Gdje putujete, kako vam je bilo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2451 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by HAVANA »

Mis mekinjas wrote:
amidzazeher wrote:
Mis mekinjas wrote:Ima li tko kakvu preporuku za smjestaj na teritoriji Cinque Terre? U kojem od 5 seoceta se najbolje smjestiti? Ima ponuda samo bih neki savjet ako je netko bio.
Moj prijedlog ti je La Spezia. Nije ni jedno od 5 sela ali svakako iz La Spezia-e moras vozom do njih. Veci je grad i vece mogucnosti da nadjes nesto povoljnije ;)
Hvala, tamo sam i mislila rezervirati. :)
Ma vala gdje god tamo da rezervises neces se izraditi.Mi smo rezervisali u livornu pa obilazili sve to... :-D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2452 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by spreca »

Vitezanin wrote:
exliberal-ex wrote:Danas na pijaci Jamal al fina u Marakesu gledam starog ciku na sred bazara sjedi i prodaje zube i proteze poredane na stolici.
Sto najgore jedan stoji i probava proteze dali mu pasu :)....dvoumi se izmedju dvije .......nisam mogao da ih slikam bilo mi previse ofirno.
Da nisam svojim ocima vidio nebi vjerovao
:) :)
Na tragu ovog tvog upisa da dodam: ja u Gruziji prošle godine, u nekom usputnom selu, +42, meso se prodaje na otvorenom na jednom stoliću odmah uz prašnjavu cestu. I širi se miris, ja ne mogu vjerovati. Niko ništa, sve super. Mi baš nismo svjesni koliko je Bosna u nekim aspektima normalna država. Zato treba putovati i vidjeti.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
U Libiji i Iraku sam gledao nesto tipa mesare...nema razhladnih uredjaja...meso visi na onim kukama a na mesu milion muha ali se meso ne ucrva i ne kvari kao nase.....nase meso stavis da na sunce da se odmrzne i ne uspije se odmrznuti avec se crvici pojave to sam gledao tamo u tim zemljama...vjerovatno je do toga cime se stoka hrani
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#2453 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by VenomousV »

Sinoc smo se vratili iz Barcelone. Super nam je bilo, upoznali jos jedan par koji je isao istu turu odavde pa smo sa njima navece izlazili. Napisem neku mini reportazu cim se nakanim. Mislim da je Barcelona najskuplji grad u kojem smo mi bili.

A posto smo sve letove isli sa Croatia Airlinesom - dobri su, al svugdje kasne brate dragi. Posto ne idemo puno havijonom, odusevljeni smo zagrebačkim aerodromom (na kojem smo bili 8 sati u polasku jer nam je tek popodne bio connecting flight) i ljubaznoscu njihovog osoblja.

Ako kome bude trebao airbnb za Barcelonu nek mi se javi za preporuku. Host Miguel je bio divan i ima divnog cuku :D a lokacija je bila famozna!
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#2454 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mali Ninja »

treba li kome vodic za Istanbul?

za 7 dana bi obisli sve muzeje na europskoj i dio znamenja na azijskoj strani, platite mi samo kartu i spavanje :)
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#2455 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Rijeka_snova »

Uzimate li vi putno osiguranje i koje?

Hvala :)
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#2456 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by VenomousV »

Rijeka_snova wrote:Uzimate li vi putno osiguranje i koje?

Hvala :)

Uzeli, ASA. Marka po danu, al kod sviju ti je to otprilike isto
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#2457 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Mis mekinjas »

HAVANA wrote: Ma vala gdje god tamo da rezervises neces se izraditi.Mi smo rezervisali u livornu pa obilazili sve to... :-D
Jeste autom obilazili ili vlakom?
Mi bismo vlakom radje. Nasla sam neke info za zeljeznicu iz 2014 koje su mi super, ali postoje li jos... :lol:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#2458 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

VenomousV wrote:Sinoc smo se vratili iz Barcelone. Super nam je bilo, upoznali jos jedan par koji je isao istu turu odavde pa smo sa njima navece izlazili. Napisem neku mini reportazu cim se nakanim. Mislim da je Barcelona najskuplji grad u kojem smo mi bili.

A posto smo sve letove isli sa Croatia Airlinesom - dobri su, al svugdje kasne brate dragi. Posto ne idemo puno havijonom, odusevljeni smo zagrebačkim aerodromom (na kojem smo bili 8 sati u polasku jer nam je tek popodne bio connecting flight) i ljubaznoscu njihovog osoblja.

