Gdje putujete, kako vam je bilo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Hakiz
Posts: 40384
Joined: 30/07/2015 20:01

#2601 .

Post by Hakiz »

.
Last edited by Hakiz on 01/11/2018 02:09, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 40384
Joined: 30/07/2015 20:01

#2602 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

hm.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#2603 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

ah pojeba mi se post...

ajde da ponovim
U sustini Gilbraltar me podsjecao na neki mali siromasni engleski lucki grad, od ulica do ljudi koje sam susreo.

Pa da krenemo
Poznati prelazak preko piste, jos uvijek je otvoren ali ne jos dugo jer se zavrsava tunel sa istocne strane.
Moze se preci pjeske ili uzet lokalni autobus koji ce vas odvest do "centra"
Povratna karta za dvoje je oko 5 eura ako se nevaram

Image

Image

Zicara prema vrhu, neki turisti se odluce da uzmu samo jedan smjer do vrha pa onda polako nazad, drugi odu pjeske do vrha i nazad ...sad neznam sta je gore...( ili treci koji su lijeni kao ja pa uzmu mini bus )

Image

Pogled prema staroj tvrdjavi i gradu sa prve stop lokacije

Image

Muzjak na ulazu u St.Michael pecinu
Ovaj je bio dosta agresivan, pogotovo prema zenama...otimao hranu "napadao" dok vodici nisu bacili plasticne zmije. Svaki od ovih mini buseva ima te male plasticne zmije na haubama jer se majmuni boje samo njih. Mada dok smo mi isli prema vrhu jedan mali majmun je uskocio u kabinu i sjeo vozacu u krilo...navikao da ga ovaj hrani
Navodno je par mjeseci prije nego sto smo mi dosli jedan muzjak usao u jedan od tih malih kombija i nekako popustio rucnu kocnicu, jedva su izvukli olupinu

Image

Unutrasnjist pecine , ako budete uzimali paket kao i ja onda je cijena ulaska ukljucena inace se posebno placa.
Sama pecina je dosta velika, dosta cesto se organizuju koncerti unutra.
Kao sto vidite vole da je osvjetle u razlicitim bojama ( sto moze proci ) i to je sinhronizovano sa muzikom....a muzika je... :zzzz:

Image

Image

Pogleda sa vrha, tamo u magli je Afrika

Image

i naravno poznati majmuni na vrhu.

Image

postoje table sa upozorenjima da se stepenice nekoriste kad su ovako "rasporedjeni" . desavalo se da napadnu turiste kad su ovi pokusavali proci pored njih

Image

Kao sto vidite toliko su se navikli na turiste da vise neobracaju paznju ...ljudi koji su zaduzeni da ih hrane i paze namejerno bacaju hranu niz litice da bi ih natjerali da se krecu jer su se ugojili previse

Image

Mi nismo isli dalje prema vrhu, neznam dali je to i dozvoljeno ovim malim autobusima ili je zatvoreno za sve. Kao sto vidite imali smo "pravo dobro vrijeme"

Pogleda prema centru i aerodromu sa vrha

Image

Image

Image

U sustini odlucio sam da napravim brzinski stop na Gilbraltar jer mi je bio izmedju Sevile i Grenade...mada da sam znao da ce biti ovako radije bih otisao u Malagu....drugi put :)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2604 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by moonca »

Sjecam se scene Zeljka Malnara-u nekoj nedodjiji - zena zvace neko korijenje i kada sazvace daje mu iz svojih usta da proba, I on to jede. :-) to je normalno za taj dio svijeta.
E, i ti ides njegovim stopama, nema gdje te nema...
Dobro ovo radis. :thumbup:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#2605 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

moonca wrote:Sjecam se scene Zeljka Malnara-u nekoj nedodjiji - zena zvace neko korijenje i kada sazvace daje mu iz svojih usta da proba, I on to jede. :-) to je normalno za taj dio svijeta.
E, i ti ides njegovim stopama, nema gdje te nema...
Dobro ovo radis. :thumbup:
Nisam jos dosao do tog nivoa mada sw polako priblizavam....bilo je u maroku..negdje u atlas planinama...baba pece neke pogace na otvorenom plamenu i usput jede i tako odvali komad sto je jela i meni u ruke...i pokazuje jedi...i sta ces drugo nego jesti...vidjet ces slike kasnije
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#2606 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mousstapha »

