Gdje putujete, kako vam je bilo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#3201 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by spreca »

malwarebyte wrote: 18/12/2019 01:23 Ja sam ove godine otišao 7 dana u Moskvu, te 5 dana Budimpešta.

Za Moskvu sam se iznenadio koliko je tamo zanimljivo i koliko svega ima za vidjeti. Za ovih 7 dana sam uspio posjetiti sva ova turistički popularna mjesta, ali ovih hidden gems Moskve je toliko mnogo da ću vjerovatno opet nekada otići i nastaviti istraživanje. Ostao sam oduševljen njihovim parkovima, prvenstveno koliko su svi uredni, izgrađeni za šetnju, aktivnosti te neki parkovi imaju i dosta historije sa sobom, tako da mi je cilj bio obići što više Moskovskih parkova.

Općenito fast food, restorani i sl. je dooosta jefitno, kao i supermarketi. Gradski prevoz jeftiniji nego u Sarajevu, mislim da je jedna vožnja ma koliko stanica 0.80kf (svi servisi su uvezani (metro, bus, tram čak i neki vozovi) tako da se stvarno lagano snaći). Jedna ova kartica je oko 350 rublji ~ 10 KM, unlimited vožnja, vrijedi 3 dana, ja uzeo dvije - a realno potrošio bih na prevoz sigurno 50+KM
.
Imao sam sreću da potrefim onaj vikend kada su dani grada Moskve, te je sav grad bio u nekom veselju, na svakom koraku neka dešavanja, bine, koncerti, predstave i sl. Nevjerovatan grad, preporučio bih svakome da posjeti.

Nisam neki photography ekspert, ali tu je par slika.
https://imgur.com/a/Ps7V9Td
Hvalis parkove,koji ti se je najvise svidio iz onoga sta si obisao?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#3202 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by spreca »

Zimi je uzalud dolaziti u Moskvu pogotovu kad bude po -30C i snijega do usiju :lol: ...ljeto je vec nesto drugo
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#3203 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by spreca »

sherbett wrote: 19/12/2019 18:55
spreca wrote: 19/12/2019 18:50 Zimi je uzalud dolaziti u Moskvu pogotovu kad bude po -30C i snijega do usiju :lol: ...ljeto je vec nesto drugo
Pa ja kad sam bila prvi dan suncano i toplo a onda kad je krenulo puhat. Boljelo me sve.. al sve.
Taj dan kad smo bile gore u Kremlju nikad necu zaboravit kako je puhalo! Nakon toga isle brodom po Moslvi od Radissona.. prekrasno nesto. Izasla van zapalit buraz otpadose mi sve.. e onda smo isli na TV toranje fakat pigled extra
E tu se onda desilo ono :lol:
Pa sta smo sve obisle u jednom danu dobro sam i glavu imala na ramenima. A taj isti dan smo zapocele na Izmajlovo :lol:
Zimi je velika vlaznost i u Moskvi uvijek pushe....u martu kad se sve pocne topiti ulice su pune lokvi vode ,ovdje problem ovih koji imaju pse i vodaju ih po tom snijegu i sve je da prostis usrano...nikad nisam vidio da neko za svojim psom to i cisti...evo bas ovih dana nema snijega i prilicno je toplo oko +5C i sve je usrano cak i po trotoaru ,mislim da je to ogromni problem grada ali valjda se sa time niko i ne bori iako postoji zakon koji je samo na papiru rigorozan sto se tice vlasnika pasa....Zaboga Sherbo sta ce narod pomisliti za ono uvecano :oops: :lol: :lol: :lol:

Izmajlovo je moj Reon....imam 5 min do Izmajlovskog Parka
User avatar
malwarebyte
Posts: 681
Joined: 10/12/2012 17:33

#3204 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by malwarebyte »

---
Last edited by malwarebyte on 25/10/2021 00:47, edited 1 time in total.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#3205 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by spreca »

sherbett wrote: 19/12/2019 22:40
spreca wrote: 19/12/2019 19:05
sherbett wrote: 19/12/2019 18:55

