Gdje putujete, kako vam je bilo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#4326 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by milejovic1971 »

tada je povratna karta bila npr 1100 eur..smjestaj sam imao za DZ kod druga..renta car 10 dana npr 500 eur...i to najmanji auto ( prvi i zadnji put sam vozio kao u Engleskoj )...hrana je kao kod nas ili malo vise...negdje oko 2200 eur npr... ali 21 dan
User avatar
Laertes
Posts: 4242
Joined: 08/01/2015 18:25

#4327 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Laertes »

Laertes wrote: 02/07/2021 09:04
Vitezanin wrote: 02/07/2021 08:49

Pcr ili antigenski. Ili dokaz o vakcinaciji ili da si prebolio koronu.
:thumbup:
Austrijska zvanična stranica, a i njihov operater u ambasadi u Sa kažu da se bez obzira na test ide u 10-dnevnu izolaciju (koja se može prekinuti 5. dan testiranjem tamo). Ima li neko informacije u vezi toga?
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4328 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

immuno wrote: 02/07/2021 09:35
Vitezanin wrote: 01/07/2021 23:13 Neko je pitao za Austriju, ušao sam prije par sati, niko nam nije tražio testove. To valjda kako te zadesi. Samo nam pregledali dokumente brzinski. Slovenci nas skoro nisu ni pogledali.
Ako si u Becu mogla se I kafa popiti ☺️
U okolini Klagenfurta. 😁
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4329 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

Laertes wrote: 02/07/2021 11:31
Laertes wrote: 02/07/2021 09:04

:thumbup:
Austrijska zvanična stranica, a i njihov operater u ambasadi u Sa kažu da se bez obzira na test ide u 10-dnevnu izolaciju (koja se može prekinuti 5. dan testiranjem tamo). Ima li neko informacije u vezi toga?
Da, i dalje stoji tako... BiH je stavljena na safe listu EU, možda i Austrija promijeni popis zemalja za ulaz bez karantena.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#4330 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

Laertes wrote: 02/07/2021 11:31
Laertes wrote: 02/07/2021 09:04

:thumbup:
Austrijska zvanična stranica, a i njihov operater u ambasadi u Sa kažu da se bez obzira na test ide u 10-dnevnu izolaciju (koja se može prekinuti 5. dan testiranjem tamo). Ima li neko informacije u vezi toga?
A čovjek ide na dvodnevni poslovni put :lol:
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#4331 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

Vitezanin wrote: 01/07/2021 13:41
immuno wrote: 30/06/2021 23:25

Ako nisi vakcinisan ( vakcinom koja je priznata u EU) neidi jer karantenea ti negine da imas 5 negativnih testova.... Zao mi je sto je trenutna situacija bas gadna, Lisabon je prosli vikend bio skroz zatvoren,.... Bilo kako bilo sretno I hairli.

Primio sam prvu dozu, druga je uskoro. Odobrena od EU.
A imam i dokumente susjedne nam EU države koja je na zelenoj listi za ulaz u Portugal. :)
Zasad. Uglavnom, pratim i ja, a imam opciju otkazivanja ukoliko bude sranje s virusom
Kada budeš u Lisabonu i budeš se vozio tramvajem broj 28 (svi to rade), ni slučajno, NI SLUČAJNO, ne izviruj i ne pružaj ruke kroz prozor.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4332 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

Ja fasovao drugu vakcinu rekoh daj da zdusim negdje na Karibe, imam placenu avio kartu skoro niko neide mogu naci smjestaj gdje god hocu za male pare,nece me zajebavat za quarantine....kurko.

Koje god ostrvo da sam pogledao , daj potvrdu da si fully vaccinated, daj test da nisi pozitivan i opet nema svrljanja nego samo hotel dok neuradis drugi test sto je cekanje minimalno 3-4 dana iako doneses svoj test.

Na Barbadosu ti nedaju ni na hotelsku plazu izaci dok to nedobijes a ja kontao sedam dana ?
Posto sam imao placenu kartu za Antigua I Barbuda rekoh ajmo tamo...isto tako jos moras maske nosit napolju , policijski sat poslije 11, nema hrane ni pica na plazi ?!

Neide mi se u Ameriku, oni su jos divlji zapad...jedino da odem na Bahame posto tamo netraze nista ako si fully vaccinated ili da zdusim prema zapadu.Vancouver i Banff a sad posto svi samo tamo mogu putovat oni nabili cijene a vec su bili papreni.

