Gdje putujete, kako vam je bilo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4126 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

daario naharis wrote: 04/10/2020 18:50 Sevilla je toliko lijep grad sa nevjerovatnom dusom. Imao sam osjecaj da se vrlo lako mogu zaljubiti u bilo koga. :D :D
I meni je bio bas opustajuci...Granada je isto takva, ma u sustini imam osjecaj da je cijela Spanija takva, jedino mi se nije nesto svidio Madrid, mozda jer sam u njemu bio poslije Sevile, Barcelone i Granade...
daario naharis
Posts: 587
Joined: 17/06/2015 19:42

#4127 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by daario naharis »

exliberal-ex wrote: 04/10/2020 19:27
daario naharis wrote: 04/10/2020 18:50 Sevilla je toliko lijep grad sa nevjerovatnom dusom. Imao sam osjecaj da se vrlo lako mogu zaljubiti u bilo koga. :D :D
I meni je bio bas opustajuci...Granada je isto takva, ma u sustini imam osjecaj da je cijela Spanija takva, jedino mi se nije nesto svidio Madrid, mozda jer sam u njemu bio poslije Sevile, Barcelone i Granade...
Andaluzija generalno kao bajka...Ljudi su totalno opusteni (doduse tesko ih je shvatiti sta pricaju i ako pricas spanski), hrana je dobra i imam osjecaj da se nigdje ne zuri. Ostao mi je samo jedan grad koji nisam obisao u Andaluziji a to je Cadiz. :D
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4128 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

daario naharis wrote: 04/10/2020 19:41
exliberal-ex wrote: 04/10/2020 19:27
daario naharis wrote: 04/10/2020 18:50 Sevilla je toliko lijep grad sa nevjerovatnom dusom. Imao sam osjecaj da se vrlo lako mogu zaljubiti u bilo koga. :D :D
I meni je bio bas opustajuci...Granada je isto takva, ma u sustini imam osjecaj da je cijela Spanija takva, jedino mi se nije nesto svidio Madrid, mozda jer sam u njemu bio poslije Sevile, Barcelone i Granade...
Andaluzija generalno kao bajka...Ljudi su totalno opusteni (doduse tesko ih je shvatiti sta pricaju i ako pricas spanski), hrana je dobra i imam osjecaj da se nigdje ne zuri. Ostao mi je samo jedan grad koji nisam obisao u Andaluziji a to je Cadiz. :D
ma ja sam kontao otic u Cadiz kad sam bio prije dvije godine ali sam ko vjestica odlucio da odem i obidjem Gilbraltar....koja greska :-)
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4129 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

Melo15 wrote: 04/10/2020 18:43
exliberal-ex wrote: 04/10/2020 17:13
Melo15 wrote: 04/10/2020 16:39 Ima li ko kakvih iskustava za Ameriku, je li bolje sam planirati ili preko agencije, ova istocna obala, Miami recimo.. Ako otvore uopste do naredne godine..
sve se moze isplanirat preko interneta, ja neznam kad sam zadnji put koristio agenciju....cudi me da hoces u Floridu , vecina europljana ide u NY
Pa to sam onako naveo, jer je to jedna od destinacija koje bih volio posjetiti. Vidio sam recimo da je iz ZG bilo nekih opcija, 10ak dana, New York I Miami s izletima u WAS i na Bahame ako sam dobro skonto, i sve to za oko 3000-3500KM po osobi, zato i pitam da li ima mozda neka nasa agencija sto radi ta dalja putovanja. A kontam, da bi i sam mogao onda ukombinovati par dana NYK i par dana MIA da me izadje ispod te agencijske cijene(ovi izleti u agenciji nisu ukljuceni logicno, was i bahami, to je oko 100-150km po osobi cini mi se dodatno)
Sad Miami mi nije nesto lokacija ono must visit. Bio sam prosle godine i otisao od Miami skroz do Key West i nazad...5 ili 6 dana smo bili i nije mi bilo nesto posebno.
NY je grad u koji se mozes vratit 10 puta i opet ostanes zapanjen kad dodjes....Ako mislis ici u NY sve mozes sam organizovat bez obzira odakle dolazis...od leta do smjestaja za NY ti netreba niko mozes komotno sam/sama otic i sasvim je ok samo ti je jedna stvar za NY vazna a to su udobne cipele jer ces klapat ko lud ( vazi za sva ova mjesta ali posebno za NY).
Washington je mali u poredjenju sa svima,mimo drzavnih zgrada nema se dosta vidjet, dva dana max ako nezelis obilazit muzeje.
Bahami su slicni Floridi, ako mislis imat odmor na plazi mogu proci ( paradise island, exuma ili neko manje ostrvo), u sustini je sistem kao da si na Floridi jedino sto je voda mnogo cisca na Bahamama.
Ovo iz licnog iskustva bio sam na svim ti mjestima.
Melo15
Posts: 896
Joined: 13/08/2011 21:36

