Gdje sa Engleskim jezikom i IT strukom

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#1 Gdje sa Engleskim jezikom i IT strukom

Post by programerAnel »

Za sebe sam mislio da necu nikada odustati ali ...

Sa 5 godina radnog iskustva kao programer na desktop aplikacijama i solidnim poznavanjem Engleskog jezika gdje krenuti.

Freelance opcija je i dalje aktivna ali jednostavno nije to to. Dosadilo mi je biti 24/7 dostupan.

Da li je bolje poci u neku zemlju i koju ? Ili nafatati kakvog stranca i raditi za njega odavdje i pustit ovoj nasoj Bejha da me handri sa porezima i kojekakvim zakonima dopunama zakona i pravilnicima.
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#2 Re: Gdje sa Engleskim jezikom i IT strukom

Post by sandzokan »

Kada bih se odlučio otići i kada bih mogao birati prvi izbor bi mi bila Kanada, drugi Skandinavija.
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#3 Re: Gdje sa Engleskim jezikom i IT strukom

Post by programerAnel »

sandzokan wrote:Kada bih se odlučio otići i kada bih mogao birati prvi izbor bi mi bila Kanada, drugi Skandinavija.
Dakle istina je sto kazu. Dijelis misljenje sa vecinom. Pretpostavljam da ces i ti reci da izbjegnem nekog "naseg" i trazim direktno poslodavca stranca.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#4 Re: Gdje sa Engleskim jezikom i IT strukom

Post by nivla »

upisi kakav dobar kurs njemackog i bjezi u njemacku, nece ti trebati ni viza
swanfilter
Posts: 7846
Joined: 06/06/2008 18:52

#5 Re: Gdje sa Engleskim jezikom i IT strukom

Post by swanfilter »

I Irska je dobra IT opcija ...
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#6 Re: Gdje sa Engleskim jezikom i IT strukom

Post by TRANCE »