Mozda se nesto promjeni do Septembra ali kako stvari stoje mrka kapa...a ja kontao prosle godine proci ce ovo odoh na Sardiniju i Korziku 2 sedmice.

Evo jutris mi dodje obavjest da sad vracaju pare ako nisi raspolozen da ti daju kredit jos godinu dana...nista od odmora izgleda ove godine :(
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20492
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#4333 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Bullet Tooth Tony »

Otidji u pavilhão chinês , ako ti se jede meso idi u Atalho Real, po danu da zvaknes nesto otidji u Time Out Market, sladoled u Nannarelli.

Koristi Uber, ako ides taksijem na aerodrom razlicite su cijene za turiste (hoce zavrnuti pa pitaj koliko para prije ulaska) :D

Ostalo ces skontati ...

Ovo za Lisabon pricam ... najbolji grad za posjetiti u Februaru ili Martu .. sunce a nigdje turista 8-) jesam kafu ocejfijo jedno 4 sata
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#4334 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

Nema potrebe koristiti taksi kod savršenog metroa koji ima stanicu u samom aerodromu. Inače, metro je po mom mišljenju najbolji način prevoza. Naravno, ako želiš recimo u Belem itd, gdje metro ne ide, onda tramvaj ili autobus ili taksi, ali unutar "centra" metro je najbolji. Usput, neke metro stanice su umjetnička djela, bilo bi šteta ne vidjeti ih.

Još jedan savjet. Ponesi cipele sa đonom koji se ne kliže, ulice Lisabona su lijepe, govorim o ulicama pravljenim od kamenih kocaka (nekad je Baščaršija bila takva), ali mana im je da su strašno klizave, čak i suhe, a pogotovo kada su mokre (kiša itd). Ako ideš u ženskom društvu, spasi je time što ćeš joj reći da ne nosi štikle. Štikle su u Lisabonu jedna od najnepotrebnijih stvari. Da, ako ćeš autom/taksijem u neki restoran i slično, štikle mogu. U svim ostalim slučajevima, nema potrebe. Lisabon je grad na 7 brežuljaka (kada sam bio posljednji put, da, bio sam nekoliko puta, odsjeo sam u hotelu koji se zove Sete Colinas, šta znači upravo Sedam Brežuljaka), a to znači puno uzbrdice i nizbrdice, bolje je imati dobre tene nego štikle. Kad sam kod toga, Porto ima čak i strmije uzbrdice i nizbrdice od Lisabona, pa počni trenirati, trebaće ti kondicija i snaga u nogama :lol:

Da, Lisabon ima "žičare" koje služe upravo da se popne sa podnožja do vrha brežuljka ili lift (ako se ide na tvrđavu), pa ih koristi. Porto nema.

Stvar koju ljudi rijetko spominju a koja je važna, pogotovo kada je frka, javni toaleti. Ima ih, čak i besplatnih, ali niko ih ne koristi da ne ostavi barem pola eura. Ako nema u blizini, u kafićima i restoranima ćeš, standardno, morati nešto naručiti, da te puste. Neki imaju elektronske brave čiju šifru dobiješ na računu. Iako, kada ljudi vide da je baš frka, pogotovo na mjestima koja su udaljena od centra pa nema drugih kafića ili javnih toaleta u blizini (kada kreneš recimo od Belema ka ušću Tejo u Atlantik, i ne pitaj kako znam i šta sam tamo radio :lol: ), pustiće te i džaba. Ali, nemoj se na to osloniti, budi spreman platiti javni toalet od 0,5-1 euro ili u kafiću/piceriji/restoranu naručiti najjeftinije piće (skoro sigurno obična espresso kafa).

