Gdje putujete, kako vam je bilo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#4426 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

immuno wrote: 19/08/2021 12:31 Naravno potpuno se slazem s tobom. Mene je recimo Marrakesch razocaro skroz a vecina odusevljena. Ljudi su toliko "napadni" da Sav ugodjaj su mi pokvarili. Bila sam sa sinom Koji je bas visok, krupan al opet su gledali da se Bar ocesu od mene ko zensko, da me ko neshvati pogresno niti sam ljepotice niti sam razmazena al osipam se od tjelesnig kontakata sa nepoznatim jos kad je namjeran poludim. Oman me je opet odusevio zato sto nije kao vecina arapski zemalja.... Sve je stvar ukusna I sto ti kazes kako ko putuje.
BIo ja sa dragom u Egiptu. Ona plava, sa pramenovima, visoka, vitka...

I sve turistkinje "napadaju", i kada su u društvu muškaraca, nju nikako. Nama nije bilo jasno zašto, pogotovo zato što su je u Tunisu, kada je bila sa drugaricama, toliko izmaltretirali da se ona jednom posvađala na nekom marketu, pa su drugi Tunižani stvorili zid između nje i navalentnog, jer se navalentni osjetio uvrijeđenim kada se izderala na njega pa počeo prijetiti nasiljem.

I jednom na nekom brodu na tom putu u Egipat, sjedim ja, a pored mene Egipćanin koji radi na brodu sve mi se obraća na Arapskom. Klikne meni i pitam ja njega, je li on to misli da sam ja Arap. Kaže on, da. Aha, zato je nisu dirali, ja im ličio isuviše na njihove. A jesam bio obučen skoro kao lokalci, a i nisam baš sitan, pa....

Svašta bude na tim putovanjima, nekada se čovjek začudi što mu se ništa loše ne dešava a trebalo bi, spremio se za to, svi kažu da mora da se desi :lol:
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2802
Joined: 14/01/2019 04:56

#4427 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Porodice Foht »

immuno wrote: 19/08/2021 12:31 Naravno potpuno se slazem s tobom. Mene je recimo Marrakesch razocaro skroz a vecina odusevljena. Ljudi su toliko "napadni" da Sav ugodjaj su mi pokvarili. Bila sam sa sinom Koji je bas visok, krupan al opet su gledali da se Bar ocesu od mene ko zensko, da me ko neshvati pogresno niti sam ljepotice niti sam razmazena al osipam se od tjelesnig kontakata sa nepoznatim jos kad je namjeran poludim. Oman me je opet odusevio zato sto nije kao vecina arapski zemalja.... Sve je stvar ukusna I sto ti kazes kako ko putuje.
Treba racunati da su Arapi jedan od najculnijih naroda na svijetu i da su slabi prema zenama. Nije dzaba ni Hiljadu i jedna noc dosla iz njihovih harema. Bio sam u Dzema el Fna i ako imas ''zastitnika'', krupan sin bi to mogao biti :) , mislim da su uvidjavniji.
U Marrakeshu i dan danas pamtim taj cudni smrad, vise sukus dima/nikotina i urina koji je sveprisutan. Cak se dovukao i do hotela gdje smo odsjeli samo na dan jer smo dosli s juga, iz jednog hotela. Nekako mi peksinasto sto bas ne bi trebalo ici s muslimanima, ali eto. Znakovito je kako su stranci oprezni s hranom pa smo jedva docekali mjesto u restoranu bas urednom i lijepom, gdje se pazi na sve. Ostali nisu bili bas tako krcati. Kako god, zbog historije tog grada, dzamije Kutubijje iz devetog stoljeca, rado bih se opet vratio makar kadkad zacepio nos. :-)
immuno
Posts: 2018
Joined: 07/04/2010 11:05

#4428 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by immuno »

Na trgu Dzema El Fna nisam znala gdje cu prije gledati gore da mi nestave majmuna na rame il dole da nenagazim na zmiju🙈 ona galama, frka, narod... Al eto to su oni I turisti ko mahniti idu tamo. I u Kutubii smo imali neugodno iskustvo u obilasku priso nam marokanac, star covjek, I kaze on je vodic hajde kontam sve ce nam pokazati I ispricati. Oko Dzamije I nekako I kad smo htjeli unutra on se uzvrpoljio trazi pare nece on unutra utom pridje drugi u nekoj kao uniformi... Ustvari on nema veze e sa dzamijom vec he htjeo da nam uzme pare kao nakav vodic 😡 steta jer Marokko ima bogatu istoriju, dosta stvari za vidjeti al eto..
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#4429 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by baja »

Bio u kini 25 dana poslovno prije korone. Iskustvo o kojem bi se knjiga mogla napisati.