Ako kome bude trebao airbnb za Barcelonu nek mi se javi za preporuku. Host Miguel je bio divan i ima divnog cuku :D a lokacija je bila famozna!
jel bilo tapas tapas i jos tapas

Ja sam bio samo 2 i po dana i malo sam bio razocaran ali mi se utisak popravio poslije Madrida od kojeg sam vise ocekivao.
Nama je bila oluja zadnje vece, bas belaj bio opsti potop, drvece je obarala po la Rambli.
Meni je bio dobar Gotic quarter jest da je prljav ali je opet bio zanimljiv. Crkva mi je bila ono ..trebalo mi je vremena da je shvatim, ostao sam zadivljen kako su koristil boje na staklima.....
Ja sam ostao zadivljen kako su balkoni ukraseni, ograde od kovanog zeljeza, trebat ce mi vremena da se slegnu utisci.
Pisat cu kasnije o sevili, grenadi i meni najljepse mjestu alhambri...
posebno ce biti o marakeshu....
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#2459 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mousstapha »

Bas ste se na vrijeme raspisali o Barceloni, sutra putujem, doduse kratko, produzeni vikend. Kontam uz lijepo vrijeme vani, ne moze me razocarati. :D
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#2460 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by VenomousV »

mousstapha wrote:Bas ste se na vrijeme raspisali o Barceloni, sutra putujem, doduse kratko, produzeni vikend. Kontam uz lijepo vrijeme vani, ne moze me razocarati. :D
Vlaznost zraka je katastrofalna, sjedis a potparis :-)
Ako ces u Guell park i Sagrada familiu uzmi karte online, dan ranije.
T10 za prevoz obavezno, em se isplati em dobro dodje

Ako ces na magicnu fontanu dodji dobro ranije, haos je koliko ljudi ima, a realno, sreca pa se ne placa, nije Bog zna sta al eto haj kad si vec tu i to cudo da vidis.
La Ramblom dovoljno jednom da prodjes i to kad budes na putu do La Boquerie koja je famozna.

Za hranu mimo gotske cetvrti preporucujem Cerveceria Catalana, blizu Casa Batllo. Izvrsni tapasi

Ako ti nije posebno interesantna tura po Nou Campu i njihovom muzeju imas opciju karte za 7,5€ da udjes na tribine i slikas se. Ko fol 5 minuta maksimalno, al mi smo bili jedno 20 sigurno, niko nam nista nije rekao. Jest nas zenska na izlazu znacajno pogledala :lol:

Uz dobru organizaciju u dva dana mozes dosta bitnih stvari vidjeti
sumirprimus
Posts: 81625
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#2461 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by sumirprimus »

na puuut se spremam :izet:
i biti ce fenomentasticno ne sumljam
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#2462 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Rijeka_snova »

VenomousV wrote:
Rijeka_snova wrote:Uzimate li vi putno osiguranje i koje?

Hvala :)

Uzeli, ASA. Marka po danu, al kod sviju ti je to otprilike isto
Malo sam guglala i skontala da Uniqa ima online da se sve zavrsi i plus ima popust na online kupovinu, tako da smo kod njih uzeli. Za nas dvoje za 12 dana smo platili 20,52 KM. :D
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#2463 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by VenomousV »

Rijeka_snova wrote:
VenomousV wrote:
Rijeka_snova wrote:Uzimate li vi putno osiguranje i koje?

Hvala :)

Uzeli, ASA. Marka po danu, al kod sviju ti je to otprilike isto
Malo sam guglala i skontala da Uniqa ima online da se sve zavrsi i plus ima popust na online kupovinu, tako da smo kod njih uzeli. Za nas dvoje za 12 dana smo platili 20,52 KM. :D
:thumbup:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#2464 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by pirmin »

kiki-miki wrote:
pirmin wrote:Gledam ljude, odletili iz Evrope na Novi Zeland, tamo iznajmili Kamper i obisli ga uzduz i poprijeko.
Mislim da nema dalje. 8)
:shock:

Nije valjda da poznajemo iste?