Za putovanje u Peru i Boliviju skoro zavrsio sa svim pripremama. Vize udarene, letovi bukirani, vakcinisan na sve moguce bolescure, smjestaji i ture skoro rezervisani. Kalendar do 1. januara iduce godine krizam ko vojnik. :D
User avatar
pizarro
Posts: 4193
Joined: 11/01/2018 21:33
Location: Ruhrgebiet

#2607 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by pizarro »

mousstapha wrote:Za putovanje u Peru i Boliviju skoro zavrsio sa svim pripremama. Vize udarene, letovi bukirani, vakcinisan na sve moguce bolescure, smjestaji i ture skoro rezervisani. Kalendar do 1. januara iduce godine krizam ko vojnik. :D
projekt "zweites standbein aufbauen"? :D
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18222
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#2608 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by GandalfSivi »

Ima li ko kakvih savjeta za Siciliju?
sumirprimus
Posts: 81443
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#2609 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by sumirprimus »

GandalfSivi wrote:Ima li ko kakvih savjeta za Siciliju?
cuvaj se mafije :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2610 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by moonca »

:lol:
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#2611 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by shake69 »

GandalfSivi wrote:Ima li ko kakvih savjeta za Siciliju?
Poodavno bio ali se ima puno toga za preporuciti.
Po sjecanju, od Palerma gdje nam je bila baza stigli smo do Catanie, Agrigenta, Syracuse, Cefalu...Mondello Beach je obavezna u zapadnom dijelu Palerma za dane odmora a ostalo zuji okolo jer se ima puno toga za vidjeti. Sjecam se dobrog auto puta od Palerma u Cataniu koji se nije placao, ako me dobro sjecanje sluzi.
Ali ako hoces da vidis selo Corleone, cuveni mafijaski brlog :mrgreen: , onda vrijedi malo s autom u brda juzno od Palerma pa se spustis na jug do Agrigento gdje su najljepsi grcki sacuvani hramovi mimo Grcke. Rijeke ljudi se tamo slijevaju i imali smo frke da nadjemo parking.
Imponira ta sicilijanska lezernost, piaggo na svakom koraku, dokolica i fina hrana.
Neces se pokajati ako odes. Uzivaj. :wink:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#2612 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by pirmin »

exliberal-ex wrote: Gilbraltar je.....rupa
Vjerujem ti ali eto.
Egzotika. Ne mora sve biti raskos i sjaj. I ciganluk je dio zivota. :)

Slike su :thumbup: , ostaje mi na listi zelja.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#2613 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

mousstapha wrote:Za putovanje u Peru i Boliviju skoro zavrsio sa svim pripremama. Vize udarene, letovi bukirani, vakcinisan na sve moguce bolescure, smjestaji i ture skoro rezervisani. Kalendar do 1. januara iduce godine krizam ko vojnik. :D

Vakcine su manje vise neobavezne ako ce samo svrljat po visinskim predjelima
Ako ces ici u boliviju vjerovatno planiras da obidjes salt flats

Obavezno....
1. pilule protiv visinske bolesti, ja sam uzeo kad sam isao u cile I radile su dobro ( nus posljedice su osjecaj da ti trnu prsti ili stopalo, da ti trne usna isto tako se javljalo) medjutim kad sam dosao u atakamu u hotelu su mi dali lisce koke...imas dvije opcije, da napravis caj ( blagi ne prejaki da nebi dobio krila) ili da je zvaces...ja sam odabrao ovu drugu I bolje mi je bilo nego kad sam koristio tablete...pitam se zbog cega :)

2. dobre kreme da zastitu od sunca...bit ces jako visoko I sunce ne da pali nego....

3. kape za glavu sa sirokim obodom I dobre suncane naocale

4. majice dugih rukava ali da su tanke da ti nebude vruce, vise da sluze kako zastita od sunca

5. dobre cipele za hodanje/penjanje...

I najvaznije...uzivaj :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#2614 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

GandalfSivi wrote:Ima li ko kakvih savjeta za Siciliju?
Taormina

Syracuse ( pogotovo stari dio )

Popni se na Etnu obavezno

uzmi brzi brod do Malte ( 2 sata)
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18222
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#2615 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by GandalfSivi »

exliberal-ex wrote:
GandalfSivi wrote:Ima li ko kakvih savjeta za Siciliju?
Taormina

Syracuse ( pogotovo stari dio )

Popni se na Etnu obavezno

uzmi brzi brod do Malte ( 2 sata)
Idem ba za novu godinu, ne kontam ici ovaj put do Malte...
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#2616 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

GandalfSivi wrote:
exliberal-ex wrote:
GandalfSivi wrote:Ima li ko kakvih savjeta za Siciliju?
Taormina

