u Njemacku bio da doguram do prosjecne Njemacke plate, a potpisao sam ugovor ispod Njemackog minimuma za svoju struku. uzdao sam se u svoje kapacitete i pokusavao davati stalni maksimum (sto nije bilo lako). cak sam na tom putu imao i nevjerovatnih podplitanja koja su, zamalo, uzrokovala da izgubim radnu vizu...

onda sam jos jednom popricao sa sobom i krenuo drugim putem... ostvario svoj prvi cilj i onda odabrao novi za koji se nadam da cu dostici za godinu do dvije, iako sam i sada sasvim zadovoljan. mislim da bih se usudio reci i da zivim sretnije i bolje od prosjecnog Njemca. no, sve to je zahtijevalo i nekih odricanja i puno mentalne snage.

tebi, nakon 27 godina u inostranstvu i iskustvima o kojima pricas ne bih imao dati nikakav savjet. ismijavas ljude od 35 godina koji upisu skolu da bi im za 4-5 godina bilo bolje nego tebi... i onda se vracas na pricu o brakovima i socijali/penziji, kao da nisi dovoljno dobar materijal za brak sa Dankinjom ili ljubomoran na ove na socijali/penziji... sto je tuzno... ti kao da jos uvijek lutas i ne znas ni gdje si prispio sto nije ocekivano za tvoje godine... i povremeno se zalis na prosla vremena kao da ce to nesto ispraviti. ovdje mozes primiti saucesce i "joj jest mi te zao" (iako neces, kao sto vidis do sada), ali to nece promijeniti tvoje stanje. nisi valjda ovdje samo zbog utjehe? da li ti mislis da bi ti pomogla?
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#938 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by u-pet-deka »

doboj71 wrote: 30/03/2021 17:07 Ma ovo ako nije zviz, onda mu je brat blizanac.
Opet smo kod famoznog fantomasa alias zviza. Mora da je sin one iz Sarajeva, koja osvoji ovdje na lutriji oko 100 miliona Eura.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#939 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by Maraschino »

doboj71 wrote: 30/03/2021 17:07 Ma ovo ako nije zviz, onda mu je brat blizanac.
:thumbup:

isto mislim

zvizeeeee, slobodno se javi, sve ti je oprosteno :D
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#940 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by u-pet-deka »

Maraschino wrote: 30/03/2021 20:41
doboj71 wrote: 30/03/2021 17:07 Ma ovo ako nije zviz, onda mu je brat blizanac.
:thumbup:

isto mislim

zvizeeeee, slobodno se javi, sve ti je oprosteno :D
Moram vas duboko razočarati. Ja nisam Zviz, niti sam bogat kao on (tako Bata o dotičnom tvrdi). A moje auto nije šerpa plave boje.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#941 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by u-pet-deka »

moonca wrote: 30/03/2021 16:22
u-pet-deka wrote: 30/03/2021 15:02 Mi normalni smo ovdje manjina.
:dajba:
:oops: :lol: . simpaticno
Nema nas dovoljno za igranke a ne dvije ekipe od po pet glava u ekipi. Tako da moramo ove koje Detroit opisa; debili, pustiti da igraju. I tako nam redovno dolazi do kratkog spoja na terenu. Neko donese svoje probleme od ranije, neko iz kuće a opet neko zbog grubog igranja izazove havariju na terenu.
User avatar
512MB
Posts: 10582
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#942 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by 512MB »

Maraschino wrote: 30/03/2021 20:41
doboj71 wrote: 30/03/2021 17:07 Ma ovo ako nije zviz, onda mu je brat blizanac.
:thumbup:

isto mislim

zvizeeeee, slobodno se javi, sve ti je oprosteno :D
Ma 1000% Zviz aka Hrle
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#943 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by u-pet-deka »

Brojke o radnom odnosu (Danska) iz 12 / 2019. godine iz tkz. (sa značajnom količinom stranaca)) nezapadnih zemalja i istočnih članica EU.


Ukupno u radnom odnosu (od 17 do 64 godine starosti):

Litvanija* 77,7 %
Ukrajina 76,8 %
Filipini 75,6 %
Poljska* 75,2 %
Rumunija* 74,1 %
Tajland 74,1 %
Latvija* 72,5 %
Mađarska* 71,7 %
Bugarska* 70,7 %
Vijetnam 68,3 %
Indija 67,4 %
Šri Lanka 65,0 %
Rusija* 62,4 %
Pakistan 57,9 %
Turska (Kurdi uglavnom) 57,8 %
Bosna i Hercegovina 57,3 %
Iran 55,7 %
Maroko 55,0 %
Afganistan 54,2 %
Irak 45,5 %
Somalija 41,7 %
Liban (Palestinci uglavnom)40,6 %


Muški ukupno u radnom odnosu (od 17 do 64 godine starosti):

Ukrajina 86,0 %
Indija 80,4 %
Litvanija* 80,2 %
Poljska* 79,1 %
Rumunija* 78,1 %
Latvija* 76,1 %
Mađarska* 75,1 %
Filipini 74,5 %
Pakistan 74,1 %
Bugarska* 74,0 %
Vijetnam 71,0 %
Šri Lanka 70,2 %
Tajland 68,1 %
Turska (Kurdi uglavnom) 67,7 %
Afganistan 64,2 %
Maroko 64,2 %
Rusija* 62,4 %
Bosna i Hercegovina 59,9 %
Iran 58,9 %
Irak 51,2 %
Liban (Palestinci uglavnom)49,5 %
Somalija 45,2 %