Pokušat ću ti odgovoriti s finansijske strane, a naravno pored toga imaju uticaj i drugi faktori.
Australiju, Novi Zeland i Kanadu odmah otpiši, jer tamo kuće u većim gradovima koštaju po pola miliona njihovih dolara, a i stanarine prate takav trend, tako da su stanarine 1500-2000 njihovih $ mjesečno. Jedino ako ti je ok živjeti u nekom gradiću od 100 hiljada stanovnika, što su za njihove pojmove selendre, gdje također imaš problem i prilikom promjene poslodavca budući da je u manjim gradovima i manje oglasa za posao. Kanada je katastrofa i s aspekta klime, osim ako nisi ljubitelj snijega i minusa 5-6 mjeseci u godini (osim u Vancouveru na zapadnog obali, gdje su kuće milion). Kanada i Novi Zeland suprotno ukorijenjenom mišljenju prosječnog Bošnje imaju niže plate i niži životni standard u odnosu na SAD, UK i Irsku. Australija je tu negdje.
U Irskoj bi najlakše dobio radnu vizu i to je i najotvorenija država za strance, jer su i oni sami bili imigranti decenijama u drugim državama, pa znaju kako je to. Od većih gradova imaš samo Dublin i Cork, ostalo su gradići ispod 100 hiljada stanovnika. Plata za senior developera u Dublinu je 70k € bruto godišnje, to ti je 3900 € neto mjesečno nakon poreza. Rentanje stana u Dublinu je oko 1500 €, kuće koštaju oko 300k €. U Corku je plata oko 60k €, to je 3500 € neto mjesečno. Rente oko 1200 €, kuće 250k €. Prednost je što je i minimalac 1550 € neto, pa ako imaš ženu/curu bez neke tražene struke, može i ona solidnu lovu zarađivati na bilo kojem poslu. Dodaj i 140 € mjesečno od države dječjeg doplatka po svakom djetetu. Mana Irske je što je vrtić oko 900 € mjesečno po djetetu, te što je državno zdravstvo u sistemu raspada, sa ogromnim listama čekanja i odlascima doktora u SAD i Australiju gdje imaju bolje uslove rada. Čak je zdravstvo bolje rangirano u Hrvatskoj i Makedoniji prema EHCI istraživanju. Tako da planiraj i 150-200 € mjesečno za privatno zdravstveno osiguranje po odraslom članu porodice.
u UK možeš dobiti Tier 2 vizu, pošto je programiranje na listi zanimanja kojih nedostaje na tržištu. Plata za seniora u Londonu je oko 65k £ bruto godišnje, to je 3800 £ neto, a u drugim većim gradovima oko 50k £, odnosno 3100 £ neto mjesečno. Stanarina u Londonu je oko 1300 £, u drugim gradovima tipa Manchester, Birmingham, Leeds, Glasgow, Liverpool, Newcastle, Sheffield oko 600-700£. Prevoz je također skuplji u Londonu, tako da s finansijske strane dok uračunaš troškove nije ništa bolji životni standard u Londonu nego u drugim UK gradovima, čak bih rekao da je gori. Kuće u Londonu su 400k £, u drugim nabrojanim gradovima oko 150k £. Minimalac u UK je 1200 £ neto mjesečno. Dječji doplatak je 90 £ mjesečno za prvo dijete, za ostalu djecu 60 £ po djetetu. Vrtić je oko 1000 £ mjesečno po djetetu, s tim da se mogu smanjiti troškovi za 167 £ mjesečno po djetetu na osnovu "Tax-Free Childcare" šeme. NHS sistem zdravstva je ok i puno bolji od Irske, tako da većina ljudi ne plaća privatno zdravstvo.
Najveća lova je u SAD-u, tu kao senior možeš imati platu 120k $ godišnje, što je oko 7500 $ neto u saveznim državama koje nemaju porez na platu ili oko 6700-7400 $ u onim koje imaju. Stanarine i cijene kuća pravo variraju od grada do grada, od 800 $ mjesečno u Teksasu do 2-3 milje u Kaliforniji, od 150k $ do 1 milion za kuće. tako da istraži cijene prije eventualnog odlaska u određeni grad. Vrtić i zdravstvo pretpostavljam da su skupi, ali to najbolje da ti iz prve ruke kaže neko ko živi tamo.
Ako novac nije prioritet u životu, idi u Irsku. Za razliku od Švaba i Austrijanaca gdje 20% stanovništva glasa za prikrivene naciste, u Irskoj su ljudi prijateljski nastrojeni prema imigrantima, imaju sličan mentalitet da se vole zezati i opušten životni stil, fušeri su u poslu, tako da poslodavci više cijene strance nego domaće, imaju prelijepu prirodu, posjećuju ih milioni turista. Nisam čuo da se iko ikad žalio na Irce kao ljude, samo eventualno na troškove života :mrgreen:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#7 Re: Gdje sa Engleskim jezikom i IT strukom

Post by MarlboroGold »

programerAnel wrote:Za sebe sam mislio da necu nikada odustati ali ...

Sa 5 godina radnog iskustva kao programer na desktop aplikacijama i solidnim poznavanjem Engleskog jezika gdje krenuti.

Freelance opcija je i dalje aktivna ali jednostavno nije to to. Dosadilo mi je biti 24/7 dostupan.

Da li je bolje poci u neku zemlju i koju ? Ili nafatati kakvog stranca i raditi za njega odavdje i pustit ovoj nasoj Bejha da me handri sa porezima i kojekakvim zakonima dopunama zakona i pravilnicima.
S obzirom da sam i ja freelancer, znam kako ti je. Za početak je bolje da odeš u inostranstvo, pokaži se tamo, a onda povezujući se s ljudima ganjaj klijente, vrati se sa kešom u BiH, otvori svoju firmu sa par drugova koji se također time bave i radite za njih i ostale klijente... a onda samo širi i zapošljavaj još ljudi. Dosta naših je tako uradilo, a neki su postali i milioneri do sad.
Mislim da bolje od ovog ne može. Mene koče neke druge stvari, tako da ne mogu otići... a ima i nekoliko dobrih firmi u BiH gdje su seniori dobro plaćeni. Ima ovdje u Tuzli Virgin Pulse... bilo je na vijestima kad ih je Sir Richard Branson preuzeo.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#8 Re: Gdje sa Engleskim jezikom i IT strukom

Post by mirsek »

MarlboroGold wrote:
programerAnel wrote:Za sebe sam mislio da necu nikada odustati ali ...

Sa 5 godina radnog iskustva kao programer na desktop aplikacijama i solidnim poznavanjem Engleskog jezika gdje krenuti.

Freelance opcija je i dalje aktivna ali jednostavno nije to to. Dosadilo mi je biti 24/7 dostupan.