Syracuse ( pogotovo stari dio )

Popni se na Etnu obavezno

uzmi brzi brod do Malte ( 2 sata)
Idem ba za novu godinu, ne kontam ici ovaj put do Malte...
pa sto nekazes...ja kontao planiras za ljeto...
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#2617 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mousstapha »

exliberal-ex wrote:
mousstapha wrote:Za putovanje u Peru i Boliviju skoro zavrsio sa svim pripremama. Vize udarene, letovi bukirani, vakcinisan na sve moguce bolescure, smjestaji i ture skoro rezervisani. Kalendar do 1. januara iduce godine krizam ko vojnik. :D

Vakcine su manje vise neobavezne ako ce samo svrljat po visinskim predjelima
Ako ces ici u boliviju vjerovatno planiras da obidjes salt flats

Obavezno....
1. pilule protiv visinske bolesti, ja sam uzeo kad sam isao u cile I radile su dobro ( nus posljedice su osjecaj da ti trnu prsti ili stopalo, da ti trne usna isto tako se javljalo) medjutim kad sam dosao u atakamu u hotelu su mi dali lisce koke...imas dvije opcije, da napravis caj ( blagi ne prejaki da nebi dobio krila) ili da je zvaces...ja sam odabrao ovu drugu I bolje mi je bilo nego kad sam koristio tablete...pitam se zbog cega :)

2. dobre kreme da zastitu od sunca...bit ces jako visoko I sunce ne da pali nego....

3. kape za glavu sa sirokim obodom I dobre suncane naocale

4. majice dugih rukava ali da su tanke da ti nebude vruce, vise da sluze kako zastita od sunca

5. dobre cipele za hodanje/penjanje...

I najvaznije...uzivaj :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Kao i uvijek, jako konkretni savjeti :thumbup:

Trenutno je ostalo bukirati turu za Rainbow Mountain, gledam na Tripadvisoru ima more operatera i isto toliko razlicitih cijena. Jos uvijek gledam da li ici sa najskupljom varijantom ili naci nesto pristojno, a sa istim ili slicnim iskustvom. :D
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#2618 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by alibaba_i_30_godina »

exliberal-ex wrote: Ako ces ici u boliviju vjerovatno planiras da obidjes salt flats

Obavezno....
Ovdje bih baš volio da odem, slike koje sam gledao od poznanika i ovako po netu su stvarno odlične. Imaš li nešto iz privatne kolekcije što bi nam eventualno mogao postaviti?

Ti izgleda dosta toga obilaziš, mogao si komotno pisati neki blog kao Vitežanin, ako imaš vremena, naravno. Vjerujem da bi te mnogi čitali. Ako već ne pišeš. :mrgreen:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#2619 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

alibaba_i_30_godina wrote:
exliberal-ex wrote: Ako ces ici u boliviju vjerovatno planiras da obidjes salt flats

Obavezno....
Ovdje bih baš volio da odem, slike koje sam gledao od poznanika i ovako po netu su stvarno odlične. Imaš li nešto iz privatne kolekcije što bi nam eventualno mogao postaviti?

Ti izgleda dosta toga obilaziš, mogao si komotno pisati neki blog kao Vitežanin, ako imaš vremena, naravno. Vjerujem da bi te mnogi čitali. Ako već ne pišeš. :mrgreen:

Prosle godine sam bio u komsiluku, planirao sam da odem tamo ali nisam mogao ukomponovat jer sam se htjeo vratit nazad u cile/argentinu....mada ni gospoja nije bila bas raspolozena da kampuje..., takodjer nisam mogao preci sa autom u granicu :( .
Bolivija je bas siromasna i svi koji bili n Uyuni salt flats kazu da je nesto nevjerovatno ali da su uslovi smjestaja bas...minimalni


za mustafu,
kad odes tamo polako nemoj nigdje da zuris jer ce ti trebat vremena da ti se tijelo navikne na visinu...ja mislim da je Uyuni na 4000 -4500 metara nadmorske visine....zamisli stavis dvije bjelasnice jednu na drugu i ti spavas na vrhu...uspori hodanje, ako te glava pocne boliti tablete uzmi nemoj se zajebavat i trpit..u slucaju da pocnes povracat obavezno doktoru otidji to moze biti opasno
Desava se da neki turisti nemogu nikako da se prilagode na tu visinu pa zavrse u bolnici.
Nemoj trosit pare na one gluposti kao kompresovani zrak jer ti prodaju sarene laze, radije uzmo dobru koku :izet:
To sam cuo isto za Peru....lokalna medicina najbolje pomaze :D

ako imas pitanja slobodno se javi , mozes i na pp ako nezelis da smaramo druge


Ovo je slikno na granicnom prelazu sa Bolivijom na 4 480 metara nadmorske visine, Bolivijska strana ima ovu malu supu gdje carinici borave tokom ljeta, na cileanskoj strani moras da ides u Atakamu da zavrsis papirologiju mada su pravili novi zgradu koja je par stotina metara iznad
( mozes da vidis gdje prestaje asfalt ...pocinje Bolivija)

