Gdje putujete, kako vam je bilo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
BarbaDue
Posts: 63423
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#5076 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by BarbaDue »

Raja, koliko će nas doći trajekt Drvenik-Sućuraj autom?
statixx
Posts: 8836
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#5077 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by statixx »

BarbaDue wrote: 06/05/2024 14:08 Raja, koliko će nas doći trajekt Drvenik-Sućuraj autom?
Imas ovdje, stotinjak maraka za cetveroclanu porodicu, u oba smjera.

https://www.putovnica.net/prijevoz/traj ... ija#cjenik
User avatar
Altsa
Posts: 7392
Joined: 19/03/2004 18:31

#5078 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Altsa »

Dzinna wrote: 05/05/2024 23:01 Vidim, svi smo navalili na Italiju
Ja se upravo vratila.
Parma-Modena-Bologna-Firenza-San Gimignano - Cinque terre

Sve je apsolutno must, pogotovo Bologna i San Gimignano
Firenza je doslovno ubojica, koji me djavo tamo natjera, ne znam
Ugl od tolike količine ljudi ne mozes ništa ni vidjeti ni doživjeti, samo ispali na živce od turista ko muha
Ako baš ne morate, nemojte ici

Parma je prešla đak, miran a sadržajan gradić, obavezno kupiti parmezan
Modena je nešto zivlja, dinamičnija, bar što se centra tiče, ima se šta i vidjeti, Duomo di Modena je uvrštena na UNESCO svjetsku baštinu, dom Ferrarija i Aacetto balsamica.
Bologna, ja sam oduševljena, ima se za vidjeti sve, grad odlične hrane i mortadele, obavezno otici
Cinque terre, to vec svi znaju, nema se šta reci, nama nije bilo najbolje vrijeme pa nije bilo previše ljudi, tako da se fino obišlo. Inače, postoji hiking staza koja povezuje svih 5 sela i koja je odlična, tako da tko može ljeti, preporuka. Nakon ture bacanje u more

San Gimignano, gradić nekih sat vremena od Firenze prema Sieni, oduševljena sam, ako ste autom obavezno posjetite, a pretpostavljam da ima i neki bus iz Firenze.

Ugl, Italija je uvijek predobar izbor
Meni je odlično sto je vlakovima sve povezano, doslovno se stacioniras u centar i svaki dan obilazi drugo mjesto.
Za malo zabacenija mjesta, koja su uvijek i najposebnija, dobro je imati auto.
Cijene, a ono, nisu baš jeftini, sve je bas skupo
Ove god sam bila i u Madridu i Berlin u, mislim da je Italija najskuplja.
Ako nekoga zanima nešto, bujrum😊
Ako si isla tako "nisko" onda si trebala posjetiti divno mjesto koje se zove Lucca, a i Pisa (ali vjerojatno si je vec i posjetila) je odmah tu 30tak min od Lucce. Uz Modenu trebala si obici i Feraru koja je dosta blizu. Ali kad je covjek u Italiji onda uvijek ima nesto sto se propusti. Firenza i pored ogromnih guzvi je vrijedna posjete. Bolonja je divna. Ja 4 godine za godisnji idem u Italiju i opet cu.
Dzinna
Posts: 394
Joined: 02/03/2021 18:12
Location: Mars

#5079 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Dzinna »

[quote=Altsa post_id=19380491
Ako si isla tako "nisko" onda si trebala posjetiti divno mjesto koje se zove Lucca, a i Pisa (ali vjerojatno si je vec i posjetila) je odmah tu 30tak min od Lucce. Uz Modenu trebala si obici i Feraru koja je dosta blizu. Ali kad je covjek u Italiji onda uvijek ima nesto sto se propusti. Firenza i pored ogromnih guzvi je vrijedna posjete. Bolonja je divna. Ja 4 godine za godisnji idem u Italiju i opet cu.
[/quote]

Pa zapravo od bas ranog djetinjstva odlazim u Italiju s roditeljima, tako da sam je dosta obisla. Ovoga puta sam bila prekratko, nekih 5 dana, da bih stigla cijelu Emiliu i Toscanu, Lucca i Pisa su malo na drugu stranu, a San Gimignano mi se cini interesantniji. Firenzu se svakako isplati vidjeti, ali za razliku od npr. Rima, stvarno ju ne možeš doživjeti uz takve guzve. I inače nisam bas fan razvikanih turističkih gradova, radije obilazim manje poznata, a znatno ljepša mjesta.
Luccu i Ferraru ću drugi puta😊i Siennu
Hvala na preporuci🙏
User avatar
perscitus
Posts: 680
Joined: 18/03/2008 15:17
Location: Mekka - Sinaloa

#5080 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by perscitus »

Putovanje kroz dušu Meksika, Michoacan (Morelia, Patzcuaro, Junanitzio, Santa Clara...)