Da li je bolje poci u neku zemlju i koju ? Ili nafatati kakvog stranca i raditi za njega odavdje i pustit ovoj nasoj Bejha da me handri sa porezima i kojekakvim zakonima dopunama zakona i pravilnicima.
S obzirom da sam i ja freelancer, znam kako ti je. Za početak je bolje da odeš u inostranstvo, pokaži se tamo, a onda povezujući se s ljudima ganjaj klijente, vrati se sa kešom u BiH, otvori svoju firmu sa par drugova koji se također time bave i radite za njih i ostale klijente... a onda samo širi i zapošljavaj još ljudi. Dosta naših je tako uradilo, a neki su postali i milioneri do sad.
Mislim da bolje od ovog ne može. Mene koče neke druge stvari, tako da ne mogu otići... a ima i nekoliko dobrih firmi u BiH gdje su seniori dobro plaćeni. Ima ovdje u Tuzli Virgin Pulse... bilo je na vijestima kad ih je Sir Richard Branson preuzeo.
Odlican i logican prijedlog za razvoj biznisa, provjerena sema. :thumbup:
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#9 Re: Gdje sa Engleskim jezikom i IT strukom

Post by programerAnel »

TRANCE wrote:Pokušat ću ti odgovoriti s finansijske strane, a naravno pored toga imaju uticaj i drugi faktori.
Australiju, Novi Zeland i Kanadu odmah otpiši, jer tamo kuće u većim gradovima koštaju po pola miliona njihovih dolara, a i stanarine prate takav trend, tako da su stanarine 1500-2000 njihovih $ mjesečno. Jedino ako ti je ok živjeti u nekom gradiću od 100 hiljada stanovnika, što su za njihove pojmove selendre, gdje također imaš problem i prilikom promjene poslodavca budući da je u manjim gradovima i manje oglasa za posao. Kanada je katastrofa i s aspekta klime, osim ako nisi ljubitelj snijega i minusa 5-6 mjeseci u godini (osim u Vancouveru na zapadnog obali, gdje su kuće milion). Kanada i Novi Zeland suprotno ukorijenjenom mišljenju prosječnog Bošnje imaju niže plate i niži životni standard u odnosu na SAD, UK i Irsku. Australija je tu negdje.....
Koji odgovor, Aferim na tvom trudu da mi pojasniš. Zaista ovo su stvari koje sam želio da čujem i smijernice odakle krenuti. Naravno nisam napomenuo i važnju činjenicu to da mi je žena profesor engleskog i trenutno polaže za sudskog tumača uz bebu od cca 15 mjeseci. Žalosno je što mi je trebalo 26 godina da ja skontam na čemu sam i kakva je perspektiva ovdje.
MarlboroGold wrote:... vrati se sa kešom u BiH, otvori svoju firmu sa par drugova koji se također time bave i radite za njih i ostale klijente...
Mogu li se vratiti u Albaniju i otvoriti firmu samo ne u Bosnu opet :)
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#10 Re: Gdje sa Engleskim jezikom i IT strukom

Post by MarlboroGold »

programerAnel wrote:
MarlboroGold wrote:... vrati se sa kešom u BiH, otvori svoju firmu sa par drugova koji se također time bave i radite za njih i ostale klijente...
Mogu li se vratiti u Albaniju i otvoriti firmu samo ne u Bosnu opet :)
Pa eto probaj :D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#11 Re: Gdje sa Engleskim jezikom i IT strukom

Post by MarlboroGold »

mirsek wrote:
MarlboroGold wrote:
programerAnel wrote:Za sebe sam mislio da necu nikada odustati ali ...

Sa 5 godina radnog iskustva kao programer na desktop aplikacijama i solidnim poznavanjem Engleskog jezika gdje krenuti.

Freelance opcija je i dalje aktivna ali jednostavno nije to to. Dosadilo mi je biti 24/7 dostupan.