I, sad se sjetih. Nešto šta je prije bilo mnogo češće, a posljednji put me je iznenadilo da se prorijedilo je sljedeći običaj:

Kada sjedneš u restoran, i prije nego što te pitaju šta ćeš naručiti, spustiće ti na stol tanjirić sa nekoliko maslina i komadića sira ili sličnim. Neće ništa reći, samo će spustiti. Ako pomisliš da je to dobrodošlica restorana pa pojedeš, platićeš i to skupo. Recimo, kada je dnevni meni (dakle kompletan ručak sa pićem i kolačem) koštao 6-7 eura, taj tanjirić je koštao 5. Ako ne pojedeš, samo gurneš na kraj stola, kada ti donesu naručeno odnijeće taj tanjirić i nećeš ga platiti. Samo, provjeri da ga ipak ne ubace na račun, "slučajno". Razlog zašto ga spuste a da ništa ne kažu je da ga naplate. Ako bi rekli da se plaća i koliko je, niko ne bi pristao jer je preskupo. Ako kažu da je dobrodošlica, ne bi mogli naplatiti. Ovako pokušaju pa ko nasjedne.

Tih stvari ima svuda manje ili više, ali u Lisabonu je baš bilo pravilo.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4335 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

@Hakiz
"Kada sjedneš u restoran, i prije nego što te pitaju šta ćeš naručiti, spustiće ti na stol tanjirić sa nekoliko maslina i komadića sira ili sličnim. Neće ništa reći, samo će spustiti. Ako pomisliš da je to dobrodošlica restorana pa pojedeš, platićeš i to skupo"
Ima naziv za to ali nemogu da se sjetim imena, nije antipasto nego .....ah
To masovno rade po Spaniji ali imas restorana koji reklamiraju to kao ako uzmes pivo besplatno je meze ( aj da ga tako nazovem).
Ja sam to redovno uzimao, jest kao sto ti kazes relativno skupo ali samo mi se jednom desilo da nije valjalo tako da mi i nije bilo mrsko platit.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#4336 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

exliberal-ex wrote: 02/07/2021 16:57 @Hakiz
"Kada sjedneš u restoran, i prije nego što te pitaju šta ćeš naručiti, spustiće ti na stol tanjirić sa nekoliko maslina i komadića sira ili sličnim. Neće ništa reći, samo će spustiti. Ako pomisliš da je to dobrodošlica restorana pa pojedeš, platićeš i to skupo"
Ima naziv za to ali nemogu da se sjetim imena, nije antipasto nego .....ah
To masovno rade po Spaniji ali imas restorana koji reklamiraju to kao ako uzmes pivo besplatno je meze ( aj da ga tako nazovem).
Ja sam to redovno uzimao, jest kao sto ti kazes relativno skupo ali samo mi se jednom desilo da nije valjalo tako da mi i nije bilo mrsko platit.
Drugo je u Španiji. Tamo po zakonu uz alkohol moraju dati neku hranu. A raspon je od šake kikirikija do spremljenog jela. U jednom restoranu u Granadi kada sam htio ručati, naručim pivo. Uz pivo dođu mesne okruglice. Svi studenti u tom restoranu jeli, baš zbog toga. Ručak za 1,5 eura. Ovo u Lisabonu je baš navlakuša. Možda nije prevara jer je tamo to običaj, ali se stranci koji za taj običaj ne znaju osjećaju prevarenim.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4337 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

Hakiz wrote: 02/07/2021 17:31
exliberal-ex wrote: 02/07/2021 16:57 @Hakiz
"Kada sjedneš u restoran, i prije nego što te pitaju šta ćeš naručiti, spustiće ti na stol tanjirić sa nekoliko maslina i komadića sira ili sličnim. Neće ništa reći, samo će spustiti. Ako pomisliš da je to dobrodošlica restorana pa pojedeš, platićeš i to skupo"
Ima naziv za to ali nemogu da se sjetim imena, nije antipasto nego .....ah
To masovno rade po Spaniji ali imas restorana koji reklamiraju to kao ako uzmes pivo besplatno je meze ( aj da ga tako nazovem).
Ja sam to redovno uzimao, jest kao sto ti kazes relativno skupo ali samo mi se jednom desilo da nije valjalo tako da mi i nije bilo mrsko platit.
Drugo je u Španiji. Tamo po zakonu uz alkohol moraju dati neku hranu. A raspon je od šake kikirikija do spremljenog jela. U jednom restoranu u Granadi kada sam htio ručati, naručim pivo. Uz pivo dođu mesne okruglice. Svi studenti u tom restoranu jeli, baš zbog toga. Ručak za 1,5 eura. Ovo u Lisabonu je baš navlakuša. Možda nije prevara jer je tamo to običaj, ali se stranci koji za taj običaj ne znaju osjećaju prevarenim.
tako sam i ja u Granadi isto , dole u starom gradu ..mozda smo pili u istom restoranu :), svaki put kad narucis pivo dobijes nesto drugo, od maslina i hljeba pa nadalje
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#4338 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