#4130 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Melo15 »

exliberal-ex wrote: 04/10/2020 22:31
Melo15 wrote: 04/10/2020 18:43
exliberal-ex wrote: 04/10/2020 17:13

sve se moze isplanirat preko interneta, ja neznam kad sam zadnji put koristio agenciju....cudi me da hoces u Floridu , vecina europljana ide u NY
Pa to sam onako naveo, jer je to jedna od destinacija koje bih volio posjetiti. Vidio sam recimo da je iz ZG bilo nekih opcija, 10ak dana, New York I Miami s izletima u WAS i na Bahame ako sam dobro skonto, i sve to za oko 3000-3500KM po osobi, zato i pitam da li ima mozda neka nasa agencija sto radi ta dalja putovanja. A kontam, da bi i sam mogao onda ukombinovati par dana NYK i par dana MIA da me izadje ispod te agencijske cijene(ovi izleti u agenciji nisu ukljuceni logicno, was i bahami, to je oko 100-150km po osobi cini mi se dodatno)
Sad Miami mi nije nesto lokacija ono must visit. Bio sam prosle godine i otisao od Miami skroz do Key West i nazad...5 ili 6 dana smo bili i nije mi bilo nesto posebno.
NY je grad u koji se mozes vratit 10 puta i opet ostanes zapanjen kad dodjes....Ako mislis ici u NY sve mozes sam organizovat bez obzira odakle dolazis...od leta do smjestaja za NY ti netreba niko mozes komotno sam/sama otic i sasvim je ok samo ti je jedna stvar za NY vazna a to su udobne cipele jer ces klapat ko lud ( vazi za sva ova mjesta ali posebno za NY).
Washington je mali u poredjenju sa svima,mimo drzavnih zgrada nema se dosta vidjet, dva dana max ako nezelis obilazit muzeje.
Bahami su slicni Floridi, ako mislis imat odmor na plazi mogu proci ( paradise island, exuma ili neko manje ostrvo), u sustini je sistem kao da si na Floridi jedino sto je voda mnogo cisca na Bahamama.
Ovo iz licnog iskustva bio sam na svim ti mjestima.
Koliko otprilike treba za 2 osobe, bez onih dnevnih troskova za tako nesto :-D
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4131 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

Zavisi odakle dolazis..kakav smjestaj hoces...fino na internet pa kliknes na expedia potrazi letove pa onda na hotels.com i trazi smjestaj...samo nemoj ni slicajno uplacivat prije nego sto se ovo smiri....nevjeruj u obecanja da ce pare vratit...
Melo15
Posts: 896
Joined: 13/08/2011 21:36

#4132 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Melo15 »

exliberal-ex wrote: 04/10/2020 23:04 Zavisi odakle dolazis..kakav smjestaj hoces...fino na internet pa kliknes na expedia potrazi letove pa onda na hotels.com i trazi smjestaj...samo nemoj ni slicajno uplacivat prije nego sto se ovo smiri....nevjeruj u obecanja da ce pare vratit...
Ma kakvi, sad samo planiram ako se popravi situacija, hvala na odgovorima
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#4133 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by soha96 »

Vitezanin wrote: 02/10/2020 16:46
soha96 wrote: 02/10/2020 16:39 Putuje li neko od vas sam/sama, kakva su iskustva? Najteze naci nekoga za putovanje, barem u mom okruzenju.
Putujem redovno sam i iskustva su super. :D Dok bih ja čekao ko može ili ne može, ostao bih u kući cijeli život.