Image

Image
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#2620 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by pirmin »

Kako mocno izgleda ta divljina. :thumbup:
Velika je vjerovatnoca da bih imao problema da se priviknem na visinu.

Nego danas gledam dvoje americkih turista, ljudi se nicim ne isticu.
Fora je znaci u masi. Nacija ne igra ulogu.
Dvoje Bosanaca ce isto tako biti neupadljivi bilo gdje ali zato, jesu li u grupi od 6 ili vise osoba tu je galama veca
i stav "evo nas, oslobodili smo ovaj kraj". :D
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#2621 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

Natjerah se da postavim jos zadnje slike
Ovo je bio zadnji stop koji smo napravili u Septembru.
Po dolasku u Marakesh, rijad gdje smo odsjeli je poslao vozaca do nas koji nas je dovezao do Medine gdje nas je docekao njihov "taksi" koji je pokupio nase torbe i odveo nas do rijada

Image

Po dolasku u rijad docekali su nas u otvorenom dvoristu sa tradicionalnim cajem , mlijekom i datulama ( ovdje serviraju dorucak i veceru)

Image

slijedece slike su samo da vam ocaraju kako izgledaju suks ili po nasem bazari.
slikano je ujutro pa zato ulice izgledaju poluprazne inace se jedva provlacis od turista, biciklista, motora....ludnica.
kao sto vidite jedni nacin da se roba prebaci je sa ovim malim kolicima , nekad su upregnuti magarci ali su vecinom upregnuti ljudi.
Inace osim par ulica koje su dovljno siroke da bi auto moglo da prodje ( a mozda prodje jedno ili dva po danu ) sve su mali sokaci gdje motori vladaju

Image


Image


Image


Image


Ovo je unutrasnjos rijada/restorana Pepe Nero gdje smo jedno vece otisli na veceru...hrana je bilo ok ali sto smo imali tradicionalni marokanski kolac...zao mi je sto nisam uslikao...

Image

Pogled iz restorana Nomad na Marche Epices pijacu ( spice market)
Vecina restorana imaju rooftop balkone jer svi zele da imaju pristup svjezem vazduhu, pogotovo oko Jama al fina ali to sam izbjegavao jer su u sustini najgori a najskuplji

Image

Poznata Koutoubia Minara ( napravljena u isto vrijeme kao i poznata djamija u Sevili sto je sad gotska katedrala zato i izgledaju isto )

Image

Moja omiljena lokacija na krovu gdje bi se izlezavao tokom popodnevne vrucine....

Image

Sto nije bio razlog da uzivam u tradicionalnom caju...dal po danu ili navece

Image

i jos par slika samo da docaram kako izgleda rijad

Image

Image

Image

Image

ako stignem sutra cu da postavim jos slike sto sam napravio kad smo isli da obidjemo tradicionalno berbersko selo u Atlas planinama...i to je to za ovu godinu... :skoljka:
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#2622 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by alibaba_i_30_godina »

Jako dobro, vidi se da ste uživali. Ovaj čaj što spominješ jel' sličnog okusa kao onaj turski ili je to nešto skroz njihovo? Pretpostavljam da je ovo drugo u pitanju.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18222
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#2623 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by GandalfSivi »

@Ex, odlicne fotke kao i obicno...
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#2624 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

alibaba_i_30_godina wrote:Jako dobro, vidi se da ste uživali. Ovaj čaj što spominješ jel' sličnog okusa kao onaj turski ili je to nešto skroz njihovo? Pretpostavljam da je ovo drugo u pitanju.
Ovo je caj od zalfie (sage ), malo mente i punooooo secera
Ja inace nevolim caj, pijem ga samo kad sam bolestan ali ovaj mi je bas nesto legao...
naplju +40 hoces caj...naravno... jedem toplu jagnjetinu u sred bazara...hoces caj ?...cuj hocu li :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2625 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by moonca »

Dovoljno slika, detalja.

Ipak, nakon Spanije, nista nije kao prije. :-D
Post Reply