Rodjak, brat od one rodice, s zenom i malcem bili dole 3 mjeseca. Predivno im bilo :)
Ovo su bile neke Svabe, vidjeh im putopis na FB.
Mislim da jedino odlazak na Mjesec moze onakvo nesto nadjacati. 8-)

Nego kad se ide do Praga opet? :D
User avatar
parappa
Posts: 3313
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#2465 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by parappa »

konektovan wrote:
hadzinicasa wrote:
skafiskafsnjak wrote:Kakvi su ovi Croatia Airlines... treba mi Minhen-Sarajevo... povoljni su skroz, povratna oko 170e
te karte od 170€ (sto se preko neta nadju) otkako su Franju izgradili su Economy Light. znaci samo rucna prtljaga. sa koferom dodju cca 220. Pogledaj dobro sta kupujes. Najbolje preko njihove stranice rezervisati. imas pravo besplatne promjene u roku od 24 sata, a i tete su ljubazne. Nisam isla na toj relaciji ali imaju male avione propelerce Sa-Zg-Sa (a cesto i za dalje) i to je malo skuceno i bucno, ali daleko od toga da je za pljuvacinu. Inace idu po planu letenja, ljubazni su, cisti i usluzni.
Propelerci ili Bombardier Dash 8 q400 su u floti Croatie i lete redovno na liniji Sa-Zg, i bas nedavno letio tim avionom. Horor pravi, posebno zbog buke. Sreca pa let trajao samo 35 minuta.

Inace, jako popularan avion u flotama siromasnih zemalja. :mrgreen: Air Tanzania, air congo, air ruanda....... :mrgreen: ali jako pouzdan. :mrgreen:
super avion... letim redovno sa njim. vole ga pogotovo piloti... nikada nisam imao problem.
jeste malo bucan ali koristi se samo na kratke relacije... max 1,5-2h

letio sam sa croatia airlines i meni se cine uljudni. prije sam cesto letio sa adria airways ali oni u zadnje vrijeme koriste Carpatair kao pod izvodjaca. mislim sve je bio ok ali mi se avion nekako cini star i neocuvan. osoblje ljubazno... govore naravno samo engleski i rumunski.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#2466 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mousstapha »

VenomousV wrote:
mousstapha wrote:Bas ste se na vrijeme raspisali o Barceloni, sutra putujem, doduse kratko, produzeni vikend. Kontam uz lijepo vrijeme vani, ne moze me razocarati. :D
Vlaznost zraka je katastrofalna, sjedis a potparis :-)
Ako ces u Guell park i Sagrada familiu uzmi karte online, dan ranije.
T10 za prevoz obavezno, em se isplati em dobro dodje

Ako ces na magicnu fontanu dodji dobro ranije, haos je koliko ljudi ima, a realno, sreca pa se ne placa, nije Bog zna sta al eto haj kad si vec tu i to cudo da vidis.
La Ramblom dovoljno jednom da prodjes i to kad budes na putu do La Boquerie koja je famozna.

Za hranu mimo gotske cetvrti preporucujem Cerveceria Catalana, blizu Casa Batllo. Izvrsni tapasi

Ako ti nije posebno interesantna tura po Nou Campu i njihovom muzeju imas opciju karte za 7,5€ da udjes na tribine i slikas se. Ko fol 5 minuta maksimalno, al mi smo bili jedno 20 sigurno, niko nam nista nije rekao. Jest nas zenska na izlazu znacajno pogledala :lol:

Uz dobru organizaciju u dva dana mozes dosta bitnih stvari vidjeti
Vidis nisam dodao taj faktor vlaznosti, inace generalno tesko podnosim toplotu plus vlaznost zraka. Jos jednom imam vremena da prilagodim odjecu. :D

Karte za Guell Park i Sagradu vec kupljene. Za saobracaj iznajmljujemo auto, jer plan je samo ostatak petka i cijelu subotu provesti u gradu, u nedjelju i jutro ponedjeljak na plazu. Nekih sat vremena od grada.

Kontam da cu se vracati u Barcelonu, ne moze se sve odjednom vidjeti.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#2467 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

mousstapha wrote:
VenomousV wrote:
Vlaznost zraka je katastrofalna, sjedis a potparis :-)
Ako ces u Guell park i Sagrada familiu uzmi karte online, dan ranije.
T10 za prevoz obavezno, em se isplati em dobro dodje

Ako ces na magicnu fontanu dodji dobro ranije, haos je koliko ljudi ima, a realno, sreca pa se ne placa, nije Bog zna sta al eto haj kad si vec tu i to cudo da vidis.
La Ramblom dovoljno jednom da prodjes i to kad budes na putu do La Boquerie koja je famozna.