Ipak, s druge strane zavisi od osobe do osobe, ne odgovara svima tako. Također, djevojkama/ženama je ipak teže kada su same, o tome sam malo razmišljao, pogotovo u nekim kompleksnijim destinacijama. Ne putujem uvijek sam, ali teško mi ide funkcionirati u društvu 4-5 osoba, svako vuče na svoju stranu i moraš imati visok nivo tolerancije pa mi to pokvari putovanje :)

Sve sam bukiram, nalazim, a kad mi treba društvo uvijek upoznam nekoga tamo negdje, ima super aplikacija za putnike i turiste. Često tako upoznaš ljude koji su super pa onda dođu kod nas, pa se vidimo opet... Znači, ići sam često bude super jer imaš više prostora da stvoriš neke nove prijatelje.
Napisi mi te aplikacije ako ti nije problem, i hvala na odgovoru. :thumbup: :bih:
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20492
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#4134 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Bullet Tooth Tony »

vjesticanametli wrote: 04/10/2020 15:38 Hvala za info....bicu s autom ali ima u hotelu parking :thumbup:
Ako nisi vec , otidji do Pavilhão Chinês .. U Lisabonu

Ostalo vec sve sama znas ;-)
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#4135 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by vjesticanametli »

Hvala 👍 vec sam u lagosu
jesam1
Posts: 121
Joined: 20/06/2009 15:42

#4136 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by jesam1 »

mali tip,

u USA su sve cijene netto tj. bez poreza koji se doda na kraju i onda se dobije grand total koji se mora platiti. Znaci ako je nesto na izlogu 99,99 dodaj na to sales tax (u FL 6% itd.) + other taxes.

cesto je u restoranima i cafeima pogotovo u NYC baksis tj. gratuity isto obracutat na racunu (min. 10%) i dodaje se na cijenu zajedno sa porezom.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4137 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

jesam1 wrote: 05/10/2020 18:11 mali tip,

u USA su sve cijene netto tj. bez poreza koji se doda na kraju i onda se dobije grand total koji se mora platiti. Znaci ako je nesto na izlogu 99,99 dodaj na to sales tax (u FL 6% itd.) + other taxes.

cesto je u restoranima i cafeima pogotovo u NYC baksis tj. gratuity isto obracutat na racunu (min. 10%) i dodaje se na cijenu zajedno sa porezom.
baksis obicno uracunaju ako su vece grupe...za manje ispod 10 obicno nema ...nekad izlistaju sugestije 10 %, 15 % , 20 % jer mnogi nemaju pojma kako da izracunaju postotak

a za te takse...ovdje sam vec dugo i dan danas me nervira kad vidim te cijene...pogotovo u supermarketima

kad sam tek dosao odem u prodavnicu i vidim cijene..saberem u glavi dodjem na kasu ono vise...elem ima taksa na gazirana pica ali nema na hljeb, sad i negledam
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#4138 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by vjesticanametli »



Odoooh :mrgreen:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#4139 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by vjesticanametli »

https://
😂🚗
Last edited by vjesticanametli on 05/10/2020 23:09, edited 1 time in total.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#4140 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by vjesticanametli »

Lagos
Image
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4141 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

vjesticanametli wrote: 05/10/2020 22:17 https://stream
😂🚗
:lol: :lol:
ti ko ova moja ukocis se kad vozis

ovo isto kao da si na florida keys :)

User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#4142 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by vjesticanametli »

Ma nisam ukocena auto nije cemu vala ne volim renaulte🤣🤣 ma extra je 🤗🤗🤗 sve 5
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4143 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

Melo15 wrote: 04/10/2020 23:15
exliberal-ex wrote: 04/10/2020 23:04 Zavisi odakle dolazis..kakav smjestaj hoces...fino na internet pa kliknes na expedia potrazi letove pa onda na hotels.com i trazi smjestaj...samo nemoj ni slicajno uplacivat prije nego sto se ovo smiri....nevjeruj u obecanja da ce pare vratit...
Ma kakvi, sad samo planiram ako se popravi situacija, hvala na odgovorima
evo ti Miami po danu....
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4144 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

a ovo je moj omiljeni klip....nekad davno...