Pa ja kad sam bila prvi dan suncano i toplo a onda kad je krenulo puhat. Boljelo me sve.. al sve.
Taj dan kad smo bile gore u Kremlju nikad necu zaboravit kako je puhalo! Nakon toga isle brodom po Moslvi od Radissona.. prekrasno nesto. Izasla van zapalit buraz otpadose mi sve.. e onda smo isli na TV toranje fakat pigled extra
E tu se onda desilo ono :lol:
Pa sta smo sve obisle u jednom danu dobro sam i glavu imala na ramenima. A taj isti dan smo zapocele na Izmajlovo
Zimi je velika vlaznost i u Moskvi uvijek pushe....u martu kad se sve pocne topiti ulice su pune lokvi vode ,ovdje problem ovih koji imaju pse i vodaju ih po tom snijegu i sve je da prostis usrano...nikad nisam vidio da neko za svojim psom to i cisti...evo bas ovih dana nema snijega i prilicno je toplo oko +5C i sve je usrano cak i po trotoaru ,mislim da je to ogromni problem grada ali valjda se sa time niko i ne bori iako postoji zakon koji je samo na papiru rigorozan sto se tice vlasnika pasa....Zaboga Sherbo sta ce narod pomisliti za ono uvecano :oops: :lol:

Izmajlovo je moj Reon....imam 5 min do Izmajlovskog Parka
A tamo li si :mrgreen:

A sta bi narod pomislio.. ti si junak mog putovanja :kiss:
Znaci kad nekome pricam ljudi ne vjeruju da jos ima takvih ljudi :kiss:
:oops: Nemoj me hvaliti da se ne pokvarim :lol: :lol: ....Hvala Sherbetu slatki :kiss:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#3206 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by spreca »

malwarebyte wrote: 20/12/2019 02:12
spreca wrote: 19/12/2019 18:29 Hvalis parkove,koji ti se je najvise svidio iz onoga sta si obisao?
Zaryadye, Gorky, Muzeon park of Arts, Kolomenskoye, Izmailovsky park, Sokolniki, vdnkh + Ostankino - misli da su to parkovi koje sam uspio obići

Zaryadye park mi je ostao onako baš u sjećanju, mala oaza zelenila u samom centru grada onako moderna izgrađena sa onom velikom kupolom kao park unutar parka, gdje se može sjesti i odmoriti i pod tom kupolom pošto je stvarno mene dočekalo predivno vrijeme puštali su kao onu paru/water mist kako se već zove.

Gorky park sa onom svojom "vodenom simfonijom" me očarao, a s obzirom kao što sam naveo potrefio kada su bili dani grada Moskve bilo je puno neki DIY radionica u tom parku od woodworking, crazy engineering projects i sl. tako da sam i tom segmentu uživao.

VDNKH + Ostankino park sa tornjem - nisam siguran da li je VDNKH baš park, ali meni ono liči na jedan fensi park kojeg se mora posjetiti, ima se šta za vidjeti arhitekture svih zemalja bivšeg USSR, Moskvarium, Cosmonautics Musem i ostalih izloženih primjeraka poput SU-27 i Vostok rocket.

Kolomenskoye je apsolutno huuuuuge, jedva sam našao izlaz iz tog čuda :lol:

Ali eto ovo gore su top 3, ali ono VDNKH se daleko izdvaja od svih
U glavnpm obisao si skoro sve parkove.....nije lose obici sve muzeje a ima ih prilicno.....St.Peterburg je dosta interesantniji od Moskve....interesantni su manji gradovi a koji imaju istoriski znacaj,sa dobro ocuvanom Arhitekturom kao npr. Goroda Zolotoe Kolco rossii(gradovi zlatnog kruga rusije)to je jedan broj gradova koji su veoma vazni u ruskoj istoriji...
https://mobile-travel.ru/zolotoe-kolco- ... karta.html

Interesantan je Altaj ko voli prirodu i ribachenje,Fino je otici do Tatarstana u Kazan koji ima prakticno istu Krasnu Ploshcad(crveni trg)kao i Moskva i isto je izvjesno istorisko mjesto kao i cijeli Tatarstan

Sto se tice VDNH on je prvobitno bio zamisljen i inace za vrijeme SSSRa sluzio kao Sajmiste za razne sajmove dostignuca sovjetskog seoskog razvoja ....Vistavka Dostignuca Narodnog Hazjajstva,u prevodu Sajam?Izlozba Razvoja/uspjeha Narodnog Gazdinstva sovjetskog saveza......negdje od 93-2005g to je bio kao neki buvljak gdje se moglo kupiti sve od igle do atomske bombe :lol: :lol: .....uglavnom klasicni buvljak sverc komerc :mrgreen: .....posle 2005 su malo naveli reda i one Paviljone sredili i kao navodno da ce imati znacaj koji su imali u SSSRu....nisam tamo bio ima jedno 15 godina i neznam sta se sada nalazi u tim paviljonima...i svaka republika je imala svoj paviljon,ali valjda su izbacili one pijachare i to sve doveli u neki red.....svakom bi preporucio ljeto za obilazak ,jer zimi je hladno i vjetrovito i moras stalno na sebi imati odjece ko Eskim,ti si u pravo vrjeme bio na pocetku jeseni....dan grada Moskve nema odredjeni datum i to je uvijek prva subota i nedelja u Septembru a ove godine je bilo i vrijeme lijepo...zna biti kisa onda to opet nije to
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#3207 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mO k3 »