Za hranu mimo gotske cetvrti preporucujem Cerveceria Catalana, blizu Casa Batllo. Izvrsni tapasi

Ako ti nije posebno interesantna tura po Nou Campu i njihovom muzeju imas opciju karte za 7,5€ da udjes na tribine i slikas se. Ko fol 5 minuta maksimalno, al mi smo bili jedno 20 sigurno, niko nam nista nije rekao. Jest nas zenska na izlazu znacajno pogledala :lol:

Uz dobru organizaciju u dva dana mozes dosta bitnih stvari vidjeti
Vidis nisam dodao taj faktor vlaznosti, inace generalno tesko podnosim toplotu plus vlaznost zraka. Jos jednom imam vremena da prilagodim odjecu. :D

Karte za Guell Park i Sagradu vec kupljene. Za saobracaj iznajmljujemo auto, jer plan je samo ostatak petka i cijelu subotu provesti u gradu, u nedjelju i jutro ponedjeljak na plazu. Nekih sat vremena od grada.

Kontam da cu se vracati u Barcelonu, ne moze se sve odjednom vidjeti.
Vidis ja sam kontao da uzmem auto u barceloni pa da vozim na jug ali sam srecom otisao vozom.
Problem u barceloni je parkiranje, ako ti smjestaj nema onda ces se namucit, saobracaj je dosta gust sto je ok ali motori su ko muhe.
Pogledaj dali postoji veza prema tim plazama, dosta dobro su uvezani .
Ja sam veliku pristalica voznje ali mi se spanije uopste nije privlacna bila za vozit. Ja sam presao nesto oko 1200 km i vala dosadno je bilo....mozda sto sam bio dole na jugu al..zanimljivije mi je bilo vozit kroz pustinju u chile nego kroz spaniju
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#2468 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

VenomousV wrote:
Vlaznost zraka je katastrofalna, sjedis a potparis :-)
Ako ces u Guell park i Sagrada familiu uzmi karte online, dan ranije.
T10 za prevoz obavezno, em se isplati em dobro dodje

Ako ces na magicnu fontanu dodji dobro ranije, haos je koliko ljudi ima, a realno, sreca pa se ne placa, nije Bog zna sta al eto haj kad si vec tu i to cudo da vidis.
La Ramblom dovoljno jednom da prodjes i to kad budes na putu do La Boquerie koja je famozna.

Za hranu mimo gotske cetvrti preporucujem Cerveceria Catalana, blizu Casa Batllo. Izvrsni tapasi

Ako ti nije posebno interesantna tura po Nou Campu i njihovom muzeju imas opciju karte za 7,5€ da udjes na tribine i slikas se. Ko fol 5 minuta maksimalno, al mi smo bili jedno 20 sigurno, niko nam nista nije rekao. Jest nas zenska na izlazu znacajno pogledala :lol:

Uz dobru organizaciju u dva dana mozes dosta bitnih stvari vidjeti
vidis skroz sam zaboravio na vlagu u barseloni. :D

Kako ti se svidjela La boquerie, ja sam ostao iznenadjen sa nekim cjenama, prodaju one sunke po 150 E kilo...al zato deep fried srdele ili one male kobasice u fiseku za 5 eura .... :), ova moja se davila sa vocem...naravno ja sa svjezim kiflama sa sunkom ili kobasicama, dali vjerujes da nisam probo paella?...nikako mi se nije uklapala

mene moja nagovori da uzmemo hop on ...prvo usli u zelenu liniju koja obilazi novi dio grada...nista posebno i onda iskocimo kod sagrade, par minuta pjeske i predjemo u crvenu sto vozi kroz grad...i tu smo izasli gore kod muzeja na mont juice pa se spustili pored fontana do spanskog trga , vruce bilo za izgorit

la ramba je ko vase miskina ...puna turista i djidja ali nije losa prosetat pogotovo kad ides prema luci ili kad ti dopizdi da se provlacis kroz ulicice, meni je bila ispod prozora hotela pa sam zato stalno tuda prolazio.