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Rootboi
Posts: 20770
Joined: 07/06/2011 17:14

#5081 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Rootboi »

Top!
:thumbup:
_deCKarD
Posts: 416
Joined: 23/02/2016 08:33

#5082 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by _deCKarD »

Lajk za MeHiko, posebno te neturisticke lokacije :thumbup:
Dzinna
Posts: 394
Joined: 02/03/2021 18:12
Location: Mars

#5083 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Dzinna »

Jel netko putovao u Materu (ITA)? Trebala bih preporuku za smjestaj
Po mogućnosti s prozorima :mrgreen:
User avatar
Entropio
Posts: 7831
Joined: 21/11/2010 21:49

#5084 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Entropio »

Dzinna wrote: 20/05/2024 12:01 Jel netko putovao u Materu (ITA)? Trebala bih preporuku za smjestaj
Po mogućnosti s prozorima :mrgreen:
Ja sam u Materi zivio 9 mjeseci. Nisam imao prozore u sobi.
User avatar
Altsa
Posts: 7392
Joined: 19/03/2004 18:31

#5085 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Altsa »

Image

Image

Image

Image
_deCKarD
Posts: 416
Joined: 23/02/2016 08:33

#5086 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by _deCKarD »

Entropio wrote: 20/05/2024 13:38
Dzinna wrote: 20/05/2024 12:01 Jel netko putovao u Materu (ITA)? Trebala bih preporuku za smjestaj
Po mogućnosti s prozorima :mrgreen:
Ja sam u Materi zivio 9 mjeseci. Nisam imao prozore u sobi.
all inclusive, i to ultra :mrgreen:
Dzinna
Posts: 394
Joined: 02/03/2021 18:12
Location: Mars

#5087 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Dzinna »

Entropio wrote: 20/05/2024 13:38
Dzinna wrote: 20/05/2024 12:01 Jel netko putovao u Materu (ITA)? Trebala bih preporuku za smjestaj
Po mogućnosti s prozorima :mrgreen:
Ja sam u Materi zivio 9 mjeseci. Nisam imao prozore u sobi.
Ne maternica nego Matera :mrgreen:
User avatar
Rootboi
Posts: 20770
Joined: 07/06/2011 17:14

#5088 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Rootboi »

Altsa wrote: 20/05/2024 14:52 Image

Image

Image

Image
Andaluzija. :thumbup:
GejmerPS5
Posts: 3
Joined: 25/05/2024 18:14

#5089 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by GejmerPS5 »

Punta Cana i Boca Chica Dominikanska Republika, predivne plaže i resorti doduše cijene su paprene što dalje ideš od plaže cijene padaju.

Punta Cana imate dosta rusa i srba što naseljenih što turista, najvjerovatnije zbog pravoslavne crkve u Punta Cana.

Obavezno obiđite Drago Grill drži lik iz Niša argentinska kuhinja dočeka vas ko svoga, hrana odlična a nisu ni skupe cijene.

Santo domingo glavni grad i gradski prevoz žičarom predivno košta nekih 40 dominikanskih pezosa jako jeftino, od prevoza imate i obični gradski bus, taxy, i moto taxy ako ste sami preporuka samo se pazite kao pješak ovde niko nikome ne staje.

Narod prijatan nisam imao problema u favele ne ulazite sami nikada bez vodiča posebno po mraku.

Inače kompletna Južna Amerika je nešto posebno i taj karibski dio kao iz bajke.


Brazil Rio de Janeiro onaj dio urbani gdje je kopakabana plaža mogli ste iz zgrada gledati koncert madone ili iz hotela.

Posjetio sam i favelu Rocinha gdje je i debeli ronaldo imao kuću.Ulazak u favelu plaćate i vodiča sve košta nekih 50 dolara zavisi koliko vas je preuzeo.