Draže mi je to nego da sam u Ameriki bio. Ali nikad se ne bih navikao na onaj sistem.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4430 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

immuno wrote: 20/08/2021 09:24 Na trgu Dzema El Fna nisam znala gdje cu prije gledati gore da mi nestave majmuna na rame il dole da nenagazim na zmiju🙈 ona galama, frka, narod... Al eto to su oni I turisti ko mahniti idu tamo. I u Kutubii smo imali neugodno iskustvo u obilasku priso nam marokanac, star covjek, I kaze on je vodic hajde kontam sve ce nam pokazati I ispricati. Oko Dzamije I nekako I kad smo htjeli unutra on se uzvrpoljio trazi pare nece on unutra utom pridje drugi u nekoj kao uniformi... Ustvari on nema veze e sa dzamijom vec he htjeo da nam uzme pare kao nakav vodic 😡 steta jer Marokko ima bogatu istoriju, dosta stvari za vidjeti al eto..
Jesi li probala jagnjetinu iz onih peci sto su ukopane u zemlji...dobijes meso, pogacu i mjesavinu soli/bibera i jos nekih zacina i samo umaces a serviraju u nekoj rupi ko da je garaza bila...ubio se dok je ova moja samo gledala i mahala glavom.
Probao sam ja hranu na trgu...sve ok ..meni je najsmjesnije bilo kad sam vidio nekog starog koji prodaje zubne proteze , poredao ih na stolicu i onda dolazi drugi da proba ...🤣🤣

Vise sam se razocarao u hranu po restoranima..nomad izvikan bio pun arogantne italijanske balavurdije pa mi je bilo malo off kao i oni restorani uz pijacu al zato sto smo jednu noc otisli u restoran pepe nero po preporuci iz rijada..e to je bilo nesto za pamtit.
Jeo sam i u nekom rijadu u podnozju atlas planine, majka od vodica napravila bas autenticnu hranu...
Mi smo ostali u vezi sa zenom koja je vodila rijad, iz australije je...kaze da je marrakech propao strasno,nema turista, nema vakcina skoro svi rijadi zatvoreni.
immuno
Posts: 2018
Joined: 07/04/2010 11:05

#4431 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by immuno »

Jesam jela sam I hljeb sto na "zidu" tih peci peku, to sam I mogla nekako hajd visoke temperature kontam ubijeno je sve sto nevalja. Ja sam malo poteska na hrani al eto nisam ostala gladna😂
User avatar
perscitus
Posts: 678
Joined: 18/03/2008 15:17
Location: Mekka - Sinaloa

#4432 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by perscitus »

izvrsni direktor wrote: 17/08/2021 17:46
exliberal-ex wrote: 10/08/2021 01:54

Mislis stavis list dva "u obraze", gurnes do kutnjaka da se polako oslobadja...jest kad bi ja to mogao drzat toliko dugo :)
Najbolje je bilo stanes u prodavnicu da uzmes vode za pice, nesto da prezalogajis i kesicu sa liscem .
Meni je pravo pomogao, prvo sam koristio tablete protiv visinske bolesti ali pocne ti trnut lice, prsti dok mi nije tip u hotelu rekao mani se toga eno tegla slobodno se posluzi...jest da imas problema da hodas, moras se navic da ides polako ali nije bilo glavobolje sto je najgore...
Na koju si visinu izasao, ja na skoro 5000 sa autom ( rute 27 prema prelazy paso de jama )?
Nepismen sam sto se tice ovoga, a interesantno mi zvuci. Lisce koke pomaze u savladavanju manjka kisika? Kako?
Jel bas toliki problem zrak?
Zato što su koka i kokain alkaloidi, a allkaloid onemogućava povišenost crvenih krvnih zrnaca koje se pojavljuju na visokim nadmorskim visinama. Zato je dobro žvakati sa sodom bikarbonom jer soda oslobađa alkaloide, maksimizira i ubrzava učinak koke. Ili još bolje, ustvari mnogo bolje, Lliptu! Llipta je masa, grudva, loptica, smjesa pepela quinoe i limeta. To još bolje pojačava ekstrakciju alkaloida u koki. Haos, lom, destrukcija. 8)