User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4145 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

posto moja drugarica ide u Sevillu


User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#4146 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by vjesticanametli »

😘🤗 :thumbup:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4147 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

i jos malo...prvo Sevilla



pa vece u Grenadi


The rock....gilbraltar...

Melo15
Posts: 896
Joined: 13/08/2011 21:36

#4148 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Melo15 »

exliberal-ex wrote: 05/10/2020 23:07
Melo15 wrote: 04/10/2020 23:15
exliberal-ex wrote: 04/10/2020 23:04 Zavisi odakle dolazis..kakav smjestaj hoces...fino na internet pa kliknes na expedia potrazi letove pa onda na hotels.com i trazi smjestaj...samo nemoj ni slicajno uplacivat prije nego sto se ovo smiri....nevjeruj u obecanja da ce pare vratit...
Ma kakvi, sad samo planiram ako se popravi situacija, hvala na odgovorima
evo ti Miami po danu....
:thumbup:
Gdje je ovaj drugi video snimljen?
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#4149 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by Vitezanin »

soha96 wrote: 05/10/2020 11:41
Vitezanin wrote: 02/10/2020 16:46
soha96 wrote: 02/10/2020 16:39 Putuje li neko od vas sam/sama, kakva su iskustva? Najteze naci nekoga za putovanje, barem u mom okruzenju.
Putujem redovno sam i iskustva su super. :D Dok bih ja čekao ko može ili ne može, ostao bih u kući cijeli život.

Ipak, s druge strane zavisi od osobe do osobe, ne odgovara svima tako. Također, djevojkama/ženama je ipak teže kada su same, o tome sam malo razmišljao, pogotovo u nekim kompleksnijim destinacijama. Ne putujem uvijek sam, ali teško mi ide funkcionirati u društvu 4-5 osoba, svako vuče na svoju stranu i moraš imati visok nivo tolerancije pa mi to pokvari putovanje :)

Sve sam bukiram, nalazim, a kad mi treba društvo uvijek upoznam nekoga tamo negdje, ima super aplikacija za putnike i turiste. Često tako upoznaš ljude koji su super pa onda dođu kod nas, pa se vidimo opet... Znači, ići sam često bude super jer imaš više prostora da stvoriš neke nove prijatelje.
Napisi mi te aplikacije ako ti nije problem, i hvala na odgovoru. :thumbup: :bih:
www.couchsurfing.com koji jeste malo oslabio u zadnje vrijeme, ali je super opcija za upoznavanje ljudi. Mnogi koriste Couchsurfing i za besplatan smještaj mada sam to ranije koristio, sad uglavnom to koristim (tj prije korone) da se nađem s putnicima i lokalcima, odemo na piće, pokažu mi grad, izađemo u grad i sl.

A smještaj skoro uvijek rezerviram preko www.booking.com. Jednom sam koristio i airbnb koji funkcionira na sličnim principima. Ukoliko namjeravaš putovati, a ipak voliš sve imati isplanirano od početka do kraja, onda preporučujem da naručiš Lonely Planet vodič za destinaciju u koju ideš s obzirom da tu često ima dobrih opcija, a i možeš vidjeti sve isplanirane rute koje ti predlože (gdje ići, koliko dana treba, gdje spavati itd.). Ja ovaj vodič koristim isključivo kada idem na neke lijeve destiancije (većina mojih :lol: ) gdje je turistička infrastruktura i ponuda dosta skromna pa mi trebaju direktniji kontakti za prijevoz, smještaj i sl. Ali, ja uglavnom stavim stvari na papir, tj imam nekim okvir, a onda kako me ponese, mijenjam rute i destinacije kad sam već na putu.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4150 Re: Gdje putujete, kako vam je bilo?

Post by exliberal-ex »

Melo15 wrote: 06/10/2020 12:11
:thumbup:
Gdje je ovaj drugi video snimljen?
[/quote]

koji drugi video...ovaj sto surfam ?

Wadi Rum -Jordan na putu prema Petri
Post Reply