@spreca koliko dugo zivis tamo i ko te natjera u rusiju?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#3208 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by spreca »

mO k3 wrote: 20/12/2019 09:01 @spreca koliko dugo zivis tamo i ko te natjera u rusiju?
skoro30 godina.....posao me natjerao ....otisao na 6mjeseci koji jos traju :oops: :lol: ....jbg onda se zarati itd itd
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#3209 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mO k3 »

spreca wrote: 20/12/2019 09:15
mO k3 wrote: 20/12/2019 09:01 @spreca koliko dugo zivis tamo i ko te natjera u rusiju?
skoro30 godina.....posao me natjerao ....otisao na 6mjeseci koji jos traju :oops: :lol: ....jbg onda se zarati itd itd
imas ti godina staronja...
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#3210 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by spreca »

mO k3 wrote: 20/12/2019 09:16
spreca wrote: 20/12/2019 09:15
mO k3 wrote: 20/12/2019 09:01 @spreca koliko dugo zivis tamo i ko te natjera u rusiju?
skoro30 godina.....posao me natjerao ....otisao na 6mjeseci koji jos traju :oops: :lol: ....jbg onda se zarati itd itd
imas ti godina staronja...
:lol: :lol: ima se svasta
detroit-mercy
Posts: 16071
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#3211 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by detroit-mercy »

moonca wrote: 18/12/2019 00:38 Niko ne posta slike.. :cekam:
Nema se kad :mrgreen: puno toga za vidjet i probat :skoljka:
Mater hin grebem, nisam znao da voze pogrešnom stranom u Thailand-u, iz mozga me istjeraše :skoljka:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#3212 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

detroit-mercy wrote: 21/12/2019 02:59
moonca wrote: 18/12/2019 00:38 Niko ne posta slike.. :cekam:
Nema se kad :mrgreen: puno toga za vidjet i probat :skoljka:
Mater hin grebem, nisam znao da voze pogrešnom stranom u Thailand-u, iz mozga me istjeraše :skoljka:
Slikaj i uzivaj...kad se vratis onda ces stavljat slike....
a zar ti je tako tesko vozit na pogresnoj strani, meni je trebalo pola sata da se prebacim na njihovu stranu...jedino kad sam ulazio u auto vazda sam ulazio na nasu stranu :D
Viskovic1950
Posts: 3
Joined: 11/12/2019 11:23

#3213 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Viskovic1950 »

Evo za neodlučne, super zanimljiv vodič za novogodišnja putovanja https://optikam.hr/blog-i-novosti/docek ... okacija-9/
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#3214 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by strucnjakdemagog »

Hoću da obidjem malo srednju ili zapadnu Evropu, pa me zanima isplati li se više ići sa nekom agencijom ili autom pa bookirati svaki dan smještaj u drugom gradu? Nije mi loša ni opcija avionom do nekog grada, pa onda vozom do susjednih gradova. Išlo bi nas dvoje. Nije nam bitno toliko koji je grad, samo da obidjemo sto više, a da se ne zavalimo puno. :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3215 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by moonca »

Mislim da imate jeftine avio karte- ako je tako- ja bih avionom do zeljenog grada i na aerodromu iznajmila auto-
.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#3216 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

strucnjakdemagog wrote: 23/12/2019 01:00 Hoću da obidjem malo srednju ili zapadnu Evropu, pa me zanima isplati li se više ići sa nekom agencijom ili autom pa bookirati svaki dan smještaj u drugom gradu? Nije mi loša ni opcija avionom do nekog grada, pa onda vozom do susjednih gradova. Išlo bi nas dvoje. Nije nam bitno toliko koji je grad, samo da obidjemo sto više, a da se ne zavalimo puno. :D
Možete jefitno letiti do Budimpešte iz Sarajeva... Pa rentati auto ili možda vozom, dobra je mreža. Agencije za ove "normalne" ture zaista nisu potrebne i sve možete sami srediti u hodu i to još jeftinije. :)
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#3217 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by strucnjakdemagog »

moonca wrote: 23/12/2019 01:24 Mislim da imate jeftine avio karte- ako je tako- ja bih avionom do zeljenog grada i na aerodromu iznajmila auto-
.