Mislim čovjek se na sve navikne, ne bude strašno nakon nekog vremena ali sam početak ne bude ti baš svejedno. Vrtoglavica, mantanje, ošamućenost, dezorijentiranost, zbunjenost... I GLAD! :shock: Ja ne znam jesmo li mi tri puta progovorili kako treba prvih par dana ali zato smo jeli deset puta dnevno. Hvalim te Bože na Alpaki u terijaku sosu, i hvalim te bože onih hipika, one razmažene omaldine francuskih buržuja, onako neokupani sa dredovima šareni da ne mogu šareniji bit puni love otvaraju restorane, hostele i kafiće. Nije fer, definitivno ne prema lokalcima, ali zato kakve palačinke prave sa domaćim voćem i kakaom, uf, ono nije humano :shock: . Pored njih sam i primjetio i Izraelce, nemam pojma otkud oni. Prelijepe žene! Imaju svoje restorane, smještaj isključivo za njih, samo hebrejski pričaju, drže se u grupi, ja im ne prilazim,tamo ne zalazim, samo ih posmatram, pokušavam skontati što ih ima toliko? Šta traže, šta hoće? Kontam jednom našikan da im uletim sa tekbirom, ali kontam neće skontati zajebanciju a ono što su smo naučili iz filmova je da gdje ima Izreala ima i Mosada, a sa Mosadom se ne smije zajebavati. Uglavnom, samo lokalci, turisti iz Južne Amerike i izbjeglice iz Venecuele dolaze u obzir, jedino se sa njima čovjek može osjećati ko kod kuće a ne biti kući. To je valjda sva poenta, zar ne? :bih:

Uglavnom, visine su zajebane, pogotovo ako si pušač kao ja. Pogotovo prvi dan, naletili na neku budalu, neki vodič, da nam pokaže kako gdje, jarane on je pričao o krompirima tri sata, Peru ima preko 4000 različitih vrsta krompira, zbog različitih nadmorskih visina, nevjerovatno, ko bi normalan pomislio da ima toliko krompira. :shock: Ja ok, pokušavam malo skrenuti temu na interesantnije stvari, kao Vargas Llosa, izbori, fudbal, Pizaro, Tupac Amaru, revolucija, bombe, kalašnjikovi, komunisti, daj malo akcije, razbudi nas, vidi nas kakvi smo... Ali jok, Pedro se ne da omesti, krompir pa krompir. Jebeš mi sve ako me on nije više ošamutio nego visina :skoljka: . To je trajalo i trajalo.... Uglavnom interesantno je definitivno.
Evo npr. uzmimo primjer fudbala, malo ko može izvući povoljan rezultat ovamo nebu pod oblake,igrači padaju u nesvijest, Messi povraća, što urade za pola sata igre urade, kasnije je samo mučenje, sveje gore i gore. Lopovi iz UEFE su zabranili da se igra na visokim nadmorskim visinama, kao oni odlučuju gdje je Bog pogriješio, šta je normalno a šta nije, zamisli bezobrazluka, kakva je to diskriminacija i segregacija je li zlikovci i plaćenici? Sve dok Maradona nije uzeo stvari u svoje ruke i pokazao manekenkama i primadonama da ako on može onakav odigrati cijeli meč u La Pazu zašto onda razmaženi sportisti jedu govna? Doduše, istini za volju, D10Su je lako, Dios puca od alkaloida, jebe se njemu :lol: . E tek nakon njega banditi iz FIFE povlače zabranu, odjednom svi se slažu, sve države nemaju s tim problema, jer Dios je jedan, svi osim šupaka iz Brazila. Ja ne znam šta je, valjda kontaju favele su neki referentni sistem dokle se visoko može ići. :?:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4433 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

immuno wrote: 20/08/2021 15:27 Jesam jela sam I hljeb sto na "zidu" tih peci peku, to sam I mogla nekako hajd visoke temperature kontam ubijeno je sve sto nevalja. Ja sam malo poteska na hrani al eto nisam ostala gladna😂
ma i ja sam probirljiv ali poceo sam da probavam sve i svasta....
posto nema putovanja ostaje mi da gledam slike