Žene ukupno u radnom odnosu (od 17 do 64 godine starosti):

Filipini 75,8 %
Litvanija* 75,0 %
Tajland 75,0 %
Poljska* 70,6 %
Latvija* 69,5 %
Rumunija* 68,8 %
Mađarska* 68,6 %
Ukrajina 68,0 %
Bugarska* 66,2 %
Vijetnam 66,1 %
Rusija* 62,3 %
Bosna i Hercegovina 54,7 %
Iran 51,3 %
Indija 49,9 %
Maroko 46,9 %
Turska (Kurdi uglavnom) 46,9 %
Afganistan 41,8 %
Pakistan 41,0 %
Irak 38,3 %
Somalija 37,9 %
Liban (Palestinci uglavnom)30,2 %


* u brojke nezaposlenih iz ovih zemalja ulaze studenti.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#944 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by u-pet-deka »

]Od nas koji smo ovdje doputovali kao izbjeglice 1992. godine je (12/2019.),

(svi do 64 godine starosti) broj osoba

u radnom odnosu: 62 (M. 32 / Ž. 30)
na birou za rad: 4 (po dvoje)
socijalna ili invalidska penzija 33 (M. 17 / Ž. 16)


A sad da nebi pisao sve, zato ukupna brojka za one od 1993. do 1998. godine.

u radnom odnosu: 6.313
na birou za rad: 283
socijalna ili invalidska penzija: 4.701 (samo dvoje ima punu invalidsku penziju)


Od 1999 do 2010 godine. Velik broj je ovdje doputovao do 2003. godine na osnovu spajanja.

u radnom odnosu: 1.037
na birou za rad: 39
socijalna ili invalidska penzija: 586 (nula ima punu invalidsku penziju)

Invalidska penzija (puni iznos) Od 90% fizičkog invaliditeta, ili četiri mentalne dijagnoze, ili kombinacija nekoliko mentalnih i fizičkih dijagnoza.


Pa vi sad vidite. :serbo:
Last edited by u-pet-deka on 31/03/2021 01:09, edited 1 time in total.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#945 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by moonca »

..hm... da li da dolaze, ili da traze drugu zemlju?
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#946 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by u-pet-deka »

Kolo se lomi na novodošlim jer su ovi na socijalnoj penziji usrali i nama koji radimo reputaciju. Omladina ispod 30 godina se stidi, i da se viditi.
Oni više vole da govore danski kao znak da nisu isto kao ovi na socijalnim penzijama.
User avatar
desni
Posts: 1498
Joined: 10/03/2012 01:21

#947 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by desni »

Samo distanca jarane, ne dajte da vam reputaciju kvare ovi što sad dolaze. Ne znam da li iko iz Bosne i Hercegovine i doseljava u Dansku, sem ponekih što se udaju, ožene 8-)
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#948 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by exliberal-ex »

Ma ovo je hrle aka zviz...100%


Isto pise ko i oni...nista nevalja, socijala mu osnova svega, ajde jarane da opet raspravljamo dal je jeftinije vozit iz danske ili letjet.
Sjeca li se ko te rasprave, koliko kostaju auto putevi, tuneli, koje gorivo sipat.....tito dragi :lol:


jos kaze mi normalni smo u manjini... :lol:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#949 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by foxlife »

mene cudi sto jos nisu one prihvatne centre ostavili sto dalje od gradova
sreca vasa sto ja nisam na celu danske i sto je najvisi vrh danske 111 metara nadmorske visine :D
ovakvi ko zviz bi meni bili u sibiru u prihvatilistu
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#950 Re: Gdje se odseljava bh stanovništvo? 

Post by u-pet-deka »

desni wrote: 31/03/2021 01:37 Samo distanca jarane, ne dajte da vam reputaciju kvare ovi što sad dolaze. Ne znam da li iko iz Bosne i Hercegovine i doseljava u Dansku, sem ponekih što se udaju, ožene 8-)
Oni su najmanji problem jer moraju raditi i učiti jezik doslovno od prvog dana. Neki od njih koje sam upoznao imaju nerealnu sliku o svemu ovdje, ali uskoro se suočavaju sa sirovom stvarnošću - pa da vidimo. Uglavnom se neki od njihovih komentara odnose na to kako mi koji ovdje radimo tolike godine a još nismo kupili stan u Monaku. Lože ih ovi Made in Valjevo, koji su prodali sve što su mogli i imali u BiH, kako bi nešto kupili u Dalmaciji. Onih cca. 45 % na socijalnim penzijama preko 85 % je radno sposobno, ali ne dao bog većeg zla pa da moraju raditi, nego fini lijepi šverc a vamo prodaju priče kako oni ono, ovo i tako dalje. Kad je BiH bila zabranila ili bolje ograničila kretanja (2020.) zbog Covid-19 pandemije, da vidite samo kako su pisali poruke da ih spašavamo. Jadni oni i njihova socialno penziona prava koja su bila ugrožena. Koji cigani. Meni se zgadilo kada sam pročitao u datoteci podataka (Zavod za statistiku) da ima čak 478 naših u razdoblju 25 - 40 godina starosti koji su na socijalnoj penziji ili pasivnoj socijali.
Last edited by u-pet-deka on 31/03/2021 12:54, edited 1 time in total.
Post Reply