..kad smo isli do sagrade katedrale, (pjeske naravno) u povratku smo se polako spustili prama kapij pobjede pa kroz park do mora sisli..fino uredjeno prostrano...meni je bilo bas ok...tu sam vidio da rentaju vespe za 34 e na dan, zajebao sam se sto to nisam uzeo
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#2469 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

Pa da pocnemo sa slikama
ostavit cu Barselonu "otrovnici' ja cu da krenem od Seville
Odmah moram da kazem da je Sevilla ostavila najveci utisak na nas. Od svih gradova ona nam je legla najvise
Nas apartman hotel je bio u centru preko puta najvece goricke katedrale u svijetu koja je stvarno impozantna.
Ta je katedrala napravljena na ostatcima djamije kad su arapi protjerni iz Spanije.
Od cijele djamije ostao je samo toranj ( idetican toranj se nalazi u Marrakesch-u okviru Koutobie djamije)

Image

Image

Image

u samoj katedrali se nalazi i mauzelej gdje je sahranjen Christopher Colombo
Ovo je slikano od pozadi...kao sto se vidi, nisam jos skinuo slike sa kamere

Image

Drugi monument koji smo obisli je Piaza Espana koja je napravljena za expo 1928 i dio je parka Maria Luise

Image

Image

Treci dan samo obilazili Royal Alcazar of Seville ( kraljevska palaca koju jos uvijek koristi trenutni kralj)
Inace pored toga sto je dio UNESCO world heritage site ista palaca je poznata kao i lokacije gdje se snimao Game of Thrones

Image

Image

Image

Image

Sam stario dio grada je pjesacka zona sa samo par ulica gdje je dozvoljeno ici sa autima, samo kocije i tramvaj


Setajuci kroz grad mozete naici na klasicne izvodjace flamenca u jednoj ulici dok iza coska mozete naic na crkvenu procesiju

Image

Image

Ovo je samo jedan mali dio, nastavit cu kasnije sa Alhambrom
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#2470 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by mousstapha »

Kratki odmor u Barceloni prosao, ali se svakako isplatilo. Cudo je kakve ljepote ima Spanija, i pogotovo kako fino vrijeme. Dodje mi da se preselim namah :D Petak i subota cijeli dan na nogama po Barceloni, da se obidje ono najosnovnije. Sagrada familia i park Guell. Ostatak dana slobodno razgledanje, shoppinig, jelo... Ulice u Barceloni su jednostavno prepune ljudi. Turisti su naravno na svakom koraku. U subotu navecer autom otputovali nekih 2 sata sjeverno od Barcelone sa smjestajem blizu plaze. Nedjelja cijeli dan kupanje i povratak danas. U povratku naravno razmisljo cijelo vrijeme kako da se preselim :D

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#2471 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by VenomousV »

Nagovoriste i mene da napravim "kratku" reportazu. Nece biti puno slika, stavicu tek koju reda radi, ne da mi co'jek, ka'e odmah ti Klix postane vlasnik tih slika (a ja sam pravnik u ovoj vezi :D ) a ofirno da pisem copyright jer nije nista wow xD

Letjeli smo Croatia Airlines-om, iz Sa sabahile, onim propelerasem sto se spominjao na temi. Ocekivala sam ogromnu buku, neudobnost i haos, al' normala bjese :D
Imali smo layover 8 sati na zagrebackom aerodromu, upoznali smo ga uzduz i poprijeko i odusevljeni smo sto aerodrom sto ljubaznoscu i profesionalnoscu aerodromskog osoblja. Mi konkretno nismo imali puno kontakta sa njima, osim onih namrgodjenih (valjda im je u opisu posla) sto provjeravaju prtljag, ali smo posvjedocili nekoliko situacija koje su se odigrale u nasoj blizini (tipa zeni pozlilo, prilazi uposlenik aerodroma da vidi kako je, dovode doktoricu i sestru sa kolicima itd itd). Cak im je dobar i akvarijum za pusace (ta sam :D ).

Image

Avion, naravno, kasnio al stigosmo napokon u Bcn. Najbolji prevoz, barem nama, do centra bio je Aerobus koji ide bukvalno svakih 5 minuta. Karta u jednom pravcu 5,90, povratna 10 i nesto. Imaju aparati odmah pored ukrcaja za Aerobus a karta se moze kupiti i kod konduktera i vozaca. Preporuka da se odmah uzme povratna, jer ne moras poslije dumat sta ces kako ces, samo obratiti paznju sa kojeg terminala putujete nazad da u taj Aerobus i udjete. Do centra (Placa Catalunya) treba nekih pola sata.
Bez problema nasli AirBnB u gotickoj cetvrti, za koji se ispostavilo da je na faaaaamoznoj lokaciji, upoznali hosta Miguela i njegovog psa Otta, istusirali se i izasli da jedemo.