Atlas planina, majka od vodica napravila

Image

jel potreban komentar :D ?
Image

Image
immuno
Posts: 2018
Joined: 07/04/2010 11:05

#4434 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by immuno »

exliberal-ex wrote: 21/08/2021 14:56
immuno wrote: 20/08/2021 15:27 Jesam jela sam I hljeb sto na "zidu" tih peci peku, to sam I mogla nekako hajd visoke temperature kontam ubijeno je sve sto nevalja. Ja sam malo poteska na hrani al eto nisam ostala gladna😂
ma i ja sam probirljiv ali poceo sam da probavam sve i svasta....
posto nema putovanja ostaje mi da gledam slike

Atlas planina, majka od vodica napravila

Image

jel potreban komentar :D ?
Image

Image
Tajin 👌 perfektno. Ne nije potrebn komentar 😊
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4435 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

@immuno koje ti je jelo ostalo u sjecanju.
Meni steak u Argentini i riba pecena u soli u Jordanu
immuno
Posts: 2018
Joined: 07/04/2010 11:05

#4436 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by immuno »

exliberal-ex wrote: 21/08/2021 20:32 @immuno koje ti je jelo ostalo u sjecanju.
Meni steak u Argentini i riba pecena u soli u Jordanu
Poguzijo 😂 ribu u soli mi najbolja bila u Portugalu, Sintra a najbolje sto sam jela je u hotelu Anantara na Desert Island u Emiratima fantasticna riba, crni rizoto I krompir-karfiol pire i grilovano povrce ( jedan komadic paprike, patlidjana, paradajzic) ukus Koji I danas nosim u sjecanju. Od slatka u Elsasu u mjestu Oberna, neznam pise li se tako, sladoled od vanilije sa toplim kompotom od sumskog voca ajajaaa to je bilo bombaaaa👍
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4437 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

immuno wrote: 21/08/2021 21:34
exliberal-ex wrote: 21/08/2021 20:32 @immuno koje ti je jelo ostalo u sjecanju.
Meni steak u Argentini i riba pecena u soli u Jordanu
Poguzijo 😂 ribu u soli mi najbolja bila u Portugalu, Sintra a najbolje sto sam jela je u hotelu Anantara na Desert Island u Emiratima fantasticna riba, crni rizoto I krompir-karfiol pire i grilovano povrce ( jedan komadic paprike, patlidjana, paradajzic) ukus Koji I danas nosim u sjecanju. Od slatka u Elsasu u mjestu Oberna, neznam pise li se tako, sladoled od vanilije sa toplim kompotom od sumskog voca ajajaaa to je bilo bombaaaa👍
Da je sad jednu,zalit je ovim palmonim sosom...eh
Image
immuno
Posts: 2018
Joined: 07/04/2010 11:05

#4438 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by immuno »

https://ibb.co/4W7657T
Evo slicno od nedeljnog rucka u Becu 😊
immuno
Posts: 2018
Joined: 07/04/2010 11:05

#4439 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by immuno »

https://ibb.co/4W7657T
Evo slicno od nedeljnog rucka u Becu 😊
User avatar
perscitus
Posts: 678
Joined: 18/03/2008 15:17
Location: Mekka - Sinaloa

#4440 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by perscitus »

immuno wrote: 23/08/2021 22:08 https://ibb.co/4W7657T
Evo slicno od nedeljnog rucka u Becu 😊
:thumbup: Inače, kako Beč kotira u Evropi?
Evo sa druge strane svijeta, peruanski ceviche, sirova riba. Inače u zadnjih par godina pravo sam se navukao na sirovu ribu, sushi,sashimi, ceviche, sve može, :thumbup: .

Image

Još dvije brzinski dvije dok sam tu, Lima:

Image

Image
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4441 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

I posljednji, treći dio je tu, meni vjerojatno najdraži, iako je teško od toliko mjesta reći "Ovo je najljepše/najbolje". Za ljubitelje surove prirode ovo je lokacija koja se mora posjetiti. Osim toga, obavezno otići u Sintru... I bućnuti se u Cascaisu... Ako volite hladnu vodu. 🥶 🙂


https://angotrips.com/2021/08/24/cabo-d ... i-beskraj/
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#4442 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

Vitezanin wrote: 24/08/2021 17:01 I posljednji, treći dio je tu, meni vjerojatno najdraži, iako je teško od toliko mjesta reći "Ovo je najljepše/najbolje". Za ljubitelje surove prirode ovo je lokacija koja se mora posjetiti. Osim toga, obavezno otići u Sintru... I bućnuti se u Cascaisu... Ako volite hladnu vodu. 🥶 🙂


https://angotrips.com/2021/08/24/cabo-d ... i-beskraj/
Super.