Favela Rocinha uz svo ono siromaštvo čarobno mjesto, vodiči će vas opomenuti da sklonite telefone i kamere i da ne snimate kada prolazite pored narko dilerskih mjesta djeca sa puškama stoje ali baš djeca nekih 16-17 godina.

Nijedan taxy vas tu neće dovesti već vas izbace pred ulaz u favelu.

U faveli za krađu sjeku ruku i to bez pardona bilo kakav kriminal, napad na turiste krađa je strogo zabranjena i kako rekoh kažnjava se odsjecanjem ruke.

Lokalne narko vođe imaju dogovore da su turisti zaštićeni i favela se polako otvara turistima i tako narod zarađuje što od izdavanja soba što kao vodiči.

Kuba, Varadero, Trinidad, Havana kao iz NOIR filmova kao da ste vraćeni u 1940 godina auta iz mafijaških filmova, nema interneta, međugradski prevoz lutrija, vrlo snalažljiv narod šteta što ih drže u izolaciji.Skoro ništa ne funkcionira internet samo na glavnim trgovima kupite karticu sa podatcima i ukucate na mobitel važi za cijelu kubu gdje ima internet.

Kada spomenete Tita i Jugoslaviju časte vas ili vam umanje cijene :D takođe prijatan narod predivan.

Varadero iskače pravo kao grad koji nije na kubi, npr nemate kupiti bocu vode ili uđete u restoran nema hrane ali ima popit pivo ili sok a drugi restoran nemate ništa sem da jedete, dok Varadero to nije.

Ne idite u turističkom grupni aranžman jer sletite na vojni aerodrom preuzmu vas vodiči pokažu vam šta oni žele ne dozvoljavaju izdvajanje iz grupe tako da sam se prvi put zajebo ništa vidio nisam.

Peru Lima i brdo San Cristobal ne penjite se pješke nego uzmite tuk tuk taxy, možete sići dole u favelu tj sve je to Rimac favela po danu ok po mraku ne preporučujem, ljudi takođe prijatni hoće pomoći itd.

Kolumbija, Medeljin, Ibaguena u Cali i Bogotu nisam išao ali planiram i preporuka sa vodičem.Koristite Metro ili Uber za prevoz, ja sam hodao i noću po Medeljin i Ibaguena nisam imao neprijatnosti mada svako malo izeti neki pijano ili se čuje galama iz lokalnih birtija.

Kolumbija prijatan narod inače za sva ova mjesta važi da imate lokalne smarače koji vam nude sve i svašta da kupite savjet samo no gracias i svoj poso.

Jamajka Kingston Tivoli Gardens mjesto na zlu glasu imate po YT, preporuka uzetu lokalnog vodiča nije skup i onda vas čovjek provede kroz drugi svijet i realnost, i opet ljudi prijatni, nasmješeni i ljubazni.

Mexico Cancun čim sletite opsada taxista da vas voze na odredište uzmite Uber puno jeftinije i ne varaju.Cancun imate resorte ovake i onake ali nemam zamjerki na bilo šta u zavisnosti od toga kakve su vam predrasude.

Panama tamo su na aerodromu kontrole rigorozne naoružani vojnici i policija sa psima.Pičite u Panama City sa Metro a ne sa taxy oderat će vas dok vožnja sa Metro košta 1 dolar i karte kupite na aparatima koji izgledaju kao ATM(dobijete karticu npr ja sam stavio na istu 8 dolara) procedura jednostavna.Vožnja do centra nekih 20 minuta

Probati uličnu hranu svuda i napitke :D po čitavoj Južnoj Americi sem u Mexico a jes sve ljuto, većina se naroda žali nema hljeba uz porcije ali imate tortilje umjesto npr Kolumbija oni kafu ne piju ujutro već naveče i nema šečera umjetnog u ishrani sve je prirodni šečer.

Panama City vrlo moderno mjesto.

Akobogda ove godine čitavu zimu idem od 10 mjeseca pa do marta po Južnoj Americi imam i dosta prijateljstava i kontakata sa ljudima biće puno lakše.