Pa čuo sam da iz TZ i BL imaju jeftini letovi. Pa sam mislio recimo avionom do Kelna, pa obići Dortmund, Dizeldorf, Bon, tj. cijelu oblast Rur. Možda i vozom do Holandije, LuX... Ne bih auto iznajmljivao, baš volim da vidim njihov gradski i međugradski prevoz.
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#3218 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by strucnjakdemagog »

Vitezanin wrote: 23/12/2019 10:40
strucnjakdemagog wrote: 23/12/2019 01:00 Hoću da obidjem malo srednju ili zapadnu Evropu, pa me zanima isplati li se više ići sa nekom agencijom ili autom pa bookirati svaki dan smještaj u drugom gradu? Nije mi loša ni opcija avionom do nekog grada, pa onda vozom do susjednih gradova. Išlo bi nas dvoje. Nije nam bitno toliko koji je grad, samo da obidjemo sto više, a da se ne zavalimo puno. :D
Možete jefitno letiti do Budimpešte iz Sarajeva... Pa rentati auto ili možda vozom, dobra je mreža. Agencije za ove "normalne" ture zaista nisu potrebne i sve možete sami srediti u hodu i to još jeftinije. :)

Da, i o toj varijanti smo razmišljali. Iz Budimpešte vozom do Bratislave, Beča... Možda i do Praga, ako budemo imali vremena. Bitna mi je informacija da agencije ne nude ništa posebno, a skuplja opcija. :thumbup:
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#3219 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by strucnjakdemagog »

sherbett wrote: 23/12/2019 10:58
Vitezanin wrote: 23/12/2019 10:40
strucnjakdemagog wrote: 23/12/2019 01:00 Hoću da obidjem malo srednju ili zapadnu Evropu, pa me zanima isplati li se više ići sa nekom agencijom ili autom pa bookirati svaki dan smještaj u drugom gradu? Nije mi loša ni opcija avionom do nekog grada, pa onda vozom do susjednih gradova. Išlo bi nas dvoje. Nije nam bitno toliko koji je grad, samo da obidjemo sto više, a da se ne zavalimo puno. :D
Možete jefitno letiti do Budimpešte iz Sarajeva... Pa rentati auto ili možda vozom, dobra je mreža. Agencije za ove "normalne" ture zaista nisu potrebne i sve možete sami srediti u hodu i to još jeftinije. :)
:thumbup: upravo!
Ja bi isto tako.
Avionom do Budimpeste ili Prag pa vlakom.. kud ces bolje. Makar autom je veca komocija

Nije mi komocija kad treba da razmišljam o parkingu u nepoznatom gradu. Voz zakon. :thumbup:
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#3220 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by strucnjakdemagog »

sherbett wrote: 23/12/2019 12:29 Definitivno se na ovakva putovanja ne isplati ici preko agencije.
To ne razmisljaj

A je li bolje autom iz Sarajeva, pa polako grad po grad ili opcija avion - voz?
Šta je povoljnije?
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#3221 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

sherbett wrote: 21/12/2019 08:13


Ja sam u Dublinu prelazeci cestu skoro poginula.
I to dvaput!
Zato u Londonu na raskrsnicama ispisane poruke na cesti Look Right ! :D
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#3222 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

Narednih par dana (opet) Skopje jer je usput pa Solun po prvi put (da malo ulovim sunca nadam se) i onda Niš koji je uvijek prolazna stanica. Pa da vidimo šta se tu krije, navodno se dobro jede.

:D :D
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#3223 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mali Ninja »

Moze li neko baciti koju rijec o Dubaiju? Sta obic osim burj khalife :)
Kvest
Posts: 477
Joined: 15/05/2013 18:49

#3224 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Kvest »

Zdravo
Ima li neko iskustva iz Moskve :).Trebala bih ići sredinom marta a nemam pojma šta i kako.Zanima me najviše jeli grad skup u odnosu npr na NY ili London jer sam tamo upoznata sa cijenama.
Edit vidim postove sa prethodne stranice :sax:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#3225 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mO k3 »

sherbett wrote: 30/12/2019 13:41
mali Ninja wrote: 29/12/2019 21:19 Moze li neko baciti koju rijec o Dubaiju? Sta obic osim burj khalife :)
A sta imas tamo obilazit? :mrgreen:
Ne znam ja sam samo dobro debelo obisla aerodrom..
bio sam u junu i nikad vise juni :) 46 stepeni ...
Ima se puno vidjeti neka googla malo , neka uzme vodica uzeli smo ga i mi ..
Post Reply