Da li je bolje poci u neku zemlju i koju ? Ili nafatati kakvog stranca i raditi za njega odavdje i pustit ovoj nasoj Bejha da me handri sa porezima i kojekakvim zakonima dopunama zakona i pravilnicima.
S obzirom da sam i ja freelancer, znam kako ti je. Za početak je bolje da odeš u inostranstvo, pokaži se tamo, a onda povezujući se s ljudima ganjaj klijente, vrati se sa kešom u BiH, otvori svoju firmu sa par drugova koji se također time bave i radite za njih i ostale klijente... a onda samo širi i zapošljavaj još ljudi. Dosta naših je tako uradilo, a neki su postali i milioneri do sad.
Mislim da bolje od ovog ne može. Mene koče neke druge stvari, tako da ne mogu otići... a ima i nekoliko dobrih firmi u BiH gdje su seniori dobro plaćeni. Ima ovdje u Tuzli Virgin Pulse... bilo je na vijestima kad ih je Sir Richard Branson preuzeo.
Odlican i logican prijedlog za razvoj biznisa, provjerena sema. :thumbup:
Itekako, jer se strancima isplati manje plaćati za usluge. Skupi su im njihovi ljudi, pa im ljudi iz BiH dođu kao kec na desetku, a opet je super zarada za naš standard... naravno zavisno od klijenta.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#12 Re: Gdje sa Engleskim jezikom i IT strukom

Post by Klitemnestraaa »

Gdje god hoćeš. :)

Ja radim u Pragu u IT-u s engleskim. Ja sam u suštini tech support. Gdje god sam bila, svugdje daju vize strancima, pogotovo ako si Senior Dev. Eh sad, trebaš da uzmeš u obzir jezik kao jedan od najvažnijih čimbenika (da, pričate oboje engleski, ali ako ćete u zemlje koje nisu englesko govorno područje, morat ćeš imati osnovni nivo jezika da se umiješ sporazumjeti). Sad ne znam kakvo imaš iskustvo i sve, ali u mojoj firmi npr. doveli su Senior arhitekta s 10-ak god. iskustva i platili mu hotel i pomogli oko stana, tak da ako si im dobar ulov, mogu se firme potruditi, doduše ovo vrijedi za velike korporacije, startupi obično nemaju love, tak da bi ti početak bio lakši.

Tak da ja bih prvo razmislila da li ti se da učiti osnove nekog drugog jezika, budući da imaš dijete koliko ti je bitno da je obrazovanje besplatno/jeftino, koliko ti je bitna sigurnost, velik/mal grad itd. Kao Senior Dev možeš svugdje naći posao ako znaš raditi. Ako ne, đaba ti i iskustvo i diploma.

Isto, ja bih prvo krenula od toga gdje ti supruga može naći posao jer kao nematernji govorilac raditi kao profesor engleskog u zemlji engleskog govornog područja ili kao sudski tumač za BHS je dosta teže jer ima naših da su vani i maternji govorioci oba jezika tako da ima sudskih tumača, a msm da je lakše predavati engl. van UK/US/Can nego u UK/US/Can gdje su svi već maternji govorioci.

Mada ne mora raditi kao prevodilac ako je prevodilac, ja sam isto jedan strani jezik na FF-u završila i radila kao account manager tokom faksa, onda sam dobila posao vani isto kao account manager (ali imam EU drz. tak da je lako) i onda sam se prebacila u tech support, firma mi platila treninge i uče me IT. Sad se i programiranjem bavim, trazim se jos. Tako da mimo Njemačke koja je tradicionalna, ljudi vani imaju JAKO širok pojam struke.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#13 Re: Gdje sa Engleskim jezikom i IT strukom

Post by Klitemnestraaa »

programerAnel wrote:
sandzokan wrote:Kada bih se odlučio otići i kada bih mogao birati prvi izbor bi mi bila Kanada, drugi Skandinavija.
Dakle istina je sto kazu. Dijelis misljenje sa vecinom. Pretpostavljam da ces i ti reci da izbjegnem nekog "naseg" i trazim direktno poslodavca stranca.
Napravi si LinkedIn profil, napucaj ga, stavi znaci dobru sliku (da izgledas profesionalno) stavi unutra linkove portoflia, iskustvo, certifikate, jezike, znaci sve i stavi da trazis posao. Gledaj i vidi ko ce ti se javiti, vani inace se HR tebi javlja, a ne ti njima ako si u IT-u. Preporucujem fkt da ulozis $$ da napravis dobar CV (sa portfoliom) i dobar linkedin profil. Mozes isto povezati se s ljudima, napisati status i javno objaviti da trazis posao itd. pa vidis, mozda dobijes super ponudu za zemlju koja ti nikad ne bi ni naumpala. Ja sam isto trazila posao bilo gdje vani i onda na osnovu ponuda sam izabrala.
Post Reply