Prvi dan (ustvari drugi, al' prvi hodanja po Bcn):
Noc prije kupili karte za Park Guell (monumentalna zona) 7,5€ i Sagrada Familiu 15€. Platili 7.30 dva obicna sendvica sa sirom, kupili T10 kod cike na trafici (hvala meksicke sapunice pa znam brojati do 10 na spanskom kako bi me ciko razumio sta zelim) i sjeli u bus. Vani vruuuuce, sparno, vlaznost zraka 90%, udjes u bus ubije te klima kol'ko pici. I ne samo u busu, bilo gdje u Barceloni, preogromna razlika izmedju vanjske temperature i temperature u radnjama, autobusima, soping centrima.

E zasto sam naglasila gore monumentalna zona. Moze se u Guell i besplatno, al da hodas po parku (a la nasa Parkusa samo brdovitije), uhvatis neki pogled izmedju siblja i to je to. Monumentalna zona su Gaudijeve terase i sami park u kojem su njegova djela. Na terasama se moze zadrzati max pola sata, dok za ostatak nisi vremenski ogranicen. Radilo se nesto na jednom dijelu (naglaseno je na stranici) ali se moglo fino vidjeti i slikati bez obzira na to.

Image

Nakon Guella smo odlucili otici pjeske do Sagrade Familie i usput piti sangriu za ponijeti iz neke male radnjice u kojoj smo se sporazumijevali rukama i nogama. Posto su haman sve karte koje kupis u Barceloni sa naznacenim vremenskim periodom u kojem mozes uci u mjesto od interesovanja, vidjeli smo da imamo jos skoro dva sata do ulaska, pa smo nakon slikanja Sagrade sa svih strana odmorili u nekoj obliznjoj pekarici (najvise da napunimo baterije na mobitelima).
Sagrada Familia je je zaista lijepa unutra, ali dojam pokvare silni turisti. Azijate apsolutno nije briga za tebe, ni jel slikas, ni jel ti smeta, ni jel te gurnuo, ni nista. Kome nije bas nesto ekstra zanimljiva unutrasnjost katedrale, ulazak moze preskociti, jer je preogromno a fkt ima milion turista unutra i nije to to.

Image
Image
Image

U povratku iz Sagrada Familie, usput su nam bile Casa Milla i Casa Batllo, opet Gaudijeve kreacije, al' nama jos zanimljivije – Cerveceria Catalana, najbolji tapasi u Barceloni.

Image

Drugi dan:
Opet autobus sa prejakom klimom i put Nou Campa. Opet smo kupili karte noc prije. 25€ obilazak FC Barcelona muzeja i tura po stadionu, ali je pametni hazbend nasao da ima opcija za 7,5€ slikanje i boravak na drugom redu tribina max 5 minuta. Bosnje kakvi jesmo, kad smo vidjeli da niko nista ne govori nakon proteka 5 minuta ostali smo nekih 20tak :D

Image

Od Nou Campa smo se pjeske uputili ka Placa Espanya odakle se vidi lijepi Nacionalni muzej umjetnosti Katalonije i gdje navece bude Magicna fontana. Isli smo istu vecer nazad, nakon sto smo jeli paellu u lokalnom restorancicu u gotickoj cetvrti ispred kojeg bude ogroman red.

Image

Hazbend je prokomentarisao da je sreca pa se ne placa jer nije Bog zna kakav sou al' kad si vec u Barceloni sto da ne :D Obavezno doci puuuno prije pocetka jer bude milion ljudi.

Image
Image


Taj dan smo svracali i do La Boqueria, koja je zaista posebna. Boje, mirisi i opet milion turista koje apsolutno ne zanima postojanje drugih ljudi.

Image

Treci dan:
Najavili su kisu pa smo otisli do Akvarijuma. Iskreno, trebali smo vjerovati jednom reviewu koji je otprilike glasio „Ako ste ikad u zivotu vidjeli akvarijum i ribu ne vrijedi para“. 20€ karta, nista posebno, zadrzali se sat vremena – vise nego dovoljno. Kise nije bilo ni na mapi, prevruc dan, pili koktele (poskupe) na plazi. Obisli park Ciutadella, svratili do Arco de Triunfo de Barcelona, usput Palau de la Musica Catalana (navodovno veoma lijepo unutra, nismo ulazili, lijepa i izvana al samo za usput). Taj dan smo napokon otisli i do Catedral de Barcelona iako nam je bila bukvalno prepisaj hoda od smjestaja.