Sintra nudi relativno malo poznat tramvaj/vozić koji ponekad vozi do obale Atlantika. Put od 45 minuta do 1 sat, podnožjem brda, kroz zelenilo, pored nekoliko sela. Ali, to uhvatiti je sreća, nikad se ne zna da li radi taj dan ili ne.

Takve "sitnice" budu začin putovanju.

https://m.youtube.com/watch?v=9YAUuzzSwao
Dzinna
Posts: 360
Joined: 02/03/2021 18:12
Location: Mars

#4443 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Dzinna »

Planiram Italiju :srce:
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#4444 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Hakiz »

Dzinna wrote: 24/08/2021 17:44 Planiram Italiju :srce:
Daaaaaaa :-D
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#4445 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by SaraFina »

Image
Image
Image

Najljepša u HR. @GandalfSivi jesi u blizini? 😎

@HAVANA 😎
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#4446 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by SaraFina »

Vitezanin wrote: 24/08/2021 17:01 I posljednji, treći dio je tu, meni vjerojatno najdraži, iako je teško od toliko mjesta reći "Ovo je najljepše/najbolje". Za ljubitelje surove prirode ovo je lokacija koja se mora posjetiti. Osim toga, obavezno otići u Sintru... I bućnuti se u Cascaisu... Ako volite hladnu vodu. 🥶 🙂


https://angotrips.com/2021/08/24/cabo-d ... i-beskraj/
Vrh ✍️ I Slike 👌
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4447 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

SaraFina wrote: 25/08/2021 17:51
Vitezanin wrote: 24/08/2021 17:01 I posljednji, treći dio je tu, meni vjerojatno najdraži, iako je teško od toliko mjesta reći "Ovo je najljepše/najbolje". Za ljubitelje surove prirode ovo je lokacija koja se mora posjetiti. Osim toga, obavezno otići u Sintru... I bućnuti se u Cascaisu... Ako volite hladnu vodu. 🥶 🙂


https://angotrips.com/2021/08/24/cabo-d ... i-beskraj/

Vrh ✍️ I Slike 👌
Hvala. 💃💃
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4448 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

Hakiz wrote: 24/08/2021 17:15
Vitezanin wrote: 24/08/2021 17:01 I posljednji, treći dio je tu, meni vjerojatno najdraži, iako je teško od toliko mjesta reći "Ovo je najljepše/najbolje". Za ljubitelje surove prirode ovo je lokacija koja se mora posjetiti. Osim toga, obavezno otići u Sintru... I bućnuti se u Cascaisu... Ako volite hladnu vodu. 🥶 🙂


https://angotrips.com/2021/08/24/cabo-d ... i-beskraj/
Super.

Sintra nudi relativno malo poznat tramvaj/vozić koji ponekad vozi do obale Atlantika. Put od 45 minuta do 1 sat, podnožjem brda, kroz zelenilo, pored nekoliko sela. Ali, to uhvatiti je sreća, nikad se ne zna da li radi taj dan ili ne.

Takve "sitnice" budu začin putovanju.

https://m.youtube.com/watch?v=9YAUuzzSwao
Takve "sitnice" često budu stvar koju najviše i zapamtimo :). Vidio sam ti prugu, ali nikakve aktivnosti tu... Morat ću otići opet. 🤭
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4449 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

Ekipa, kako doći do bunkera u Konjicu? Ono na Google maps ne može biti prava lokacija (skoro u gradu). Je li ko bio?
morelSeLezat
Posts: 275
Joined: 24/02/2021 23:51

#4450 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by morelSeLezat »

Vitezanin wrote: 26/08/2021 13:06 Ekipa, kako doći do bunkera u Konjicu? Ono na Google maps ne može biti prava lokacija (skoro u gradu). Je li ko bio?
Ne znam da li mozes tek tako otici, probaj, ali ide se tamo pored onog hotela garden city , kucaj na mapama bunker konjic i nadji onaj pin gdje pise Ark D0
Post Reply