Obavezno posjetite barem jedno od ovih mjesta.
GejmerPS5
Posts: 3
Joined: 25/05/2024 18:14

#5090 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by GejmerPS5 »

Pošto sam dobio pitanje na PP odakle sam putovao i kako i cijene evo odgovora dakle krenuo sam iz Beograda za Medeljin povratna karta gdje nije označen datum povratka cijena povratne karte me koštala 634 eura sa nekim popustom ne sjećam se sada.

Direktan sam let tražio bez ikakvih presjedanja to je nekih 10 000 kilometara i tražio sam da avion sljeće na EOH(Enrique Olaya Herrera) umjesto na ovaj drugi aerodrom imao sam svoje razloge i nisu bitni.Nekih 14 sati se putuje tako nešto.

Kada sletite u Kolumbiju prevoz za sve druge države Južne Amerike je lako pronaći i jeftin je u zavisnosti kreće se od 100 eura pa nadalje mislim da je najskuplja karta za Boliviju ali imate i tu neke fore i popuste gdje možete oboriti cijenu na pola.

To je avionski saobraćaj a imate i druge načine bus npr ja sam se međugradskim vozao busem a kada hoću u drugu državu odem busem na najbližu destinaciju i od tamo avion.

Južna Amerika je predivna avantura.

Ne uzimajte resorte all inclusive to je papreno, odsjedajte u hostelima i hotelima, privatnim kućama sve imate na airbnb ili buking imate i iskustva ljudi po yt koji su putovali uglavnom vazda imajte naumu da nađete prenoćište i planirajte put.
GejmerPS5
Posts: 3
Joined: 25/05/2024 18:14

#5091 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by GejmerPS5 »

Zaboravih odgovorit na pitanje u PP.

Dakle kada sam boravio u Medeljin posjetio sam i komšiluk Pablo Escobar, mislim da se taj dio zove Barrio ili tako nešto, znam da me uber vozač nije htio dovesti već me doveo kilometar prije i pojasnio kuda pješke da idem, pitao me je takođe jesam li svjestan gdje ulazim :D nije bilo ni kilometar.

Uglavnom tamo je sve posvećeno dotičnom, njegovi murali, zastave, slike, bedževi itd, u razgovoru sa lokalcima rekli su mi da je napravio preko 500 kuća, škole, fabrike, mostove dok ga van favele smatraju zlikovcem.

Lokalna ekipa me uputila na njihovog vodiča popili smo po agila pivo i krenuli u obilazak, tražio je 20 dolara dao sam mu 30 zaslužio je.

Uglavnom ista priča kao u svim favelama, gola borba za život ali ljudi opet strašno prijatni čak sam izašao navečer u društvu njegove sestre, njega i prijatelja u lokalnu diskoteku, nisam doživio neku neprijatnost sem dobacivanja Hola Gringo :D fino sam se proveo tu noć.

Ova djevojka mi je rekla da turisti odnedavno ovde dolaze i da u faveli nema kriminala jer dolazi puno turista ali da se naveče ne šetam sam i ako imam kameru i slično da snimam što nisam imao nit snimam jer se zalete na motoru i samo otmu iz ruke, uglavnom mjenjaju ukradeno za drogu.

Pitao sam jeli zakon favele sličan kao u Brazilu da za krađe sjeku ruke, kaže da ih kazne ako lokalno kradu ali ne na taj način, nažalost ako vas neko naveče orobi da je to vaša krivica.ž

Pitanje koliko sam para potrošio i koliko sam boravio pa već pomenutu kartu povratnu 634 eura, hrana, higijena, lokalni vešeraji, prevoz, vodiči, kupovina magneta suvenira, prenoćišta, mobilne kartice i internet, rent a car nisam spomenuo jer sam malo i sam putovao po unutrašnjosti raznih država.

Pošto sam bio skoro 3 mjeseca obišao sam udarne destinacije ali sam i putovao u unutrašnjosti zemalja većinom bus ali nekad sam iznajmio i rent a car.

Sve me koštalo malo manje od 5000 eura, koje sam zamjenuo u dolare prije nego sam pošao, pa bi po potrebi dolare zamjenuo u pezose, reale i slično.

Sve u svemu zahvaljući twitch gejmingu i donacijama doživio sam predivnu avanturu za koju se opet spremam tamo u oktobru, ovaj put ću ostati skoro pola godine.
Post Reply