Image

Cetvrti dan:
Random hodanje po gotickoj cetvrti, La Rambli, radnjicama i ogromnoj Sephori koja se nalazi u jednom soping centru do Placa Catalunya.
Najbolju sangriu smo pili u Carabela Cafe pored plaze, tako da smo, kao i prethodni dan, noc proveli tu sa parom iz Sa koji smo upoznali na zagrebackom aerodromu.

Image

Peti dan:
Opet random hodanje i kupovina suvenircica. Na nagovor muske polovice para koji smo upoznali otisli smo bas rano na aerodrom u Bcn (imao je lose iskustvo godinu ranije - cekao 3 sata na check in i avion im je kasnio sat i po jer su cekali da se svi ljudi ukrcaju). Ovaj put je avion kasnio sat vremena. 30 min zbog guzve u avionskom saobracaju i 30 min jer su cekali dozvolu za paljenje motora.
Aerodrom u Barceloni bezze oznacen ili smo mi bili budale pa odmah prosli pasosku kontrolu. Beyond that point nema pusenja – NIGDJE! Mada su mnogi isli u wc da puse, ja nisam bila dovoljno hrabra za to. Ima jedan duty free shop i Burger King. I tako ti jadan sjedis na terminalu, gledas dolje ljude kako hodaju po milion radnji i restorana i mogu izaci da puse i jos ti kasni avion a ne sjecas se kad si zadnji put ispusila cigaru. Wc-i prljavi, ima tipa 6 mjesta za punjenje mobitela, prazno, pusto unatoc ljudima itd. Zagrebacki aerodrom televizija u boji za ovaj u Barceloni.

Sve u svemu, vrijedi otici u Barcelonu, iako je skupa. Za neki drugi put, u buducnosti, smo ostavili Montjuic, lezanje na plazi i kupanje, i flamenko (iako nije tradicionalan za Kataloniju).
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#2472 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by VenomousV »

kiki-miki wrote:
Koliko vas je sve otprilike izaslo s kartama i koliko dana?
Karte 880 - moze se doooobro jeftinije proci ako se leti iz Dubrovnika ili Splita, ili ako se ranije uzmu karte. Mi smo uzeli samo mjesec ranije.
Plus doplatili za check in prtljag 120
Smjestaj 700

5 noci, 6 dana
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#2473 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

Gledam neke karte za južnu Ameriku (npr. Čile) i nevjerojatno je koliko je skupo letjeti iz Sarajeva.

Sarajevo-Santiago-Sarajevo: 1450 eur
Beograd-Santiago-Beograd: 1050 eur
Venecija-Santiago-Venecija: 580 eur.

:shock:
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#2474 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by shake69 »

Vitezanin wrote:Gledam neke karte za južnu Ameriku (npr. Čile) i nevjerojatno je koliko je skupo letjeti iz Sarajeva.

Sarajevo-Santiago-Sarajevo: 1450 eur
Beograd-Santiago-Beograd: 1050 eur
Venecija-Santiago-Venecija: 580 eur.

:shock:
Paa to se komotno isplati otici autom u Venice i otputovati. Nevjerovatne razlike.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#2475 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

Vitezanin wrote:Gledam neke karte za južnu Ameriku (npr. Čile) i nevjerojatno je koliko je skupo letjeti iz Sarajeva.

Sarajevo-Santiago-Sarajevo: 1450 eur
Beograd-Santiago-Beograd: 1050 eur
Venecija-Santiago-Venecija: 580 eur.

:shock:
Ja kad dolazim u Sarajevo uvijek me finansijski nagrdi taj zadnji dio do Sarajeva
Sad sto se tice ovog leta do Santijaga, pogledaj koja je kompanija, ako su neke charter kompanije nemoj se zajebavat sa tim.
Potrazi njihovu avio kompaniju ( LATAM) , avioni su im novi Dreamlineri, usluga je dosta dobra vrijedi provjerit... ja sam bio prijatno iznenadjen.
Jos jedna preporuka, obavezno uzmi long leg seats ili ekonomy plus ( jedino ako nisi pun pa da letis sa business klasom), neznam koliko je dug let iz evrope ali meni je bio skoro 11 sati iz Toronta pa sam onda presjedao u Atlanti samo da prebijem let inace bi povilenio.

Vidjet ces kad budes sletao kolike se Ande .... :thumbup:
Post Reply