exliberal-ex wrote: 02/07/2021 17:57
Hakiz wrote: 02/07/2021 17:31

Drugo je u Španiji. Tamo po zakonu uz alkohol moraju dati neku hranu. A raspon je od šake kikirikija do spremljenog jela. U jednom restoranu u Granadi kada sam htio ručati, naručim pivo. Uz pivo dođu mesne okruglice. Svi studenti u tom restoranu jeli, baš zbog toga. Ručak za 1,5 eura. Ovo u Lisabonu je baš navlakuša. Možda nije prevara jer je tamo to običaj, ali se stranci koji za taj običaj ne znaju osjećaju prevarenim.
tako sam i ja u Granadi isto , dole u starom gradu ..mozda smo pili u istom restoranu :), svaki put kad narucis pivo dobijes nesto drugo, od maslina i hljeba pa nadalje
Da, kažem, u Španiji je to zakon, još od srednjeg vijeka, odatle potiču tapasi, ali da ne dužim sa istorijom. Tako mi je bilo i u ostalim gradovima u Španiji. Samo što je, recimo, u Madridu to bilo siromašnije, kikiriki ili 3-4 inćuna, dok je u Granadi bilo pravo, kuhano jelo, još se puši, servirano u zemljanoj posudi, mljac :)
A možda i jesmo bili u istom restoranu :)

Ma, foliraću se, dužiću sa istorijom. Naime, u srednjem vijeku odluče vlasti da spriječe povrede zidara koji na pauzi za ručak se napiju piva pa pijani nastave raditi. I narede da se uz pivo mora služiti hrana. Pivo se pilo iz vrčeva, a hrana se stavljala na tanjiriće koji su kao poklopce stavljali na vrč. Kako se poklopac, prekrivanje, kaže tapa, otud izraz tapas. Na sjeveru Španije, Galicija, Baskija itd se ne zovu tapasi nego pincosi (pinčosi).
Last edited by Hakiz on 02/07/2021 18:20, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4339 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by _BataZiv_0809 »

@Hakiz de duzi ipak sa istorijom :thumbup:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#4340 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by moonca »

U Americi, lijpo naglase.. da 'chef chasti'. nema otimacine.. :-)
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#4341 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

moonca wrote: 02/07/2021 18:20 U Americi, lijpo naglase.. da 'chef chasti'. nema otimacine.. :-)
E, đe pusta Amerika...

Džaba, ja volim iberijsko poluostrvo, tužni jug, više od civilizovanog sjevera.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#4342 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

_BataZiv_0809 wrote: 02/07/2021 18:16 @Hakiz de duzi ipak sa istorijom :thumbup:
Eto, odužih, dodah na post gdje rekoh da neću... :lol:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4343 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

Hakiz wrote: 02/07/2021 18:15

Da, kažem, u Španiji je to zakon, još od srednjeg vijeka, odatle potiču tapasi, ali da ne dužim sa istorijom. Tako mi je bilo i u ostalim gradovima u Španiji. Samo što je, recimo, u Madridu to bilo siromašnije, kikiriki ili 3-4 inćuna, dok je u Granadi bilo pravo, kuhano jelo, još se puši, servirano u zemljanoj posudi, mljac :)
A možda i jesmo bili u istom restoranu :)

Ma, foliraću se, dužiću sa istorijom. Naime, u srednjem vijeku odluče vlasti da spriječe povrede zidara koji na pauzi za ručak se napiju piva pa pijani nastave raditi. I narede da se uz pivo mora služiti hrana. Pivo se pilo iz vrčeva, a hrana se stavljala na tanjiriće koji su kao poklopce stavljali na vrč. Kako se poklopac, prekrivanje, kaže tapa, otud izraz tapas. Na sjeveru Španije, Galicija, Baskija itd se ne zovu tapasi nego pincosi (pinčosi).
Samo ti pisi...meni su Granada i Sevilla bas nesto pale kao omiljene lokacije. Madrid mi je onako..nije nesto, mozda sto je bila.velika vrucina pa nisi mogao nigdje proveo sam vecinu vremena u onom gradskom parku tu mi je i hotel bio.
Ako (kad ) budem isao u Portugal imam namjeru obici i sjeverni dio Spanije...Andora itd. ..da se opet ubijem sa njihovom sunkom i oxtail gulasom.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#4344 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

exliberal-ex wrote: 02/07/2021 18:27
Hakiz wrote: 02/07/2021 18:15

Da, kažem, u Španiji je to zakon, još od srednjeg vijeka, odatle potiču tapasi, ali da ne dužim sa istorijom. Tako mi je bilo i u ostalim gradovima u Španiji. Samo što je, recimo, u Madridu to bilo siromašnije, kikiriki ili 3-4 inćuna, dok je u Granadi bilo pravo, kuhano jelo, još se puši, servirano u zemljanoj posudi, mljac :)
A možda i jesmo bili u istom restoranu :)

Ma, foliraću se, dužiću sa istorijom. Naime, u srednjem vijeku odluče vlasti da spriječe povrede zidara koji na pauzi za ručak se napiju piva pa pijani nastave raditi. I narede da se uz pivo mora služiti hrana. Pivo se pilo iz vrčeva, a hrana se stavljala na tanjiriće koji su kao poklopce stavljali na vrč. Kako se poklopac, prekrivanje, kaže tapa, otud izraz tapas. Na sjeveru Španije, Galicija, Baskija itd se ne zovu tapasi nego pincosi (pinčosi).
Samo ti pisi...meni su Granada i Sevilla bas nesto pale kao omiljene lokacije. Madrid mi je onako..nije nesto, mozda sto je bila.velika vrucina pa nisi mogao nigdje proveo sam vecinu vremena u onom gradskom parku tu mi je i hotel bio.
Ako (kad ) budem isao u Portugal imam namjeru obici i sjeverni dio Spanije...Andora itd. ..da se opet ubijem sa njihovom sunkom i oxtail gulasom.
Meni Sevilla, Cordoba i Toledo.

A htio sam na Camino de Santiago, možda za godinu-dvije...

Za Portugal nema ako, samo kad :-D
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4345 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

Hakiz wrote: 02/07/2021 18:28

Meni Sevilla, Cordoba i Toledo.

A htio sam na Camino de Santiago, možda za godinu-dvije...

Za Portugal nema ako, samo kad :-D
Cuo sam Cordobu i Toledo ali nije mi bilo usput kad sam bio. Dvije opcije koju sam planirao za Portugal su bile Porto, Lisabon..pa juzno Faro..onda smotat u spaniju pa ili kroz centralnu spaniju do Zagoze, Andora..pa preci u francusku pa uz obalu do Monaco ili od Faro, Mallaga, Valenicia Cordoba uz obalu preko Barcelone do Monaco..3 sedmice road trip.....ah sto me korona izjeba
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18047
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#4346 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by GandalfSivi »

Malo se voda danas zamutila 8-)

Image
immuno
Posts: 2017
Joined: 07/04/2010 11:05

#4347 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by immuno »

GandalfSivi wrote: 05/07/2021 21:05 Malo se voda danas zamutila 8-)

Image
Nemoj slucajno da bi se kupo 😲😂😂😂😂
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4348 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

Malo da podijelim kako funkcionira Austrija : sve je otvoreno, svi nose maske, a hoce li te pustiti npr u kafic bez dokaza o negativnom testu ili vakcini zavisi od toga na koga naletis. Evo prije tri dana nas nisu pustili na jezero da se kupamo bez testa. Onda sutradan donijeli potvrde za pcr, nisu nas ni pogledali.
U gradu jucer sjeo u kafic, samo me pitao konobar imam li dokaz, ali nije provjeravao.
U soping centre se moze bez dokaza. Super stvar je da je besplatno brzo testiranje na svakom koraku, dodjes, odradis to i za 15 minuta dobijes potvrdu na mail i sms.
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4349 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by sumirprimus »

GandalfSivi wrote: 05/07/2021 21:05 Malo se voda danas zamutila 8-)

Image
đi je ovo?
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18047
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#4350 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by GandalfSivi »

sumirprimus wrote: 06/07/2021 08:43
GandalfSivi wrote: 05/07/2021 21:05 Malo se voda danas zamutila 8-)

Image
đi je ovo?
Prizba, Korcula...
Post Reply